Nederlands Rode Kruis uitgegroeid tot een gigantisch groot bedrijf Start puppycursus Amerikaanse zoekt en vindt wortels van haar geslacht Krediet van 39.600,- voor renovatie veld De Vospit DEURLOO B.V. 4 Zomer begint op 21 juni 05.57 uur 4 ZIERIKZEE - Neutraliteit. Dat is het sleutelwoord van het jubilerende Rode Kruis. Iets genuanceerder: je bewust opstellen temidden van politieke, kerkelijke en sociale stromingen. Zo mag de jeugdafdeling van het Rode Kruis best eens een avondje gaan kijken bij de JOVD, als ze daarna ook maar contact op neemt met de christendemocra tische jongeren. Tijdens een voorlichtingsmiddag op een lagere school in een klein Zeeuws dorpje hoopte de leraar vanachter zijn orgel dat onze lieve Heer de Rode Kruisvrijwilligev in zijn werk zou bijstaan. Die vrijwilliger heeft toen fijntjes gepro beerd duidelijk te maken dat hij zich onder die loftuitingen toch niet geheel 'vrij' voel de. De eerste taakstelling van alle Ro de Kruizen ter wereld is met hulp van vrijwilligers de hulpverlening bij rampen voor te bereiden en zo nodig uit te voeren. Nu gebeuren er in Ne derland doorgaans geen grote ram pen. Maar tijdens de Tweede Wereld oorlog stond het Nederlandse Rode Kruis vrijwel meteen buiten spel. Het bestuur was vervangen door sympathisanten van de bezetter. Het Nederlandse Rode Kruis was ge dwongen zijn belangrijkste principe, de neutraliteit, prijs te geven. Wel zijn er toen veel pakketjes gestuurd naar Nederlanders in Duitse concen tratiekampen. „Om als zo'n grote organisatie dan niets te kunnen doen, is desastreus en zeer betreurenswaardig", verzucht Marcel Vergeer, voorlichter van het Nederlandse Rode Kruis, een organi satie die over vier jaar 125 jaar be staat. Dit jaar viert het Internationa le Rode Kruis zijn 125e verjaardag! Tbch is het volgens Vergeer absoluut ondenkbaar dat bij voorbeeld in oor logstijd het gehele korps in de illega liteit zou gaan duiken. ,,We mogen geen ondergrondse guerrilla worden die zich tegen de bestaande rege ringspartij keert. Door onze neutrali teit heeft iedereen recht op onze hulp, vijand of niet." Zoals gezegd: het Rode Kruis helpt bij rampen. In Nederland is daarvoor een enorm en voor buitenstaanders geheinzinnig netwerk opgezet, door het korps van het kruis. Sinds 1 ja nuari van dit jaar heeft het Rode Kruis korps in de nieuwe wet op de rampenbestrijding een speciale taak daartoe gekregen doordat de Be scherming Bevolking (BB) inmiddels is opgeheven. Daarvoor in de plaats is een samenwerkingsverband geko men tussen brandweer, het Rode Kruis korps en het Korps Mobiele Co lonnes. Bijna 12.500 vrijwilligers telt het korps van het kruis. „We hebben altijd nogal aan de zijlijn gestaan, dat is nu dus weer rechtgetrokken", constateert Vergeer tevreden. Beperking Het Rode Kruis is voorbereid op grote overstromingen, chemische rampen, treinongelukken. Met een beperking: bij een nucleaire ramp hoeft geen enkele vrijwilliger zich in het stralingsgebied te wagen. Die voorwaarde heeft het Rode Kruis wel ZIERIKZEE - Ook al begint de weerkundige zomer, on geacht de aard van het weer, per definitie een drietal weken eerder, namelijk woensdag 1 juni, de sterrenkundige zomer start op dinsdag 21 juni. Dan is de zomerzonnewende een feit: het middelpunt van de zonne schijf bereikt om 05.57 uur zijn meest noordelijke punt aan de hemel. De zon staat op de eenen twintigste loodrecht boven de Kreeftskeerkring op 23,5 graad noorderbreedte. Op het noorde lijk halfrond, dus ook in Ne derland, is de zon dan het grootste aantal uren per dag boven de horizon. De nachten zijn kort. Astronomisch gezien blijft het de hele nacht scheme ren. Het wordt niet meer echt donker. Sterrenkundigen spre ken wel van 