'nWaterbed, het ideale slapen A Voor tiende keer visdag voor werknemers Zuidhoek Meer variatie in wegbeplanting moet verscheidenheid landschap Schouwen-Duiveland accentueren 9 Computers voor personeel Brouwse gemeentesecretarie Voorstel Brouwershaven om SVOZ niet te subsidiëren Van Lint Autoschade breidt beide zaken uit GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. LWDROONV Nieuw hekwerk hertenkamp Brouwershaven Nieuw schoolmeubilair basisscholen Dreischor en Noordgouwe Commissie welzijn in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZFF.SCHE NIEUWSBODE Donderda* 26 mei 1988 Nr. 24311 3 Zo'n negentig procent van de beplanting langs de dijken en wegen op Schouwen-Duiveland moet vervangen worden. Hoofddoelstelling beheersplan voor de wegbeplanting: ZIERIKZEE - Een aantrekkelijk landschap (mede) vormgeven tegen aanvaardbare kosten. Dat is de hoofd doelstelling van het beheersplan 1989-1993 voor de weg- beplantingen op Schouwen-Duiveland. Het beheersplan is in opdracht van het Waterschap Schouwen-Duiveland uitgewerkt door een ingenieursbureau uit Wageningen. In een notedop gaat het in het plan om het vervangen van de huidige beplanting langs wegen en dijken door een meer gevarieerde beplanting. Als de plannen uitgevoerd worden verdwijnt bijvoorbeeld de veelgebruikte singel beplanting op Schouwen-Duiveland om plaats te maken voor geklepelde hagen, laanbeplanting en onregelmati ge bomenrijen. In het beheersplan wordt gesteld dat er een monotoon landschapsbeeld is ontstaan door herinrichting van het landschap na de watersnoodramp- in 1953. „Een landschapsbeeld dat te weinig verwijst naar de oorspronke lijk opbouw van het eiland", aldus het beheersplan. Betekenis Voor een beter begrip van de situa tie wordt in het beheersplan aller eerst ingegaan op het ontstaan van Schouwen-Duiveland. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen het oude kernland en de ingepolderde aanwas sen die als nieuwland betiteld wor den. Het oud kernland, de polders Schouwen, Vierbannen van Duive- land en Dreischor, had oorspronke lijk een open karakter. Het nieuw land had een verspreide bebouwing. Door de watersnoodramp van 1953 werden grote delen van het eiland verwoest en bij de daarop volgende herinrichting van het gebied werd het eiland rationeler ingericht. Dit betekende ondermeer het verplaat sen van boerenbedrijven, maar ook het wegvallen van het landschappe lijk onderscheid tussen het oude kernland en het nieuwland. Bij de herinirchting werden ook nieuwe wegbeplantingen aange bracht om het landschap weer wat aan te kleden. „Uitgangspunt was hierbij met name het verwijzen naar het oude landschapsbeeld", aldus het beheersplan. „Doordat over het hele eiland vrijwel hetzelfde beplan tingstype is gebruikt is nu een mono toon landschapsbeeld ontstaan dat te weinig verwijst naar de oorspronke lijk opbouw van het eiland". Hagen Volgens het beheersplan zijn sin gels en laanbeplanting op het ogen blik de twee hoofdbeplantingsvor- men op Schouwen-Duiveland. Een afgeleide vorm die regelmatig voor komt is de singel met populier of wilg. Verder zijn er op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland knotbomen te vinden. In het be heersplan worden hagen genoemd als vervangende beplanting voor met na me de singels. Groot voordeel van hagen is vol gens het beheersplan dat het onder houd eenvoudig is en in verhouding weinig kost. Volstaan zou kunnen worden met het twee a drie keer per jaar aan de wegkant klepelen van de haag. De slootkant kan eventueel minder frequent worden geklepeld dan de wegkant. Om duidelijk te maken wat het ver schil is met het huidige beheer van de beplanting wordt opgesomd wat voor onderhoud een singel vraagt: verti caal 'scheren' aan de wegkant, sloot- zijde vrijhouden van takken, bacte- rievuur en iepeziekte bestrijden, wortelopslag verwijderen en indien nodig bomen kappen. Besparing Samen met het onderhoud van laanbeplanting en knotbomen goed voor jaarlijks 2200 manuren en 3000 machine-uren. De beheerskosten van de huidige beplanting liggen rond de 450.000 gulden per jaar en middels het omvormen en vervangen van de beplanting langs dijken en wegen wil men dat bedrag terugbrengen naar tussen de 50.000 en 150.000 gulden per jaar. In het beheersplan wordt