A Leden Stad en Lande bezoeken Kortrijk Deltawandelaars op Neeltje Jans DE HUUR CV KETEL WATERSTANDEN - DEURLOO B.V. Meisje gedood op camping Dode door brand Oostburg Duitse auto overspoeld door de golven CSHG bijeen voor christenen en joden P*?* i ,"'7 - J J 4 9 Een bijdehande begijneen minister die roet in t eten gooit en Kortrijkse bil Advertentie ZIERIKZEE/KORTRIJK - 't Was het vroege opstaan en de lange busreis dubbel en dwars waard, het bezoek aan Kortrijk dat een aantal leden van Stad en Lande dit weekeinde in het kader van het traditionele jaarlijkse uitstapje maakte. Een warm dagje in een stad waarin het rijke verleden van de stad nog voortleeft in de kerken, geveltjes en torens, waar Manten en Kalle de uren slaan en waar een nauwelijks anderhalve meter hoge begijn, juffrouw Lora angstvallig waakt over haar eigen vrij staat, het Sint Elisabethbegijnhof. INSTALLATIEBEDRIJF"- Op het moment dat menige Schouwen-Duivelander nog vredig op een oor ligt vertrekken de twee bussen met excursiegangers vanuit Zierikzee naar het 200 kilometer ver derop gelegen Kortrijk, waar de Stad en Lande-leden een druk programma te wachten staat. Via Bergen op Zoom, Putte, Antwerpen en Gent gaat het zuidwaarts, richting Kort rijk De eerste indrukken van wisselen de landschappen en bebouwingen en ontwakende dorpen worden opge daan. Hoewel de reizigers deze mor gen voor zaterdagse begrippen wel erg vroeg uit de veren moesten zijn de meesten na enige tijd weer aardig bij de tijd. De een werpt een blik over zijn medereizigers om vervolgens te constateren dat die en die er dit jaar niet bij is, terwijl de ander een praat je met zijn buurman/vrouw begint. Alert zijn kent geen tijd en geen gren zen. Dat blijkt wanneer de bus het hypermoderne gebouw van de Gazet van Antwerpen passeert. ,,Kijk daar hebben we de Nieuwsbode van Ant- M I Het begijnhof Et, Elisabeth: een oase van rust te midden van het drukke 20e eeuwse stadsgewoel. werpen" grapt een van de passagiers olijk. Kalletaart Even na tienen zitten die tweehon derd kilometer erop en is het de hoog ste tijd voor de koffie. In de Kapu cijn, een knus ingerichte gelegenheid in de Kapucijnenstraat, waar in vroe ger eeuwen het klooster van de Fran ciscaner Kapucijners stond smaakt zo'n dampende tas na zo'n lange reis maar al te goed. Zeker wanneer daar een stuk Kalletaart, een specialiteit van Kortijk bij wordt geserveerd. Broeltorens Na de tweede kop wordt het de hoogste tijd om met het programma te beginnen. Twee van de vier gidsen hebben zich inmiddels gemeld. On der hun geleide gaan de circa zeventig Schouwen-Duivelanders richting Ste delijk Museum. Even wordt stilge houden om de twee stoere Broelto rens aan weerszijde van de Leie te bewonderen. Deze twee ronde torens vormen de enige overblijfselen van de oudste stadsvestingen die de poor ters tegen ongewenste vreemdelingen moesten beschermen. De ene toren, zo blijkt later tijdens de uiteenzetting bij de maquette van het veertiende eeuwse Kortrijk, was oorspronkelijk het donjon (het hoofd verblijf) van het kasteel dat de gra ven van Vlaanderen voor 1100 aan de Leie bouwden. De tweede toren da teert van de 15e eeuw. Dat religie in het dagelijkse leven van de Middel eeuwer een grote rol speelde blijkt wel uit het beeld van de Heilige Ne- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 10 mei 11.15 137 04.45 -155 23.45 102 17.35 -119 Oosterscheldemond 10 mei 10.10 128 03.40 -142 22.40 94 16.50 -106 Philipsdam West 10 mei 11.20 150 04.40 -163 23.50 113 17.40 -126 Wemeldinge 10 mei 11.25 152 04.50 -166 23.55 117 17.45 -130 t L 1 pomucenus, de patroon van het biechtgeheim. Gulden spoor In het Stedelijk Museum, ooit het woonhuis van een welgestelde inwo ner van deze welvarende stad, liggen tal van schatten opgeslagen. Het be vat niet alleen een aantal werken van de plaatselijke schilder Savery maar ook een uitgebreide keramiek- en porseleincollectie. Wie denkt dat de enige echte Venus die van Milo is, zit verkeerd. Ook Kortrijk heeft zijn ei gen Venus (tweede eeuw na onze jaar telling) en wel in de vorm van een hol- gram. De bezoeker die op een knopje drukt krijgt op een