BROOD UIT HET WATER Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Eeuwenoude zilveren bekers zijn bewaard ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 mei 1988 Nr. 24344 5 88/161. Op 22 februari 1985 bestond het VVV-wezen in NederlaJid precies 100 jaar. De VVV's verlenen hun diensten aan het gehele publiek, zowel uit de eigen plaats als van daarbxdten. Jaarlijks worden meer dan tien miljoen landgenoten en buitenlanders aan de VVV-balies aan informatie geholpen. Informatie in de ruimste zin des woords op het gebied van sport, kunst, toneel, muziek, cabaret, beurzen, tentoonstellingen, verkeer, verbindingen, bemiddeling bij boekingen voor hotels en pensionbedden, korte of lange vakanties, opvang en begeleiding van de talloze gasten. Het Nederlandse VVV-wezen, gespreid over ruim 400 dorpen en steden, is daarmee uniek in de wereld. Wat Renesse betreft bestaat de plaatselijke VVV ruim. driekwart eeuw, want in het jaar 1911 werd Renesse Vooruit opgericht. Het eerste VVV-bestuur bestond uit burgemees ter L. Nilant, die het voorzitterschap vervulde en Corrie A. J. Smallegange, onderwijzeres, die de eerste se cretaresse werd. De eerste VVV-penningen werden beheerd doormr. F. J. H. Jespers, notarisklerk ter plekke. Bestuursleden waren D. A. Vorster, Hervormd predikant, Th. Lange, huisarts, Johan Hoogenboom, archi tect, en J. F. del Campo, notaris te Renesse. Stuk voor stuk, notabelen uit het dorp en in het Het Wapen van Zeeland werden de VVV-vergaderingen gehouden. De VVV-Renesse, die tegenwoordig aan een ruim en representatief kantoor aan De Zoom 17 is gevestigd, lonkt al driekwart eeuw naar de yrijetijdsvierders. ,,Daar waar de wind zachtkens door het helmgras neu rietklonk het uitnodigend in inmiddels sterk vergeeld foldermateriaal. Zelfs per binnenlandse KLM- luchtlijn werden rust en verpozing zoekende recreanten naar dit gewest gebracht. De tijden veranderen snel. Nu suizen grote Mercedessen laagvliegend op de Schouwse kust af en wordt het helmgrasgeneurie over stemd door het gelal van honderdduizenden vakantiegangers, die - gezeten voor hun tent of caravan met een krat bier binnen handbereik - een gat in de nacht drinken. Dat toerisme heeft in de loop der jaren heel wat overhoop gehaald. Schouwen-Duiveland is een stukje speeltuin geworden van Randstad en Ruhrgebied. De wind neuriet nog wel steeds zachtkens door het helmgrasmaar dat vredige spel van de natuur valt stuk ken minder waar te nemen, omdat dan onze duinstreek een aantal weken overlopen wordt en moet men ver zoeken om nog wat rust en ruimte te vinden. Een achterlijk gebied, vonden de eerste reislustigen deze streek aanvankelijk en ze snoven wat minachtend als men het over Zeeland als vakantieland had. Het was vroeger moeilijk te bereiken maar dat is in korte tijd snel bijgetrokken. De forse groei van recreatie en toerisme in Renesse hangt nauw samen met de ontwik kelingen na de watersnoodramp in 1953. Met de ontsluiting van Schouwen-Duiveland door uitvoering van de Deltawerken kwamen de toeristen met drommen over de Grevelingendam, de Brouwersdam, de Zeeland- brug en sinds kort ook over de dam van de Stormvloedkering Oosterschelde. Waarom komt het publiek toch zo graag naar RenesseDe zon wordt er weliswaar gratis verstrekt, maar voor de rest heeft toch alles dezelfde prijs als elders. Dat komt zei de voorzitter van de VW--Renesse op 10 augustus 1985 in een vraaggesprek met een regionale krant, door de gelukkige omstandigheid dat we in Re nesse vlak aan de duinen liggen. We zijn een duindorp en we hebben een schoon, zuiver en breed strand voor de deur. Dat is een groot positief aantrekkingspunt. Verder hebben we ruime wandelmogelijkheden. Men kan hier in de polder gaan fietsen. Bovendien heeft de zuster-VVV Burgh-Haamstede nog een