BROOD UIT HET WATER Muziekagenda QLIESTOOKINSTAM® DEURLOO BV. Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Donau, so blau... Diefstallen uit auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 mei i!>88 Nr. 21310 5 SCHEVENINGEN - Tweede-Ka mervoorzitter D. Dolman heeft zater dag, Vlaggetjesdag, de traditionele Haringrace geopend. Hij noemde Vlaggetjesdag naast Sinterklaas en Prinsjesdag een feest ,,dat een bijzon der trots en vertedering" wekt bij het Nederlandse volk, hetgeen volgens hem tot uiting komt in het gebruik van een verkleinwoord. Frits Bom, de Konsumentenman, is gaan varen. Vorig jaar ver-plaatste hij zich in een Bom-bus, dit jaar gaat hij met een Bom-boot, en volgend jaar zal hij met een Bom-vrouw op stap gaan. Het Konsumentenbootje volgt momenteel de loop van de Do nau en vanaf dit scheepje zal de heer Bom met een ernstig gezicht alsmede een stropdas het wee openbaren van die toerist die in zekere zin ook in de boot genomen is. Een ander doel van de Bom-boot is een onderzoek naar de vraag hoe blauw de Donau is. El ke week zullen we van dit onderzoek op de hoogte worden gehouden. Mocht u in het antwoord op deée vraag geïnteresseerd zijn, dan Kan ik u veel tijd besparen. De Donau is niet blauw en als u het aan mij vraagt is hij ook nooit blauw ge weest. Het heeft natuurlijk allemaal te maken met de wereldberoemde wals An der schonen blauen Donau van Johann Strauss. De muziek is wereldberoemd en klinkt dan ook het hele programma door. Laat ik u. in aanvulling op de vraag naar de oorsprong van de Donau, vandaag iets vertellen over de oorsprong van de gelijknamige wals. De componist is, zoals gezegd, Jo hann Strauss, maar achter zijn naam moet men nog het predikaat .juni or" plaatsen. Zoals wij op ons eiland twee fotografen hebben die bekend zijn onder de naam Johan Senior en Johan Junior, waren er destijds ook een vader en een zoon die hetzelfde beroep hadden, namelijk walscom- ponist. Ze waren bekend onder de namen van Johann Senior en Junior. De wals An der schonen, blauen Donau is van de hand van Johan Ju nior. Hem werd gevraagd nu eens een wals te componeren waar ook op ge zongen kon worden. Maar een koor werk in walsvorm zag Johann hele maal niet zitten. Hij had een hekel aan het schrijven van muziek op tek sten. Als compromis werd toen be sloten dat eerst de wals zou worden gecomponeerd waarna een of andere huis-, tuin-, en keukendichter, Josef Weil, er een tekst op zou maken. Al dus geschiedde. Johann componeer de de muziek die men momenteel van Alaska tot Australië kan mee- neuriën en gaf ook een naam aan de wals: An der schonen, blauen Donau. Dit naar aanleiding van een gedicht van KcCtl Beck die in een romanti sche bui bij avond de Donau maar als blauw" had afgeschilderd waarbij de kleur natuurlijk voor de hand ligt, want vanwege het rijm is na tuurlijk de Donau...blauw! Daarna ging onze keuken-, huis-, en tuindich- ter aan de slag en de beste Josef Weil schreef er een tekst bij waarbij je de tranen in de ogen schieten. Wat vindt u van deze vondst: „Wiener, seid froh!" en het ontróerende antwoord ,,Oho, wie so?" Vooral het „Ohois werkelijk geniaal. Op de oproep om blij te zijn, roept men ,,Óho!" om daarna verbaasd zich af te vragen ,,Wie so?", waarom eigenlijk? Dan komt het antwoord „Ein Schimmer des Lichts" gevolgd door het ont nuchterende antwoord ,,Wir sehen noch nichts!" Dan de volgende regel: ,,Die Faschung ist da" waarop het diepzinnige antwoord volgt „Ach so, na ja!" Kortom, zelden was er een be lachelijker tekst geschreven dan bij de muziek van de blauwe Donau en het eerste concert werd dan ook een afgang. Maar liefst twaalfhonderd zangers zongen in de Keizerlijke Rijschoolvoor het eerst over het blauw van de Donau, maar door een schreeuwende wanverhouding tus sen koor en orkest en de onwillige