r De Hemaatjes zijn bovenwater. Dijkgraaf Steur: 'Het nieuwe beheer betekent geen kaalslag' Mooi weer en gezellige drukte op de Zierikzeese Paardenmarkt 'Er komt veel te veel oud papier en karton op vuilnisbelt terecht' DE ZIERIKZEESCHE COURANT 195 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bomen 't Welvaren Ere-klasse Nederlands kampioenschap Er werd een lijst gemaakt van de bijzondere De Slavenkas bood aan Zierikzee een replica Grote vreugde bij Crescendo uit Dreischor dat Het meisjesteam van volleybalvereniging bomen op Schouwen-Duiveland. (Pag. 3). aan van de 18e eeuwse koopvaardij hoeker 't met een eerste prijs op het KNF-concours pro- Kwiek uit Bruinisse kwalificeerde zich voor het Welvaren der stad Zierickzee. (Pag. 3). moveerde naar de ere-klasse. (Pag. 5). Nederlands kampioenschap. (Pag. 9). DONDERDAG 2 JUNI 1988 144ste jaargang Nr. 24345 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het rijsken wordt eindelijk een boom. Prins Maurits Wegbermen en dijken van het waterschap krijgen een heel andere beplanting in komende jaren BROUWERSHAVEN - Momenteel wordt het land schap van Schouwen-Duiveland nog vooral gekenmerkt door veldiepen en populieren. Maar het ziet er naar uit dat dat over 18 jaar heel anders is. Als de algemene ver gadering van het waterschap volgende week woensdag akkoord gaat met het nieuwe beheersplan, worden de wegbermen en dijken van het waterschap in de komende jaren beplant met meer dan tien verschillende soorten bomen en struiken. Maar eerst hield het waterschap in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven een voorlich tingsbijeenkomst waarop iedere belangstellende kennis kon nemen en zijn zegje kon doen over de plannen. Vierbannenpolder bijvoorbeeld een dichtbegroeid gebied". De heren G. F. van der Burg en J. Pols van het in- genieursburo dat de plannen maakte verzekerden dat er evenveel beplan ting terug komt als er nu is en dat ook in het open gebied wel beplan ting aanwezig blijft. Uit hun toelichting bleek dat men het beheersplan samenstelde vanuit de volgende doelstellingen. Het vol ledig terugdringen van de veldiep. Het aanpassen van de nieuwe beplan ting aan de vele smalle wegbermen, zodat de bomen en struiken met min der en eenvoudiger onderhoud in be dwang zijn te houden. Het creëren van een meer gevarieerde beplanting en het handhaven van de ecologische waarde van het gebied. Alles bij el kaar een drastische ingreep omdat 90 procent van de bestaande beplanting' op het eiland moet worden vervangen om een goed beheer mogelijk te ma ken. Fasegewijs Het waterschap denkt dat fasege wijs te doen in een periode van in to taal 18 jaar. De kosten bedragen 230.000 a 250.00 gulden p^r jaar en worden geheel betaald door het wa terschap. ,,We zullen wel proberen wat subsidie te krijgen. Maar ik weet niet of dat lukt", aldus Steur. Hij ver zekerde in antwoord op vragen uit de zaal dat de plannen geen verhoging van de waterschapslasten met zich mee brengen. ,,Nog eerder een verla ging vanwege de besparingen die het plan met zich meebrengt. Het nieuwe beplanting heeft onderhoud nodig". De beheerskosten van de huidige be- Daarvan werd gebruik gemaakt door ongeveer veertig mensen. Zij kregen van dijkgraaf M. J. Steur de verzekering dat het nieuwe beheers plan zeker geen kaalslag inhoudt, want daar bleek ongerustheid over te bestaan. ,,Er zullen omvormingen plaatsvinden. Maar dat gebeurt in fa ses en daarbij zal een aantrekkelijke beplanting worden gehandhaafd". Vroegere landschapsbeeld De ongerustheid over kaalslag ont stond onder meer omdat in het nieu we beplantingsplan wordt uitgegaan van het landschapsbeeld zoals dat vroeger bestond op Schouwen-Duive land. Het oude