Sacha Touw wint eerste prijs in opstelwedstrijd vsx, c Geraniummarkt op Zierikzeese Balie Informatie-avond golfbaan bij Bru levert weinig nieuws op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mossel monument in Philippine Vrouwen emancipatie wil subsidie garantie Berikzeesche nieuwsbode Rekening Jonge mensen Veerboot Tafeltennis Het zelf betalen van de specialistenrekening Middenschouwen maakt beleid om jonge men- De veerboot op het Zijpe wordt gevaren door De nieuwkomer John van Veen is clubkam- blijkt voor velen een hele rompslomp. (Pag 2). sen aan te trekken. (Pag 3). twee oude rotten in het vak. (Pag. 4).pi oen van Scaldina geworden. (Pag 9). DINSDAG 10 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24334 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zo al niet nieuw, dan toch op een andere manier ge zegd. Maximes ZIERIKZEE - Onder het motto De Geraniummarkt, een kleurrijke traditie, wordt zaterdag' 14 mei weer een Geraniummarkt gehouden aan de Balie te Zierikzee. De afdeling Schouwen-Duiveland van de KMTP is aanwezig- met een informatiestand. De markt begint om 09.00 uur en duurt tot 14.00 uur. De Geraniumcultuur is een van de oudste en eerst opgezette culturen van pot-perkplanten uit de geschiede nis van de bloemisterij. Vele oude kwekerijen van bloemisterij-produk- ten zijn met de Geraniumcultuur be gonnen. Aalsmeer en Lent bij Nijme gen warén de centra waar zich de Geraniumcultuur ontwikkelde. Het is nog maar een mensenleeftijd gele den, dat men op de bloemenmarkt van Amsterdam een Geranium kon kopen voor zes cent. Het assortiment Geraniums is zeer uitgebreid en rijk aan vormen en kleuren, enkel- en dubbel-bloemige, staande en hangende vormen en di verse bladkleuren en tekening. De Pelargonium zonale bijvoorbeeld is de meest veelzijdige van alle Gerani umsoorten. Zowel met enkele als dubbele bloemen, met als hoofdkleu ren rood, roze en wit. Tegenwoordig komen er veel nieuwigheden bij, die verkregen zijn door kruising. De P. Peltatum is een hangende Ge ranium. Deze is ideaal voor het op vullen van balkon en gevelbakken. De Peltatum-soorten zijn bijna alle maal enkelbloemig in rode en roze kleurvariaties. Alleen een schitteren de lila-kleur is dubbelbloemig. De P. Grandiflorum is een kamerplant, die weinig eisen stelt. Minder bekend zijn de dwerggeraniums. Dit zijn spe ciale soorten voor de liefhebber. Som migen hebben een bijzonder mooie bladtekening en fijne bloemkleuren. Aan de markt doen vijf regionale be drijven mee. De horden Verboden Toegang en Toegang alleen voor leden symboliseren bij het hek van het golfterrein de discussie over de toegankelijkheid van het terrein. BRUINISSE - Van de Middel eeuwen af, tot aan het eerste kwart van deze eeuW was Philippine in Zeeuws-Vlaanderen, een havenplaats van waaruit eeü levendige mossel- handel bedreven werd, vooral ook op België. Maar de haven verzandde en de Braakman werd afgesloten. Na de Tweede Wereldoorlog ontdekte Ge rard Wiskerke, een gat in de markt, hij opende een mosselrestaurant waar de mosselen volgens een exclu sief recept, werden geserveerd. Zijn restaurant werd beroemd en de vele restaurateurs volgden hem na, zodat thans jaarlijks honderddui zenden vooral Belgen en Fransen maar ook Nederlanders, mosselen gaan eten in Philippine. Een enorme mosselschelp, 3,20 me ter hoog, wordt thans als hulde aan de mossel en als blikvanger in Philip pine opgericht. De kunstenaar, J. C. van Driel uit Temeuzen heeft de mal len gereed om een natuurgetrouwe mosselschelp te gieten in een mengsel van kunsthars. De schelp komt schuin in een zeebodem te staan en zal in begin juli als het mosselseizoen begint worden onthuld. Het schelp dier de mossel, waaraan Philippine zoveel welvaart te danken heeft, krijgt het eerbetoon die het toekomt. Twee spots zullen ook 's nachts voor een goede zichtbaarheid zorgen. Verkeers(on)veUigheid Hageweg voornaamste onderwerp van gesprek BRUINISSE - De informatie-avond over de aanleg' van de golfbaan bij Bruinisse, golfbaan Grevelingenhout, heeft weinig nieuwe gezichtspunten aan het licht ge bracht. Op het plan voor aanleg van de golfbaan, gecom bineerd met de bouw van 200 woningen voor permanente bewoning, kwam nauwelijks kritiek. Wel werd de nodige aandacht geschonken aan de verkeerssituatie rond de lo catie waar de golfbaan gerealiseerd wordt. Met name de situatie langs de Hageweg werd onder de aandacht van het college gebracht. „Als al die 200 woningen bewoond zijn moeten die mensen toch op een veilige manier naar Bru kunnen wandelen. Nu is dat levensgevaarlijk", al dus een van de aanwezigen. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse gaf eerst een korte schets van de voorgeschiedenis voordat hij de aanwezigen in de gelegenheid stel de vragen af te vuren. Hekman stak daarbij niet onder stoelen of banken dat hij, uit een oogpunt van handha ving van de openbare orde, zeer con tent is met de plannen. Hij benadrukte verder dat het hier een voor Nederland uniek project be treft. ,,Voor de eerste keer in Neder land wordt aanleg van een golfbaan hier gecombineerd met permanent wonen. Wat dat betreft is het een ex periment. Bruinisse wordt een soort test om te kijken hoe de combinatie golf en wonen in Nederland uitvalt". J. van Beveren, hoofd van de tech nische dienst van de gemeente Brui nisse, legde vervolgens uit hoe het wonen ingepast wordt op het terrein van de golfbaan. „Het golfen en het wonen blijft strikt gescheiden", stel de Van Beveren. Uit zijn toelichting werd duidelijk dat woongebied en golfterrein van elkaar gescheiden zijn door een watergang. Aan de andere kant worden de wo ningen beschut door groensingels zo dat de rust voor de toekomstige be woners van de 200 woningen op het golfterrein Grevelingenhout gewaar borgd lijkt. Het feit dat dit plan in de plaats komt van de oorspronkelijk geplande 885 vakantiewoningen stemde, zo bleek tijdens de informa tie-avond, niet alleen burgemeester Hekman tot tevredenheid. Rust „Ik denk dat dit project voor ons gunstiger is dan de oorspronkelijke plannen", aldus een vertegenwoordi ger van het nabij de toekomstige golf baan gelegen bungalowpark Hooger- werf. ,,Voor ons verhoogt het de waarde van het gebied". Burgemees ter Hekman liet niet na het vraag stuk van de openbare orde in dit ver band nog eens aan de orde te stellen om te onderstrepen dat hij in het woon/golfproject wel brood ziet. Een van de aanwezigen bracht het gesprek vervolgens op de verkeers veiligheid op de wegen rond de golf baan. Op een vraag uit het publiek antwoordde hoofd technische dienst Van Beveren dat hij de aanleg van een veilig voetpad langs de dijk, naar het dorp, niet onmogelijk acht te. „Maar dat is een kwestie die eigen lijk al een tijd speelt", reageerde wet houder C. J. van Liere daarop. „Al ja ren proberen we de-situatie -daar veiliger te maken" De ribbels die op de Hageweg zijn aangelegd en die be doeld zijn om de snelheid terug te brengen blijken in de praktijk niet te werken. Een constatering die tref fend werd geïllustreerd met de op merking van een van de aanwezigen: „Gewoon met 120 erover vliegen, dan heb je het minste last van die rib bels". DEN HAAG - Een 29-jarige Spaan se vrouw uit Dordrecht, di£ op 4- jarige leeftijd naaar Nederland kwam en op enige jaren na altijd in ons land heeft gewoond, geleerd en gewerkt, moet op het ogenblik vech ten om in Nederland te mogen blij ven. BERLICUM - De 21-jarige pompbe diende Marielle van Doorn uit Berli- cum is in haar woonplaats door het hoofd geschoten en levensgevaarlijk gewond. Dit gebeurde toen ze op weg was van het benzinestation naar huis. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is er geen sprake van roof. De dader is vermoedelijk de man met wie de vrouw een verkering heeft gehad. Het slachtoffer zou zijn aangesproken door de dader. Wat zich daarna precies heeft afgespeeld is on duidelijk. Perfect verhaal met originele en onverwachte ontknoping ZIERIKZEE - Voor haar behoefde die poeha rond haar persoontje niet zo. Ze had het liever wat stil gehouden, de zeventienjarige vwo-leerlinge Sacha Touw, winnares van de opstelwedstrijd die Parker Pen Benelux bv jaar lijks uitschrijft. Uit de tien beste Zeeuwse inzendingen bleek haar verhaal het allerhoogste te scoren. Reden voor algemeen directeur W. Ch. A. Woudenberg van Par ker om naar Zierikzee af te reizen om deze leerlinge van de Prof. Zeeman scholengemeenschap een compact disk met toebehoren te overhandigen. Elk jaar opnieuw schrijft Parker Pen een opstelwedstrijd uit voor de leerlingen van het voortgezet onder wijs. Dit om de verkoop van Parker schrijfmateriaal te stimuleren, het gebruik van de vulpen door scholie ren aan te moedigen maar ook als middel om de leerlingen aan het schrijven te krijgen. Dat blijkt overi gens niet zo erg moeilijk te zijn. Voor de schrijfwedstrijd van het afgelopen jaar werden 2200 scholen benaderd, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een berg van circa 4200 inzendingen, waaronder ook die van Sacha Touw uit Ellemeet. Studenten van de in Breda geves tigde dependance van de School voor Journalistiek kozen uit die enorme papiermassa de tien beste inzendin gen per provincie uit, waaruit vervol gens de beste schrijver/schrijfster werd vastgesteld. Hierbij werd niet alleen op de schrijfstijl, maar ook op originaliteit en het handschrift gelet. Beste Geen eenvoudige opgave, want vol gens directeur W. Ch. A. Woudenberg van