houding van de koorleden, die zich aan de tekst van de blauwe Donau bont en blauw ergerden, was de wals snel vergeten. Het succes van de Donauwals is niet in Wenen ontstaan, maar... in Pa rijs. Toen Johann Junior enkele maanden later - op aandrang van be wonderaars - toch maar een keer de Donauwals liet stromen (natuurlijk zonder koor) brak er een orkaan van bijvalsbetuigingen los. Er kwam zelfs een Franse tekst op en kort daarna was het een Parijse mode schlager geworden. De drukpersen konden het niet bijhouden. Bijna een miljoen exemplaren werden ge drukt. Op de voorzijde las men in de hele wereld An der schonen, blauen Donau. Sinds die tijd denkt de hele wereld dat de Donau blauw is en Frits Bom gaat zelfs persoonlijk inspecteren of de Donau wel de kleur heeft die men als consument verwacht. Een vergelijking dringt zich op met een ander wereldberoemd lied. Het is het Zierikzeesche Volkslied. Wie ter wereld kent niet die onverge telijke woorden „Wij houden van ons stadje, ons dierbaar Zierikzee". Van Alaska tot Australië prevelen lippen vooral deze woorden mee: We leven er gelukkig, het ademt rust en vree". Dan komen ze er aan. In horden en fi les. Vlak voor de pinksterdagen ver schijnen ze in oneindige rijen, op zoek naar de rust en de vree. Maar dan ontstaat de argwaan. „Is het wel zo rustig als het lied zegt?". We zien de Frits Bommen uit de hele wereld in boten en bussen verschijnen - een bom-bardement. Met ernstige gezich ten alsmede een stropdas staren zii in de camera en zeggen dat het liea niet klopt. „Meine Damen und Her ren, Zierikzee ist Bom-voll! Aber.... Zierikzee ist schön!". Als is de Donau niet blauw, het blijft toch de schó nen'blauen Donau. Al is Zierikzee niet rustig als de folders en het volkslied doen vermoeden, de stad blijft toch „schön". Aldus de Bommen. De kijkers kij ken verrast. Ook zij zullen komen. Want dit nieuws slaat in als een.... MARZAS 88/159. We gaan deze keer eens in Sirjansland kijken en zien een deel van de Lageweg met keibestrating. Geheel links de muren van de open „Plaetse" van Hubrecht de Rijke. Zijn vrouw, Rika Kwaak staat in de muur-opening. Hubrecht de Rijke was destijds kruidenier in het kleine Sirjansland. Rechts daarvan - met zonneblind - woonde Marien Olree en hij was ook winkelier in het dorp. Ongeveer midden in de kaart de grote onderwijzerswoning, waar de openbare lagere school aan vast zit. Rechts daarvan de Hervormde pastorie, doeg deze gaat geheel schidl achter de bomen. De man bij het paard is vermoedelijk landbouwer Adriaan Struijk en links daarvan herkennen we Marie Viergever-de Rijke. De man die zijn hoofd boven de schutting uitsteekt is de latere postbode Leen Klink. Aan de rechterzijde bevond zich het wagenhuis van Struijk. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE NCVB-ledenvergadering Op de onlangs gehouden ledenver gadering van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond.(NCVB) hield presidente E. Tuitman-van der Maas een korte me ditatie onder de titel 'Zij die geloven haasten niet'. Dit naar aanleiding van een artikel in het bondsblad Informa tie. Verder deed mevrouw J. Bil- Roskam verslag van haar ervaringen op het in Amsterdam gehouden con gres. De rest van de avond werd ge vuld door bijdragen van een aantal leden: voordracht, een plaatsna- menspel met cryptische omschrijvin gen en dergelijke. De vergadering werd besloten met een slotgedicht. Rust Roest Showband Rust Roest vertrekt za terdag 28 mei naar Luxemburg voor een driedaagse reis. Op de vertrek dag staan er voor de Zierikzeese band twee optredens gepland. In het cen trum van Vianden wórdt een show verzorgd en 's avonds is er weer een optreden in Diekirch. De muzikanten moeten er dus hard tegen aan, maar het wordt wel een leuk weekeinde. De deelnemers overnachten in een jeugd