streeknieuws Zierikzeese familie De Kanter houdt reünie met zestig leden Gouden echtpaar in Haamstede DE HUUR CV KETEL DEURL00 B.V. WATERSTANDEN Denktank studeert nog op problemen Vlissingse vismijn Nationaal holografie- museum in Middelburg Matige opkomst wandeltocht Brouwers haven t 2 Familie gaat ruim 400 jaar terug in de tijd ZIERIKZEE - „Het was allemaal begonnen in 1588. In februari van dat jaar meldde de kleermaker Philips de Cantere zich aan in het Zierikzeese stadhuis", verhaalt streekarchivaris H. Uil uit de archieven van de welbekende Zierikzeese familie De Kanter. Die is bijeengekomen in het veertiende-eeuwse poortencomplex, de Zierikzee se Noordhavenpoort, om daar een familiereünie te houden. ..De Kanter is de naam..." De belangstelling is in feite uniek te noemen. De meeste aanwezigen droegen de naam van De Kanter. De zestig aanwezigen hoorden aan het begin van de bijeenkomst onder meer een inleiding van de Zierikzeese ar chivaris. De familie De Kanter lever de de stadsregering van Zierikzee in de periode voor de Franse tijd drie raadsleden. Zierikzee kende 24 raads leden, die voor het leven werden be noemd. ,,Op een totaal aantal van 339 raadsleden lijken de drie leden van de familie De Kanter in het niets te zinken. Toch hebben zij heel nadruk kelijk het gezicht van het bestuurlijk Zierikzee medebepaald", weet Uil te melden, die voor deze reünie diep in het archief heeft moeten duiken. Geloofsredenen Philips de Cantere is geboren in Brugge en vermoedelijk om geloofs redenen uit Vlaanderen gevlucht. Met zijn twee zoontjes Jacob en Jan werd Philips ingeschreven in het Zie rikzeese poortersboek. ,,Van am bachtslieden waren zij opgeklommen tot de top van de Zierikzeese acht- tiende-eeuwsé samenleving. Op vele terreinen hebben de leden van de fa milie zich verdienstelijk gemaakt voor Zierikzee en Schouwen-Duive- land", aldus Uil. Vele verdienstelijke leden van de familie zouden naar voren kunnen worden gehaald, zoals de kaartma- ker en waterbouwkundige Cornelis de Kanter en de notaris Johan de Kanter Philipszoon. „Aan de laatst genoemde danken we de eerste vrije volledige stadsgeschiedenis van Zie rikzee, die is verschenen onder de ti tel Chronvk van Zierikzee". Onder de aanwezigen was ook de Zierikzeese burgemeester mr, J. J. P. M. Asselbergs. Hij heette de familie welkom in Zierikzee en wilde haar ei genlijk ontvangen in het stadhuis, maar dat kon vanwege een tentoon stelling geen doorgang vinden. ,,U zult straks ontdekken, dat U eigen lijk ieder jaar een reünie in Zierikzee moet houden. Omdat Zierikzee een mooi monumentaal aanzicht heeft. De volgende jaren zal ik de familie wel ontvangen, zoals het hoort, in het stadhuis", aldus de burgemeester. Geschiedenis Naast zijn min of meer promotione le aanpak tijdens zijn inleiding, ging hij ook in op 3 februari in 1588. Het is 400 jaar geleden, dat de eerste De Kanter - toen nog Cantere - Zierikzee binnenstapte. „Bij aankomst moet hij al een band met Zierikzee hebben gevoeld door het wapen van Zierik zee, waarvan de leeuw zwart is. Dat is tevens de kleur van Vlaanderen, waar hij toen uit gevlucht was", meldt Asselbergs. De voorzitter, M. E. de Laat-de Kanter van De Kanter Vereniging, richtte zich ook tot de aanwezigen. „Met deze reünie willen we de aan dacht schenken aan het feit dat 400 jaar geleden de Vlaamse familie De Kanter naar Zierikzee kwam". Het verschil na 400 jaar is nu dat er aan zienlijk meer De Kanter's in Zierik zee vertoeven. Naast de bijeenkomst 's ochtends in de Noordhavenpoort maakte de familie ook nog een boot tocht over de Oosterschelde waar de lunch werd genuttigd en in het Mari tiem Museum was een vitrine inge richt met enkele archivalia en andere stukken van verschillende familiele den. De vereniging stelt zich ten doel om regelmatig contact te onderhouden. Dat doet ze naast reünies - eens in de drie jaar - ook met briefwisselingen. Daarin worden alle gebeurtenissen gemeld, zoals geboortes en ovèrlij- dens. Tijdfens de reünies wordt er ook altijd een vergadering gehouden. Ook daarin worden de fleurige, maar ook trieste zaken van de familie ken baar gemaakt. Niet alleen van de 'Ne derlandse De Kanters', maar ook van de personen, die in het buitenland wonen. Tijdens de Zierikzeese reünie was er een aantal aanwezig. „Van Texas tot Duitsland en Canada: De Kanter is de naam". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS -TEL. 01110-16255 in het Roosevelt Study Centre in Mid delburg. Het onderwerp van deze bij- eekomst is Human Rights: Rights of Individuals - Rights of Collectivities. Aan deze conferentie nemen vijftig deskundigen op het gebied van de rechten van de mens deel. VEERE Directeur Tijdens een receptie in de feesttent op de Oranjeplaat in Arnemuiden legt A. L. van Geesbergen zijn functie als directeur van het Recreatieschap Veerse Meer neer. De receptie is ge pland op vrijdag 1 juli. DEN HAAG - De PvdA-fractie ont houdt haar steun aan het initiatief wetsvoorstel van CDA-Kamerlid Doelman-Pel om weduwnaars per kind per maand een bedrag van 200 gulden toe te kennen als tegemoetko ming voor extra kosten die een al leenstaande ouder moet maken. DEN HAAG - Als in Nederland een nieuwe kerncentrale zou worden ge bouwd, zullen bij een zeer ernstig on geval onder de bevolking geen directe dodelijke slachtoffers vallen. De tota le economische schade van zo'n onge val bedraagt circa 16 miljard gulden. Alleen als het Rotterdamse industrie gebied zou worden getroffen door een ongeval met een op Moerdijk ge bouwde kerncentrale kan de schade oplopen tot zo'n 30 miljard gulden. VLISSINGEN - De politie van Vlis- singen heeft in de nacht van donder dag op vrijdag opnieuw vijftig men sen ingezet om eventuele problemen op de vismijn te voorkomen. Zij hoefden overigens niet op te treden want het bleef rustig. De AID, de Al gemene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij, kon haar controlewerkzaamheden in tegenstelling tot de afgelopen weken normaal verrichten. De begin deze week opgerichte Denktank, een geïntegreerde staf met beleidsfunctionarissen van di verse politiekorpsen uit het land, de officier van justitie in Middelburg en de VUssingse burgemeester J. van der Doef, heeft nog geen oplossing gevon den voor het probleem dat zich weke lijks op de vismijn van Vlissingen voordoet. Controleurs van de AID worden daar uitgescholden en met waterspui ten of lichamelijk geweld bedreigd door de vissers. De Denktank wil een plan ontwikkelen dat voor zowel de AID als voor de vissers acceptabel is. Dat moet volgens de politie wel snel gebeuren want de acties bij de Vlis- singse vismijn leggen een te zware druk op het gewone politiewerk. MIDDELBURG - Het Nationaal Holografiemuseum Dennis Gabor is ondergebracht in het monumentale pand van de voormalige Nederland- sche Bank in het centrum van Mid delburg. Het wordt zaterdag officieel geopend. Het zal nog worden uitge breid met een holografisch laborato rium. Het museum is genoemd naar de Hongaar die in 1948 de techniek om een hologram te maken heeft ont dekt. Het museum bezit een collectie ho logrammen met als topstukken het veenlijk, Lindow Man, een zwartwit- portret, en een samengesteld holo gram. Ook omvat ze voorlopers van de holografie: driedimensionale of stereofoto's. Dankzij de laser is er een sterke ontwikkeling geweest, die twaalf verschillende technieken heeft opge leverd om een hologram te maken, elk met een eigen, aparte toepas singsmogelijkheid. De holografie wordt steeds meer toegepast, in de techniek, in de wetenschap en in de kunst, aldus conservator Roel Voer- gehouden AVO-collecte in Zierikzee heeft 3745,50 gulden opgebracht. De organisatie dankt gevers en collec tanten. BURGH-HAAMSTEDE Bejaardensoos Het seizoen van de bejaardensoos in Burgh-Haamstede werd dit jaar in de recreatiezaal van het rusthuis Duinoord