Overleg Orgaan Christelijk Jeugdwerk ter discussie op vergadering Stichting Jeugd streéknieuws Laatste herenhuis Bruinisse wordt in oude stijl herbouwd Lelievlet 'Dwars in den weg' ten doop gehouden in Brouwershaven VENTILATIETECHNIEK DEURLOO B.V. 1987 was enerverend jaar voor de Stichting Jeugd In bruikleen van Scouting Nederland BROUWERSHAVEN - Scouting' Brouwershaven heeft er een tweede lelievlet bij: de Dwars in den weg. Men krijgt de boot in bruikleen van Scouting Nederland. In de toe komst is het de bedoeling dat de vlet wordt ingezet bij het beheer van 'Dwars in den weg', het eiland in de Grevelingen bij Brouwershaven. De vlet blijft eigendom van Scouting Nederland en de Grevelingengroep is verantwoordelijk voor het onderhoud. Burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven doopte het schip. Burgemeester C. Slabbekoorn verrichtte de officiële doop van de lelievlet Dwars in den Weg Scouting Brouwershaven, de Gre velingengroep, werd in 1985 opge richt en telt momenteel 40 leden. En dat ledental is behoorlijk constant. Er is blijkbaar nog steeds aardig wat belangstelling voor het werk van de scouting", aldus G. de Kievit. Hij maakt deel uit van dé leiding van de Grevelingengroep. Duur De Grevelingengroep kreeg vorig jaar de beschikking over de eerste vlet, de Springersdiep. „Gezien het aantal leden zouden we eigenlijk nog wel meer vlets kunnen gebruiken, maar dat is financieel niet haalbaar. Zo'n vlet kost behoorlijk wat geld. Tienduizend gulden, en daar komt dan nog de prijs van een buitenboord motor bij", aldus De Kievit. De lelievlets worden gebruikt om de zeeverkenners de grondbeginselen van het zeilen te leren. Ook worden ze gebruikt voor trektochten op het water. „Nu kunnen we in ieder geval met 12 mensen tegelijk varen", aldus De Kievit. Even voor de liefhebbers: een lelei- vlet is 5,60 meter lang, 1,80 meter breed en heeft 12 vierkante meter zeil tot zijn beschikking. Er is plaats voor zes bemanningsleden. Er is overleg gaande over de tweede boot die inge zet kan worden voor het beheer van Dwars in den weg. Als deze boot er komt krijgt de Grevelingengroep ook deze boot in bruikleen zodat men dan over drie lelievlets beschikt. Kampeerterreinen Op Dwars in den weg zijn twee pri mitieve kampeerterreinen aangelegd die door scoutinggroepen gehuurd kunnen worden. Er bestaan plannen om deze kampeerterreinen uit te breiden. „En we hopen daarbij op een goede samenwerking met de gemeen te Brouwershaven", aldus H. Zwaan, vertegenwoordiger van het bestuur van Scouting Nederland. Namens de Grevelingengroep over handigde De Kievit tenslotte een houten gedenkbordje aan burgemees ter Slabbekoorn en Scouting Neder land-vertegenwoordiger De Zwaan. HILVERSUM - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) vindt de invoering van een inhaalverbod voor vrachtwagens op de bekende verkeersknelpunten in Nederland be spreekbaar en voor de hand liggen als de regeringsfracties hiervan voor stander zijn. Dit zei de minister in de tv-rubriek Den Haag vandaag. „Wan neer de verkeersveiligheid ermee ge diend is om juist op die knelpunten een inhaalverbod in te voeren, dan vind ik dat een bespreekbare zaak", aldus de minister. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 In verband met vertrek Gabri de Groot ZIERIKZEE - 1987 was een enerve rend jaar voor de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de stich ting over 1987. Als één van de belang rijkste dingen wordt genoemd het vertrek van Gabri de Groot en de komst van Jaap Elenbaas. „Een druk jaar voor de Stichting Jeugd, want ten eerste moest de zaak draaiende gehouden worden. Onze service moest.gewoon doorgaan. En ten tweede moest er ntuurlijk zo snel mogelijk een goede opvolger gevon den worden". In het jaarverslag wordt verder ge steld dat met het jaar 1988 een nieuwe periode wordt ingeluid. „Onze doelstellingen blijven het zelfde, ook onze motivatie. Er staan alleen een paar nieuwe schouders on der", aldus