QUIST SUPER musicoiumn streeknieuws MOOIE VARKENS LAPPEN Quist Super ,de lekkerste supermarkt van Zierikzee! kerkberichten berichten 98 98 248 179 149 298 349 169 149 398 149 159 699 99 279 269 239 'ss&fiëstz' MB Een goede naam Verschuivingen akkerbouw per kilo voor maar FIJNE PALINGWORST KILO VERPAKTE JONGE KAAS 10 FIJNE SLAVIN KEN KILO VARKENS BRAADSTUK a T SM LITER TAKSI KILO BANANEN CALVÉ STATUBEN 500 CL. HALVAMEL I iar limn Jin ui ii in inmi iniiiiii Onze jongste telg heeft een pro bleem. Hoe kwamen de kindjes aan hun naam? 'Mama, zit er een kaartje aan als ze geboren worden?' Was dat maar toaar.' Dan zouden er heel wat familieproblemen over het vernoe men naar opa's en oma's uit de we reld zijn. De Schepper heeft echter niet in een naamkaartje voorzien. Hij heeft het aan ons overgelaten om een mens 'een naam' te geven en dat op zichzelf al is stof genoeg voor de wekelijkse meditatie in de Nieuws bode. Ook bij de geboorte van een koor of orkest speelt het probleem van de naamgeving. 'Vrienden, we moeten een goede naam voor de vereniging vinden' spreekt de voorzitter dan. In de loop der geschiedenis is er al op heel wat duimen gezogen om passen de namen te verzinnen. Onze voorva deren waren sterk in opwekkende namen, zoals 'Vooruitgang Zij Ons Streven!', 'Rust Roest!', 'Nu met Ho pe!' of Kunst en Eer!' Hoe merk waardig sommige namen ons van daag ook in de oren klinken, ze gebruiken tenminste wel hun eigen taal. Jongerengroepen willen zich graag in het Engelks presenteren: Joy'Singers of the lord' of The Message'. Daarnaast vind je op ons eiland koren die zich graag in het He breeuws voorstellen: 'Sjaloom', 'Sjo- far' en 'Adonai'. Om maar geen Ne derlands te hoeven gebruiken tooien anderen zich graag met dure Ita liaanse muziektermen. Sempre Crescendo!', hetgeen, overgezet zijn de, geiooon betekent 'Steeds harder!'. Inderdaad, een heel muzikale naam! Geeft de Engelse taal een vlotte in druk, een kunstzinnige sfeer roept het gebruik van Latijn op. Vorige week lazen we in de Extra-Editie dat onlangs zo'n deftige baby geboren is. Het kind heet Cantare'Hoe zullen we ons kind noemen hadden de we derzijdse vaders De Bruyne en Van Loon aan de koorleden gevraagd en van alle kanten kwamen suggesties. Zelfs in deze rubriek werd een su blieme naam aangedragendie men helaas terzijde heeft gelegd. Dom na tuurlijk, maar we zullen het de nieuwgeborene als jeugdzonde ver geven. Ik wil zelfs zo ver gaan om openlijk de naam Cantare te verdedi gen. Sceptici vinden 'Cantara' maar een vreemde naam. In onze eigen taal betekent het gewoon 'Zingen'. Ver taald krijg je dus: Vandaag zingt voor u het koor 'Zingen'. Zou je iets anders van een koor kunnen ver wachten? Toegegeven, er zijn koren die deze naam nooit zouden mogen dragen. Zij zouden beter het Latijnse 'Loqui' als naam kunnen nemen, het geen, wederom overgezet zijnde zo veel betekent als 'kletsen en kweb belen'. Wellicht kunnen zij ook het woord Kletsaregebruiken Maar 'Zingen' als naam voor een koor vin denzoals gezegdsommigen te sim pel. Er is toch geen domineesvereni ging met de naam 'Domineren' en geen landbouwersclub met de naam 'Boeren', aldus hun redenatie. Toch wil ik er op wijzen dat, voor wie het maar wil zien, er een ongelooflijk rij ke gedachtenwereld in het woord 'Cantare' zit besloten. Ik zal u enige voorbeelden geven. 