Paddestoelen in het voorjaar Preventieve controle brandweer door bezuinigingen vaak matig Amfibieën voelen zich zowel op het land als in water thuis FLORA FAUNA in vogelvlucht Kamer van Koophandel blij met resultaten vestigingsonderzoek 6 ZIERIKZEE - Hoewel men dat niet direct zou verwachten komt het toch voor: paddestoelen in het voorjaar. De heer J. Verkerk uit Zierikzee belde de redactie van de Nieuwsbode op om melding te maken van dit feno meen. Samen met zijn buurman D. de Rijke tnaakte hij een ommetje over een pad nabij de Baden Powellweg. Op een dood stammetje van een eikeboom troffen zij enkele zwammen aan. ,,Wij zijn er niet achtergekomen wat het precies voor paddestoelen zijn. Ze hebben een middellijn van 12 a 15 centimeter en zijn donker- en lichtbruin van kleur. Maar het is toch vreemd als er in het voorjaar zulke paddestoelen groeienVreemd of niet, het levert in elk geval een mooi plaatje op. Geen tijd voor controle van apparatuur en oefenen DEN HAAG - Veel brandweerkorpsen in ons land ko men tijd en manschappen tekort om de vaak verplichte evacuatieplaïinen voor grote gebouwen daadwerkelijk te controleren. Ook andere vormen van preventieve nazorg (controle van apparatuur, oefenen) schieten er nogal eens bij in. Volgens woordvoerders van diverse gemeentelijke brandweerkorpsen zijn de problemen in Den Haag - waar slechts 180 van de ruim 1000 verplichte ontrui mingsplannen zijn gecontroleerd - maatgevend voor de nteeste brandweerdiensten. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken sprak dfe. indruk te hebben „dat de preventieve nazorg inderdaad nogal eens is gesneuveld in de bezuinigingen". Een commissie van de Haagse ge meenteraad vergaderde over de brand die met Kerstmis het cellen complex van het hoofdbureau van po litie'in die stad verwoestte en die aan vier mensen het leven kostte. Hoewel beheerders door de gemeente ver plicht worden binnen een halfjaar na ingebruikneming van een nieuw (groot) pand een evacuatieplan op te stellen, wordt dit nauwelijks door de brandweer gecontroleerd, zo consta teerde burgemeester Havermans. Door gebrek aan mankracht komt de brandweer niet veel verder dan advi seren hoe te handelen bij brand. De beheerder blijft te allen tijde verant woordelijk voor de brandveiligheid van een gebouw. Naast andere mankementen op het gebied van de brandveiligheid ont brak ook op het politiebureau een goed gekeurd ontruimingsplan. On danks overleg met de brandweer was een en ander nooit gecontroleerd. De burgemeester zegde de raad woens dag toe binnen korte tijd de aanbeve lingen van een eerder Qnderzoek naar de omvang van de brandweer (gedeel telijk) uit te zullen voeren door drie brandweermensen extra aan te stel ler^ Volgens het onderzoek zijn er ne; gen mensen extra nodig. Ook komt er een inventarisatie van de problemen. Problemen Brandweerkorpsen in andere ge meenten kennen dezelfde problemen. Hoofd afdeling preventie van het Utrechtse korps, H. de Beer, zei woensdag net voldoende mensen te hebben om de circa 1.400 nieuwbouw- plannen te toetsen op brandveilig heid. Voor het nalopen van ontrui mingsplannen ontbreekt in de regel de tijd. ,,Het is een landelijk ver schijnsel. Op de preventie wordt steeds meer beknibbeld. We moeten roeien met de riemen die we hebben, maar die worden wel steeds korter", aldus De Beer. De korpsen in Amsterdam en Rot terdam onderkennen de problemen in andere gemeenten, maar zeggen er zelf nog niet zo onder te lijden. „Wij steken met ons speciale team van controleurs gunstig af tegen de andere korpsen, maar de situatie in Den Haag is wel maatgevend voor de landelijke situatie", aldus de Rotter damse woordvoerder. Zijn Amster damse collega zegt „greep te hebben op de brandveiligheid". We weten niet van elk gebouw hoe we erin en eruit moeten, maar van de belang rijkste panden wel, aldus de woord voerder. Hij zegt dat er bij voorbeeld in Den Haag veel meer is bezuinigd op de brandweer dan in Amsterdam. De gemeente Enschede heeft de af deling preventie met ingang van vol gend jaar verdubbeld tot tien men sen. Er is geen verplichting tot het hebben van een evacuatieplan in En schede. Op dit moment ligt het initia tief bij de bedrijven zelf: als ze een advies willen dan helpen we ze, aldus een woordvoerder van de brandweer. „Maar ik hoop niet dat ze allemaal tegelijk zullen komen". Overigens hoeft het ontbreken van een ontrui mingsplan niet per definitie te bete kenen dat er sprake is van een ge vaarlijke situatie, nuanceert de woordvoerder. Evenals bij voorbeeld in Amsterdam wordt er in Enschede veel geoefend met ontruimen. Deze mening onderschrijft brand weercommandant Laven van het korps in Arnhem..Hij legt de nadruk 'méef op preventie door voorlichting dan'op de nazorg via controle van ge- 1 boüWen en ontruimingsplannen. Als er brand is proberen we zo snel moge lijk te blussen, ontruimen kost dan eigenlijk teveel tijd, aldus de com mandant. In Arnhem zijn grote be drijven verplicht een zeer snel in wer king tredende meidinstallatie en sprinklers te hebben. „We hebben ge woon te weinig mensen om de ge meentelijke brandveiligheidsveror- dening naar de letter uit te voeren". Vooraf Volgens voorzitter J. D. Feikema van het broederschap beroeps brand- weerofficeren beschikken veel korp sen over te weinig informatie vooraf. Met name door de schaalvergroting en het toepassen van nieuwe technie ken en materialen speelt de brand weer vaak noodgedwongen achteraf op de ontwikkelingen in, stelt hij vast. Er zouden meer mensen in de preventieve sfeer moeten werken, zo dat gebouwen vaker bezocht kunnen worden. Door het terugschroeven van de preventie komt de veiligheid bij een brand in gevaar, aldus Feikema, die zelf bij de brandweer in Breda werkt. Op het ministerie van binnenland se zaken ontbreken harde cijfers over het achterwege blijven van controle door de brandweer. Wel heeft een woordvoerder de indruk dat het steeds meer een probleem wordt. „Maar we hebben daar geen inzicht in, de korpsen hoeven daar niet over te rapporteren. Het is helemaal voor verantwoording van de gemeenten zelf". ZIERIKZfcE Kunstverkoop In het Huis van Nassau te Zierikzee is zaterdag 21 mei 'een kunstverkoop van 10.00-17.00 uur. Het is een exposi tie van schilderijen van jonge kunste naars uit ongeveer vijfentwintig lan den. Er zijn zo'n 250 olieverfschilde rijen te zien, die voor het merendeel een klassieke en realistische sfeer hebben. HAAMSTEDE Kerknieuws Pinksterzondag 22 mei zullen zowel dé morgendienst als de avonddienst van de Nederlands Hervormde kerk van Haamstede gehouden worden in de zogenaamde zomerkerk. Dit in verband met de vele gasten, die tij dens dit weekeinde in de Westhoek verblijven. In beide diensten gaat predikant ds O. C. Kerssen voor. Het jeugdkoor Op Weg uit Hardinxveld- Giessendam levert een muzikale bij drage tijdens het avondprogramma. Begeleiding geschiedt op een electro- nisch instrument, daar het nieuwe or gel nog niet gebruiksklaar is. BURGH-HAAMSTEDE Good News '88 Onder de naam Good News '88 wordt in het christelijk conferentie- en vakantie-centrum De Burght van 11 tot 14 juli een vriendschaps evangelisatie gehouden. Het evene ment is speciaal gericht op vakantie gasten. Samen nadenken, zingen, luisteren naar toespraken en muziek, praten en ook praktisch bezig zijn. Zo omschrijft de organisatie het evene ment. Dagelijks is er een spreker. On der andere over de