Matte ZLM-vergadering over komst zoete water Commissie wil uitzichttoren in de boswachterij laten renoveren Commissie adviseert college tot aanleg voetpad langs Stoofweg Het Genootschap Munt- en Penningkunde in Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeuwse toerist krijgt informatie systeem ISTA OOSTERLAND 1£6r WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zoetwater Uitvoerige informatie over het ontwikke lingsplan zoetwater van de ZLM en de CBTB. (Pag. 2). Jeugd Inwoners van Scharendijke hebben aandacht gevraagd voor de jeugd en jongeren. (Pag. 3). Willem III Vandaag start een serie van vijf artikelen over Willem III en Zierikzee. (Pag. 3) Wierronde De Ronde van Midden-Zeeland komt dit jaar weer over Schouwen-Duiveland. (Pag. 11). De gang van een mens is vaak een stuk van zijn ka rakter. Sirius Aankoopprijs één galden. Opknapkosten 30.000 gulden sportveld te Renesse voor een bedrag van bijna 14.000 gulden kreeg ook een positief advies van de commissie. Het was mosterd na de maaltijd want de werkzaamheden, die eigenlijk waren geraamd na afloop van de competitie, zijn inmiddels al begonnen. Dit ge beurde op verzoek van de sportver eniging die het veld eind juli nodig heeft voor het campingvoetbaltoer nooi. Omdat de renovatie ook al in de meerjarenraming stond had de com missie geen problemen met het vol dongen feit waarvoor zij werd ge steld. Parkeerautomaat Dat was ook het geval met de aan schaf van een parkeerautomaat voor de parkeerplaats Oude Moolweg te Renesse. Het apparaat ter waarde van 15.000 gulden is reeds besteld en zal met Pinksteren voor het eerst worden gebruikt. Alleen commissie lid J. van den Berge (RU) had liever gezien dat men een parkeerautomaat zou nemen die volautomatisch het te betalen bedrag uitrekent maar die ook 50.000 gulden duurder kost. ,,Dit vind ik amateuristisch overkomen". De andere commissieleden voelden echter meer voor de mening van com missielid G. J. W. van der Salm (PvdA) die de capaciteit van het par keerterrein niet groot genoeg vond voor de aanschaf van zo'n duur appa raat. De parkeerautomaat is voorlo pig op proef. Als hij niet goed bevalt kan hij terug worden gegeven aan de leverancier en hoeft alleen een huur bedrag worden betaald voor de perio de waarin hij werd gebruikt. BURGH-HAAMSTEDE - Eén gulden. Dat is de prijs waarvoor de watermaatschappij WMZ de watertoren aan het eind van de Adriaan van der Weijdeweg (in de domi- niale bossen te Haamstede) te koop aanbiedt aan de ge meente Westerschouwen. ,,De consequentie van die ene piek is wel dat er nog 30.000 gulden achteraan komt", waarschuwde de voorzitter A. J. Padmos de leden van de commissie voor openbare werken tijdens de openbare vergadering in het gemeentehuis te Haamstede. Maar dat bleek geen onoverkomelijke hinderpaal. De commis sie adviseerde unaniem tot aankoop en renovatie van de toren. De belangrijkste reden hiervoor was de nevenfunctie als uitzichttoren die het gebouw vele jaren vervulde. Het gebouw is al geruime tijd niet meer in gebruik als watertoren. En twee jaar geleden moest de WMZ ook de buitentrap van de toren afgeslui- ten omdat beklimming niet langer verantwoord bleek in verband met voortschrijdende betonrot. Geen geld De Watermaatschappij wilde geen geld in het gebouw steken omdat het niet meer wordt gebruikt bij de wa terwinning. „Vele mensen hebben sindsdien gevraagd of de gemeente er niet wat aan kon doen om de toren te behouden als uitkijkpunt. Ik vind dat dat ook moét gebeuren. De toren is een attractie die in allerlei boeket wordt vermeld. Het kdmt de aantrek kelijkheid van het bos en de omge ving zeker ten goede als hij in ere wordt herstelt. Het is een attractieve aanwinst voor de omgeving", aldus commissielid C. van der Haven-Eike lenboom (WD). De overige drie commissieleden