'Omvorming naaldbos in loofbos moet niet snel maar geleidelijk' Onderzoek naar verband tussen de recreatie en criminaliteit LUCHTBEHANDELING DEURLOO B.V. Pinksteren: druk op de wegen Derde Expo Zierikzee is geopend Financiën Westerschouwen komt bijeen Werkbezoek van PvdA aan Bruinisse Brandweer wedstrijden in Dreischor Expositie cursisten schildersclub Perspectief Twee auto's gestolen in Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 mei 1988 Nr. 2433# 3 Reactie Staatsbosbeheer op aanbevelingen grondwaterdeelplan Schouwse duinen: Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - „Gedeeltelijkeomvorming van het naaldbos in de boswachterij in loofbos is inder daad een plan van Staatsbosbeheer. Maar omvorming' is iets dat langs de weg der geleidelijkheid moet gebeuren. Wij denken er niet aan om dat proces te gaan versnellen". Aan het woord is M. C. Mol, districtshoofd Staatbosbe- heer en hij reageert met die woorden op de aanbeveling in het voorontwerp grondwaterdeelplan Schouwse dui nen. „Versnelde omvorming is kapitaalsvernietiging en bovendien richt je veel schade aan als je op die manier te werk gaat". Reden voor de provincie Zeeland om in het grondwaterdeelplan Schouwse duinen voor te stellen de omvorming op korte termijn te reali seren. Dit houdt verband met het ef fect van het naaldbos op de grondwa terstand. De provincie stelt dat veel regen in de naaldbomen blijft hangen en de bodem nooit bereikt. Hetgeen van invloed is op de grondwa terstand. Variatie De reden waarom Staatsbosbeheer op lange termijn wil komen tot ge deeltelijke omvorming van het naald bos in loofbos is een heel andere. „Wij willen graag een meer gevarieerd bos. In een naaldbos heb je totaal geen ondergroei omdat er praktisch geen licht op de bodem valt. In een loofbos zie je allerlei interessante bo- demgroei". Mol stelt dat sinds enkele jaren de produktie van de boswachterij lo nend is. „De verkoop van het hout le vert nu meer op dan de kosten van het rooien. En als je dan ineens kaalslag gaat plegen gooi je dat weer overboord". De boswachterij Westenschouwen werd in de dertiger jaren aangelegd om het stuifduin te bedwingen. „En dat is nog steeds de hoofdfunctie van het bos", aldus Mol. „En het bos is na tuurlijk ook een gigantische toeristi sche trekpleister. In natuurbeheer moet je op lange termijn denken. Na tuurlijke processen kun je niet zon der consequenties versnellen. Als je nu grote delen naaldbos zou kappen zou dat ten koste gaan van de bodem. En dan is het nog maar de vraag of een loofboom aanslaat". Verjonging Mol: „Je moet altijd proberen om schokken in de natuur te vermijden. De humuslaag op de bodem bijvoor beeld mag niet uitdrogen. Als dat ge beurt heeft dat weer invloed op het bodemproces en dat moet je niet ver storen". Mol benadrukt dat een bos in principe zichzelf steeds verjongt. Door zaadval van de bomen zelf, maar ook door zaad dat door vogels aangevoerd wordt. „Een deel van het naaldhout fun geert ook als windschut voor de rest van het gebied. Als je dat wind scherm weg zou halen dan krijg je weer zandverstuivingen met alle ge volgen van dien", aldus Mol. Indertijd is bij de aanplant van de boswachterij gekozen voor Corsi- caanse en Oostenrijkse dennen om dat deze het in de regel goed doen op arme zandgrond. „Maar het is geen vegetatie die hier van nature voor komt", aldus Mol. „Aan de andere kant is het zo dat de bodem minder geschikt is voor beplanting met loof hout en dat moet je dus zeer zorgvul dig aanpakken". Mol legt uit dat Staatsbosbeheer een soort couveuse-principe hanteert. Er worden een paar naaldbomen ge rooid waardoor een kleine open plek in het bos ontstaat. Op die open plek worden vervolgens loofbomen ge plant. De naaldbomen fungeren als een soort couveuse en beschermen de jonge loofbomen tegen onder andere de wind uit zee. „Kijk, in principe komt dat loof hout er ook vanzelf omdat het zaad ervoor onder andere door vogels aan gevoerd wordt. Wat wij doen is alleen de natuur een handje helpen. Maar dat moet met beleid". Het is nu al niet meer zo dat de bos wachterij uitsluitend uit naaldhout bestaat. Mol noemt balsempopulie ren, esdoorn, veldesdoorn, eik en berk als loofbomen die voorkomen in de boswachterij. Hij stelt