„Wij willen een zo aangenaam mogelijk leefmilieu scheppen" streeknieuws Vierde Oosterschelde zeilrace DE HUUR CV KETEL Bezoeken aan Hatfield St Hilaire in commissie WATERSTANDEN PvdA-fractie zwengelt acquisitie beleid aan i Directeur A. C. M. Schouw over uitbreiding veestapelCorneliastichting: ZIERIKZEE - „Wij willen als verpleeghuis een zo aan genaam mogelijk leefmilieu scheppen, en dieren horen daarbij". Aan het woord is A. C. M. Schouw, directeur van verpleeghuis De Corneliastichting in Zierikzee. On langs kreeg men van de Lion's-club Schouwen-Duive- land een gift ten behoeve van uitbreiding van de 'veesta pel' van de Corneliastichting. „Onze filosofie is dat je ook als je oud bent en/of gehandicapt je nog wel wat kunt. Bijvoorbeeld het verzorgen van dieren", aldus Schouw. Kleine huisdieren als kanaries en parkieten zijn in de regel geen pro bleem als men in een bejaardenhuis of verpleeghuis terecht komt. Wie echter hond of kat mee wil nemen krijgt nul op het rekest. Veelal uit praktische overwegingen is het hou den van huisdieren als honden en kat ten in de bejaardenhuizen op Schou wen-Duiveland niet toegestaan. Wel probeert men fzoveel mogelijk in te spelen op de behoefte van de bewo ners om dieren om zich heen te heb ben. Dierenweide Zo is er bij bejaardentehuis Duin oord in Burgh-Haamstede een dieren weide aangelegd. Naast kippen en konijnen lopen daar ook eenden en bokjes rond. In principe worden de dieren verzorgd door de bewoners van Duinoord, maar het is niet uitge sloten dat ook het personeel zo nu en dan de helpende hand biedt". ,,Wij zijn ermee begonnen na de re novatie zo'n twee jaar geleden", al dus een woordvoerster van Duin oord. ,,De kamers kijken uit op de dierenweide en het is onze ervaring dat de bewoners het erg leuk vin den". Navraag leert dat Duinoord het eni ge bejaardenhuis op Schouwen-Dui- veland is dat er een dergelijke dieren weide op na houdt. Veelal worden praktische bezwaren aangevoerd. Te weinig ruimte om zoiets dergelijks te realiseren, maar vaak ook te weinig tijd om de dieren goed te kunnen ver zorgen. Algemene stelregel is dat de verzorging van dieren geen extra werkdruk voor het personeel op mag leveren. Sociale functie Directeur A. C. M. Schouw van de Corneliastichting: ,,Wat wij willen is dat de dieren een sociale functie heb ben. Wij willen dat voor de mensen bij ons het leven zo normaal mogelijk doorgaat. In veel gewone huishou dens worden er huisdieren gehouden, en voor sommige mensen kan het een soort therapie zijn om voor dieren te zorgen". Binnen de Corneliastichting is het idee om te komen tot een uitbreiding van het aantal dieren gekomen van de bezigheidstherapeute die in de Corneliastichting werkzaam is. ,,Wel staat voorop dat voorkomen moet worden dat het personeel voor de die ren moet zorgen. Dat moeten de be woners zelf doen", aldus Schouw. Schouw stelt dat je bij de keuze van de dieren met een aantal factoren re kening dient te houden. ,,Je kunt bij voorbeeld wel een volière of een aquarium neerzetten, maar dat moot je dan wel goed verzorgen. Een aqua rium moet van tijd tot tijd schoonge maakt worden, en dan moet je wel goed weten hoe dat moet". Vraag Directrice N. J. Bal van verzor gingstehuis In 't Opper in Bruinisse stelt dat de vraag van de bewoners naar huisdieren wisselend is. ,,U moet daarbij ook bedenken dat het bij ons vaak om hoogbejaarde men sen gaat. Die komen naar ons toe om dat ze niet meer voldoende voor zich zelf kunnen zorgen. Laat staan voor een dier". ,,lk ontken niet dat het voor som mige mensen moeilijk is om afscheid te nemen van hun huisdier. Maar vaak blijkt toch dat men er van te vo ren al voor zorgt dat