het jaarverslag. Voor de ondersteuning van het jeugdwerk betekende het vertrek van Gabri de Groot bij de Stichting Jeugd dat er een gat viel. „Provinciale func tionarissen van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland en het Service bureau voor jongeren hebben in die tijd contact gehouden met regionale groepen als het peuterspeelzaalwerk en de jeugdsosen. De administratieve medewerkers hebben waar mogelijk doorverwezen en de service in stand gehouden". Jeugdnota Als een belangrijke ontwikkeling in het jaar 1987 noemt het jaarverslag de totstandkoming van een jeugdnota in de gemeente Zierikzee. Deze ge meente zette als eerste een aantal uit gangspunten ten aanzien van het jeugdwerk op papier. Verder is er een eerste aanzet gege ven voor het beleidsplan van de Stiohting Jeugd voor de komende vier jaar. „En de jeugdsosen komen weer bij elkaar in een eilandelijk be raad en ook dat is een positieve ont wikkeling", aldus het jaarverslag. Uit het financiële jaarverslag blijkt dat de Stichting een negatief resultaat van bijna drieduizend gul den heeft geboekt over 1987. Dat zit hem vooral in een stijging van de kos ten voor huisvesting, maar ook de or ganisatiekosten en de kosten van ac tiviteiten zijn gestegen. De eigen inkomsten daarentegen zijn slechts licht gestegen en de subsidie van de overheid is zo goed als gelijk geble- QWARS in den weg „Eerst maar eens kijken wat nu precies de bedoeling is ZIERIKZEE - De Stichting: Jeugd wil, alvorens daar over, nadere uitspraken te doen, eerst meer duidelijkheid over wat nu precies de bedoeling is van een Overleg Or gaan Christelijk Jeugdwerk. Dat was de uitkomst van een discussie op de vergadering van het algemeen be stuur van de Stichting Jeugd in De Driehoek. Het initia tief om tot eèn dergelijk overlegorgaan te komen komt van de kant' Van een aantal christelijke groeperingen. RENESSE De Ark In de Rooms-Katholieke toeristen kerk de Ark te Renesse wordt zater dag 21 mei om 19.00 uur een dienst ge houden met medewerking van ;het Hervormd koor. Voorganger is pastor T. Bun samen met ds Bregman. SCHARENDIJKE Rommelmarkt/bazar In Scharendijke wordt zaterdag 11 juni vanaf 09.00 uur een rommel markt/bazar gehouden door vrijwil ligers van de Nederlands Hervormde Kerk. De opbrengst komt ten goede aan het orgelfonds. Naast de uitge breide rommelmarkt is er tevens een bazar met activiteiten als een rad van avontuur, een schiettent, sjoelbak ken, darts, een 21-spel en een prik- blok. Ook voor de kinderen zijn er di verse activiteiten. De inwendige mens wordt verzorgd met gebakken vis, broodjes haring en worst, panne koeken, limonade en een biertje. BROUWERSHAVEN Collecte De astma-collecte heeft in Brou wershaven 649 gulden opgeleverd. De organisatie bedankt gevers én collec tanten. DREISCHOR Zending Zoals eerder bericht wordt er zon- da'g 22 mei een zendingsmanifestatie gehouden in de Hervormde kerk te Dreischor. De organisatie laat weten, dat mensen die vervoer geregeld wil len hebben, contact moeten opnemen met de eigen zendingscommissie. Crescendo De fanfare Crescendo uit Dreischor geeft zaterdag 21 mei haar openings concert in de plaatselijke n3.uzi.ek-: tent. Hieraan wordt- .medewerking* verleend door het.Kluhdei^tse Qeipber-. minato. Deze fanfare is in 1902 opge richt en voortgekomen uit de schutte rij. Het is een snel groeiende fanfare met een grote toeloop van jonge muzi kanten. In zes jaar is deze vereniging van introductie-klasse opgeklommen naar de eerste klasse. Onlangs be haalde ze de eerste prijs bij het KNF- concours te Hapert. Na een korte pau ze treedt Crescendo op. De fanfare uit Dreischor speelt 28 mei tijdens het KNF-concours in Middelburg. Tij dens de uitvoering in Dreischor is de leiding in handen van mevrouw L. van Mechelen en bij slecht weer wordt uitgeweken 'naér de Neder lands Hervormde kerk.'' Eén en ander begint om 19.'3Ó)u'qr.r' •>li- OUWERKERK Seniorenorkest De Hervormde kerk te Ouwerkerk was de plaats