Fatal Attraction BROOD UIT HET WATER Poppenexpositie Muziek in jeugdsoos Brogum ILISIITIOT Werk schildersclub Perspectief tot 4 juni te zien in Eenhoorn Prins Maurits binnenkort officier LP-recensies Waarschijnlijk toch regionale omroep voor Zeeland Brits concern bouwt fabriek in Terneuzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2(i mei 1988 Nr. 24341 9 ZIERIKZEE - Prins Maurits zal, te- samen met andere reserve-officieren van de Koninklijke Marine, op 3 juni bij het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder als officier worden beëdigd door de vlagofficier bij het KIM, commandeur ir. P. E. R. Leertouwer. De Rijksvoorlichtings dienst heeft dit meegedeeld. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen de beëdiging van hun zoon bijwonen. Prins Maurits krijgt de rang luitenant ter zee derde klasse speciale diensten. De prins be gon zijn militaire dienstplicht met een opleiding bij het korps mari niers. Maar wegens fysieke proble men (rugklachten) kon hij dat niet af maken. Daarna kwam prins Maurits bij de marine, waar hij sinds half ja nuari is geplaatst op het fregat Jan van Brakel. De totale diensttijd bij de marine bedraagt 16 maanden. EDDY GRANT - Met een sterke anti-apartheid song maakt de in het Afrikaanse Guyana geboren Eddy Grant een overtuigende rentree in de hitlijsten. Gimme Hope Jo'an- na staat momenteel hoog geno teerd en de elpee File Under Rock (EMI) is ook zojuist ver schenen. Of dat album ook zo hoog in de hitlijsten gaat sco ren is nog niet gezegd. Het moet ongetwijfeld afhangen van het nummer Gimme Hope Jo'amiawant dat is wel de grote trekker op File Under Rock. Eddy Grant bewijst met de in totaal tien nummers, dat hij nog steeds LP's kan afleve ren, die een duidelijke bood schap hebben. Dat wordt ge bracht met de muzikale mix van disco en reggae met af en toe enkele stevige 'rockpartij- en\ Een echte doorbraak hoeft hij na zijn vorige albums niet meer mee te maken. Toch lijkt het er, na het uitkomen van zijn voornoemde single, een beetje op. Toch blijft alles han gen in het ritme dat Grant rijk is. Een mengeling van disco en reggae. Daarin dan ook geen doorbraak meer. Hij moet het dan toch zoeken in iets nieuws. Ondanks de smaakvolle rock blijkt de ontdekking van een nieuw stukje ritme nog steeds niet dichterbij. Hij houdt het liever bij lekker in het gehoor liggende nummers zonder te veel poes-pas. Zo ook bij zijn tweede single, die kort geleden is uitgekomen. Daar krijgt de muziekliefhebber ook gewoon een 'lekker tekstje' uit de boxen. Deze keer wel met iets meer rock vanuit de gitaar. Verder zit er weinig nieuw le ven in File Under Rock. JAMES REYNE - De wortels van zelfgemaakte rock zijn er al. Nu alleen nog een groot aantal liefhebbers van die rock achter je. Het is James Reyne, die met zijn gelijkna mige debuutalbum (EMI) de markt wil gaan veroveren. Zware en symfonische rock, voornamelijk, vanuit de gitaar en drummachine. Het nieuwe produkt is zeker een confron tatie met nieuwsgierigen waard. Ondanks een wat schreeuwerige zang komt hij serieus en overtuigend over. Het gevoel kan soms vergele ken worden met Sting. Ook hij zorgt altijd weer voor overtui gende nummers. Naast de ei gen rock van Reyne is het voor al zijn stemgeluid, dat het bij het publiek moet gaan doen. In totaal elf nummers die stuk voor stuk de moeite waard zijn, omdat ze instrumentaal en vocaal iets nieuws brengen. Het sfeerbeeld van het album is duidelijk genoeg. Naast het o zo mooie en dromerige num mer Always The Way zorgt hij ook voor de krachtige rock, die soms tegen die van U2 