Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Commissie houdt vast aan plannen randweg Renesse Raad Duiveland wil maatregelen om kleine misdaad te voorkomen y Nieuwe exploitatie-overeenkomst Bru's recreatieplan vastgesteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT flakkee expresse bv Avondvier daagse Zierikzee WA* Wi* DÊ 8l!.r I <r C. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Omroep Standbeeld Jaarmarkt Bezoek Provinciale staten van Zeeland buigen zich Het standbeeld voor de rooms-katholieke kerk Een jaarstandplaats op de Bruse weekmarkt Sporthuis Zierikzee heeft Ajax-speler én over de komst van de streekomroep Zeeland. staat weer op zijn sokkel. (Pag. 2). wordt stukken goedkoper. (Pag. 3) Zeeuw Danny Blind op bezoek gehad. (Pag. 9). (Pag. 2). VRIJDAG 27 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24342 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij wie de misdaad voordeel brengt, heeft hem ge pleegd. Seneca Bezwaren van landschappelijke aard ongegrond verklaard RENESSE - De randweg, die de gemeente Westerschou- wen aan de zuidkant van Renesse heeft gepland, heeft de goedkeuring van de commissie ruimtelijke ordening. Unaniem verklaarden de leden alle bezwaren onge grond, die zich verzetten tegen de komst van de randweg. De in het gemeentehuis gehouden hoorzitting heeft in de planvorming slechts in beperkte mate een willig oor ge vonden. De plannen voor de aanleg van een randweg langs Renesse zijn allesbe halve nieuw. Enige jaren geleden la gen de plannen ook al op tafel, maar die werden op het laatste nippertje in de beslissende raadsvergadering van tafel geveegd. Maar het college houdt aan, dat de komst van een randweg voor Renesse bittere noodzaak'is. De bedoeling van dit tracé is Renes se met name in de zomermaanden te ontlasten. In de vakantieperiodes komt het voor, dat de Hogezoom te Renesse niet door te komen is met auto's. Naast de overlast voor het pu bliek houdt dit ook in dat politie, brandweer en ambulance in de knel kunnen komen. Veel verkeer, dat nu door Renesse rijdt gebruikt de Hoge zoom slechts als doorgaande route van de camping naar bijvoorbeeld de Brouwersdam. Met name dat verkeer moet over de randweg geloodst gaan worden. Sfad en Lande De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland en de Nat uur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland maakten bij monde van respectieve lijk ir J. L. van Sloten en M. K. Buth bezwaar tegen de aantasting van de landschappelijk waardevolle omge ving. Ook inwoner prof dr P. J. M. van der Aart wees de commissie op het ..geomorfologisch gave en daar mee zeer unieke landschap". De drie bezwaarden sehaarden zich achter het alternatief van de Natuur- en Vogelwacht om het tracé op be staande wegen te situeren. Hierbij wordt gedacht aan de route Roé- landsweg-Lage Zoom. Maar uit de woorden van commissielid J. C. Hen- drikse (PvdA) bleek, dat de randweg zo dicht mogelijk tegen Renesse aan moet om zo de mogelijkheid te schep pen bepaalde delen van de kern tijde lijk verkeersarm te maken. Ook ir C. W. Veerhoek (VVD) dacht er zo over. Hij wees daarnaast op de bezwaren, die zouden ontstaan bij de camping aan de Roelandsweg. J. W. Geleiirse (CDA) hield de aanwezigen voor als gemeente er alles aan te doen om met het tracé landschappelijk in te stemmen, maar - zo zei hij - er is geen alternatief voor het plan. J. van den Berge (RU) kan zich ook in het Advertentie Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 gemeentelijke plan vinden, al bracht hij enige jaren geleden een gelijk plan als de vogelwacht op tafel. ,,Dat zou ik het liefste zien, maar daar za ten te veel bezwaren aan". De andere bezwaren waren voorna melijk van persoonlijke aard. Zoals die van de heren L. A. Bakker en J. K. Dalebout. Zij maakten bezwaar te gen het geplande voetpad, dat aan de achterzijde van hun woningen aan de Hogezoom (174 en 176) is gesitueerd. Beiden werden op hun wenken be diend, doordat de commissie onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het bezwaar honoreerde. Dat gebeurde ook met het bezwaar van de architect J. C. Hogendoorn. Hij ziet graag dat het perceel Vroon- weg'44 de bestemming detailhandel krijgt. Geen probleem voor de com missie. Het bezwaarschrift van H. van Oosten (gevreesde filevorming, luchtvervuiling, geluidsoverlast en schade aan bezittingen) werd onge grond verklaard. Van Oosten is voor nemens een planschade, claim in te dienen. Volgens chef algèmene zaken W. Meerhof wordt hierop door de Kroon slechts in zeer uitzonderlijke gevallen positief beslist. Aan het bezwaar van R. P. Steur kon in eerste instantie (want het is de raad die beslist) slechts gedeeltelijk tegemoet gekomen worden. Doordat Bakker en Dalebout de toezegging kregen dat het voetpad er niet im g komen, werd