DE HARTENJAGERS VAN DEZE WEEK Nog meer V Hartenjagers musicolumn berichten POSTZEGELRUBRIEK Postzegels en het milieu Plus vijf min drie Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 januari 1988 Nr. £4263 5 We beginnen dit jaar op'muzikale wijze en daarom nodig ik u allen ten dans uit. Het is een eenvoudige dans die uit te voeren is door iedereen die tot vijf kan tellen. Ik stel u voor dat we met een kleine vooroefening be ginnen. Het beste kunt u deze blad zijde in de hand nemen en met krant en al bij het raam gaan staan. Staat u allemaal klaar? Wacht, wil die me neer uit de Irenestraat in Haamstede even uit zijn luie stoel komen? Dank u: We staan met de rug naar het raam gekeerd en lopen langzaam de kamer in en beginnen met de rechtervoet. Eén twee drie vier vijf. Stop. Als het goed is staat u nu allen in een soort ooievaarshouding rechtervoet op de grond en het lin kerpootje zwevend in de lucht. Be ginnend met de linkervoet gaan we nu drie stappen terug. Eén... twee drie. En nu beginnen we weer van voren af aan met vijf pas sen vooruit en dan weer drie achter uit. Nee, meneer in de Laone te Re- nesse, u loopt te snel en u, mevrouw uit de Kerkstraat te Oosterland, u neemt te grote passen. Men neme de passen op plechtige wijze. Goed, nu verzoek ik u de overige huisgenoten en eventueel de buren die de Nieuws bode niet lezen erbij te halen. Ik wacht wel even Welkom alle maal, u gaat bij het raam staan in een lange rij achter elkaar. U kijkt op eikaars rug en geeft degene die voor en achter u staat een hand. In optocht gaan we nu steeds vijf pas sen vooruit en dan weer drie achter uit. Wil die jongen uit de Kram merstraat in Zierikzee ogenblikke lijk de radio uit doen. Bij deze dans past geen discomuziek. slechts mu ziek uit onheuglijke tijden kan bij deze dans tot klinken gebracht wor den. Vijf vooruit en dan weer drie achteruit. Het gaat uitstekend. Mor genavond verwacht ik u allemaal om acht uur voor het gebouw van de Nieuwsbode. We nemen dan de vol gende route: Jannewekken - Lange Nobelstraat - Hoge Molenstraat en we stoppen bij de Willibrorduskerk. De politie leidt het verkeer om, want bij een Middeleeuwse optocht van duizenden mensen mag geen snelver keer gezien worden. Voor het eerst in de geschiedenis wordt dan de Zierikzeese springpro cessie' gehouden naar het voorbeeld van het Luxemburgse Echternach waar al sinds mensenheugenis op de dinsdag na Pinksteren dit merk waardige gebeuren plaats vindt. Om negen uur 's morgens verzamelen zich duizenden vromen bij de Echter- nacher Brücke en onder het motto van plus vijf min drie' beweegt zich de menigte in lange rijen als in een heilige dans naar de twaalfhonderd meter verderop gelegen Sint Willi- brordusbasiliek. Muziek waarvan niemand weet hoe oud die is bege leidt de processie op weg naar het graf van de heilige Willibrordus, apostel der Friezen, die in de crypte van de kerk zijn laatste rustplaats heeft. Als we morgenavond op pad gaan, wie weet voorafgegaan door de com plete redactie van de Nieuwsbode, hoe laat zijn we dan in ónze Willi- brordusbasiliek. Als onze tocht een kilometer lang is dan duurt dezelfde afstand die we normaal in tien minu ten afleggen ditmaal vier uur. Te middernacht arriveren we in de kerk, ook genoemd naar de heilige Willibrordus. Wat zegt u, meneer uit de Schoolstraat te Bruinisse, dat het gewoon lopen toch wel eenvoudiger is? En u, mevrouw uit de Drilhoek te Brouwershaven, waarom die omweg nodig is? Uw vragen verraden een kritische instelling of een nuchter Nederlanderschap of, nog erger, u bent te beroerd om mee te lopen. Mensen uit de Schoolboek of de Drilstraat, er zijn in dit ondermaan se gelukkig nog zaken die niet te ver klaren vallen. Waarom geven wij el kaar de hand en drukken wij niet onze oren tegen