sloten zich unaniem bij haar betoog aan. De kosten van restauratie zijn berekend door een firma die is gespe cialiseerd in het onderhoud van be tonnen bouwwerken. Zij doen ook het onderhoud aan de stormvloedke ring. Het positieve advies van de commissie openbare werken is een eerste stap op weg naar het behoud van de toren. Volgende week advi seert de commissie financiën over het al dan niet beschikbaar stellen van het restauratiebedrag en de defi nitieve beslissing ligt natuurlijk bij de gemeenteraadsleden. De renovatie van de toplaag van het De uitzichttoren. MIDDELBURG - Zeeland neemt nog voordat de pinksterdagen beginnen een elektronisch toeristisch infor matiesysteem in gebruik. Het gaat om een initiatief van de provinciale Zeeuwse VVV en het voorziet toeristen en be drijven 24 uur per dag van in formatie. Via beeldschermen kan men alle mogelijke gege vens opvragen. Het gaat onder meer om de vraag waar men nog kan overnachten in hotels, op campings en in zomerwo ningen, welke bezienswaardig heden en evenementen er zijn en wat voor weer het is. Het nieuwe Zeeland zien systeem, dat onder meer in de VVV's komt te staan, kan ieder moment worden aangevuld met verkeersinformatie of pro bleeminformatie als het erg druk wordt aan de kust. Vol gens directeur A. J. Bontebal van de Zeeuwse provinciale VW heeft het systeem een in vestering gekost van 125.000 gulden. De jaarlijkse exploita tiekosten bedragen 65.000 gul den en die kosten worden door het grootste deel van de Zeeuw se gemeenten gedragen. De ter minals, die rond de 3.000 gul den kosten, moeten door de bedrijven zelf worden aange schaft. De provincies Brabant, Limburg en Gelderland heb ben ook plannen voor het in voeren van deze toeristische in formatiemogelijkheden. Naar aanleiding van klachten omwonenden BROUWERSHAVEN - De adviescommissie voor re creatie en openbare werken van de gemeente Brouwers haven adviseert het college om langs een gedeelte van de Stoofweg bij Dreischor een voetpad aan te leggen. Dat is de uitkomst van de discussie die gevoerd werd op de ver gadering van de commissie. De zaak werd aan de orde ge steld naar aanleiding van klachten van bewoners van de Stoofweg. denk dat we ook eens moeten bezien of sommige voorrangskruisingen wel voorrangskruisingen moeten blijven. Ik denk zelf dat mensen harder rij den als ze weten dat ze voorrang heb ben op zijwegen". „Onder de bewoners leven eigenlijk verschillende klachten", aldus com missievoorzitter Ph. J. van Ast. „Ten eerste vindt men dat er teveel verkeer over de Stoofweg en de Boogerdweg rijdt. Ten tweede wordt er volgens de bewoners veel te hard gereden en ten derde is volgens de klachten de Stoof weg voetgangersonvriendelijk". Maatregelen Naar aanleiding van de klachten van de bewoners is het college van b en w van Brouwershaven in de mate rie gedoken en er is een aantal maat regelen uit de bus gekomen. Om te proberen de verkeersintensiteit op Stoofweg en Boogerdweg wat te ver minderen wil men de bewegwijzering wijzigen. Zo wil men door verandering van bewegwijzering bewerkstelligen dat het doorgaand verkeer in de richting Rotterdam meer gebruik gaat maken van Delingsdijk en Heuvelsweg en minder van Stoofweg en Boogerd weg. „Dat plan is al eerder ter sprake ge weest", aldus Van Ast, „Maar toen was er nog geen fietspad langs de Heuvelsweg en meer verkeer op die weg toen zou gevaarlijke situaties voor fietsers hebben opgeleverd". Volgens Van Ast Is er weinig te doen aan het (te) harde rijden. „Dat is een kwestie van mentaliteit. Maar de po litie gaat wel meer conrroleren". Ganzeman sloot zich verder aan bij de opmerking van Van der Meide dat het geen kwaad kan te onderzoeken wat het effect is van 'obstakels' op de Stoofweg, bedoeld om de snelheid te remmen. Commissielid C. de Munnik bracht vervolgens onder