BROOD UIT HET WATER filmnieuws Expositie Brouwershaven en de zeevaart in de 19e eeuw geopend Dróle-O-Drome in Middelburg Stakeout in Concertzaal 7 Werknemer in Nederland veel vaker ziek dan collega in buitenland Gecombineerde expositie Dikke Toren Zierikzee ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE Donderdag: 19 mei 1988 Nr. 24338 Door FENAND VAN DEN OEVER NIJMEGEN - Werknemers in Ne derland melden zich vijftig tot hon derd procent vaker ziek dan hun col lega's in België en de bondsrepubliek Duitsland. Langdurig verzuim (zes weken of langer) omvat in ons land al zeventig procent van alle verzuimda gen. Volgens de Nijmeegse onderzoe ker drs. J. A. M. Grosfeld zijn psychi sche en psychosomatische klachten de belangrijkste veroorzakers van het ziekteverzuim. Het verzuim wordt nog eens ver sterkt door te veel eten, roken, drin ken, slecht slapen en het gebruik van geneesmiddelen. Bovendien blijken de verzuimproblemen het meest voor te komen onder slecht geschoolde werknemers in lage technische beroe pen. Als er geen maatregelen worden genomen zal in het jaar 2000 zeven tien tot twintig procent van de be roepsbevolking door ziekte buiten het arbeidsproces staan. De bedrijfspsycholoog Grosfeld heeft als eerste in Nederland onder zoek gedaan naar de voorspelbaar heid van ziekteverzuim en de oorza ken daarvan. Zijn bevindingen staan in het proefschrift 'De voorspelbaar heid van individuele verzuimduur' waarop hij woensdag aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen pro moveert. Op grond van de onderzoek resultaten wil Grosfeld voorepeilin gen doen over de toekomstige ont wikkelingen rond de verzuimduur. Tot 28 mei ZIERIKZEE - In de Dik ke Toren aan de Balie te Zierikzee worden dit zo merseizoen weer regelma tig exposities gehouden. De eerste loopt van 12 tot en met 28 mei en is een ge combineerde tentoonstel ling van werk van Rijnhart Schregardus en Harry Kos ter. Rijnhart Schregardus ujt Brou wershaven exposeerde al eerder in de Dikke Toren. Zijn specialiteit is het vervaardigen van zandschilderijen. Doeken die worden opgebouwd met zand, steen, ijzer en andere concrete zaken. Door deze techniek lijken de schilderijen een grote diepte te heb ben. Schregardus maakt verder veel vuldig gebruik van pasteltinten. Landschappen Op de expositie verder schilderijen van Harry Koster. Hij werd bekend door exposities in het Stedelijk Mu seum te Schiedam, het Stedelijk Mu seum te Amsterdam en de Salon de Paris te Parijs. Hij maakt landschap pen met overweldigende luchten, ver stilde waterplassen en verre einders. Dat alles badend in het typisch Hol landse licht. De expositie in de Dikke Toren is te zien tot en met 28 mei en is dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. In museum De Vergulde Garnaal tot eind september BROUWERSHAVEN - „Er waren 25 logementen en veel huizen van plezier. Er werd gedronken en er werd geknokt". De voorzitter van de stichting culturele commissie De Roode Lelie R. van de Luitgaren schilderde een kleurrijk beeld van het leven in Brou wershaven in de negentiende eeuw. Hij had het over de bloeiperiode toen Brouwersha ven een belangrijke doorvoerhaven was voor zeeschepen die naar Rotterdam voeren. Het graven van de Nieuwe Waterweg maakte daar voorgoed een einde aan. Maar in het Brouwse museum De Vergulde Garnaal is tot eind september een tentoonstelling die een levendig beeld schildert van die tijd. De expositie werd geopend met het doorknippen van een lint door burge- meester C. Slabbekoorn. Hij prees de museumcommissie van de Roode Le lie bestaande uit Helène Renders, Corrie van Vulpen, Cor