Brouwse raad in principe voor de aanleg van kabeltelevisie Commissie welzijn schaart zich achter kritiek korps Zierikzee 130 fietsers uit regio bij landelijke fietsdag RMl IWB z sZJ ELEKTRISCHE INSTALLATIES DEURLOOS Commissie ziet niets in kunstuitleen in Zierikzee Zonzijde De Ubica collectie in onze showroom qA 34.000,- extra nodig voor inrichting Brouwse stadhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 mei 1988 Nr. 24344 3 Hoewel ondergetekende de slogan De Zonzijde van Zeeland niet hele maal kan volgen in deze regenachti ge tijd, is het wel duidelijk hoe kwetsbaar een toeristisch gebied als Schouwen-Duiveland kan zijn op sombere dagen als nu. Afgelopen weekeinde en dan met name de zon dag bijvoorbeeld. Een groot aantal bussen strandt in het historische Zie- rikzee. De passagiers krijgen - zo luidt het programma - twee uur de tijd om gezellig rond te snuffelen in het monumentale stadje aan de Oos- terschelde\ Dan moet deze gasten maar eens uitgelegd worden wat er op regenachtige dagen als nu voor een toerist te beleven valt in deze re gio. Het aatital elk-weer-voorzienin- gen is zeer beperkt en de meeste recreatie-ondernemers lijken ook niet ingesteld op sombere dagen. Het moge duidelijk zijn dat het probleem van het slechte weer nog meer speelt in een badplaats als Renesse of een vissersplaats als Bru. Zoals de West hoek een attractie vormt voor de zo mermaanden, zou Zierikzee zich moeten kunnen opwerpen voor het voor- en naseizoen. Er wordt met grote regelmaat gesproken over sei- zoensverlengende maatregelen. Met de nadruk op gesproken, want veel van de grond komt er vooralstiog niet. Toch is dat van wezenlijk be lang, want het is moeilijk voorspel baar dat de busgangers van afgelo pen weekeinde thuisgekomen en thousiast vertellen over het mooie stadje Zierikzee, waar altijd wat te beleven valt. Als het regent is Schouwen-Duiveland troosteloos voor de recreant. Wil seizoensverlen ging daadwerkelijk van de grond ko men - en de samenstelling en ge woonten van de huidige samenleving lenen zich hier als nooit tevoren voor - dan moeten er concrete zaken van de grond komen. Overdekte activi teiten, waaraan een particulier ini tiatief ten grondslag moet liggen, maar waaraan tevens een bereidwil lige houding van de gemeente moet kleven. Voorlopig kan de toerist de zonzijde van Zeeland beter met een paraplu in de hand met een bezoek vereren. AvdW UTRECHT - De tandartsen, die in april 1987 een tariefsverhoging claim den van 25 procent om de maatrege len te kunnen bekostigen die nodig zijn om verspreiding van het aidsvi- rus tegen te gaan, vragen nu aanzien lijk minder. Het Brouwse hertenkamp. (Foto: Joop van Houdt) „De technische vooruitgang is niet tegen te houden DREISCHOR - Evenals de meeste andere gemeentera den op Schouwen-Duiveland heeft ook de gemeenteraad van Brouwershaven zich in principe uitgesproken voor de aanleg van kabeltelevisie in de gemeente. Een voor ziening die de mensen die er gebruik van willen maken ongeveer 27,50 per maand gaat kosten. Maar alle raads fracties lieten weten dat de kosten van de voorziening ook alleen moeten worden gedragen door de gebruikers en dat niemand verplicht mag worden een aansluiting op de kabel te nemen. Advertentie Uw Ubica dealer Gd ID LU UJ ZOiNEMAlPF LUBICA MATRASSEN ,,Op dit moment is de kabel nog geen nutsvoorziening. Daarom mag hij niet worden aangelegd met be hulp van subsidie en hogere energie tarieven", aldus P. van der Meide (GPV/SGP/RPF). En ook de overige fracties lieten weten moeite te heb ben met de wijze waarop de voorzie ning zal worden gefinancierd door de dochteronderneming van de PZEM, Zekatel, die de exploitatie