Westerschouwen met mitsen en maren achter kabel-tv Familiebeurs voor de deur 'Gemeenten zouden uitspraak moeten doen over emancipatie' Parkeerproblemen met automaten aanpakken DEURLOO B.V. Computerdag in Zierikzee trekt ruim 100 bezoekers Grond- en pachtzaken Westerschouwen Openbare werken in Westerschouwen Wel geld voor SVOZ Schade door aanrijding Fietser gedood bij aanrijding Overlast verkeer voor bewoners Krayesteinweg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 mei 1988 Nr. 24337 3 Zekatel denkt niet aan SerooskerlteNiéuw-Haam.stede en Noordwelle BURGH-HAAIV1STEDE - Het is voor kabelexploitant Zekatel (een dochter van de PZEM) helemaal nog niet zo vanzelfsprekend dat de kernen Noordwelle, Serooskerke, Nieuw-Haamstede en gebieden als de Grevelingenlaan in de gemeente Westerschou wen kabeltelevisie krijgen. Ook kabel op de recreatieterreinen, waarvoor in het kader van de kwaliteitsverbetering is gepleit, staat niet op de lijst van wensen. Onrendabele gebieden zouden de maandlasten te hoog maken. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen komt woensdag 18 mei bijeen in het ge meentehuis te Haamstede. De verga dering begint om 19.30 uur. De commissieleden spreken onder meer over het in gebruik geven van gemeentegrond aan het Hoefijzer te Noordwelle, de verwerving van de uitzichttoren te Haamstede, de her ziening van de gymzaal-huren en de aankoop van een strook grond op het bedrijfsterrein aan de Dapperweg te Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie openbare werken komt donderdag 19 mei bij een in het gemeentehuis te Burgii- Haamstede. De openbare vergade ring begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer het renoveren van de toplaag van het sportveld te Renesse, het grondwater beleidsplan, vervanging van de tril- machine, de aanschaf van een par keerautomaat voor de Oude Moohveg, de verwerving van de uit zichttoren te Haamstede en de reno vatie van drie gemeentewoningen. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wester schouwen is niet akkoord ge gaan met het college-voorstel om de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen- Duiveland (SVOZ) geen geld te geven. Eerder stemden twee commissies in met het ver strekken van een bijdrage en de raad vindt unaniem dat hieraan gehoor gegeven moet worden. Dat is gebleken tijdens de raadsvergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamste- de. C. van der Haven-Eikelen boom (VVD) hield een warm pleidooi voor de organisatie en zei het te betreuren, dat het „college dit niet ziet". Maar wethouder dr H. J. van Zuylen zei niet tegen de organisatie te zijn, maar had liever gezien dat er niet weer een overkoepelen de instantie bijkomt. ZIERIKZEE - Schade aan twee auto's ontstond vanmorgen, dinsdag, bij een aanrijding op de rotonde bij Zierikzec. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Automobilist S. S. uit Brouwersha ven naderde de rotonde vanuit de richting Brouwershaven. C. F. uit Ier land naderde de rotonde vanuit de richting Bruinisse en verzuimde daarbij de voor hem van rechts ko mende S. voorrang te verlenen. De auto van F. raakte rechtsvoor bescha digd terwijl de auto van S. linksach ter schade opliep. Het was maandagavond dan ook met de nodige mitsen en maren dat de gemeenteraad van Westerschou wen in principe wilde instemmen met de komst van de kabeltelevisie. Iedereen deed mee Alleen J. van den Berge (Reformatorische Unie) was door ziekte afwezig. Uit kaarten van Zekatel (Zeeuwse Kabel Televisie) is volgens G. J., W. van der Salm geble ken dat bovengenoemde gebieden in de ogen van de exploitant te onrenda bel zijn. Ook de andere raadsleden schaar den zich achter het standpunt van vrouwen die de bijeenkomst bij woonden, bleek dat behalve de mo gelijkheid om via de welzijnscom- missie een dergelijk besluit te bereiken ook andere manieren moe ten bestaan. „Via de politieke frac ties in de gemeenteraden, via de wet houders die emancipatie in hun portfeuille hebben of via gemeen te-ambtenaren". Men was het er over eens dat veel afhangt van de persoon lijke mening van deze mensen. Dc discussie over de parkeerproble- matiek werd aangezwengeld door de VVD-er J. C. de Fciter. Deze vroeg ook aandacht voor de kernen Burgh en Haamstede, waar volgens zijn zeg gen steeds vaker problemen de kop opsteken. De gemeente heeft inmid dels een eerste''controleur aangesteld