PvdA-fractie zwengelt acquisitiebeleid aan Eindexamen terwijl zon schijnt 'Sinds het openen van de kering liggen we te denderen in ons bed' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Speciale ambtenaar voor contacten tassen bedrijfsleven en gemeente Zieriksee Op maandag 23 mei (2e Pinksterdag) zal de „Zie- rikzeesche Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Advertenties voor de editie van dinsdag 24 mei dienen uiterlijk vrij dag 20 mei vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24337 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Veestapel De uitbreiding van de 'veestapel' in de Corne- liastichting moet leefmilieu veraangenamen. (Pag 2). Kabel-tv De raad van Westerschouwen gaat akkoord met de kabel-tv maar met de nodige mitsen en maren. (Pag 3) Lelievlet De lelievlet Dwars in den Weg is ten doop ge houden in Brouwershaven. (Pag. 4). Tafeltennis Michel Holm en Paul de Graaf hebben goed gepresteerd tijdens kampioenschap in Kapelle. (Pag 9). Het wezenlijke in het onderwijs is niet de leerstof, doch het wakker maken. Renan ging van hot slib, do hoeveelheid en de locatie waar deze vervuilde specie zal worden opgeslagen. Stuk voor stuk zaken waarop De Rijke geen antwoord kon geven, puur en alleen omdat op dit moment niemand de ernst van deze bodemverontreiniging weet Hoffelijkheid Hoewel de raadsleden in een rap tempo de agenda afwerkten bleek er hier en daar toch gelegenheid te zijn voor een stukje hoffelijkheid. Dit borrelde naar boven toen PvdA- raadslid C. Klippel-Huurling zich po sitief uitsprak over de voorstellen van b en w om voor een tweetal pope venementen een subsidie beschik baar te willen stellen. Wave '88 Voor Wave '88 (de finale van Hit 'm or lose) wil het cóllege vijfhonderd gulden beschikbaar stellen. Niet al leen vanwege het feit dat een van de voorrondes in Zierikzee werd gehou den maar meer nog vanwege het re gionale/provinciale karakter van dit. popgebeuren. Ook voor het jaarlijkse Anywave-festival wil het college in vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Eindexamen doen terwijl buiten een stralende zon uitnodigt tot hele andere activiteiten. Dat is sinds gisteren, maandag, de realiteit voor in totaal 464 leerlingen van het voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland. De komende twee weken moeten zij tonen het diploma waard te zijn waarvoor zij vier. vijf of zes jaar op de middelba re school zaten. In de Christelijke Scholengemeenschap MAVO-LHNO aan de Huybertstruat zitten in totaal 81 leerlin gen te zwoegen38 voor het MAVO-diploma, 20 voor het diploma kantoor/verkoop en 23 voor het LHNO-diploma. In de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland aan het Hatfieldpark begonnen de praktijkexamens vorige week al. Vanaf gisteren laten in totaal 153 leerlingen hun hersenen kraken voor de theorievakken. Als alles goed gaat halen zij daarmee het diploma Lager Beroepsonderwijs op A-, B- of C-niveau. Op de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman zijn in totaal 230 eindexamenkandidaten. Het zijn de leerlingen van 4-MAVO. 5-HAVO en 6-Atheneum. Elke •dag komen er een of meerdere vakken aan de orde en over twee weken kunnen de leerlingen opgelucht in de zon gaan liggen Dan zijn de examens achter de rug. De uitslagen worden in juni verwacht. Volgens de PvdA-er D. van der Wek ken ontbreekt het Zierikzee aan een actief en wervend beleid voor het aantrekken van nieuwe bedrijven. Hoewel het jaar reeds een aardig eind gevorderd is is er volgens de PvdA-fractie nog niet veel te merken van een actief acquistiebeleid, dan wel van voorstellen om zo'n beleid van de grond te krijgen. Het college van b en w dat indertijd de toezeg ging deed om met ideeën voor de dag te komen, heeft dat volgens Van der Wekken tot heden toe nog niet ge daan. Om een dergelijk voorwaarden scheppend beleid toch van de grond te krijgen maakten de sociaaldemo craten gebruik van de rondvraag om deze kwestie nog eens aan te zwenge len. Het aanstellen van een parttime ambtenaar voor het opzetten en ont wikkelen van een acquisitiebeleid en het onderhouden van de contacten tussen gemeente en bedrijfsleven (de zogenaamde loket-functie) zou een eerste stap in de richting van een ac quisitiebeleid kunnen zijn. Deze functionaris zou met ingang van 1 september in dienst moeten treden voor de (voorlopige) duur van een jaar. Voor het dekken van de kosten die het in dienst nemen van dit extra mannetje met zich mee brengt kan volgens de PvdA de reserve Stimule ring werkgelegenheid en indien no dig ook de post onvoorzien worden aangesproken. Initiatief Met het aankaarten van deze in middels veelbesproken kwestie tij dens de rondvraag beoogde de PvdA de weg vrij te maken voor een initia tief voorstel aan de raad, nadat dit eerst in de commissie ruimtelijke or dening ter sprake zou worden ge bracht. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs vond het gezien het korte tijdsbestek waarbinnen deze sug gestie werd geopperd niet juist om in houdelijk in te gaan op dit PvdA- plan. Wel deed hij de toezegging dat deze parttime acquisitie-ambtenaar op de agenda voor de eerstkomende vergadering van de commissie ruim telijke ordening wordt gezet. Tijdpad Vragen had Van der Wekken ook over het moment waarop met de her inrichting van de binnenstad kan worden begonnen. De sociaaldemo craat bleek er niet zo gerust op te zijn dat het eerste deel van dit veelomvat tende plan nog voor het aanbreken nenauto's. De rust is weg. Af en toe denk ik wat een ellende toch. We za ten hier altijd zo lekker rustig. Maar toch ontstaat er ook als vanzelf een soort aanpassing. Je oren gaan als het ware dicht voor het voortdurende geluid. Het valt nu op als er even niets langs komt". Evenals haar huurman Tuinman voelt mevrouw Van de Kreekc niets voor de aanleg van een geluidswal zoals dat wel eens ter sprake komt. ,,Dat lijkt me akelig om tegenaan te kijken. Maar wat meer isolatie van het huis zou heel prettig zijn". Vijftig jaar geleden was het zeld zaam als hier een auto voorbij kwam. Wat nu het fietspad is was toen de grindweg en waar nu de weg is was de buitengracht". Dat zegt de 66-jarige J J. Dalcbout die in de boerderij Kraye- stein tegenover het gelijknamige sportcentrum woont. Zijn mening over de vergrote verkeersintensiteit laat niets aan duidelijkheid te wen sen over. ..Daar kan ik duidelijk over wezen. Ik wou dat ik er vanaf was. Dat ik vanaf dit moment geen auto meer zag". Tractor Dalebout vindt dat niet zozeer van wege de geluidshinder, want zijn boerderij staat een eind van de weg en bovendien fungeert de schuur als een geluidswal tussen het woonhuis en de weg Hij vindt de grotere ver keersdrukte vooral vervelend omdat het steeds moeilijker wordt om met de tractor vanaf het erf de Kraye- steinweg op te rijden. Want op de weg rijden momenteel vrachtverkeer, per sonenauto's én landbouwverkeer sa men. In het hoogseizoen wordt soms wel 20 keer of vaker de weg op en af gere den vanaf de boerderij. Maar gemid deld gebeurt dat toch altijd wel zo n 2 a 3 keer per dag. Soms sta ik wel vijf minuten te wachten voor er een gaatje is". Eenmaal op de weg is de ergenis niet meer voor de boer maar voor de overige weggebruikers. „Dan vind ik bet niet erg meer. Ze blijven wel achter me hoor. Vooral als ik er een grote kar achter bang. haha. Maar dat is maar gekheid natuur lijk. liet gaat erom dat een traetor niet tussen de auto's hoort". Volgens Dalcbout zou hot beste zijn vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking Boven dc regio staat een matige noordelijke wind waarmee frisse on stabiele lucht wordt aangevoerd. Aanvankelijk vrij veel bewolking. Later opklaringen en kans op een bui. Minimumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 mei: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 107r Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht, noordwest 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei Zon op 05.41. onder 21.32 Maan op 06.41. onder 00.13 19 mei Zon op 05.40, onder 21.33 Maan op 07.41, onder 01.09 Eerste Kwartier: 23 mei (18.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied bo ven Scandinavië maakte aldaar plaats voor een lagedrukgebied. Ge lijktijdig handhaafde zich een lage drukgebied boven hot Alpengebied en omgeving waarin vooral 's mid dags en 's avonds onweersbuien voor komen. Een dergelijke bui bracht maandagnacht in Limburg 16 mm re gen. Inmiddels is de wind door de ge noemde luchtdrukontwikkelingen naar het noorden gedraaid. Vanaf dc Noordzee stroomt nu aan zienlijk koelere lucht binnen. Hierin drijven bcwolkingsgebieden mee waaruit mogelijk een buitje valt. De komende nacht blijft de minimum temperatuur rond 10 graden steken. Woensdagmiddag wordt het niet war mer dan een graad of 14. In het bin