dusdanige wijze een foto te zien dat het net lijkt of er een klein vrouwenbeeldje staat. De meeste aandacht van de Stad en Landers gaat uit naar de maquette van Kortrijk omstreeks 1302, het jaar waarin de door Hendrik Conscience zo treffend beschreven Gulden Spo renslag werd gestreden op een terrein In vroegere tijden werden de inwoners van Kortrijk door een stadsvesting te gen ongewenste indringers beschermd. De beide Broeltorens aan de Leie zijn de laatste overblijfselen aan dit verdedigingswerk. even buiten de stad. Bij die Gulden Sporenslag waarbij Franse ridders het af moesten leggen tegen het Brug se voetvolk was ook een Schouwen- Duivelander betrokken: Jah van Re- nesse die de kant van de Vlamingen koos. Aan die Gulden Sporenslag, de eer ste in de geschiedenis waarin een voetleger een ruiterleger overwon, herinnert nog een enkel gulden spoor. De andere overblijfselen zijn in 1382 door de terugkerende Fransen meege nomen. Ook in de Onze Lieve Vrouwe kerk waar het door het grote aantal groepen bezoekers moeilijk is om de eigen groep niet kwijt te. raken han gen her en der vergulde sporen, imitatie-exemplaren wel te verstaan. Ofschoon er in dit kerkgebouw ver schillende in het oog springende kunstschatten bevinden, zoals het Rococo-altaar en het schilderij van Antoon van Dijck is het toch de Sint Katharina kapel, ook wel Gravenka- pel genoemd, die de meeste aandacht krijgt. Deze hooggothische kapel is door toedoen van graaf Lodewijk van Male in 1370 aan het reeds bestaande gedeelte toegevoegd met het doel hier later te worden begraven. Blijkbaar is hij tijdens zijn leven van mening veranderd want in de kapel treft de bezoeker geen enkel gravengraf aan, wel treft hij in de 41 nissen de afbeel dingen van de graven van Vlaanderen tussen circa 800 en 1800. Minister De tweede kerk die voor een bezich tiging op het programma staat blijkt om 12.00 uur hermetisch dicht te gaan zodat de Schouwen-Duivelanders zich door de smalle straten naar het marktplein begeven waar het Stad huis staat. Het bezoek aan dit van 1520 daterende bolwerk van plaatse lijke bestuurlijke macht blijkt echter van korte duur te zijn. Net op het mo ment dat de Stad en Landers in de Schepenzaal genieten van de beelden van de patroonheiligen, vrouwe Justitia en de muurschilderingen wordt het gezelschap gesommeerd om de zaal te verlaten. De pas be noemde minister van ruimtelijke or dening komt eraan en dus moet Stad en Lande zijn toevlucht elders zoe ken. Begijn Langs het Belfort op het Markt plein waar Kalle (Katelijne) en Man ten (Armand) jaar in jaar uit trouw de tijd aangeven, ontvlucht het Zeeuwse gezelschap het drukke stadsgewoel door het begijnhof Sint Elisabeth te betreden. Juffrouw Lo ra, de hoogbejaarde en nauwelijks anderhalve meter grote begijn die de scepter over deze oase van stilte en rust zwaait laat zich niet zien. Alleen op zondagmiddag wanneer het begij nenmuseum geopend is laat ze die nieuwsgierige bezoekers gelaten toe, anders zou ze ze liever wegkijken, die juffrouw Lora die elke dag om 04.00 uur opstaat omdat dan de lucht boven de stad nog zuiver is. Over de smalle klinkers van dit mooiste begijnhof van België dat eind dertiende eeuw door Joanna van Vlaanderen werd gesticht wandelt het Schouwen-Duivelandse gezel schap langs de 42 huisjes waar vroe ger een aantal vrouwen in kuisheid en in gehoorzaamheid leefde en waar nu bejaarde dames en studentes hun intrek hebben genomen. De stilte duurt maar even, via een poortje ko men de excursiegangers weer met een plof in de lawaaierige twintigste eeuw terecht. Streekgereeht De vermoeidheid van het slenteren, luisteren en kijken wordt tijdens een warme hap in restaurant de Tuin weggewerkt. Geheel volgens de tradi tie van de streek wordt er een malse Kortrijkse bil (op speciale wijze be reide kalfsbil) met in saus badende schorseneren geserveerd inclusief een schaal dampende aardappelen. Da's echt een hap waarmee de Stad en Landers weer voor een paar uur er te genaan kunnen, zeker wanneer die stevige hap met een slok wijn naar binnen is gewerkt. Vlaschaard De kalletaart van die morgen plus de constatering dat Kortrijk