verder dat de vegetatie in een bos ook bepalend is voor de dieren die er voorkomen. Als omvorming geleidelijk gaat groeit de natuur gewoon mee. Bij ver snelde omvorming raakt de natuur de kluts kwijt. Vitaal Volgens Mol is de boswachterij een zeer vitaal bos. „Het zijn heel gezon de dennen en dat heeft weer te maken met de kalkhoudende duinen. We hebben hier ook, voorzover ik het in kan schatten, weinig last van zure re gen. Ik denk trouwens dat het ook in het belang van de recreant is dat hier een zo gevarieerd mogelijk bos be staat". Staatsbosbeheer gaat bij haar be heersplannen voor wat betreft de boswachterij Westenschouwen steeds uit van lange-termijn plan ning. In principe gelden de plannen steeds voor tien jaar. Mol: „En die plannen worden gere geld bijgesteld, maarniet in die mate dat de grote veranderingen op korte termijn willen realiseren. Je moet ook niet vergeten dat de boswachterij een bos met een grote natuurweten schappelijke waarde is". Volgens Mol W i Ook nu is er tiaast naaldhout ook loofhout te vinden in de boswachterij. is er geen algemeen beeld te geven van de plannen van Staatsbosbeheer. Deze zijn voor elk gebied binnen de boswachterij weer anders. Omstandigheden ter plaatse Steeds wordt gekeken naar de om standigheden ter plaatse en daar worden de plannen weer op af gestemd. Zo zal bijvoorbeeld op de ene plaats de begroeiing uit 50 pro cent naaldhout en 50 procent loofhout gaan bestaan terwijl elders het loof- ZIERIKZEE - In het Pink- sterweekeinde wordt het ver moedelijk net zo druk op de wegen als in het weekeinde van Hemelvaart. De kust streek, Veluwe en grote steden zullen door veel Nederlandse en buitenlandse toeristen wor den bezocht. Ook de recreatie parken zullen een groot aantal dagjesmensen op bezoek krij gen. Deze verwachting hebben de politieverkeerscentrale Driebergen en de ANWB geuit. Vooral vrijdagmiddag en -avond wordt het druk op de Nederlandse wegen. De avond- spits zal langer duren dan ge bruikelijk, waarbij vooral op de A50/N50 (Arnhem-Apel- doorn) en de A12 (Arnhem- Utrecht) veel verkeer wordt verwacht. Het verkeersbeeld geduren de het weekeinde zal sterk af hangen van de weersomstan digheden. Zaterdagochtend wordt door binnenkomende buitenlandse vakantiegangers een 'levendig verkeersbeeld' verwacht. Bij mooi weer zullen ook veel dagrecreanten zich op de weg begeven. Een combina tie van dagrecreanten en bui tenlandse toeristen kan dan, vooral op de wegen richting kust, voor filevorming en ver traging zorgen, aldus beide in stanties. Op maandag (2e Pinkester- dag), verwachten politie en ANWB dat de toeristen en dag jesmensen in de loop van de middag de terugreis aanvaar den. Dit zal gepaard gaan met veel verkeer en dientengevolge vertragingen, vooral op de A12 en de N50. In het buitenland wordt vrij dag in de loop van de middag en avond en zaterdagochtend zeer veel verkeer verwacht. In de Bondsrepubliek Duitsland zal de drukte zich voorname lijk concentreren op het Zuid- duitse wegennet en op de we gen in Nordrhein-Westfalen. Op de Franse wegen wordt vrijdagmiddag en -avond veel stagnatie verwacht op de snel wegen in de omgeving van Pa rijs en dan voornamelijk in zuidelijke richting. Wegens veel vertrekkende weekend- gangers geeft zaterdag een zelf de beeld te zien maar dan hopfdzakelijk op de belang rijke Franse noord-zuidverbin dingen. Maandagmiddag en -avond verwachten ANWB en politie in Duitsland en Frankrijk veel terugkerende weekendgangers waarbij in eerder vermelde ge bieden wederom vertragingen kunnen ontstaan. In België wordt uitsluitend bij mooi weer op de wegen richting kust en Ardennen een groot verkeersaanbod ver wacht. In Duivelandse gemeenteraadsvergadering op 26 mei NIEUWERKERK - Het verband tussen de toenemende recreatie en de toenemende kleine criminaliteit. 'Recrea tie en criminaliteit'. Dat is het thema van een project dat het provinciaal bestuur van Zeeland, mede namens een aantal gemeenten voorlegt aan de Stuurgroep Bestuur lijke Preventie van het ministerie van justitie. Het pro ject houdt in dat een onderzoek zal worden verricht naar de oorzaken en achtergronden van de vaak voorkomende criminaliteit met als doel hiertegen preventieve maatre gelen te nemen. Het college van b en w van de ge meente Duiveland stelt tijdens de ge meenteraadsvergadering van donder dag 26 mei aan de raadsleden voor om in principe in te stemmen met deelna me aan het project. Zodat de uit komsten ervan de basis kunnen vor men voor latere maatregelen in de preventieve sfeer. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de projectaanvrage karakteristieken be vat die ook op de gemeente Duive land van toepassing zijn. Men gaat in het stuk uit van de huidige situatie. Men wil die handhaven en de crimi naliteit terug brengen tot aanvaard bare proporties. Ervaringen Het project is opgezet vanuit erva ringen in de provincie waarbij de cri minaliteitsbestrijding met betrek king tot de recreatie onder steeds grotere druk komt te staan. Men heeft bij de aanvrage vooroverleg ge pleegd met de rijkspolitie. De finan- Jonge boompjes die bruut werden afgebroken. Een van de sporen die het van dalisme op Schouwen-Duiveland achterliet. (Archieffoto.) ciering van het onderzoek zal naar verwachting worden gedragen door de provincie en het rijk. Het ziet er naar uit dat alle zes de gemeenten op Schouwen-Duiveland zullen deelne- me aan het project. Woningverbetering Het ziet er naar uit dat de plannen die al twee jaar bestaan om acht wo ningen aan de Sint Joostdijk te Oos- terland te verbeteren nog in 1988 ver wezenlijkt gaan worden. Tijdens de gemeenteraadsvergadering stelt het college van b en w aan de raad voor om akkoord te gaan met de verbete ring van de huizen die wordt uitge voerd onder toezicht van de woning bouwvereniging Beter Wonen. De totale kosten bedragen ruim 126.000 gulden en kunnen worden aange vraagd bij het ministerie. t». Voor dat geld krijgen de huizen Sint Joostdijk nummer 36 tot en met 50 (naast de winkel van bakker Bou- man) een totale opknapbeurt. Zij worden onder andere voorzien van een douche, een nieuwe keuken en nieuwe kozijnen met dubbele ramen. De elektrische installatie wordt aan gepast en waar nodig worden de vloeren en plafonds vernieuwd of op geknapt. Vanwege deze ingrijpende werkzaamheden moeten de bewo ners voor enkele maanden verhuizen naar een wissel woning. Tegelijk met de aanvrage voor het geld hiervoor bij het rijk zal ook een bijdrage in de verhuis- en inrichtingskosten wor den aangevraagd voor de bewoners. Het is verder de bedoeling om in het kader van de regeling geldelijke steun voorzieningen aan huurwonin gen ook geld aan het rijk te vragen voor de verbetering van 8 woningen aan de Burgemeester Boumanstraat te Nieuwerkerk. De werkzaamheden zijn hier iets minder ingrijpend dan in Oosterland. Het betreft het aan brengen van nieuwe kozijnen en dub bel glas. De kosten hiervan zijn be groot op ruim 38.000 gulden. Deze aanvrage voor woningverbetering is afkomstig van de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland. Voor het hier voor benodigde geld bij het rijk kan worden aangevraagd moet de ge meenteraad beoordelen of de plannen 'sober, doelmatig en in het belang van de volkshuisvesting zijn'. Dat gebeurt dus tijdens de gemeenteraadsverga dering voor zowel de woningverbcte- ringsplannen in Oosterland als Nieu werkerk. Als de raad akkoord gaat wordt de aanvraag tijdig, voor een ju ni. ingediend bij het rijk en kan men naar verwachting dit najaar begin nen met de werkzaamheden aan de woningen. Maaimachine De agenda voor de raadsvergade ring meldt verder een huurverhoging, voor gemeente-woningen per een juli 1988. De rijksoverheid heeft opdracht gegeven voor een trendmatige huur- stijging van 3 procent die in het kader van de huurharmonisatie kan oplo pen tot 5 a 7 procent. De gemeente Duiveland verhuurt twee woningen INSTAULATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Vervolg van pagina 1 en de regio in de toekomst groter zal worden. Na beide toespraken was het de eer ste burger van Zierikzee die deze der de Familiebeurs officieel moest ope nen. Dit gebeurde door het ophalen van een rolluik waarachter een gor dijn van Nieuwsbode-Extra kranten schuil bleek te gaan. Wat daar de be doeling van was bleek later toen As- selbergs met een ferm getoeter het sein gaf, waarop het kindervolkje achter de krantenmuur zich al toete rende een weg naar buiten baande, dwars door de kranten heen. Nu de doorgang