Woningbouwvereniging- start nog dit jaar met verhuur van kamers WATERSTANDEN Beter Wonen viert haar veertigjarig jubileum Dagverzorging in De Wieken Campings leggen het af tegen vakantiehuisjes 2 Directeur ing. Ph. H. van Doorne: Beter Wonen is na 40 jaar nog steeds kerngezond" ZIERIKZEE - „Ik bouwcorporaties. Ik ningbouw vereniging Aan het woord is ing. poratie Beter Wonen bestaan. Van Doorne zond en vol plannen, van kamers. ben zelf een voorstander van verdere privatisering van woning- denk dat het beter is voor de slagvaardigheid waarmee een wo- kan werken, want de overheid loopt vaak achter de zaken aan". Ph. H. van Doorne, directeur van de Zierikzeese woningbouwcor- Beter Wonen viert donderdag in besloten kring het veertigjarig „Beter Wonen is na veertig jaar nog steeds kerngezond". Kernge- Zo start de woningbouwcorporatie nog dit jaar met de verhuur Directeur Ph. iian Doorne: Verdere privatisering van woningbouwcor poraties komt de slagvaardigheid ten goede". Van Doorne: ,,Ik zeg weieens dat het heden het verleden van de toe komst is. In het algemeen is het zo dat de overheid wel volgt, maar veel te traag is. Zorgvuldigheid in de be sluitvorming is wel waardevol, maar werkt remmend. Dat houdt in dat je als woningbouwvereniging beknot wordt in je mogelijkheden. En dan moet je creatief zijn en naar oplossin gen zoeken om toch door te gaan met je plannen", aldus Van Doorne. Van Doorne stelt dat je als woning bouwvereniging vooral op lange ter mijn moet denken. In die filosofie past ook het plan van Beter Wonen om over te gaan tot verhuur van ka mers. ,,We mikken met die kamerge- wijze verhuur met name op de jonge ren", aldus Van Doorne. ,,In principe gaan we overal op Schouwen-Duive-, land kamers verhuren maar in eerste instantie denken wij aan Zierikzee en Noordwelle". Bij de kamerverhuur gaat Beter Wonen uit van bestaande woningen. ,,En daar gaan we geen dramatische verbouwingen aan plegen. Ten eerste zou dat teveel geld kosten waardoor de huren te hoog zouden worden en ten tweede willen we proberen het zo in te richten dat diezelfde woningen ook gewoon als eensgezinswoning kunnen fungeren". Beter Wonen mikt op een maand- huur voor een kamer op zo'n 250 gul den. „Kamerverhuur houdt natuur lijk wel in dat men woonkamer, keuken en sanitaire voorzieningen moet delen en er wordt dan ook ge werkt aan een soort overlegstructuur waarbij de bewoners inspraak heb ben in wie er in het huis komt te wo nen als er een plaats vrij mocht ko men". Flexibel Sleutelwoord voor Van Doorne is flexibiliteit. Een van de meest recen te voorbeelden van wat hij bedoelt met flexibiliteit zijn de aanpasbare en tevens splitsbare woningen aan de Steenbank in Zierikzee. „Technisch is er heel veel mogelijk", stelt Van Doorne. „Maar de technische moge lijkheden worden begrensd door de financiële mogelijkheden. Dus dat aanpasbaar en splitsbaar wonen zal lang niet overal kunnen". „Daar komt bij dat er altijd een spanningveld is tussen wat de wo ningbouwvereniging wil en wat de gemeenten willen. Gezien de gezins verdunning van de laatste jaren is er helemaal geen plaats meer voor vier- kamerwoningen. Maar vooral in kleine kernen wil men graag gezin nen trekken". „Wat dat betreft beseft men, en dan bedoel ik zowel bewoners als bestuur- deren, nog onvoldoende dat je een vierkamerwoning niet meer vol krijgt. Maar ik denk dat dat ook een politiek gevoelige zaak is", aldus Van Doorne. Hij pleit voor duidelijk klei ner en flexibeler bouwen. Een wo ning zo bouwen dat hij voor meerdere bewoningspatronen geschikt of ge schikt te maken is. Zo is Beter Wonen al geruime tijd geleden begonnen met het splitsen van een aantal woningen in het Zierikzeese Poortambacht. Beheersbaar Ook hier geldt weer dat lang niet iedere woning geschikt is om voor splitsing in aanmerking te komen. De kosten spelen een belangrijke rol. Wordt het te duur om een woning ver antwoord te splitsen dan heeft dat zijn weerslag op de huur. En men Woningbouwcorporatie Beter Wonen was een van de eerste woningbouwcorporaties die startte met de bouw van aan pasbare en splitsbare woningen. In dit geval aan de Steenbank in Zierikzee. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft minister Van Dijk (binnenland se zaken) overladen met kritiek op het beleid dat hij voert tegenover de vier grote steden. De minister coördi neert dat beleid onvoldoende en ver schuilt zich achter een veelheid van adviesaanvragen. Het kabinet als ge heel verbindt geen daden aan de mooie woorden die in het ver keersplan voor de Randstad en de jongste nota ruimtelijke ordening worden gewijd aan de voortrekkers rol van de grote steden op economisch gebied. BRUSSEL - De Europese Commis sie heeft besloten 10.000 ton rijst naar Vietnam te zenden. Het noorden van dat land is vorig jaar door een grote droogte getroffen, maar ook door zware stormen en insektenplagen. ROERMOND - Het televisiepro gramma Opsporing verzocht heeft het onderzoeksteam dat al een maand bezig is met de IRA-aanslagen op Britse militairen in Limburg, heeft meer dan honderd tips opgele verd. Tegen middernacht deelde de woordvoerder van het team, adju dant L. Steens, mee dat sinds half elf de telefoon roodgloeiend had gestaan met meldingen uit heel Nederland. MAASTRICHT - De officier van justitie mr. P. van Hilten heeft bij de behandeling van de fraude-affaire van het bejaardenhuis Op den Toren in Nuth een van de getuigen a charge in de Maastrichtse rechtszaal laten arresteren. Het is de secretaris van het bestuur van het bejaardentehuis, de 56-jarige topambtenaar B. S. van de gemeente Nuth. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 juni 05.00 154 10.50 -144 17.20 155. 23.20 -149 2 juni 05.45 159 11.35 -141 18.05 150 1 juni 03.15 164 09.35 -137 15.40 164 21.55 -142 2 juni 04.00 172 10.15 -134 16.20 158 22.40 -147 1 juni 04.45 165 10.55 -154 17.05 165 23.25 -159 2 juni 05.20 170 11.40 -151 17.40 161 1 juni 05.10 177 11.00 -159 17 30 177 23.20 -164 2 juni 05.50 182 11.40 -156 18.10 173 - streeft naar beheersing van de kos ten. Iets dat ook zeker belangrijk is bij het bouwen voor ouderen. Van Doorne: „We zitten op Schouwen- Duiveland met een sterke vergrijzing en vooral ook de groep hoogbejaar den neemt toe. Op zich sta ik achter het streven om oudere mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, maar het moet allemaal wel haalbaar zijn". „Ik ben er ook voor om ouderen en jongeren door elkaar te laten wonen. Maar wat ik verkeerd vind, betutte lend, is dat de oudere niet zelf be paalt waar hij of zij wil wonen. Dat wordt door een indicatiecommissie bepaald". „Het is mijn ervaring dat ouderen veel minder sociale contacten hebben dan jongeren. Ze zijn vaak ook min der mobiel. Hun actieradius neemt af. Ik denk dat je moet proberen om merisen actief te houden en dat kun je volgens mij ook door de woonom geving stimuleren. Voor hoogbejaar den ligt dat wat anders, maar ook zij hebben behoefte aan ontmoetingsmo gelijkheden. „Zo hebben we in Oos- terland een praathuis in het leven ge roepen en dat blijkt in een grote behoefte te voorzien", aldus Van Doorne. „Een zorg- of aanleunwoning is niet het enige antwoord". Vrijere huurprijsvorming Uit het verhaal van Van Doorne blijkt dat een woningbouwcorporatie met handen en voeten gebonden is. Gebonden aan een acceptabele huur prijs, maar ook gebonden aan een van hogerhand opgelegde jaarlijkse huurverhoging. „Huurverhogingen