ZWN zet luxe touringcars in op sneldienst Zierikzee-Rotterdam Reünie Zierikzeese familie De Kanter Commissie wil verlichting rond Hervormde kerk Renesse Uitbreiding schoolgebouw Vloed straat weer een stapje dichterbij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Avondvier daagse weer van start I, SI, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24341 WAARIN OPGENOMEN Visdag Wortels Op stap met Tennis De werknemers van het werkvoorzienings- Amerikaanse zoekt en vindt wortels van ge- Deze week een dag op stap met een camping- Coppoolse en De Waal winnen de enkelspelen schap de Zuidhoek hebben zaterdag hun der- slacht in Bruinisse. (Pag. 4). houder, die drukke tijden tegemoet gaat. bij Bru-Tèn. (Pag. 11). de visdag. (Pag. 3). (Pag. 7). (1797 - 1889) De roem der voorouders is een licht voor het na geslacht. Sallustius Met de snelle dienst naar Rotterdam xoordt het volgens de ZWN steeds aantrekkelijker op de bus te verkiezen boven de wagen. ,Meer comfort voor hetzelfde geld'' ZIERIKZEE - Vanaf 29 mei kunnen de reizigers met de sneldienst Zierikzee-Rotterdam genoeglijk wegzakken in de kussens. Vanaf die tijd namelijk gaat streekver- voersmaatschappij Zuid-West Nederland luxe touring cars inzetten op een aantal ritten van de sneldienstver- binding tussen Zierikzee en Rotterdam. De extra's: stoffen bekleding, getint glas en luchtvering. Extra kos ten: geen. „Ik durf geen cijfers te noemen, maar ik denk wel dat we er extra reizigers mee in de bus krijgen", al dus chef bureau vervoer ir. R. T. Waterreus. De ZWN mikt met de extra service met name op de mensen die dagelijks voor hun werk heen en weer rijden tussen Zierikzee en Rotterdam. Al eerder vestigde de ZWN de aandacht op de sneldienstverbinding Zierik zee-Rotterdam middels een 'wed strijd' tussen auto en bus. De busrei zigers arriveerden eerder op de plaats van bestemming dan de automobi list. Comfort Nu dus niet alleen de nadruk op snelheid, maar ook meer aandacht voor het comfort. Want menig auto mobilist prefereert toch de eigen au tostoel boven een zitplaats in de bus. De files in aanmerking genomen zit ten veel automobilisten overigens langer in hun autozetel dan de passa giers van de sneldienst Zierikzee- Rotterdam. „Het is zeker moeilijk om een au tomobilist in de bus te krijgen, maar we doen er wel ons best voor", aldus Waterreus. „Een Nederlander hecht nu eenmaal aan de eigen auto en ver geet daarbij soms dat een auto veel geld kost". Waterreus stelt dat een reiziger voor 2500 gulden per jaar verzekerd is van vervoer per bus tussen Zierik zee en Rotterdam. „En als je alles bij elkaar optelt kost een auto toch al snel zo'n 1000 gulden per maand. Dus was dat betreft houdt de automobi list zichzelf voor de gek". Zes keer In totaal zes keer per dag kan de reiziger profiteren van het comfort van de luxe touringcars. In de och tenduren om 6.40, 7.10 en 7.40 uur vanuit Zierikzee en 's middags om 16.21, 16.51 en 17.21 uur vanuit Rotter dam. Eens per 14 dagen wordt een uitzondering gemaakt omdat dan de passagiers geteld worden en het teltrede-systeem alleen in gewone bussen toegepast wordt. Verstokte rokers zullen hun toe vlucht moeten blijven nemen tot de auto. „In de praktijk is het gewoon niet te doen om een stukje van een bus af te scheiden ten behoeve van de rokers", aldus Waterreus. Volgens hem moet het rookverbod in bussen ook gezien worden als een service aan de niet-roker. „Die weet dan tenminste zeker dat hij in de bus geen last zal hebben van andermans rook", aldus Waterreus. Touringcar- bedrijf Van Oeveren uit Zierikzee verzorgt de ritten per touringcar tus sen Zierikzee en Rotterdam. Zij le vert niet alleen de bussen, maar ook de chauffeurs. Korting- In juni start de ZWN verder met een kortingsactie. Wie met de bus naar Delta Expo op Neeltje Jans wil krijgt, als hij of zij in de bus een toe gangsbewijs koopt, een korting van 25 procent op de toegangsprijs. Een volwassene betaalt na aftrek van .die korting dus geen tientje, maar 7,50 gulden. Voor een kind dient 5,75 gul den betaald te worden. Delta Expo is een onderdeel van de route van ZWN-lijn 104: beter bekend als de kustlijn. „Dat is een lijn die duidelijk in een behoefte voorziet", aldus Waterreus. „Het is werkelijk een heel breed publiek dat gebruik maakt van de kustlijn". neemt. Op de vorige raadsvergadering be sloot de grootst mogelijke meerder heid van de gemeenteraad tot het be schikbaar stellen van een krediet van 768.800 gulden voor de verbouwing van het schoolgebouw. Het is de be doeling dat ook het schoolgebouw aan de Beatrixstraat, waar straks de openbare basisschool in gevestigd