het huisdier een ander thuis krijgt". Mevrouw Bal benadrukt dat de woonomstandigheden soms mede-be palend zijn voor de soepelheid die men betracht bij het eventueel hou den van huisdieren. ,,Als iemand op de begane grond woont en er komt een aanlooppoes, dan moet dat kun nen. Dan moet je niet zo star zijn dat 'je dat gaat verbieden. Want een dier is wel belangrijk voor een mens". Leeftijd P. D. Markesteijn, directeur van hervormd bejaardencentrum De Wie ken in Zierikzee stelt dat vaak de leeftijd van de bewoner bepalend is bij de beslissing of een bepaald huis dier wel of niet mee mag verhuizen naar het bejaardenhuis. ,,Het huidige beleid in de gezondheidszorg is erop gericht mensen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Maar dat kan vaak niet zonder hulp". Dieren zijn in De Wieken zeker niet taboe", aldus MarkesÉeijn. ,,Maar dat moet dan wel van geval tot geval bekeken worden". Hij stelt dat een vergelijking tussen een be jaardenhuis en een verpleeghuis in dit geval niet helemaal opgaat. ,,In een verpleeghuis is de persone le bezetting veel ruimer en bovendien is het zo dat wie in een verpleeghuis terecht komt vaak veel minder van de eigen bezittingen mee kan nemen dan diegene die naar een bejaardenhuis gaat. De meeste bewoners hier heb ben bijvoorbeeld toch nog een deel van hun eigen meubelen. Om maar een voorbeeld te noemen. Mens voorop Markesteijn stelt dat de mens in een bejaardentehuis voorop moet staan. „En door de bezuinigingen werken wij al met een vrij krappe personele bezetting en dan kun je niet nog eens dieren gaan verzorgen". Volgens Markesteijn zijn de bezuini gingen op de gezondheidszorg goed merkbaar. „Maar het mag in geen ge val ten koste gaan van de verzorging, voeding en hygiëne. Dat staat voor op". Volgens Markesteijn is er bij De Wieken ook nauwelijks ruimte om (lieren te houden. Directeur Schouw van de Corneliastichting: „In de ou de Corneliastichting hadden we ook wel wat dieren, maar daar was eigen lijk nauwelijks ruimte voor". Bij dc bouw van de nieuwe Corne liastichting is rekening gehouden met plannen zoals die nu daar tot ont wikkeling worden gebracht. „We had den al duiven en konijnen, maar we willen nu bijvoorbeeld ook kippen gaan houden", aldus Schouw. „En misschien komen er ook nog fazanten bij of iets dergelijks". Papegaai In het algemeen kan gesteld wor den dat kleine huisdieren als kana ries of parkieten in elk bejaarden huis op Schouwen-Duiveland overal terecht kunnen. Uit praktische over wegingen worden honden en katten geweerd. Men wil aan de ene kant de situatie voor het personeel zo werk baar mogelijk houden, maar aan de andere kant het leefmilieu voor de bewoners zo aangenaam mogelijk maken. Vaak ook zijn in de recreatieruim tes van bejaardenhuizen gevleugelde vrienden te vinden. Zo meldt een woordvoerster van bejaardencen trum Borrendainme dat daar in het recreatiecentrum een papegaai bi vakkeert. Voor het overige geldt voor Borren- damme hetzelfde als voor de andere bejaardenhuizen op Schouwen-Dui veland. Geen katten of honden, maar wel parkieten, kanaries en dergelij ke. Directeur A. C. M. Schouw van de Corneliastichting ziet de uitbreiding van dé veestapel bij de Corneliastich ting met vertrouwen tegemoet. „De meeste mensen die hier wonen heb ben vroeger in de agrarische sector gewerkt en zijn gewend aan dieren om zich heen. Dus dat moet wel luk ken". DEN HAAG - Minister Van Eekelen (defensie) houdt vast aan het weten schappelijk onderzoek met zenuw gassen. Van een stopzetting van dit onderzoek wil hij niet weten, zo blijkt uit een notitie zijnerzijds aan de Tweede Kamer gezonden. Vanuit de kamer was op beëindiging aange