kernland, bestaande .uit de polders Schouwen, Vierban nen, Duiveland en Dreischor die oor spronkelijk een open karakter had den. En de ingepolderde aanwassen; het nieuwland genoemd, die een meer gespreide bebouwing hadden. In het beheersplan, gemaakt door het ingenieursburo Nieuwland uit Wage- ningen, is dit karakter terug te vin den. Maar dat riep nogal wat vragen op. Over het ontbreken van beschutting tegen de wind en een mogelijke ver arming van het landschap in het 'open gebied'. „Vroeger komt nooit meer terug. Daar is de ruilverkave ling over heen gegaan", was een van de opmerkingen. En een andere be langstellende wees erop dat het woord 'vroeger' heel relatief was. „In het oude kernland kwamen enige tijd geleden wellicht niet zoveel bo men voor. Maar heel vroeger was de planting liggen rond de 450.000 gul den per jaar. Men, denkt dit bedrag na het aanbrengen Van de nieuwe be planting terug te kunnen brengen tot 50.000 a 150.000 gulden per jaar. De discussie op de voorlichtings avond ging ook over de soort bomen en struiken die worden voorgesteld voor de nieuwe beplanting. Veel el- kebomen, essen en populieren. Toe gepast'in laanbeplantingen, onregel matige bomenrijen en groepjes. Maar ook knotwilgen, esdoorns, winterlindes en iepen, maar dan exemplaren die resistent zijn tegen de iepziekte. Behalve bomen wordt in het beheersplan een tiental strui ken genoemd dat in combinaties bij elkaar wordt geplant als zogeheten geklepelde hagen. Bijvoorbeeld grauwe wilg, hondsroos, egelantier, liguster en vlier bij elkaar. „Het heeft mij zeer verbaasd dat in het beheersplan opnieuw populieren voorkomen van het agressieve soort waarvan de wortels zelfs door de as faltwegen groeien. De zogenaamde 'vreekers' zoals ze in het Zeeuws wor den genoemd. Waarom neemt u niet de "zwarte populier bijvoorbeeld?". Een tip die in dank werd afgenomen. Doornstruiken „Mag ik u dringend verzoeken de doornstruiken eruit te halen. Die ko- >men bij het klepelen op de weg te recht en vernielen mijn fietsbanden", was een andere op de praktijk ge- staelde,.opmerking.-Omdat-dat. klepe len maar eens in de drie jaar nodig is. achtte Steur die tip van mindere im- portatie. Er werd verder gediscus sieerd over de wenselijkheid om ook groenblijvende naaldbomen in het beheersplan op te nemen. De plan nenmakers vonden dat die boomsoort hier in de regio niet thuishoort maar enkele mensen in de zaal zouden ze toch wel graag in het plan zien. „Het is een plan dat is gericht op lagere kosten van onderhoud én een betere kwaliteit beplanting. Wij wil len daarbij het landschap onaange tast laten", vatte dijkgraaf Steur de plannen samen. Als de algemene ver gadering akkoord gaat wordt in 1989 begonnen met de uitvoer van de eer ste fase. Dat zal zijn in de Westhoek van Schouwen waar onder andere de aangetaste iepen worden wegge haald en eikebomen geplant. Aandacht voor de standwerker. (Foto: Joop van Houdt) Mini-kermis op het Havenplein ZIERIKZEE - Er was van alles te zien en te doen en het weer was ideaal. Paardenmarkt in Zierikzee. AI sinds heel lang een jaarlijks terugkerend gebeuren in de stra ten rond de Dikke Toren. En dit jaar was er zowel van de kant van de marktkooplieden als van de kant van het pu bliek erg veel belangstelling. Voor het eerst dit jaar ook een aantal marktkramen op het parkeerterrein bij de Balie waar de kramen in een vierkant waren opgesteld waardoor een soort pleintje ontstond. Ideaal voor diege nen die even uit hèt gedrang wilden zijn. Want het was druk op de Paardenmarkt. Erg druk. Een enkeling heeft wellicht gemop perd omdat hij niet daar met de auto kon rijden waar hij nou net haar toe wilde. Maar voor het overgrote deel van de Zierikzeeënaars was de