Willem III en Zierikzee Naar de zon DEURLOO B.V. 4 Opvoering Amateur Comedie Zierikzee Overleg met kamerleden over Zeeuws toerisme Spreekbeurt Hervormde vrouwengroep Bruinisse Foto: Johan Junior (Met dank aan Triffic modus te Zierikzee) Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL.01110-16255 ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam heeft besloten de werkzaam heden aan de slufter bij de Maasvlak te voorlopig op te schorten in verband met de daar broeiende klu ten. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels beschuldigt de gemeente ervan onherstelbare schade te hebben toegebracht aan de kluten-kolonie op de Maasvlakte. KERKWERVE - In het Dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve presenteert de Amateur Comedie Zierikzee za terdag 28 mei de toneelstukken Pick nick en Speeltijd een leTen vol. De première van deze stukken was in mei in de Concertzaal te Zierikzee. Vanwege de vele reacties hitrop be sloot de ACZ de toneelstukken nog een keer voor het voetlicht ;e bren gen. De voorstelling begint cm 20.30 uur. ZIERIKZEE - Een Zeeuwse delega tie heeft onder leiding van gedepu teerde J. B. Ventevogel in Den Haag een onderhoud met leden van de Tweede Kamer over het Zeeuwse uit voeringsprogramma recreatie en toe risme voor de jaren 1988 en 1989 en het meerjarenprogramma. Met name zal de delegatie de aandacht vragen voor de financiële en beleidsmatige aspecten van beide programma's. Aanstaande maandag wordt een uitgebreide commissievergadering (UCV) openluchtrecreatie gehouden waarin het rijksbeleid op dit terrein en de verdeling van de financiële middelen voor de komende jaren wordt behandeld. Voor de bijeenkomst zijn ook uitge nodigd de hoofddirecteur van de ANWB, de directeur van het NBT, de voorzitter van de Raad voor de open luchtrecreatie en handel, ambachten en diensten en enkele topambtenaren van de ministeries van landbouw en visserij en economische zaken. Van de Tweede Kamer-leden zullen de re creatiespecialisten en Zeeuwse ka merleden aanwezig zijn. BRUINISSE - De oud-predikant van de Hervormde kerk, dominee ir. W. F. Teekens, is in Bruinisse nog steeds een graag beluisterde spreker. De huidige dominee van Hien en Do- dewaard was door de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander uitge nodigd om te spreken over de Refor matorische hulpactie Woord en Daad waar de predikant bestuurslid van De grote zaal van In 't Opper was te klein voor de vele gasten en leden van Helpt Elkander toen dominee Tee kens sprak over z'n reis die hij vorig jaar voor Woord en Daad maakte naar het tropische eiland Haïti in de Caribische Zee. Een eiland vol van dictatuur, corruptie en wanbeleid wat de bevolking in ellende en ar moede gedompeld heeft. Een schril contrast ook tussen de rijkdom en weelde en enkele meters verder de verschrikkelijke omstandigheden waarin de mensen moeten leven. Een eiland ook dat z'n dramatiek uit het verleden nog niet te boven is. Al in een vroeg stadium werd de oorspron kelijke bevolking door de Spaanse kolonisten uitgeroeid en vervangen door negerslaven uit Afrika. Het analfabetisme is er nog steeds groot en Woord en Daad heeft ver schillende projecten opgestart Voor scholing en werkgelegenheid. Vakon derwijs, drinkwatervoorziening, me dische hulp, onderwijs, kinderbijbel- verstrekking en een varkensproject. Teekens verlevendigde z'n boeiende lezing met dia's van het land en de be volking. De presidente van Helpt El kander, mevrouw N. J. de Korte- Padmos opende de vergadering met gebed. Ze las uit 1 Petrus 2 1-10 waaruit ze de meditatie hield: ,,Het fundament is gelegd". Eerder had me vrouw Lokker het grote gezelschap welkom geheten. Na de lezing van ds. Teekens werd een collecte gehouden voor Woord en Daad die 245,20 op bracht. Mevrouw De Korte bedankte mevrouw Lokker voor de gastvrij heid en dominee Teekens (die samen met z'n vrouw vele bekenden be groette) voor de indrukwekkende le zing. De slotzang was Gez. 94 1 waarna de dominee voor ging in dankgebed. Het jaarlijkse reisje van de vrou wenvereniging is op dinsdag 31 mei, vertrek om 08.15 