gesteld dat het omlaag brengen van de be heerskosten niet ten koste mag gaan van de omvang en de aantrekkelijk heid van de beplanting. Om te voor komen dat dat gebeurt wil men de omvorming en vervanging van de be planting in fasen laten geschieden. Zo gaat men in het beheersplan voor het overgrote deel voorlopig uit van het handhaven van het huidige beheetr. Het totaal aantal kilometers wegberm bedraagt 218. „Dat bete kent dat bij een planperiode van 18 jaar zo'n 12 kilometer per jaar behan deld moet worden", aldus het be heersplan. Bij deze 218 kilometer is een deel van de wegen niet meegere kend omdat deze in de nabije toe komst naar de gemeente of naar de provincie gaan. Voor haar eigen weg gen gaat het waterschap de be heersmaatregelen in eigen beheer uitvoeren. Verscheidenheid Men streeft uiteindelijk naar het realiseren van vijf verschillende be- plantingsvormen. Op veel plaatsen zal een geklepelde haag komen met een maximum hoogte van vier meter. Op andere plaatsen komen onregel matige bomenrijen of laanbeplan ting. Het is ook de bedoeling dat er meer knotbomen op Schouwen-Dui veland komen. Om kruisingen of oprijlanen te ac centueren wil men gebruik gaan ma ken van monumentale bomen of boomgroepen. Voor Schouwen gaan die boomgroepen dan bestaan uit zwarte populier of schietwilg en op Duiveland uit verschillende iepsoor ten. Om ervaring op te doen met de nieuwe beheers technieken wordt er een aantal proeven uitgezet. Uit gangspunt daarbij is dat elke nieuwe beheersmethodiek moet worden uit gevoerd. Waar mogelijk met gebruik van nieuwe beplanting. Nieuwe aan plant kost gemiddeld 7000 gulden per kilometer. Voor omvorming geldt een zelfde investering. Op 31 mei wordt er in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven een voor iedereen toegan kelijke voorlichtingsbijeenkomst over het beheersplan gehouden. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Advertentie Slapen op een Aquadroom waterbed is de enige manier van gezond en komfortabel slapen. Het matras past zich, in tegenstelling tot een gewone matras, volledig aan uw lichaam aan, zodat de bloedcirculatie optimaal is en de altijd gelijkma tige temperatuur garandeert behaaglijk slaapkomfort. Aquadroom staat dus voor fit en uitgerust ontwaken. waterbedden GUN JE LICHAAM HET BESTE 3 Jr MEMAIPE Met verplichting computercursus te volgen Advertentie BROUWERSAHVEN - Het Brouw se college van b en w vindt dat het ge bruik van computers door het seere- tariepersoneel moet worden gesti muleerd en dat zij de gelegenheid moet krijgen om meer ervaring op te doen met automatiseringsontwikke lingen. Daarom stelt zij tijdens de gemeenteraad van maandag 30 mei aan de raad voor om 18.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aan schaf van zeven personal computers. Deze apparaten worden voor 750 gulden per stuk te koop aangeboden aan het secretariepersoneel dat al te kennen heeft gegeven hiervoor be langstelling te hebben. Het college geeft hiermee uiting aan zijn zorg om bij de invoering en uitbreiding van de automatisering het personeel ook te leren omgaan met het fenomeen com puter: „Op elke middelbare school worden tegenwoordig lessen gegeven in informatica. Maar de werknemers van vandaag kunnen hun kennis slechts in de praktijk opdoen". Cursus De aanschaf van een computer be tekent voor het betrokken perso neelslid tevens de verplichting om in de vrije avonduren en op eigen kosten een cursus computergebruik te vol gen. Dit geeft de gemeente namelijk de zekerheid dat werkelijk wordt ge leerd om met een computer om te gaan. De apparaten die worden aan geboden zijn pe's met professionele toepassingsmogelijkheden zodat ook thuis de nodige routine kan worden opgedaan. Brouws college van b en w houdt poot stijf BROUWERSHAVEN - Tenzij een meerderheid van de gemeenteraadsleden er anders over denkt, heeft de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) van uit de gemeente Brouwershaven geen subsidie te ver wachten. De overkoepelende organisatie voor bijna 20 regionale vrijwilligersorganisaties werd vorig jaar opge richt. Men heeft bij alle zes de regionale gemeenten subsidie gevraagd (en bij een aantal ook gekregen) om zijn werk goed te kunnen doen. Dat werk bestaat onder andere uit het organi seren van