Paar de jeugd was er veel' belangstelling voor de mipi'-kermis op het Haven plein met voor de kleintjes de draai molen als grote trekpleister en de au toscooter voor. de wat ouderen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Iedereen zou goedkoper uit zijn als de gemeenten een premie op het inzamelen zouden geven' BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenten op Schouwen- Duiveland zouden het inzamelen van oud papier moeten stimuleren door de sportclubs en andere instellingen die oud papier verzamelen een premie van een paar cent te geven op elke kilo oud papier en karton die zij ophalen. Dat vindt groothandelaar in oud papier G. P. van Bragt uit Burgh-Haamstede. „Er komt veel te veel oud papier op de vuilnisbelt terecht. Daardoor wordt de afvalberg die we met zijn allen produceren onnodig groter. En daarmee ook de kosten om al dat afval te vervoeren en te verwerken. Het logisch gevolg daarvan is dat de reini gingsrechten die de mensen moeten betalen steeds hoger zullen worden". Van Bragt is van mening dat het al lemaal veel beter kan. Op het indus trieterrein te Burgh-Haamstede, waar zijn bedrijf is gevestigd, liggen de pakken gesorteerd en samenge bundeld karton en papier torenhoog opgestapeld. Het overgrote deel er van werd ingezameld op Schouwen- Duiveland. Gemiddeld zo'n vijftig ton per week. Maar desondanks komt er volgens Van Bragt steeds meer oud papier en karton op de vuilnisbelt te recht. Meer papier „De aanvoer hier bij mij blijft wel stabiel. Maar er wordt in het alge meen meer papier en karton gebruikt en daarvan komt een groter gedeelte op de vuilnisbelt terecht". Van Bragt herinnert eraan dat ongeveer 45 pro cent van het afval op de belt opnieuw is te gebruiken, ofwel geschikt voor recycling. „Een behoorlijk gedeelte daarvan bestaat uit papier en karton. Ik heb een keer met twee jongens een proef gedaan door op de vuilnisbelt het ou de papier tussen het afval uit te ha len. Elke dag verzamelden we zo'n twee ton. En ik schat dat het wel drie a vier ton had kunnen zijn als we wat meer medewerking hadden gekregen van de reinigingsdienst". Van Bragt is van mening dat er veel minder oud papier op de vuilnisbelt zou belanden als de kilo-prijs die er voor werd betaald wat hoger zou lig gen. „De verenigingen krijgen mo menteel 3 a 4 cent per kilo. Een prijs die zo laag is dat de motivatie om het papier op te halen niet groter wordt". Met de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papierafvallen (NVG'P), waarvan hij lid is, is Van Bragt van mening dat de gemeenten het verzamelen van oud papier zou den moeten stimuleren door het ge ven van een milieu-premie aan sport clubs en andere instellingen die oud papier verzamelen. „Dat zou voor iedereen alleen maar voordcel opleveren. De gemeenten betalen wei een paar centen premie per kilo maar sparen tevens een boel geld uit. Omdat de hoeveelheid afval die straks (als dc vuilnisbelt aan do Hoosjesweg niet meer mag worden gebruikt) naar elders moet worden vervoerd er kleiner door wordt. Voor 'de mensen en bedrijven die het oud papier inleveren betekent het dat de reinigingsrechten minder omhoog moeten. Als zij goed worden voorge licht moet dat stimulerend werken om het papier apart in te leveren. Ook de verenigingen worden gesti muleerd om meer papier op te halen omdat zij met de premie erbij er rede lijk aan verdienen. En tenslotte is het goed voor het milieu omdat de afval berg minder groot wordt" Van Bragt heeft dit plan al eens aangekaart bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. „Men heeft toen de verenigingen aangeschreven. Maar uiteindelijk is het plan toch niet doorgegaan". Navraag bij de Reinigingsdienst leert dat dit komt