uur bij de kerk. Er zijn nog drie plaatsen vrij. Opgeven bij Tb Bolijn. on ZIERIKZEE - Toen tijdens het rampjaar van 1672 de roep om een sterke man al groter werd, was het duidelijk voor de regenten dat concessies gedaan moes ten worden. Van alle kanten werd de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den bedreigd. De Franse troepen hadden het grootste deel van het land bezet. Vanuit Engeland dreigde een invasie. Zeeland leek het minst bedreigd, maar na dat Franse troepen Zeeuws-Vlaanderen waren binnengevallen en ook vanuit Bra bant het wapengekletter werd gehoord, steeg de spanning. Op 11 juli 1672 vond voor de deuren van het stadhuis een oproer plaats. De schutterijen kwamen in het geweer en wisten de angstige stadsbestuurders te ontzetten. dekens. Claes Janse en Renger Janse. Voortaan mochten vier per sonen de raadsvergaderingen bij wonen. Daartoe werden benoemd de kapiteins mr. Hubertus Boeije en Cornelis Cuyper en de dekens CÖrtiélfè Roskam en Nicolaas Bos- schenblij. Met een brief, gedateerd 12 juli, was de Zierikzeese deputatie op weg gegaan naar Willem III in Den Haag. Stadssecretaris Corne lis Pous deed het woord. In vrien delijke termen bedankte de Prins de Zierikzeeënaars. Ze kregen een brief mee waarin die dank ook nog eens schriftelijk door de Prins werd herhaald. Buiten de commissarissen om deed de stadsraad ondertussen zijn beklag bij Gecommitteerde Raden, het dagelijks bestuur van de Staten van Zeeland. Ze vroegen om toestemming de oproerkraai ers te mogen straffen, in het bij zonder zij die buiten de stedelijke grenzen woonden. De 16de juli •verleenden Gecommitteerde Ra den hun goedkeuring en gaven machtiging om desnoods de in Schouwen aanwezige troepen in te zetten. Ritmeester Paulus Liens kreeg opdracht zich met zijn com pagnie ter beschikking te stellen van de magistraat. Relletjes In augustus kwam het opnieuw tot relletjes. Het plunderen van één van de schepen van een regent vond wellicht in die maand plaats. Nog steeds was de burgerij er niet zeker van of het stadsbestuur hen niet bedroog. Het bericht dat Wil lem III op weg zou zijn naar Zee land boezemde de heren van het stadhuis vrees in. Ze gaven hun vertegenwoordigers in de Staten opdracht om de Prins af te raden naar Zierikzee te komen. Het ex cuus moest luiden: „d'ongelegent- heyt daarin sigh dese stadt be vindt". De haat van de burgerij richtte zich in het bijzonder tegen de rentmeesters Cornelis Verhei je, Pieter Mogge, Daniël Stouten- burg, Nicolaas Cau en Jofyan Hof- fer. Deze zagen in dat het beter was hun functies vrijwillig neer te leggen, voordat ze daartoe ge dwongen zouden worden. De raadsleden begrepen dat nieuwe concessies de gemoederen moesten bedaren. Daarom werd op 29 augustus 1672 besloten de contracten van «correspondentie staande de vergaaering te vernie tigen. Deze contracten bevatten de onderlinge afspraken van de re genten over de verdeling van amb ten. De inhoud werd verklaard ,,voor nul en van onweerde". Collectief aftreden De kapiteins van de schutterij en de dekens overtuigden de heren dat alleen hun verdwijnen de ge moederen tot bedaren zou bren gen. Op 12 september besloten de raadsleden en schepenen hun ont slag te nemen en hun ambten ter beschikking te stellen van de Prins. Vermoedelijk binnen de Het stadhuis, circa 1650. Nadat de mensenmenigte uiteen was gedreven vormden zich elders in de stad opnieuw groepen. Spoe dig was er een lijst opgesteld met elf eisen, die de stadsbestuurders moesten inwilligen. Die punten hielden in dat Zierikzee zich on verwijld achter de Prins zou scha ren en daarmee verband houdende maatregelen. Ondertussen waren de kapiteins van de schutterij in .de raadsvergadering geroepen. Behalve een opdracht om alle manschappen in staat van paraat heid te brengen kregen ze de me dedeling van de burgemeester dat er 's middags brede raad zou wor den gehouden. Een niet onverdienstelijke 'vondst'. Die brede raad vond zijn oorsprong in een oktrooi van Ka- rel V uit 1523. Bij belangrijke beslissingen kon de brede raad worden gehoord. Ze bestond uit de raad met daaraan toegevoegd 