'Op de computer zijn geen films maar 't is wel even spannend als televisie' Commissie regelt uitwisselings- bezoeken jeugd tot in details Zeeuwse wateren hebben erg druk weekend achter de rug Meer garanties privacy ledenbestand kerken KLIMAATINSTALLATIES DEURLOO B.V. Wandelmars Lionsclub Schouwen- Duiveland WESTENSCHOUWEN - De Lionsclub Schouwen-Duive- land houdt zaterdag 21 mei haar vijftiende wandelmars, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de inrichting van de tuin van de Zierikzeese Cor- neliastichting. Startplaats is cafetaria de Rotonde bij de ro tonde van Westenschouwen. Het startbureau is vanaf 12.00 uur geopend en de start voor de afstanden acht en vijf tien kilometer is om 13.00 uur. Deelnemers ontvangen een bronzen Lions-medaille met draaglint. Voor groepen die minstens uit tien personen be staan en die zich vooraf hebben ingeschreven is er een groeps- aandenken. „Inderdaad een razend druk week end", blikt plaatsvervangend boot commandant H. v. d. Bos van de rijkspolitie te water terug. V. d. Bos spreekt zich tevreden uit over het zee manschap en het vaargedrag van de waterrecreant dat volgens hem de laatste jaren alleen maar aan kwali teit heeft gewonnen: „Natuurlijk zou de stuurmanskunst bij een enkeling nog wel wat bijgeschaafd moeten worden maar over het algemeen kan van een behoorlijk goed vaargedrag op de Zeeuwse wateren worden ge sproken". Preventief De indruk bestaat dat de recreatie- schipper zich toch goed prepareert voor hij de brede vaarwaters van Zee land op zoekt en ook de opleiding tot het vaarbewijs zal daar positief toe bijdragen". Gerichte preventieve ac ties van de rijkspolitie te water dra gen er toe bij dat de veiligheid aan boord toeneemt. Dat blijkt vooral bij gasaansluitingen nogal eens te man keren zoals afgelopen weekend bleek bij een gasexplosie aan boord van een jacht op het IJsselmeer waar drie ge wonden vielen met ernstige brand wonden. Zaterdag hielden de posten Brui- nisse en Stellendam van de rijkspoli tie te water een gerichte actie op de Brouwersdam onder de sportvissers die gebruik maakten van de daar aainwezige trailerhelling. In samen werking met de verkeersgroep wer den auto's, trailers en buitenboord motoren onderzocht op mankemen ten en eventueel op diefstal. De bo ten en de zendapparatuur werd door de waterpolitie onderzocht. Er werd volgens H. v. d. Bos niet verbaliserend opgetreden omdat de actie puur preventief was. De sluizen kregen een grote vloed schepen te verwerken in de vier dagen van het weekend. Bij de Krammersluizen werd volop van de grote beroeps vaartsluizen gebruik gemaakt door de recreatie omdat het enige al afge bouwde jachtensluisje het aanbod lang niet aan kon. Door het omswit- chen van jachten naar de grote slui zen werden lange wachttijden voor komen. De Grevelingensluis kreeg ruim 2000 jachten te verwerken van en naar het Grevelingenmeer. De piek lag op donderdag. De Room- potsluis in de Stormvloedkering schutte meer dan 1000 zeewaardige jachten richting Noordzee. Reddingslijn Het baarde hoofdsluismeester J. Huizer zorgen dat, hoewel het recrea- Het is afgelopen weeKeinde druk geweest op dc Zeeuwse wateren en het is tevens zeer aannemelijk, dat dat ook in het pinksterweekeinde het geval zal zijn (archieffoto). ZIERIKZEE - De wijze waarop kerken navraag doen over de geloofsovertuiging van de burger moet met meer waarborgen worden omgeven om de privacy te beschermen. De Tweede Ka mer heeft daarop in meerderheid aangedrongen. Over de ma nier waarop die garantie moet worden gegeven lopen de meningen uiteen. In de nieuwe opzet van de ge meentelijke bevolkingsadmini straties, die volgend jaar ingaat, verdwijnt de aantekening over de kerkelijke gezindte. De kerkge nootschappen gaan die gegevens onderbrengen in een eigen, geza menlijke administratie. Om deze op te bouwen krijgt de Stichting Interkerkelijke Ledenadministra tie (SILA) een eenmalige tege moetkoming van het rijk van ruim 15 miljoen gulden. De Tweede Kamer moest deze uitgave woensdag goedkeuren. Het bedrag is overigens al aan de SILA overgemaakt, tot ongenoe gen van WD, PvdA en D66. Zij vinden dat aan de subsidie meer voorwaarden verbonden mpeten zijn. De kerken zijn