„Beleid is erop gericht om jonge mensen hier naartoe te trekken" streeknieuws streeknieuws Oorkonde voor schoolkinderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sponsors ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 40 mei 1988 Nr. 24334 3 Uilgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man (e Zierikzee. Directie: D. L, van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaanstuitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief R0/« O Tl KI REN ESSE - Elf kinderen uit groep 8 van openbare basisschool 't Staepel'of zijn sinds gisteren maandag een oorkonde rijker. Een aantal jaren geleden werd het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg in Renesse door de kinderen van de school geadopteerd en sindsdien nemen zij het onderhoud van het plantsoen voor hun rekening en uiteraard zijn zij ook present bij de jaarlijkse herdenking. Als dank voor alle iverkkwam burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gisteren naar de school om oorkonden uit te reiken. Zij legde nog eens in het kort uit wat de betekenis van het monument is en sprak de hoop uit dat er nooit meer aanlei ding zou zijn om een dergelijk monument te moeten bouwen. Tien kinderen uit groep 7 van de basisschool dienen het onderhoud van het plantsoen bij het monument nog een jaar voor hun rekening te nemen en zij kregen een herinneringsvaantje. Afgelopen jaar kreeg het monument een nieuwe sokkel en er bestaan plan nen om ook de diecte omgeving van het monument onder handen te nemen om het geheel een wat meer beslo ten sfeer te geven. Wat in de sport al vele jaren een goed gebruik is, dringt nu langza merhand ook door bij andere takken van het culturele leven. Bij Big S bij voorbeeld. Deze jeugdsoos heeft voor haar popfestival afgelopen weekeinde 66 bedrijven bereid ge vonden financiële steun te verlenen. Dat gebeurde in ruil voor een stukje reclame onder het popminnende voornamelijk jonge publiek. Het Big S bestuur is erin geslaagd om zonder één cent subsidie een popfestival op poten te zetten, waarvoor ook een grote belangstelling bestond. Het blijkt dat ondernemers best te por ren zijn voor culturele activiteiten. Aan de ene zijde ervaren onderne mingen het vaak als een morele plicht een bijdrage te leveren, ander zijds is gerichte reclame voor enkele bedrijven geen slechte zaak. Zoals Big S er nu in geslaagd is het festival met een overschot af te sluiten, moe ten er in de toekomst meer activitei ten gesponsord gaan worden. Met na me de éénmalige activiteiten. Het structureel sponsoren van jeugd- en jongerenwerk bijvoorbeeld is uiter aard uit den boze. Big S staat overi gens niet alleen in de sponsoring. Ook het Anywave-festival in Zierik zee, dat nog grootser van opzet is, wordt door een aantal bedrijven on dersteund. Lof aan de bedrijven, die participeren, maar vooral lof aan de jeugdcentra die zich de moeite ge troosten om op pad te gaati voor sponsorgeld. AvdW ZIERIKZEE Gestaagd A. C. Kruik uit Zierikzee is ge slaagd voor zijn diploma ijsspecia- list. Deze opleiding bij de Stichting voor Horeca-opleidingen te Arnhem is weer een stapje hoger dan die van de ijsbereider. Het examen is in Zoe- termeer afgenomen en naast Kruik is er nog slechts een Zeeuw (uit Goes) geslaagd. Telefoonkring De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector houdt dinsdag 17 mei een informatie-ochtend met dia's en docu mentatie over de telefooncirkel. De stichting onderzoekt de behoefte hiernaar. Het Rode Kruis geeft tekst en uitleg, terwijl het Leger des Heils haar onderkomen beschikbaar stelt. De informatieve bijeenkomst begint om 10.00 uur. HAAMSTEDE Oliebollen De vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeepte te Haamstede houdt zaterdag 14 mei een oliebollen actie ten bate van het medisch zen- dings- en ontwikkelingswerk. De