drongen, ondermeer op grond van het feit dat ook elders soortgelijke on derzoekingen plaats vonden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF LEEUWARDEN - De provincie Friesland gaat strenger optreden te gen bootbezitters die te dicht bij een rietzoom afmeren. Wie te dicht bij het riet ligt, riskeert een boete van maxi maal 1500 gulden. RU-man W. F. Sprengelmeijer vindt zijn collega C. Klippel-Huurling (PvdA) „een best mensmaar in gaan op haar invitatie voor een be zoek aan het Anywave-festival, daar voelde Sprengelmeijer geen cent voor. Vervolg van pagina 1 de buidel tasten door een subsidie van ruim veertienhonderd gulden be schikbaar te stellen. Voor De Rijke die behalve publieke werken ook be- last is met het jeugdbeleid was het jammer dat nog niet alle gemeenten in de regio overtuigd zijn van de func tie van dit regionale Anywave-festi val. Zo positief Klippel-Huurling was over dit initiatief zo principieel afwijzend stond haar linkerbuurman W. F. Sprengelmeijer jegens beide voorstellen. Dat verschil van mening werd overigens charmant opgelost door de sociaaldemocrate die haar buurman voor een bezoekje aan Any- wave uitnodigde. Een verzoek dat door Sprengelmeyer op zich wel werd gewaardeerd maar waaraan hij ge zien zijn principes toch geen gehoor wil geven. In zijn bezwaren bleek de RU-man een roepende in de woestijn (lees raadzaal) te zijn, want met over grote meerderheid schaarde de raad zich achter het voorstel van b en w. Genade Ook het voorstel van b en w om de grond rond de gerestaureerde Nieuwe Kerk van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken over te nemen vond in de ogen van de raadsleden genade. Deze overdracht tegen een symbolisch be drag van een gulden zou onder be paalde voorwaarden doorgang kun nen vinden. Een van die voorwaarden houdt in dat de gemeente zich bij de ze overdracht verplicht tot het geven van een grote opknapbeurt van het gehele terrein. Hiervoor heeft de raad reeds eerder een bedrag van elf mille beschikbaar gesteld. Daarnaast zou de gemeente er ook op toe moeten zien dat het voorterrein en de strook grond aan de zuidzijde van het Kerk hof in de toekomst gevrijwaard blij ven van geparkeerde auto's. Voor oud-wethouder H. Asma was dit punt een mooie gelegenheid om nog eens terug te komen op zijn ideaal om de oude fundamenten van dit gebouw voor het oog zichtbaar te maken. Iets waarvoor ook Sprengel meijer wel te porren was. Voor wet houder De Rijke was dit moment ech ter niet het juiste om in te gaan op de inrichting van dit terrein. Dit moest volgens de CDA-wethouder eerst in de commissie worden besproken. Dit antwoord bevredigde Asma blijk baar niet want hij wees het college op zijn toezegging om in dit verband met een concreet voorstel voor de dag te komen. Te zijner tijd zal deze kwestie dan ook uitgebreid aan de orde ko men wanneer er voor dit terrein een nieuw en 'veelomvattend inrich tingsplan is opgesteld. ZIERIKZEE - Een tweetal bezoeken aan de zusterge- meenten Saint Hilaire en Hatfield vormen het onder werp van gesprek van de commissie internationale uit wisselingen die woensdag 18 mei in het stadhuis van Zierikzee bijeen komt. Deze vergadering begint om 16.30 uur. Zo bezoekt een aantal Zierikzeese jongeren tussen 4 en 19 juli Saint Hi laire. In verband met dit bezoek is een programmaboekje samengesteld. Dit boekwerkje wordt woensdag door de commissie aan een kritische blik onderworpen. In verband met het bezoek dat een aantal jeugdige Zierikzeeënaars van 3 tot en met 17 augustus aan Hatfield brengt be spreekt de commissie het idee om voor deze Hatfieldgangers en hun ou ders/verzorgers een informatie avond te beleggen