Parker Benelux was het niveau over de gehele linie goed te noemen. De inzending van Sacha Tb uw, een verhaal over de voorgeprogrammeer de Pim met zijn geheimzinnig kof fertje, had echter net dat beetje extra dat uiteindelijk als beste Zeeuwse in zending uit de bus rolde. Volgens het juryrapport behoorde de inzending van de Ellemeetse zelfs qua stijl en originaliteit tot de beste opstellen die de juryleden onder ogen hebben ge had. Als eerste van de tien prijswin naars elders in den lande mocht de ze ventienjarige vwo-leerlinge de eerste prijs, een compact disk met toebeho ren in ontvangst nemen. Daarbij bleef het niet want de bepakte en bc- zakte Woudenberg had ook voor de RSG en de klasgenoten van de prijs- winnares een aardigheidje meege bracht. Dankzij het schrijftalent van Sacha is de RSG nu een televisie toestel rijker en hebben Sacha en haar klasgenoten geen omkijken meer naar hun schrijfmateriaal voor het eindexamen. Het korte verhaal van Sacha Touw zal samen met de an dere bekroonde inzendingen binnen afzienbare termijn worden gebun deld en uitgegeven. Ofschoon rector R. Soesman van de RSG enige terughoudendheid aan de dag legde wat het binnenhalen van de commercie betreft kon hij dit initia tief van Parker zeker waarderen, te meer daar hierdoor leerlingen wor den aangezet tot het schrijven. Hij bedankte de prijswinnares voor haar inzending waardoor de RSG nu een televisietoestel rijker is en sprak te vens het vermoeden uit er na dit ver haal Plankenkoorts in de toekomst nog weieens andere pennevruchten van de Ellemeetse zullen verschijnen. ZIERIKZEE - De Stichting Vrou wenemancipatie Zeeland, regio Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland houdt maandag 16 mei een bijeenkomst over de toekomst van de emancipatie-activiteiten. De samenkomst is in de grote zaal van de Driehoek en begint om 20.00 uur. Emancipatie-activiteiten worden veelal bekostigd uit de rijksbijdrage regeling emancipatiewerk. Organisa ties, die emancipatie-activiteiten or ganiseren vragen de subsidie aan bij de gemeente of de provincie, die op hun beurt bij het rijk kunnen aan kloppen. Geld uit de emancipatiepot mag alleen aan activiteiten besteed worden, conform de richtlijnen die het rijk stelt. De rijksoverheid is voornemens de regeling te decentraliseren. Hoe een en ander wordt gerealiseerd is voor alsnog onbekend, maar het zit er in dat gemeente en provincie meer zeg genschap krijgen ten aanzien van de emancipatie-activiteiten. De stich ting vindt het van het allergrootste belang dat er geld beschikbaar blijft voor regionale activiteiten. Daarom verwacht ze van de gemeenten een uitspraak over emancipatie. Op welke wijze kan daarvoor aan dacht gevraagd worden bij de poli tiek? Hoe kan men gemeenten stimu leren tot het doen van een uitspraak over emancipatie? Na een toelichting door emancipatie-werkster Ineke Sturm worden deze vragen bespro ken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> 1M1- Pl Bitr De winnares met haar winnend opstel. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Een hogedrukgebied boven Scandi navië veroorzaakt boven de regio een oostelijke stroming. Hiermee wordt drogere lucht met opklaringen aange voerd. De wind is overwegend matig uit oostelijke richtingen. Minimum temperatuur komende nacht 9 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 14 mei: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht, noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei Zon op 05.52, onder 21.21 Maan op 04.06, onder 15.49 12 mei Zon op 05.51. onder 21.23 Maan op 04.18, onder 17.15 13 mei Zon op 05.49, onder 21.25 Maan op 04.30, onder 18.25 Nieuwe Maan: 15 mei (00.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een storing die de afge lopen dagen op veel plaatsen voor buien zorgde, trekt geleidelijk naar het zuidoosten weg. Een hogedrukge bied boven Scandinavië breidt zijn invloed tijdelijk in onze richting uit, waardoor het morgen een tamelijk zonnige dag kan worden. Alleen in hpt zuiden van het land kan er nog een bui tot ontwikkeling komen. Voorzover de wind al niet oost is, draait hij weer naar oost. De aange voerde lucht wordt een stuk droger. De temperatuur schommelt tussen 10 graden 's ochtends vroeg en 20 graden in de loop van de middag. De oostelij ke wind is matig, rond kracht 4. Na morgen wordt het weer op nieuw onstabieler, de kans op een bui neemt weer toe en de middagtempe- ratuur "gaat na donderdag wat om laag. PARAMARIBO - Het overleg tus sen Nederland en Suriname over de uitvoering van de officieel herstelde ontwikkelingsrelatie, spitst zich toe op een door de Surinaamse overheid opgesteld urgentieprogramma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1