de aandacht dat aanleg van het voetpad geen soe- .laas biedt voor de fietsers. „Wij heb ben als PvdA altijd gepleit voor meer fietspaden in de gemeente. Dat heeft wat ons betreft hoge prioriteit", al dus De Munnik. Voorrang De commissieleden beperkten zich in de discussie niet tot het ter tafel liggende voorstel. De Munnik: „Ik Commissielid M. C. J. Mol (VVD) stelde dat de aanleg van het voetpad wellicht ook remmend kan werken op de snelheid van de auto's. „Ik denk dat men eerder de indruk heeft in de bebouwde kom te zijn. En dan zal men langzamer gaan rijden". J. H. M. Beek, van de dienst ge meentewerken, stelde in antwoord op de vragen uit de commissie dat wel bekeken kan worden of uitstulpingen van het voetpad op de rijweg van in vloed zijn op de snelheid van het ver keer. „Maar ik zeg daarbij dat daar erg weinig ruimte voor is. En het moet wel voor iedereen veilig zijn en blijven". Het is de bedoeling dat vanaf Stoof weg 20 tot en met de aansluiting op de Molstraat een voetpad aangelegd wordt van 1.20 meter breed. Het gaat hier niet om een vrij liggend voetpad, maar wel een verhoogd voetpad met trottoirbanden. Volgens een eerste schatting vergt aanleg van het voet pad 17.610 gulden. Een en ander wordt gedekt uit de beschikbare gel den uit de pot onderhoud straten. Commissielid P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) stelde in een eerste reactie op het plan dat er in de toe komst alleen maar meer problemen op het gebied van de verkeersveilig heid zullen onstaan. „En dan is dit in feite alleen een detailoplossing". Commissievoorzitter Van. Ast rea geerde daar later op met de opmer king dat een en ander feitelijk buiten de agenda van de commissievergade ring valt. „Dat is meer een zaak van de raad'', aldus Van Ast. Overigens schaarde Van der Meide zich wel ach ter het plan om het verkeer meer om te leiden via wegen die wel tegen een groot verkeersaanbod opgewassen zijn. Van der Meide plaatste verder nog de kanttekening dat het geplande voetpad wel dicht langs de weg komt te liggen en vrij smal is. Commissie lid M. C. Ganzeman (CDA) gaf als zijn mening te kennen dat hij aanleg van het voetpad ziet als een oplos sing die de veiligheid ten goede komt. Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Pinksteraanbieding!! 24 mnd. financieren tegen 0% rente op gebruikte auto's. 2e Pinksterdag van 10.00 tot 16.00 uur 01114-1495 ZIERIKZEE - Tijdens de bijzondere ledenvergadering van de ZLM in de Graanbeurs te Zierikzee deed niets herinneren aan de gestreden strijd voor en tegen de komst van de zoetwaterpijp in 1987. ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gastel moest zelfs verschillende pogingen ondernemen om de ongeveer 75 aan wezigen te betrekken in de discussie over het nieuwe ontwikkelingsplan zoet watervoorziening. De ZLM en de CBTB hebben dit plan deze week naar gedeputeerde staten gestuurd. Voornaamste ver zoek is het wegnemen van de tijds klem voor de gelden van de ver schillende overheden. Tijdens de vergadering in de Graanbeurs bleef discussie over de voors en te- gens achterwege en maakte slechts een handjevol aanwezigen van de gelegenheid gebruik infor merende vragen te stellen. Van Gastel zelf wilde erkennen, dat de voorlichting in achterlig gende periode niet optimaal ge weest is. Anderzijds kunnen ook vraagtekens gezet worden bij de reacties van de betrokkenen. Maar dat is - zoals Van Gastel het noemde - passé. „Wel is het'zo, dat er al twaalf jaar gesproken wordt over het zoete water. Al vanaf het moment dat in 1976 gekozen werd voor een open Oosterscheldeke- ring". Kans A. J. G. Doeleman, oud- voorzitter van de ZLM, nam zijn kans waar om de aanwezigen op het belang van eensgezindheid te wijzen. „Als je van de boeren 130 gulden vraagt dan is dat veel. De vraag naar meer informatie