Penningen en munten in strijd tegen het water Geslaagde jaaruitvoering Succesvol uitwisselingsconcert VAN GILS moae Variabele belangstelling rommelmarkt Serooskerke Diefstallen uit auto's ANWB fietsdag trekt 265.000 deelnemers 1 ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Maandag 30 mei 1938 Nr. 24343 3 Het Koninklijke Genootschap voor Zierikzee ZIERIKZEE - Deze keer is Zierikzee de uitverkorene geweest voor een bijeenkomst van het Koninklijke Ne derlands Genootschap voor Munt- en Penningkunde. In feite geeft de naam van het genootschap al een beeld van de gehouden bijeenkomst. Een klassieke bijeenkomst in het Zierikzeese stadhuis vertelt al het een en ander over het genootschap. Het thema van deze gelegenheid was De strijd tegen het water. Naast de tentoonstelling, die in het stadhuismuseum tot zaterdag 1 oktober te bekij ken is, waren er ook twee lezingen en een vergadering van het genootschap zelf. Dit alles werd bijgewoond door verschillende genodigden. Het doel van het in 1892 opgerichte klassieke genootschap is om de ken nis van de munt en penning te ver breiden en haar oefeningen te bevor deren. De organisatie telt nu 400 leden en komt twee keer per jaar tij dens een ledenvergadering, annex bijeenkomst, bijeen. „Elke keer kie zen we een andere plaats uit om bij een te komen. Die plaats wordt dan in verband gebracht met onze doel stelling. In feite heeft het thema van onze bijeenkomsten altijd met de ves tigingsplaats te maken", vertelt voor zitter E. J. A. Beek van het genoot schap. Bijzonder Beek vertelt eveneens, dat in de ge kozen plaats vaak een bepaalde munt is geslagen. „In ieder geval moet het min of meer een bijzondere aanlei ding zijn", aldus de voorzitter. Het thema - De strijd tegen het water - sloot wat dat betreft goed aan op Schouwen-Duiveland en in het bij zonder Zierikzee. Beek vertelde tijdens zijn lezing hoe je een strijdbeeld op een penning laat zien. Dat werd geïllustreerd met een dia-voorstelling. Dat strijdbeeld had alles te maken met liet thema. Hij begon met een inleiding over het gekozen onderwerp van de tentoon stelling. Daarna maakte hij de aan wezigen duidelijk hoe op een pen ning een symbolische uitdrukking herkenbaar is. Als voorbeeld droeg hij de beeldstrijd van een rivier aan. „Een rivier op een penning is te herkennen door het gebruik van een riviergod. Daarna speelt de vraag 'hoe herken je een riviergod?'. Deze heeft altijd twee attributen, die van belang zijn. Na melijk een kruik waar water uit komt en een roeispaan in de handen van de riviergod", aldus de voorzit ter. Symbolisch Zo zijn er verschillende penningen, die symbolisch een strijdbeeld laten zien. Na de lezing van Beek beklom De munten- en penningententoonstel dr. J. W. Dussen het spreekgestoelte om het een en ander te vertellen over het kloppen van de noodmunten in Zierikzee. De oorzaak van dat klop pen had alles te maken met het beleg in 1576. Na het verhaal van Dussen werd de tentoonstelling door de Zie- ig in het stadhuismuseum in Zierikzee. rikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs geopend. Voor iedereen, die de uitingen op de munt en pen ning van dichtbij wil zien, biedt de tentoonstelling uitkomst. De verha len van de sprekers werden op deze manier nog eens verduidelijkt. De tentoonstelling is tot zaterdag 1 oktober geopend van maandag tot en met vrijdag, tussen 10.00 en 12.00 uur. De vitrines in de tentoonstellingszaal hebben betrekking op het thema. Ze zijn ingericht met verwante pennin gen. Mant- en Penningkunde in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 1730 uur); 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schurtelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW Advertentie ZIERIKZEE - Onder grote belangstelling heeft het Almelo's Mannenkoor, onder leiding van Peter Best, op getreden samen met de Koninklijke Harmonievereniging Kunst en Eer uit Zierikzee in de Grote of St. Lie- vensmonsterkerk. Zelfs een aantal buitenlandse belangstellenden maakte van de gelegenheid gebruik om dit concert bij te wonen. Het uitwisselingsconcert was ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Al melo's Mannenkoor. Naast de activiteiten van het koor op de dagen daarvoor, was het concert in de Grote Kerk min of meer het doel van de reis. Daar werd de aanwezigen een gevarieerd programma voorgeschoteld. Naast een muzikale confrontatie ook a capella, zoals O Domine en O Bone Jesu. Kunst en Eer speelde ook een aantal werken, zoals Graf Waldersee, Adagio en Air. Natuurlijk brachten de twee uitvoerende verenigin gen ook gezamenlijk enkele stukken ten gehore. Vanuit die combinatie kreeg het publiek werken te horen van Fr. Schubert (Deutsche Messe), R, Wagner (Matrosenkoor uit Der Fliegende Hollander) en van E. Elgar (Land of Hope and Glory). Dc Van Gils bodyivear-kollcktie blijkt ccn gewild kado-artikcl voor de man. Deze kollektie is helemaal in wit uitge voerd en omvat zes modellen: - Athletic shirts; - mouwloze T-shirts; - T-shirts en slips in drie modellen. Opbrengsten voor de