gaat worden, onder handen genomen wordt. Voorgeschiedenis Het voorstel zoals dat gisteren ter tafel lag kent een lange voorgeschie denis. Met name de scholenruil heeft de gemoederen in Middenschouwen flink bezig gehouden. Nu werd bij de vaststelling van het voorbereidings- besluit met geen woord meer gerept over de scholenruil en alle perikelen die daarmee samenhangen. Om in aanmerking te komën voor rijkssubsidie dient de verbouwing van de school voor januari 1989 rond te zijn. Op een vraag van raadslid J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) ant woordde wethouder W. G. Renden (PvdA) niets naders over de vorderin gen mede te kunnen delen. „Ik weet dat de architect in overleg is met de aannemer, maar ik weet nog niet wat er uit dat overleg is geko men", aldus Renden. Hij zegde toe dat er zo snel mogelijk een vergade ring van de werkgroep Samuël be legd zal worden. Bouwverordening De raad ging zonder veel discussie akkoord met het voorstel van het col lege de gemeentelijke bouwverorde ning te wijzigen. Men krijgt nu meer mogelijkheden voor het bouwen zon der vergunning. Wel moeten niet bouwvergunningsplichtige bouw werken voldoen aan bepaalde eisen van welstand. Ook besloot de raad tot intrekking van de bouwregistratieverordening. Een verordening die bedoeld is om beunhazen in de bouwnijverheid te bestrijden. Volgens het college eer der een rijkstaak dan een taak van de gemeente. „Nee, ik twijfel eraan of we iets aan die verordening gehad hebben", antwoordde burgemeester W. den Boer op vragen van PvdA-raadlid G. A. M. Cobussen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college tot uitbreiding van de elektrische installatie van de jacht haven Kloosternol in Scharendijke. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met vaststelling van een huur overeenkomst met de Federatie van Deltavissers. Zij huren de visboten- steiger van de gemeente. De huur werd vastgesteld op 14.575 gulden per jaar. De raad had evenmin moeite met het collegevoorstel tot vaststelling van een huurovereenkomst met de Stichting Peuterspeelzaal Scharen dijke. De stichting huurt van de ge meente een gebouw aan de Middel- plaatstraat in Scharendijke. Zaterdag 28 mei in Noordhavenpoort ZIERIKZEE - In de Noordhavenpoort te Zierikzee wordt zaterdag 28 mei een reünie gehouden voor leden van de oud-Zierikzeese familie De Kanter. Ongeveer zestig De Kanters hebben al toegezegd het evenement bij te wo nen. De reünie begint om 11.00 uur. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs houdt ter gelegenheid van de bijeenkomst een toespraak en H. Uil uit Zierikzee houdt een uiteenzetting over de activiteiten van De Kanters in Zierikzee in de loop der tijden. Ter gelegenheid van de reünie is in het Gravensteen een eendagsten- toonstelling ingericht van materia len die betrekking hebben op de oud- Zierikzeese familie. Daarvoor zijn onder andere spullen beschikbaar gesteld die zich in het gemeentemu seum bevinden. Lepels en een fami lieboek. In Zierikzee is nog een straat die naar de familie is ge noemd, de De Kanterlaan. Het evenement wordt afgesloten met een vaartocht over de Ooster- schelde. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Om handel in drugs tegen te gaan RENESSE - Als het aan de Westerschouwse commissie financiën ligt wordt de Nederlands Hervormde kerk te Renesse gedurende de zomermaanden in de schijnwer pers gezet. De verlichting dient niet alleen als verfraai ing van het monumentale gebouw, het is ook een strijd middel tegen de kleine criminaliteit. De omgeving van de kerk wordt met name in de zomermaanden nogaleens gebruikt voor de handel in drugs. verkoop van ae grond voor deze wo ningen behoorlijk bij inschiet. Als het aan de commissie ligt wordt de vijfde woning (een premie C-woning) in verband met ruimtegebrek niet ge bouwd. Dc RU heeft zich als enige uitge sproken tegen het verlenen van een garantiesubsidie voor de Taptoe Re- nesse. De VVD-er Véerhoek noemde het een cultureel evenement voor de eigen bevolking en dat was voor hem reden om akkoord te gaan. Verton en Scheele onthielden zich van een me ning, omdat een en ander nog in de fractie besproken moet worden. Scheele zei op persoonlijke titel niet te staan springen voor het verlenen van de garantiebijdrage. Eensgezindheid was er over het ver strekken van geld voor de fluroride- spoeling op de basisscholen. Voorzit ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer kreeg hiermee toestemming om met de schooldirecties rond de tafel te gaan zitten. De commissie stemde verder in met de aanschaf van een parkeerautomaat voor de bewaakte stalling aan