is te recht en het is nu nog niet verant woord om volmondig ja te zeggen tegen het zoctewater. De Schouwen-Duivelandse samenle ving heeft recht op uitstel". De ZLM en de CBTB hebben met de presentatie van het plan overi gens ook nog geen standpunt inge nomen. Dat zit er pas over een drietal jaren in. Over de inhoud van het plan wordt meer informa tiegegeven in een artikel elders in deze krant. pe etir Tentoonstelling in Stadhuismuseum ZIERIKZEE - Vanwege zijn numismatisch verleden, ofwel zijn verleden waarin munten en penningen voor kwamen, heeft het Koninklijk Genootschap voor Munt en Penningkunde Zierikzee uitgekozen om dit voorjaar zijn ledenvergadering/bijeenkomst te houden. Het Ge nootschap koppelt hieraan een munten- en penningen tentoonstelling vast over het onderwerp: De strijd tegen het water. Die expositie wordt opgesteld in het stadhuismuseum en is te bezichti gen van vanaf maandag 30 mei tot een oktober dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur. Het Koninklijk Genootschap voor Munt en Penningkunde is een landelijke organisatie die werd opgericht in 1892 en ruim 400 leden uit heel Neder land telt Men stelt zich ten doel om de kennis en de beoefening van de nu mismatiek (de munt- en penningkun de) te bevorderen. De ledenvergaderingen, die twee maal per jaar plaatsvinden, worden steeds in een stad met een numisma tisch verleden gehouden. De tentoon stelling die aan de bijeenkomst in Zierikzee is gekoppeld heeft betrek king op penningen over het onder werp de strijd tegen het water. In een vitrine worden penningen getoond die betrekking hebben op de vroege re waterschappen. Ook zijn er alge mene waterstaatpenningen te zien. Tijdens dc bijeenkomst op zater dag 28 mei wordt het Genootschap ontvangen door burgemeester mr J. J. P. M. Assclbergs. Dr ir H. Gerrit sen houdt een lezing over penningen met het thema do strijd tegen het wa ter. En dr J. W. van Dusscn houdt een lezing over het onderwerp noodmun ten van Zierikzee. De bijeenkomst wordt besloten met een bezichtiging van de munten- en penningententoonstelling en het stadhuismuseum. Elke geintereseer- de kan dat ook doen vanaf maandag 30 mei tot eind september Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Fris Het blijft vooralsnog aanhoudend fris met een koude nacht. Wel blijft het overal droog en de maximum- middagtemperatuur is 14 graden. De wind is zwak tot matig noord-noord oost en in de nacht wordt het een graad of vijf. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 24 mei: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: oost 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei Zon op 05.37, onder 21.36 Maan op 10.07, onder 02.17 22 mei Zon op 05.36, onder 21.38 Maan op 11.22, onder 02.36 23 mei Zon op 05.34, onder 21.39 Maan op 12.35, onder 02.50 24 mei Zon op 05.33, onder 21.41 Maan op 13.47, onder 03.01 Eerste Kwartier: 23 mei (18.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Halsreikend kijkt Ne derland naar dc komst van een hoge- drukgebied dat meer zon en hogere temperaturen moet gaan brengen. Vrijdagochtend lag het hogedruk- centrum nog enkele honderden kilo meters ten westen van Ierland. Op dat moment vielen er in ons land een paar flinke buien. Zelfs hagel is er op enkele plaatsen gevallen. Die buiighcid had te maken met een storingsgebicd dat de komende dagen boven Midden-Europa blijft hangen. Het is niet uitgesloten dat er zaterdag ook nog een bui in ons land valt. Met de Pinksterdagen is het hoge- drukgebied zo dichtbij gekomen dat het waarschijnlijk droog blijft. Sta pelwolken kunnen dan nog wel de zon af en toe afschermen. De koude noordenwind raken we zaterdag kwijt. Oostelijke winden brengen met de Pinksteren de temperatuur naar een graad of 18.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1