onderwerpen jeugd met een opdracht, kruistochten en tienertoekomst. RENESSE Muziek Zondag, eerste pinksterdag, treedt de in Breda geboren Tbny B(ravo) op in The Pub te Renesse. Bravo zingt en bespeelt een computer-keyboard. Na zijn studie stapte hij in een 22-mans orkest en reisde daarmee over de ge hele wereld gedurende vijf jaar. In Nederland speelde hij nog in ver schillende kleinere bezettingen om vervolgens in 1983 het roer in eigen hand te nemen. Hij zingt in zes talen een repertoire van honderden liedjes en. ballades. Verloting De uitslag van de tijdens de Renes- sedag gehouden verloting is als volgt: I) 3354, 2) 989, 3) 4472, 4) 4201, 5) 5079, 6) 1705, 7) 2920, 8) 1050. 9) 750, 10) 5321, II) 3759, 12) 874, 13) 4623, 14) 816, 15) 3004, 16) 3566, 17) 4231, 18) 2928, 19) 1372 en 20) 2385. ELLEMEET Opbrengst De collecte ten bate van het Astma fonds heeft in Eliemeet, Scharendij- ke en omstreken 1154,90 gulden opge bracht. De organisatie dankt gevers én collectanten. BROUWERSHAVEN Zilt Het vrouwenontmoetingscentrum heeft ter afsluiting van het seizoen de Zeeuwse Theatergroep Zilt uitgeno digd met haar jongste produktie Het geschifte geslacht. Dit stuk gaat in op de tegenstrijdige boodschappen, die vrouwen zouden meekrijgen en de ge volgen daarvan. Realistische en niet- realistische scenes wisselen elkaar af. Soms lachwekkend, soms schrij nend. De voorstelling is woensdag 1 juni in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven, aanvang 20.00 uur. Wie problemen heeft kan bellen met 01110-15368 of 01110-14632. NIEUWERKERK Verkoping De vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente te Nieuwer- kerk houdt dinsdag 31 mei een verko ping van zelfgemaakte goederen in Salem. Belangstellenden kunnen er terecht van 14.30-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Er is een boekenstand en een kraampje met lp's en cassettes. OOSTERLAND Gehandicapten De afdeling Goeree-Overflakkee/ Schouwen-Duiveland en Tholen van de Vereniging Gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten houdt zaterdag 28 mei een bijeen komst voor alle verstandelijk gehan dicapten en hun ouders/verzorgers. De bijeenkomst is in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Oosterland en begint om 14.15 uur. Op het programma staat onder meer een bijbelse vertelling. BRUINISSE Oud-predikant in HVG De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander uit Bruinisse hoopt op dinsdag 24 mei weer in vergade ring bijeen te komen. Als spreker is uitgenodigd dominee W. F. Teekens uit Hien en Doodewaard, oud-Her- vormd-predikant uit Bruinisse, die zal spreken over z'n reis naar drie Sa- hellanden in Afrika die hij maakte voor Woord en Daad. In tegenstelling tot de normale bijeenkomsten die in het verenigingsgebouw gehouden worden is deze vergadering in de gro te zaal van In 't Opper, aanvang 19.30 Collecte De collecte voor het Astmafonds heeft in Bruinisse 2024,85 opge bracht. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland is positief gestemd over de resultaten van het onderzoek naar de kracht die Zee land heeft als vestigingsgehied. Het is juist daarom zaak dat met deze resultaten, die op tafel gelegd zijn door het Bureau Plant Location International, rekening gehou den wordt bij het te voeren sociaal-economisch beleid. Dat schrijft de kamer aan gedeputeerde staten van Zee land. De Kamer van Koophandel grijpt in haar schrijven de gelegenheid aan om enkele aandachtspunten naar vo ren te brengen. Zo is de verbetering van de wegverbinding van Midden- Zeeland naar het Waterweggebied van essentieel belang. „Het ontbre ken van een goede doorgaande ver binding moet dan ook als een gemis worden beschouwd. In dit