G. Ji van de Poll: 'Ik word hier verschrikkelijk moe van' RESERVERINGSBON T Onderzoek Diefstal drie fietsen Nog enkele plaatsen Nieuwsbode- reis beschikbaar voor delezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode Veertigste expositie in hal Bru's gemeentehuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 januari l/88 Nr. 24263 Eind januari - een maand later dan verwacht - verschijnen de resultaten van het RBOI-onderzoek naar de ef fecten van de weg over de Storm vloedkering. Zoals ongetwijfeld be kend heeft een aantal gemeenten in de regio heftige discussies gevoerd over het belang van het onderzoek en of hiervoor gemeentelijk geld op ta fel gelegd moest worden. Aan het einde van de gespreksrit kwamen de financiën op tafel en de resultaten van het onderzoek komen er aan. Het mag aangenomen worden, dat er een aantal aanbevelingen in het rap port komt te staan, dat mits door de gemeenten opgevolgd, geld gaat kos ten. Meer geld wellicht, dan het oriënterende onderzoek heeft ge kost. Iedereen heeft het vroeg star ten van een onderzoek onderschre ven en iedereen moet dan ook het belang zien van het snel effectueren van de RBOI-adviezen. Het benodig de geld hiervoor is - begrijpelijk - niet opgenomen in de begroting voor 1988 van de betrokken gemeenten. Logisch, want wat valt er te begroten als nog niet bekend is, welke stappen de overheid moet ondernemen? Toch is het zinvol als de gemeenten nu al - nog voor het onderzoek bekend is - discussiëren over het al dan niet be reid zijn om maatregelen te nemen. Natuurlijk lijkt het aannemelijk, dat gemeenten die participeren in het onderzoek, ook de eventuele con sequenties zullen dragen, maar dat moet nog wel uitgesproken worden. Mogelijk, dat deze voorbereidende stellingname tot gevolg heeft dat er niet tot eind 1988 gepraat gaat wor den over ditjes en datjes. Met grote spoed een onderzoek starten om ver volgens in alle rust de te nemen maatregelen eens te bezien getuigt niet van flexibel beleid. Zeker is, dat er door een aantal gemeenten finan ciële offers gedaan moeten worden omwille van de toekomst. Dat gege ven moet uitgangspunt zijn bij de verdere votering van kredieten. AvdW ZIERIKZEE - in de loop van zon dag en in de nacht van zondag op maandag werden in de binnenstad van Zierikzee drie fietsen gestolen die een totale waarde van ruim dui zend gulden hebben. Zondag overdag werd vanaf het ZWN-busstation langs de Grachtweg het rijwiel van M. K. uit Zierikzee gestolen. In de namiddag verdween de fiets van M. M. uit Zierikzee van uit de Lange Groen dal en in de nacht van zondag op maandag werd de fiets van R. K. uit Zierikzee gestolen uit de Verrenieuwstraat. In twee geval len stond de fiets op slot, in een geval niet. ZIERIKZEE - Er zijn nog enj kele plaatsen beschikbaa/ voor de tweede Nieuwsbod/ reis op 24 tot en met 26 maar- De eerste reis van 10 tot en net 12 maart en de derde reis vai 7 tot en met 9 april zijn in^d- dels volgeboekt. Opgave voor deelnam/ aan de tweede reis is mogelij/door invullen en opsturen £n de bon die eerder in dez/ krant verscheen. De heer Van de Pol voor zijn huisAan de rechterkant de omstreden rij bomen. Waterschap wil Kerkwervenaar bomen laten verwijderen via civiel-rechelijke procedure I KERKWJRVE - 'Zal ik de hele zaak verder doorzetten of zal ik die bomen nu toch maar omzafen?'. Dat is de vraag die G. J. van de Poll uit Kerkwerve sinds enkele dagen voortdurejd bezig houdt. Op de laatste dag van 1987 viel in de brievenbus van zijn boerderij tan de Zandweg 21 te Kerkwerve een aangetekend schrijven. Daaruit bleek dat het Waterschap Schouwen-Duiveland hem via een een civiele rechtzaak alsnog wil dwingenJm de bomenrij om te zagen, die hij drie jaar geleden als windscherm tegen over de «prit van zijn huis plantte. Het initiatief van het waterschap komt nadat gs in juni 19S? Van de Poll in het gelijk stelde in het beroep dat hij indiende tegen de op dracht Jm de bomen te verwijderen. „Het lèroep werd vernietigd om dat hef vaterschap haar bezwaren te gen dé tomenrij onvoldoende had ge motiveerd", aldus chef algemene zaken van Daalen die bij de recht- zittirjr vorig jaar de bezwaren van het ^aterschap verdedigde. Volgens VanDaalen heeft het