het tegenovergesteld verzoek van Steur van de hand gewe zen. Een probleem over wie nu eige naar is van welke grond speelt voor F. Jachman en J. de Vaan. Beiden hebben grond gekocht aan de Hoge zoom 170. De gemeente ook en wie nu hoeveel grond bezit lijkt onduide lijk. De voorzitter zegde toe aller eerst een kadastrale meting te zullen laten verrichten. "V Tijdens de commissievergadering werd ook gesproken over het verzoek van de Nederlands Hervormde kerk te Burgh om aan het kerkgebouw een nieuw gebouwtje te zetten. De kerke- raad ziet hiertoe de noodzaak en is de mening toegedaan geen alternatieven te hebben. Met name vanaf de publie ke tribune werd fel geageerd tegen het plan. Bezwaar J. Deurloo noemde het 'bespotte lijk' dat de unieke kerk een aan bouwsel zou krijgen. Ook de dames Van Citters maakten ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat overigens nog niet de goedkeuring van Monu mentenzorg heeft. Hendrikse wilde nog geen oordeel vellen omdat de in formatie hem te summier was. Veer hoek noemde het gebouw 'hartstikke lelijk'. Wel vindt hij dat als Monu mentenzorg instemt de gemeente in principe ook bereid moet zijn mede werking te verlenen. Van den Berge schaarde zich achter de vraag van de kerkeraad en ook Geleijnse leek in eerste instantie niet veel problemen te hebben. Wel wenst hij meer infor matie over technische zaken als de te gebruiken steensoort. Deelname aan provinciaal project bestrijding criminaliteit NIEUWERKERK - Hoewel de PvdA-fractie en de SGP/RPF-fractie elkaar bestreden over de manier waar op de kleine misdaad zou moeten worden aangepakt, wa ren alle raadsleden van de gemeente Duiveland het er roerend over eens dat een verdere toename van de kleine criminaliteit tot staan moet worden gebracht. En het liefste moet worden teruggedrongen. „Dat mag best een paar centen kosten". Het voorstel van het college van b en w om als gemeente deel te nemen aan een provinciaal project, waarin men de relatie tussen toenemende re creatie en toenemende criminaliteit onderzoekt, kreeg tijdens de gemeenteraadsvergadering dan ook unanieme instemming. door het ministerie van justitie in hot kader van het landelijk beleidsplan Samenleving en Criminaliteit. Het doei van het project is niet al leen om het verband tussen recreatie en criminaliteit te onderzoeken, maar ook om aan de bestuurders van de recreatiegebieden aanbevelingen te doen over maatregelen die de klei ne misdaad kunnen voorkomen. Aan het project doen veertien gemeenten uit Zeeland mee. Het wordt betaald Geen vat Tijdens de discussie over kleine cri- minalitpit bicken de diverse partijen in de gemeenteraad verschillend te gen het probleem aan te kijken. .le dereen moet onderkennen dat de kleine criminaliteit zo groot is gewor den dat er geen vat meer op te krijgen is. Onderkennen ervan is een, maar er wat aan doen is twee", aldus K Hendrikse (SGP/RPF). Hij bekriti seerde het afnemende normbesef in de maatschappij en een te tolerante houding van de overheid. ,,Het verla ten van God en zijn Woord is de groot ste oorzaak van dit alles". Hendrikse noemde de normen die door ouders van opgroeiende kinderen worden ge hanteerd als de beste preventieve maatregel die mogelijk is. ,,En er moet natuurlijk meer politietoezicht komen". C. J. Hillebrand (PvdA) stoorde zich aan de uiteenzetting van de SGP-er. „Ik houd er niet van als gro te groepen in de maatschappij op die manier worden gediscrimineerd. Wanneer men als een zedepreker doet alsof nicn zelf goed is en de rest het verkeerd doet". Zijn fractiegenoot A. J. C. Melieste riep op om niet alleen over normvervaging te praten maar het probleem verder te bekijken. '4*i W: SGP-RPF-raadslid G. E. Houtekamer: ,,Dat wordt een.republiek in een republiek". Vurig betoog van SGP/RPF tegen golfbaan/woonproject BRUINISSE - Met de stem van de SGP/RPF-fractie tegen stelde de Bruse raad giste ren, donderdag, op de raadsvergadering een nieuwe exploitatie-overeenkomst voor fa se II van het recreatieplan vast. SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtekamer liet de ge legenheid niet voorbij gaan en hield een uitgebreid en fel betoog tegen de in fase twee van het recreatieplan vervatte plannen voor het golfbaan/woonproject. „Het wordt een dorp in een dorp en ik vind het onbegrijpelijk dat de andere fracties dit zomaar laten gebeuren", aldus Houtemaker. „Wij zien het als de doodsteeek voor de Bruse dorpsgemeenschap en het verlies van de eigen identiteit". De voorgeschiedenis van het golf baan/woonproject mag bekend wor den verondersteld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er in de tweede en derde fase van het recreatieplan ruim 800 vakantiewoningen bijge bouwd zouden. Door de economische recessie begin tachtiger jaren stapte men van dat plan af en kwam 73 hec tare