'grijze nachten'. De zwakkere sterren zijn dan niet meer te zien. Maar de meeste planeten zijn helder genoeg om ze nog te kunnen waarnemen. gesteld toen de regering de organisa tie benaderde of zij de taak van de BB wilde overnemen. In depots, schuurtjes en op zolders bij mensen thuis liggen grote hoe veelheden materiaal opgeslagen. Tbn- ten, ketels om eten in te koken, gas branders, medicijnen, verbandmid delen, brancards. Bovendien staan er in het land 170 volledig uitgeruste aanhangwagens klaar om uit te ruk ken. Gebeurt er een ramp, dan treedt een waarschuwingssysteem in wer king waarbij alle commandanten van de plaatselijke eenheden via sema foons hun leden oproepen. Daarvoor is ook een speciaal net van telefoon lijnen aangelegd dat onder alle om standigheden blijft functioneren. In Utrecht is de radioverbindings dienst gevestigd, waarmee de com mandanten in de grote steden in ver binding staan. De leden horen waar ze naar toe moeten, in hun onlangs vernieuwde uniform en laden mate riaal op hun auto's of koppelen de aanhangwagen aan. Volgens het draaiboek heeft de brandweer op de plaats van de ramp dan al alle ge wonden bij elkaar gelegd en de eer ste heftige bloedingen gestelpt. Het korps richt een verzamelplaats voor de gewonden in en geeft hun per soonsgegevens door aan de zoge noemde informanten die die gege vens weer doorspelen naar de centrale voor verontruste familiele den. Ook regelt het korps het vervoer naar ziekenhuizen waar de gewonden worden overgedragen. De leden van het korps hebben niet alleen hun EHBO-diploma, maar ook een diploma voor eerste hulp bij ram pen. Zij kunnen mensen met ernstige rompletsels, geamputeerde ledema ten en gebroken nek behandelen. Maar ook psychische hulpverlening rekent het korps tot zijn taak. Zo heeft het Belgische Rode Kruis na de ramp met de veerboot in Zeebrugge erg veel werk gehad aan opvang van mensen die een shock hadden. Die waren bijeen gebracht in nabijgele gen sportzalen. Bij de treinkaping bij Wijster in 1975 verleende het korps 'logistieke steun': het verzorgde voedsel en was gelegenheid voor de aanwezige brandweer en politie maar regelde ook opvang en vervoer van slachtof fers van de kaping. Ook bij de trein ramp in Harmeien in 1962 was het korps ter plekke. De laatste grote ramp gebeurde in 1976 op Ameland. Na de windhoos kreeg het Rode Kruis op een dag 10.000 telefoontjes van ongeruste familieleden te ver werken. Na die dag is de telefooncen trale drastisch uitgebreid. Bij een ramp heeft het Rode Kruis nu de be schikking over zestig lijnen. Bekendheid Bij een onderzoek naar de bekend heid van het Rode Kruis in 1976 ein digde de 'rampentaak' op de aller laatste plaats. De meeste onder vraagden noemden de buitenlandse hulpverlening, de bloedtransfusie dienst en de Henri Dunantboot als eerste. Wordt anno 1988 weer zo'n on derzoek gehouden, dan zullen de re sultaten hetzelfde zijn, denkt voor lichter Vergeer. Het Rode Kruis omvat echter nog veel meer. Vergeer ziet zijn organisatie het liefst als een gigantisch bedrijf, de grootste vrij- willigersclub van Nederland. Wat beweegt het gemiddelde korps lid om zich op vrijwillige basis op een slagveld voor te bereiden? Gezel ligheid, zegt Vergeer. „Het is een ge zelligheidsclub. De plaatselijke afde lingen komen vaak bij elkaar. Er zijn echte EHBO-freaks bij die alles we ten van linksdraaiende vingerver bandjes. Menigeen vindt bij ons wat ze op hun werk niet hebben: plezier. Bovendien biedt het Rode Kruis de mogelijkheid om je binnen de organi satie te ontwikkelen." De meeste korpsleden zitten volgens hem niet vol spanning te wachten op een echte Eerste veld reeds gerenoveerd SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenschouwen stelt een krediet van 39.600 gulden beschik baar voor renovatie van het tweede 'veld van sportcomplex De Vospit in Kerkwerve. Het eerste veld werd reeds eerder gerenoveerd. Onderdeel van de renovatie is het aanbrengen van drainage in het twee de veld van het sportcomplex. Raads lid C. W. Boot (CDA): „Ik heb met stij gende verbazing de verschillende prijzen naast elkaar gelegd. Onze fractie staat achter renovatie van de velden, maar we zijn niet zo tevreden met de cijfermatige benadering van de gemeente". Wethouder W. G. Renden legde daarop uit dat de grote prijsverschil len gezocht moeten worden in ver schillen in uitvoering van het werk. „En het bedrijf dat nu opdracht voor de renovatie heeft gekregen be schikt over grotere machines waar ramp. „Welnee, de oefeningen die re gelmatig worden gehouden, zijn rea listisch genoeg." „Het Rode Kruis is meer dan al leen maar een hulpverleningsorgani satie. Het Rode Kruis is een begrip, een instituut dat zekerheid biedt in een chaotische wereld." Zo begint een voorlichtingsfolder. Enige jaren na Florence Nightingale was de Zwitser Henry Dunant toevallig ge tuige van een veldslag bij het Noord- Italiaanse stadje Solferino. Niemand bekommerde zich om de 40.000 ge wonden. Het was immers goedkoper om gewoon nieuwe huurlingen te ronselen. Dunant riep de hulp van de plaatselijke bevolking in en deed wat hij kon. Dunant schreef er een boek over, dat de aanleiding was voor de oprichting van het Rode Kruis in 1863 in Genève. In datzelfde jaar kwamen rege ringsvertegenwoordigers uit 16 lan den bijeen om regels op te stellen voor vrijwillige hulpverlening in oor logstijd. Men bevestigde de on schendbaarheid van verplegend per soneel, hospitalen, ambulances, gewonden en zieken. Ter herkenning werd een neutraal teken vastgesteld: een rood kruis op een witte achter grond. Zeven grondbeginselen kent net Rode Kruis: menslievendheid, on partijdigheid, neutraliteit, vrijwil ligheid, onafhankelijkheid, eenheid en algemeenheid. Ook in Nederland werd Dunants boek verspreid. Tbch duurde het tot 19 juli 1867 voordat „eene Nederland se Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslie den in tijd van oorlog" werd opge richt. Koning Willem III tekende dat besluit. Vlak voor de eeuwwisseling werd de naam het Nederlandsche Roode Kruis, dat in die tijd nog niet veel meer was dan een stel fanatieke lingen met een boerenkar. Inmiddels hebben 146 landen hun eigen nationa le Rode Kruis. Het Internationale Ro de Kruis bestaat dit jaar 125 jaar. De taakstelling is de afgelopen eeuw veranderd. Het Rode Kruis ont wikkelde nieuwe denkbeelden over maatschappelijke hulpverlening. Voor de Tweede Wereldoorlog bete kende geen geld, geen rolstoel. Nu kunnen gehandicapten op vakantie en bezoeken vrijwilligers (95 procent is vrouw) bejaarden en zieken thuis of in buurtcentra om gezellig een kruiswoordpuzzel op te lossen of een breipatroon door te spreken. Ook worden buitenshuis activiteiten geor ganiseerd zoals een museumbezoek. Voor vervoer wordt gezorgd. Dit werk wordt gedaan door de afdeling Welfare van het Rode Kruis, goed voor 13.000 vrijwilligers. Na een ver plichte cursus kunnen zij onder meer spieroefeningen en muziektherapie geven. De Welfare bestaat dit jaar 40 jaar. „Wij zijn er echt niet op uit om val se concurrentie te plegen. We gaan niet tussen de professionele hulpver lening inzitten", aldus Vergeer. Het Nederlandse Rode Kruis heeft inmid dels wel zijn eigen pakket voor thuis zorg samengesteld. De reguliere kruisverenigingen moeten door geld gebrek vaak prioriteiten stellen, waardoor niet iedereen altijd kan worden bezocht. Er wordt bezuinigd en het Rode Kruis kan dus opdraven om de gaten met zijn