herberg te Vianden. De band komt maandag 30 mei weer terug. Tentoonstelling Op donderdag 9 juni wordt om 16.00 uur in de Grote Kerk in Zierik zee de tentoonstelling Zeeuwse Mu sea tentoongesteld geopend door ge deputeerde G. de Vries-Hommes. De tentoonstelling is te zien in de Grote Kerk van 10 juni tot en met 2 juli van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, voorzitter van de Vereniging Federa tie van Zeeuwse Musea en Oudheids kamers spreekt om 16.00 een wel komstwoord uit. Daarna, om 16.05 uur, volgt een uitvoering van fanfare St. Juttemis van een op de Zeeuwse musea geïnspireerd muziekstuk van de hand van Dies le Due. De Vries- Hommes geeft het officiële startsein om 16.20 uur. BURG-HAAMSTEDE Meeuwenkolonie De leden van de afdeling Schou wen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond hebben woensdag 25 mei een excursie naar de meeuwenkolonie te Burgh-Haamste- de. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf Krayenstein. Zanguitvoering Het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede onder leiding van J. Bliek houdt op vrijdag 27 mei haar jaarlijkse zang-uitvoering in de Ne derlands hervormde Kerk te Haam stede. Aan de avond werkt ook het Zierikzeese jeugdkoor Sjaloom onder leiding van C. J. Grocnleer mee. Het jeugdkoor heeft zijn eigen combo. En kele trompetistes verlenen instru mentale medewerking aan de uitvoe ring en de samenzang wordt op hot orgel begeleid doorC. J. Groenleor, In de pauze is een verloting. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Geslaagd P, Boer, optometrist in Burgh- Haamstede is in Londen geslaagd voor het examen aan de City Univer sity Londen. Voorafgaande aan de al gemene ledenvergadering van de Op- tometristvereniging in Utrecht kreeg Boer het certificaat uitgereikt door prof. dr. E. G. Woordward van de City University. Het betreft hier een na scholingscursus. Commissie De commissie midden- en kleinbe drijf van de gemeente Westerschou- wen komt vrijdag 27 mei bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Vanaf 15.00 uur wordt ondermeer ge sproken over de stimulering van star tende ondernemers, het verzoek tot verlenging van de marktdagen, de wijziging van de tiendagen-regeling en deelname aan een distributie- planologisch informatiesysteem. ELLEMEET Wedden dat Onderdeel van het onlangs gehou den jaarlijkse schoolkamp van open bare basisschool 't Mêêtje was een thema-avond onder het motto Wed den datDe meeste belangstelling ging natuurlijk uit naar de prestaties van de diverse teams, maar toch ook in het bijzonder naar de tegenpresta ties. Zo beloofde meester Martin zijn baard te laten staan als zijn kaarten- truc niet lukken zou. Meester Ad be loofde met kleren en al onder de kou de douche te gaan als zijn stoelen- truc niet zou lukken. Beiden hadden echter succes en ook de moeders wa ren succesvol. Zij slaagden er binnen een kwartier in drie hoogbejaarde dames in het kamphuis aan het dan sen te brengen. Anders verging het meester Bert en juf Anja. Zij beweer den met enkele vingers een persoon met stoel en al op te kunnen tillen. Het lukte hen niet en als tegenpresta tie moesten zij de auto's van alle ou ders wassen op de vrijdagmiddag na de kampweek. In totaal kreeg het duo acht auto's voor een schoonmaak beurt aangeboden. NIEUWERKERK Reis NBvP Ruim zeventig leden van de afde ling Duiveland van de NBvP maak ten een dagreisje naar Hilversum en Nieuw-Vennep. Het eerste doel van de tocht was de NCRV-studio.te Hilver sum. Via een diaserie kregen zij een beeld van het heden en verleden van de NCRV. Men woonde daarna het ra dioprogramma Pleir. Publiek bij. Het thema van de uitzending was de ziekte van Hirschsprung. Een panel bestaande uit twee presentatoren van het programma, een kinderarts en de moeder van een kind dat aan deze vrij onbekende