grond braak te liggen. Nu komt op de 73 hectare een 18-holes golfbaan en worden er 200 woningen voor per manente bewoning gebouwd. Beducht „Wij zijn van meet af aan tegen die plannen geweest", aldus Houteka mer. „En wij zijn nog steeds beducht voor het gebeuren dat deze golfbaan met zich mee zal brengen. Het wordt een dorp in een dorp. Indertijd heeft de toenmalige raad zich uitgesproken voor het open blijven van het gebied. Nu wordt het een privéterrein. On aanvaardbaar". vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - In het bericht over de avondvierdaagse te Zierikzee in de krant van don derdag jongstleden is een fout geslopen. Gemeld werd dat be langstellenden zich konden aanmelden bij Einilie Schotte (01110-14219) of Pascal van der Klooster (01110-12033). Dat geldt echter alleen voor de le den van Hockeyclub Schou wen-Duiveland, die de tradito- nele wandeltocht willen mee lopen. Andere aanmeldingen lopen via het comité avond vierdaagse Zierikzee Dit nummer bestaat uit 10 pagina's M „De criminaliteit neemt toe omdat ook het aantal mensen toeneemt. We trachten preventief te werken door maatregelen in de gezinnen, op de scholen en om de mensen onderling meer verdraagzaam te maken". Burgemeester A. Bergshoeff wees erop dat de kracht van het project juist ligt in de maatregelen die daar in worden voorgesteld om de kleine misdaad te voorkomen. „Het is van groot belang dat ook Duiveland bij het project is betrokken. Aanvanke lijk werden alleen de recreatiege meenten uitgenodigd om deel te ne men. Maar wij zijn ook een recreatie- gemeente. En als de buur gemeenten preventieve maatregelen zouden ne men en wij niet, bestaat de kans dat de criminaliteit zich naar hier ver schuift". A. van den Hoek (CDA) was verheugd dat het om een provinciaal project ging. „Op die manier is de in vloed die kan worden uitgeoefend groter". Woningverbetering De voltallige gemeenteraad stemde ook in met de plannen van de woning bouwvereniging Beter Wonen en de Stichting Woningen en Woongebou wen voor Bejaarden op Schouwen- Duiveland om 8 woningen aan de Sint Joostdijk te Oosterland en acht woningen aan de Burgemeester Bou- manstraat te Nieuwerkerk te verbe teren. „De plannen zijn sober én doel matig", aldus W. P. Stouten (VVD). De PvdA-fractie liet bij monde van C. J. Hillebrand weten ook achter de plan nen te staan maar wel bevreesd te zijn voor eventuele 'schrikbarende huurverhogingen' die kunnen voort vloeien uit de verbeteringen. Raads voorzitter A. Bergshoeff wees erop dat de plannen tevoren zijn doorge sproken met de bewoners en alleen worden gerealiseerd omdat een meer derheid van hen er ook achter bleek te staan. „En als het verschil tussen de huur en het inkomen te groot wordt is er altijd nog de mogelijk heid van huursubsidie". Een ander punt van kritiek van Hillebrand betrof het bedrag van 500 gulden per woning dat wordt betaald aan de Nationale Woningraad. Een orgaan waar dc bewoners terecht kunnen met vragen over de werk zaamheden aan hun woning. „Wij zouden liever zien dat de kosten voor dc contactpersoon via één gezamelijk bedrag werden betaald want dit vin den wij wel erg duur". Bergshoeff wees hem erop dat het om landelijk vastgestelde bedragen gaat waar de gemeente niets aan kan veranderen. Met een hamerklap werd besloten tol een huurverhoging van beide gc- mecntcwoningen in Ouwerkcrk en Sirjansland per een juli. Met een her ziening van liet bestemmingsplan van Oosterland. Zodat Geels Staal bv het pand Molenweg 65 te Ooster land behalve voor bewoning ook als kantoor mag gebruiken. En tot het beschikbaar stellen van 22.800 gul den voor dc aanschaf van een nieuwe (naaimachine voor dc dienst gemeen tewerken. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Opklaringen Opklaringen en een kleine kans op een bui. In de nanacht enige tijd kans op mistbanken. De wind draait naar zuidwest 1 tot 3 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 10 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 mei: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 mei Zon op 05.29, onder 21.46 Maan op 18.41, onder 03.40 29 mei Zon op 05.28, onder 21.47 Maan op 20.03, onder 03.54 30 mei Zon op 05.27, onder 21.48 Maan op 21.28, onder 04.12 Volle Maan: 31 mei (12.53) Temperatuur kustwater: 14 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons weer wordt bepaald door een actieve depressie tussen Ier land en IJsland, die maar weinig van plaats verandert. In een westelijke stroming worden geregeld randsto- ringen van deze depressie naar ons land gestuurd. Een dergelijke storing trok dc afgelopen nacht en vandaag, met op veel plaatsen onweer, over ons land. Daarmee is voorlopig een einde gekomen aan het zeer warme weer. De komende dagen is het wis selvallig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1