den Oude en Maatje Jansen-Glas die de tentoon stelling organiseerden en inrichtten. Zij werden daartoe geïnspireerd doordat 1988 in Nederland het natio nale museumjaar is. Vanwege het roemrijke verleden van Brouwersha ven als havenplaats kozen zij voor het thema Nederland Waterland. De titel van de tentoonstelling is Brouwers haven en de zeevaart in de 19e eeuw. ,,Het is niet niks om een dergelijke expositie op touw te zetten voor een kleine vereniging. Ik ben er trots op dat een klein museum als het onze een bijdrage kan leveren aan het na tionale museumjaar", aldus de burge meester. Concert De openingsplechtigheid werd om lijst door een concert door de brass band van de Brouwse muziekvereni ging Apollo onder leiding van J. Knuist. En daarna konden de belang stellenden als eerste een kijkje ne men bij de expositie. Zij kregen daar bij een beeld van de omstandigheden die aanleiding werden voor de Brouwse periode van welvaart. Het verzandden van de overige traditio nele waterwegen naar Rotterdam, de industrialisatie van het Ruhrgebied en de toename van de vaart op N ederlands-Indië. Op de expositie ook de gevolgen die dat had voor Brouwershaven. Het betonnen van het Brouwershavense gat en de ondersteunende diensten voor het scheepvaartverkeer die in Brouwershaven werden gestatio neerd. Zo kwam er een Rijksloods- dienst, een douanepost, een arts voor quarantainemaatregelen, scheeps agenten voor de afhandeling van scheepszaken, een agent van de Ne derlandse handelsmaatschappij, consulaten, sleepdiensten, havenar beid, een telegraafverbinding en red dingsdiensten. Op de expositie wordt hiervan niet alleen een glo baal overzicht gegeven. Juist de de- tails tekenen de sfeer uit die tijd. Zo vindt men. erbij voorbeeld een 'land kaart die een dagboek vormt van een 122 dagen durende zeereis van Brou wershaven naar Batavia. In kleine letters staan van elke dag de weers omstandigheden en de koers geno- teerd. Maar ook de bijzondere ge beurtenissen aan boord. Zoals het opvoeren van toneelstukken en de geboorte- en sterfgevallen. De reden van dat eerste was dat de zeelui soms in Batavia een vrouw vonden die zij mee naar huis namen. Zo wordt op de expositie verslag ge daan van de geboorte van een kind op het schip de Kosmopoliet ter hoogte van de Azoren. Zij kreeg de toepasse lijke namen Carolina Albertina Azo- ra Cosmopolita. Neergang- De expositie geeft ook een beeld van de neergang van de bloeiperiode en de plannen "die. vooraf .gingen aan - het graven van de Nieuwe Waterweg dié in 1872 werd geopend. Behalve ve le wandpanelen met informatie over dit alles vindt men op de expositie modellen en attributen van de sche pen uit die tijd. De museumcommis sie kreeg een groot gedeelte van het materiaal voor de tentoonstelling in bruikleen van het maritiem museum in Rotterdam, het museum Vianen bij Ouwerkerk, uit het gemeente-ar chief van Brouwershaven en van par ticulieren. Men was vier maanden be zig met de voorbereidingen. Met het openen van de expositie Brouwershaven en de zeevaart in de 19e eeuw is ook de winterperiode af gelopen waarip het museum De Ver gulde Garnaal gesloten was. De be zoekers kunnen vanaf nuin het gebouw ook weer de permanente ex positie over de geschiedenis van Brouwershaven zien en informatie Vrijdag 20 mei Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Oostvaarderplassen... men senwerk, natuurfilm, herh. 16.20 uur Applaus, gevarieerd pro gramma over kunsten en evenemen ten. 17.30 uur Journaal 17.46 uur KRO kinderkookkafé, jeugdmagazine gepresenteerd door Petra Schimmel. 18.00 uur Hitkwis. Presentatie: Henk Westbroek. 