verplicht de ruim tien miljoen Nedèrlangbrs die nog als gelovig geregistreerd zijn, te wijzen op de mogelijkheid zich te laten uitschrijven. Het zint de drie fracties niet dat de SILA dat wil doen door 10-duizend vrijwilligers langs de deur te sturen met een circulaire. Er kunnen dan 'colportage-achti- ge' activiteiten ontstaan die de privacy aantasten, als mensen te genover SILA-medewerkers zou den moeten zeggen dat zij hun geloof niet meer belijden. Alle rust De VVD'er Wiebenga stelde voor de betrokkenen een voorgedrukte antwoordkaart te geven, waarop zij in alle rust kunnen aangeven of zij prijs stellen op registratie. Mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken) zegde toe bij de SILA aan te dringen op een 'zakelijke, schrifte lijke' afhandeling. Hij zei daar mee wel tegen de grens te zitten van wat de overheid op dit gebied mag eisen. De suggestie van PvdA en D66 de gemeenten de opscho ning van kerkelijke gegevens te la ten uitvoeren, vindt de minister te omslachtig en daarom on werkbaar. PvdA, VVD en D66 zijn ook kri tisch over de wijze waarop in een later stadium veranderingen in de kerkelijke administratie zullen worden bijgehouden. Het is de be doeling dat de SILA als 'bijzonde re derde' (net als bij voorbeeld pensioenfondsen) beperkt ge bruik kunnen maken van de be volkingsadministratie. De drie fracties hebben daar be denkingen tegen, want een aantal grote kerkgenootschappen (gere formeerde, katholieke en joodse) hebben alleen interesse in de op bouw van het ledenbestand en niet in het gezamenlijk onderhou den daarvan. Dat zou automatisch betekenen dat door gemeenten doorgegeven mutaties alleen be trekking hebben op mensen van hervormde huizo Een meerder heid van de Kamer wil op dit as pect terugkomen bij de behande ling van de nieuwe wet op de ge meentelijke administraties. en je moet er met die gigantische stroomsnelheid niet aan denken wat er zonder die vanglijn kan gebeuren als er eens een motor weigert". Tbch ging het enkele keren fout. Za terdagmiddag kwamen drie surfers in moeilijkheden bij Stavenisse. De reddingsboot Harder, gestationeerd op Neeltje Jans, voer uit maar de sur fers waren inmiddels opgepikt door een zeiljacht en de sleepboot Zephyr. Bij de inloop van de h^ven van Brou wershaven vond een frontale aanva ring plaats tussen het jacht Colibri uit Brouwershaven en de Tebef uit Veldhoven. De schade was gering. Het is al weer vijf jaar geleden dat de recreatievloot op Hemelvaartsdag werd overvallen door een onverwach te en onvoorspelde storm waarbij verschillende doden vielen. Verwacht wordt dat het tijdens het pinksterweekeinde ook behoorlijk druk gaat worden. Die drukte zal mede bepaald worden door de tempe ratuur in de hieraan voorafgaande dagen. Volgens het KNMI wordt het de komende dagen echter niet war mer dan 13 graden en moet ook in het weekeinde zelf rekening worden ge houden met een ongeveer gelijke temperatuur. De neerslagkans zal slechts een procent of tien zijn. bedienen. En dat is ook te begrijpen want de commando's en vragen die op het kleuren beeldscherm verschij nen zijn duidelijk en eenvoudig. De computer blijkt bovendien het ver mogen te hebben om de leerlingen te boeien. „Het lijkt op televisie maar er zijn geen films op het beeld. Het is wel even spannend en leuk als televi sie", aldus de twaalfjarige Wessel en Paul. Zij behoren tot de oudste leer lingen van de school en zitten dus in wat tegenwoordig groep acht wordt genoemd. Door middel van het woordspel scramble oefenen ze zich in het for muleren van woorden uit een rijtje letters. Behalve commando's en vra gen laat de computer ook goedkeu ring of teleurstelling blijken. Wan neer bij het woordspel galgje het woord op tijd is gevonden klinken de tonen van Land of hope and glorie door de hal en wanneer het niet lukt de dodenmars van Chopin. „Het is heel leuk. Je kunt alles met de toet sen doen", aldus Paul en Wessel. Niet overschatten Ook schooldirecteur Oele is blij met de computer maar zijn mening is relativerend. „Het fenomeen compu ter wordt door velen overschat. Het apparaat kan een belangrijke plaats innemen in de school. Het is een pri ma hulpmiddel om beter onderwijs te verwezenlijken. Maar een compu ter kan nooit het belangrijkste wor den op een school. Dat blijft toch het traditionele onderwijs. Kinderen moeten meer leren dan met zo'n appa raat omgaan. Zij moeten zelfstandig leren denken en ook praktisch bezig zijn". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Oele is zeer tevreden met het be sluit van de gemeente Duiveland om wel geld beschikbaar te stellen maar aan de diverse schoolbesturen zelf over te laten welke apparatuur zij daarvoor willen kopen. Dit in tegen stelling tot 1985 toen het gemeente bestuur zelf voor (bijna) alle scholen een zelfde computer aanschafte. „Veel belangrijker dan het computer apparaat op zich is de software die erbij past. De leerprogramma's die erbij gebruikt kunnen worden. Want die bepalen de toepassingsmogelijk heden van het apparaat. En elke school kan zelf het beste uitkienen wat goed aansluit op de leerstof". Het is voor Oele al een uitgemaakte zaak dat het door de gemeente be schikbaar gestelde geld door de school in Sirjansland zal worden be steed voor de aanschaf van een twee de computer. „Nu zitten meestal twee en soms vier of zes kinderen tegelij kertijd aan het apparaat. Dat kan dan verdubbeld worden", zegt hij vol enthousiasme. Computeronderwijs op Duivelandse basisscholen Elke schooldag wordt het apparaat, door de kinderen zelf, uit het maga zijn gehaald en in de hal van het schoolgebouw geïnstalleerd. „Ik vind dat ze dat ook moeten kunnen". De computer wordt zoals gezegd ge bruikt als aanvulling op de leerstof. „Tijdens de lessen wordt een bepaald onderwerp eerst uitgelegd. Dan gaan de kinderen er over werken op papier. Sommen of taallessen. Sinds we de computer hebben mogen om de beurt twee van hen een werkopdracht op de computer doen in plaats van in hun schrift". Ontleden Computers in Sirjansland. De openbare basisschool in Sirjans land is de kleinste school in de klein ste kern van de gemeente Duiveland waar het moderne apparaat werd ge plaatst. Precies 38 kinderen worden dagelijks onderwezen achter de gevel van het Ot en Sienschoolgebouw aan de Lageweg. Die gevel is het enige ou derwetse aan de basisschool, zo blijkt bij een bezoek aan het moderne schoolinterieur dat achter de monu mentale voorzijde schuilgaat. Aanvullende rol „We hebben niet zoveel leerlingen. Maar verder gebeurt bij ons alles op dezelfde manier als op een grotere moderne school", aldus schooldirec teur G. Oele. Hij is ervan overtuigd dat mede door het kleinere aantal leerlingen de persoonlijke aandacht die aan elke leerling kan worden be steed groter is. In de minutieuze orga nisatie van de lesuren waarbij de di verse groepen kinderen soms over De school beschikt inmiddels over 250 verschillende programma's in de vakken rekenen, taal, lezen, aard rijkskunde en geschiedenis. „En dan hebben we nog een groot blok spelle tjes". Het apparaat wordt ook ge bruikt om kinderen die de leerstof niet direct doorhebben 'bij te scho len'. „We hebben bijvoorbeeld een programma waarmee ze worden ge traind in taal ontleden. Het opzoeken van het onderwerp in zinnen bijvoor beeld. En een programma dat is ge richt op de training in rekentafels", aldus Oele. De leerlingen blijken geen enkele moeite te hebben om het apparaat te Jeugd uit Saint Hilaire komt 4 juli naar Zierikzee ZIERIKZEE - Niet minder dan drie uitwisselingsbezoeken met de zustergemeenten van Zierikzee staan deze zomer op het programma. Van 4 tot en met 18 juli komt een groep jongeren uit het Franse Saint Hilaire naar Zierikzee. Van 3 tot en met 17 augus tus gaan 15 Zierikzeese jongeren naar het Engelse Hatfield en 10 en 11 september rei zen ongeveer vijftig (volwassen) Zierikzeeënaren af naar de Franse zustergemeente. Tijdens een openbare vergadering van de commissie van advies en bij stand voor internationale uitwisse lingen werden de diverse bezoeken tot in details besproken en georgani seerd. Van 4 tot en met 18 juli komen vijftien jongeren uit de Franse zustergemeente Saint Hilaire naar Zierikzee. Zij worden ondergebracht in gastgezinnen en zullen gedurende twee weken samen met vijftien jon geren uit Zierikzee en leden van de commissie van advies en bijstand een aantal evenementen bezoeken. Stadhuis Het programma daarvoor