Schaker Martin van Driel stelt internationaal contact op prijs Sport en sponsor Resultaten BC Zierikzee uiteenlopend per team NIEUWSBODE Johan Cruijff biedt ontslag aan bij Ajax Zoetemelk en de Tour Boete voor Navratilova Schaatscoach Gcmser schrijft Programma zaalvoetbal Oefenduel van Delta Sport Brouwershaven verder met Krijgsman Meerdaagse hengsten- keuring Finale eerste klas libre in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdas 5 januari 1988 Nr. 21263 7 Bruenaar uitverkoren voor interland correspondentieschaak tegen Canada BRUINISSE - „Anderhalf jaar geleden dacht ik, ik zou weieens Europees wil len spelen. Ik vind het nu eenmaal leuk om me te nieten met mensen van aller lei nationaliteiten. Een tijdje terug viel het bericht in de bus dat ik mocht mee doen aan een interland tegen Canada. Ik had me wel opgegeven, maar dat had ik niet verwacht". Aan het woord is Martin van Driel uit Bruinisse over zijn uit verkiezing voor de vriendschappelijke ontmoeting correspondentieschaak van vijftig Nederlandse beoefenaars der edele denksport tegen schakers van het Noordamerikaanse continent. Oostduitser, metaalarbeider, mocht hij reeds een uitnodiging ontvangen om eens langs te ko men in het Thüringerwald. ,,Daar ga ik zeker naar toe, al is de datum nog niet afgesproken". Dat een partij correspondentie schaak lang duurt is volgens Mar tin van Driel geen nadeel. Integen deel: ,,Je hebt het voordeel van meer bedenktijd, je kunt een en cyclopedie erop naslaan, of een computer benutten bij het opbou wen van je spel". Minder creatief is dit schriftelijk schaken even min, omdat de stellingen dieper kunnen worden uitgespit. „De nieuwtjes worden zelfs door grootmeesters gebruikt", beweert Van Driel. Zijn resultaten in de Europese groep zijn tot nu toe uit stekend. De twee partijen die in middels zijn afgerond heeft hij al lebei gewonnen. „Mijn prognose is dat ik viereneenhalf punt uit zes haal. Promotie naar de tweede klas zit er wel in". De redenen waarom hij is uit verkoren voor de interland tegen Canada, officieel per 1 januari van dit jaar begonnen, zijn ook voor Van Driel zelf niet te doorgron den. „Misschien heeft de NBC ge keken naar de stand in mijn Euro pese groep", oppert hij. De Bruenaar grijpt zijn duel tegen Saul David Betesh, computerpro grammeur uit Kingston-Ontario, aan om een andere opening voor zijn repertoire uit te proberen. „En om mijn Engels op te halen". Voor de schaakliefhebbers: Van Driel heeft geopend met wit D4. In afwijking van de regeling voor de Europese groep speelt hij tegen de Canadees twee partijen. Van Driel zal niet gehuld in een Oranje shirt achter bord 44 gaan zitten dat hem voor de interland is toegewezen. „Schaken betekent voor mij absoluut niet alles", zegt de nieuwbakken international nuchter. „Winnen is mooi-meege nomen. Maar het nuttige met het aangename verenigen, schaken is contact met een doel, is belangrij ker". Correspondentieschaker Martin van Driel: ,,Je kunt moeilijk steeds naar het buitenland gaan reizen om eens tegen schakers van verder iveg te kunnen spelen De 25-jarige Bruenaar, in het da gelijks leven medewerker interne zaken bij de rijkspolitie Zeeland te Middelburg, is al dertien jaar lid van de plaatselijke schaakver eniging TOG („we missen nog drie goede spelers om een achttal te maken"). Niet dat hij helemaal uitgekeken was op de ettelijke verenigingscompetities of de strijd in de Zeeuwse schaakbond, want aan beide neemt hij nog steeds deel. Maar een beetje ver andering door zich aan te sluiten bij de Nederlandse bond van cor respondentieschakers (NBC) zag Van Driel wel zitten. „Je kunt toch moeilijk steeds naar het buiten land gaan reizen om eens tegen schakers van verder weg te kun nen spelen", stelt de amateurspe ler met simpele logica, „het geld en de tijd ontbreken daarvoor". Een kaartje naar de NBC was voldoende om de eerste interna tionale contacten met de buiten landse aanhangers van godin Caïssa te