vrijwilligers te vullen. Maar zo ziet Vergeer dat niet. „Wij keren het liever om. Mensen in nood hebben hulp nodig en die kun nen wij geven, deskundig als wij zijn." Ook de jeugd is binnen het Rode Kruis actief. Per jaar worden 14.000 kinderen opgeleid tot Jeugd- EHBO'er. Om de strijd tegen compu terspelletjes en voetbal te winnen, zorgt Vergeer - die zelf ook cursussen geeft - voor 'een spectacualire show'. „Kinderen zijn nu eenmaal bloed dorstig, ze willen drama meemaken." Het Jeugd Rode Kruis stimuleert contacten tussen jongeren en oude ren, met of zonder handicap. Sinds een aantal jaren kent Nederland het begrip telefooncirkel. Om mensen uit hun isolement te halen, maar ook om een oogje in het zeil te houden. Als bijvoorbeeld een bejaarde niet op neemt, kan onmiddellijk worden in gegrepen. Na de Tweede Wereldoor log zette het Rode Kruis de moedermelkcentrale op, waardoor kinderen in arme stadswijken gevoed konden worden. Voorts heeft de orga nisatie de beschikking over het volle dige archief met de namen van men sen die in Duitse concentratiekam pen hebben gezeten. Hierop baseert de overheid haar uitkeringen aan oorlogsslachtoffers. Het is maar een greep uit het ser- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 viceverleningspakket van het Neder lands Rode Kruis. In totaal zijn 34.000 vrijwilligers meer of minder actief binnen de organisatie. Zonder die vrijwilligers zou de zaak vol strekt onbetaalbaar worden, meent voorlichter Vergeer. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 350 mensen in dienst, die voornamelijk op het in roodwit uitgevoerde hoofdkantoor in Den Haag werken. Op minstens vijf kamers naast elkaar hangt een bordie 'voorlichting en werving'. Het Rode Kruis moet het immers hebben van zijn goede haam. Het Nederlandse volk staat garant voor 95 procent van de kosten. Dat geld komt uit de lan delijke collecte, nalatenschappen en giften. De overheid draagt een klein steentje bij voor extra opleidings- kosten en materiaal. Na de vulkaan uitbarsting in Colombia bracht Ne derland 8,5 miljoen bijeen op de rekening van het Rode Kruis. NOORDWELLE - De Kynologenclub Zeeland start woensdag 8 juni de laat ste puppycursus van het seizoen. Pups van tien weken tot zes maanden zijn welkom op het terrein in Noordwelle. De puppycursus is erg belangrijk voor de hond, maar ook voor de eige naar. Er wordt veel theorie gegeven door geschoolde instructeurs. Op de ze manier kan de hond spelenderwijs leren wat wel en wat niet mag. Jong geleerd is nog steeds oud gedaan. Een gehoorzame hond is een gelukkige hond. Hij kan immers vaak mee en krijgt weinig op zijn kop. Het is voor alles ook een leuke cur sus. Na de les krijgen de puppies een minuut of tien om vrij te spelen met elkaar. Dat is van belang voor het te ontwikkelen sociale gedrag van de viervoeters. Wie belangstelling heeft kan bellen met mevrouw J. van Overbeeke (01116-2038, voor 10.00 uur 's mor gens). mee veel sneller gewerkt kan wor den. Daarom zijn er zulke grote prijsverschillen ontstaan", aldus Ren den. Op vragen van raadslid G. A. M. Cobussen antwoordde Renden dat hem niets bekend is van een garantie op het werk. Grondvcrkoop Verder ging de raad akkoord met de verkoop van stroken grond van res pectievelijk acht en vijftien vierkan te meter aan J. D. van der Linde en L. Overhand uit Kerkwerve. Zij hebben een verzoek aan de gemeente gericht om een gedeelte van het trottoir voor hun huizen te mogen inrichten als tuin. Voor een perceel grond in het be stemmingsplan Zomerhuizenterrein Baken nam de raad een voorberei- dingsbesluit. G. A. M. Cobussen uit Scharendijke heeft vergunning aan gevraagd voor het bouwen van een woning aan de Elkerzeeseweg. Mijmeringen