en zoekt nog naar een tweede. Als het aan De Feitor ligt bezobkt die ook „met regelmaat" Burgh en Haamste de. Nadat de voorzitter had aangekon digd, dat er snel parkeerautomaten moeten komen reageerde J. W. Ge- leijnse (CDA) ietwat terughoudend. Als het aan hem ligt worden de gas ten als zodanig behandeld en hen niet allerlei beperkingen opgelegd. Vol gens partijgenoot en wethouder A. J. Padmos dienen die gasten zich dan wel als gasten te gedragen. G. J. W. van der Salm (PvdA) vroeg het colle ge geen overhaaste stappen te nemen. Haast Wel haast lijkt er bij het aanbren gen van verlichting op diverse plaat sen. Dit om de (kleine) criminaliteit tegen te gaan. De gemeenteraad heeft besloten geld uit te trekken voor de Laone/Rampweg en de Mocrmonds- weg en Scharendijkseweg. Met deze twee laatste wegen had ir C. W. Veel hoek wat moeite. Hij wees op de dooi de politic opgestelde prioriteitenlijst en navraag van hom heeft uitgewezen dat die nog steeds van kracht is. Veerhoek hamerde op het belang om de drugsproblemen in inet name de kern Renesse in te binden. Rond de kerk wordt 'zaken gedaan' en de politie ziet juist daar erg graag ver lichting geplaatst. Maar - zo bleek uit de woorden van de voorzitter - is ZIERIKZEE - Je eigen portret zien op een computerbeeldscherm. Of uit geprint in duizenden zwart/wit puntjes op een papier. Dat was een van de mogelijkheden voor dc bezoe kers van de computerdag die zater dag op initiatief van de Computer Club Zeeland werd gehouden in bet Huis van Nassau te Zierikzec. Ruim honderd belangstellenden maakten van de gelegenheid gebruik om hun eigen ervaringen uit te wisse len met die van andere computer- en thousiasten. Of om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikke lingen. Een daarvan is de uitbreiding van het computergeheugen dat de laatste jaren heeft plaatsgevonden. De capaciteit is over het algemeen een paar honderd keer groter gewor den dan toen de computers pas op de markt kwamen. Grotere capaciteiten „Dat werkt veel gemakkelijker en Van der Salm, dat dit voor de raad een onverteerbare zaak is. Ook onac ceptabel is het voornemen van Zeka tel om de PZEM als moederorganisa tie voor de tekorten te laten opdraai en. Wethouder dr H. J. van Zuylen zei ook te betwijfelen of een en ander rechtsgeldig kan geschieden. De raadsleden waren het er wel al lemaal overeens, dat kabeltelevisie op zich van deze tijd is en daarom ook geprobeerd moet worden de kabel binnen te halen. VVD-lid ir C. W. Veerhoek pleitte ervoor een stukje van het net vrij te houden voor de ge meente. Niet alleen kan er dan ge dacht worden aan de bejaardenalar mering. maar ook aan - zo stelde Veerhoek het zich voor - verslagen van de raad. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer was het met Veerhoek eens, dat er ruimte voor de gemeente dient te zijn. Als alles verloopt volgens plan en een en ander eind van dit jaar rond is, dan kan de kabel in 1990 gereali seerd worden. Een kleine mogelijk heid is een jaar eerder, maar dan moet er erg hard gewerkt gaan wor den. KATWIJK - PvdA-leider Kok vindt het pleidooi van minister Ruding (fi nanciën) om de sociale uitkeringen geleidelijk te verlagen met het oog op de totstandkoming van een Europese markt „onjuist, onnodig, dom en ge vaarlijk". Hij zei op een spreekbeurt in Katwijk dat zo'n verhaal alleen de buitenlandse concurrentie van het Nederlandse bedrijfsleven maar in de kaart speelt. DEN HAAG - Het Nederlands Olympisch Comité, dat zich opmaakt naar Seoul de grootste Olympische ploeg aller tijden af te vaardigen, heeft financiële problemen. Er is op jaarbasis een structureel tekort van drie a vier ton. Door l\et aanspreken van allerlei potjes is daarvan slechts 25.000 gulden terug te vinden op reke- nening van baten en lasten. „Dit snij den in eigen vlees kan niet onbeperkt doorgaan", aldus secretaris-penning meester Ruud Frese tijdens de jaar vergadering. de raad de baas in Westerschouwen e;n niet de politie. Overigens hield ze de raadsleden voordat ook de andere prioriteiten met spoed aangepakt zullen worden. De suggestie van PvdA-lid J. C. Hendrikse om met een schakelkast te voorkomen dat er ook in de stille wintermaanden licht brand op de locatie Rampweg/Laone werd door wethouder Padmos mee genomen. ZIERIKZEE - Fietser Leen- dert van der Have (82) uit Zie rikzec is gisteren, maandag, om het leven gekomen door