toch wel een bijzonder aantrekkelijk winkel centrum heeft doet een aantal dames (en enkele heren) besluiten om de resterende uurtjes winkelend door tè brengen. De meesten echter stappen de bus in voor een bezoek aan het Na tionaal Vlasmuseum dat sinds '82 ge vestigd is in de Beeuwsaerthoeve in de buitenwijken van de stad. Geen dertien in een dozijn museum dit vlasmuseum waar de bezoeker niet alleen inzicht krijgt in de ver werking van het vlas tot linnen (een arbeidsintensief proces) maar ook ge confronteerd wordt met een stukje sociaal-economische geschiedenis van de streek. Hierbij zijn kosten noch moeite gespaard om het leven van vlassers en vlasverwerkers zo realistisch mogelijk na te bootsen. Hiervoor is een beroep gedaan op ver schillende boeren en vlassers. Via af gietsels lijken de polyesther poppen die bezig zijn met zaaien, wieden, ontzaaien, roten, repelen, brakelen en spinnen van dit natuurprodukt echt bezig te zijn met hun dagelijkse werkzaamheden. Veel tijd om de ge hele vlasbewerking en het platte landsleven van vroeger in zich op te nemen is er niet. Klokslag vier uur moeten de winkelaars worden opge haald waarna het linea recta richting Schouwen-Duiveland gaat, waar de bus rond half zeven op het Kraan plein halt houdt om de „lading te droppen" KAMPERLAND - De 6-jarige Kim Ackermans uit Rijen is om het leven gekomen door een ongeval op een camping in Kamperland. Het meisje raakte met haar fiets onder een laad- schop, bestuurd door een man uit Middelburg. De man had juist werk zaamheden op de camping beëindigd en wilde achteruit rijdend vertrek ken. Hij heeft daarbij volgens de po litie wel omgekeken maar toch het meisje niet gezien. Het kind was op slag dood. Een onderzoek door de technische recherche in Middelburg heeft uitgewezen dat de laadschop een dode hoek had van vijf meter. SCHUDDEBEURSTEL. 01110-16255 OOSTBURG - Door een uitslaande brand in het centrum van het Zeeuws-Vlaamse Oostburg is een 42- jarige vrouw om het leven gekomen. Het pand, een stoffenzaak, en de bo- vengclegen woning brandden volle dig uit. Politie en brandweer hebben na het uitbreken van de brand eerst nog ge zocht naar twee andere bewoners van het pand, de vriend van de 42-jarige mevrouw R. Rodts en een dertienjari ge aangenomen zoon. Deze bleken echter elders te vertoeven. De brand weerkorpsen van Oost burg, Schoon- dijke en Breskens hebben assistentie verleend omdat men vreesde dat het vuur zou overslaan naar belendende percelen. Die liepen wel waterschade op. Hoe hoog de schade van de brand is, kon de politie niet meedelen. SCHARENDIJKE - Het uitprobe ren van hun vierwiel aangedreven personenauto op het strand kwam een paar Duitse toeristen duur te staan. Het voertuig liep vast en werd bij vloed geheel overspoeld door de golven. De Duitsers reden in de nacht van zaterdag op zondag met het voertuig op het strand langs de Brouwersdam tussen Scharendijkeen Ouddorp. On danks de vierwielaandrij- ving kwam het voertuig vast te zitten in het zand. In de tijd dat de Duitsers hulp gingen halen om de auto los te trekken werd het vloed. Het water stond al tot boven de portieren toen de gewaarschuwde tractor ter plaatse kwam zodat het onmogelijk was het voertuig nog weg te halen. Het werd geheel overspoeld door het water dat op dat moment nog twee uur moest stijgen en moet als afgeschreven wor den beschouwd. ZIERIKZEE - In de week van 16 tot 21 mei besteedt de Christelijke Stich ting voor Hulp aan Gewetensver- volgden speciale aandacht aan de jo den en christenen in Oost Europa. Dat gebeurt middels een samen komst in het Hervormd Kerkcen trum te Zierikzee. Maandag 16 mei komt men bijeen vanaf 20.00 uur. De informatieve avond wordt geopend door ds N. de Boo, Nederlands Hervormd predi kant in Zierikzee. Een deskundige spreker vertelt verder over de vervol ging in Oost Europa. Janneke Slagter verleent haar muzikale medewer king. v il IK.V-AV Doodtij: 11 mei Actuele informatie over afwijkingen: 01184-14420 NEELTJE JANS -Ze waren iets later dan gepland, dc wandelaars van de Rotterdamse Wandelsport Vereniging (RWV) uit Rotterdam, maar bij een wandeltocht over driehonderd