oliebollen worden vanaf 09.00 uur verkocht in een stand op het terrein van Goudzwaard Tuinmeubelen aan de Noordstraat 36. Burgemeester W. den Boer: Beleid erop gericht om leefbaarheid in klei ne kernen in stand te houden denk niet dat er veel mogelijkheden voor nieuwe bedrijfsvestigingen zijn". Evenmin streeft het college van b en w ernaar om de horeca in de ge meente Middenschouwen uit te brei den. „Al is er wellicht wel plaats voor een eethuisje of iets dergelijks, maar we zitten niet te springen om bars en discotheken". Het aantrekkelijker maken van Middenschouwen als woonomgeving houdt verder in dat er gestreefd wordt naar meer groen in de gemeen ten. „En dan kom je weer voor de keuze te staan of je open plaatsen in vult met woningbouw dan wel groen voorziening, maar gezien het contin gent dat Zeeland voor woningbouw heeft gekregen zijn er wat dat betreft niet zoveel mogelijkheden". Scholen Scholen zijn erg belangrijk voor een kleine kern en burgemeester Den Boer zegt er dan ook alles aan te wil len doen om de scholen in zijn ge meente te behouden. Voor wat betreft de basisscholen in Scharendijke stuit dat niet op problemen. Anders is het gesteld met de openbare basisschool in Nieuwerkerk. Eerder kreeg het schoolbestuur van de openbare basisschool een brief van het ministerie waar men behoorlijk van schrok. Met kunst en vliegwerk wist men echter toch het voortbestaan van de school te waar borgen. Men haalde op de teldatum exact het vereiste aantal leerlingen (35). Later bleek bij een steekproef van het ministerie dat het aantal leerlin gen weer onder de norm zat. Maar in middels had de provincie het verzoek om instandhouding al goedgekeurd. „En ik weet niet precies of het minis terie daar nu nog iets aan kan veran deren", aldus Den Boer. „Dus voor alsnog ga ik er vanuit dat de school wee^ drie jaar verder kan". Informatie-avonden In de Putmeet in Scharendijke wordt maandag 16 mei een informa tie-avond gehouden over het dorps plan voor Scharendijke. Op woens dag 18 mei kunnen de inwoners van Kerkwerve terecht in dorpshuis 't Zuudènde om zich over het dorpsplan voor Kerkwerve te laten informeren. Beide informatie-avonden beginnen om 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Middenschouwen druk bezig niet voorbereiding van dorpsplannen Kamperen Een kwestie die zeker in de dorpsplannen uitgebreid behandeld zal worden is de recreatie. Met name in Scharendijke en Ellemeet is vol gens Den Boer nogal eens sprake van wildgroei. „Sommigen verharden ge woon een stuk weiland of akker en zetten daar caravans op. Een aantal mensen hebben we dan ook aange schreven, want dat is beslist niet de bedoeling. We willen nu eerst een structurele beleidsmatige aanpak op poten zetten en zolang dat nog niet rond is gaat de rem erop". HAAMSTEDE Excursie De traditionele vogelgeluidenex cursies op Hemelvaartsdag van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland wordt gehouden op don derdag 12 mei. Het begint om 05.00 uur. Dan worden belangstellenden verwacht aan de Moolweg nabij de achteringang van het slotbos Haam stede. De excursie, onder leiding van de vogelwerkgroep, duurt ongeveer twee uur en gaat door het vogelrijke binnenduisbos en de struwelen van het fraaie Zeepe. Belangstellenden worden geadviseerd laarzen en een plastic zak (om op te zitten) mee te nemen. Bij storm óf hevige regenval gaat het niet door. Eventuele nadere informatie 01115-3014. DREISCHOR Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis houdt woensdag 18 mei haar algemene le denvergadering in café-restaurant de Drie Schapen te Dreischor. Vanaf 19.30 uur krijgen de aanwezigen on der meer een Rode Kruisfilm voorge schoteld. NIEUWERKERK/OOSTERLAND Reisje De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen brengt donderdag 19 mei een be- BRUINISSE