aantrekkelijk gebied om er te vertoeven. We hebben hier bovendien vlakbij de Deltawerken en ook het Grevelingengebied mogen we zeker niet vergeten. Men moet Renesse eigenlijk zien als een totaalpakket. Het zijn pluspunten die als een magneet op een breed publiek hebben gewerkt. In het begin van haar prille bestaan gafRenesse Vooruit" deze ansichtkaart uit. Dat was dus het eerste visitekaartje van het Schouwse duindorp. Verder werden er nog een paar geriefelijke zitbanken geplaatst met het opschrift Renesse Vooruit en dat was het dan wel zo'n beetje. De uitneembare verversingstent" van Piet Telle staat al lang niet meer aan de zeezijde van de duintrap, maar Renesse heeft nu in de ruimste zin van het woord voor „elk wat wils" te bieden. Correspondentie over deze rubriek: C,or Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE - Het aantal eeuwenoude zilveren be kers dat bewaard bleef is relatief vrij groot te noe men. De meeste exemplaren zijn met gravures rijk geornamenteerd. De versieringen bestaan door gaans uit bloemen, ranken, vruchten en vogels. Erg zeldzaam zijn de bekers die door tekst en/of beeld iets 'vertellen' over hun herkomst. Het is ongetwijfeld een gelukki ge speling van het lot dat het mu seum te Zierikzee op verschillen de tijdstippen in het bezit is gekomen van twee van die uiterst zeldzame en interessante bekers. Door ingegraveerde tekst èn vooi*- stellingen is het mogelijk te ach terhalen bij welke gelegenheid de bovenbedoelde Zierikzeese objec ten zijn vervaardigd. Het blijkt dat het ene exemplaar een wat men zou kunnen noemen agrari sche 'achtergrond' heeft, het ande re exemplaar een maritieme.... Eind 1981 werd op een veiling in Holland een zilveren beker uit Zierikzee verkocht van uitzonder lijke kwaliteit en van grote histo rische waarde. Om te beginnen was het voorwerp dat bijna 16 cm hoog was fraai versierd met ran ken en bladeren maar zij bevatte bovendien een viertal boeiende ta ferelen die betrekking hadden op de vroegere meekrapkuituur in en bij Zierikzee. Rondom was een ge graveerde tekst aangebracht die geen twijfel liet over de herkomst en bestemming. Bedoelde tekst luidde: „Desen Wert Gegeven van J. Walrant A en D tüneman over koop van 19 '/2 Ge meten mee, Ao 1691 den 9/6." Hoewel deze uitvoerige inscrip tie vooral voor buitenstaanders niet onmiddellijk geheel en al dui delijk zal zijn kon door enig zoek en speurwerk al spoedig het een en ander worden opgediept. Er kon worden vastgesteld (nadat en kele archiefstukken nadere gege vens verstrekten) dat de beker destijds als toegift had gediend bij de verkoop van mee(krap), de eertijds veel gekweekte meekrap- plant waaruit een rode verfstof kon worden bereid. Kennelijk ging het hier over de opbrengst van I9'/j gemeten (dat is ruim 8 ha) land. J. Walrant bleek een zekere Jacobus Walrant te zijn, die ge boortig uit Middelburg op 17 augustus 1675 poorter van Zierik zee werd. Dat de meekrapteelt en de mee- kraphandel. die in vier cartouches op de beker zijn afgebeeld inder daad betrekking hebben op Zie rikzee blijkt uit één van de vier gravures. Daar ziet men op de ach tergrond duidelijk de Sint Lievens Monstertoren afgebeeld. Van iets jonger datum dan de eerder genoemde meekrapbeker (1691) is een andere beker of kroes die zich in de stedelijke verzame ling van Zierikzee bevindt. Het voorwerp dat bijna 11 cm hoog is heeft betrekking op een onaange naam avontuur op zee, dat zich in 1709 afspeelde. De gegraveerde tekst vertelt in het kort het verhaal: de hoeker ..Duysent Vresen", gevoerd door stuurman Willem den Boegh, die in de nacht van 25 op 26 juli 1709 op de Noordzee aan de vleet lag, werd onverwacht door een Franse kaper aangevallen en over meesterd. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen. De com mandant van het konvooischip ,,Hellevoetsluis" slaagde er in om de gekaapte hoeker weer in han den te krijgen en de haringvissers met hun stuurman Willem den Boegh te bevrijden. Laatstge noemde ontving van zijn reder de zilveren kroes met uitvoerige gra vure als aandenken ten geschen ke.... WIEBE KEIKES Zilveren beker uit 1709 als aandenken aan aan kaping-op-zce. Woensdag 1 juni Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Anders is ook gewoon, jeugdserie. 15.25 uur IJzeren mannen met houten schepen, reportage over zeezeilen. 16.15 uur De kauwgomballenboom, muziekprogramma met Elly en Rik- kert en het kinderkoor In de ruimte. 16.35 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenmagazine. 18.30 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. 19.00 uur Journaal 19.18 uur Jody en het hertejong, se rie. 19.45 uur Jong geleerd, muzikaal pro gramma. 20.05 uur De Campbells, serie. 20.30 uur This is the life, serie. 21.07 uur De bekende druppel? Docu mentaire over de interkerkelijke ont wikkelingsorganisatie Intermission. 21.32 uur De open cirkel, praatpro gramma. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenru briek. 23.10 uur Technologie uit Japan, re portage. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Superted, tekenfilmserie. Dennis de bengel, serie. 15.45 uur De Jetsons, tekenfilmserie. 16.05 uur Square Pegs, jeugdserie. 16.30 uur G.I. Joe. Afl.: Twintig vra gen. 16.55 uur Nederlanders overzee, do cumentaire serie van Jan Dorresteijn over Nederlandse zeevaarders, herh. 17.45 uur MacGyver, serie. 18.30 uur Heilige Koe, auto- en mo tormagazine. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Moonlighting, Amerikaan se serie. 21.22 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.05 uur Blue thunder, Amerikaanse speelfilm uit 1983 van John Badham. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Wilhelmus. Nederland 3 08.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Op goede gronden. Les 1 t/m 6. 12.00 uur Studio Sport. Ttenniskam- pioenschappen op Roland Garros. 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Ongewenste elementen, do cumentaire over de in 1938 voor Duit se vluchtelingen gesloten landsgren zen. 18.30 uur Geld- en Effectenhandel, les 3. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, informatief kinderprogramma. 19.25 uur TV- 3, gevarieerd magazine. 20.10 uur Studio Sport: (onder voor behoud) Oefenwedstrijd Nederlands elftal tegen Roemenië. In de pauze: Socutera en STER. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Den Haag Vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Uit de kunst extra, speciale uitzending in het kader van de ope ning van het Holland Festival. 23.25 uur Studio Sport, samenvatting tennis op Roland Garros. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Er was eens het leven, 26-delige Franse tekenfilmserie. Afl. 21. 15.25 uur De Freggels, 24-delige pop- penreeks. Afl. 15. 15.50 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: Lentespelen, 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 172. Herh. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, herh. 18.10 uur Triangelclub, gevarieerd kinderprogramma. 18.35 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 15. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van ae Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Vlaanderen erger je niet, spel- en showprogramma gepresen teerd door Jos Ghijssen met optre dens van Raymond van het Groene- woud en Grazy Blass. 21.10 uur Krokant, culinaire reeks. 22.10 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 23.10 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen en Coda: Mis schien, van Anton van Wilderode. BRT 2 14.00 uur Franse Open Tenniskam pioenschappen vanuit het Roland Garros-stadion. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald en Tbm Richards. Afl. 556. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin. Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 274. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Flesh, Amerikaanse speel film uit 1932 van John Ford. 21.50 uur WK Latijns-Amerikaanse dansen voor amateurs vanuit Oslo. Donderdag 6 juni Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. Afl. 9. 16.21 uur Onze levende planeet, Brit se documentaireserie. Deel 9, herh. 17.16 uur De reuzenkanarie, teken film van Tex Avery. 17.30 uur Journaal VARA's Kindermenu: 17.46 uur Het dorpje in de wolken, poppenserie. 18.01 uur Jem. 18.23 uur Lucky Luke. 18.48 uur Kwik en Flupke. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Labyrinth, spelprogram- ma. 19.51 uur De baas in huis?, comedyse rie. 20.16 uur Howard's way. Engelse se rie. Deel 9. 21.06 uur 't Bloed van anderen, zesde lige Canadese serie. Deel 5. 21.58 uur Golden girls, Amerikaanse comedyserie. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Reilly, Meesterspion, En gelse serie. Afl. 1. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Jonge mensen op het con certpodium. 16.15 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.30 uur AVRO service salon, mode magazine met Catherine Keyl en Amanda Spoel. 18.05 uur Johan Pierewiet, Neder lands/Belgische serie. 18.30 uur The real ghostbusters, serie gebaseerd op de speelfilm Ghost busters. Afl. 9. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Anastasia. serie. afl. 1. 21.15 uur Survival of the fittest, dit jaar vanuit Sankt Moritz. 22.12 uur William and Mary - A per fect match, documentaire serie over de Nederlandse stadhouder Willem III en zijn Engelse vrouw Mary Stu art. 22.52 uur Scheveningen internatio naal muziekconcours. 23.40 uur In het gevolg van William Mary, serie van 7 Ontdek-je-Plekjes. Afl. 3 00.00 uur Journaal 00.05 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Studio Sport. Tenniskam pioenschappen op Roland Garros. 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort 18.30 uur Genealogie. Les 3. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, jeugdpro gramma met sketches, liedjes en re portages. 19.25 uur TV-3, informatierubriek. 20.00 uur Journaal. 20.30 uur Arena, discussieprogram ma. 21.15 uur Kort leven, vierdelige serie programma's over kinderen die door bepaalde omstandigheden zijn over leden. Afl. 2. 21.41 uur Uit de kunst, achtergrond informatie over kunst en cultuur in Nederland. 22.07 uur De oppas, aflevering uit de serie over thema Macht en Erotiek. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 173. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 47 19.00 uur Allemaal beestjes. Ieder staat op zijn strepen. Herh. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Diana Ross, rpd, hot, rhythm and blues. Diana Róss gaat op zoek naar naar de roots van de Rhythm Blues. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal e.a. Afl. 247. 4 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: El pa- no moruna, van de Falla, uitgevoerd door Michel Dispa, cello en Janine van Mever, piano. BRT 2 14.00 uur Franse Open Tenniskam pioenschappen vanuit het Roland Garros-stadion. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 557. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 (onder vporbehoud) Gala Ko ningin Elizabeth-wedstrijd voor zang. 36 Twee schreven helemaal niet: Piet van der Zwan en Aai van Noordt. Piet zei: ,,Ik heb geen brief te wach ten en er wacht niemand op een brief van mij. Ik heb immers geen mens meer". Hij zei het zonder meelij te willen wekken. Ja, zo was het met Piet. Hij lag in zijn kooi, zat stil voor in of stond aan dek naar de hemel te kijken. Spreken deed hij weinig. Het meeste wat ze van hem hoorden was een-droge kuchhoest. Aai van Noordt had geen lust in schrijven, loog hij. Als akelige din gen wegmoffelen tenminste liegen is. Arend-Michiel schreef natuurlijk ook. Alles was wel. Hij had een goed schip en een goeie schipper. De vangst viel lekker mee. 