Toekomst Krayestein Sportverenigingen bezorgd over de toekomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 mei 11)88 Nr. 24340 Krayestein zoals het is.., (Foto Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De informatiebijeenkomst van Bohemen Vastgoed bv over de toekomst van het te verbouwen sportcomplex Krayestein heeft maar zeer ten dele duidelijkheid gebracht voor de bezoekende sportverenigingen uit deze regio. Ondernemer I. L. A. van Bohemen en de directeur van Bohemen Vastgoed M. J. van Wijk gaven tot in detail informatie over de verbouwplannen. Maar toezeggingen over het gebruik van het complex door de eilandelijke sporters bleven uit. Het is aan de verenigingen om jaarlijks in een vroeg stadium in overleg te treden met Krayestein om zo de felbegeerde uren vast te leggen. De informatiebijeenkomst van Bohemen Vastgoed bv uit Den Haag is een reactie op de uitgesproken ongerustheid door een aantal eilandelijke verenigingen. Clubs, die met name in de wintermaanden aangewezen zijn op de faciliteiten van Krayestein. Nadat bekend was geworden, dat Krayestein binnenkort een gedaanteverwisseling zal ondergaan, ontstond de vrees bij de verenigingen dat zij straks buitenspel staan. Maar niets is minder waar, zo liet Van Bohemen de sportbesturen in dorpshuis de Schutse te Haamstede weten. ,,We hebben U nodig". De investeringen, die Bohemen Vastgoed bv moet gaan plegen, vereisen een continue bezetting van het complex gedurende twaalf maanden. In de zomermaanden is de belangstelling van de bungalowbewoners van Burghstede ongetwijfeld groot. Maar ook in de wintermaanden moet er geld in het laadje van de onderneming komen. Daarvoor zegt ze de vele eilandelijke sporters hard nodig te hebben. In tegenstelling tot eerdere berichten en uitspraken blijft Krayestein vooralsnog tot eind van dit jaar geopend. De eerste helft van 1989 kan er niet één vereniging terecht in verband met de ingrijpende verbouwingen. ,,Eind 1989 kunnen we iedereen weer toelaten. Ik hoop dat U dan allemaal weer komt, want we hebben U nodig", aldus Van Bohemen. Volgens zijn rekensom gaat hét bij'Krayestein om een investering van Vele miljdenêiï -guldens. De investeringen zijn nodig omdat het in 1976 gebouwde bungalowpark Burghstede met 140 woningen in economisch opzicht verouderd is. Vandaag de dag raken bungalowparken eerder economisch verouderd, dan in materieel opzicht. Vandaar dat Bohemen Vastgoed naar de gemeente is gestapt met het verzoek nogeens 150 bungalows te mogen bouwen. Dit ten dele op een van de Stichting Renesse aan te kopen stuk grond. Vandaag de dag verwachten de huurders van vakantiebungalows een "aantal voorzieningen, waarvan onbeperkt gebruik kan worden gemaakt. Bohemen Vastgoed springt hierop in met het grondig aanpassen van het nevengelegen sportcomplex Krayestein. Dat verzoek van Bohemen Vastgoed om extra bungalows te bouwen is niet met groot enthousiasme ontvangen door een meerderheid van het Westerschouwse gemeentebestuur. Van Bohemen had in eerste instantie meer bungalows in gedachten. Maar de raad heeft het aantal gereduceerd tot maximaal 150 bungalows. Reden hiervoor was, dat de raad vreesde voor een ongecontroleerd volbouwen van het gebied, waardoor het kip met de gouden eieren geslacht zou worden. Met name het aan te kopen stuk grond van de Stichting Renesse mag niet worden volgebouwd. Van Bohemen heeft een aantal plannen moeten indienen alvorens de meerderheid van het Westerschouwse gemeentebestuur kon instemmen. Dat isv ivat de .150 bungalQWs.;betreft - ipmiddels gebeurd. Vandaar'dat Bohemen Vastgoed de extra voorzieningen in Krayestein op een rijtje is gaan zetten. Uitgangspunt voor de onderneming is dat de nieuwe voorzieningen een wat ouder en rustiger publiek gaan trekken. Zo