ligt. In Australië heeft Reyne al met verschillende nummers enig succes gehad. Van het debuut album zijn drie nummers uit gebracht en deze scoorden alle hoog. Het is nu alleen nog aan Nederland om de goedkeuring te geven. RV ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum treedt zaterdag 28 mei de All Ladies Funkband Some like it hot op. Het concert begint om 22.00 uur, terwijl het centrum al een uur eerder de deuren opent. Some like it hot bestgat uit tien muzikale dames en beschikt overeen superstrakke ritmesectie en een uiterst hechte blazers- groep. Middelpunt van de band is zangeres Anneriek van Dorst, die enkele jaren met diverse topbands suc ces oogstte in de grote Parijse theaters. Vrijdag 27 mei „Het is vreselijk leuk om te doen, het is een soort verslaving ZIERIKZEE - „Ik ben aan de lessen begonnen door mijn kinderen. Die zeiden tegen mij teken eens dit en te ken eens dat. Daardoor kwam ik tot de conclusie dat het toch eigenlijk te gek is dat je als volwassene niet eens kunt tekenen. Nu ben ik er als het ware aan verslaafd. Het is vreselijk leuk om te doen", aldus het achtergrond verhaal van een van de leden van de schildersclub Per spectief. In de expositieruimte de Eenhoorn aan het Zie- rikzeese Havenpark is tot en met 4 juni een expositie van schilderijen die in het afgelopen seizoen werden ge maakt door deze schildersclub. De expositie werd geopend door mevrouw P. Dormaar uit Zonnemaire van de Kunstkring Schouwen-Duive- land. Zij was van mening dat de naam van_ de schildersclub, Perpec- tief, zeer goed is gekozen. „De naam betekent diepte, toekomst, uitzicht, verstand en verschiet". Zij sprak de wens uit dat de expositie voor de leer lingen een stimulans en een hoogte punt zal zijn. „De basis van de schil dersclub is om met plezier te tekenen en te schilderen". Persoonlijke ervaringen Op de expositie in de Eenhoorn is werk te zien van ongeveer 20 leden van de schildersclub. De meest ge bruikte techniek is olieverf, maar er zijn ook enkele pastels bij en een krijttekening. Uit de onderwerpen blijkt dat de schilders zich vaak lie ten inspireren door persoonlijke er varingen. Portretten van huisgeno ten, afbeeldingen van huisdieren eri landschappen uit.de.omgeving of een. land dat men bezpcht. „De leden heb ben vaak een binding met het onder werp", bevestigde Kees van de Wete ring die les geeft aan de schilders club. Hij vertelde erop gericht te zijn om de leerlingen te helpen in het ont wikkelen van hun eigen stijl. „Het is niet de bedoeling om ze wat op te dringen". „Je merkt dat ze na verloop van tijd meer durven", vertelde hij put tend uit twee jaar ervaring. ,",Het is leuk voor de mensen dat hun schilde rijen nu ook worden ingelijst en via een expositie aan het publiek wor den getoond". Gedurende de duur van de tentoonstelling zal dagelijks een van de leden van de schildersclub in de Eenhoorn aanwezig zijn om het publiek desgewenst van een toelich ting te voorzien. Belangstellenden die in september, wanneer de schil dersclub zijn nieuwe seizoen weer start, ook willen meedoen met de les sen kunnen zich tijdens de expositie aanmelden. De schildersclub bestaat uit twee verschillende groepen die op dinsdag- en op donderdagavond wer ken in de Driehoek te Zierikzee. Het is langzamerhand traditie geworden om het seizoen af te sluiten met een expositie zoals die momenteel is te zien in de Eenhoorn. Nog tot en met 4 juni. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag is de expositie geslo ten. Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Limburg, een grensgeval..., documentaire over de natuur en cul tuur in Limburg. Herh. 16.20 uur Alias Smith en Jones, Ame rikaanse serie. 