waterschap na leg met een advokaat besloten ni/ tegen het besluit van gs in beroep t^aan bij de Kroon maar in plaats irvan een civielrechtelijke proce- ire te starten. Dat wil dus zeggen it men het geschil voorlegt aan de burgerrechter. „Het beroep bij gs was gebaseerd op publiek-rechtelijke /gronden, op grond van de verkeers veiligheid voor de weggebruikers dus. Het proces dat we nu gaan voe ren is op privaat-rechtelijke gronden, op grond van het feit dat Van de Poll de bomen heeft geplant op grond die niet van hem is maar van het water schap". Moe ,,Ik word er zo verschrikkelijk moe van", verzuchtte Van de Poll naar aan leiding van deze nieuwe stap van het waterschap. De gepensioneerde amb tenaar van het loodswezen in Vlissin- gen vestigde zich enkele jaren gele den met zijn vrouw in de voormalige boerderij en beheert daar een hele stapel kleinvee. Drie jaar geleden plantte hij aan de rand van de polder weg tegenover de oprit van zijn huis een aantal stekjes van bomen om een scherm tegen de noordwestenwind te creëren. Onder de goede zorgen 'van van de Poll groeiden de stekken tot zijn genoegen uit tot boompjes. Maar tot ongenoegen van het Waterschap dat vond dat de boompjes gevaar opleverden voor de verkeersveilig heid en door Van de Poll zonder toe stemming werden geplant op Water- schapsgrond. ,,Ik was geheel argeloos toen ik die stekken daar neerzette. Ik ben geen boer. Ik ken al die regels van het wa terschap niet. Ja, inmiddels weet ik wel dat het niet mocht. Maar ik vind het nu zo zonde om jonge bomen die al drie jaar in de groei zijn zomaar om te zagen. Ik weet zeker dat geen mens overlast heeft van die bomen. Het zijn er maar een paar en een eind verderop langs de weg staan ook en kele van die bomenrijtjes". Het leek er vorig jaar op dat Van de Poll de strijd met het waterschap zou winnen toen gs zijn beroep tegen de eis van het waterschap in zijn voor deel besliste. Maar het muisje kreeg een staartje in de vorm van dit nieu we proces dat het waterschap nu van uit een ander uitgangspunt via de burgerrechter aanspant. Kabaal ,,Ik begrijp de hele situatie eigen JA, ik meld ipj aan als deelnemer aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode: Geb. datum Man/Vrouw 1. 4. De reisp van 24-26 maart 1988 Ik bengel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik bet/al de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. Corrjspondentieadres: NaaA'. Striat: Wpnplaats: Postcode: Tïefoonnummer: wens wel/geen*) éénpersoonskamer. I ,k wens wel/geen* reisverzekering af te sluiten. r Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: ledactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus X, 4300 AA Zierikzee, of afgeven aan de receptie van de krant an het Jannewekken II te Zierikzee. lijk niet. Hoe kunnen ze nu zoveel ka baal maken om zo'n kleine kwestie. Hoewel ik die stokken in beginsel in mijn onschuld in de grond heb gezet, ben ik me er door heel dat gedoe nu wel van bewust dat ik in overtreding ben. Ik vind het alleen zo zonde om bomen die al drie jaar in de groei zijn af te zagen. We moeten toch zuinig zijn op bomen"? Een andere frustratie van Van de Poll is de houding van het water schap. „Het gaat allemaal zo koud en zakelijk. Ik heb de heer Steur hier op de koffie gevraagd en toen hij daar niet op in wilde gaan ben ik zelf naar hem toe gegaan. Want ik strijd liever met open vizier. Ik heb liever te ma ken met iemand die je kent dan steeds die koude en zakelijke brieven in de bus". Toch leverde dat contact niet de verbetering in de relatie op waarop Van de Poll hoopte. „Als er iemand kwam kijken moest ik zelf een praatje beginnen over de heg. Ze hadden steeds weinig tijd en wilden nooit binnen komen". Van de Poll is bang dat die houding van het waterschap wat te maken heeft met een van zijn buren waar mee hij een conflict heeft. „Die man zit om de haverklap bij het water schap. Ik denk dat hij het allemaal aankaart". Een vermoeden dat door Van Daalen wordt ontkend. „Dat is natuurlijk niet waar. Die man is hier wel eens geweest maar dat was voor een andere zaak. Die twee buren lig gen elkaar niet maar dat is een kwes tie van hen onderling. Wij gaan al leen in op de zakelijke kanten van de