elkaar? Waarom eten we oliebollen op oudjaar en niet spruitjes met poedersuiker? Sommi ge zaken zijn nu eenmaal zo en blij ven hetzelfde. Vijf passen vooruit en drie achteruit. Vorige week had ik gelegenheid een bezoek te brengen aan het mo menteel toeristloze Echternach. On wetend liepen we vanaf de Echtema- cher Brücke in wandelpas naar de Sint Willibrordus Basiliek. Daar vernamen we het verhaal van die vreemde optocht eens per jaar. Plus vijf min drie. Ik bedacht dat daar wel eens een filosofische gedachte ter gelegenheid van het nieuwe jaar aan gewijd zou kunnen worden. Een voor alle muziek-, dans- en volks- kundegeleerden wellicht vrijzinnige opvatting, maar ik waag het maar. Plus vijf min drie. Het staat haaks op de wereld van vandaag waarin al les draait om hogere snelheid, meer records en grotere efficiency, een we reld waarin een stapje terug doen niet kan. Plus vijf min drie. Het is dichterbij dan je denkt. Hoe vaak moet je niet acht stappen doen om er slechts twee vooruit te komen. In de voortdurende afwisseling van wind mee en wind tegen is'het leven vaak anders dan de nieuwjaarskaarten ons toewensen. Plus vijf min drie. Vijf passen zijn nodig om vooruit te komen, wie twee wel genoeg vindt wordt door het 'ga drie plaatsen te rug' achteruit op het spelbord gezet. Plus vijf min drie. Het moeilijkste zijn de drie passen terug. Je kunt je er blind op staren. Altijd maar die drie passen terug. Ik hoop dat we aan het eind van het jaar kunnen zeg gen: Het kostte veel stappen en we moesten vaak terug, maar toch zijn we een beetje vooruit gekomen, dich terbij de vrede, het geluk en welzijn voor iedereen. De 'Springprocessie' in Echternach eindigt altijd in een geweldig feest. In dat licht wens ik u dllen een feestelijk jaar toe. Zullen we nu nog even oefenen? Vijf passen vooruit en dan weer drie achteruit. Ik zie dat er nog een meneer uit de Unastraat in Nieuwerkerk is bijgekomen. Doet u ook meeVijf vooruit, drie achter uit, plus vijf min drye, vijf, drie Tot morgenavond, nou nee. laten we Echternach niet platen, tot volgende week. MAIiZAS WOENSDRECHT - Voor het eerst sinds 26 maanden hebben vredesacti visten op de eerste maandag van de maand die ze .sirenemaandag" ple gen te noemen geen blokkade gehou den van de hoofdpoort van de vlieg basis in Woensdrecht. Ze hebben de politie gezegd dat ze voorlopig tot de ratificatie van het INF-akkoord door de Amerikaanse senaat afzien van hun maandelijkse blokkade-acties. DE BILT - Het abnormaal zachte weer heeft ertoe geleid dat het maan dag flink onweerde. Volgens het KNMI in De Bilt onweert het in Ne derland nooit in januari. Uit waarne mingen de afgelopen dertig jaar is ge bleken dat het gemiddeld in een winter vijf dagen onweert, maar dan uitsluitend in december en februari. Nedlloyd Hollandia, 2-1 600 zo Ber muda naar Felixstowe Aardappelbeurs ROTTERDAM, 4-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 9,50-/ 10,00; Bintje 40-55 mm 12,00-/ 12,50; Bintje 50 mm op waarts, vrij van grond, 15,50- 16,00; Bintje 50 mm opwaarts (fri tes) 16,00-/ 16,50; Eigenheimer 40 mm opw. in zakken 27,00-/ 29,00. Zandaardappelen: Bintje 40-50 mm 8,00-/ 9,00 en Bintje 50 opwaarts 14,50-/ 15,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opw. in zakken 14,00-/ 14,50. Voeraardappelen 3,50-/ 5,00. Stemming: rustig. Themazegelsdeel 4 en slot BRUINISSE - Het milieu in de breedste zin van het woord is niet alleen de biologische benaming voor een verzameling van complexe factoren waar mee organismen in wisselwerking met elkaar staan maar in wezen ook de sociale, culturele en geografi sche omgeving waarin men leeft. Alle organismen, plant, dier en mens, kunnen optimaal leven wan neer de levensomstandigheden voor hen gunstig zijn, voldoende licht, temperatuur, vochtigheid, voe ding, lucht en leefruimte naast beschutting tegen vijanden.