leggen. Van Driel werd ingedeeld in een groep Europese schakers van uiteenlopende kom af. „Je speelt een soort toernooi tegen zes tegenstanders. Tegen elk van hen werk je één partij af. Ie der loot drie keer zwart of wit", legt hij uit. Zijn huidige opponen ten zijn twee Oostduitsers, een Oosten rijker, een Deen, een Zweed en een landgenoot. Eén van de aardigste aspecten is dat een dergelijk schaak-onder onsje niet beperkt blijft tot een spel van cijfers en letters bij het doorgeven van de uit te voeren zet ten, geeft'Van Driel aan. „Het is proza-schaak", aldus drukt de Bruenaar de aard van de contac ten uit. „De meeste deelnemers doen er namelijk een briefje bij waarin ze bijvoorbeeld schrijven wat ze voor de kost doen". Van een Districtscompetitie badminton ZIERIKZEE - Het optreden van de verschillende badmintonteams van BC Zierikzee in de districtscompetitie gaat gepaard met wisselend succes. De hoofdmacht staat in de tweede klasse afdeling B op twee ploegen na laatst, maar kent geen degradatiezorgen. Het tweede team staat een klasse lager als tweede geklasseerd. Zierikzee III prijkt in de vierde klas als koploper op de ranglijst, het vierde als voorlaatste. DFS uit Burgh-Haamstede, dit seizoen voor het eerst op districtsniveau actief, doet het met drie teams in deze com petitie prima. Zij staan respectievelijk eerste, vierde en derde. Duivelandse badmintonteams uitko men is als volgt. 2e klas afdeling B Hoewel voor wat betreft Zierikzee I het aantal degradanten nog niet pre cies bekend is (dat hangt af van het aantal degradanten uit de landelijke competitie), hoeven Jan-Job van der Zande, Marcel Melieste, Josette Pan- kow en Mieke van Velthoven niet echt bang te zijn dat ze tot de maximaal twee afdalende formaties zullen be horen. „Die blijven er zonder meer in", aldus competitieleider Leen van der Have van BC Zierikzee. Volgens hem ziet vooral de verdere toekomst voor het vlaggeschip van zijn vereni ging er goed uit. „Volgend seizoen gaat het jeugdteam, dat nu in klasse A nauwelijks tegenstand ondervindt, waarschijnlijk de plaats innemen van het huidige eerste. Die vier jonge ren volgen allemaal districtstrai ning. Misschien kan het eerste met vooral sterkere dames dan doorsto ten naar de eerste klas". Zierikzee II (Gerard Boekholt, Rob van 't Loo, Marianne Krijger en Het ty Stolk) heeft in de derde klasse af deling C als tweede op de ranglijst toch geen kampioenskansen. Koplo per Jong Ambon IV is eenvoudigweg te sterk voor de concurrentie. Boven dien verloor Zierikzee II zijn laatste uitwedstrijd tegen Wings met 7-1. De nieuwe formatie Zierikzee III heeft al zijn wedstrijden in de vierde klasse afdeling A gemakkelijk ge wonnen. „Dat wordt gewoon promo veren voor ons", aldus teamlid Leen van der Have over de voormalige re creatiespelers. Zijn ploeggenoten zijn echtgenote Adri, Jan van de Bos, Piet Peterse en Wietske van der Zande. DFS III, vorig seizoen eveneens nog actief in de recreatiecompetitie, staat in dezelfde klasse met twaalf punten uit tien duels op een fraaie derde plaats. In de vierde klasse afdeling B is nieuweling DFS I de trotse leider. De equipe uit Burgh-Haamstede heeft in acht wedstrijden nog geen enkel com- petitiepunt afgestaan. Alleen Terneu- zen XI kan nog roet in het eten gooien tijdens de race naar de titel. DFS II en Zierikzee IV behoren in de vierde klasse afdeling C geen van beiden tot de top. De Burgh-Haam- stedenaren spelen net boven het ge middelde van een punt per wedstrijd, de Zierikzeeënaars zitten daar een beetje onder. De stand in de districtscompetitie van de klassen waarin Schouwen- Smash I 10 68-12 17 Jong Ambon I 10 55-25 17 Backhand II 10 55-25 14 DOK I 10 51-29 13 Marathon IV 10 30-50 7 Zierikzee I 10 26-54 7 Avanti VI 10 31-49 4 Pluumpje III 10 12-68 1 3e klas afdeling C Jong Ambon IV 10 58-22 18 Zierikzee II 10 50-30 15 Wings IV 10 49-31 13 Wissenkerke II 9 34-38 10 Pluumpje V 10 37-43 10 Astroïden VII 10 43-37 9 