niet langer versperd was konden de genodigden aan hun rond wandeling langs de verschillende stands beginnen om vervolgens weer neer te strijken bij de bar van All Ready waar uiteraard werd getoost op het welslagen van deze derde Fa miliebeurs. hout met 70 procent de overhand heeft. „Maar nogmaals, het gaat ons er om een zo aantrekkelijk mogelijk bos te maken. Zelf ben ik er wel een voorstander van om het kappen wat te versnellen zodat je wat meer licht in het bos brengt", aldus Mol. „Wij willen in principe hetzelfde als de provincie, maar wij kijken er vanuit een bosbouwtechnische hoek tegenaan natuurlijk. Er spelen een heleboel belangen en die moet je alle maal zorgvuldig tegen elkaar afwe gen voordat je ergens mee begint". rechtstreeks. Het huis aan de Ring 23 te Ouwerkerk en aan de Lageweg 11 te Sirjansland. Op de agenda ook het voorstel om een bedrag van bijna 23.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe maaimachine voor de dienst gemeen tewerken. De openbare vergadering in het gemeentehuis begint om 20.00 BURGH-HAAMSTEDE - In het ge meentehuis te Burgh-Haamstede komt de commissie financiën dins dag 24 mei bijeen. De openbaar toe gankelijke vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat ondermeer de renovatie van de toplaag van het sportveld Renesse, de aankoop van een parkeerautomaat voor het terrein aan de Oude Moolweg, een kredietvo- tering voor de verlichting van de Ne derlands Hervormde kerk in Renesse en het waterbeheersingsuitvoerings- plan. BRUINISSE - De PvdA-statenfrac- tie in Zeeland brengt vrijdag 10 juni een werkbezoek aan de gemeente Bruinisse. De Zeeuwse socialisten worden om 09.30 uur verwacht in het gemeentehuis. Burgemeester T. C. Hekman spreekt de aanwezigen toe met een al gemene inleiding over Bruinisse. Na een koffiepauze is er gelegenheid om vragen te stellen naar aanleiding van de inleiding. Om 10.15 uur wordt er gesproken over de visserij door wet houder visserijzaken C. J. van Liere. Vervolgens is er een korte rondrit via het droge industrieterrein, waarbij een van de fabrieken wordt bezich tigd. Na een fietstochtje door Aqua- delta wordt het werkbezoek afgeslo ten met een drankje. DREISCHOR - In Dreischor wor den zaterdag 11 juni de gewestelijke wedstrijden in de klasse 1 ld van de brandweer gehouden. Aan de wed strijden, die om 08.30 uur beginnen, nemen dertien korpsen deel. Dc jury komt al een uur eerder aan bij de brandweerkazerne van Drei schor. In het plaatselijke dorpshuis reikt dc Brouwsc burgemeester C. Slabbekoorn om 18.00 uur de prijzen uit. De wedstrijden worden in het ka der van het twintigjarig bestaan van de vereniging van brandweerbcvel- voerders op Schouwen-Duiveland ge houden. In Dreischor maken de ploe gen onderling uit wie er doorgaan naar de landelijke wedstrijden in Drontcn. ZIERIKZEE - Schildersclub Perspectief exposeert van 25 mei tot en met 4 juni in Galerie de Eenhoorn te Zierikzee. Deze tentoonstelling is een afslui ting van het afgelopen seizoen en de cursisten van grafisch ontwerper/schilder Kees van de Wetering, tonen hier hun nieuwe werk uit de afgelopen periode. Sinds enige tijd heeft de schildersclub in de Driehoek een nieuw onderkomen gevon den. Daar komen de twee groe pen respectievelijk dinsdag avond en donderdagavond bij elkaar. De expositie wordt dinsdag al geopend voor geno digden. BRUINISSE - In de nacht van dins dag op woensdag werden van een parkeerterrein aan de Hageweg te Bruinisse twee Duitse personenau to's gestolen. Donderdagmorgen stond een van de voertuigen weer te rug op het terrein. De diefstal betrof de rode Volkswa gen Golf GTI van K. W. H. uit Lever- kusen. Het voertuig dateert uit 1979 en heeft het kenteken LEV-HU6. De auto is nog steeds spoorloos. Dat is niet het geval met de rode Opel Ka- dett GSI van H. G. P. uit Wupperthal. Ook dit voertuig werd in de nacht van dinsdag op woensdag ontvreemd maar bleek donderdagmorgen weer terug neergezet te zijn op het parkeer terrein aan de Hageweg. De Rijkspo litie Schouwen-Duiveland is bezig met een onderzoek naar de diefstal len. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25: per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm: „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3