Willem III en Zierikzee Een aan de haak geslagen vis lijdt pijn volgens onderzoek iwmmtmm Zierikzeese woning vannacht beschoten streeknieuws 4 DEURLOO B.V. Pijn- en angstreactie vergelijkbaar met die van de mens ZIERIKZEE - Pijn- en angstreacties van vissen zijn vergelijkbaar met die van mensen. Dit blijkt uit het zo juist door de Rijksuniversiteit Utrecht gepresenteerde eindrapport van het onderzoek naar pijn en angst bij aan de haak geslagen en gedrilde (karperachtige) vissen. Het onderzoek dat op initiatief van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren tot stand is gekomen, werd mede door de landelijke sportvisserij-organisaties en de overheid gefinancierd. Het eindrapport geeft dui delijk aan dat een vis geen 'reflexautomaat' is, maar een dier met gevoelens en emoties. Net als de mens reageert de vis op allerlei indrukken uit zijn omgeving. Het dier kan leren en neemt afgewogen beslissingen. Dit nieuw verkregen inzicht in de ervaringswereld van vissen is een we reldprimeur voor de Nederlandse on derzoekers en zal belangrijke gevol gen moeten hebben voor de wijze waarop de mens nu omgaat met vis sen. Ombuiging van de heersende moraal ten aanzien van deze dieren verdient dan ook de hoogste priori teit", aldus de onderzoekers. Het onderzoek is verricht door prof. dr. F. J. Verheijen en dr. R. J. A. Buwalda van de vakgroep Vergelij kende Fysiologie, Rijksuniversiteit Utrecht. Zij menen bewezen te heb ben dat pijn en angst voor vissen to taal verschillende ervaringen zijn. die daarin worden 'bewaard', moeten dit met de dood bekopen, De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is van mening dat de uitkomst van het onderzoek vérstrekkende gevolgen heeft yoor de omgang m'et vissen. Dat geldt voor de hengelaar, de beroepsvisser, de bio- technicus, de onderzoeker, de viskwe- ker en de handelaar in poot-, con sumptie- en aquariumvissen. Ook de lozing van allerlei afvalstoffen in vis water komt erdoor in een nog kwalij ker daglicht te staan. De Dierenbescherming heeft mi nister Braks en het parlement drin gend verzocht de consequenties van tfe onderzoeksresultaten te aanvaar den en de welzijnsproblematiek voor Het is hen gelukt de door de vis uit gezonden pijn- en angstsignalen naai de mens te 'vertalen' en herkenbaar te maken. Bovendien slaagden zij er' in de mate waarop het dier pijn en angst ervaart, te meten. Gebleken is dat het leed van een 'deskundig' aan de haak geslagen vis eerder bepaald wordt door angst, dan door pijn. Onaanvaardbaar Op grond van het nieuw verworven inzicht, stellen de onderzoekers vast dat een levende vis als aas veelal zo ernstig lijdt, dat het gebruik ervan volledig onaanvaardbaar is. Hetzelf de geldt voor leefnetten. Veel vissen vissen op adequate wijze te regelen in de toekomstige Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren. Verder verlangt de Dierenbescher ming op korte termijn een verbod van de overheid op het gebruik van leven de vissen als aas en op,het gebruik van het leefnet. Dit, om onnodig vis- seleed bij het hengelen te voorkomen, mede gelet op de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht (het toebrengen van letsel of pijn aan die ren). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL, 01110-16255 UTRECHT - De bonden van dienst plichtige militairen WDM en AVNM komen buiten het nieuwe overlegmo del voor de defensiesector te staan. Tijdens informeel overleg tussen de fensie en de belangenverenigingen van militairen is gebleken dat VVDM en AVNM niet op de steun van de be roepsmilitairen hoeven rekenen en dat defensie de zaak als nagenoeg af gerond beschouwt. TILBURG - De positie van de bur gerregering in Suriname is mogelijk verzwakt door de uitkomst van de on derhandelingen die vorige week zijn gevoerd met minister Bukman van ontwikkelingssamenwerking. Dat heeft de PvdA-woordvoerder voor Su riname in de Tweede Kamer, J. Pronk, verklaard tijdens een studie bijeenkomst aan de Katholieke Uni versiteit van Brabant in Tilburg. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd om ongeveer 02.25 uur met een vuurwapen gescho ten op een woning aan Kerkhof Noordzijde te Zierikzee. De dierenbescherming wil op korte termijn een verbod op het gebruik van le vende vissen als aas en op het gebruik van het leefnet. Het schot werd vermoedelijk gelost met een hagelgeweer. De munitie drong via een raam de woning binnen en richtte daar grote schade aan. Het huis wordt bewoond door twee be jaarde mensen. Zij werden niet ge wond. Een woordvoerder van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland sprak het vermoeden uit dat het een wraakactie betreft die op de verkeer de personen werd toegepast. In de af gelopen maanden werd al eerder een steen door de ruit van het huis ge gooid. De rijkspolitie stelt een nader on derzoek in. Zij verzoekt iedereen die in de nacht van donderdag 19 op vrij dag 20 mei iets heeft gehoord of ge zien dat met de actie te maken kan hebben contact ofc te nemen met het politiebureau te Zierikzee. Telefoon 01110-14055. ZIERIKZEE Bezoek hospitaalschip Op woensdag 25 mei komt ms. Prins Willem Alexander, een schip van de Nationale Stichting Varende Recreatie voor Zieken en Verpleeg den, aan in Zierikzee. Aan boord zijn 50 mensen met een handicap. Dit op uitnodiging van de Landelijke Werk groep van de Christelijke Gerefor meerde Kerken. Het schip arriveert om 19.30 aan het Luitje in Zierikzee en wordt daar ontvangen door jeugd koor Sjaloom onder leiding van Cees Groenleer. Na een optreden van circa 30 minuten wordt er gepauzeerd en krijgen de passagiers van de Prins Willem Alexander namens het Rode Kruis een attentie aangeboden. Om 20.30 uur volgt een optreden van Zangvereniging De Lofstem onder leiding van Jaap Schouls. RENESSE Bejaardensoos Nadat dinsdag 10 mei de laatste soosbijeenkomst was van de bejaar densoos Renesse heeft het gezelschap het seizoen afgesloten met een bus tocht. Die voerde over de Stormvloed kering naar Vlissingen, waar de boot naar Breskens werd genomen. In de Lindehoeve te Sluis werd de koffie genoten, waarna een tocht naar Perk- polder door het Zeeuws-Vlaamse land volgde. Met de boot naar Kruiningen en terug naar Renesse waar in de Orissant het diner werd genuttigd. KERKWERVE EHBO-diploma's Op de Christelijke basisschool te Kerkwerve werd jeugd-EHBO les ge geven door de dames De Kok-Berre- voets en Kristalijn-Roskam van de Rode Kruisafdeling Zierikzee/Kerk werve. Negentien kinderen behaal den het diploma. Het zijn Lennart den Boer, Piet-Jan Bolkenbaas, Geert Dijkstra, Ilja Peute, Dennie Scheele, Guido Klap, Wendy Hage, Marianne van der Sluijs, Anja Stouten, Linda Nederhof, Eveline de Jongh, Corieke van de Sluijs, Paola de Vlieger, Ma rieke van de Wekken, Hilde den Boer, Linda Kloet, Marjolein Boot, Roe land Bienefelt en Stefan Gyarmaty. NOORDGOUWE Afscheid De muziekvereniging Con Amore nam afscheid van Chris van Laten. De Brouwenaar is reeds 63 jaar muzi kant. Gedurende elf jaar daarvan was hij actief lid van de Noordgouw- se muziekvereniging. Van Laten bespeelde de grote trommel en gaf les aan de jeugdleden die wilden leren drummen. Tévens was Van Laten ne gen jaar lang secretaris van de mu ziekvereniging. Voorzitster Lokerse overhandigde hem ter herinnering een wandbord. Voor zijn vrouw wa ren er bloemen. Het echtpaar Van La ten verhuist naar Rotterdam waar zij oorspronkelijk vandaan kwamen. GOES Concert Op zaterdag 21 mei is er in jonge rencentrum 't Beest in Goes een op treden van de Amerikaanse popgroep Big Dipper. Het concert wordt geor ganiseerd met steun van de provincie Zeeland. Big Dipper is een viermans formatie afkomstig uit Boston. De band bestaat uit Bill Gofreier (gi taar), Steve Michener (bas), Jeff Olip- hant (drums) en Gary Waleik (gitaar) De groep bracht eind vorig jaar de LP Heavens uit. Als support-act fungeert de Arnhemse groep De Artsen. ai ZIERIKZEE - „Dat onverteerde braaksel van de zee", zo zagen de Engelsen in de 17de eeuw Holland. Simon Schama noemt in zijn studie over de Nederlandse cultuur in de Gouden Eeuw, verschenen onder de titel Overvloed en onbehagen, vele uitspraken van afgunstige Engelsen. Uitspraken waarin ook verwondering doorklinkt. De kleine Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was in het 17de eeuwse Europa een apart fenomeen. Uit het niets was de republiek gegroeid tot één van de machtigste staten. De federale staatsvorm bleek geen.beletsel voor' een politiek waarin handel en koopvaardij op de voorgrond stonden. ging groter werd steeg de behoefte aan 1 een" sterke i iman,» >die i Neder-;ui