de steenhouwer Een dag op stap met Elke steensoort heeft weer zijn eigen karakter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 mei 1988 Nr. 24333 In sommige landen zien begraafplaatsen er volgens Timmerman heel anders uit dan in Nederland. „In Italië bijvoorbeeld zie je veel meer kunst op begraafplaatsen. Een begraafplaats in Nederland is vaak erg sober en traditioneel. Nederlanders zijn ook moeilijk voor iets nieuws te porren". Als het aan Timmerman zou liggen zouden de Nederlandse begraafplaatsen er heel anders uitzien en hij ziet het ontwerpen van grafmonumenten als een uitdaging. ,,Het is wel zo dat een monument dat je ontworpen hebt altijd een beetje jouw monument blijft". Zoals al eerder gemeld doet Timmerman meer dan alleen grafstenen ontwerpen en produceren. ,,We doen ook veel aan restauratiewerk. We hebben alles bij elkaar zo'n twintig jaar aan de Dikke Toren in Zierikzee gewerkt. Soms is het dan weieens moeilijk om de juiste steensoort te pakken te krijgen, maar dat is een kwestie van bij ven zoeken. Wat ik ook graag doe is een open haard ontwerpen, of een mooie stenen vloer. Ik heb ook weieens een schouw ontworpen voor een hotel-restaurant in Bergen op Zoom, en voor die marmeren schouw worden ontzettend veel bruidspaartjes gefotografeerd. Dan heb je natuurlijk veel eer van je werk". Timmerman heeft meer dan alleen Schouwen-Duiveland als werkgebied. ,,Zeg maar da't we tot een brede straal rond Rotterdam werken". Het gebeurt Timmerman ook wel dat hij ontdekkingen doet waarbij hem, als rechtgeaard natuursteen liefhebber, de rillingen over de rug lopen. ,,We hebben het bijvoorbeeld eens meegemaakt dat we een gevel moesten restaureren. In die gevel zat graniet verwerkt en dat hadden ze gewoon geel geschilderd". In dat licht bezien stelt Timmerman dat betonpaaltjes in een monumentenstad als Zierikzee eigenlijk uit den boze zijn. ,,Het is veel mooier als je daar hardstenen paaltjes neerzet". In Zierikzee liggen volgens Timmerman ook veel door hem gefabriceerde hardstenen stoepen. „Dat zijn heel wat metertjes stoep". Naast vloeren en badkamers ontwerpt en maakt Timmerman ook stenen meubels. Marmeren tafels, bureaus en dergelijke. Duur? Volgens Timmerman niet. .Zeker niet als je in aanmerking neemt dat bijvoorbeeld een stenen vloer een leven lang meegaat. En nog wel langer. Kijk maar naar de stenen vloeren in monumentenpanden. Die zijn vaak eeuwen oud. En het is onzin om te zeggen dat een stenen vloer koud zou zijn. Het is bekend dat een stenen vloer juist een goede warmte-accumulatie heeft". Een produkt dat meer en meer verdrongen is door het roestvrij staal is het granieten aanrechtblad. Vroeger zag je veel van die granito aanrechtbladen. Maar granito is weer heel wat anders dan graniet. Als je een granieten aanrechtblad hebt Heb je wel een aanrechtblad dat heel lang meegaat en dat praktisch niet beschadigd kan worden. Want graniet is bikkelhard en spiegelglad. Duur? Dat ligt er helemaal aan hoe groot het blad is en of -er bijvoorbeeld ingebouwde spoelbakken in moeten zitten. Want daar heb je veel werk aan". Martin Timmerman heeft een heel andere achtergrond dan zijn vader, maar heeft wel de liefde voor het natuurlijke materiaal van zijn vader geërfd. Martin is na zijn HTS- opleiding bij het bedrijf gaan werken en neemt de technische kant van het bedrijf voor zijn rekening terwijl broer Chris de administratie verzorgt. Dat hun bedrijfstak een geheel eigen aanpak vraagt blijkt wel uit het feit dat Chris zelf een computerprogramma voor de administratie moest ontwerpen. Met de bestaande programma's kon men niet uit de voeten. Timmerman senior is de commerciële man binnen het bedrijf. Martin: ,,We hebben bij de overschakeling van marmer naar meer graniet ook zelf onze machines aangepast. Want dat is weer een heel andere techniek". Een rondleiding door het bedrijf maakt duidelijk hoe een en ander in zijn werk gaat. Allereerst worden verschillende opdrachten die hetzelfde materiaal vereisen bij elkaar gelegd. „Want het materiaal is duur en dus moet je het zo effectief mogelijk benutten. Vervolgens worden de platen in vorm gezaagd. Dat gebeurt machinaal met behulp van feen zaagblad met diamanten snijvlakken. Vervolgens worden de