Zendingsmanifestatie in Hervormde kerk Dreischor Burgemeester Asselbergs opent zeehondenexpositie 1 t Flower powersfeer uit zestiger jaren herleeft weer op de RSG TLj C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bitr Surfers massaal in problemen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Drama Volkstuinen Musicals Korfbal Een drama was het aan de Bettewaardsedijk De commissie publieke werken van Zierikzee Het Zierikzeese duo Ben Ramondt en Mar van Korfbalvereniging All Ready wint overtuigend bij Zierikzee. Gelukkig ging het om een brand- juicht het plan van de volkstuinvereniging om der Veer is druk bezig met jeugdmusicals. Een van Swift 3. (Pag 9). weeroefening. (Pag 2). de volkstuinen aan de Van Veenlaan zelf te be- eerste cassette is er al. (Pag. 5). heren toe. (Pag 3). VRIJDAG 13 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24335 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Eerste vereiste voor een leraar is liefde en goed hu meur. Sailer Met spreekster, koorzang en gospelgroep DREISCHOR - In de Hervormde kerk in Dreischor wordt op zondag 22 mei, eerste pinksterdag, een zen dingsmanifestatie gehouden. Deze wordt georganiseerd door een eilandelijke werkgroep bestaande uit vertegen woordigers van de Hervormde en Gereformeerde zen dingscommissies. Op het programma staat een inleiding van Mirjam Vosselman over Ghana. Zij heeft daar een aantal jaren gewerkt. Verder op de zendingsmanifestatie koorzang en een optreden van gospelgroep The Message. Daarnaast zijn er verschillende organisaties die stands inrichten op de zendingsmanifestatie. Voor de kinderen is er een apart programma. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs opende de zeehondententoonstelling. Laat de zeehond met rust ZIERIKZEE - Met het laten zakken van een groot span doek waarop een vriendelijke zeehond staat afgebeeld, heeft burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee de tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren geopend. Deze expositie bevindt zich aan boord van een authentieke Zeeuwse tweemastklipper, de Avontuur, die tot en met 15 mei in de haven van Zierikzee ligt. Het afmeren van dit schip van de Stichting Zeilvaart Zeeland betekent een primeurtje voor Zierikzee. Zie rikzee is namelijk de eerste plaats in Zeeland waar deze expositie over de zeehond te zien is. Na Zierikzee ko men achtereenvolgens Sint Annaland (17 tot en met 19 mei); Kortgene (21 tot en met 24 mei); Goes (26 tot en met 29 mei); Kamperland (31 mei); Vlissin- gen (2 tot en met 6 juni); Breskens (8 en 9 juni) en Terneuzen (11 tot en met 15 juni) aan de beurt. Deze varende tentoonstelling over de zeehond, ooit een vertrouwde ver schijning in de Zeeuwse wateren is door het Zeeuws Museum voor Na- tuurhistorie opgezet in het kader van een gezamenlijke voorlichtingscam pagne van de provincie, Rijkswater staat en de directie natuur, milieu en faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Doel van deze campagne rond de zeehond is om ie dereen vertrouwd te maken met de verschijning van dit zoogdier in de Zeeuwse wateren. Verdwenen Tot de jaren vijftig was de zeehond een bekende verschijning in de Zeeuwse wateren. Door overbejaging maar meer nog door de vervuiling van het water en de aanleg van de Deltawerken is het dier in deze con treien inmiddels een zeldzaamheid geworden. Werden er rond 1955 nog achthonderd zeehonden geteld, vorig jaar waren dat er nog slechts een stuk of zestien. Met het opstellen van een beleids plan voor de Oosterschelde in 1982 waarin het behoud en de versterking van de natuur een belangrijke plaats innemen, is de belangstelling voor de zeehond alleen maar toegenomen. Reden voor provincie, Rijkswater staat en de directie mlieu en faunabe heer van het ministerie van land bouw en visserij om hierop in te spelen. Te meer daar verwacht wordt dat een spartelende en dartelende zeehond in de toekomst weer een ver trouwd beeld wordt in met name de Voordelta, even voor de Kop van Schouwen. Drukte Burgemeester Asselbergs die de of ficiële opening van deze varende ex positie verrichtte had er goede hoop op dat deze zeehonden-tentoonstel ling heel wat belangstelling zou trek ken, gezien de stroom van toeristen die langzamerhand weer begint. Of schoon Asselbergs het terughalen van de zeehond naar de Zeeuwse wa teren een goede zaak vindt, was hij wel zo realistisch om de problemen hiervan te onderkennen. ,,Het wordt een zwaar avontuur en een proces van lange adem" memoreerde de eerste burger van Zierikzee naar aanleiding van de geluiden die tijdens een sym posium over dit thema in Middelburg te horen waren. Wil de zeehond in de Westerschelde terugkeren, dan zal er nog het een en ander verbeterd moe ten