Winnaars kleurwedstrijd Tijdens de min of meer feestelijke heropening van Novalux-Braber op het Kerkplein heeft de firma Braber een kleurwedstrijd uitgeschreven om dat feit extra luister bij te zetten. Na juryberaad werd Claudia Cornelisse eerste terwijl de tweede en derde prijs binnen de familie Brinkman vielen. Angela werd tweede en Ferry ontving de derde prijs. Oorzaak brand «De brand die eind januari het kapi tale pand Huize 't Hof aan de Dorps weg teisterde had een andere oorzaak dan aanvankelijk werd gedacht. Werd aanvankelijk nog gedacht aan kortsluiting in oplaadapparatuur van elektrisch gereedschap, na onder zoek is de technische recherche tot de slotsom gekomen dat oververhitting van de open haard de oorzaak is ge weest. Een houten balk die vlak naast het metalen afvoerkanaal liep zou daardoor zijn gaan branden. Henry Dunant Het Rode Kruis hospitaalschip de Henry Dunant zal vandaag, dinsdag, afmeren in de haven van Bruinisse. Het schip heeft de vissersplaats als halteplaats op de reis. naar Middel burg met gasten aan "boord van de kring Gelderland. De afdeling Bru van het Rode Kruis zal de avond voor de gasten verzorgen. MIDDELBURG Verzamelen Donderdag 19 mei kunnen verza melaars van 19.35-22.00 uur munten, penningen en bankbiljetten ruilen in de Schakel te Middelburg. SCHARENDIJKE - „Ons beleid is erop gericht om de leefbaarheid in de kleine kernen in stand te houden. Ik denk dat we vooral moeten proberen jonge mensen naar onze gemeente te trekken, want de vergrijzing is met na me in Scharendijke een probleem". Aan het woord is bur gemeester W. den Boer van Middenschouwen en hij heeft het over de dorpsplannen waaraan momenteel druk ge werkt wordt door twee werkgroepen. Werkgroepen waarin niet alleen de officiële instanties .vertegenwoor digd zijn, maar ook 'gewone' inwoners van de kernen Scharendijke en Kerkwerve. Op maandag 16 mei en woensdag 18 mei worden er informatie-avonden gehou den in achtereenvolgens Scharendijke en Kerkwerve. breed mogelijk van opzet te maken. Naast bewoners en gemeentelijke vertegenwoordigers in die werkgroe pen ook een belangrijke plaats voor het Heidemij Adviesbureau.,Qm een en ander in goede banen te leiden is gekozen voor een procedure waarbij de bevolking volop gelegenheid krijgt het zijne bij te dragen aan de totstandkoming van de dorpsplan nen. In de eerste plaats middels twee informatie-avonden. Later worden er nog eens twee hoorzittingen gehou den. Het is de bedoeling dat in de sep- temberraad een besluit wordt geno men over de dorpsplannen. Knelpunten Een eerste inventarisatie heeft een Die toenemende verkeersdruk kan volgens Den Boer ook meer parkeer problemen veroorzaken. Parkeerpro blemen overigens die zich hoofdzake lijk in het hoogseizoen voordoen en dan met name in de Dorpsstraat in de nabijheid van de locale supermarkt. „Terwijl er aan het Zwarte Plein vol op parkeergelegenheid is, maar blijk baar wil iedereen zijn auto pal voor de deur hebben", aldus Den Boer. Eén van de plannen van de gemeen te is dan ook om het parkeren aan het Zwarte Plein aantrekkelijker te ma ken. Dit middels een betere inrich ting van het plein. Den Boer: „Nu staan er niet eens parkeervakken". In de kern Kerkwerve is het anders gesteld. Daar is volgens DenBoer geen sprake van verkeersproblemen of overlast van geparkeerd staande auto's. „Maar recreanten zijn ook veel minder snel geneigd Kerkwerve binnen te rijden. En dan nog rijden ze hoogstens even de Ring rond en zijn dan weer verdwenen". „We gaan in het vervolg dat soort dingen echt scherp in de gaten hou den. We moeten ook een goede oplos sing zien te vinden voor het pro bleem van de stalling van caravans, want op sommige plaatsen is het echt geen gezicht. Dat is gewoon land schapsvervuiling". Den Boer stelt dat het niet door gaan van recreatieplan De Bout