aangeboren afwij king leed. Bij de ziekte van Hirsch sprung ontbreken in de darmen een aantal zenuwknopen die moeten zor gen voor de darmbewegingen. Diver se telefonische reacties maakten dui delijk welke moeilijkheden zich daardoor kunnen voordoen. Na een bezoek aan het winkelcentrum in Hilversum ging de reis naar Nieuw- Vennep waar een marsepein verwer kingsbedrijf werd bezocht. Via een demonstratie werd duidelijk ge maakt hoe deze zoete lekkernij wordt gemaakt en verwerkt. In een hotel nabij Schiphol werd het diner ge bruikt en de reiscommissie bestaan de uit L. van de Schclde-Vicrgever en S. Bijkerk-Ancma bedankt met een marsepeinen roos. De dagtocht werd door een van de loden W. van Eu non uit Nieuwerkerk weergegeven door middel van een tekening. Collecte De collecte ten bate van de astma hoeft in Nieuwerkerk een bedrag van 1348,45 gulden opgeleverd. De organi satie bedankt collectanten en gevers. MIDDELBURG Hendrik Kraemer-herdenking De Zeeuwse Bibliotheek heeft in overleg met enkele van haar vaste be zoekers besloten een bijeenkomst te wijden aan het feit dat Hendrik Kraemer 100 jaar geleden werd gebo- den. Hendrik Kraemer was-16 jaar oud toen hij besloot zendeling te wor den. Pas 17 jaar later werd hij uitge-4 zonden naar het toenmalig Neder lands lndië als wetenschappelijk adviseur van het Nederlands Bijbel Genootschap. Kraemer was van 1937 tot 1947 hoogleraar godsdienstge schiedenis en godsdienstphenomeno- logic aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij heeft veel gedaan voor de ver nieuwingsbeweging in de Nederlands Hervormde Kerk. De herdenking wordt gehouden op 30 mei in de aula van de Zeeuwse bibliotheek en begint om 14.00 uur. Zeeuwse duinen Zeeuwse duinen in de knel. Dat is de titel van het symposium dat op 17 juni in de filmzaal van het Abdijcom- ple'x te Middelburg wordt gehouden. Het evenement wordt georganiseerd door de werkgroep Midden-Zeeland en de Stichting Duinbehoud die zich inzetten voor een goede bescherming van de duinen. Een aantal sprekers zal de verschillende aspecten belich ten die van invloed zijn op het wel en wee van de duinen. Het programma begint om 8.45 uur en duurt tot onge veer 16.30 uur. Expositie In de Kuiperspoort te Middelburg is van 28 mei tot en met 9 juli een ex positie van schilderijen van Bea de Visser. De kunstenares schildert beel den die el kaars paradox zijn. Schijn bare tegenstellingen, vorm en tegen- vorm die uitdrukking geven aan haar onderzoek naar de interactie tussen vorm en idee. In de maanden mei, ju ni en juli, eveneens in de Kui]:>ers- poort, ook een expositie van schalen en sieraden van Ineke Otte. De ope ningstijden van de expositie-ruimte zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op donder dagavond ook van 19.00 tot 21.00 uur. Zeeuws Museum Op woensdag 1 juni van 14.00 tot 16.00 uur zijn kinderen van 10 tot 12 jaar van harte welkom in het Zeeuws Museum in Middelburg om te schilde ren en te tekenen. Zij kunnen een vi deo bekijken en krijgen een rondlei ding door de tentoonstelling over de Middelburgse Tekenacademie. Er kunnen maximaal 30 kinderen aan de spelmiddag meedoen. Bij grote be langstelling wordt een tweede spel middag georganiseerd. ARNEMUIDEN Veerse Meer-dagen Arnemuidqn is dit jaar van 22 tot en met 25 juni gastgemeente voor de Veerse Meer-dagen. Ook in de andere gemeenten die aan het meer liggen, Veere, Goes, Wolphaartsdijk, Kortge- ne, Wissenkerke en Kamperland is er van alles te beleven tijdens de Veerse Meer-dagen. De manifestatie bestaat uit evenementen op het gebied van de watersport in al haar facetten, recrea tiesport en sportieve recreatie, cul tuur, historie, educatie, folklore, amusement en culinaire presentaties. Advertentie Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 26 mei: De BurghtBurgh-Haamstede Almelo's Mannenkoor. Aanvang 20.15 uur. 27 mei: Ned. Herv. kerk. Haamstede Uitvoering Int. Kerkkoor Haamstede. 