worden aan de waterkwaliteit. Bovendien is het aantal droogvallen de zandplaten in de Oosterschelde, het territorium van deze dieren, door de aanleg van de Deltawerken aan merkelijk verkleind. Voordelta De ontwikkeling van de Voordelta die door deskundigen door een ge schikte leefomgeving voor de zee hond wordt beschouwd valt volgens de burgemeester van Zierikzee hier door wat tegen. Afgaande op pro testen van de zijde van de vissers om de terugkeer van de zeehond aan te moedigen zei Asselbergs dat dit ini tiatief spanningen tussen verschil lende belangengroepen (vissers, toe risten, natuurbeschermers) op zal wekken. Desalniettemin sprak Assel bergs de hoop uit dat de zeehond te rugkeert in de Zeeuwse wateren, te meer daar dit een graadmeter is voor de kwaliteit van het water. Boven dien zou dit het imago van de Ooster schelde van blauwe long van Neder land nog een extra dimensie geven. Avontuur Voorzitter G. van der Hecke van de vervolg pagina 3 Vijf jaar geleden werd op Schou- wen-Duiveland voor het eerst een zendingsmanifestatie gehouden en wel in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Dat was een groot succes. Een volle kerk. Op eerste pinkster dag, 22 mei dus, de tweede zendings manifestatie op Schouwen-Duive- land en deze keer is gekozen voor de onlangs geheel gerestaureerde Her vormde kerk in Dreischor. Thema Het thema van de zendingsmani festatie is present zijn, en daarmee wil de subwerkgroep die zich met de voorbereidingen van de manifestatie heeft bezig gehouden de nadruk op het belang van de zending leggen. Zij stelt dat de zending al lang niet meer alleen maar evangelisatie is. ,,Het zendingswerk is met haar tijd meegegaan, en op de zen dingsmanifestatie willen wij laten zien wat de zending tegenwoordig is en doet", stelt de werkgroep. „Zen ding betekent daar zijn waar nodig is", aldus de werkgroep. Het hedendaagse zendingswerk is volgens de werkgroep bijna verge lijkbaar met ontwikkelingswerk. ,,En dat willen we een zo breed moge lijk publiek duidelijk maken", aldus de werkgroep. ,,In sommige gevallen kan dat het financieel ondersteunen van een bepaald project in een ont wikkelingsland zijn, maar we on dersteunen mensen die in ontwikke lingslanden werken ook op andere manieren". Briefkaarten Zo heeft de werkgroep alle basis scholen op Schouwen-Duiveland aan geschreven om mee te doen of aan dacht te schenken aan de zendings manifestatie. ,,We hebben de poster waarmee we reclame maken voor de zendingsmanifestatie verkleind tot briefkaartformaat. De kinderen kun nen die inkleuren en die kaarten kun nen dan weer opgestuurd worden naar een doktersechtpaar in Lesotho om hen een hart onder de riem te ste ken". Op de zendingsmanifestatie is ook Mirjam Vosselman present. Zij heeft zich een aantal jaren ingezet voor haar medemensen in Ghana en zij vertelt over haar werk tijdens de zen dingsmanifestatie. Mirjam Vosselman verzorgt ook een van de stands tijdens de zen- dingsmanifestatie. Verder zijn verte genwoordigd zending en werelddia- konaat, Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden, Am nesty International en de werkgroep DDR. Muziek Op de zendingsmanifestatie ook volop muziek. Onder leiding van Mar van der Veer verzorgt een mix van Ge reformeerd en Hervormd kerkkoor Zierikzee koorzang. Zij wordt bege- 230 eindexamenleerlingen vieren laatste schooldag ZIERIKZEE - Vrijheid, vrede en lief zijn voor elkaar. De idealen van de zestig-er jaren, de flower powertijd. Dat alles herleefde op de Rijksscholengemeenschap Pro fessor Zeeman waar 230 eindexamenkandidaten hun laatste schooldag vierden. Enkele dagen voor de eind examens beginnen werden de studieboeken een dag gela ten voor wat ze waren om het afscheid van de middelbare school te vieren. een open luchtconcert op het school plein van de sehoolband bestaande uit bijna tien leerlingen. In kraam pjes op het plein werden ondertussen versnaperingen als pannekoeken, hamburgers, broodjes gezond, hot- dogs, suikerspinnen en ijs verkocht. Men kon ook zijn vaardigheid in het sjoelen en dartspel testen. ,,Dit is nog maar het minste slacht offer. De taart was voor mijn mortd bedoeld. Maar het liep wat uit de hand", grinnikte een jongen terwijl hij het schuim van achter zijn oren en uit zijn haren veegde. Hij was duide lijk een van de deelnemers aan het .schuimtaartengevecht dat op het Dat gebeurde door een aantal acti viteiten dat werd georganiseerd door het LSD-comité (Laatste School Dag comité) bestaande uit ongeveer 15 leerlingen uit de eindexamenklassen 4-MAVO, 5-HAVO en 6-Atheneum. Na een enquête onder de eindexamen leerlingen kozen zij de flower power tijd uit de zestiger jaren als centraal thema. En dat was te zien. Het over grote deel van de 230 