langs de waterkant BRUINISSE - Terug- naar de wortels van haar geslacht. Dat wilde de 83-jarige Amerikaanse Hellen Anny Johnson Dedrick eigenlijk haar hele leven al. Ze had veel gehoord van een klein vissersdorpje aan de boorden van de Schelde in dat kleine lage landje aan de andere kant van de Oceaan. Verhalen van haar groot ouders over dat zo specifieke dorpje Bruinisse met z'n vele mossel- en oester scheepjes in de haven. Een levendige haven waar het bruist van de activiteiten, handel, beurtvaart en visserij. Nostalgische verhalen van haar grootvader Jo- hannis Marinus Ockers uit Bruinisse en haar grootmoeder Johanna van Vessem uit Zierikzee die in 1886 in Rotterdam op de zeilboot stapten om met hun gezin van zeven kinderen naar Amerika te emigreren. Haar moeder, een van de zeven kinderen, was in dat jaar vier jaar oud. De hang naar die farpilie-wortels dreef de 83-jarige Amerikaanse samen met haar nicht Clarissa Oc kers Dedrick haar Bruinisse. Ze hadden nog nooit het Amerikaan se continent verlaten en ploften onverwacht in pension Neele ei genlijk zonder de hoop nog fami lie te treffen want een extra handi cap vonden ze dat ze geen Hollands spraken. Maar dat liep anders dan ze gedacht hadden. En kele telefoontjes van Neele naar de familie Okkerse leerde dat de drie dagen dat ze in Bruinisse ver bleven eigenlijk te kort waren om op alle invitaties langdurig in te gaan. Ontroerd en diep onder de in druk van de grote gastvrijheid die ze ondervonden bij achterneven en -nichten, verbaasd over het welva rende vissersdorp met z'n moder ne kottervloot wat helemaal niet strookte met de verhalen uit de 19e eeuw toen armoe vaak troef was. Tot tranen toe geroerd ook bij het zien van oude foto's en uittrek sels uit het geboorteregister van haar grootvader uit het archief van de gemeente. Maar verder te rug in het verleden kon eigenlijk niet gekeken worden wegens het ontbreken van gegevens. Tbt ie mand op het idee kwam eens bij Gerard Oomens te informeren. Want deze gepensioneerde binnen schipper is een verwoed speurder in de oudheid naar stambomen. Stoffige archieven Archiefkasten vol met Bruse ge slachten, minutieus nageplozen in stoffige archieven en gemeente lijke en kerkelijke registers. Een schot in de roos want Oomens reikte haar de wortels van het ge slacht waar ze op hoge leeftijd nog zo'n verre reis voor over had Het geslacht Okkerse dat al vele eeu wen in Bru woonachtig is. Het grootste gedeelte was mosselvis ser en binnenschipper plus een en kele landbouwer. De stamvader was Ocker Bastiaeszoon, geboren Zierikzee ca. 1573, varensgezel, ge trouwd met de Bruse Barbel Jan Ymansdochter en overleden na 1632. Hun zoon Jan trouwt in 1631 met Hendrika Jansdr., weduwe van Cornelis Toniszn. van Nieu- werkerk en hertrouwt in 1644 met Commertje Jansdochter, dochter van Jan Hendrickszn. en Claertje Jacobsdochter Bal. Uit dat huwelijk wordt in 1645 Bastiaan Ockerse geboren die trouwt met Lconarke (Lena) Pie- tersm dochter van Pieter Willem Huijgens en Grietgen Jansdr. Be velander. Hun zoon Hcndrick, ge doopt Bruinisse 16-6-1686, trouwt in Bru (1720) met Anthonia (Tona) Taselaer uit Colijnsplaat. Hun drie zoons vormen de geslachten Okkerse waarvan er nog twee in Bruinisse vertoeven en waarvan er een naar Amerika uitzwermde. Zoon Pieter, mosselvisser, trouw de te Bruinisse op 27-10-1748 met Cornelia Willemsdochter Drie sprong uit Zevenbergen. Uit dit echtpaar stamt Wolfert Okkerse- Kik van de Bru 68, zoon van Wil lem uit de Schipperslaan. Basti aan, broer van Pieter, trouwt als jongeman te Bruinisse op 9-5-1755 met Pietertje de Groene. Uit dit echtpaar stamt Pieter Okkerse- Bos, zoon van Marinus de kleer maker. Deze Bastiaan Okkerse heeft mede een