20 of 24 van de voornaamste burgers. Zo'n brede raad werd echter vrij wel nooit gehouden, maar nu leek het een uitkomst. Bij de vergade ring moesten aanwezig zijn de twaalf kapiteins van de schutterij en en de deken Claes Janse. Bo vendien mochten er twee predi kanten bij zijn. De elf eisen Om drie uur 's middags op die 11de juli 1672 kwamen de heren bijeen. De spanning zal voelbaar zijn geweest. De burgemeester stelde eerst een ander punt aan de orde. Het was oorlog en daarom kon de jaarmarkt in september maar beter vervallen. Men kon er mee instemmen. Besloten werd het besluit bekend te maken in de Haarlemse courant. Tevens werd bepaald dat de halfvasten-markt voortaan niet meer gehouden zou worden. Het belangrijkste kwam vervol gens aan bod. De elf artikelen. Aan duidelijkheid lieten de eisen1" niets te wensen over. Artikel 1 be paalde dat de functies van stad houder, kapitein-generaal en ad miraal werden opgedragen aan Prins Willem 111 door twee gede puteerden uit de raad en twee uit de burgerij. Het meest sensationa- le artikel was punt 4: ,,dat de caba- listische regeringe deser stadt werden te niet gedaen". Dit sloeg op het feit dat de regenten onder ling schriftelijke afspraken had den gemaakt over de verdeling van functies. Die contracten moes ten verscheurd worden. Alle eisen werden ingewilligd. Om de punten uit te voeren wer den commissarissen aangewezen. Het waren Iman de Jonge, Corne lis van Borre. Jan Ockersse, mr. Cornelis Stavenisse, mr. Cornelis Pous, de kapiteins mr. Pieter Hay- man en mr. Hubertus Boeije en de 1688 Willem III, borstbeeld door Rombout Verhulst. In 1988 is het 300 jaar geleden dat de Glorious Revolution ofwel de Roemrijke Omwenteling zich voltrok. Stadhouder Prins Wil lem III verdreef in dat jaar zijn schoonvader Jacobus II van de Engelse troon. Een jaar later werd Willem III samen met zijn vrouw Mary gekroond tot koning en koningin van Engeland, Schot land en Ierland. Deze feiten zijn aanleiding voor tal van mani festaties en evenementen. In een artikelenreeks wordt na der ingegaan op de historische re laties tussen koning-stadhouder Willem III en Zierikzee. schutterijen werd erover gestemd wie geschikt zou zijn de vacatures te vervullen. Ook de afgetreden magistraatsleden werden gewo gen. Door middel van stemmingen werd aangegeven wie 'aangenaam' en wie 'onaangenaam' was. Dubbeltallen Uiteindelijk kwamen er dubbel tallen voor alle vacatures op pa pier en daaruit kon precies gezien ^worden wie men benoemd wilde zien. Op de lijst van kandidaten komen tal van namen voor uit de schutterijen en uit de midden stand. In de avond van de 14de september vertrok een delegatie naar de Prins. Die afvaardiging bestond uit Hubertus Boeije, ka pitein van de schutterij; Cornelis Roskam, koopman en luitenant; de boekbinder Jan Lambrechtsen en Nicolaas Bosschenblij, deken van de kuipers. Ze werden verge zeld door het afgetreden raadslid mr. Anthonij Hoffer. Reeds op 17 september benoem de de Prins nieuwe raden en sche penen. Voor velen in Zierikzee zal de uitslag teleurstellend zijn ge weest. Willem III herbenoemde verschillende olid-raden en sche penen, die door de burgerij 'on aangenaam' waren verklaard. Zelfs Johan Hoffer en Pieter Mog ge, de afgetreden rentmeesters, waren herbenoemd. Niettemin kwamen er heel wat nieuwe heren op de kussens. In de literatuur wordt, ten onrechte, vermeld dat alleen de beide burgemeesters niet herbenoemd werden. In een aantal gevallen werden personen benoemd, die goed aangeschreven stonden bij de burgers. Nieuwe raadsleden werden de arts Willem Ockers, de koopman Lieven Imanszoon Schuurbeque, Andries Ockers, Cornelis van Groenhoven, de arts Cornelis Mulock, Maarten Crynse Capelle, do brouwer Tho mas van der Schatte, de koopman Cornelis Roskam en Pieter van Couwenburgh. Enkelen van hen waren al op gevorderde leeftijd. Zo was de laatstgenoemde 69 jaar oud. Op 21 september las baljuw De Witte van Eikerzee de brief van de Prins voor en direct daarna legden de nieuw-benoemden de eed af. (Wordt vervolgd) H. UIL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4