leerlingen was geheel in stijl uitgedost met haarban den, hoeden, minirokken, Indiajur- ken en veel bloemen, sjaals en kettin gen. Gesorteerd Een klein gedeelte van hen zorgde al in de ochtenduren voor opschud ding door, buiten het organiserende comité om, op eigen initiatief een aantal onderdelen van auto's van di verse leraren te slopen. Deze werden keurig gesorteerd en voorzien van de naam van de desbetreffende leraar om 's middags bij opbod te worden te rug verkocht. De actie liep wat uit de hand toen enkele auto's, waaronder ook die van buitenstaanders werden 'geverfd' met kalk en latexverf. De leerlingen veronderstelden dat deze versiering er gemakkelijk af te was sen zou zijn. Maar dat bleek niet zo simpel. Zij hadden de hele dag werk om de auto's weer te reinigen. De feestelijkheden gingen 's mid- Open luchtconcert door de schoolbond tijdens de laatste schooldag van de eindexamenleerlingen van de RSG. (Foto: dags in volle omvang van start met Joop van Houdt). leid door organist J. Hagen en het ko perduo Corrinne de Waaij en Sjaak Berrevoets. Ook is er een optreden van de gospelformatie The Message. Een speciaal kinderprogramma wordt verzorgd in het dorpshuis voor kinderen tot 12 jaar. Voor de aller kleinsten is er een kindercrèche. Door de kinderen wordt een lied in gestudeerd dat dan weer bij de slot viering in de kerk ten gehore wordt gebracht. De slotviering wordt geleid door de Hervormde predikant van Dreischor, ds. D. R. Jonker. Om 14.00 uur gaan de deuren van de kerk open en om 14.30 wordt een kort welkomstwoord uitgesproken door L. Braber. Daarna komt Mirjam Vosselman aan het woord. Omstreeks 15.15 uur is het pauze. De bezoekers hebben dan de gelegenheid om de stands te bekijken en om een kopje koffie te drinken. Men verwacht de zendingsmanifesta tie om ongeveer 16.30 uur af te kun nen sluiten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffih PÊ grasveld bij de school plaatsvond. ,,Niet met echte taarten hoor. Er is al honger genoeg op de wereld". Vier teams bestaande uit leraren en leer lingen gaven hun beste krachten bij een kruiwagenrace, la ken vol ley bal, een stormbaan en het taartengevecht. Concert Na een gezamenlijke Chinese maal tijd in de aula gingen de eindexamen kandidaten naar camping Zierikzee om daar hun tenten op te zetten. Het zou echter tot in de kleine uurtjes du ren eer zij die opzochten want in de Brogumboerderij vond 's avonds een concert plaats van de groepen Diffe rent Style en Izzidininni. Ter gelegen heid van het afscheid bood het LSD- comité namens alle eindexamenkan didaten aan de rector van de scholen gemeenschap R. Soesman een flower powerschilderij aan dat werd ge maakt door Peter Jansen uit Zierik zee. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Warm Aanhoud.end mooi warm weer. De noordoostenwind is meest 4 tot 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 17 mei: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 207c. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: oost 5 Perioden met zon Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 Perioden met zon Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: variabel 3 EN MAANSTANDEN Maandag: Dinsdag: ZON- 14 mei Zon op 05.47, onder 21.26 Maan op 04.43, onder 20.10 15 mei Zon op 05.46, onder 21.28 Maan op 05.00, onder 21.37 16 mei Zon op 05.44, onder 21.29 Maan op 05.23, onder 23.01 Nieuwe Maan: 15 mei (00.11) HET WEERO VERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied boven Scandinavië en een lage drukgebied boven de Alpen wordt over onze omgeving een oostelijke stroming in stand gehouden. Boven Frankrijk is vooral in de middag de vorming van een enkele onweersbui niet uitgesloten. Deze storingen kun nen zich iets noordwaarts over Bel gië en mogelijk tot het zuiden van het land uitbreiden. Elders blijft het vrij zonnig en droog. De temperatuur daalt de komende nacht tot een graad of dertien. Morgenmiddag wordt de tempera tuur ongeveer 23 graden. Er staat een overwegend matige wind, rond kracht 4, maar in het Waddengebied is deze nu en dan krachtig, 6. IJMUIDEN - Dc harde oostenwind heeft donderdag tientallen surfers in grote problemen gebracht, zo meldt het kustwachtcentrum in IJmuiden. Drie reddingboten en twee schepen van de rijkspolitic te water waren vrijwel dc hele dag in touw om wa tersporters in veiligheid te hrengen. Het zwaartepunt van de hulpverle ning lag voor de Friese IJsselmeer- kust, waar talrijke surfers in de rich ting van Noord-Holland werden geblazen en geen kans zegen op eigen kracht naar de Friese kust terug te keren. Maar ook elders op het IJssel- meer moesten reddingbrigades vaak uitgeputte surfers terughalen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1