kwestie". Langdurig Volgens Van Daalen heeft het wa terschap gekozen voor een procedure via de burgerlijke rechter omdat een beroep bij de Kroon tegen de beslis sing van gs naar verwachting van de advocaten een zeer langdurige juridi sche strijd zou opleveren. „Het is een vrij unieke zaak en waarschijnlijk kan niet zo een, twee drie duidelijk worden gemaakt of het provinciaal bestuur wel of niet juist heeft gehan deld". Van Daalen benadrukt dat het waterschap geen vijand is van Van de Poll. „Wij proberen alleen de belan gen van het waterschap te verdedi gen". Hoewel de Kerkwervenaar niet van plan is aan het verzoek van de advocaat van het waterschap om de bomenrij voor 30 januari alsnog te verwijderen te voldoen ziet hij de zaak pessimistisch in. „Ik zie het niet meer zitten. Ik word er zo moe van. Het is zo jammer dat het alle maal zo zakelijk wordt gespeeld. Dat de menselijke aspecten zo weinig aan bod komen. Volgens mij had er best in overleg een oplossing gevonden kunnen worden. Bijvoorbeeld dat ik de bomen zou rooien en in plaats daarvan struiken plaatsen. Nu ge loof ik daar niet meer in. De kwestie is te ver doorgevoerd". Van de Poll is van plan contact op tc nemen met een bureau voor rechts hulp om na te gaan welke mogelijk heden hem resten. „Als het mij te veel gaat kosten omdat ik ook een ad vocaat moet nemen stop ik ermee. Dat is het mij niet waard. Je moet tenslotte de dingen tegen elkaar af wegen". KERKWERVE Oud papier De leden van de sportvereniging WIK uit Kerkwerve trekken er zater dag 9 januari vanaf 9.30 uur op uit om oud papier op te halen. Dit gebeurt in de kernen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Wie oud papier heeft wordt verzocht dit gebundeld klaar te zetten. NIEUWERKERK Ds. M. Mondria bedankt voor beroep Gereformeerde Gemeente Ds. M. Mondria te Waardenburg heeft bedankt voor het beroep van de Gereformeerde Gemeente van Nieu- werkerk. Deze gemeente, die onge veer 450 leden telt, is vacant sinds het vertrek van ds. M. J. van Gelder naar Tricht-Geldermalsén in 1985. OOSTERLAND Landbouwvereniging Landbouwvereniging Door een dracht sterk houdt dinsdag 19 januari een algemene ledenvergadering. De vergadering wordt gehouden in Nef- fen d'Heule in Oosterland en begint om 19.30 uur. Op de agenda naast een bestuursverkiezing en een verkiezing van de Commissie van Toezicht een inleiding van akkerbouwvoorlichter W. in 't Veld over de rentabiliteit in land- en tuinbouw. Ook wordt de film Impressies vanuit de ZLM vertoond. BRUINISSE Herbevestiging kerkeraadsleden Tijdens de kerkdienst werd een aantal kerkeraadsleden van de Ned. Herv. Kerk herbevestigd in hun ambt. Dat waren als ouderling W. Ok- kerse en P. Maaskant; als diaken C. Giljam en als ouderling-kerkvoogd W. Bil en Chr. Bolijn. Tot het ambt van ouderling-kerkvoogd werd be noemd J. v. d. Berge, terwijl van W. v. d. Berge afscheid werd genomen als ouderling-kerkvoogd. Oud papier De muziekvereniging Nu met Hope haalt zaterdag 9 januari weer oud pa pier op. De wagens starten om half negen en de muzikanten vragen om het oud papier gebundeld gereed te zetten. Ruilavond G. J. Peelen De postzegelvereniging G. J. Peelen uit Bruinisse houdt op donderdag 7 januari weer ruilavond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. De jeugd is vanaf zeven uur welkom terwijl de senioren de nieuwjaarsbijeenkomst om acht uur starten. GOES Vertegenwoordiger Als speciale vertegenwoordiger van de artikelgroep Intern Transport van de Cebecó-handelsraad is A. Lorier benoemd als speciale vertegenwoor diger. Zijn rayon omvat het gebied Zeeland (exclusief Zeeuws-Vlaande-' ren), de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant. Cebeco-handelsraad exploiteert een 30-Valdealerbedrij- ven, verspreid over het"hele land. MIDDELBURG Kunst In het BKR-centrum voor expositie, kunstuitleen en documentatie te Mid delburg is van 9 januari tot en met 6 februari een expositie van Joop Dam. De tentoonstelling is op woensdagen, donderdagen en vrijdagen te bezoe ken tussen 12.00-17.00 uur en op zater dag van 11.00-16.00 uur. Museumjaar in Zeeland Tijdens de Nieuwjaarsreceptie van het provinciaal bestuur op zaterdag 9 januari wordt het jaar van de Neder landse musea 1988 