van kabel televisie in Zeeland op zich wil ne- bleek dat de diverse fracties deze vooruitgang op technisch gebied toch niet wilden tegenhouden in hun ge meente. Niemand van ons zit erom te springen maar de techniek schrijdt voort", aldus J. C. van Ours (PvdA). Hij benadrukte dat zijn fractie in dit geval een liberaal standpunt in. ,,Zij die het willen moeten van de voorzie ning gebruik kunnen maken. Maar niemand mag er toe worden verplicht en de kosten moeten worden om men. R. J. van der Wekken (CDA) wil- geslagen per gebruiker". De stand- rióMsm <-.<-»u- óon nit-zr.nrioT-irio' maiion piiriten vah de' overige fracties' lagen op dezelfde golflengte. Men besloot op grond hiervan in principe achter de aanleg van kabeltelevisie te staan. de' dan ook éen uitzondering maken voor de mensen in het buitengebied voor wie de mogelijkheid om gebruik te maken van de voorziening niet aanwezig zal zijn. Maar die wel ge confronteerd kunnen worden met ho gere energieprijzen wanneer er ver liezen worden geleden op de voorziening. Vooruitgang Wethouder Ph. J. van Ast vond dit een beetje krom geredeneerd. ,,De aanleg van kabel naar het buitenge bied is nooit rendabel te maken". On danks de bedenkingen die werden geuit tegen de wijze waarop de voor ziening zal worden gefinancierd, „Wij vinden dat er nog steeds ge bouwd moet worden. Dan maar met wat extra inspanning. Door wat lage re grondkosten en aansluitkosten bijvoorbeeld". Dat zei A. de Vlieger (PvdA) toen de uitvoering van het nieuwbouwcontingent huurwonin gen in 1988 ter sprake kwam. Het is de bedoeling het contingent te ge bruiken voor de bouw van vier wo ningen in Noordgouwe door de wo ningbouwvereniging Beter Wonen. Op advies van de adviescommissie voor de volkshuisvesting en de ruim- In. verband met landelijke herstructurering Leger des Heils ZIERIKZEE - De adviescommissie voor het welzijns beleid van de gemeente Zierikzee staat unaniem achter de kritiek die vanuit het korps Zierikzee van het Leger des Heils is geuit in verband met de landelijke herstruc turering van het Leger des Heils. De commissie welzijn adviseert het college van b en w ook deze kritiek over te nemen. „Wij hebben vanuit de PvdA al vaak aangedron gen op democratisering van het Leger des Heils, en in de herstructureringsplannen is daarover niets terug te vin den", stelde commissielid M. R. de Jong-van Loo. De kwestie waar het om gaat is de vorming van een nieuwe stichting die de sociale activiteiten van het Leger des Heils gaat uitvoeren. Voor deze stichting zijn statuten opgesteld en het korps Zierikzee mist daarin voor al duidelijkheid. „We weten wat we nu kunnen en mogen, maar het is ons niet duidelijk hoe dat in de toekomst precies geregeld is", aldus Leger des Heils-vertegenwoordiger R. Prager. Zowel commissielid J. van der Veer als commissielid J. T. Sijswerda-Bos sloot zich aan bij de woorden van De Jong en Gilden. Prager stelde ter ver duidelijking van de bezwaren dat de werkers bij het Leger des Heils te weinig invloed hebben op de gang van zaken. „En het clubhuiswerk had naar mijn mening al gedemocrati seerd moeten zijn", aldus Prager. Plaatselijk bestuur „In zekere zin, zo gaf Prager vervol gens aan, is de situatie in Zierikzee vrij uniek. Het korps- en het club huiswerk loopt hier door elkaar, en dat komt landelijk gezien niet zo vaak voor. Vaak staat het clubhuis werk op zichzelf". L. J. Lagendijk, chef van de afdeling welzijn van de gemeente Zierikzee, stelde daarop dat de voorkeur dient uit te gaan naar plaatselijk bestuur. AMSTERDAM - De anderhalve week geleden uit het Stedelijk Mu seum van Amsterdam bij een inbraak ontvreemde schilderijen van Van Gogh, Jongkind en Cezanne, zijn in de nacht van maandag op dinsdag on beschadigd in handen van de politie gekomen. De politie greep in toen de 36-jarige inbreker J. P. de doeken in een hotel in Amsterdam-West wilde verkopen aan de 44-jarige H. M. en de 32-jarige B. H. De drie mannen zijn aangehouden, aldus de Amsterdamse politie. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 Raadsleden gaan morrend akkoord telijke ordening stelde het college van b en w voor om de bouw van het soort woningen dat Beter Wonen voorstelde af te wijzen. Zij zouden te klein zijn en een te hoge huur hebben. Na overleg met de woningbouwver eniging is besloten dat deze met een voorstel voor andere woningen zal komen. Dit kan echter niet meer voor een juni, de datum dat het bouwplan moet .worden ingediend bij het rijk om subsidie te krijgen. Het college heeft de directie van de volkshuis vesting in de provincie daarom ver zocht het contingent van vier nieuw bouwwoningen in de huursector voor 1988 voor de gemeente vast te hou den. Groot onderhoud Met een hamerklap werd besloten tot het uitvoeren van groot onder houd aan acht na-oorlogse woningen aan de Goemansstraat en zes na oorlogse woningen aan de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor. Totale kos ten ruim 500.000 gulden. Het geld wordt betaald door het ministerie maar de gemeenteraad moet dan wel zijn goedkeuring aan de verbeterin gen hebben gegeven. Dat bleek dus geen enkel probleem. Het plan houdt onder meer in verbetering van de douche, de keuken, het toilet en het aanbrengen van plafond-isolatie en spouwmuurisolatie plus dubbele be glazing. Wel uit eigen middelen (het fonds algemene voorzieningen) komt de 8.500 gulden die de raad beschikbaar stelde voor het gedeeltelijk vernieu wen van het hekwerk van het herten kamp Brouwershaven. Men was met het college van b en w van mening dat het hertenkamp een attractief object is voor de bevolking en voor de re creant en dat de uitgave daardoor ze ker verantwoord is. DREISCHOR - „Ik ben enigszins verbaasd. In april 1987 werd ons gevraagd een krediet van 162.000 gulden beschikbaar te stellen voor een opknapbeurt van het ou de stadhuis als de aanbouw van de gemeentesecretarie gereed zou zijn. Ik dacht dat de inrichting van de com missiekamer daarbij ook inbegrepen was". Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Brouwershaven in het Dorpshuis te Dreischor bleek dat dit niet het geval was. Het college van b en w stelde voor een krediet van bijna 34.000 gulden beschikbaar te stellen uit de pot 'eigen ka pitaal zonder bepaalde bestemming' voor de aankoop van meubelen voor een commissiekamer die zal worden ingericht in het oude stadhuis. Hoewel morrend ging de voltallige gemeenteraad akkoord met deze nieuwe over schrijding van het totaal bedrag dat is gemoeid met de aanbouw van een nieuwe gemeentesecretarie naast het oude monumentale stadhuis van Brouwershaven. „Daar ben ik het volkomen mee eens. Dat werkt het beste", reageerde Prager. „Tot nu toe is het altijd goed gegaan en nu krijgen we de kans om een aantal dingen duidelijk te rege len, en daar moeten we goed gebruik van maken". Commissielid C. Bij de Vaate plaat ste nog de kanttekening dat een en ander weieens zou kunnen botsen met de doelstelling van het Leger des Heils. „Als je de doelstelling van het Leger overeind wil houden kun je niet volledig democratiseren. Maar ik ben er wel voor om daarmee zo ver mogelijk te gaan". De nieuwe aanbouw is bijna zover gereed dat de gemeentesecretarie kan verhuizen naar het nieuwe onderko men. Tijdens de duur van de bouw werkzaamheden zijn de diverse afde lingen (hutje bij mutje) onderge bracht