verband is het zinvol dat ook vanuit provinciale zijde op de spoedige totstandkoming van het Walcherse tracé van de Dam- menroute wordt aangedrongen". In de afgelopen jaren is het aantal hotelkamers door uitbreiding en nieuwvestiging, vooral ook op Wal cheren, aanmerkelijk toegenomen. Bekend is, dat er concrete plannen bestaan voor een verdere toename van de hotelaccommodatie en con gresruimte. De aanbeveling in het rapport met betrekking tot de uit breiding van bovengenpemde activi teiten, moeten dan ook in dit licht worden bezien. „Het spreekt voor zich dat alleen economisch verant woorde (hotel)projecten op de steun van de provinciale en gemeentelijke overheid mogen rekenen", aldus de kamer. ZOM Als derde punt spreekt de kamer over het advies om te komen tot de oprichting van een Zeeuwse Ontwik kelingsmaatschappij (ZOM). Als ge deputeerde staten hiervoor voelen dan dient er rekening gehouden te worden met de doelstelling en werk wijze van de particuliere participa tiemaatschappij West-Brabant en Zeeland. Voorkomen moet worden dat de ZOM taken gaat overlappen. GOES Beroepen- en scholingsmarkt In de scholengemeenschap Groot Stelle te Goes wordt op donderdag 26 mei een beroepen- en scholingsmarkt gehouden voor vrouwen die weer wil len toetreden tot de arbeidsmarkt. Het evenement wordt georganiseerd door het gewestelijk Arbeidsbureau Goes en Vrouw en Werk Zeeland. Men wil hiermee vrouwen op de hoogte stellen van ontwikkelingen op de ar beidsmarkt en de wegen die kunnen leiden tot betaalde arbeid. Tevens wil men werkgevers een indruk bieden i van de omvang en kwaliteit van het potentieel werkzoekende vrouwen in de regio' Miden- en Noord-Zeeland. Het evenement wordt om 14.00 uur of ficieel geopend. De zaal is open vanaf 13.30 uur. HEINKENSZAND Reuma Dr van Fraasen, chirurg te Goes, houdt vrijdag 27 mei een lezing voor de Reumapatiëntenvereniging Mid den-Zeeland. Deze komt bijeen in de Stenge te Heinkenszand, vanaf 20.00 uur. Van Fraasen komt aan de hand van een diaserie vertellen over zijn werk in het Afrikaanse Zaïre (voor malige Congo). Na de pauze worden er nog enkele spelletjes bingo ge daan. MIDDELBURG Dierxschool Op woensdag 1 juni wordt het nieu we onderkomen van de Janneke Dierxschool in Middelburg aan. de Oude Vlissingsweg 32a geopend. Men heeft Hedy d'Ancona, lid van het Eu ropees parlement bereid gevonden de opening te verrichten. De opening wordt verricht vanuit het bij de school horende kinderdagverblijf aan de Schepenenhof 1 in Middel burg. De officiële opening is om 16.00 uur. Muziek In de Grote kerk te Veere is zater dag 28 mei een optreden van de eerste Zeeuwse doedelzakband Interscaldis Pipes and drums. De band staat on der leiding van pipe-major L. Jobse. Het optreden begint om 20.00 uur. In terscaldis telt ruim twintig leden, waarvan de helft voldoende ge schoold is voor een optreden. KLOETINGE Ypsilon De Vereniging voor Ouders en an dere familieleden van Chronisch psy chotisch of schizofrene mensen. Ypsi lon, houdt woensdag 1 juni een informatie-avond in Amicitia te Kloetinge. Vanaf 19.45 uur spreekt psychiater J. Bakker over de medica tie, symptomen, houding enzovoort. ZIERIKZEE - De naam amfibie betekent dat de in dit stukje besproken die ren zowel in het water als op het land kunnen leven. De levensgeschiedenis van de kikker is typisch voor deze groep van amfibieën. De larven, bekend als kik kervisjes zien.er uit als visjes en zij ademen door middel van kieuwen. Heel ge leidelijk veranderen zij in luchtinademende volwassen dieren. De amfibieën kunnen we verdelen in twee hoofdgroepen: de staartloze kikkers en padden en de staartbezittende salamanders en watersalamanders. Er is zelfs nog een derde