* Vooral de mens heeft de levensgemeen schap overal op aarde sterk beïnvloed en daarmee het milieu negatief veranderd. tegen de ultra-violette straling vanuit de ruimte. Trap De eerste trap in de voedselke ten, de algen, worden daardoor di rect in gevaar gebracht. Het che misch afval vormt ook een enorm probleem. Alleen Nederland al zit jaarlijks met een klein miljoen ton chemisch afval opgescheept. Letterlijk opgescheept want deze moeilijk of helemaal niet afbreek bare - stoffen, zoals gechloreerde koolwaterstoffen die zeer giftig zijn, worden op zee verbrand. Het gevolg, zeker na de in dustriële revolutie, is dat op tal van plaatsen erosie, woestijnvor ming, verarming en op sommige plaatsen een enorme vervuiling optraden zodat de biologische rijkdom achteruit ging. Lucht, wa ter en bodem zijn door menselijke activiteiten op veel plaatsen danig verziekt. De Rijn is het open riool van Europa geworden waarin jaarlijks vele duizenden tonnen olie, chemisch afval en zware me talen naar zee worden getranspor teerd. Nucleare lozingen of onge lukken met kernenergie vormen een rechtstreekse bedreiging voor alle leven op aarde. De ramp met de op de rotsen van zuid-Engeland gelopen super-tanker Torrey-Can- non waarbij tienduizenden tonnen zware olie op de stranden een wa re ramp was voor vogels en andere kustdieren heeft voor het eerst de ogen geopend voor die milieu- bedreigende gevaren. i De intensieve landbouwmetho den, het overmatig gebruik van bestrijdingsmiddelen, de mesto verschotten vormen tevens een aanslag op het milieu, terwijl de uitstoot van verontreinigde lucht van sterk geïndustrialiseerde ge bieden en het wegverkeer het zo genaamde .broeikaseffect" ver oorzaakt. De temperatuur op aarde wordt hoger waardoor o.a. de ijskappen van de polen lang zaam smelten en het zeewater on rustbarend stijgt. Door het veel vuldig gebruik maken van chloor fluorkoolwaterstoffen die onder andere worden toegepast in be paalde spuitbussen en piepschuim wordt de ozonlaag boven Antarcti ca aangetast. Die ozonlaag rond om de aarde, tussen de tien en vijf tig kilometer hoog. beschermt ons NEDERLAND Maar omdat van die cocktail van verschillend chemisch afval geen volledige verbranding plaats vindt komt een groot gedeelte van die uiterst giftige en kankerver wekkende stoffen toch weer in zee en dus in het milieu terecht, zoals zware metalen en zoutzuur. De mens heeft de natuur in vroeger eeuwen gebruikt en er van geleefd zonder de natuur te kort te doen. De laatste eeuw ech ter is de schaal waarop de mens de natuur gebruikt zó intensief en verkeerd dat het gebruik vaak ontaardt in misbruik. Onze eco nomische welvaart ontstond ten koste van de vernietiging van veel natuurlijke rijkdommen. Erosie, vervuiling van water en bodem, luchtverontreiniging, zure regen, milieuvreemde stoffen zoals PCB's, het zijn allemaal onderde len van de prijs die wc met z'n al len moeten betalen voor die wel vaart. We willen en moeten niet terug naar de Middeleeuwen maar juist met behulp van die moderne we tenschap en technologie moet het mogelijk zijn te komen tot een evenwiohtige samenleving van mens en natuur. Of zoals prins Claus dit najaar zei in het maand blad van het Wereld Natuur Fonds dat o.a. met Greenpaece ijvert voor een beter milieu: ,,Je kunt de natuur niet opdelen in mensen en andere soorten. De mens komt eerst, maar de mens kan niet leven zonder evenwicht in de natuur. De mens is een integraal deel van de natuur. Ik denk dat de betekenis van de schepping is dat de mens mét de natuur, met de dieren sa men, in de wereld is geplaatst. En het is in het belang van de mens om de natuur niet te misbruiken. Dat is niet alleen een kwestie van ethiek, maar ook een levensnood zaak". Mechanische wekkers in diverse modellen en kleuren. 