in alle vertrekken van het ou de stadhuis. Het krediet dat in 1987 beschikbaar werd gesteld was be doeld voor een opknapbeurt om het stadhuis weer in keurige staat te brengen. En niet voor de inrichting van de kamer op de begane grond als commissiekamer, zo bleek uit de woorden van gemeentesecretaris C. M. Padmos. Niet inbegrepen „Achteraf is gebleken dat dat on juist was. De inrichting was er niet bij inbegrepen", zei hij. Maar de raadsleden vonden een overschrij ding van 34.000 gulden op 162.000 wel erg veel. „Dat is 20 procent", rekende C. J. de Munnik (PvdA) uit. „Hefc is bijzonder ernstig dat het allemaal zo veel kost. Ik vraag mij toch af wat ons nog te wachten staat", aldus R. J. van der Wekken (CDA). Maar de raadsleden waren het met raadsvoor zitter burgemeester C. Slabbekoorn eens dat de commissiekamer moei lijk kon worden ingericht met plastic stoeltjes en gingen daarom unaniem akkoord met het voorstel het ge vraagde krediet te verlenen. Tijdens hetzelfde raadsvoorstel werden mogelijke meerkosten voor de aanbouw van de gemeentesecreta rie in het vooruitzicht gesteld. Ruim 18.000 gulden vanwege werkzaamhe den die tijdens de bouw niet werden voorzien. Zoals het verleggen van elektriciteits-, gas- en waterleidin gen ten behoeve van doorbraken voor de nieuwbouw, de aanleg van een aardleiding in het stadhuis die niet aanwezig bleek tte zijn en een gevel wapen voor de gemeentesecretarie. Behalve een zeer fraai stadhuis heeft Brouwershaven binnenkort ook een eigep gemeentevlag. Alle raads leden gingen akkoord met het model dat door het college van b en w werd voorgesteld. Een driekleurig doek met centraal een ruitschild dat de eenheid van de vier kernen symboli seert. De raadsleden bleken niet zo zeer gecharmeerd van het uiterlijk van de vlag dan wel van de symbo liek. „De vlag als zodanig vind ik niet mooi. Maar ik besef dat het niet gemakkelijk is om de symboliek van de vier verschillende kernen en hun verbondenheid weer te geven", aldus P. van der Meide (GPV/SGP/RPF). Computers De raadsleden gingen ook akkoord met het voorstel 18.000 gulden ter be schikking te stellen om het secreta- riepërsoneel in de gelegenheid te stel len via de aankoop van een eigen personal computer te leren met deze apparatuur om te gaan. Met uitzondering van de GPV/ SGP/RPF-fractie ging men akkoord met het verlenen van een subsidie van ruim 500 gulden voor het Anywave-festival dat eind juni wordt gehouden in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. In tegenstelling tot vorige jaren ging dit met weinig discussie gepaard. M. C. J. Mol (VVD) vroeg zich af of het mogelijk was mindere alcoholhoudende drank te verkopen tijdens het evenement om dat dit de verkeersveiligheid ten goe de zou komen. Het subsidieverzoek van de Stich ting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland werd zonder discussie met een hamerklap afgewe zen. En dat gold ook voor de subsidie verzoeken van de Stichting Recrea tief Toeristische Museumlijn Greve- lingen die het museum van Hellevoet- sluis naar Goedereede wil overbren gen en stichting Verkeersbrigadiers die beide bij de ingekomen stukken stonden. Het gemeentebestuur van Brouwershaven voert een terughou dend beleid wat betreft het aangaan van nieuwe subsidie-verplichtingen. 