groep, die voorkomt in warme delen van de wereld. De leden ervan zijn niet al gemeen voorkomend en lijken op grote regenwormen. Zij blijven hun hele leven onder de grond. Kikkers en padden zijn sprin gende amfibieën. Zij gebruiken hun lange, van zwemvliezen voor ziene achterpoten zowel voor het springen als om te zwemmen. Wij hebben de neiging de gladhuidige leden van de groep kikkers en de ruwhuidige exemplaren padden te noemen, maar dat is geen erg we tenschappelijke indeling. Vele zo genaamde padden zijn eigenlijk nauwer verwant aan de gewone kikker dan aan de gewone pad. Enkele kikkersoorten en pad den leven altijd in het water, spe ciaal in snel stromend water. Het zijn enigszins platte dieren zonder longen. Zij ademen uitsluitend door hun huid. Andere kikkers en padden daar entegen leven uitsluitend op het land. Zij leggen hun eitjes op vochtige plaatsen en de kikker- visstadia worden in het ei doorge maakt. Elk kikkervisje heeft als het ware zijn eigen privé vijvertje. Wanneer de diertjes uiteindelijk uit het ei gekropen zijn zijn het al kleine kikkertjes. In water De kikkervisjes leven in het wa ter maar de volwassen dieren brengen het grootste deel van hun leven door op het land. Naast de kikkers die in vijvers en andere wateren voorkomen zijn er ook die in de bomen voorko men, de z.g. boomkikkers die 'vij vertjes' gebruiken die in een vork van een boom zijn ontstaan of tus sen bladeren van andere planten. Kikkers en padden laten ge woonlijk de eieren, nadat ze zijn afgezet, aan hun lot over. Er zijn ook enkele soorten die hun nako melingen wèl verzoïgen. De Europese vroedmeesterpad legt haar eieren op het land. Deze eieren bevinden zich in een streng gelei die het mannetje om zijn ach terpoten wikkelt en met zich mee draagt. De kikkervisjes ontwikkelen zich in het ei en dan, als ze op het punt staan van uitkomen, gaat het mannetje het water in en zet ze daar vrij. Daarna is de levens geschiedenis precies eender als die van de gewone kikkers en pad den. Er zijn ook kikkers en padden, die nesten maken van eitjes. De meest vreemde gewoonte houdt de Surinaamse pad uit Zuid-Amerika er op na. Het vrouwtje bezit een lange eileider, waarmee ze de eie ren op haar rug legt. Ze zakken daar weg in kleine holletjes in de huid, die er vervolgens overheen groeit en zo dekseltjes vormt. De eitjes komen uit en de kikkervis jes voltooien hun ontwikkeling in deze kleine buideltjes. Na onge veer vier maanden gaan de dek seltjes open en kruipen er jonge padden naar buiten Salamanders De meeste amfibieën die een staart hebben worden salaman ders genoemd. Zij variëren in lengte van een paar centimeter tot wel anderhalve meter. Watersala manders vormen echter een bij zondere groep. Afgezien van hun staart en slanke hagedisachtige li chaam zijn de watersalamanders vrijwel gelijk aan kikkers en pad den. De eitjes worden in het li chaam van het vrouwtje bevrucht en gewoonlijk zet zij ze afzonder lijk af op waterplanten. Overigens is de levensgeschiedenis gelijk aan die van de kikker. Er is echter één klein verschil: de larve (kik kervisje) behoudt zijn uitwendige kieuwen tot hij volwassen is. Veel salamanders brengen hun hele leven door in het water en een flink aantal heeft geen longen. Er zijn echter ook soorten die hun uitwendige veerachtige kieu wen behouden. Die geeft ze het uiterlijk van een uit zijn krachten gegroeide kikkervis, hoewel ze op een andere manier volwassen wor den en zich voortplanten. Een van de bekendste van dit type is de axolotl, de larve van een Mexi caanse salamander. Hij kan op groeien als een echte salamander, maar dit gebeurt niet zo vaak. ARIE HEIJBOER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6