sport en de plaatselijke school SEROOSKERKE - De braderie-rommelmarkt in Se rooskerke is, ondanks de wat matige belangstelling in de middaguren, een succes geworden voor de inwoners van deze Westerschouwse kern. In totaal werd er een bedrag van 6.500,- binnen gehaald. Met name de ochtenduren bracht heel wat belangstellenden naar Serooskerke. De opzet van dit gebeuren was om de buidel van zowel de plaatselijke sportvereniging Velocitas, als die van de school, te vullen. daarbij ook nog pannekoeken gebak ken. Voorzitter van de dorpsgemeen schap, P. van Splunter, is zeer tevre den over de stand, waarin alles over het dorp werd verteld. „De belang stellenden, die kwamen kijken heb ben daar de nodige informatie kun nen krijgen. Er was onder meer documentatie over de school, sport vereniging en middenstand", aldus de voorzitter. Naast deze trekkers, waren er na tuurlijk ook volop kramen, die het een en ander te bieden hadden. Van aardewerk tot de eetkramen, elke stand zorgde voor een volle kas na af loop. In het dorpshuis was een exposi tie glasgraveren. De geschiedenis van het dorp werd getoond in de stand waar verschillende boekjes lagen, zo als Serooskerke in Oude Ansichten. Enige voorlichting kwam van de kant van de brandweer, die tussen alle kramen ook een stand bemande. Stormbaan AMSTERDAM - De milieu-organi satie Greenpeace heeft voor ruim twee miljoen gulden een Poolse ijs- breker gekocht, die na een grondige opknapbeurt zal worden ingezet in het Zuidpool-gebied. Het schip wordt vanuit Finland in de haven van Am sterdam verwacht. HILVERSUM - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft het verzoek van de omroep voor zendtijduitbreiding met een half uur per 1 oktober van dit jaar voorlopig afgewezen, zo is door de NOS meegedeeld. SCHOUWEN-DUIVELAND - Het afgelopen weekeinde heeft het die vengilde op Schouwen-Duiveland weer toegeslagen. Het betrof alle maal diefstallen uit auto's. In tótaal werden er vier diefstallen gemeld. In Renesse werden er drie diefstal len gemeld en daarnaast één aan de Brouwersdam. Het betrof diefstallen van twee surfplanken en twee radio cassetterecorders. De totale schade bedraagt 5.950,-. De benadeelden waren drie uit Duitsland afkomstige personen en één Nederlander. ZIERIKZEE - Dc vijftiende lande lijke fietsdag van de ANWB trok za terdag 265.000 deelnemers. Onder vrij redelijke weersomstandigheden - weinig wind en af en toe een bui - was het aantal deelnemers toch be duidend minder dan vorig jaar. Toen trokken ruim 400.000 fietsers erop uit, aldus een ANWB-woordvoerder. De oorzaak moet volgens de woord voerder worden gezocht in de vele an dere activiteiten die zaterdag werden georganiseerd, zoals vHegshows, de vlootdagen en professionele wieler wedstrijden. DEN HAAG - Minister Ruding (fi nanciën) en zijn staatssecretaris Ko ning zijn door het kajbinet gemach tigd een begin te maken met de wetgeving tot vereenvoudiging van het belastingstelsel. Omdat de organisatie met deze rommelmarkt ook de dorpskern Se rooskerke wil promoten, zijn er zoge naamde Serolympics gehouden. Deze waren speciaal voor de jeugd be doeld. Zo wilde de organisatie laten zien, dat Serooskerke voor elke leef tijdsgroep wat te bieden heeft. Het plaatselijke Jeugd- en Tienerwerk verzorgde het spel voor de jongeren, dat gebaseerd was op de Olympische Spelen. De onderdelen tijdens het spel wa ren daar dan ook naar. Enkele sport onderdelen waren hoog- en versprin gen, discuswerpen, kogelstoten, 100 meter sprint, korfbal, stormbaan en. hockey. BURGH-HAAMSTEDE - Het Interkerkelijk Kerkkoor in Burgh-Haamstede kan terugkijken op een geslaagde jaar uitvoering in de Nederlandse Hervormde kerk te Burgh-Haamstede. Ongeveer tweehonderd belangstellenden kregen zowel a capella- als instrumentale werken te horen. De samenkomst werd geopend met een samenzang, waarna de voorzitter van het Interkerkelijk Kerkkoor, H. C. Braam, de muzikale bijeenkomst opende. Het koor begon daarna met een drietal liederen, zoals God enkel Licht en De Gouden Zonnen. Het vervolg was voor de twee gasten Cindy de Klerk en Simone Knuyt. Deze twee koperblazers brachten een instrumentaal intermezzowaarna het jeugdkoor Sjaloom, samen met Combo uit Zierikzee, zich inzette. Er werden vier nummers gezongen. Zo werd het eerste gedeelte van de samenkomst afgesloten. Het kerkkoor zette zich weer opnieuw in, samen met de organist C. J. Groenleer en de twee koperblazers, voor twee nieuwe liederen, ivaarondcr het nummer Geborgenheid. Na de pauze was het op nieuw aan het jeugdkoor om vier liederen te zingen. Dat werd gevolgd door het instrumentale nummer Polka van de koperblazers. De bijeenkomst werd besloten door het kerkkoor met een viertal werken, zoals Politehostias en Koor van stemmen. De 'gouden plak' ging naar Sander Phillipse, terwijl Gerard Verboom met de 'zilveren plak' streek. De 'bronzen plak' was tenslotte voor Icee Rech. Voor alle deelnemers werden Dc braderie-rommelmarkt in Serooskerke bood ook genoeg zitplaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3