platen aan de bovenzijde gepolijst en worden ook de zijkanten afgewerkt. Zowel bij zaag- als polijstmachine wordt water gebruikt voor koeling en of het stof neer te slaan. Werkzaamheden die overigens vroeger allemaal met de hand moesten gebeuren. Hetgeen veel tijd in beslag nam. In marmeren grafstenen worden de letters gefreesd „In graniet gaat dat niet Dan gebruiken we de gritstraaltcchniek". vertelt Martin Timmerman. „Over de steen wordt dan een heel taai folie geplakt waarin de letters zijn uitgcstansd. Onder hoge druk wordt er dan heel fijn grit op gespoten waardoor de letters ontstaan". Een marmeren grafsteen verweert, terwijl graniet altijd goed blijft. Martin wrijft het stof weg van een steen. „Als je hier over 20 jaar met een doekje over gaat glanst het nog net zo", aldus Timmerman. Tekst: Piet Kleemans Foto: Johan Junior NIEUWERKERK - „Wat het leuke aan het vak is? Je werkt met een mooi produkt en je maakt er iets nog mooiers van. Je hebt altijd eer van je werk". Dat zegt W. Timmerman uit Nieuwerkerk. Zijn beroep: steenhouwer. Een tamelijk uniek beroep. Ook een beroep waarvoor je niet op een school opgeleid kunt worden. De praktijk is de leerschool. „Ik heb het van mijn vader geleerd en die heeft het weer van zijn vader geleerd", aldus Martin Timmerman. Een dag op stap met de steenhouwer. Timmerman Natuursteen is een oud bedrijf.,,We zijn in 1839 in Zierikzee begonnen", aldus Timmerman senior. „Maar toen heette het Meester Aannemerij en Steenhouwerij Van der Linden. De naam Timmerman is er pas in 1916 bijgekomen. Dat oude pandje in Zierikzee bestaat trouwens nog steeds". In eerste instantie was het de bedoeling dat het bedrijf in Zierikzee zou blijven en daar een groter pand met vooral meer bergruimte zou betrekken. Door allerlei verwikkelingen is het daar echter nooit van gekomen en werd gekozen voor vestiging in Nieuwerkerk. „En we zitten hier prima. Het bedrijf is heel makkelijk te vinden. De mensen hoeven nooit te zoeken". Timmerman senior kwam in 1936 bij zijn vader in het bedrijf. „Mijn vader deed het ook, naast zijn werk als aannemer. De afdeling grafstenen was toen maar een heel kleine tak van het bedrijf". Gaandeweg groeide de tak echter en momenteel draait het in het Nieuwerkerkse bedrijf om de natuursteen. Marmer, graniet, maar ook steensoorten als zandsteen worden gebruikt voor de meest uiteenlopende zaken. Vroeger werd al dit materiaal met de hand bewerkt. Timmerman senior: „Als je dan een marmeren plaat door moest zagen ging dat met de hand. Daar deed je uren over. Dat was echt een monnikenwerk hoor. Met de machines van tegenwoordig ga je in een paar seconden door een plaat marmer heen. Graniet duurt wat langer omdat dat een hardere steensoort is. Vroeger was het meest gebruikte materiaal marmer maar tegenwoordig is graniet hét materiaal". Voor wat betreft de techniek heeft de steenhouwerij volgens Timmerman een enorme vlucht genomen. „Zo rond 1950 heb ik zelf zaagmachines gebouwd, maar ook nu nog veranderen wij zelf machines totdat ze naar ons zin zijn", aldus Timmerman. Ook in het materiaal is er in de loop der jaren het nodige veranderd. Zoals Timmerman senior al aangaf is niet langer het marmer toonaangevend, maar is het meest gebruikte materiaal tegenwoordig graniet. Een natuurprodukt dat in erg veel variaties te krijgen is. Timmerman: „Elke zes weken wordt er ergens op de aarde nog een nieuwe granietsoort gevonden". Marmer wordt door veel mensen in verband gebracht met pracht en praal en veel geld. Volgens Timmerman niet terecht. „Marmer kan in prijs variëren van heel goedkoop tot heel duur. En de prijs wordt niet in eerste instantie bepaald door hoe het marmer eruit ziet, maar meer uit wat voor groeve het komt. Marmer uit India bijvoorbeeld is goedkoop omdat het arbeidsloon daar laag is". Aan de hand van foto's probeert Timmerman een beeld te geven van wat een steengroeve precies is. Soms een put van wel zestig meter diep. „En in principe is het dan zo dat hoe lager je komt hoe beter het steen van kwaliteit is. Maar dat is geen wet van meden en perzen", aldus Timmerman. Steensoorten kun je moeilijk uit een foldertje bestellen en Timmerman gaat zich dan ook een aantal keren per jaar persoonlijk op de hoogte stellen