die vaak helemaal niet logisch zijn en soms de huurprijs onaanvaardbaar hoog maken. Ik denk dat we in de toe komst meer toegaan naar een vrijere huurprijsvorming. Ik ben geen voor stander van huurprijzen naar draag kracht. Dan zou je krijgen dat als mensen van baan veranderen ze ook zouden moeten verhuizen omdat ze dan in een te goedkope woning zou den komen te wonen. En dan ga je voorbij aan het feit dat mensen heen ten aan hun buurt". Ik vind ook dat de privacy van mensen ernstig geschonden wordt als ze steeds hun inkomen op moeten geven aan een woningbouwcorpora tie. Het is al vervelend genoeg dat mensen dat in moeten vullen als ze huursubsidie willen krijgen", aldus Van Doorne. „Maar aan de andere kant is het wel zo dat de huur in verhouding moet staan met het wooncomfort. En in sommige gevallen is die verhou ding helemaal scheefgegroeid". Van Doorne stelt dat privatisering van woningbouwcorporaties helemaal geen slechte zaak is. „Ik voorzie in de toekomst ook ontwikkelingen in de richting van een huurdersvakbond. Ja, ik denk dat dat de meest waar schijnlijke Ontwikkeling is. Huur ders die met de woningbouwcorpora tie onderhandelen over de huurprijs bijvoorbeeld. Ik denk ook dat dat voor de huurder interessant wordt". WEST-BERLIJN - Ernst Ruska, die in 1986 met twee collega's, de West duitser Gerd Binnig en de Zwitser Heinrich Röhrer, de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg voor de uitvin ding van de elektronenmicroscoop, is op 81-jarige leeftijd overleden. EINDHOVEN - De politie van Eindhoven heeft in het Eindhovense Kanaal een dode pitbull terriër aan getroffen. Het kadaver bleek ernstige verwondingen te vertonen. De politie vermoedt dat het beest is ingezet bij een hondegevecht en dat het na af loop daarvan door zijn eigenaar in het kanaal is verdronken. Een woord voerder heeft dit meegedeeld. Vol gens personeel van de plaatselijke dierenambulance zijn op dezelfde plaats onlangs nog twee dode pitbull terriërs uit het water gehaald. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vervolg van pagina 1 wordt in eerste instantie beoordeeld door de huisarts. De zogeheten indi catiecommissie; een commissie be staande uit een onafhankelijke arts, een maatschappelijk werkster en een gepensioneerde hoofd wijk verpleeg kundige, bepaalt definitief of ie mand voor deelname in aanmerking komt. Als dat zo is wordt in De Wieken een zogeheten zorgplan opgesteld. Men tracht te bepalen met welke acti viteiten de oudere het best gediend zou zijn bij zijn of haar dagverzor ging. Op grond daarvan wordt een tij delijke overeenkomst gesloten die na twee maanden opnieuw wordt beke ken en eventueel bijgesteld. „We kij ken dan of het zinvol is om verder te gaan. Want de dagopvang is in som mige gevallen alleen tijdelijk nodig". Eigen bijdrage Van de financiële bijdrage van het provinciaal bestuur worden onder andere de uitbreiding van het aantal werkuren van de activiteitenbege leidster betaald, de vervoerskosten en de maaltijden en consumpties van de ouderen die aan het dagproject deelnemen. Daarnaast wordt Van de deelnemers een eigen bijdrage van zes gulden per dag gevraagd. Plus 2,50 als bijdrage in de vervoerskos ten. Dat vervoer wordt in de meeste gevallen gedaan door leden van vrij willigersorganisaties die daarvoor een kilometerbijdrage ontvangen. „Het doel van de dagverzorging is om er aan mee te werken dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig thuis kunnen wonen", aldus Van der Wei de. Hij acht het niet uitgesloten dat het project over een jaar kan worden uitgebreid. „Als zou blijken dat de behoefte groter is dan de twaalf men sen die we nu maximaal mogen op vangen". Springtij: 2 