komt er een recreatiebad, maar zonder glijbaan of golfslag. Er komen ondermeer een kleine beautyfarm, squashbanen, een met glas overdekt terras, waarbij een deel van de bar uitkomt in het aan te leggen zwembad, een indoor golf putting green en een multi-functio2iele hal, die voor meerdere sporten geschikt is. Als het complex klaar is krijgt het een haast futuristische aanblik (zie foto-tekening). Als alles volgens plan verloopt gaat het complex in begin 1990 open. Na de uitleg door Van Bohemen en Van Wijk was het in de Schutse aan de sportbesturen om vragen te stellen. Uit het vragenvuur bleek, dat de verenigingen vooralsnog twijfelen over de toegankelijkheid van het straks onder de naam recreatiecentrum Burghstede opererende complex. Voor sommigen werden de twijfels weggenomen, voor anderen blijft het afwachten. J. de Wit (KNVB) beet het spits af door te stellen, dat hij geen mogelijkheden meer ziet voor de zaalvoetbal. Hiervoor wordt in oktober een programma.gemaakt, dat voornamelijk in de weekeinden wordt afgewerkt. Van Bohemen: ,,Dan is-er een conflict van belangen. Ik moet U niet blij Blijft het nieuwe complex toegankelijk voor de regionale verenigingen. Krayestein zoals het moet worden... maken met een dode mus". Volgens Van Bohemen zal het niet zo zijn, dat de eilandelijke sporters hele weekeinden kunnen claimen. Volgens Van Wijk is het zo, dat de belangen van de bungalowhuurders iedere keer weer gewogen moeten worden. Dr H. J. van Züylen, wethouder sportzaken in de gemeente Westerschouwen wo'eg de Bohemen- afvaardiging naar het financiële plaatje voor de sportverenigingen. Gebleken is, dat Bohemen Vastgoed bv zogenaamde Roompotprijzen gaat hanteren en die liggen hoger dan de huidige tarieven. Tennisleraar Paul Verspeek wilde weten of hij in de toekomst ook nog vaste lesuren kan claimen, waarop hij het antwoord kreeg dat dit 'in principe' mogelijk zal zijn. Van Wijk hield hem wel voor, dat er een drempel is ingebouwd wat betreft de toegankelijkheid van de banen voor de eilandelijke bevolking. Waar die drempel ligt is vooralsnog niet te zeggen. Bohemen is voornemens een groep sportleraren aan te trekken, die door de gebruikers van het complex kunnen worden ingehuurd. Tennislerares Willeke Kort wilde weten of er ook een tennisleraar wordt aangetrokken. Geen voornemen - aldus de onderneming - maar daarmee ook niet uitgesloten. M. Bakker van DFS in Haamstede kreeg te verstaan dat de badmintonners van zijn vereniging tot zeker eind dit jaar terecht kunnen in Krayestein. Bakker vroeg hierom vanwege het provinciale competitieverband. Tbn tweede vroeg Bakker zich hardop af of de vloer van de hal ook geschikt zal zijn voor badminton. Van Bohemen, die zichzelf op dit terrein niet deskundig genoeg achtte, onthield zich van antwoord. Naarmate de bouwwerkzaamheden gaan beginnen zakt het comfort van het complex en de prijzen worden hier naar alle waarschijnlijkheid aan aangepast. voor misschien wel 400 bungalows nodig zijn". Volgens Van Bohemen heeft Hendrikse ,.een beetje gelijk". De primaire rechten van gebruik zijn voor de bewoners van Burghstede. Eventuele bewoners van andere te bouwen parken hebben niet meer rechten dan andere tweede huisbezitters. Mevrouw Schippers van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen beperkte zich tot de opmerking ,,dat het het jammer is, dat de bowlingbaan niet terugkomt. Wij zijn dus gewoon niet belangrijk genoeg meer voor U". De bowlingbaan gaat weg omdat deze vorm van vrijetijdsbesteding belangrijk aan belangstelling heeft ingeboet. Van Bohemen: ,,Maar U bent komen bowlen omdat de baan er was. Er komen andere voorzieningen, waarvan U over tien jaar misschien jammer zult vinden, als die weer weggaan". Een van die voorzieningen is