'Cantare' begint met de letter C. De C verwijst naar de centrale C op het orgel en de pia no, waarbij elke beginneling start. Voegen wij er de tweede letter bij dan ontstaat CA als symbool voor C A, waarmee bedoeld wordt dat het zingen op dit koor 'toch voordeliger is en de prijs voor de koorkleding laag is. Nemen wij de volgende letter erbij dan verraadt het woord Can het wulpse karakter van het koor Naast geestelijke muziek zingt men ook wereldlijke muziek, getuige de Can van Cancan, de beroemde dans uit de balzalen van de 19e eeuw. Het oecu menische karakter ontstaat bij de vierde letter. Was het niet Reynier Cant die in de 16e eeuw de reformato rische stromingen wist te bundelen in de strijd tegen Spanje maar was hij niet dezelfde man die op zijn sterfbed toch maar weer katholiek werd. Je kunt immers nooit weten.. Nog rijker worden onze gedachten wanneer wij Cantare omdraaien. Al lereerst zien wij dan het woord 'Era', dat 'tijdperk' betekent. Met de komst van dit koor breekt een nieuw era aan. Toch zullen de meeste lezers Era eerder met boter associëren. Het betekent niet dat je boter op je hoofd hebt als je meezingt, maar dat de ge volgen van het meezingen zijn dat je jong blijft. Era helpt. Nemen we er weer een letter bij dan komen we met Erat dicht in de buurt van Erato, de muze van de liefdespoëzie, de mu ze die altijd met een lier wordt afge beeld, het instrument waarmee Griekse zangers zich begeleidden. Moet ik nog verder gaan? Moet ik nog roijzen op de woorden die ont staan wanneer men Cantare door el kaar schudt? Hoe het woord Traan ontstaat als symbool van het vocht dat uit je ogen stroomt als je het koor hoort zingen. Natuurlijk geen tranen van ellende, maar pure vreugdetra nen omdat de koorklank zoet van 'voyce' is, zo zoet als Nectar, een go dendrank! Laat ik nog op een gedach tegang wijzen. Het hart van het woord Cantare wordt gevormd door de lettergroep Ta. Zijn wij niet allen met dit woord begonnen toen wij Ta- tatata riepen. Het muzikale leven gaat van Ta naar Cantare. Ook de koorrepetitie. Bij het begin zingen ze gekke geluiden als Tatatatata maar aan het einde van de avond is het Cantare! Tenslotte dit (om een vorig Her vormde predikant te citeren). Het vinden van een naam is uiteindelijk niet belangrijk. Aan de gekste na men wen je. zelfs aan Marzas. Het gaat erom een goede naam te krijgen om, in de overtuiging dat rust roest, te roepen 'vooruitgang zij ons stre ven!' om daarna met hope tot kunst en eer te komen ofwel het ware 'Can tare'. Ik hoop dat Cantare een goede naam krijgt. Einde meditatie. MARZAS ZIERIKZEE - Enkele jaren achter een heeft de akkerbouw in Neder land nu al een minimale opbrengst in geld ontvangen van de uienteelt. Zo wel met zaaiuien als plant- en poo- tuien, sommige jaren zeer lucratief, wil het niet meer vlotten. Concurren tie uit zuidelijker gelegen landen en een minder goede kwaliteit waren oorzaak, dat de uienteelt grote ver liezen opleverde. Een aantal telers heeft nu blijkbaar de moed opgege ven want uit de meitellingen die jaarlijks worden gehouden blijkt een forse vermindering van het uien- areaal van bv. wel 2000 ha. In de lift zitten daarentegen de doperwten, waarvan wel 700 ha meer is inge zaaid dan vorig jaar. Verder probeert men het met diver se gewassen die stuk voor stuk mis schien niet spectaculair worden uit gebreid (plm 5%), maar die gezamenlijk toch een verschuiving in de teelten te zien geven van 25%. Dit vindt plaats in de teelt van schorse neren, aardbeien, peen, broccoli, ijs- sla, knolvenkel, knolselderij, suiker- maïs, stamslabonen, witlofwortels, prei en bloemkool. Hierbij is een aantal gewassen dat ook in het verleden al behoorde tot de speculatieve teelten. Van enorm be lang is hoe het buitenland reageert. Heeft men daar ook voldoende van hetzelfde gewas, dan heeft de verbou wer de zoveelste financiële strop, maar is er vraag naar dan wordt de vaak intensieve arbeid beloond. Maar met de zekerheid die men de laatste