land 'kon reddem De .jónge prins;: vdn "Ofanj.e" leek»- de uitverkoren»-, mlari--oïn''der'leiding op zich te me-i men. In februari 1672 werd Willem voor één veldtocht benoemd tot kapitein-generaal. De aanhangers van de jonge prins roerden zich steeds nadrukkelijker. De Repu bliek verdiende opnieuw reen Oranje aan het hoofd inde lijn ,van de prinsen Willem I, Maüritsi.Fre- derik Hendrik en Wi'ilem II. Raadspensionaris Johan de Witt - werd als schuldige aangezien van al het onheil, dat de Republiek overkwam. De burgerij begon zich steeds meer te bemoeien met de staatsza ken. In verschillende Hollandse en Zeeuwse steden eisten zij onder meer verheffing van de prins tot stadhouder. De Oranje-aanhan gers, veelal te vinden onder de ar beidende stand, wilden hun be stuurders met geweld overreden. Ook in Zierikzee groeide dé span ning. Het Zierikzeese stads bestuur was realistisch genoeg om te zien dat er veranderingen moes ten komen. Maar zóu geweld ver meden kunnen worden? Kaart van de republiek, met daarop aangegeven de verste opmars van de vijand en de inundaties (uit: D. J. Roorda, het Rampjaar 1672, Bussum 1971). De republiek omvatte de ge westen Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Friesland, Groningen en Drente. Tot het grondgebied behoorden ook grote delen van het huidige Noord-Brabant en Limburg, even als Zeeuws-Vlaanderen. Deze zo genaamde generaliteitslanden kenden echter geen zelfbestuur en stonden onder toezicht van de Staten-Generaal. Sinds de afzwe ring van de Spaanse koning Phi lips II kenden de gewesten geen vorst als hun landsheer. In plaats daarvan hadden zij een stadhou der, die de eerste dienaar van de Staten was. Na het overlijden van Prins Willem II in 1650 hadden de meeste gewesten geen stadhouder. Het jonge prinsje, geboren kort na het overlijden van Willem II, leek weinig kans te hebben zijn vader op te kunnen volgen. Tijdens het (eerste) stadhouderloze tijdperk waren vele magistraten ervan overtuigd dat het beter was het stadhouderschap af te schaffen. Tbt hen behoorde de bekwame maar ook gewiekste raadspensio naris van Holland en West-Fries land Johan de Witt. Spanningen in Europa Twee grootmachten bepaalden in West-Europa de politiek. Frankrijk kreeg in 1660 een vorst die het eigen grondgebied wilde uitbreiden. Koning Lodewijk XIV keek op de eerste plaats naar de Zuidelijke Nederlanden, het hui dige België. De andere grootmacht was Engeland, dat zijn positie als zeevarende mogendheid bedreigd zag door de Nederlandse Repu bliek. Tijdens de eerste en tweede Engelse oorlog bestreden de oor logsvloten van beide landen el kaar fel. In de tweede Engelse oor log behaalde de Nederlandse vloot onder leiding van admiraal De Ruyter een klinkende overwin ning tijdens de Vierdaagse zee slag. De daarop gehouden tocht naar Chattam bij Londen be vestigde de Nederlandse suprema tie te water (1667). Zolang de Republiek erin slaag de Frankrijk en Engeland uit el kaar te houden bleef haar positie onaantastbaar. In 1670 kwamen Engeland en Frankrijk met el kaar overeen om de Republiek aan te vallen. Vanuit het westen dreigde een Engelse inval. De troepen van de Franse koning rukten vanuit het zuiden op. Een grote troepenmacht trok de Maas over om vanuit het oosten Neder land binnen te vallen. Troepen uit Munster en Keulen versterkten de Franse troepenmacht, die een sterkte van 120.000 man had. In april 1672 vielen de legers aan. In een ommezien was Gelderland veroverd en Holland liep gevaar. Om dat gevaar af te wenden werd de Utrechtse laagvlakte onder water gezet: de Hollandse water linie. Van alle kanten werd de Repu bliek bedreigd. Naar mate de drei- Schutterij en predikanten De burgerij vond twee spreek buizen.. Allereerst de schutterijen waarin vele mannen waren opge nomen en die in tijden van oorlog dé stad moesten verdedigen. Hun manschappen werden voor het grootste, deel gerecruteerd uit de ambachtslieden. Op de tweede plaats de predikanten van de Ge reformeerde Kerk. Zij spraken vanaf de kansels de taal van het volk, stonden in groot aanzien en waren in de regel onverdachte Oranje-klanten. De schutterijen en de Classis, waarin de predikanten verenigd waren, verzochten op 24 juni 1672 bij het stadsbestuur om inzage van alle ingekomen stukken. Zo wilde men zekereheid