waar het Senioren Or kest Zeeland een goed muziekpro gramma uitvoerde. Dirigent Kruys Voorberge gaf bij ieder nummer een korte uitleg. Onder zijn leiding kwa men de stukken in het kerkgebouw goed tot zijn recht. Besloten werd met het Zeeuws volkslied. jeugdwerkleidcr J. Elenbaas werd door deze initiatiefgroep benaderd. „En ik weet eigenlijk niet zo goed wat ik hiermee aanmoet. Wat ik mis in het verhaal van die initiatiefgroep is de gemeenschappelijke noemer. Ik vraag mij af of aan een dergelijk overlegorgaan behoefte is". BRU1NISSE Leger des Heils bij NCVB De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse komt op donderdag 19 mei weer bijeen in het NH-vcrenigingsgebouw om 19.45 uur. Afgevaardigden van het Leger des Hei is spreken over hot werk van hot Leger in Nederland Het Overleg Orgaan Christelijk Jeugdwerk (OOC-jeugdwerk) presen- teeert zichzelf als een interkelijk overlegorgaan voor jeugd- en jonge renwerk. „Het OOC-jeugdwerk stelt zich ten doel een coördinerende, sti mulerende en adviserende functie te verrichten met betrekking tot het christelijk jeugdwerk". Het OOC-jeugdwerk tekent daar bij aan dat de eigen identiteit van de participerende leden niet in het ge drang mag komen. „De eigen identi teit zal altijd uitgangspunt dienen te zijn binnen het functioneren van het OOC-jeugdwerk". Het OOC-jeugdwerk, zo blijkt uit het informatieblad, wil activiteiten voor jeugd en jongeren inventarise ren en op elkaar afstemmen. Ook stelt zij zich ten doel knelpunten bin nen het jeugd- en jongerenwerk te signaleren en heeft men zaken als het organiseren van kadervormingsacti viteiten op het programma fct'éan. Invalshoek „Als ik dat zo lees zie ik geen ver schil met het werk van de jeugdwerk leider van de Stichting Jeugd", aldus H. de Ligt-van der Zee. Penningmees ter J. de Kreuk: „Ik denk dat het ver schil is dat men uitgaat van een ande re invalshoek. Het gaat hen duidelijk om kerkelijke jeugd". Daarop ontstond een discussie over de vraag of in deze de term christe lijk dan wel kefkelijk gehanteerd dient te worden. Alles bij elkaar bleek er nog onvoldoende duidelijk heid te bestaan oin het onderwerp verder uit te diepen. Jeugdwerkleider Elenbaas: „Ik heb het er ook met mijn voorganger over gehad en die deed mij de sug gestie aan de hand om het OOC- jeugdwerk de kans te geven zichzelf te presenteren op een soort mani festatie aan het begin van het nieuwe seizoen". Uiteindelijke uitkomst van do discussie was de opdracht aan Elenbaas om eerst alles eens goed op een rijtje te zetten. In een volgende vergadering kotVit men op dit onder werp terug. Kinderopvang „Kinderopvang en open jeugd werk. Dat zijn eigenlijk de twee be langrijkste zaken waar ik mij tijdens mijn inwerkperiode mee bezig heb gehouden", aldus jeugdwerkleider Elenbaas in een korte toelichting op zijn werkverslag. Elenbaas schetste in het kort hoe men vanuit het parti culier initiatief bezig is met kinder opvang. „Er is inmiddels een bestuur gevormd en er is contact opgenomen met verschillende gemeenten voor een startsubsidie/Maar de gemeenten stellen zich Vooralsnog wat afwach tend op. Men moet eerst maar bewij zen dat er behoefte is aan een kinder dagverblijf op Schouwen-Duive land". Volgens Elenbaas is de achterlig gende gedachte achter de opzet van een kinderdagverblijf om in de eer ste plaats vrouwen weer de kans te geven om te gaan werken. „Ik vind dat zelf een prima gedach te en ik wil daarom dat werk ook graag blijven ondersteunen", aldus Elenbaas. Uit het werkverslag van de jeugdwerkleider ,blijkt verder dat de ze. in de afgelopen drie maanden in tensief bezig is geweest met het open jeugdwerk. Met name de eilandelijke jeugdsosen hebben herhaaldelijk zijn hulp ingeroepen. DEN HAAG - PvdA-fractievoorzit ter Wim Kok is verkozen tot voorzit ter van de zuidelijk Afrika commis sie van het bureau van de socialisti sche internationale. Dat gebeurde op de vergadering op 11 en 12 mei in Ma drid. Dokterspraktijk in