kilometer ontstaat er al snel een uurtje vertraging. RWV organiseerde de wandeltocht met als thema de Deltawerken ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan. De stdrt toas op donderdag 5 mei in Rotterdam en op die eerste dag liepen zij via de stormvloedkering Hollandse IJssel. Ha- ringviietbrug. Hellegatsplein, Volkerakdam. Grevelingendam, Philipsdam en Oesterdam naar Wolphaartsdijk waar dc nacht werd doorgebracht. Voor vrijdag 6 mei stond er 95 kilometer op het programma. Via de Veersegatdam togen de wandelaars naar de Stormvloedkering waar zij bij het Topshuis werden ontvangen door dr. C. Boertien, Commis saris der Koningin in Zeeland. Op de foto Boertien in gesprek met één van de oudste deelnemers aan de wandeltocht. Na de ontvangst vervolgden de wandelaars hun tocht via de Brouwersdam naar Stellendam. Van daaruit werd zater dag de laatste 75 kilometer afgelegd. De finish van de wandeltocht was bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Tot en met 30 juni Neeltje Jans Delta Expo. Fototentoonstelling 'Schouwen-Duiveland'. Naast foto's ook overvloeiende dia-presentatie. Van 11 tot en met 15 mei Zierikzee Schip Nieuwe Haven. Tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren. 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met maandag 23 mei Burgh-Haamstede De Bewaersch ole. Expositie. Ge opend van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag ge sloten. Maandag 9 mei Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee Stadhuis. Commissie publieke wer ken. 17.00 uur. Seharendijke Elkerzeeseweg 60. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering commis sie financiën en onderwijs. 16.00 uur. Woensdag 11 mei Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool. Pre sentatie cassette jeugdmusicals. 15.00 uur. Eigen onderkomen. Vergadering UVV. 19.30 uur. Brouwershaven Markt. Bejaardenreis. Vertrek om 9.00 uur. Vrijdag 13 mei Oosterland Heropening Blauwe Keet en tanksta tion. 16.00 uur. Zaterdag 14 mei Zierikzee Aan de Balie. Geraniummarkt. 09.00- 14.00 uur. Huis van Nassau. Computerdag. Van 10.00 en 16.00 uur. Havenplein, Grote Kerk, Gasthuis- kerk, Muziekschool. Muziekmiddag Rotaryclub. Van 13.00 tot 17.00 uur. Brogum. Popconcours Hit'm or Lose. Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Sv WIK haalt oud papier op. Vanaf 09.30 uur. Renesse Derde Renessedag in dorp met diver se activiteiten. Brouwershaven Jachthaven. Doop Lelievlet voorGre- velingengi'oep. 12.00 uur. Noordgouwe Ring. Zomeravondconcert door mu ziekvereniging Con Amore. 19.30 uur. Ouwerkerk NH-kerk. Optreden Zeeuws Senioren Orkest. 14.30 uur. Maandag 16 mei Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Hervormd Kerkcentrum. Actie-bij eenkomst CSHG. 20.00 uur. De Driehoek. Thema-avond over toe komst emancipatie op Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dindag 17 mei Zierikzee Leger des Heils. Informatie-ochtend SVOZ over telefooncirkel. 10.00 uur. ANBO-pand. PvdA-afdeling bekijkt video Schuivende panelen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Lezing Spitsbergen. 19.45 uur. Haamstede Dorpshuis De Schut se. Open dag Ver eniging ter Bescherming van het On geboren Kind. 10.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. Nieuwerkerk J. A. Gaanderse. Veldbijeenkomst. 9.30 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Beatrixschool ingang Maltastraat. Revue. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Rehoboth. Gemeente-avond Hervormde Gemeente Nieuwerkerk. Onderwerp: Samen op weg. 20.00 uur. Zaterdag 21 mei Zierikzee Gekroonde Suikerbiet. Lekko- bijeenkomst (over sleepvaart). 10.30- 16.00 uur. Brouwershaven Markt. Rommelmarkt van obs de Schoener. 09.00 uur. Zondag 22 mei Drcischor Nederlandse Hervormde kerk. Zen- dingsmanifestatie '88. 14.00 uur. Dinsdag 24 mei Zierikzee Zaal van de Gereformeerde kerk. Ge- spreksavond werkgroep familieleden van (ex-) psychische zieken. 19.30 uur. Donderdag 26 mei Middelburg Officiële opening nieuw kantoor Rijkswaterstaat Middelburg Ope ningshandeling om 11.15 uur door ir. J. van Dixhoom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2