dat de bur gerij niet bedrogen werd in hun le gitieme wens dat Oranje stadhou der moest worden. De Zierikzeese raad was (nog) niet onder de in druk. De schutterijen kregen te horen dat de heren van het stad huis zelf wel 'zouden bepalen wat naar buiten gebracht kon worden. De classis kreeg hetzelfde te ho ren, met de.toevoeging dat het in dienen van verzoeken of het vra gen om audiëntie tevergeefs zou zijn. ,,Het volk redeloos, de regering radeloos, het land reddeloos". Met die woorden was de situatie goed _j*esd>e$st. De verheffing* van-de pfïrfs" tot stadhouder leek een kwestie van tijd. Niet in Veerc, zoals vele ge- schiedboekjes ons leren, maar in Dordrecht, de stad van raadspen sionaris Johan de Witt, barstte het oproer los. Op 25 juni werd de prins onder druk'van een grote menigte uitgenodigd óm orde op ^aken te komen stellen. De oproe righeid sloeg over naar Rotter dam. Gouda en Schiedam, Ook in Zierikzee dreigde oproer. Op 1 juli behandelde de stadsraad een ver zoek van de officieren van de schutterijen en van de gildede- kens om de prins te verheffen tot stadhouder. Tevensy^rzpeh11en ze om vier personen''af v;temogen vaardigen om zitting .tp'némen in de raad. De stedelijke iftagistraten besloten nog niet te wijken. Wel verklaarden zij zich bereid voor lichting te geven. De Staten van Zeeland konden de prins tot stadhouder van Zee land benoemen. In de Staten had den zitting de „Eerste Edele", de v ^vertegenwoordiger van de Prins van Oranje, en de zes stemhebben- de steden van Zeeland: Middel-- burg, Zierikzee, Goes, Tholen, Veere en Vlissingen. Goes en Tho len waren allerminst ingenonien met de benoeming van een nieuwe 'stadhouder,, .die jinyloéd zóu heb- ben öp cde' samenstelling vah ljun stadsbesturen. Toch móesten ook zij zwichtten. Op 9 jüli beSÜjrteÉ de Zeeuwse Staten unaniem om de prins te verheffen tót stadhou der. Zeeland was om. Het besluit van de Statën tem-- perde de gemoederen niet. Er wa ren nog velé andere grieven, zoals de slechte financiële situatie van het gewest. De oorlog vröëg grote financiële offers en in het bijzon der in Zeeland werden de belastin gen daarvoor slecht geïnd. Wilde de stadsraad niet zélf orde op zaken stellen, wat lette de bur gerij het heft in èigemhandèri te nemen? Op 11 juli kwam de raad opnieuw in vergadering bijeen. Na het plechtig u-ïtSpVéken van het ambtsgebed kwam een brief ter tafel van de kapitein Hoffer en zijn luitenant en vaandrig, ge schreven vanuit Bergen op Zootn. In verband met de oorlogsdrei ging was daarheen een Zierikzee se compagnie schutters gezonden. Ze verzochten een financiële tege moetkoming. Het verzoek was re delijk en besloten werd te ant woorden dat de leden van de compagnie hetzelfde zouden ont vangen als de manschappen uit Middelburg. Maar tijdens die vergadering klonk er geschreeuw vanuit de Meelstraat. De heren keken In 1986 is het 300 jaar geleden dat de Glorious Revolution ofwel )de Roemrijke Omwenteling zich voltrok. Stadhouderr Prijis Wil- lèm III verdrepj 'in Qat jp^r. zijn schoonvader Jacóbus' tlvan dê Slngelse troon. Een ,j.aar later werd Willem III samen met zijn vrouw Mary gekroond tot koning en koningin van Engeland, Schot land en Ierland. Deze feiten zijn aanleiding voor tal van mani festaties en evenementen. In een artikelenreeks wordt na der ingegaan op de historische re laties tussen koning-stadhouder Willem III en Zierikzee. nieuwsgierig door de ramen en wat al lang gevreesd werd gebeur de. Een dreigende mensenmenigte vulde de straat. De landlieden en vissers waren goed vertegenwoor digd en hadden stenen, stokken en wapens bij zich. De burgemeester, noch de leden van de raad, lukte het de menigte tot bedaren te brengen. Spoedig kwam het tot een uitbarsting. De ramen van het stadhuis werden ingegooid. Men zette zich aan het forceren van de deur van het stadhuis. De stadsraad had intussen op dracht gegeven aan de kapiteins, die iri krijgsraad bijeen waren, om de schutterijen in het geweer te brengen. Twee of drie compag nieën slaagden erin de menigte uiteen te drijven en het stadhuis te ontzetten. H.Uil t (wordt vervolgd) Raadspensionaris Johan de Witt (uit: Dick Schaap en Teun van den Berg, Johan de Witt, een volmaakt Hollander, Bussum)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4