van de kwaliteit van de steen die hij inkoopt. Criteria waaraan een steen moet voldoen kan Timmerman niet zo uit de losse pols geven. „Dat is heel moeilijk uit te leggen. Dat moet je zien. Ik leer het nu aan mijn zoon Martin en die begint het nu aardig onder de knie te krijgen". Timmerman heeft ondertussen een ruime ervaring opgebouwd, en ook zijn vrouw L. Timmerman- Papenhuyzen weet ondertussen haar weetje, want vaak begeleidt ze hem op zijn reizen naar Italië, Duitsland en België. „Na een tijdje weet je ook van welke groeves je topkwaliteit mag verwachten en bij welke je kritisch moet kijken naar wat je koopt", aldus mevrouw Timmerman. „Maar door zelf te kiezen weet je wat je in huis haalt en op die manier haal je je reisgeld er zeker uit". Naar eigen zeggen koopt Timmerman nooit een kat in de zak. „Het gebeurt maar een enkele keer dat ik een nieuwe granietsoort inkoop en dat die soort niet in de smaak valt bij het publiek. Dus ik ben wel erg voorzichtig in wat ik inkoop". Steen is een natuurprodukt. Een soms eeuwenoud produkt en het gebeurt meer dan eens dat men bij het bewerken van steen fpssielen tegenkomt. Versteende resten van planten of dieren. Met gepaste trots haalt Timmerman een van de vondsten uit de toonkamcr. „Deze versteende worm kwamen wc tegen in een stuk steen uit het Belgische Ba li gem. En die bewaren we zorgvuldig, dat is toch wel een beetje onze trots", aldus Timmerman. In de toonkamer vindt men, naast de versteende worm. voorbeelden van wat er allemaal met natuursteen mogelijk is. Want het gaat om veel meer dan alleen grafstenen. Het bedrijf houdt zich ook bezig met vloeren, wanden, bordessen, badkamers, fonteinen en monumenten. Om maar wat te noemen. Onlangs kreeg Timmerman opdracht om een monument te ontwerpen dat inmiddels in Rotterdam geplaatst is. Om de concurrentie niet wijzer te maken onthult Timmerman liever niet wie de opdrachtgever is. Het monument bestaat uit een rechthoekige mai-mcren plaat met daarvoor een taps toegesneden plaat die op de punt staat. Het monument symboliseert de neergang en wederopbouw van Rotterdam. Momenteel is Timmerman bezig met een project in Polen, in opdracht van een Nederlandse opdrachtgever. „Daar zijn begraafplaatsen die helemaal verwaarloosd zijn en één daarvan is die in Pyskowice. En die wil men nu helemaal gaan renoveren. Er liggen op die begraafplaats, vlakbij het concentratiekamp Auschwitz, ook Nederlandse oorlogsslachtoffers, en de nabestaanden hebben nu niets wat hen aan hun overleden familieleden herinnert. Een begraafplaats is heel belangrijk voor de nabestaanden". Het bezoeken van mensen in verband met een overlijden in de familie ziet Timmerman als een heel belangrijk onderdeel van het werk in een steenhouwerij, „Ik bezoek graag mensen" aldus Timmerman. „Veel mensen leven in het rouwproces toe naar het plaatsen van de grafsteen. Wij gaan naar die mensen toe en luisteren naar hun wensen. Zij mogen alles tegen ons zeggen. Wij luisteren alleen". Het is de ervaring van Timmerman dat het tegenwoordig in zwang zijnde cremeren ook zijn minpunten heeft. „Het is iets heel anders dan begraven. Je ziet vaak dat men toch weer, nadat eerder iemand uit de familie gecremeerd is, een volgende overledene laat begraven", aldus Timmerman. Niettemin is hij ingesprongen op de behoefte van de mensen om toch iets tastbaars te hebben: urnmonumenten. Ofwel standaards waarop de urn in een marmeren kistje kan worden geplaatst ofwel een marmeren monumentplaatjc dat een urnenkeldertje verbergt. „Op die manier hebben de mensen toch iets om naar toe te gaan". Volgens Timmerman is één van de verschillen in cultuur tussen het ^Oostblok en Europa de manier waarop men met de doden omgaat. „Nederland verstopt zijn doden. Al '.ie je wel steeds meer de tendens dat mensen al op jongere leeftijd hun grafsteen uit komen kiezen en soms ook al een bepaalde plaats waar ze graag begraven willen worden voor ogen hebben", aldus Timmerman. „In het oostblok wordt ook veel meer gedaan aan begraafplaatsen. In Duitsland wofden de graven veel .meer door de nabestaanden zelf onderhouden. Ik heb de indruk dat er in Nederland minder eerbied voor begraafplaatsen is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5