17.10 uur KRO's tekenfilmfestival. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Hitquiz-Muziek. 18.00 uur Op je» ogen, thema programma voor jongeren. 18.25 uur Throb, jeugdserie. 19.00 uur Journaal 19.18 uur Tom en Jerry. 19.25 uur 'D'r uit met je geluid, imitatie-quiz. 20.20 uur Terugkeer naar Brides- head, zeven-delige Engelse serie naar het boek Brideshead revisited van Evelyn Waugh. Afl. 6. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Brandpunt weekend-editie 23.30 uur 'Z', Frans-Algerijnse poli tieke thriller uit 1969. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 8. Herh. 15.55 uur Mask, tekenfilmserie. 16.15 uur TROS way of life magazine, informatief magazine. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.25 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Dierenmanieren, dieren- programma. 19.25 uur Familie Oudenrijn. Serie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Nederland houdt van Oran je, aandacht voor het Nederlandse voetbal op Europees niveau. 21.50 uur Dempsey en Makespeace, Engelse politieserie. 22.35 uur Jongbloed Joosten, live programma met hoogtepunten uit het nieuws. 23.05 uur De erfenis, Britse griezel thriller uit 1978. 00.50 uur Journaal 00.55 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders 18.30 uur Steden en hun verleden, les 8. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, jeugdpro gramma. 19.25 uur TV-3, informatierubriek. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling: Eroica, symfonie nr. 3 in Es gr.t., opus 55. 21.21 uur Dansgroep Krisztina de Chatêl: Staunch, een ballet van de in Hongarije geboren choreografe Krisztina de Chatel. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 167. Herh. 18.05 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters en een gastpresenta- tor., 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Socialistische Omroepverenigingen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. Aansl. Paar- denkoersen. 20.20 uur Extra-time. 20.50 uur Wereldoorlog II. De tijd der vergelding,. 8-delige reeks over de aanslagen en represaille-acties tij dens WO II. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Kaminsky's nacht, West- duitse thriller van Michael Lahn. 00.05 uur Coda: Late herfst in Vene tië, van Rainer Maria Rilke, in een vertaling van Maurits van Vossole. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.02 uur Zonen en dochters, Austra lische serie, afl. 553. 19.25 uur Oshin, Japanse serie, afl. 271. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Koningin Elisabeth- wedstrijd voor zang, rechtstreekse reportage vanuit het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel BILTHOVEN - Het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond KNOV wil in zijn besturen op lande lijk, regionaal en lokaal niveau meer vrouwen opnemen. '4. —C; ..u,:- faliJLiieuwö ZIERIKZEE - Zeeland krijgt naar alle waarschijnlijkheid op 1 januari 1990 als een van de laatste provincies in ons land de beschikking over een regionale omroep. Gedeputeerde sta ten van Zeeland stellen provinciale staten voor mee te werken aan het initiatief van de Stichting Omroep Zeeland die de oprichting van zo'n omroep voorbereidt. Dat houdt wel in dat de bewoners van Zeeland met ingang van 1 januari 1990 een opslag op de omroepbijdrage moeten gaan betalen van dertien gul den per jaar. Door het geringe bevol kingsaantal is de opbrengst van dat bedrag niet voldoende om de jaarlijk se exploitatiekosten