DOK III 10 25-55 3 Zeeland II 9 16-56 1 4e klas afdeling A Zierikzee III 10 75-5 20 Astroïden IX 10 64-16 16 DFS III 10 40-40 12 Kats II 10 39-41 10 Netwerk V 10 35-45 8 Smash IV 10 33-47 8 Zeeland III 10 18-62 3 Rillandia III 10 17-63 3 4e klas afdeling B DFS I 8 53-11 16 Terneuzen XI 9 52-20 16 Den Ossaert II 9 46-26 10 Stenge IV 9 25-47 7 Netwerk IV 8 20-44 5 Marathon VII 9 23-49 4 Astroïden VIII 8 19-45 2 4e klas afdeling C Verommemeppers I 9 64-8 18 Pluumpje VI 9 33-39 10 Terneuzen XII 7 34-22 9 DFS II 7 31-25 9 Backhand VI 8 33-31 6 Zierikzee IV 9 26-46 6 Sjuttel IV 9 11-61 0 ZIERIKZEE - Nu de Nieuwsbode Extra ééns per week uitkomt be staat voor sportverenigingen in principe de mogelijkheid om sponsor foto's in de krant te plaatsen, mits de ruimte daar voor aanwezig is. Ie dere organisatie, die onlangs door haar sponsor in een nieuw out-fit is gestoken en nog niet in de krant gestaan heeft, kan contact opnemen met de redactie van Nieuwsbode Extra, postbus 1, 4300 AA in Zierik zee. Telefoon: 01110-16551, toestel 47. Uiteraard dient er wel sprake te zijn van een serieuze sponsoring. De beoordeling hiervan ligt bij de re dactie, die met de sponsorfoto's tegemoet wil komen aan de vele sport verenigingen op Schouwen-Duiveland en Gocrce-Overflakkee. Met de ze wijziging is het dus niet langer mogelijk sponsorfoto's in de abonneekrant - de Zierikzeesche Nieuwsbode - te plaatsen. NAGPUR - Een woede-uitbarsting van een wicket-keeper heeft in Nag- pun (India) het leven gekost van een twintigjarige cricket scheidsrechter. De wicket-keeper maakte zich zo boos over de beslissing van de arbi ter, dat hij een van de stumps trok en daarmee de man op het hoofd sloeg. De umpire, Uday Vasant Pimple, overleed later in een ziekenhuis in de stad in centraal India aan zijn ver wondingen. WASHINGTON - Martina Navrati lova cn Chris Evert kunnen een boete van 20.000 dollar (36.000 gulden) te gemoet zien. De Internationale Asso ciatie van Tennisspeelsters (WITA) legde deze straf op, nadat het Ameri kaanse tweetal had aangekondigd deze week een lucratief demonstra- tietoernooi in Australië te prefereren boven het officiële toernooi van Syd ney. De WITA verbiedt haar leden deel te nemen aan exhibities, indien tege lijkertijd op hetzelfde continent een officieel toernooi plaats heeft. Para doxaal genoeg bekleedt het beboete duo topposities in de WITA. Evert is praeses, Navratilova is een van de penningmeesters. HEERENVEEN - Henk Gemser heeft naast zijn werkzaamheden als schaatscoach en ClOS-docent kans gezien een boek te schrijven. Met de Amsterdamse biochemicus Gerrit Jan van Ingen Schenau redigeerde Gemser het omvangrijke „Handboek wedstri jdschaatsen' De bondscoach verklaarde er enigs zins huiverig voor te zijn geweest als schrijver het achterste van de tong te tonen. „Twee jaar geleden, bij de we reldtitelstrijd in Hamar, bleken mijn trainingsprogramma's keurig in het Noors te zijn vertaald". In het boek zijn onder meer de 58 publicaties van de faculteit der bewegingsweten schappen van de Vrije Universiteit verzameld. De faculteit startte tien jaar geleden het schaatsonderzoek, dat inmiddels een wereldwijde faam heeft verworven. Ook conditiecoach Tjaart Kloosterboer en de vroegere wereldkampioen Harm Kuipers (te genwoordig werkzaam bij de univer siteit van Maastricht) werkten aan het boek mee. BURGH-HAAMSTEDE/ZIERIK ZEE - Het programma van de Schouwen-Duivelandse competitie zaalvoetbal ziet er voor de eerstko mende tijd als volgt uit. Woensdag 6 januari in sporthal On derdak te Zierikzee, eerste klasse: Schorpioen-Mevo 1, De Wig-Jonker Windsurf, Bruse Boys-Toren Boys, Sporthuis Zierikzee-Van de Ven Lijs ten, De Steeg-Krayestein. Woensdag 6 januari in sportcen trum Krayestesin te Burgh-Haamste de, tweede en derde klasse: Droptiek Passage-ZZ '72Knippie-Cargonet Zeelandia 2-Stella Boys 2, Stella Boys 1-Pinky Boys, Mevo 2-Nola Boys. Maandag 11 januari in Krayestein, eerste klasse: Mevo 