door organisatorische en financiële oorzaken. Plaatsvervangend directeur W D. Scheele: „Uit de het overleg met de diverse verenigingen is gebleken dat het moeilijk is om de frequentie waarmee het oud papier zou worden opgehaald op een lijn te krijgen. Want het moet dan natuurlijk wel op vervolg pagina 4 Advertentie Nu nieuwe haring bi| de Hema, per stuk HEMA Echt Waar Voor Je Geld_ denmarkt een gezellige onderbreking van het leven van alledag. Variatie Volop variatie bij de 125 kramen die de Paardenmarkt ï'ijk was. Veel kramen met kleding en sieraden', maal' ook tal van andere artikelen werden onder een stralend zonnetje aan de man gebracht. Onder andere bloemen en planten. De bloemenman verkocht hele families: „Dit is z'n va der, die krijgt u erbij en dan heb ik ook nog een kleiner broertje voor u". Wie nieuwe kledihg nodig had kon zich van top tot teen in het nieuw ste ken op de Paardenmarkt. Naast broeken, jurken, rokken en jassen was er ook een grote keus in sokken en schoenen. Maar wie bijvoorbeeld een nieuwe hengel of ander visgerei nodig had kon ook terecht op dc Paardenmarkt. Verder in de aanbieding: gereed schap, fietsaccessoires, scharen, mes sen. Eigenlijk teveel om op te noe men. En wie van al dat geslenter een hongerig gevoel kreeg had ook nog een behoorlijke keuze uit allerlei lek kernijen. Drie viskramen probeerden het wandelend publiek te interesse ren in een smakelijke Hollandse Nieuwe of een gerookte paling. Voor wie eens wat anders wilde waren er de Vietnamese Loempia's cn de kraam met de Donuts. Standwerkers Naast de 'gewone' marktkooplie den ook dit jaar weer de nodige standwerkers. „En deze kaasschaaf werkt met een dunne staaldraad. En die draad snijdt alleen-kaas, en niet uw vingers", aldus een van hen. An deren demonstreerden een nieuw soort autowas of lieten de voorbijgan ger kennis maken met een nieuwe ko- perpoets. Uiteraard was ook super-stand werker Bcrtus de Rcgt, Europees kampioen ('86, '87 cn '88, weer van de partij met zijn groentcschaaf. Ook de niet-standwerkers deden hun best om klanten te trekken. „Wij stoppen ermee", stond tc lezen op een groot karton bij een kraam met zonnebril len en opmaakspullcn. En in kleine letters onderaan 'om 17.00 uur'. Vanaf het begin van de markt om negen uur 's ochtends waren er al heel wat mensen op dc been en dat zou de hele dag zo blijven. Van de kant van WAk ZfGï* PÊ Biir Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Morgenmiddag N opklaringen en droog. Een zuidwestelijke wind 3 tot 4, morgen 4 tot 5 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 11 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 juni: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans' op neerslag: 807- Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 407c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni Zon op 05.20, onder 21.52 Maan op 00.46, onder 07.37 Laatste Kwartier: 7 juni (08.21) Temperatuur kustwater: 14 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht pas seert een storing met veel bewolking en af en toe wat regen of motregen ons land. De minimumtemperatuur blijft daarbij ongeveer 12 graden. In de loop van de ochtend klaart het van het westen uit vrij snel op en komt er geleidelijk meer zon. Morgenmiddag is het vrijwel overal droog, hoewel de kans op een bui later op de dag weer kan toenemen. De middagtempera- tuur loopt uiteen van 14 graden vlak aan zee tot 19 graden in het oosten van het land. Er staat morgenoverdag een overwegend matige zuidwestelij ke wind, rond kracht 4. Na morgen, zaterdag, blijft het weer nog buiig. Pas na het weekeinde komt er geleidelijk verbetering in het weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1