van 3,65 miljoen te dekken. Maar het tekort van 2,3 miljoen zal door het ministerie wor den aangevuld. De provincie heeft in een voorstel aan de staten laten weten dat de provincie niet bereid is voor de tekorten van de regionale omroep op te draaien. De staten van Zeeland beslissen op 24 juni of zij al of niet akkoord gaan met de oprichting van een regionale omroep Zeeland per 1 januari 1990. BURGH-H AAMSTEDE-In de Bewaersehole te Burgh-Haamstede is er van zaterdag 28 mei toten met 2 juli een expositie van poppenmaakster Tanneke van der Heul uit Vlaardingen. De tentoonstelling nmvat fan tasiefiguren. kostuumpoppen, mode advertentie-tekeningen en boek illustraties. De organisatie is zoals gebruikelijk in handen van de Stichting Westerschouwen Kultureel en de expositie is dagelijks (met uitzondering wan zondag) geopend van 13.30-16.30 uur. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 28 mei, zondag 29 mei en zaterdag 4 en zondag 5 juni de film Fatal Attraction van Adrian Ly- ne. In de hoofdrol schitteren Michael Douglas en Glenn Close. Ook Ellen Fo ley is een rol toebedeeld. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur en de filmkeuring is twaalf jaar en ouder. stad uit om een ander huis te bekij ken. Hun huwelijk is goed, maar Dan bezwijkt voor de charmes van Alex. Als Dan de volgende dag tot bezin ning komt en terug naar zijn vrouw wil start Alex een afschrikwekkend bewind om Dan bij zich te houden. Dan Gallagher werkt als jurist op een advocatenkantoor. Eén van hun cliënten is een uitgeverij. Dat brengt hem in contact met Alex Forrest, sinds kort redactrice bij die uitgeve rij. Dan's vrouw Beth is met hun vijf jarige dochter Ellen een weekend de TERNEUZEN - Het Britse gas- scheidingsbedrijf BOC (British Oxy gen Corporation) is begonnen met de bouw van een nieuwe fabriek in Ter- neuzen, waar 100 mensen komen te werken. Met de bouw is een investe ring gemoeid van ruim 100 miljoen gulden. De chemiegigant Dow Che mical bij Terneuzen wordt een van de grootste afnemers van de zuurstof en stikstof die BOC gaat produceren. Verder wordt de vestiging in Terneu zen voor het Britse bedrijf het Euro pese distributiepunt. De Zeeuwse gedeputeerde drs. R. Barbé toonde zich zeer tevreden met het besluit van BOC zich in Terneu zen te vestigen. Barbé heeft BOC kunnen helpen aan een gunstig con tract met de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM). Voor het Britse bedrijf gaf daarnaast een contract met Dow Chemical de door slag om zich in Tferneuzen te vestigen. 33 Het volk begon nu minder ingehou den, te kankeren over dit afjakkeren. Na het morgenschot, toen Wijnand vijf tellen achterin was, zei Dries: „Een mens komt een bakkie toe, we gaan omlaag". Ze waren het allemaal gloeiend daarmede eens en legden het werk neer. In het vrondel warmden ze zich even. Even, want nauwelijks zaten ze of Wijnand kwam boven en zag, op de speeljongen na, geen volk. „Waar zijn ze?" vroeg hij. „Een bakkie doen". „Wat, zijn ze gek, nou met zulke lie- ve visserij een bakkie doen Hij* holde, zo snel zijn benen hem vervoeren konden, naar voren. Zijn vermoeidheid prikkelde hem tot het uiterste. Hij daalde de trap af en zei: „Zijn jullie bedonderd?" Hij wachtte geen antwoord, greep de koffieketel, ging naar boven en smeet hem overboord. Ze waren er stil van, even. Niemand dorst wat te zeggen. Op Arend-Mi- chiel na. Hij viel uit: „Is-tie gek?" Ze keken hem aan, alsof ze nooit zo'n brutale vlegel hadden meege maakt. Joost Sas zei: „Zeun, dat is je thuis niet voorgegaan. Eerbied voor d'n ou we". Er werd geknikt. Zelfs Dries