waarbij de achter liggende gedachte en alle bijkomende bijzonderheden de revue zullen pas- Ook de oudere Zierikzeeënaars ver trekken in september richting Saint Hilaire. Het is gebruikelijk dat eens in de vier jaar een bezoek aan een van de twee zustergemeenten wordt ge bracht. In de nu lopende periode (*86-90) zijn die uitwisselingen tot nu toe uit gebleven. Nu in Saint Hilaire du Har- couet een nieuwe sporthal wordt ge opend is de gemeente Zierikzee voornemens om in het weekeinde van 10 en 11 september aanwezig te zijn bij deze feestelijkheden. Wie van de commissie hierbij aanwezig zal zijn wordt woensdag vastgesteld. ZIERIKZEE Tentoonstelling De komende periode is er in de openbare bibliotheken op Schouwen- Duiveland de tentoonstelling Zelden rust, vrouwenarbeid in Zeeland van 1900-1940 te zien. Deze reizende ten toonstelling is samengesteld door het Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg. De expositie tracht mid dels een groot aantal foto's een beeld te schetsen van de arbeidsomstandig heden van vrouwen in de voornoem de periode. De zes thema's van de ex positie behandelen ieder een belang rijke bedrijfstak, waarin vrouwen werkzaam waren. De keuze van de bedrijfstakken laat bovendien de overgang zien van beroepsgroepen, die reeds van oudsher bekend waren, naar nieuwe vrouwenberoepen. De thema's zijn visserij en landbouw, het eigen bedrijf en de handel, dienstbo den en het huishouden en nieuwe be roepen als verkoopsters, kantoorbe dienden, verpleegsters en onderwij zeressen. De tentoonstelling is te be zichtigen in de openbare bibliotheek te Bruinisse van dinsdag 31 mei tot en met vrijdag 10 juni, in Zierikzee van woensdag 15 juni tot en met zaterdag 2 juli en in Burgh-Haamstede van maandag 4 juli tot en met vrijdag 15 juli (allemaal tijdens de gebruikelij ke openingsui-en). RENESSE Seniorerireis Zoals gebruikelijk is ook dit jaar weer een seniorenreis gepland voor de zestig-plussers van Renesse. Het organiserend comité heeft voor dins dag 14 juni een aantrekkelijke tocht voorbereid. Per bus vertrekt het ge zelschap om half acht van Renesse voor een tocht naar de Betuwe, waar in restaurant Den Tol te Meteren de koffie zal worden gebruikt. Via Rhe- nen rijdt men vervolgens naar de Westerbouwing vanwaar men per boot verder reist naar Arnhem. In restaurant de Posbank wordt de kof fiemaaltijd geserveerd. Via de Zeven- heuvelenweg vervolgt de reis naar Nijmegen om tenslotte via Brabant weer huiswaarts te keren. In Waal wijk wordt in het nieuwe restaurant Lido aangeschoven voor het diner. Rond 21.00 uur is de groep terug in Renesse. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldingc Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 mei 06.05 165 12.10 -146 18.20 147 - 19 mei 06.40 163 00.30 -154 18.55 139 12.50 -139 18 mei 04.15 173 10.40 -139 16.40 149 23.05 -145 19 mei 04.55 168 11.25 -129 17.25 137 23.50 -146 18 mei 05.45 171 12.05 -155 18.15 153 - 19 mei 06.30 170 00.25 -163 18.50 147 12.45 -147 18 mei 06.05 187 12.05 -160 18.30 168 - 19 mei 06.50 184 00.30 -167 19.10 159 12.45 -152 Doodtij: 26 mei Actuele informatie o^ér afwijkingen: 01184-14420 ZIERIKZEE - Afgelopen weekend werd voor de vierde keer de Oosterschelde-race vor traditionele zeilschepen gehou den. Aan dit evenement deden 21 eigenaren van traditionele zeilschepen mee. Zes van hen zeilden de race niet uit. maar gaven voortijdig op in verband met de harde wind. Uiteindelijk haalden 15 deelnemers de eindstreepSchipper J. van Aartrijk uit Dordrecht won voor de tweede keer de race met zijn clipper De Avontuur. R. Schuddeboom uit Rotterdam wist met zijn kraak Vooruitgang beslag te leggen op de tweede