een ongeval. Van der Have werd bij het oversteken van de weg geschept door een auto. Het ongeluk deed zich voor gistermiddag omstreeks 16.00 uur op de Lange Blokweg ter hoogte van de Emil Sand- strömweg. A. M. M. uit Goes reed over dc Lange Blokweg richting Zierikzec. Van der Ha ve stak plotseling de weg over en werd geschept door de auto van A. M. M. De politie ver moedt dat de bejaarde fietser de naderende auto niet gezien heeft. Van der Have werd naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee vervoerd waar hij la ter overleed. De auto van M. werd aan dc voorzijde bescha digd. het geeft meer mogelijkheden", aldus een van de deelnemers. Over het alge meen worden dc capaciteiten van de computers steeds groter en worden zij voor meer dan ajleen het hobby-ge beuren ingezet. „Je ziet steeds vaker dat de ledenbestanden van verenigin gen erin worden gedaan. Of de eigen financiële administratie van de men sen of het bedrijf dat ze hebben". Mede door het stralende weer bui ten kwamen vooral dc. echte belang stellenden naar dc computerdag. Mensen die al lid zijn van dc compu terclub. „Daarnaast kwamen nog on geveer vijftig belangstellenden". In totaal waren in de zaal van het Huis van Nassau zo'n twintig computers te vinden. Het is waarschijnlijk dat in november van dit jaar opnieuw een dergelijk evenement wordt geor ganiseerd. De Computer Club Zeeland is al ongeveer vijf jaar actief met het twee keer per jaar opzetten van een com puterdag in Zierikzee. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Vervolg van pagina 1 als de geplande dammenweg zo snel mogelijk wordt aangelegd. Het plan hierbij is om parallel aan de Kraye- steinweg door de polder een weg te leggen die het verkeer van de kering naar de rijksweg over de Brouwers- dam leidt. „Dat is de enige oplossing. Van mij hadden ze die weg direct mo gen aanleggen met de opening van de kering. Begrijp me goed hoor. Ik heb er tegen geprotesteerd. Maar dat komt omdat ik vind dat hij meer zuidelijker veel gunstiger zou lig gen". Beroepschriften Uit een reactie van de burgemees ter van Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer blijkt dat de dammenweg op zijn vroegst in 1990 of 1991 aangelegd kan worden. „Er lopen beroepschriften bij de kroon die zijn ingediend door een aantal boeren uit de omgeving. Dat houdt de procedure natuurlijk op". Volgens de burgemeester is het dammentracé gelijk al gepland om dat was voorzien dat het te druk zou worden op de Krayesteinweg. „Het verkeer over de Krayesteinweg is een tijdelijke voorziening die voor een ongewenste situatie zorgt. Hoe kor ter die duurt hoe beter het is". Het tijdelijke van de situatie is tevens de reden dat er voor de omwonenden weinig kans is op maatregelen die de geluidsoverlast kunnen verzachten, aldus de burgemeester. „De weg is ei gendom van het provinciaal bestuur. Maar omdat die grote verkeersdruk te geen blijvende situatie is vervalt voor de provincie ook de taak om hem geluidsarm te maken voor de omwonenden". Behalve de procedure met de be roepschriften zijn ook de tellingen van het verkeer dat over de Kraye steinweg gaat van belang voor het tijdstip waarop men met de aanleg van het dammentracé gaat beginnen. Volgens de normen zouden per et maal 14.000 voertuigen moeten passe ren eer men vindt dat de weg te zwaar wordt belast. „Er wordt steeds ge teld. Met de paasdagen werd het cri terium van 14.000 al ruim overschre den. Wij verwachten dat deze zomer met de toeristendrukte de 12.000 a 14.000 voertuigen per etmaal zal wor den gehaald. Wanneer na de evaluatie blijkt dat die verwachting inderdaad is uitgekomen, dan is duidelijk dat de dammenweg na het zomerseizoen zo snel mogelijk moet worden gerea liseerd. Maar zelfs als men daartoe besluit duurt het nog twee a drie jaar Want eerst moet de uitspraak van de Kroon komen. Dan moet landbouw grond worden aangekocht en de aan- legwerkzaamheden zelf kosten na tuurlijk ook tijd". ZIJPE - Bij een uitslaande brand op een bloembollenbedrijf in het Noord hollandse Sint Maartensvlotbrug (ge meente Zijpe) is voor bijna een mil joen gulden schade aangericht, zo heeft de rijkspolitie meegedeeld. Twee bollenschuren gingen geheel in vlammen op. Van de daarin aanwezi- Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60 Contracttaneven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW Stichting Vrouwenemancipatie is