19.00 uur Journaal 19.18 uur Vliegeren in Maleisië, re portage van het internationaal vlie gerfestival in Kotha Bharu, Maleisië. 20.05 uur Terugkeer naar Brides- head, zeven-delige Engelse serie naar het boek Brideshead revisited van Evelyn Waugh. Afl. 5. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Brandpunt weekend-editie 23.30 uur Experiment in terror, Ame rikaanse speelfilm uit 1962. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Rosco, kinderserie. 15.50 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 7. Herh. 16.15 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 16.40 uur Mask, tekenfilmserie. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.25 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Artis 150 jaar, documentai re over de geschiedenis van deze die rentuin. 19.25 uur Familie Oudenrijn. Serie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Privé voor twee, klucht van John Chapman en Dave Freeman. 22.35 uur Jongbloed Joosten, live- programma met hoogtepunten uit het nieuws. 23.05 uur TV-vitrine, gedramatiseerd kunstprogramma. 23.15 uur Onze Ouwe, Duitse politie serie. 00.20 uur Journaal 00.25 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders 18.30 uur Steden en hun verleden, leê 7. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, jeugdpro gramma. 19.25 uur. TV-3, informatierubriek. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling: Ariad ne auf Naxos, opera van R. Strauss. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 160. Herh. 18.05 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peetere en een gastpresenta- tor. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. Aansl. Paar- denkoersen. 20.20 uur Extra-time. 20.50 uur Wereldoorlog II. De tijd der vergelding, 8-delige reeks over de aanslagen en represaille-acties tij dens WO II. 22.20 uur Nieuws. 22.35 uur Profiel van een orkest, re portage over het BRT-Filharmonisch Orkest. 23.10 uur Coda: Gescheiden, van Jan van Nijlen. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkanen. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie, afl. 548. 19.25 uur Oshin, Japanse serie, afl. 266. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur Catch 22, Amerikaanse speelfilm uit 1970 van Mike Nichols. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. Burgemeester Slabbekoorn voor hij het lint doorknipte om de tentoonstel ling Brouwershaven en de zeevaart in de 19e eeuw te openen. inwinnen- bij. het. VVV-kantoor dat ,ook in het museum is gevestigd;. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. HILVERSUM/MONTREUX - De achtste aflevering van Kinderen voor kindèren'hééft op'hét internatiönale televisiefestival van Montreux de Bronzen Roos toegekend gekregen. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 21 en zondag 22 mei de film Stakeout met Richard Dreyfuss en Emilio Estevez. De filmkeu ring is voor alle leeftijden en beide dagen begint de rolprent om 20.00 uur. 'Stick' Montgomery zit in de gevan genis wegens een bankoverval en de moord op een politieman, maar hij wil ontsnappen. Als dat eenmaal ge lukt is gaat er natuurlijk een grote politiemacht achter hem aan. De FBI laat de huizen van vrienden in de ga ten houden. Een van die huizen is van Maria Guadelupe McGuire, de vroe gere vriendin van Montgomery. Er volgt een speuractie. Een van de politiemannen is de vriend van Maria. Hoe reageert ze als ze er achter komt, dat haar vriend haar bespiedt? Wat zal Stick Montgo mery doen als hij ontdekt dat zijn vroegere vriendin het bed met een po litieman heeft gedeeld en wat zullen de bazen