cursussen om vrijwilligers beter voor te bereiden op en te bege leiden bij hun vrijwilligersactivitei- ten, die mede door het bezuinigings beleid van de rijksoverheid steeds belangrijker worden. Het is het Brouwse college van b en w echter niet duidelijk waarom deze nieuwe stichting SVOZ nodig is naast de al langer bestaande Stich ting Welzijn Ouderen. Men keurt het af dat beide stichtingen afzonderlijk gehuisvest moeten zijn. En vindt dat een informeel overlegplatform, zoals dat bestond voor het oprichten van de stichting, voldoende is. Tevens zegt het college van b en w terughou dend te willen zijn ten aanzien van nieuwe subsidieverzoeken. AI deze redenen leidden tot het voorstel aan de raad om het subsidieverzoek van de SVOZ af te wijzen. Natuurlijk is het de gemeenteraad die de eindbeslissing neemt over het al dan niet toekennen van de gevraag de subsidie. Zij zal haar mening over dit onder werp uitspreken tijdens de raadsver gadering die maandag 30 mei wordt gehouden in het Dorpshuis te Drei schor. In Zierikzee en in Sommelsdijk ZIERIKZEE - Van Lint Autoschade gaat haar bedrijf in Zierikzee en in Sommelsdijk uitbreiden. Het ligt in de planning om dit jaar alles te realiseren. Voor de zo mervakantie moet de aanbouw in Zierikzee klaar zijn. „Want dan komt de drukte er voor ons weer aan", al dus één van de eigenaren Paul van Lint. Het bedrijf wordt geleid door de vijf broers Van Lint. Daarvan zit ten er constant twee in Zierikzee. Pim van Lint is er daar één van. Hij runt samen met zijn broer Paul van Lint het bedrijf in Zie rikzee. Het Schouwen-Duiveland- se autoschadebedrijf is nu drie jaar op het Zierikzeese industrie terrein gevestigd en draait vol gens Paul van Lint goed. Er is in .de tijd, dat het bedrijf op Schou wen-Duiveland bekendheid kreeg, zelfs een werknemer bij ge komen. Particulieren Het bedrijf in Zierikzee werkt veel voor garages, particulieren en bedrijven en beschikt momen teel over 300 vierkante meter. „Door het aanbod dat er is moeten we wei gaan uitbreiden", aldus de ondernemers. Het bestaande be drijf wordt in de toekomst de spuitafdeling en de aanbouw - ter grootte van 300 vierkante meter - wordt de plaatwerkerij. Daarin komt een aantal nieuwe dingen te staan, dat nodig is om een auto met schade optimaal te kunnen behandelen. Zo komt er een nieuwe richtbank, hefbrug, wasplaats, centrale stofafzuiging en een nieuw magazijn met verf- kluis. Met deze zaken ontstaat een nog betere route, die in de Zie rikzeese vestiging, bewandeld moet worden. Met 300 vierkante meter nieuwbouw is het nog niet gedaan. Pim van Lint laat naast het eta blissement ook zijn huis neer zet ten. Voor beide zaken heeft Van Lint Autoschade het aannemers bedrijf Ruts uit Tilburg in de ar men genomen. In Sommelsdijk gaat het er totaal anders aan toe. Daar wordt drievierde van het be drijf afgebroken en komt er een groter stuk voor in de plaats. Mo menteel heeft men daar nog de be schikking over ongeveer 800 vier kante meter en dat wordt in de toekomst ongeveer 1100 vierkante meter. Modern In die vestiging komt een uiterst modern 'interieur', zoals een hy- permodèrne richtbank waarvan er in Nederland maar drie zijn. Wan neer er met die bouw wordt be gonnen is nog niet helemaal rond. Er wordt gedacht om in het najaar met de bouw te beginnen. ,Het is altijd weer een hoogtepunt'' ZIERIKZEE - Bij het werkvoorzieningsschap de Zuid hoek in Zierikzee heerste de voorpret al enkele weken. Vandaag (donderdag) wordt weer de jaarlijkse visdag ge houden. Een tocht over de Oosterschelde die dit jaar een bijzonder tintje heeft. Het is namelijk voor de tiende achtereenvolgende keer dat de visdag werd georgani seerd. De Zuidhoek is een werkvoorzie ningsschap voor mensen uit de regio met een geestelijke of lichamelijke handicap waardoor zij niet meer plaatsbaar zijn in het vrije bedrijf. Twintig van hen zochten de afgelopen dagen hun hengel en visspullen bij een om aan boord te kunnen gaan van de sportvisserijboot de Zeelandia. Al tien jaar lang stelt de heer Bouman uit Haamstede jaarlijks een van zijn sportvisboten beschikbaar voor dat doel. En ter gelegenheid van het tien jarig jubileum is het dit jaar de mooiste en nieuwste boot waarmee de werknemers van de Zuidhoek het ruime sop mogen kiezen. Voor