zei niets. Ze durfden geen woord tégen Wijnand zeggen. Dirk Muis, de speeljongen, stond moei bij de prikkenbak en plaste met een plankje in het water om het aas leven te houden. Dat water vond hij, óp van het werken, zo mooi. Hij zag er z'n eigen in weerspiegeld en even later zag-ie z'n eigen niet meer. Hij wreef zout water langs zijn slapen om wakker te blijven. Er werd veel vis gevangen, maar de Door FENAND VAN DEN OEVER goede stemming ebde steeds verder weg. Ze werden allemaal prikkelbaar en lastig. Gevraagd werd zelfs, stie kem dan, of Wijnand bezig was waan zinnig te worden. Een mens had toch zijn rust nodig. Niettan? Maar tel kens, wanneer Wijnand azen gebood, aasden ze allemaal. Want Wijnand ging zelf voorop, hij sneed de moot jes, hij stond te roer, hij trok als ze bang waren voor averij zelf de lijnen binnenboord. De stillen van het vrondel waren nog wel stil, maar anders, minder te vreden, ze zwegen meer omdat ze nooit gauw hun woordje klaar had den. Ze vloekten binnensmonds om dit beulenwerk. Och, zo nu en dan, bij een zeer zeldzame vang, fleurden ze wel weer even op. Maar de blijd schap verdofte door de moeiheid. Ze kónden eigenlijk niet meer. Ouwe Joost Sas, die over. dek strompelde en nog probeerde mee te komen, hield het tempo helemaal niet bij. Soms rustte hij even. Ze namen in het begin wat van hem over, maar ten leste had ieder de handen vol aan het eigen werk. Dries Storm was de enige, die zo nu en dan moed insprak. Hij zei, tegen wie het horen wilde, dat hij de bond wel aan het werk zou zetten, dat was geen manier van doen. Piet van der Zwan kreeg ook een klap aan. Hij ging hoe langer hoe meer in zijn rug lopen en hij hoestte veel. Gedurig zagen ze hem naar de reling lopen om in zee te spuwen. In het begin vuurde Wijnand, die dat alles best zag. aan, door te zeg gen, dat ze op die manier spoedig thuis waren. Maar daar hield hij. zelf ook gekraakt, al gauw mee op. Tbnslotte werken ze sprakeloos, ei genlijk ver-weg. alles uit kracht der gewoonte, door. Maar de spanning hoopte zich op. Eén brandende lucifer en de boel stond in lichterlaaie. Diezelde dag, na het middagbak kie, sleepten ze zich weer naar boven. Ze hadden allemaal voorin gedron ken en gingen door elkaar dus niet, zo het hoorde, schipper, stuurman, ma trozen volgens leeftijd, naar boven. Arend-Michiel, die bij het trapgat zat, liep zodoende achter Wijnand. Boven vonden ze, bij de prikken- bakken, de speeljongen Dirk Muis. Hij lag op het dek, zijn ogen waren dicht, hij had ze niet langer open kun nen houden. En toen barstten die wil de onbesuisde krachten in Wijnand los. Hij liep op de jongen af en gaf hem een trap. Arend-Michiel zag het. Hij was moei en dof. maar hij werd helder. Een blinde haat - net zo'n beet je als thuis vóór de reis met die borstrok - kwam over hem. Hij vloog op Wijnand af en zei: „Dat schijthui- zenwerk van jou Hij sprak niet met u en hij keek hem ook niet met gepaste eerbied aan. Hij had op dit ogenblik aan nie mand zo'n hekel als aan Wijnand Hoogendijk. Ibt zijn grote verwonde ring zei Wijnand niets terug. Hèd hij maar iets teruggezegd. Alleen Dirk Muis zei een heel tijdje later: „Ik vind jou wel een fijne knul om zelfs bij de ouwe voor me op tc durven ko men. Voorin durven ze alleen te kan keren als hij er niet bij is". Maar Wijnand zelf zei niets. Hij ging voorbij, hooghartig, alsof hij lucht was, de hele middag lang. En dat deed Arend-Michiel pijn. Hij had liever een schop gekregen of gehoord, dat hij hem zou afmonsteren. Dit zwijgen zat em dwars. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 9