1-De Steeg, Van de Ven Lijsten-Bruse Boys, Zeelandia 1-Sporthuis Zierikzee, Krayestein- Jonker Windsurf, Toren Bóys-De Wig. Handbal in Onderdak ZIERIKZEE - Het eerste he renteam van de Zierikzeese handbalvereniging Delta Sport speelt donderdagavond een vriendschappelijke wed strijd tegen Snelwiek. Plaats van handeling is sporthal On derdak in Zierikzee. Het oefen duel begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - Sportver eniging Brouwershaven zet de sa menwerking met voetbaltrainer Arend Krijgsman in de toekomst voort. De zaterdag-eersteklasser in de af deling Zeeland verlengde het con tract met de oefenmeester uit Middel- harnis met een jaar. De club bereikte rond de jaarwisseling overeenstem ming over de nieuwe verbintenis met Krijgsman, die met ingang van dit seizoen bij het pas gepromoveerde Brouwershaven begon. AMSTERDAM - Johan Cruijff heeft maandag zijn ontslag aangebo den als technisch-directcur van Ajax. De trainer-coach stelde de A- selectie vlak voor het begin van de middagtraining op de hoogte en ver trok daarna. Cruijff was bij Ajax bezig aan zijn derde seizoen. De spelersgroep reageerde di rect op het mogelijke vertrek van hun trainer-coach. Bij monde van aanvoerder John van 't Schip liet de A-selectie weten vooral de ver halen, die de laatste weken in de media verschenen, over proble men tussen Cruijff en de spelers groep te betreuren. „Wij distantiëren ons volledig van alle eerdere publicaties ten aanzien van eventuele meningsverschillen en ruzies ten aanzien van de heer Cruijff in het verleden en in de toekomst", stelde Van 't Schip vlak voor het begin van de training. „Wij willen nogmaals bena drukken dat we voor de volle hon derd procent achter Johan Cruijff staan en graag op dezelfde voet waren doorgegaan. Waar wij wel problemen piee hebben zijn som mige figuren binnen de vereni ging. Daarom zeggen wij hiermee ook het vertrouwen op in die per sonen in de club die dit hebben be werkstelligd". Johan Cruijff (40) verraste met zijn mededeling zowel voorzitter Ton Harmsen („Mij is er niets van bekend") als directeur Arie van Eijden („Ik weet van niets"). Cruijff heeft het technische be leid bij Ajax daadwerkelijk over genomen, na het ontslag van Aad de Mos, aan het begin van het sei zoen '85/'86. Eerder al, toen Been hakker nog in functie was, heeft hij, tegen de zin van de toenmalige trainer, een functie als technisch adviseur vervuld. In tegenstelling tot zijn voor gangers Beenhakker en De Mos behaalde Cruijff met Ajax geen nationale titel. De Nederlandse kampioenschappen gingen in die jaren naar PSV. Succesrijker was de meest bekroonde Nederlandse vereniging in het beker-toernooi. Zowel nationaal als internatio naal. In het vorige seizoen ver overde Ajax de Europese beker voor bekerwinnaars, na een tri omf in Athene tegen LOK Leip zig. ZIERIKZEE - De Vereniging Warm bloed Paardenstamboek in Neder land (WPN) heeft voor januari en fe bruari een zesdaagse hengstenkeu- ring op het programma staan'. Gezien de grote belangstelling voor deze WPN-hengstenkeuring, de grootste rij- en tuigpaardenkeuring ter we reld hebben de organisatoren beslo ten om de keuring óver meerdere weekeinden uit te smeren. Dit evenement begint met een voor selectie in Arnhem en Zuidlaren. In Arnhem wordt de keuring 22 en 23 ja nuari in de Rijnhal verricht. Aanvang 08.30 uur. Een week later (29 en 30 ja nuari) is Zuidlaren aan de beurt. Hier speelt de keuring zich af in de Bern- hardhoeve. Ook hier wordt om 08.30 uur begonnen. De hengsten die door deze voorse lectie heenkomen ondergaan vrijdag 5 februari een tweede keuring in de Veemarkthallen in Utrecht. De paar den die dan het beste uit de bus ko men komen ook de volgende dag weer aan de bak. Dan valt de voorlo pige beslissing welke hengsten te zij ner tijd bij de fokkerij mogen worden gebruikt. Alle definitief aangewezen hengsten ondergaan in het voorjaar nog een test van honderd dagen. Deze uitkomsten zijn