'S-GRAVENZANDE - Op het strand van 's-Gravenzande is het geheel ont klede lichaam van een tot nu onbe kende man aangespoeld-. De 30 tot 40- jarige man werd gevonden door me dewerkers van het hoogheemraad schap Delftland. Ook kunstaankopen ter discussie Subsidievoorwaarde Commissielid De Jong: „Wij willen dat iedereen mee mag praten over al lerlei zaken. Wij zien democratise ring als een belangrijke zaak en in deze zijn de statuten doorslaggevend. Maar zoals ik ze lees verandert er niets. Democratisering zie ik als een subsidievoorwaarde". Commissielid H. Gilden-van Gces- bergen schaarde zich achter het be toog van De Jong. „Het Leger des Heils is erg hiërarchisch opgebouwd en ik denk dat het op deze manier niet werkbaar is". SCHIPHOL - Het schoonmaakbe drijf Westerveld wil zijn enige tien tallen stakende medewerkers op Schiphol niet garanderen dat zij na afloop van de actie hun baan kunnen behouden en dat zij niet gewerkte uren krijgen doorbetaald. Vertrekpunt VVV Renesse RENESSE - Ongeveer 130 mensen uit de regio en va kantiegangers hebben deelgenomen aan de landelijke fietsdag door gebruik te maken van het vertrekpunt Re nesse. Een aantal dat volgens VVV-infor- matrice Mary Dalebout ongeveer ge lijk lag met dat van de afgelopen ja ren. „In tegenstelling met het lande lijke beeld waaruit blijkt dat de ani mo wat minder zou zijn. is het aantal deelnemers dat vanuit Renesse ver trekt de afgelopen jaren stabiel ge bleven". Walcheren Zij signaleerde onder de deelne mers een aantal mensen uit Walche ren dat hoger lag dan andere jaren. „Waarschijnlijk door dc weg over de Stormvloedkering". De fietsenthousiasten hadden ge luk met de weersomstandigheden omdat het zaterdag een hele dag droog bleef. Zij maakten een tocht van ongeveer dertig kilometer die over het nieuwe fietspad bij Renesse on een gedeelte van de Stormvloedke ring voerde. ZIERIKZEE - De meerderheid van de gemeentelijke adviescommissie welzijn van Zierikzee ziet niets in het eventueel in het leven roepen van een kunstuitleen in Zierikzee. Alleen commissielid M. R. dc Jong-van Loo bleek optimistisch over het bestaans recht van een kunstuitleen. Een ge schikte ruimte stond haar ook al voor ogen: de ruimte waarin nu het gemeentemuseum is gevestigd. „Op het ogenblik is er een onder zoek gaande naar de mogelijkheid om het gemeentelijk museum en het maritiem museum met elkaar te com bineren en onder te brengen in het Gravensteen. Als dat doorgaat komt de ruimte hier in het stadhuis vrij. Dat zou een mooie plaats voor een kunstuitleen zijn", aldus De Jong. Animo Volgens De Jong zou er in Zierikzee en omstreken animo genoeg zijn om een kunstuitleen te beklanten. „Het zal niet stormlopen maar ik denk toch wel dat er voldoende be langstelling voor zal bestaan", aldus De Jong. Zij stond alleen in haar opti misme. „Volgens mij is er geen be hoefte aan", aldus commissielid J. van der Veer. Ook de andere commissieleden lie ten zich in dergelijke bewoordingen uit en stelden verder dat de kunstuit leen in Middelburg, naar welk model een eventuele dependance in Zierik zee gevormd zou worden, geen erg uitgebreid assortiment bezit. Ook tegen deze bewering kwam De Jong in het geweer. „Ik vind juist dat er in Middelburg steeds meer keus komt". De Jong benadrukte verder dat er op Schouwen-Duiveland aar dig wat kunstenaars rondlopen wiens werk de moeite waard is. De moeite waard ook voor een gemeente om aan te kopen. Niet gericht Commissievoorzitter J. Groen liet daarop weten dat de gemeente Zie rikzee er geen gericht kunstaankoop- beleid op na houdt. „Maar dat kan eventueel weieens besproken worden in de commissie musea", aldus Groen. Uiteindelijke uitkomst van de dis cussie is dat de meerderheid van de commissie het college van b en w van Zierikzee adviseert niet over te gaan tot het vestigen van een kunstuitleen in Zierikzee, maar wel nader bezien wat er eventueel aan kunstaankoop gedaan kan worden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusie! 6% B.T.W,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3