jaren heeft, dat de vergoeding voor de tarwe en andere granen om laag gaat en dat aardappelen en uien ook verliesgevend worden verbouwd, probeert men wat anders, zonder ab solute zekerheid dat men financieel op het juiste paard heeft gewed. ZIERIKZEE Geslaagd Margreet Leij dekker uit Zierikzee is geslaagd voor het diploma lerares handvaardigheid textiele werkvor men aan de Katholieke Leergangen Muller Instituut in Tilburg. Zeeuwse zendingsmiddag De Christelijk Gereformeerde Ker ken houden zaterdag 4 juni een Zeeuwse zendingsmiddag in de Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee. Het begint om 13.30 uur. De organisatie is in handen van de zendingscommissies van Schouwen- Duiveland. De opening komt voor re kening van ds B. de Graaf, waarna psalm 87 1, 2, 3, 4 gezongen wordt en kinderkoor Sjofar zingt. Ds C. D. Af- fourtit spreekt over Waarom zending en hoe? Alvorens er pauze en een col lecte komt treedt Sjofar nogeens op. Er wordt tevens medewerking ver leend door het jeugdkoor Sjaloom, waarna ds M. Óijkstra de zen dingsmiddag afsluit. Straattekenen Ter afsluiting van het seizoen van buurt- en clubhuis de Lichtboei is er woensdag 8 juni een straatteken wedstrijd op het schoolplein aan de Manhuisstraat te Zierikzee. Bij slecht weer wijken de deelnemers naar het clubhuis in de Poststraat uit, waar aan de hand van het thema vakantie aan de slag gegaan wordt. De activi teit begint om 13.30 uur. ELLEMEET Collecte Ter gelegenheid van een receptie in Ellemeet is 600 gulden ingezameld voor het Koningin Wilhelminafonds. De initiatiefnemers bedanken de ge vers. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sport Vereniging Brouwershaven haalt zaterdag 5 juni weer oud papier op. Verzoek is het pa pier vanaf 09.00 uur gebundeld ge reed te zetten. Eerste plaats Tijdens het door de zangvereniging Orpheus georganiseerde zangcon cours in Druten wist het Smalstad's gemengd koor uit Brouwershaven be slag te leggen op de eerste plaats. Het koor, onder leiding van L. B. Gebben, zong in de eerste afdeling. Als ver plicht nummer werd O Salutaris Hostia ten gehore gebracht. Het vrije nummer werd Frisch gesungen. Het koor kreeg 323 punten toebedeeld. Concert De Handbellringers and singers uit Florida (USA) verzorgen vrijdag 24 juni een optreden in de Grote kerk te Brouwershaven. Tevens verleent het Brouwse jongerenkoor Joy zijn me dewerking. Een en ander begint om 20.00 uur. Het Amerikaanse gezel schap verzorgt een dag eerder een concert in de Hervormde kerk van Kortgene. OOSTERLAND Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 4 juni oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur en verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. VLEESWAREN 100 GRAM 98 Boeremetworst 100 gram Boereleverworst 100 gram Komkommer Salade 200 gram Gourmandise 100 gram 969 Bieze Cremy Vla choco, caramel, vanille per beker Vanille Yoghurt -NMU- halfvol, liter VERS VLEES woensdag H.O.H. GEHAKT -Max. 2 kg. p. klant per 500 gram Nasi Vlees 500 gram TLnofkaas fSvlees, v,e%%verin3 va" G ROENTE&FRUIT 2 Komkommers voor maar 20 Jaffa's -nieuwe oogst- voor Mooie Tomaten 500 gram VOORDELIG! ORANGE OF TROPICAL 99 (aktie nu voordelig! VERS VAN BAKKER VERWAS, Molenbrood van 2.40 voor maar Patat Friet kilobaai DIV. SMAKEN, 500 ML. Hongaarse Rundergoulash "1QQ -julischka- 400 gram I \J\J i Snelkookrijst "tOQ pak 400 gram voor I &.V/ -t-t Slasaus fles 500 ml. week 22 Dreft Fijnwasmiddel 2 kilo, minimumprijs r-r T -44 Afwasmiddel 500 ml. Pluto Vleesbrokken 2e blik halve prijs Andy Allesreiniger flacon, minimumprijs Jif Vloeibaar Schuurmiddel normaal/citroen, iimui ii ii i inmi inn mini u Havenplein 