nenland een tiental graden lager dan op maandag. De noordenwind is ma tig. aan zee af en toe vrij krachtig. ZIERIKZEE - Zierikzee heeft nog' steeds geen duidelijk en actief beleid voor het aantrekken en behouden van be drijven. Deze constatering was voor de PvdA-fractie aan leiding' om dit inmiddels veelbesproken acquisitiebeleid nog eens onder de aandacht van de Zierikzeese raadsle den te brengen. Dit gebeurde in de vorm van een schrij ven dat tijdens de rondvraag van de maandelijkse gemeenteraad werd besproken. Medio november '87 wees PvdA- woordvoerder D. van der Wekken tij dens de algemene beschouwingen met klem op de noodzaak om als ge meente over een actief en wervend be leid voor het aantrekken van nieuwe bedrijven te kunnen beschikken. Ge zien de hoeveelheid nog uit te geven industriegrond en met het oog op het verbeteren van de werkgelegenheid pleitten de sociaaldemocraten er toentertijd voor om meer inhoud aan dit acquisitiebeleid te geven. van het zomerseizoen gerealiseerd zou zijn. Een definitief tijdstip bleek volgens wethouder P. de Rijke (pu blieke werken) moeilijk te geven te zijn. Wel staat het volgens de wethou der vast dat het eerste gedeelte van dit plan in het voorjaar van '89 voor uitvoering gereed zal zijn. In ieder ge val moeten de wensen en veidangens van de omwonenden op hun merites worden beoordeeld en zo mogelijk ook worden meegenomen in het defi nitieve plan. Onduidelijkheid Eveneens weinig duidelijkheid kon De Rijke verschaffen over het ver vuilde havenslib. Het PvdA-raadslid H. Asma had graag meer gegevens ge hoord over de mate van verontreini- Bewoners Krayesteinweg hebben last van het sterk toegenomen verkeer De omwonenden van de Krayesteinweg zijn niet gelukkig met de toegenomen verkeersintensiteit. BURGH-HAAMSTEDE - „Op de bovenverdieping waar we slapen klinkt het net of ze over mijn stoep heen rijden. Dat gezoem van die luxe wagens gaat nog wel. Daar val je van in slaap. Maar dan ben je bijna vertrokken en dan jakkert er weer zo'n zware voorbij. Dan lig je te denderen in je bed". Ai 25 jaar woont J. Tuinman in zijn huis op de hoek van de Weeldeweg/Krayesteinweg te Burgh-Haamstede. Maar sinds het ope nen van de weg over de Stormvloedkering wordt er 18 uur per etmaal een aanslag ge pleegd op zijn woongenot. Vele duizenden voertuigen rijden dagelijks over de Kraye steinweg van en naar 'de kering'. „Dat begint al 's morgens om een uur of vijf en het gaat door tot onge veer elf uur 's avonds. Met Hemel vaartsdag telden we 1200 auto's per uur. Je had bijna geen gelegenheid om de weg over te steken. Maar die gewone auto's zijn niet het ergste. Het meeste hinder hebben we van het ge luid van het zware verkeer. Dat komt hier steeds meer langs. Ik was heus wel wat gewend hoor met de aanvoer van de materialen voor de Storm vloedkering af en toe. Maar sinds de opening van de weg houdt het niet meer op. Het gaat hier dag en nacht door". Konijnenhok Tuinman had die toename van het verkeer wel zien aankomen voor de weg werd geopend en hij heeft er op zich wel begrip voor. „Die auto's moe ten ergens rijden natuurlijk. Maar ik vind het niet terecht dat ze niet tevo ren rekening hebben gehouden met de overlast voor de omwonenden. Als je tegenwoordig een konijnenhok wilt bouwen moet je het zelfs aanvra gen. En dit leggen ze zomaar op zon der iets te vragen of zeggen tegen de omwonenden". De Haamstedenaar is van mening dat het provinciaal be stuur (dat de eigenaar is van de weg) toch minstens de huizen langs de weg zou moeten laten isoleren. „Venster en dakisolatie, zodat het geluid draaglijk wordt. Dat kost geld na tuurlijk. Maar met dat argument moeten ze niet aankomen. Na alles wat er al is uitgegeven aan dc Storm vloedkering kan die paar ton er ook nog wel bij". „Wij voorzagen die toename van de drukte een jaar of drie geleden al. Daarom hebben we toen een haag ge plant aah de voorzijde van onze tuin. Nu boren we wel het verkeer, maar we zien niet al die auto's. Daar ben ik blij om". Dat zegt mevrouw C. van de Kreeke-Hanse die met haar echtge noot al 33 jaar in een huisje langs de Krayesteinweg woont. „Vroeger had den we een fruitteeltbedrijf. Wc heb ben bier altijd graag gewoond. Maar nu wordt bet wel erg druk. Er komen vooral steeds meer container- en vrachtwagens en in het weekend is het hartstikke druk door de perso-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1