't Zou, naar ze allemaal verwachtten, een beste besomming worden. Vader hadden ze niet gezien. En hij vroeg, zo tussen een paar zinnen door, of moeder die boeken van vader op wou zoeken over het varen enzo. Die wou-ie eens door kijken. En als er eentje naar huis ging, gaf-ie een lekker schellevissie mee, dat zou net goed voor 'r maag zijn. O, ja, hoe is het daarmee, moe der? Zal u je goed houwen en je niet bang maken? Wij redden ons wel. Dag moeder. Denk ie wel om de boe- kies? O, ja, ook gendag aan de mei den en opoe en de tantes natuurlijk. Schrijft u Chris ook gendag van me? Nou, en op die boekies reken ik. Dag moeder 's Middags boven was het weer het zelfde onder elkaar: wie geen wacht had te lopen, maakte een praatje. De Door FENAND VAN DEN OEVER jdngens werden naar omlaag ge stuurd. Dat had een bedoeling. Eerst ging het over de besommin gen. Ze rekenden erop de man zeker vijftig zilveren guldens verdiend te hebben. En daar hoopten ze dan eens een lekker glas bier van te drinken in Kamperduin. En vanzelf kwamen toen de praatjes over vrouwen en er bij slapen en datje dat overal kon Arend-Michiel, die tenslotte nog maar ouwenjongen was en dus niet overal in mee mocht praten, voelde best, dat het geen zuivere koffie was. Het viel hem tegen, dat ze er bijna al lemaal om lachten, op ouwe Joost Sas en Aai van Noordt dan na Maar verder allemaal: Dries van de bond en Giel, die het altijd over de zonde had en Dirk de Niet, ze ginnegapten en lachten allemaal met van die Klei ne hete half-dichtgeknepen oogjes. En tóch bleef hij erbij staan, met open oren luisteren naar steeds zwoe lere verhaaltjes, hoewel hij voelde, dat het niet goed was en hij zich voor moeder en Wil Struis schamen moest daarom. Hij kreeg een gloeiende he kel aan z'n eigen, omdat ie zo'n flau we flapdrol was. Maar hij blééf erbij staan en soms giechelde hij stiekem mee. 's Avonds liep Arend-Michiel met Aai van Noordt de wacht. Aai zei nooit veel, behalve deze keer. Arend- Michiel begon eigenlijk. ,,Heb je nog moed op de markt, Aai?" Hij haalde zijn schouders op. Moed, moed. Ze hadden die vraag al zo vaak besproken, 't Was ook zo begrijpelijk; ze voeren op de zegen. Aai van Noordt kon het kenne lijk niet veel schelen. Hij had wel an dere dingen aan zijn hoofd. Ineens vroeg hij, om het gesprek over een an dere boeg te gooien: „Ben jij nog vrij gezel, Arend-Michiel?" Hij wachtte even met antwoorden. Ja, natuurlijk. Sophie had-ie van zich weggeduwd en Wil kon-ie niet naar zich toehalen. Nóg niet dan, natuur lijk. Maar ja, zo voor de mensen was- ie nog vrijgezel. Hij zei: „Ja, Aai". Maar om te laten voelen, dat hij niet helemaal groen meer was, liet hij meteen volgen: „Maar ik houd wel van een meissie". Waarop Aai van Noordt ineens vroeg: „Houdt dat meissie ook van jou?" Een tijdje was het stil, want Arend- Michiel zèt een beetje met die schie lijke vraag. Hij wilde daar geen ja en geen nee op zeggen. Ja, ze hield wel een beetje van hem, jaja. Hoewel, he lemaal zeker wist hij het niet. „Zo, dus je bent nog vrijgezel Arend-Michiel knikte. „O, o", en toen, na even wachten, waarbij hij de adem door zijn neusga ten hoorde ragen, „dan zijn we mis schien dalijk allebei eender". Hij begreep niet goed wat Aai wil de. Tbch zweeg.hij. Dat is het fijne van dit volk, dat het bij nare dingen niet het hemd van het achterwerk vraagt. Aai van Noordt keek van het kompas naar het tuig en van het tuig naar Arend-Michiel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5