28 mei: -Nieuwe Kerk, Zierikzee Concert Kunst en Eer, m.m.v. Almelo's Mannenkoor. 3 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor Heusdens Mannenkoor, Brassband Apollo (Bfouwersha- .ven) en Ned. Hervormd Kerkkoor (Dreischor). 11 juni: Muziektent Dreischor Concert Muz.Ver. 'Apollo' (Wissenkerke). 18 juni 1 Ned. Herv. Kerk Dreischor Zangavond m.m.v. gemengd koor Asaf (Goes) en Duive- lands Mannenkoor. 2: Ned. Herv. kerk, Renesse Vokaal ensemble (Willie Bil), m.m.v. Myra van Groenen- dael, viool, Rien Balkenende, orgel, Willy Feytel-Bout, so praan en Reimo Faber, dwarsfluit. 25 juni: Ned. Herv. kerk, Bruinisse Zangavond m.m.v. Chr. Gemengd koor Laus Deo en Ned. Herv. Kerkkoor Renesse en kinderkoor Bru (19.30 uur). Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 De Veerse Meer-dagen worden dit jaar voor de vijfde keer gehouden. Vorig jaar fungeerde Goes als gastge meente en kwamen er ruim 110.000 bezoekers.' De Stichting Promotie Veerse Meer is verantwoordelijk voor de organisatie in samenwerking met Recreatieschap Het Veerse Meer, BLOSO van de Vlaamse gemeen schap, de Vlaamse Vereniging voor Watersport en de Belgisch-Neder landse Vereniging Zeeland. De Veerse Meer-dagen bieden een gevarieerd programma: opvoering van een zee slag compleet met geluids- en lichtef fecten, vuurwerk, admiraalzeilen, Vlaams festival, waterski-show, ho vercraftdemonstraties en parasai- ling. Een aantal nieuwe programma punten: Veerse Meer sloepenrace, Neeltje Jans Vliegrally en een consu mentenbeurs die de naam Arnebeurs draagt. Voor de eerste keer ook de Veerse Meer Marathon. Voor de muzi kale omlijsting van een en ander wordt zorg gedragen door verschil lende artiesten. Onder andere The Platters treden voor het voetlicht. GOES Expo Van 22 tot en met 27 maart 1989 wordt in Goes de 14e huishoud/fami- liebeurs Expo Goes gehouden. Tij dens de expo is er een expositie van ambachten toen en nu. Deze expositie geeft een beeld van oude ambachten en moderne, nieuwe ambachten. SCHARENDIJKE/RENESSE/ ZIERIKZEE - Maandag werden op verschillende plaatsen op Schouwen- Duiveland auto's opengebroken. In enkele gevallen was braak niet nodig omdat men de portierraampjes open had gelaten. G. P. D. uit Kaiserslautern had ver zuimd zijn portierraampjes dicht te draaien. Uit zijn auto werd een surf- droogpak ter waarde van 600 gulden gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Dammenweg bij Scharendij- ke. Van de langs de Brouwersdam ge parkeerd staande auto van A. R. K. uit Simerath (Did) werd een portier- slot geforceerd. Uit zijn auto werd gestolen: geld, papieren, cheques en de autoradio-cassettespeler ter waar de van 1000 D.Mark. Van de auto van R. H. D. uit Arnsberg (Did) werd de surfplank gestolen. Volgens D. een schadepost van 1200 D.Mark. De auto stond geparkeerd aan de Moermonds- weg bij Renesse. M. S. uit Mulheim (Did) deed aangifte van diefstal van twee verstralers. De daders hadden simpelweg de draden losgeknipt. Een schade van 250 D.Mark. Van de auto van J. V. uit Den Haag, die gepar keerd stond aan de Nieuwe Haven in Zierikzee werden in de nacht van zon dag op maandag de wieldoppen ter waarde van 250 gulden gestolen. A. J. L. uit Krefeld tenslotte deed aangifte van diefstal van de radio-cassettespe ler uit zijn auto. De auto stond gepar keerd bij Den Osse. Ook werden er fietsen gestolen. In totaal zes rijwie len verwisselden van eigenaar. Uit een kamer van een hotel in Zierikzee werd een leren jas ter waarde van 700 gulden gestolen. A. M. T. uit Bonn deed aangifte. Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Donderdag 26 mei, 19.30 uur, in de Lutherse kerk: ds. F. Mallan. 