plaats. Op de derde plaats eindigde A. van Aartrijk met zijn clipper De Waterman. De Oosterschelde-race voor traditionele zeilschepen is een initiatief van de Zeeuwse Hardzeilcommissie, uitgaande van Zeilvloot de Zeeuwse Stromen. Van die zeilvloot eindigde John. van Dal seri met zijn clipper Mea Volta als beste. Hij wist beslag te leggen op de zevende plaats. In café De Gekroonde Suiker biet aan de Nieuioe Haven kwamen de schippers bij elkaar voor de laatste wedstrijdinformatie. Tot en met 30 juni Neeltje Jans Delta Expo. Fototentoonstelling 'Schouwen-Duiveland'. Naast foto's ook overvloeiende dia-presentatie. Tot en met maandag 23 mei Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie. Ge opend van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag ge sloten. Tot en met 28 mei Zierikzee Dikke Toren. Expositie Rijnhart Schregardus en Harry Koster. Dage lijks van 12.00 tot 17.00 uur. Dindag 17 mei Zierikzee ANBO-pand. PvdA-afdeling bekijkt video Schuivende panelen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis de Schutse. Open dag VBOK. 10.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. Zaal Gereformeerde kerk. Lezing Spitsbergen. 19.45 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier door Nut en Uit spanning. Vanaf 18.30 uur. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Open dag Ver eniging ter Bescherming van het On geboren Kind. 10.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. Woensdag 18 mei Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 15.00-22.00 uur. Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie van advies en bijstand voör in- teimationale uitwisselingen. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Scharendijke Dorpshuis De Putmeet. Informatie avond dorpsplan Scharendijke. 19.30 uur. Dreischor De Drie Schapen. Vergadering Rode Kruis., 19.30 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00-22.00 uur. Beatrixschool ingang Maltastraat. Revue. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Rehoboth. Gemeente-avond Hervormde Gemeente Nieuwerkerk. Onderwerp: Samen op weg. 20.00 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. NCVB-ver- gadering. 19.45 uur. Vrijdag 20 mei Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00-22.00 uur. Concertzaal. Balletuitvoering dans school Kramer. 19.30 uur. Zaterdag 21 mei Zierikzee Gekroonde Suikerbiet. Lekko-bijeen- komst (over sleepvaart). 10.30-16.00 uur. Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 10.00-17.00 uur. Bro u wersha ven Markt. Rommelmarkt van obs de Schoener. 09.00 urn*. Dreischor In muziektent. Openingsconcert Crescendo met bijdrage van Determi nate. 19.30 uur. Zondag 22 mei Zierikzee Dikke Toren. Manifestatie mineralen en fossielen. Van 12.00 tot 17.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Zen dingsmanifestatie '88. 14.00 uur. Maandag 23 mei Zierikzee Dikke Toren. Manifestatie mineralen en fossielen. Van 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 24 mei Zierikzee Zaal van de Gereformeerde kerk. Ge- spreksavond werkgroep familieleden van (ex-) psychische zieken. 19.30 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf- avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Zonnemaire A. J. den Boer. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oostcrland Hervormde kerk, consistorie. Schrijf avond Amnesty International. Van 20,00 tot 21.00 uur. Woensdag 25 mei Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 26 mei Middelburg Officiële opening nieuw kantoor Rijkswaterstaat Middelburg. Ope ningshandeling om 11.15 uur door ir. J. van Dixhoorn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2