uiteindelijk bepa lend welke hengsten uiteindelijk voor nakomelingschap moeten gaan zorgen. H-ARKEMA - De 21-jarige wielren ner Wiebren Veenstra heeft een prof contract getekend bij de Belgische ploeg De Kimpe. ZIERIKZEE - In het Huis van Nas sau te Zierikzee zal van donderdag 7 tot en met zaterdag 9 januari de fina le eerste klasse libre worden ge speeld om het kampioenschap van het district Schouwen-Duiveland van de KNBB. Uit de voorwedstrijden hebben de volgende spelers zich voor het finale- toernooi weten te plaatsen in deze volgorde: J. Berevoets (BV Renesse), H. Berrevoets (BV Onder Vrienden, Haamstede), D. Kooyman (BV De Poedel), J. Koot (BV Onder Vrienden, Haamstede), J. Dorreman (BV Renes se), R. de Bruin sr. (BV KVL, Noord- gouwe), K. dc Boer (BV De Wig) cn J. den Haan (BV Witte van Haemstede, Haamstede). De lengte van de partijen is 130 ca ramboles cn de moyennegrens van 4.00 tot 6.99. Donderdagavond om 19.00 uur zullen in de eerste ronde do volgende partijen worden gespeeld: J. Koot-J. Dorreman, D. Kooyman-R. de Bruin sr., H. Berrevoets-K. dc Boer, J. Berrevoets-J. den Haan. De organisatie is in handen van de biljartvereniging Entre Nous. Het gedenkwaardigste moment uit de loopbaan van Joop Zoetemelk. Hij passeert als overwinnaar van de Tour de France in 1980 de eind streep. Ook ploeggenoot Gerrie Knetemann (rechts) is blij. Zoetemelk-feuilleton In 1976 liet Joop de overwinning in de Tour liggen. Hij won op de Alpe-d Huez, Montgenevre en de Puy de Dome, maar liet Lucien van Impc ontsnappen op weg naar Pla-'dAdet. Joop had weer last van een steenpuist. Voor dat dit bekend werd was de beslissing al gevallen. Op de Pyrenee Portillon gebeur de dit: „Als je niet onmiddellijk demarreert, ben je ontslagen Lu cien", bralde ploegleider Cyrille Guimard tegen Van Impe. De klei ne Belg vertrok. „Zou je niet ach ter Van Impe aangaan, Joop?", vroeg ploegleider Louis Caput Zoetemelk. „Het is nog vroeg, he", antwoordde Joop. Het was te laat. In 1977 werd Zoetemelk in de Tbur op doping betrapt. „Ik ben geflikt", veronderstelde hij. Moge lijk was hij slachtoffer van een complot rond Bernard Thevenct, die inderdaad ging winnen. De Fransman bekende later zelf zo vol drog te hebben gezeten, dat hij het jaar erna niet vooruit te bran den was. In 1979 bleek Joop ander maal positief. Zijn lijfarts dr. Fuchs had hem een kunstmatig aangemaakt hormoonpreparaat gegeven tegen dc-vermagering. De zenuwslopende duels tegen Ber nard Hinault knaagden aan zijn fysieke weerstand. Joop zat in Les Mcnuircs vier kilo onder zijn vormgewicht. Aan dc dopingcon troles in die Tbur zaten een lucht je. Verschillende urincstalen raak ten zoek bij het transport naar het laboratorium. Joop revancheerde zich beide keren met overwinnin gen in de najaarsklassieker Grote Herfstprijs. Zoetemelks populariteit werd enorm vergroot toen hij voor 1980 de anbieding van Peter Post accep teerde. De Amstelveense ploeglei der had intussen een van de sterk ste formaties opgebouw, maar miste nog een kandidaat- Tourwinnaar. Premier Van Agt voorspelde het hardop in de mi nisterraad: „Dit jaar wint onze Joop de Tbur". Post verbaasde zich over Zoetemelks beroepsernst en diens 'windvermogen'. In de hoofdrol van Mies Bouwman ver telde Post voor televisie: „Joop kan winden laten., enorm". In noodweer tijdens de vlakke aanloop naar de bergen werd in de Tbur van '80 door de ploeg zo'n moordend tempo aangehouden, dat de knie van Hinault het begaf. Joop nam de trui over, won twee tijdritten en zegevierde met over macht. Zijn plezier werd vergald toen de oude Tburbaas Goddet in Saint-Etionne een lelijk stukje over hem schreef. „Allez les vers" (vooruit de wormen) was de kop van het artikel, waarin Goddet verwees naar de labaratoria die het plasje van do gele-truidrager nog moesten goedkeuren. Bij de huldiging in Parijs gaf Joop een harde klets tegen de uitgestoken hand van Goddet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7