juli weer aan de Dorpsweg BRUINISSE - Begin dit jaar was het nog onzeker of Huize 't Hof aan de Dorpsweg in Bruinisse behouden kon blijven. Het huis, het laatste herenhuis van Bruinis se, liep op zondag 31 januari dit jaar ernstige schade op door een felle brand. De dokterswoning staat momenteel in de steigers en het is de bedoeling dat huisartsen Dor- restein en Pet in juli hun tijdelijke praktijkruimte in het Groene Kruisgebouw weer kunnen verruilen voor hun stek aan de Dorpsweg. ,,Ik zal blij zijn als het zover is, want dit is toch een noodoplossing", aldus dokter A. M. Dorrestein. In eerste instantie dacht men dat de oorzaak van de brand gezocht moest worden in kortsluiting op een accula der die op zolder stond. „Later is ge bleken dat de brand een heel andere oorzaak had en dat we eigenlijk bij tijds gewaarschuwd zijn doordat de stoppen doorsloegen toen het snoer van die acculader doorbrandde. Als dat niet was gebeurd had het alle maal nog veel erger kunnen zijn", al dus Dorrestein. Houtgas Onderzoek van de technische re cherche heeft inmiddels uitgewezen dat de brand is ontstaan door over verhitting van een schoorsteen. In de oude schoorsteenbuis was ooit een nieuwe roestvrij stalen afvoerbuis geplaatst. Deze straalde dermate veel warmte uit dat het hout in de buurt houtgas begon te produceren. Dat gas vatte vlam en de brand greep vervol gens snel om zich heen. De brand richtte voor enkele ton nen schade aan. Bovenverdieping en zolder werden verwoest en de rest van het huis liep water- en rookscha de op. Zowel woon- als praktijkruim te werd onbruikbaar. Het gezin Dorrestein zag zich ge dwongen andere, tijdelijke, woon ruimte te zoeken en de praktijk werd verplaatst naar het Groene Kruisge bouw aan de Prinses Wilhelmina- laan. „Het kost veel werk en veel geld, maar uiteindelijk hebben we toch besloten om het huis te laten her bouwen", aldus Dorrestein „Als sloop onvermijdelijk was geweest /ou mc dat toch veel zeer gedaan heb ben". Onveranderd Als de herbouw van Huize 't Hof achter de rug is zal het vooraanzicht hetzelfde zijn als voorheen. Ook blij ven de schoorstenen op de vier pun ten van het rechthoekige dak gehand haafd. Alleen aan de achterzijde wordt de dakconstructie iets gewij zigd. Wijzigingen overigens waar het gemeentebestuur volledig achter staat. In de loop der tijden is er al heel wat aan het huis veranderd cn nu er toch gebouwd wordt gaat men van binnen ook een cn ander aanpakken. Want niet alle veranderingen die in het verleden zijn aangebracht bleken verbeteringen. Dorrestein ..Die schoorstenen bij voorbeeld. dat zijn behoorlijk zware dingen, maarzo worden niet dooreen dragende muur ondersteund. Ze zijn zo bovenop het dak gemetseld". Voor de brand liep Dorrestein al met plan nen rond om inpandig een aantal ver beteringen te realiseren. Ook waren, en zijn er nog steeds, plannen om het praktijkgedeelte uit te bruiden Maar nu wordt prioriteit gegeven aan do herbouw van het huis Het gebruik van het Groene Kruis gebouw is volgens Dorrestein niet echt ideaal. „De mensen van Bru zelf hebbén daar alle begrip voor. Die bel len van te voren even voor een af spraak. Want vooral in het weekend is het voor een aantal mensen lastig. Maar alles bij elkaar is dit natuurlijk toch een goede oplossing". Momenteel wordt er nog druk ge sloopt aan het huis, maar het is de bedoeling dat de kap er voor de bouwvak vakantie weer op zit. Dan wordt in ieder geval de praktijk ruimte weer in gebruik genomen. Dorrestein: „Het zal wel november worden voordat wij zelf weer in het huis kunnen gaan wonen, want «m* komt toch heel veel bij kijken en vooral afwerking neemt veel tijd in beslag Sommige ornamenten zijn verloren gegaan en het vergt veel vakwerk om dat soort dingen weer helemaal in de oude staat te brengen. Maar bij de herbouw worden er wel maatregelen getroffen om brand te voorkomen. Want je schrikt er wel be hoorlijk van". t>

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4