gehouden. Tijdens deze bij eenkomst werd er een muziekkwis gespeeld, maar was er ook een geza menlijke maaltijd. De samenkomst werd beëindigd met het zingen van enkele liederen. HAAMSTEDE Cum laude Aan de Erasmus universiteit te Rot terdam is J. C. A. van den Berge cum laude afgestudeerd voor het docto raal examen in het Nederlandse recht, bedrijfsjuridische afstudeer richting. KERKWERVE NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond, afdeling Kerkwerve, komt woensdag 1 juni bijeen in het dorps huis in Kerkwerve. Aanvang 19.30 uur. Het wordt een avond uit groot- moeder's tijd. MIDDELBURG Conferentie De Nationale Unesco Commissie houdt van woensdag 1 tot en met vrij dag 3 juni een nationale conferentie BROUWERSHAVEN - De or ganisatie van de ASV Wandel tocht constateerde dit jaar een matige belangstelling bij de aanmelding van de wandel tocht. De organisatie is van mening, dat het gedeeltelijk aan de andere activiteiten heeft gelegen, die op Schou wen-Duiveland werden gehou den. Vorig jaar telde ASV nog 188 wandelaars en dit jaar kon men onder 108 een streep zet ten. Men noemt onder meer de landelijke fietsdag als één van de trekkers, die een aantal mensen heeft kunnen weerhou den naar Brouwershaven af te reizen. In feite is er een lande lijke tendens merkbaar bij de wandeltochten. Een echte oor zaak is niet te noemen. Toch konden de 108 deelnemers er niet om treuren. De meeste wandelaars kozen'voor de tien kilometer. Daarnaast konden ze de keuze ook op de vijftien en vijf kilometer laten vallen. Zestig jaar De vijf kilometer.ds overi gens nog niet zo lang geleden geïntroduceerd bij ASV. Na de gewandelde route kreeg ieder een bij de finish een vaantje uitgereikt. Dat was dit jaar een extra presentje, omdat de Alge mene Sportvereniging Brou wershaven zestig jaar bestaat. Onder goede weersomstandig heden wandelde een aantal leerlingen van de twee scholen in Brouwershaven mee; aange vuld mét individuele lopeVk Dit jaar ook haast geen aan meldingen vanuit de omliggen de dorpen. In de voorgaande ja ren wilden er nog wel eens wat aanmeldingen komen vanuit die dorpskernen. Zeker vanuit de plaatselijke scholen aldaar. ZIERIKZEE Geslaagd Trudy Fluijt, oud-inwoonster van Zierikzee, is aan de Erasmus univer siteit te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsge leerdheid. Collecte De opbrengst van de vorige week Tijden en standen volgens gctijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 2 juni Actuele informatie over afwijkingen: 01181-14420 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 31 mei 04.15 148 10.15 -145 16.35 156 22.40 -145 31 mei 02.45 154 08.55 -138 15.00 164 21.15 -137 31 mei 04.05 160 10.20 -156 16.25 168 22.40 -155 31 mei 04.30 170 10.15 -160 16.50 179 22.45 -159 BURGti-ttAAMS TEDF - ..We zijn allebei geboren en getogen in Haamstede. We waren eigenlijk zo'n beetje buren en zo hebben we elkaar ook leren kennen", aldus M. A. Verton. Zij vierden vrijdag hun 50-jarig huwelijksfeest. ..Nee hoor, we hebben er nooit :*pijt van gehad. Ach. 't is goed zoals het gekomen is. In elk huwelijk dondert het weieens. maar ik vind wel dat ze tegenwoordig een beetje te makkelijk van elkaar afgaan hoor". Verton is niet altijd honkvast geweest. ..Als ik weer opnieuw zou mogen begiiinen dan zou ik weer willen varen. Want dan heb je toch een vrij leven hooraldus Verton. Hij voer voor de oorlog op een Rijnschip en zag kans om in de oorlogsperiode oo.k weer op een het water terecht te komen. ..Gezien de omstandigheden heb ik daar best een goed leven gehad". Na de bevrijding kwam Verton weer terug in Nederland. ..Ik heb toen eerst bij een tuinder gewerkt en na de ramp ben ik stratenmaker geworden. Ik heb 20 jaar bij Piet van Dongen gewerkt. Vanaf '54. Op mijn 63ste ben ik afgekeurd". In de tussentijd zat zijn vrouw ook niet stil. Naast het vaak onderschatte beroep huisvrouw/moeder bracht mevrouui Verton 16 jaar lang