32 Wijnand Hoogendijk op het achter schip, het ws nu dag, keek de bedrij vigheid aan boord aan en hij loofde, met zijn kinderlijk vroom gemoed, Sint Petrus, die, zelf ook eens visser, wel wist wat hun toekwam. Wanneer hij nu zo kon blijven vissen en op tijd binnen lag. zoujiij het wel goedma ken Hij prees ook zijn scheeps volk. 't Waren stuk voorstuk lui met klauwieren aan het lijf. Och, een schipper als hij pikte de bloem van janmaat er natuurlijk uit. En in zijn dankbaarheid om het lekkere vange- tje, zc schatten het op acht manden, riep hij de jongens achterop. ..Haal de kruik, Dirk", zei hij, ,,en schenk in en geef ze een segaar". En ze lieten de hittige sappen in hun snel verkilde lijven lopen en ze prezen Wijnand en zc dampten hun sigaar. En Wijnand sprak. ..Hou je gemak maar even, vooruit Dirk Muis. prik- kenbijten". Hij daalde naar het deken af en sneed. Rust mocht dit voor het volk niet heten. Rust, ze wisten het wel, zou den ze bij Wijnand niet krijgen voor het schip vol was óf zc er dood bij neervielen. Dit was ook niet het ein de voor vandaag, doch nauwelijks be gin. Ze slorpten, de handen aan de mokken warmend, met schielijke slokken hun koffie. De jacht zat in Wijnand, zij zat ook in het volk. Ze snakten naar een tukkie. mar gunden zich geen tijd ervoor. Ze kregen trou- Door FENAND VAN DEN OEVER wens ook niet de kans, want halver wege het tweede bakkie stak Wij nand het hoofd alweer omhoog en commandeerde: „Azen". Tben begon het spel opnieuw: sneuien nazien, lijnen inbakken, aas aanpikken, lijnen schieten, lijnen ha len, vis verwerken. En de wind bleef waaien en het wa ter bleef overkomen. Moe werden ze. maar ze probeerden zich goed te hou den voor elkaar. Viermaal decen ze het zo voor de duisternis viel cn ze vingen gezegend. Het werk ging door. Tbgen de avond stonden Giel en Dries zonder er nog bij te kunnen denken. En zonder op houden ging het door: aas aanpikken, vis afpikken. De dode vis strippen cn verwerken, de levende in het bun. Daartussendoor de verzopen (in het bun gestorven en gezonken) kabel jauw beunhazen en verder wéér: azen, schieten, halen Er was eigenlijk geen tijd om te eten. Ze losten elkaar soms vijf tellen af en joegen een stuk droge kaak haastig door het keelgat. Bidden en danken deden ze niet óf onderweg naar het vrondel. Zitten en de ogen dichthouden, al was het maar een paar tellen, durfde zelfs Giel van De venter niet. Wijnand was woester, onbarmhar tiger dan ze hem ooit hadden meege maakt. Voort, voort, moesten zc. Na het halen van iedere beug hoop ten ze, dat hij zeggen zou: nou is 't welletjes voor vandaag, we gaan er een enkel uur in. Per slot van reke ning was. volgens het volk, de vis er voor de mensen en niet andersom. Maar het volk denkt anders dan de schipper, zeker anders dan Wijnand Hoogendijk. Hij was - en wie hem aankeek zag het - vervuld van één willen: vissen, meer, méér. Daarom sprak hij ook niet over rusten. En ze durfden het hem niet vragen. Men moest erkennen: ze zaten op een prachtige visnamige grond, zo vissen ze De Zorg en Vlijt in een ogenblik vol. En ze visten door. Die nacht kwam er even een opper- tje. De lijnen braken. Ze haalden, wat ze te pakken hadden, binnen en toen moest de rest gezocht worden. Het viel allen zwaar. Alleman was er ech ter niet bij nodig, maar Giel en Dries zag Wijnand er graag bij. Wijnand ging natuurlijk niet naar omlaag. Hij gaf Dirk de Niet het roer en stond zelf in de zijen met dreg en baaklijn. Ze sleepten overal langs en zochten naar de jonen. Ze wierpen een tijdlang mis. De stroom dreef sterk af. Einde lijk kreeg hij beet. Ze waren er twee uur mee bezig, toen had hij alles. En daarna begon het opnieuw. Wie even geslapen had, kwam vermoeider dan ervoor boven. Weer: azen, schie ten, halen, kabeljauw wiegen, vis- scheppen. heilbot binden (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5