Expositie over de Torah door Stichting Synagoge Middelburg Actieweek joden en christenen NBM en Amstelland willen samengaan CFO buigt zich over werk gelegenheids ontwikkeling Politie rolt heroïnelijn op Achtjarige jongen mishandeld ZIERIKZF.F.SCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 mei 1988 Nr. 24338 5 Tot en met 20 juni in Zeeuwse Bibliotheek MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg herbergt tot en met 20 juni een door de Stichting Synagoge Middelburg georganiseerde tentoonstelling die is gewijd aan de Torah, de vijf boeken van Mózes of de eerste van het Oude Testament (Genesis tot en met Deuteronomium), met het geheel van schriftelijke en mondelinge overleveringen die zijn geënt en gebaseerd op deze leer. De tentoonstelling toont een aantal bijzon dere en boeiende voorwerpen en boeken die alle te ma ken hebben met de joodse eredienst en die steeds weer zijn gericht op de Torah welke Israël eeuwenlang in tij den van rust en van verdrukking heeft begeleid en tot richtsnoer is geweest. De Torah was de norm voor het da gelijks leven en eveneens voor de ont moeting met anderen, voor de dia loog. Zij bracht enerzijds een scheiding tussen Israël en de volke ren, maar zij heeft anderzijds de cul tuur van die volkeren - kunst, taal, recht, wetgeving - in vaak belang rijke mate beïnvloed. De tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek kon worden ingericht met de hulp en medewerking van het Joods Historisch Museum in Amster dam en de Bibliotheca Rosenthalia- na, die uit hun rijke verzameling be langrijke stukken beschikbaar stel den. Ook enkele particulieren lever den een aandeel. Uit het Joods museum zijn afkom stig een exemplaar van de Torah-rol zelf en een Torah-mantel (die de rol beschermt), een jad, een aanwijs- handje waarmee de Torah-rol wordt gelezen, en een Torah-kroon, die vaak de rol versiert. Een tweede Torah-mantel die ten toon is gesteld is oorspronkelijk af komstig uit Zierikzee en is later in de Middelburgse synagoge gebruikt. Zij is eigendom van de joodse gemeente Zeeland. Uit particulier bezit (H. Co- sijn, Middelburg) zijn de siertorens die eveneens soms boven de Torah-rol worden gebruikt. Te zien is voorts een voorhang voor de ark waarin de Torah-rollen worden bewaard. Boekvorm Van de Torah in boekvorm zijn ver schillende exemplaren uit verleden en heden, in diverse vormen en afme tingen, voorhanden. Bijzonder inte ressant is het in 1726 in Amsterdam in het Portugees gedrukte exemplaar met lezingen naar aanleiding van of betrekking hebbend op delbrah, met een groot aantal fraai ingekleurde ge graveerde titelbladen. Behalve hier van kan men kennis nemen van een aantal commentaren op de Torah, de Rashibijbel zonder en met Neder landse vertaling (1984) van het Ned. Israëlitisch Kerkgenootschap. Van het NIK is er ook een moderne uitga ve met Nederlandse vertaling van Dasberg. Met de Talmoed - een verzameling commentaren en leefregels die uit de Torah zijn afgeleid - kan de bezoeker op de tentoonstelling eveneens ken nis maken. Centraal staat de Mishna (omstreeks 200), met daar omheen de Gemara (circa 500) en latere commen taren. Er is een Talmoes-uitgave uit Rusland. Van grote historische bete kenis is de eerste in Amsterdam ge drukte en uit 1645 daterende Benve- nistc-talmoed, die ongecensureerd mocht worden uitgegeven. Van het NIK is er verder een moderne Tal- moeduitgave in het Nederlands. Naast de Talmoed zijn er in de loop van de tijd andere gezaghebbende commentaren ontstaan. Tot de be langrijkste behoort ongetwijfeld de Shoelchan Aroech van Joseph Caro uit omstreeks 1600. Die is, met enke le andere uit de 17e en 18e eeuw date rende commentaren, op de tentoon stelling te zien. Uit particulier bezit zijn nog enke le oude en nieuwe uitgaven aanwezig van gebedenboeken voor Grote Ver zoendag en het joodse nieuwjaar. Bij zondere vermelding verdienen de in 1760 op perkament kleurrijk gecalli- grafeerde Tier* .Woorden of Tien Ge boden. Foto's Afzonderlijk onderdeel van de ten toonstelling is de collectie foto's die de bekende fotograaf en Israëlkenner Richard H. Stern heeft vervaardigd over de Sinaï en Israël. Stern, in 1910 in Berlijn geboren, is in 1933 in Am sterdam gaan wonen. In 1948 is hij tot Nederlander