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01184-14420 DEN HAAG - De belangstelling voor vakantiehuisjes, recreatiebun galows, tweede huizen, hotels en pen sions stijgt en overvleugelt de popu lariteit van campings en terreinen met stacaravans. Dit stelt de Rijksplanologische Dienst (RPD) in het verschenen jaarverslag 1987. De dienst is onderdeel van het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer. Dat tent en caravan het afleggen te gen een vast dak tijdens vakantie of korter uitstapje heeft twee oorzaken. Door de toenemende vrije tijd gaan huishoudens vaker dan vroeger een lang weekeinde of een weekje weg. Die korte uitstapjes onderneemt men veelal in de lente en de herfst, wan neer het weer in West-Europa onbe trouwbaar is. De keuze voor een ho tel, pension of vakantiehuisje ligt dan meer voor de hand dan die voor de camping, aldus de RPD. Anderzijds vinden bezitters van stacaravans de kosten voor de stand plaats en de reiskosten in de weekein den te hoog worden. De verkoop van stacaravans daalt al sinds 1982. Som mige terreinen kampen al met leeg stand, meldt de RPD. Desalniettemin is het caravanbezit per 1000 inwoners in Nederland nog het hoogste van Eu ropa. Een categorie personen die on danks minder vrije tijd relatief vaak korte vakanties houdt, is de groeien de groep werkende, getrouwde vrou wen De RPD stelt ook vast dat bad plaatsen en watersportgebieden in toenemende mate concurrentie zullen ondervinden van niet-seizocn gebon den recreatie-accommodaties, gezien de stijgende belangstelling voor kor te verblijven buitenshuis in voor- en najaar. Oorspronkelijk opgezet om werknemers Zeelandia aan een huis te helpen ZIERIKZEE - Donderdag viert woningbouwvereniging Beter Wonen in besloten kring haar veertigjarig jubileum. Veertig jaar geleden werd de woningbouwcorporatie opgezet om de werknemers van Zeelandia aan een huis te helpen. Het voltallige personeel van Beter Wonen toen: een handjevol bestuurders in de vrije avonduren Beter Wonen runde. Beter Wonen nu: een moderne woningbouwcorporatie met 32 perso neelsleden. Woningbouwvereniging Beter Wonen werd in 1948, vlak na de Tweede Wereldoorlog opgezet. „Daarvoor waren het de gemeen ten en de kerken die voor woning bouw zorgden", aldus Beter Wo nen-directeur ing. Ph. H. van Doorne. „En als je nog verder te ruggaat in de geschiedenis kon je terecht bij de gildewoningen". Ontwikkeling Vlak na de oorlog was het beleid van Beter Wonen er in eerste in stantie op gericht om snel veel wo ningen te bouwen. De noodzaak voor woningbouw werd nog eens versterkt door de watersnood ramp die Schouwen-Duiveland in 1953 trof en waarbij veel mensen verdronken en ook veel woningen door het water vernield werden. Overal in Zierikzee werden nieuwe woonwijken de grond uit gestampt: Plan Buijse, Malta I en Malta II. „Beter Wonen had toen een heel sterk menselijke en so ciale taak", aldus Van Doorne. „In eerste instantie lag de na druk op Zierikzee. Pas toen dat een eind volgebouwd was is Beter Wonen zich met de kleine kernen gaan bemoeien", aldus Van Door ne. „Op het ogenblik is het zo dat ongeveer 40 procent van de huizen van Beter Wonen in Zierikzee staan. De rest staat verspreid over het hele eiland. Alleen Brouwers haven heeft als gemeente nog hui zen in bezit, maar de meeste ge meenten droegen hun woningbezit in begin jaren zeventig over aan Beter Wonen". Professionalisering „Voor de gemeenten was het wo ningbezit een steeds groeiende zorg. Het kostte erg veel tijd en geld en inspanning' Beter Wonen moest door de for se toename van het woningbezit flink uitbreiden, de zaken meer professioneel aanpakken. Want ook de regelgeving werd met de jaren steeds uitgebreider en