van deze politieman zeggen als ze horen dat hij volkomen buiten zijn boekje is gegaan door met Maria een verhouding te beginnen? DEN HAAG - Uitbreiding van de reclamezendtijd onder de huidige STER-regeling zal niet leiden tot een optimale uitbating van de in Neder land beschikbare reclamegelden. Een forse uitbreiding zou er zelfs wel eens toe kunnen leiden dat reclamezend tijd moeilijk of tegen veel lagere prij zen wordt verkocht. Bovendien zal de adverteerder naarmate de datum van de Europese eenwording (1992) na dert, meer en meer geneigd zijn recla meguldens bij commerciële satelliet zenders te besteden. TOKYO - Een Japanse firma heeft een walkman met draadloze koptele foon ontwikkeld, die voorlopig al leen beschikbaar is voor de Japanse markt. De cassettespeler heeft een zender die de signalen naar de oor schelpen overbrengt. De ontvangers hebben een bereik van 1-1 Vi meter, zo dat de walkman in tas of koffer kan blijven zitten. Maar dit bereik bete kent tevens dat ook het geluid van an dere walkmen binnen deze afstand wordt gehoord. UTRECHT - Voor de tweede keer binnen een week heeft een arrestant in een cel van het Utrechtse hoofdbu reau van politie zijn matras in brand gestoken. Net als de arrestant van af gelopen zaterdag bleek de 16-jarige Utrechter die zijn beddegoed in vlam zette, een aansteker op zak te hebben. het water en 'draagt' het vistuig) aan bakboordzij (linkerzijde van het schip) en Joost Sas (och, hij is een ou we man, hadden ze onder elkaar ge zegd) stond voorop om, als het fout wou, Wijnand een seintje te geven. Die kon ook niet alles zien, al zag hij veel. Ze hadden hun vaste plaatsen. Zó was het eeuwen geweest bij de beug: de schotter, de omtoor (de man die de volle aasbakken aanvoert) en de ach teraanhouder aan stuurboord, drie man bij het aas, nevens het deken en aan bakboord de ouwenjongen om de jonen overboord te zetten. En daar tussendoor de speeljongen met zijn lamp om bij te lichten. Zo stonden ze, in donkerte en wilde bries, klaar. Popelend de blik op de ouwe en het water gericht, van bei moest het komen. De Zorg en Vlijt voer met gereefde lappen, maar ze liep er nog gezwind vandoor. Wijnand Hoogendijk keek in het rond. Hij probeerde de wind te wegen en de kracht van de stroom in zijn bestek te verwerken. Hij kon moeilijk tot een koers besluiten, wartt hij wist: in koers en stroom zat de zegen. In drie dagen wou hij vol zijn. Ze werden ongeduldig. Wijnand riep van achter tenslotte: ,,Hoe staat het erbij?" De schotter antwoordde: ..Als de baas blieft Van achter kwam direct weerom: ,,Ja, ik blief, zet je joon maar op hoop van zegen". Dat was het bevel. Direct plonsde reeds het eerste joon te water. Giel van Deventer liet de lijn te water zakken en terwijl schoot de Zorg en Vlijt verder, in razend tempo. Giel had een taaie baan. Hij mocht niet achterop raken en moest oppassen, dat de haken niet in zijn vlees vlogen. Twaalfduizend meter lijn glipten, honderd per minuut, door zijn handen. Dries, de achteraanhouder, zorgde dat de boel strak en goed op de bo dem kwam. Hii riep telkens, voor de lijn te laten schieten: houd je klaar maar, waar op de schotter antwoord de: dat ben ik En dat ging zo door. Ze konden elkaar garanderen, dat het tuig in een rechte lijn op de bodem lag. Tfelkens schreeuwden ze elkaar wat toe, zoals: aangeheeld is gooi, met als antwoord: dat is mooi. En zo zeilden ze, in deze aardedonkere nacht, hun hoekig viswant uit. als er nu maar leven onder water was en de vis bijten wou., Wijnand Hoogendijk heeft in zijn hoofd gezet: hij moet en zal een reis te verse maken. Over tien dagen, stond