genaturaliseerd nadat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog belangrijk illegaal werk had ver richt. Stern heeft zich vanaf het begin van de jaren zeventig ontwikkeld tot een vermaard professioneel foto- 1 graaf, die vele fotoreportages, foto boeken en fototentoonstellingen op zijn naam heeft staan. Al vele jaren houdt Stern dia-lezingen over alle as pecten van Israël en joods leven voor gezelschappen in Nederland en Duitsland. Hij wil daarmee een bij drage leveren tot een verbetering van de verstandhouding tussen joden en christenen en verzoening tussen Duit sers en joden. DEN HAAG - Minister Korthals Al- tes van justitie heeft in Rijswijk het winkeldiefstalpreventie-centrum van de Nederlandse Veiligheidsdienst ge opend. Het is een volgens deze orga nisatie absoluut uniek opleidings- en trainingscentrum voor (nieuwe) me dewerkers van de veiligheidsdienst, voor winkelpersoneel en voor politie personeel uit Den Haag en omstre ken. In het preventie-centrum, dat in nauwe samenwerking met het be drijfsleven tot stand is gekomen, staan volledig ingerichte vestigingen van grootwinkelbedrijven. AMSTERDAM - Het bouwconcern NBM en branchegenoot Amstelland Beheer voeren besprekingen over sa mengaan. NBM wil door het uitgeven van nieuwe aandelen het volledige aandelenkapitaal van Amstelland verrwerven. Als dit plan doorgaat ontstaat een breed bouwconcern met een jaaromzet van ongeveer 1,7 mil jard en ruim 5.0ÓQ werknemers. NBM maakte bekend, dat het in de bedoeling ligt dat de bedrijven van beide concerns hun activiteiten zelf standig zullen voortzetten. Verwacht wordt dat de fusie geen nadelige ge volgen zal hebben voor de werkgele genheid en de onderhandelingen voor 1 juli zijn afgerond. ZIERIKZEE - De actiebijeenkomst van de Christelijke Stichting voor Hulp Qan Gewetensvervolgden in het Hervormd Kerkcentrum te Zierikzee heeft zo'n dertig belangstellenden getrokken. In tegenstelling tot vo rig jaar een kleine zeventig mensen minder. Werkgroeplid Janny van Beveren schrijft dit deels toe aan het tijdstip. Werd de actieweek vorig jaar in maart gehouden, dfze keer was het mei. De belangstelling voor de joden en christenen, die vervolgd ivorden. was van de bezoekers erg groot. Naast ds N. de Boo. sprak ook Frank Damen. Gesproken werd ondermeer over de zogenaamde Wallenburg-werkgroep. Wallenburg - een Zweedse geleerde - heeft in de Tweede Wereldoorlog duizenden joden aan een paspoort geholpen. Volgens de Russen zou deze geleerde inmiddels overleden zijn. Anderen twijfelen daaraan. J'anneke Slagter heeft twee keer gezongen en stands van de CSHG-afdeling en het zogenaamde Rode Kruis van Israel gaven de aan wezigen de nodige informatie. De actieweek duurt tot zaterdag 21 mei. ZIERIKZEE - Mede naar aanleiding van de discussie binnen de' CFO-afdeling ScïiöuWën-Gost heeft* het bestuur van de CFO-Dis- triktsraad Zeeland de pro blematiek rond de zorgelij ke werkgelegenheidsont wikkeling in Zeeland, met name in de niet-commer- ciële dienstverlening, be sproken. CFO staat voor Christelijke Federatie Overheidspersoneel. Het bestuur stelt vast dat het rap port van de Provincie Zeeland en de Vereniging van-Zeeuwse Gemeenten over het verlies aan werkgelegenheid ten gevolge van de „afslankingsope- ïdtie" bij het rijk, slechts een cijfer matig inzicht, geeft in de negatieve ontwikkelingen in die sector, te we ten aan aantoonbaar verlies - op grond van feiten en plannen - van ruim 11%. van de arbeidsplaatsen in die sector in de periode 1982-1990 (te gen een afslanking van 3,5% voor de totale rijksdienst in dezelfde pe riode). Het bestuur acht het een gemis dat niet gepoogd is een totaal-beeld te schetsen van de ongunstige werkgele genheidsontwikkeling in de Zeeuwse kwartaire sector. Immers, ook in de subsidie-sector (onder andere de ge hele gezondheidszorg) en bij de locale overheden zijn reeds tal van arbeids plaatsen verloren gegaan. Ook de toekomstverwachting biedt hier geen gunstig perspectief, gelet op de kabi netsplannen voor verdergaande be zuinigingen en de nog komende nega tieve effecten van in uitvoering zijnde plannen, onder andere in dc gezond heids- en bejaardenzorg. Volgens het bestuur zou deze totale ontwikkeling in de kwartaire sector ertoe kunnen leiden dat de relatief gunstige