inge wikkelder. „Ik zeg welccns dat de woning bouw na het onderwijs nummer twee staat voor wat betreft de re gelgeving. En het punt is dat voor elke bijzondere situatie landelij ke regelgeving bestaat". „Vaak is de regelgeving af gestemd op de problemen in de grote steden en dat houdt in dat wij daar in kleine kernen abso luut niet mee uit de yoeten kun nen. Het budget voor nieuwbouw is vaak gebaseerd op grote aantal len. Aantallen die wij in kleine kernen nooit halen. Het is hier al lemaal veel kleinschaliger. Door samenvoeging van verschillende projecten proberen wij het alle maal een beetje betaalbaar te hou den. En als je langs dt? normale wegen geen geld loskrijgt van het rijk roep je een project uit tot ex periment. En dan krijg je het geld wel. Dat is de truc". Tot en met 4 juni Zierikzee De Eenhoorn. Expositie werk schil dersclub Perspectief. Van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 Juni Neeltje Jans Delta Expo. Fototentoonstelling 'Schouwen-Duiveland'. Naast foto's ook overvloeiende dia-presentatie. Dinsdag 31 mei Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. CDA-afde- ling over ouderenbeleid. 19.30 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Voorlichtingsbij eenkomst over het beheersplan 1989- 1993 voor de wegbeplantipg op Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Nieuwerkerk Salem. Verkoping vrouwenvereni ging Geref. Gemeente. 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Woensdag 1 juni Zierikzee Omgeving Dikke Toren. Paarden markt. Van 9.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Bijeenkomst van NCVB- Kerkwerve. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Voorstelling thea tergroep zilt. 20.00 uur. Donderdag 2 juni Schuddebeurs Aan Donkereweg. Optreden Con Amore. 19.30 uur. Vrijdag 3 juni Dreischor Nederlands Hervormde kerk. Zang en muziekavond met Heusdens Man nenkoor. 20.00 uur. Schuddebeurs Bezoek Ginjaar-Maas aan Hostellerie Schuddebeurs. 12.00 uur. Zaterdag 4 juni Zierikzee Chr. Geref. kerk. Zendingsmiddag. 13.30 uur. UW-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Maandag 6 juni Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van advies commissie voor onderwijs. 20.00 uur. Dinsdag 7 juni Nieuwerkerk J. A. Gaanderse. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Woensdag 8 juni Zierikzee Aan de Manhuisstraat. Teken- en kleurwedstrijd De Lichtboei. 13.30 Donderdag 9 juni Zierikzee Grote Kerk. Opening tentoonstelling Zeeuwse Musea tentoongesteld. Om 16.00 uur door gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Vrijdag 10 juni Bruinisse Werkbezoek Statenfractie PvdA aan gemeente Bruinisse. 09.30 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Verkoping boeken in de Stolpe, ope ningsuren. Scharendijke Bazar/rommelmarkt van Hervormde kerk. 09.00 uur. Dreischor Kern. Brandweerwedstrijden. 08.30 uur. Goes Jeugdsociëteit 't Beest. Concert van The Jack of Hearts. 22.00 uur. Maandag 13 juni Zierikzee Avondvierdaagse van start. Dinsdag 14 juni Zierikzee De Stolpe. Afsluiting leesprogramma Helden. 13.30 uur. Zonnemaire A. J. den Boer. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Zaterdag 18 juni Kerkwerve Kern. Bazar/rommelmarkt. Hele dag. Dinsdag 21 juni Scharendijke W. M. A. van de Weele. Veldbijeen komst. 9.30 uur. Vrijdag 24 juni Brouwershaven Grote Kerk. Optreden Handbell rin gers and singers. 20.00 uur. Woensdag 29 juni Nieuwerkerk J. A. Gaanderse. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Vrijdag 1 juli Brouwershaven Markt. Markt met attracties en oude ambachten. Zaterdag 2 juli Brouwershaven Grote Kerk. Koorconcert Maria Mag- dalena Kantorij. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2