2, Zierikzee tel 01110-2889 BRUINISSE Granaat gevonden Dat er nog genoeg explosieven uit de Tweede Wereldoorlog in de Neder landse wateren liggen werd in het weekend weer eens bewezen. Twee sportduikers vonden in het Grevelin- genmeer ter hoogte van het Koepeltje bij het Aquadome een luchtafweer- granaat. Ze waarschuwden de RP 5 van de Rijkspolitie te Water die op haar beurt weer de Explosieven Opruimingsdienst inschakelde. Het projectiel werd door deze dienst on schadelijk gemaakt op het strand langs de Brouwersdam. Schuttevaer 100 jaar Het schippersvakblad Schuttevaer bestaat dit jaar 100 jaar. Grondlegger van het blad was Willem Jan Schutte- vaêr die eind vorige eeuw zich de be langen van de schippers aantrok. Die schippers kwamen toen in opstand te gen de hoge tolprijzen die ze op de het Zwarte Water bij Zwolle moesten be talen. Het nu onafhankelijke week blad Schuttevaer stamt af van de schippersvereniging met dezelfde naam. Schuttevaer heeft een speciaal oog voor de binnenvaart maar er wordt ook veel aandacht besteed aan visserij, kustvaart, off-shore, scheepsbouw en de watersport. In het jubileumnummer onder andere veel aandacht aan het verdwijnen van de pont van Zijpe. GOES Concert Ter afsluiting van de binnenstad feesten in Goes geeft de formatie Jack of Hearts, zaterdag 11 juni in jeugdsociëteit 't Beest in Goes, een concert dat om 22.00 uur begint. De vier bandleden zijn beïnvloed door veertig jaar popmuziek. In hun werk keert voornamelijk de rock and roll weer terug en dat in een eigen stijl. Naast eigen werk zijn er covers van Eddie Cohran, The Who en de J. Geils Band. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zoetermeer (toez.) en te Steenwijk: B. H. Wecgink te Heerde. Bedankt voor Minnertsga: J. J. C. Dee te Zuidhorn (Dr.). Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn: mw. drs. C. E. van Bentum te Niezijl-Grijpskerk; tc Bolsward-Schettens: mw. drs. N. Beimers en drs. A. H. Zweers, kand. te Kampen, die dit beroep hebben aangenomen. Aangenomen naar Middelburg: W. A. van den Berg te Bodegraven; naar Ridderkerk: L. Donkersloot te Hoek van Holland. Beroepbaarstelling: mw. drs. N. Beimem, kand. te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord: H. W. Ophoff te Bedum. Bedankt voor Axel (voor de missio naire dienst te Gent): H. Drost te Rot terdam-Oost; voor Bunschoten-West, voor Schildwoldc en voor Zuidhorn: C. J. Mewe te Tferneuzen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenzande: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Aangenomen naar Leeuwarden: H. B. Hoogendoorn te Wormerveer; naar Westzaan: A. van Ek, kand. te Ernst, die bedankte voor Bennekom. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Boskoop: B. van der Heiden te Woerden. PARAMARIBO - In Paramaribo hebben het Comité Christelijke Ker ken en de Organisatie voor Gerech tigheid en Vrede een dringend beroep op de regering en het junglecomman do gedaan tot het maken van ..pas op de plaats". Het CCK onder leiding van bisschop Aloysius Zichem en de Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede onder voorzitterschap van ds. Rudy Polanen deden dit in afzonder lijke communiqués. Aardappel beurs ROTTERDAM. 30-5. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 7,00-/ 9,00; Bintje 40-55 mm 11,00- 12,00; Bintje 50 mm opwaarts 14,00 14,50; Bintje 50 mm op waarts (frites) 15,00-/ 15,50. Vóeraardappelen 2,00-/ 3,00. De stemming was rustig. Black Sea, 1-6 te Rendsburg Maassluis, 30-5 te Gladstone Nedlloyd Amersfoort, 30-5 30 o Str. v Tbrres naar Jakarta Nedlloyd Delft, 30-5 25 nnw Algiers naar Le Havre A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6