de Oude Moolweg. Op verzoek van Veerhoek wordt er hier naast nogeens vijfduizend gulden uit gegeven voor de aanschaf van een klein onderkomen voor de beheerder. Deze is nodig in verband met de opzet van het in- en uitrijden van het ver keer. ZIERIKZEE - Ook dit jaar wordt weer dc traditionele avondvierdaagse gehouden. Ie dereen die zich wil opgeven voor deze 'wandeling' kan con tact opnemen met Emilie Schotte (01110-11219) of met Pascal van der Klooster (01110- 12033). Dat was voor commissielid ir C. W. Veerhoek dan ook reden om te verzoe ken ook het plein bij de kerk in het licht te zetten omdat dat met name de handelsplaats zou zijn. P. Scheer (RU) beperkte zich tot de opmerking, dat het een goede zaak is, dat de kerk fraai verlicht wordt. W. D. Scheele (CDA) zei het sneu te vinden voor Burgh, dat die kern nu omwille van Renesse langer moet wachten op goe de verlichting. „Maar ik begrijp de prioriteitstelling". Eensgezindheid was er in de com missie ook over het zogenaamde wa- terbeheersingsuitvoeringsplan (WUP). De gemeente wil een kleine twee ton uittrekken om de directe nood te ledigen, die is ontstaan door de abnormaal hoge waterstand in de Westhoek. Hierdoor is de nodige hin der en schade ontstaan. C. Verton (PvdA) stemde ermee in, maar zei de overtuiging te hebben dat het herstel len van de oude situatie meer heil zou brengen. De afgelopen jaren is name lijk menig sloot gedempt, omdat het toch geen functie zou hebben. Nu is echter gebleken, dat die. functie er wel degelijk is. Raadzaam Veerhoek schaarde zich achter Ver ton en acht het ook raadzaam dat de mogelijkheden voor een goedkopere oplossing worden bezien. Scheele kan zijn irritatie niet verkroppen, dat het de gemeente Westerschouwen is die voor de kosten moet opdraaien. „Dat het voor de bevolking toch ge daan wordt is een goede zaak, maar ik vind het minder fair van de andere partijen (waterschap en provincie - red.) dat ze de gemeente ervoor laten opdraaien". Scheer noemde het een „morele verplichting". Verton pleitte bij het agendapunt over de vier te bouwen premie A- woningen in Burgh. dat voorrang ge geven wordt aan die aanvragers met de laagste inkomens. Er is namelijk meer vraag, dan het aantal te bouwen woningen. De commissieleden dis cussieerden ook nog enige tijd over het feit, dat de gemeente er met de Er moet meer verlichting rondom de Renesser kerk komen. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer opklaringen Vannacht bewolkt en enkele buien. Morgen overdag geleidelijk meer op klaringen en nog maar een enkele bui. Koeler en een noordwestelijke wind 3 tot 4 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 30 mei: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 407r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 707c Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 507r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 05.30, onder 21.44 Maan op 17.23, onder 03.29 Volle Maan: 31 mei (12.53) Temperatuur kustwater: 14 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komt geleidelijk een einde aan het warme weer van de af gelopen dagen. Een koufront trekt morgen langzaam van zuidwest naar noordoost over ons land. Dit front zorgt ervoor dat de warme lucht naar Duitsland wordt verdreven. Op de scheidingslijn van de koele en warme lucht ontstaan makkelijk enkele regen- en onweersbuien. De middagtemperatuur loopt mor gen sterk uiteen. Aan de kust wordt het ongeveer 16 graden. In het noord oosten van het land, waar de warme lucht pas later op de dag wordt ver dreven kan de temperatuur nog oplo pen tot ongeveer 22 graden. Raad stemt in met voorbereidingsbesluit SCHARENDIJKE - De verbouwing van het schoolge bouw aan de Vloedstraat in Kerkwerve is weer een stap je dichterbij gekomen. De gemeenteraad van Midden- schouwen stemde gisteravond, woensdag, op de raadsvergadering in met vaststelling van een voorberei dingsbesluit dat verbouw en uitbreiding van het school gebouw mogelijk moet maken. Het schoolgebouw aan de Vloedstraat is nu nog het onderkomen van de openbare basisschool maar het is de bedoeling dat de christelijke basisschool in de toekomst haar intrek in het gebouw Er blijkt een behoefte te bestaan aan meerdere en zwaardere elektriciteits- punten. Huurprijs Tijdens de raadsvergadering werd ook de huurprijs van de jachthaven vastgesteld op 545.000 gulden per jaar. Het bestuur van de Watersport vereniging Scharendijke, de huurder van de jachthaven, heeft eerder laten weten akkoord te gaan met de huur prijs. De huur van de oude haven werd vastgesteld op 17.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1