werd door de commissieleden uitvoerig be sproken. De officiële ontvangst van de Franse jongeren in het stadhuis te Zierikzee is op 5 juli om 10.30 uur. De jongeren kunnen daarna kennis ma ken met Zierikzee via een speurtocht die in de middaguren is gepland. In de dagen daarna vermeldt het pro gramma bezoeken aan Walcheren, de Delta Expo op de Neeltje Jans, Rot terdam, Den Haag, Amsterdam, het openluchtmuseum te Arnhem en de Efteling te Kaatsheuvel. Men gaat ook een dag naar het strand (en bij slecht weer naar het sportcentrum Onderdak), naar een Tberistendag in Zierikzee en maakt een tocht met een mosselkotter over de Oosterschelde. Verder staat een barbecue bij De Le lie, het scoutingterrein in Zierikzee, op het programma. Tijdens de com missievergadering bleek dat men nog twee gastgezinnen nodig heeft om Franse kinderen onder te brengen tij dens hun bezoek aan Zierikzee. Op woensdag 29 juni wotylt in de grote commissiekamer van het Zie rikzeese stadhuis om 16.30 uur een informatie-middag gehouden voor de jongeren (en hun ouders) die deel nemen aan het jeugduitwisselingsbe- zoek aan de Engelse zustergemeente van Zierikzee: Hatfield. Dat bezoek vindt plaats van 3 tot en met 17 augustus. De vijftien jongeren, die van diverse plaatsen op Schouwen- Duiveland komen, worden bij het be zoek vergezeld door de commissiele den P. van Donk en J. L. Brokke. Een keer in de vier jaaj brengt ook een afvaardiging volwassenen van de Zierikzeese bevolking een officieel bezoek aan het Franse Saint Hilaire. Dat is ook dit jaar weer het geval en wel op 10 en 11 september. De afvaar diging wordt gevormd door een aan tal leden van de gemeenteraad, van de commissie en dit jaar ook een aan tal vertegenwoordigers van de Zierik zeese handbalvereniging. De reden hiervan is dat tijdens het bezoek in Saint Hilaire een nieuwe sporthal of ficieel in gebruik wordt genomen. In Zeeland geen echte problemen BRUINISSE - De Zeeuwse wateren hebben een razend druk weekend achter de rug. Recreatievaart, surfers en duikers waren in groten getale aanwezig maar het kwam nergens tot grote moeilijkheden. Sluizen en bruggen maakten topdagen in het versassen van recreatieschepen maar politie te water en hulpverleningsinstanties hoef den slechts een enkele keer in te grijpen, ondanks de straffe noord-oosten wind. Dit in tegenstelling tot elders in het land, zols op het IJsselmeer, waar veel surfers in moeilijkheden kwamen. tieseizoen in volle hevigheid is losge barsten, de reddingsdrijflijn aan bei de zijden van de kering nog niet is terug gelegd na onderhoud in de win ter: „Om de binnenhaven voor de sluis in te varen moet er een stukje dwars in de stroom worden gevaren SIRJANSLAND - Mechanische bliep- en piepgeluiden en muziektonen. Ze zijn een vertrouwd geluid geworden in de hal van de openbare basisschool te Sirjansland. Evenals in de andere basisscholen van de gemeente Duiveland staat daar sinds decem ber 1985 een computer die wordt gebruikt als een moderne aanvulling op het onder wijs. Een welkome aanvulling. Zo is gebleken uit een rapport dat de diverse schoollei dingen hebben uitgebracht na twee jaar ervaring. Het gemeentebestuur van de gemeente Duiveland besloot mede daarom opnieuw 40.000 gulden ter beschikking te stellen voor uitbreiding van de computerapparatuur. twee, soms over drie lokalen zijn ver deeld en ook gebruik wordt gemaakt van de hal, het sportveld en het zwembad speelt de computer een ei gen rol. Een rol die aanvullend is en zeker niet overheersend zo benadrukt Oele. „Het is zeker niet zo dat de compu ter je hele onderwijs verandert. Het is een prima middel om de leerstof verder uit te diepen en om de kinde ren in aanraking te brengen met de moderne technologie". Dat laatste is in de afgelopen twee jaar zeker be reikt. Geen enkele leerling van de Sirjanslandse basisschool kijkt nog verbaasd op bij woorden als printer, monitor, joy-stick, muis en discdrive. Integendeel, er is maar een klein vraagje voor nodig om een uitleg tot in details te krijgen. „Met de muis kunnen we op de monitor tekenen of schrijven en de disc-drive is om de schijven in te doen waar de program ma's op staan". I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4