18.75 en 19.75 NÜ3.- GOEDKOPER {BQ HEMA jw Aardewei borden met fantasie decor. Plat of diep. 2.- NU 6 VOOR 10.- Ontbijt/dessert. 1.50 NU 6 VOOR 7.75 'Autowijzer 1988". Ruim 130 auto's, technische gegevens, kostprijs- 5' kalkulatie, - autoprijzen "enz. 8.75 Doosje met 50 baby-reinigings doekjes. 3.50 NU 3.- Doosje met 200 baby- wattenstaafjes. 2.90 NÜ 2.40 Kanvas shopj^er met leren hengsels. In diverse kleuren. 9.75 NU 8.75 Jumperwol, 100% wol. In 8 kleuren. Bol over? Geld terug! 100 gram. NÜ4.25 Pakje met 2 rollen van 20 stuks pedaalemmerzakken. 3.75 Vnü 3.25 Kleinbeeldfïlms, 100 ISO, 36 opn. 8.75 400 ISO, 36 opn. 9.75 nu 2.50 nü 8.50 Pakje met 2 stukjes baby-zeep. 1.75 nü 1.25 Baby-shampoo, 200 ml. 2.75 nü 2.25 Noorse sokken, 60% scheer wol/40% polyamide. Mt. 37-48. 5.25 nü 4.50 Panties voor de gro/e maten, 20 denier. Ongevormd. Met ingezet tussenstuk, mt. 44/46 en 46/50.2.50 nü 3 stuks 6.50 Voordeelpak met 3 ongevor mde panties, 20 denier. Kleuren Palma en grijs. Mt. 36/40 en 40/44. 2.90 "Softy" breigaren, acryl/wol. In 7 kleuren. Bol over? Geld terug! 50 gram. 1.75 nü 1.50 Sokkenwol, acryl/wol/- polyamide in 6 kleuren. Bol over? Geld terug! 100 gram. 4.25 nü 3.75 Echt Waar Voor Je Geld Theeglas. 1.50 nü 6 voor 7.25 RVS bestek: tafelmes. 1.75 nü 4 voor 5.25 Tafelvork of -lepel. 1.10 nü 4 voor 3.25 Jus- of groentelepel. 2.75 nü 2.50 6 koffielepels. 3- nü 2.50 Aanbiedingen geldig t/m 9 jan. '88 88/120. In de rampnacht klepte het kerkklokje van Sirjansland haar metalen noodroep over het verdrinken de land. Duiveland stroomde vol zeewater. De Sirjanslanders werden opgeschrikt uit hun slaap. Maar het wilde water liet zich niet afschrikken door klokgelui. Met brute kracht werden de landauwen overspoeld en ook Sirjansland bleef niet gespaard en een aantal inwoners vond zijn graf in de golven. Toen de dijken eenmaal waren gedicht en het zilte water werd gedwongen tot een smadelijke aftocht, keerden de berooide bewoners terug. Velen waren alles kwijtgeraakt ofschoon de meeste huizen er nog wel stonden maar het zou te water had zijn verwoestende werk overal aangericht. Talrijke gebouwen zouden nimmer meer dienst kun nen doen en - we hoorden het al bij de vorige foto - ook het pittoreske kerkje van ,,Sir" zou geen lang leven meer beschoren zijn. De muren, die de eeuwen hadden getrotseerd, hadden in hun grauwe ouderdom een zware knak gekregen en het Nationaal Rampenfonds wilde niets liever dan een nieuwe kerk. Dat wilde men nu eenmaal en het oude kerkje zuchtte! Op 31 augustus 1958 - een historische datum voor Hervormd Sirjans land - werd voor de laatste keer een kerkdienst gehouden in het oude, vertrouwde bedehuis. Bij het verlaten van de kerk keken de gemeenteleden nog eens om zich heen in deze ruimte en keken bij het uitgaan van de kerk nog even om. Er hielp echter niets meer aan en op 11 oktober 1958 had de sloper zijn werk voltooid. Reeds op 28 november 1958 legde president-kerkvoogd A. van der Maas de eerste steen voorde nieuwe kerk. Op de lijst van predikanten die sinds 1871 de kerk als zodanig hebben gediend staan achtereenvolgens de namen en dat zijn W. N. Wolterink, A. C. Kammerman, A. J. de Lint, J. H. C. Kamsteeg, J. C. Elenbaas. Ph. Peter. O. G. Bunjes, H. Aalbers, D. Jacobs. P. Moerman, L. Boer, W. J. Sijthof, J. van Vliet, W. L. Tukker en Chris van der Valk. Momenteel is ds. H. J. Boer hier sinds de Reformatie de drieëndertigste predikant. Op bovenstaande fotokaart zien we de Hervormde pastorie aan de Lageweg 15. doch deze doet als zodanig geen dienst meer. Een aantal jaren geleden werd aan de andere kant van het dorp een nieüwe pastorie gebouwd. Correspondentie over deze ruoriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5