bezorgd over toekomst emancipatie-activiteiten ZIERIKZEE - ,,De gemeenten op Schouwen-Duiveland zonden een uitspraak moeten doen over emancipatie en vastleggen dat zij in de toekomst emancipatie-activitei ten zullen subsidiëren". Een dergelijk beleid is de wens van de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Tijdens een bijeenkomst in de Driehoek te Zierikzee over dit on derwerp bleek dat de stichting bang is dat de subsidië ring van emancipatie-activiteiten in de toekomst anders tussen wal en schip zal vallen. Vanaf één januari 1989 vervalt namelijk de Rijksbijdrageregeling Emancipatie werk. De regeling waar de gemeenten de subsidie kun nen declareren die zij hebben toegekend voor emancipa tie-activiteiten. De emancipatie-activiteiten vallen vanaf volgend jaar onder de welzijns wet. In het kader van de decentralisa tie krijgen de gemeenten dan een \rast bedrag dat zij aan welzijnsactivitei- ten (bijvoorbeeld emancipatie) kun nen besteden. En via uitlatingen van minister E. Brinkman is gebleken dat er plannen bestaan om ook die re geling in de toekomst op te heffen zo dat de gelden voor emancipatie uit de algemene middelen moeten komen. De stichting is bang dat het dan heel moeilijk wordt om subsidie te ki*ij- gen voor emancipatie-activiteiten. Behalve wanneer de gemeenten voor- dien ëen eigen emancipatiebeleid vaststellen. Zekerheid „Ik stel me daarbij iets voor dat ac tief is. Een beleid waarbij de gemeen ten hun mening uitspreken over emancipatie en die vastleggen in een nota, een jaarprogramma of een col legeprogramma", aldus emancipatie werkster I. Sturm. „In elk geval een beleid waarbij we weten waar we aan toe zijn". Omdat de meeste gemeenten in de regio die uitspraak tot nu toe nog niet hebben gedaan ontbreekt op dit moment nog die zekerheid. „Een aantal gemeenten is gewend om sub sidie te geven. Misschien dat dat op basis van vanzelfsprekendheid in 1989 opnieuw gebeurt. Maar ik zou liever zien dat die beslissing zou wor den gebaseerd op een vast beleid, op een principe-uitspraak", aldus de emancipatiewerkster. Volgens Sturm is het te vroeg om de, uit 1975 daterende, rijksbijdrage regeling in 1989 al op te heffen. „De emancipatie is nog in een pril stadi um. Er komen nog regelmatig nieu we, specifieke emancipatie-activitei ten bij. Bijvoorbeeld van de al lang gevestigde vrouwengroeperingen zo als de plattelandsvrouwen. En de op heffing komt ook te vroeg omdat vele gemeenten nog niet zover zijn dat ze een eigen emancipatie-beleid hebben. Zodat de, emancipatie-activiteiten Pok na'de decehtralisatiè van de gel den voldoende aan bod komen". Uitspraak Zij sprak daarom de wens uit dat de gemeenten in de regio zullen uit spreken dat zij emancipatie belang rijk vinden. En dat die uitspraak wordt vastgelegd in een specifiek be leid waarin onder andere het finan ciële budget is opgenomen dat men wil besteden. En de criteria waaraan emancipatie-activiteiten moeten vol doen om voor subsidiëring in aan merking te komon. Uit een toelichting van lid van de Zierikzeese adviescommissie welzijn H. Gilden-van Geesbergen bleek dat door deze commissie reeds een posi tief advies is uitgebracht betreffende een gemeentelijk emancipatiebeleid. „Er komt nu ook een nota". Uit de discussie van de tien belangstellende En verlichting tegen kleine criminaliteit BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen komen binnen zeer af zienbare tijd met voorstellen om parkeerautomaten te plaatsen in de 'probleemgebieden' als Renesse. „Het is als raad een vereiste om doortastend te werken. Dan moet je besluiten durven te nemen", aldus voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. ZIERIKZEE - Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de derde editie van de Zierikzeese Expo. Zo'n vijftig standhouders zijn present om hun produkt onder de aandacht van het publiek te brengen. Na de officiële opening door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs is het publiek welkom op woensdag 18 mei van' 15.00-22.00 uur, donderdag van 13.00-22.00 Ui»T, vrijdag van 13.00-22.00 uur en zaterdag van I0.00-J7.00 uur. De tenten worden in dc nachtelijke uren beivaakt door leden van de Politiehondenvere niging Schouwen-Duiveland. Op de foto zijn de organisatoren Hans van Urk en Leen Kaashoek bezig met hun 'mretwerk' Computer Club Zeeland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3