brief ondertekend die in 1715 werd gestuurd naar de Prins van Oranje om hulp te vra gen wegens de moeilijke omstan digheden waarin de mosselvisse rij zich toen bevond. De Bruse vissers hadden bepaalde privile ges om door het Zijpe te varen die vissers van de omringende eilan den niet hadden en daarom ging het er nogal eens hard aan toe waarbij de vissers er niet voor schroomden elkaar te enteren of te beschieten (Met Vlag en Wim pel, blz. 33). De derde zoon, Marinus, trouwt in Bruinisse op 16-4-1756 met Lena Conelisdochter van den Berge en uit dit echtpaar stamt de Ameri kaanse dame die zocht en vond de grond en wortels van haar voorou ders. Hendrik Marinuszn. Ocker se, eveneens mosselschipper, trouwde met Suzanne Jacobsdoch ter Luyk uit Bru op 20-5-1784. Hun zoon Jacob Hendrikszn wordt in 1790 geboren, midden in de roeri ge tijd van de Frans-Engelse oor logen waarin ons land speelbal was. Was het in 1795 nog dansen rondom de vrijheidsboom (vrij heid, gelijkheid en broederschap), Napoleon stuurde zoveel troepen naar Holland dat hij in 1810 ons land geheel bij Frankrijk had in gelijfd. Er heerste bittere armoe de omdat Holland mee moest be talen (zogenaamd als vriend van Frankrijk) aan de oorlog tegen Engeland terwijl de beurt- en veerschippers niet mochten varen van de Franse douaniers uit angst voor smokkelhandel. Bovendien werden de mannen opgeroepen voor de dienstplicht omdat de Franse oorlogsmachine op volle toeren draaide. Van de 15.000 Nederlanders die in 1812 de veldtocht naar Rusland mee moes ten maken kwamen er slechts en kele honderden terug, de rest sneuvelde of kwam om in de bizar re Russische winters. Maar door de nederlagen van Napoleon steeg de hoop op een spoedige verlossing van de Frans loos en het gistte op Schouwen- Duiveland. De Engelse vloot voer op de Oos- terschelde om te helpen de Fran sen te verdrijven. De burgemees ter van Zierikzee, W. M. de Brauw, besloot de Engelsen te hulp te roe pen, Hij smeedde een plan met burgemeester C. v. d. Stolpe van Bruinisse. Twee vissers uit Brui nisse die de Oosterschelde als hun broekzak kenden, Jacob Ockerse en Wolfert Jumelet, worden met een geheime brief van De Brauw met een klein roeibootje naar de Engelse schepen gestuurd die bij Colijnsplaat lagen. Halsdoek De brief werd in de halsdoek verborgen en ondanks de mist en de gevaarlijke omstandigheden kwamen ze bij de Engelse com mandant aan boord. In de brief stonden alle gegevens over het Franse garnizoen en een opgave van alle manschappen van het ei land die mee konden helpen aan de bevrijding. Op enkele scher mutselingen na voeren de Engelse schepen bijna ongehinderd de ha ven van Zierikzee in en eisten de overgave van het hele eiland. De Fransen erkenden de overmacht en ontruimden stad en eiland. Met behulp van twee vermetele Bruse vissers was Zierikzee de eerste stad van het departement Schelde dat van de Fransen was verlost. Het huis van Oranje werd weer in ere hersteld. De mossel- en oesterschipper Johannes Marinus Okkerse, kleinzoon van deze ver metele Jacob, trouwt in 1876 met Johanna van Vessem uit Zierik zee, In 1886 emigeren ze naar de States omdat ze daar meer toe komst in de oesters zagen voor hun zeven kinderen. Hun dochter Pieternella Klazina, vier jaar bij het vertrek uit Bru, trouwt daar met de heer Dedrick, nazaat van geloofsvervolgden uit Oostenrijk. En daar weer een dochter van, Hellen Anny, trouwt met Jonh- son, nazaat van Zweedse voorou ders. Die Hellen Anny, 83 jaar oud inmiddels en weduwe, was met de Pinksterdagen in Bruinisse tot tranen toe geroerd omdat ze ge vonden had wat ze zocht, de worstels van haar geslacht. De Bruse haven anno 1900. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4