het voor hem vast: moet hij met bun- en krimpvis in IJmuiden voor de kant liggen. Het is meer zijn eer, die hij ermede gemoeid acht, dan zijn verlangen om woord te houden. Daar om viste hij nu op schelvis. De schel visbeug is afmattender dan die op ka beljauw. Aan schelvisbeugen komt geen eind. Dekabeljauwbeug, de vaart ter zoute zogezegd, kent de rust van het overzeilen, de schelvisbeug kent geen pauze Het kan Wijnand niet schelen, hij verlangt geen rust. Het volk vaart trouwens ook liever ter verse. De versvaart behoedt voor pekelvreters. En het zout haten ze déérom zeer. (wordt vervolgt) MIDDELBURG - De bouwers van Dróle-O-Drome organiseren in samenwerking met de provincie Zeeland en de ge meente Middelburg dit zonder overdrijven - unieke kunstproject uit België (met name Antwerpen): de Dróle-O- Drome. Deze spiralende metalen constructie (12 m breed. 14 m hoog en 26 ton zwaar) zal bijna 6 weken zowel inwoners als toeristen verrassen op het Damplein. Niet alleen door z'n opvallende kronkel, maar zeker ook door z'n binnen kant. Je kan inderdaad de spiraalgang binnenin bezoeken: je betreedt dan een fascinerende ruimte waarin door kleur, geluid, licht, techniek en vormgeving de zintuigen worden geprikkeld. De Dróle-O-Drome is een ontdekkingstocht naar de top. met achter elke hoek een verrassing. En hoeken zijn er in overvloed in deze constructie, die is opgebouwd uit 292 verschillende driehoeken. Tijdens de zomer van '87 (in Antwerpen en Ainsterdam) werd de Dróle-O-Drome overrompeld door nieuwsgierige bezoekers. Dit jaar maakt de Dróle-O-Drome zijn opwachting in Middelburg, van 28 juni tot 4 augustus. Daarna reist hij richting Duitsland. De initiatiefnemers in Middelburg starten vanaf vandaag (dinsdag) met de praktische voorbereiding van het project. En daarbij is hulp erg welkom, zoivel voor praktische pro blemen (zoals logies voor de montage-ploeg) als voor promotie en sponsoring. Met de nodige publicitaire en andere ondersteuning zal de Dróle-O-Drome uitgroeien tot een kunstzinnig hoogtepunt in toeristisch Zeelajid. Binnensmonds zat Wijnand dat prachtige blanke prikkenaas te roe men. Naar boven riep hij: ,,Azen Eén van de wachtslui ging naar vo ren en wat later kwamen de lui, wier baantje het was, aan dek. Ze werkten meer op gevoel en gehoor, dan op het gezicht. De klok van één was ook nog maar net koud. De ingehakte lijnen lagen klaar met haken, aan enige dui zenden werd het aas gepikt. ,,De laatste, ouwe", zei Dirk opge lucht. En toen roemde Wijnand: „D'r zal uit jou wel een visser groeien, joj, vraag aan de stuurman maar om twee vijgen voor de vieze smaak". En terwijl aasden de anderen door, de ene bak voor, de andere na. Ze wa ren er allemaal mee bezig. Alleen Joost Sas zorgde voorin voor een warm bakkie. Want voor ze gingen schieten, zouden ze dat nog pikken. Wijnand gunde zich daar eigenlijk geen tijd voor, maar hij wou zich ten slotte niet tegen alles verzetten. En ze deden een bakkie Maar geen tien mi nuten later werd alweer geroepen: „Want (vistuig) boven". Er bleef niemand beneden, ze had den allemaal hun vaste plaatsen. Wij nand Hoogendijk achterop, te roer. Natuurlijk hij te roer. Het was koud en er woei een stijve bries. Het werd nauwelijks gevoeld. Ze waren allemaal blij, dat begonnen kon worden. Ze voeren tenslotte om te vissen, om wat boven water te ha len De achteraanhouder en schotter, Dries Storm en Giel van Deventer, stonden klaar. Zij hadden de voor naamste banen. Dirk de Niet en Arend-Michiel waren bij de eerste ioon (grote dobber, staat rechtop in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7