ook in Zeeland of- ficiel geopend. Tijdens het museum jaar staat iedere maand één provincie in Nederland extra in de belangstel ling. In augustus is dat Zeeland. Daarbij staat een aantal activiteiten op het programma dat de aandacht op de Zeeuwse musea richt. Onder andere de expositie Zeeuwse Musea Tentoongesteld die een overzicht geeft van wat Zeeland aan boeiende museale collecties heeft. En de Zeeuwse museumfietstocht die wordt gehouden als openingsspektakel van de Zeelandmaand. Het uitgangspunt is om op een dag alle Zeeuwse musea als het ware aan elkaar fietsen. Vestiging Het Bureau Vertrouwensarts inza ke kindermishandeling in Rotterdam houdt met ingang van januari '88 ook kantoor in Zeeland en wel in het ge bouw van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Walcheren in Middelburg. Met deze vestiging in het Zeeuwse wil het Bureau Vertrou wensarts meer de aandacht vestigen op het werk in Zeeland. VLISSINGEN Veerbootkunst Gedurende de maanden januari en februari is er op dc veerboot Vlissingen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder kunst te zien van Wim Bakker. Wim Bakker, die in 1978 zijn opleiding aan de academie voor beel dende kunst in Tilburg heeft vol tooid, is geboren in Yerseke en woont tegenwoordig in Wilhelminadorp. Bakker maakt bij zijn werkstukken gebruik van schilder-, grafische, ge mengde en ruimtelijke technieken. Eerder was het werk van Bakkker te zien in het Zeeuws Kunstenaarscen trum in Middelburg, galerie West poort en La Strada in Goes en galerie Pothuis in Hoeven. Ook de provincie Zeeland heeft werk van deze Zeeuw in huis. Op de veerboot is een viertal met verschillende technieken ontsta ne werkstukken te zien. Expositie In de periode van vrijdag 8 januari tot en met 5 februari exposeert Rijn- hard Schregardus uit Brouwershaven in café Soif, Bellamypark 14 in Vlis- singen. Schregardus gaat als een al chemist om met kleuren en materia len hetgeen tot verrassende resultaten leidt. Zijn technisch kun nen stelt hem in staat om een extra dimensie aan zijn werkstukken waarin de natuur centraal staat toe te voegen. De werken van Schregardus -*aren reeds eerder te zien in galerie 85 in Gent ROTTERDAM - De 29-jarige S. Ra- madhin uit Rotterdam is overleden aan de verwondingen die hij zondag avond opliep tijdens een vechtpartij met de broer van zijn vrouw. Vervolg van pagina 1 - „De exposant heeft een grote affini teit met de scheepvaart getuige het grote aantal werken dat schepen tot onderwerp heeft. Schilderijen op en aan de waterkant is het thema. Cen traal daarin de visserij en dan met name de schepen welke vroeger de Zeeuwse wateren bevisten. En dat al les op bijzonder treffende wijze weer gegeven". „Van Damme is een kunstenaar die nestelt in de traditie. Daarom vindt hij de benaderingen die bij zijn ge voel passen en die een natuur verra den die voorliefde uitspreekt voor het water", aldus Van Liere. Kunst is ooit omschreven als de al lerindividueelste emotie van de aller individueelste expressie. Van Liere: „Ik denk dat deze omschrijving ook van toepassing is op Van Damme. De expositie is een lust voor het oog, want waar is een mooier locatie voor water- en luchtpartijen te bedenken dan ons dierbaar Zeeland?" Jubileum Zoals al gemeld is de expositie van de werken vah Van Damme een jubi leum. Bij de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis in Bruinisse startte men met exposities in de hal. Volgens Van Liere een goede traditie. Hij stak ook een pluim op de hoed van gemeentesecretaris B. de Groot. „Hij heeft zich sinds november 1978 bezig gehouden met de organisatie van de wisselexposities. En beginnen met iets is niet zo moeilijk, maar vol houden des te meer". De opening van de expositie werd bijgewoond door alle vier ere-burgers van Bruinisse: J. de Korte (92), P. L. Krepel (92), W. van Gilst (66) en S. A. Jumelet Azn (77). In totaal zijn er in de hal van het Bruse gemeentehuis 22 werken van Van Damme te zien. Voor een deel olieverfschilderijen op doek en voor een deel olieverfschilderijen op paneel. De expositie is toeganke lijk tijdens kantooruren. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar I 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3