de krant rond. ..Door weer en wind. Ja, we hebben er altijd hard voor moeten werken, maar we hebben het wel altijd gered". Het echtpaar Verton trok na zijn huwelijk in een woning in de Noordstraat in Haamstede, totdat de uit delende kinderschaar hen dwong naar een groter huis om te zien. Het werd een eensgezinswoning in de Scheepswerf straat. Een rustig hoekje Haamstede. ..Toen we nog in de Noordstraat woonden was het nog heel rustig op het eiland. En toen had je ook de tram nog. Sindsdien is er wel erg veel veranderd. Het is veel drukker geworden, maar daar hebben we hier in de Scheepswerfstraat niet zoveel hinder van. Maar het leven is wel veel sneller en gejaagder gewor den". aldus Verton. Zijn vrouw vult aan: ..Vroeger maakten we nog weieens een tochtje op de bromfiets. Naar Deven ter, want daar woonden kennissen van ons. Daar reden we op onze Mobylettes naar toe. Ik zou zelf wel meer willen reizen, maar de gezondheid unn mijn man laat het niet toe". Verton zelf: ..Maar ik heb van m'n leven genoeg gereisd. Van die 50 jaar dat we getrouwd zijn ben ik misschien wel 25 jaar weggeweest Het echtpaar Verton vierde zijn gou den huwelijksfeest samen met hun 7 kinderen. 15 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Tot en met 4 juni Zierikzee De Eenhoorn. Expositie werk schil dersclub Perspectief. Van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 juni Neeltje Jans Delta Expo. Fototentoonstelling 'Schouwen-Duiveland'. Naast foto's ook overvloeiende dia-presentatie. Maandag 30 mei Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis. Commissie welzijn. 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk, recreatiezaal, Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Ouwerkerk Fam. Kuyper, Stel weg 3. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 31 mei Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. CDA-afde- ling over ouderenbeleid. 19.30 uur Scharendijke W. H. A. van de Weele. Veldbijeen- komst. 9.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Voorlichtingsbij eenkomst over het beheersplan 1989- 1993 voor de wegbeplanting op Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Nieuwerkerk Salem. Verkoping vrouwenvereni ging Geref. Gemeente. 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Woensdag 1 juni Kerkwerve Dorpshuis. Bijeenkomst van NCVB- Kerkwerve. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Voorstelling thea tergroep zilt. 20.00 uur. Donderdag 2 juni Schuddebeurs Aan Donkereweg. Optreden Con Amore. 19.30 uur. Vrijdag 3 juni Dreischor Nederlands Hervormde kerk. Zang en muziekavond met Heusdens Man nenkoor. 20.00 uur. Schuddebeurs Bezoek Ginjaar-Maas aan Hostellerie Schuddebeurs. 12.00 uur. Zaterdag 4 juni Zierikzee UVV-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Maandag 6 juni Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van advies commissie voor onderwijs. 20.00 uur. Dinsdag 7 juni Nieuwerkerk J. A. Gaanderse. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Grote Kerk. Opening tentoonstelling Zeeuwse Musea tentoongesteld. Om 16.00 uur door gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Vrijdag 10 juni Bruinisse Werkbezoek Statenfractie PvdA aan gemeente Bruinisse. 09.30 uur. Zaterdag 11 juni Scharendijke Bazar/rommelmarkt van Hervormde kerk. 09.00 uur. Dreischor Kern. Brandweerwedstrijden. 08.30 uur. Goes Jeugdsociëteit 't Beest. Concert van The Jack of Hearts. 22.00 uur. Maandag 13 juni Zierikzee Avondvierdaagse van start. Dinsdag 14 juni Zonncmairc A. J. den Boer. Veldbijeenkomst. 9.30 Zaterdag 18 juni Kerkwerve Kern. Bazar/rommelmarkt. Hele dag. Dinsdag 21 juni Scharendijke W. M. A. van de Weele. Veldbijeen komst. 9.30 uur. Woensdag 29 juni Nieuwerkerk J. A. Gaanderse. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Vrijdag 1 juli Brouwershaven Markt. Markt met attracties en oude ambachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2