ook al het nodige heeft losgemaakt. Voor al onder de ondernemers. Maar ook hier houdt de gemeente voorlopig de boot af. „We willen eerst eens alles goed op een rijtje zetten en een struc tuurschets maken". Geen ad-hoc be leid, maar een goed onderbouwde toekomstvisie. Dat is het uiteindelij ke doel waar het college van b en w van Middenschouwen naar streeft. „Niet her en der terreintjes met wat caravans. We gaan nu duidelijke stre pen trekken". Woonomgeving Den Boer stelt dat het beleid van de gemeente Middenschouwen erop ge richt moet zijn om de kernen als woongebied aantrekkelijk te houden. Dat houdt onder andere in dat men zeker alles in het werk zal stellen om voorzieningen als scholen en winkels in stand te houden. Den Boer ziet geen heil in het aantrekken van indu strie. „Alleen voor kleinschalige in- dustriën is eventueel plaats. Maar ik zoekje aan de NCRV-studio in Hilver sum en woont daar het programma Plein Publiek bij. Het thema van de uitzending is de ziekte van Hirsch sprung (dafrristoornis, waardoor het kind de ontldsting niet kwijt kan). Er is verder gelegenheid om te winkelen in de Hilvershof. 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het marse pein-verwerkingsbedrijf De Ware Amandel te Nieuw-Vennep. Een diner in de Ruighe Hoek nabij Schiphol sluit het uitstapje af. Het vertrek is om 07.00 uur vanaf Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk en het Groene Kruisge- bouw te Oosterland. Als er nog leden zijn, die zich willen aanmelden dan kan dat via 01117-1322 of 01114-3204. De Elkerzéeseweg in Scharendijke: bron,pay. ergernis, voor veel inwoners. Inmiddels zijn andere borden geplaatst en lijkt de automobilist het wat kalmer agji.f?, doen, Burgemeester Den Boer: „Indertijd is hier het kleine kernen project ge weest en daar hebben wij ons eigen lijk niet zo intensief mee bemoeid. Toch is ons uit signalen uit- de bevol king duidelijk geworden dat je de leefbaarheid van een kleine kern toch planmatig moet benaderen. En dat is de reden dat we die werkgroepen aan het werk hebben gezet en daar ook de inwoners van de kernen zelf zoveel mogelijk bij proberen te betrekken". Rondkijken Wie weet er beter wat in het eigen dorp speelt dan de bewoners zelf? Dat is zo'n beetje de achterliggende ge dachte geweest bij het besluit om een aantal inwoners van Kerkwerve en Scharendijke te vragen om mee te doen in de werkgroepen die de dorpsplannen voor beide kernen moeten voorbereiden. Voor het opstellen van de dorpsplannen heeft de gemeenteraad een krediet van 40.000 gulden beschikbaar gesteld. „Allereerst is begonnen met een in ventarisatie van de voorzieningen in de beide kernen en op wat voor ma nier die in stand gehouden of even tueel verbeterd kunnen worden", al dus Den Boer. Bij de samenstelling van de werk groepen is ernaar gestreefd deze zo lijstje met knelpunten opgeleverd. Voor wat betreft Scharendijke staat de verkeersveiligheid hoog op dat lijstje. Den Boer: „De verkeerspro blemen op de Elkerzeeseweg zijn be kend. Ik heb trouwens wel de indruk dat de borden die we een poosje gele den geplaatst hebben redelijk goed werken. Ik wil niet zeggen dat ze pre cies vijftig rijden, maar het gaat in ieder geval minder hard". Volgens Boer heeft dat ook te ma ken met de recente (landelijke) wijzi ging van de maximumsnelheid en het feit dat er op de handhaving van die nieuwe maximumsnelheid nogal scherp gecontroleerd wordt. Volgens Den Boer is de toename van de recreatie een belangrijke fac tor in de toename van het verkeer in en door Scharendijke. „Als het va- kantiedprp Port Zélande eenmaal ge realiseerd is zal dat ongetwijfeld nog een vergroting van de verkeersdruk op Scharendijke en Eikerzee tot ge volg hebben. Ook al heeft Port Zélan de veel eigen winkelvoorzieningen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3