Zeeuw se werkgelegenheidspositie uit het verleden over een paar jaar ook wer kelijk tot het verleden behoort. Gestegen De situatie Schouwen-Duiveland, waar de werkloosheid in enkele jaren is gestegen van ver onder tot boven het landelijk gemiddelde, zou dan voor heel Zeeland het beeld worden. Om dit ..spookbeeld" te voorkomen, zullen de Zeeuwse overheden samen een eigen beleid dienen te ontwikke len, op basis waarvan ook steun van de centrale overheid - algemeen en/of projectmatig - kan worden gevraagd. Het eerdergenoemde rapport en het daaraan door de Zeeuwse overheden gekoppelde verzoek om compensatie voor de relatief erg hoge afbraak van werkgelegenheid bij Zeeuwse Rijks diensten, maakt door de beperkte in valshoek onvoldoende hard dat het gaat om een reëel Zeeuws werkgele genheidsprobleem in de komende ja ren. Politiek Den Haag kan het daar door opvatten als slechts een signaal dat Zeeland niet meer rijksplaatsen kwijt wil dan het gemiddelde, om zich - zeker in een tijd dat compensa tie voor de ene regio ten koste gaat van andere - vervolgens te herinneren dat Zeeland in het verleden door met name het Delta-plan toeh wel bevoor deeld is gewecst(?). DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is bereid om in de verzelfstandigingswetten voor de PTT vast te leggen dat de staat te allen tijde moet kunnen be schikken over de meerderheid van de stemmen in de aandeelhoudersverga dering van PTT Nederland BV. Zij komt daarmee tegemoet aan PvdA en CDA. Smit-Kroes gaat in feite nog wat verder dan was voorgesteld door de PvdA'er Van Gelder en zijn CDA- collega Koetje, Die eisten woensdag dat de staat altijd minstens 51 pro cent van de aandelen PTT in porte feuille zou houden. AMSTERDAM - De Amsterdamse jeugd- en'zedenpolitie heeft onlangs getracht een serie verkrachtingen in het Rembrandtpark op te lossen door daar zo nu en dan 's avonds en 's nachts twee vrouwelijke agenten als lokvogel in te zetten. Deze in ons land voor zover bekend nooit eerder toege paste methode is na een week of ze ven gestopt omdat zij niet succesvol bleek. Woordvoerder K. Wilting van de politie in Amsterdam bevestigde dit na een publikatie hierover in het weekblad Aktueel. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie denkt met de arrestatie van zestien verdachten en het in beslag nemen van 73 kilo heroïne een be langrijke Turkse heroïnelijn te heb ben opgerold. De totale waarde van de in beslag genomen heroïne is ruim 10 miljoen gulden, aldus de politie. De kern van de heroïne-lijn werd gevormd door de familie H. uit Am sterdam. ,,Het gezin leidde een strak ke organisatie van drugstransporten vanuit het Turkse Gaziantep naar West-Europa, en met name naar Am sterdam", aldus de politie. De hele familie werd in de nacht van maandag op dinsdag gear resteerd. Behalve heroïne nam de po litie vijf vuurwapens, waaronder een pistoolmitrailleur in beslag. De 51- jarige vader van het gezin wordt in ternationaal gezocht, ondermeer in Turkije voor handel in verdovende middelen en het ontsnappen uit de gevangenis. De 37-jarige broer van de vader was in 1980 betrokken bij een schietpartij op de Amsterdamse Sin gel waarbij een politieman werd doodgeschoten. ALMERE - In het Pampushof, een bos in Almere, is door voorbijgan gers een 8-jarige jongen uit Almere aangetroffen die seksueel misbruikt en mishandeld bleek te zijn. Hij had ook diverse steek- en snijwonden over het hele lichaam. Hij is met ern stige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis, zo deelde de politie donderdag mee. In de loop van woensdagavond meldde zich aan een politiebureau een 29-jarige inwoner uit Harder wijk, die verklaarde in Almere een kind te hebben mishandeld. Daarop is de man aangehouden en overge bracht naar het hoofdbureau van po litie. Hij is ingesloten en inmiddels in verzekerde bewaring gesteld, aldus politiewoordvoerder H. Rutte, In het belang van het nog lopende onder zoek kan de politie nog geen verdere mededelingen doen. Onlangs kwam in Almere een ande re ontuehtzaak aan het licht met kin deren in de leeftijd van één tot veer tien jaar. Hiervoor is een inwoner uit Almere aangehouden die een vertrou wensrelatie onderhield met de gedu peerde kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5