anker Het vertrek vond vanmorgen om acht uur plaats vanuit het haventje van Burghsluis. J. J. Vermeulen is een van de mensen die het evenement na mens de personeelsvereniging Zuid hoek organiseert. „Iedereen neemt zijn eigen hengel mee en dan zoeken we een plekje in de Oosterschelde op om voor anker te gaan", schetst hij het gebruikelijke verloop van het evenement waaraan ook een vis wedstrijd is verbonden. ..Vroeger werd een hele dag door genoteerd wat iedereen ving. Maar cr INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BROUWERSHAVEN - Het hek werk van het hertenkamp Brouwers haven is langs de kant van de dijk aan de Nieuwe Jachthaven versleten. Het college van b en w wil 8.500 gul den uit het fonds algemene voorzie ningen ter beschikking stellen voor nieuw hekwerk aan die kant. Het nieuwe hekwerk komt er iets anders uit te zien dan het huidige waarbij ijzerdraad boven een houten hekwerk is geplaatst. De vervanging hiervan zou 12.500 gulden kosten. Het college is van mening dat het ook op een goede manier kan gebeuren door het aanbrengen van een gecoate om heining van harmonikagaas van 1,50 meter hoog met daarboven drie punt- draden. Dezefde omheining die in dertijd reeds aan de benedenzijde van het hertenkamp werd toegepast. De kosten bedragen 8.500 gulden. Ui teraard moet de gemeenteraad zijn fi at aan het voorstel geven eer het kan worden uitgevoerd. DREISCHOR/NOORDGOUWE - Het meubilair van de basisscholen in Dreischor en Noordgouwe is aan ver vanging toe. Tijdens de gemeente raadsvergadering van maandag 30 mei stelt het college van b en w voor om in totaal ruim 35.000 gulden be- 1 schikbaar te stellen voor nieuw schoolmeubilair. De keuze van nieuw meubilair is gemaakt in overleg met de leerkrach ten van beide basisscholen. De kosten voor de tafels, stoelen, kasten en bu reaus voor de school in Dreischor be dragen ruim 29.000 gulden. Voor ver vanging van enkele onderdelen van het meubilair in de Noordgouwse school is ruim 6000 gulden nodig. De kosten worden betaald uit de pot re serve onderhoud openbare basisscho- len terwijl men ook op grond van de Londonormen van het rijk een ge deelte van het geld terugkrijgt. De definitieve beslissing over de uitgave wordt genomen door de gemeente raad, aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - De commissie wel zijn van de gemeente Zierikzee komt maandag 30 mei in een openbare ver gadering bijeen in het stadhuis te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De leden spreken ondermeer over de herstructurering van het Leger des Heils, de notitie provinciaal beel dend kunstbeleid, informatie over het bevolkingsonderzoek op borst kanker, de nota emancipatiebeleid, het advies over de Stichting Streek- omroep Schouwen-Duiveland met be trekking tot het toewijzen van zend tijd en de middellange termijnplan ning 1989-1992. waren zulke fanatieke vissers bij dat ze zich niet eens dc tijd gunden om even wat te gaan eten of drinken tus sendoor. Daardoor waren dc anderen die dat wel deden in het nadeel. Daarom zijn dc wedstrijdtijden nu vastgesteld op vier keer een uur, ver deeld over de hele dag". Tijdens die visuren wordt genoteerd hoeveel vis sen iedereen vangt. „Dc kleine vis wordt teruggegooid en dc maatvis nemen we mee". Behalve de grootste hoeveelheid vis die wordt gevangen, worden ook tussenwedstrijdjes gehouden. „Voor wie drie vissen tegelijk omhoog haalt bijvoorbeeld of voor wie het eerst een krab bovenhaalt of et;n paling vangt". Dat alles wordt beloond nadat de boot om 15.30 uur de terugreis naar de haven van Burghsluis heeft aan vaard. „Iedere deelnemer krijgt een prijs met dezelfde waarde. Het zijn allemaal verschillende voorwerpen die ongeveer hetzelfde kosten. Het gaat erom wie het eerst mag kiezen. En dat is natuurlijk degene die de meeste vissen heeft gevangen. Vervol gens de winnaars van de 'neven wedstrijden'. Zij worden gehuldigd door directeur P. J. de Groot die de tocht op de Zeelandia ook meemaakt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansfuitingen: .Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25: per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schmtelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Confracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3