de indoor golf putting-green. Na de realisatie cq plannen voor golfbanen in Bruinisse en Haamstede komt er nu ook in recreatiecentrum Burghstede een mogelijkheid om te golfen. Het wordt geen echte golfbaan. De negen-holes-baan is bedoeld om de populaire sport onder de knie te krijgen. De gebruikers starten het spel via een zogenaamde golfsimulator en maken het spel af D. Dool, voorzitter van de Lawn Tennis Club in Zierikzee, bestempelde de voornemens van Bohemen Vastgoed als „prachtig, maar welke zekerheden zijn er voor de wintermaanden. Wij hebben zekerheden voor afspraken nodig". Van Bohemen: „Ik garandeer U dat U kunt tennissen. Ik kan U echter geen bepaald aantal uren garanderen, want we moeten ook rekening houden met de bungalowbezoekers. Die kunnen we niet nee-verkopen. Maar ik zeg U dat ik hoop dat de bouw van de tennishal in Zierikzee niet doorgaat". De suggestie van Van Wijk om als collectief te komen praten met de onderneming werd door Dool aanvaard. Het gaat op Schouwen-Duiveland om ongeveer 1500 tennisspelers. Die hebben een overkoepelende stichting en in die vorm kan er met Bohemen gepraat worden over het vaststellen van uren. G. J. W. van der Salm (PvdA, raad Westerschouwen) hield de onderneming voor dat gezien de eilandelijke behoefte de bungalows 's avonds geen uren meer toegezegd kunnen worden. En ook Van Zuylen maakte een opmerking in die richting. „Wat U doet is Uw goed recht, begrijpt U.me goed. Maar er zal een tekort ontstaan. Dat is zo duidelijk als het maar zijn kan". Van Wijk: „Ja, en daarom moeten we met elkaar praten om de koek te verdelen". Met de nieuwe vakantiewoningen wordt de spoeling dunner. Volgens LTC- voorman Dool komt er tekort aan accommodatie en is er „dus behoefte aan een nieuwe hal". Van Bohemen verbeterde hem met de opmerking, dat er een tekort zal ontstaan in de courante (felbegeerde) uren. J. C. Hendrikse (PvdA, raad Westerschouwen): „Ik hoor U praten over zogenaamde rest-uren. Maar het is toch zo dat U nog meerdere locaties zoekt voor het bouwen van bungalows. Dat betekent dat de voorzieningen niet voor 300 maar op een klein golfterreintje. 'Speelgoed-golf' noemde Van Bohemen het. Er zijn geen cijfers bekend over het aantal regionale sporters, dat met name in de wintermaanden naar Krayestein gaat. Wel bekend is, dat er zo'n 1500 tennissers met regelmaat naar Haamstede gaan, er bij de voetbal vele honderden spelers belarig hebben bij een overdekte accommodatie, er zo'n 120 DFS-badmintonners continue op Krayestein zijn aangewezen, er nog vele andere zaalsporten bedreven worden in het complex en velen als individu naar de Krayesteinweg gaan. Voor iedereen geldt in de toekomst dat er in overleg met de exploitant getreden moet worden om zo een poging te ondernemen uren te claimen. Daarbij spelen de tegenstrijdige belangen van recreant en plaatselijke bevolking een rol. Ook het feit, dat Bohemen Vastgoed voor alles rust wil behouden in het nieuwe complex, geeft beperkingen aan het gebruik. Los van het belang van de eilandelijke sporters, krijgt Westerschouwen en daarmee Schouwen-Duiveland er een fel begeerde elk-weer-voorziening bij. Keer op keer is er door met name het provinciebestuur gesteld, dat hieraan grote behoefte bestaat. Alles in het complex is er op gebouwd, dat er twaalf maanden per jaar een bezetting van 907o is. Dat de courante en incourante uren van het complex zo zorgvuldig mogelijk verdeeld moeten gaan worden, staat voor Bohemen Vastgoed bv vast. Dat die eerlijke verdeling de eilandelijke sporters sowieso in hun mogelijkheden zullen gaan beperken staat voor een ieder als een paal boven water. Daarover is in ieder geval duidelijkheid ontstaan.. Tbkst; Aad van der Wouden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7