Restauratie Varreput vordert Kerstboomverbranding in Bru WATERSTANDEN In Nijmegen sterke daling kleine criminaliteit Opbrengst aardgas sterk verminderd Gasvondsten Diefstal Scharendijke opgelost Martin Pieterman voor inspanningen beloond met verkeersprijs Kaas breekt alle records Bakkersbedrijf verdacht van belastingfraude Water voorziening van Pittsburgh in VS door vervuiling bedreigd 2 NIJMEGEN - In Nijmegen is het af gelopen jaar voor het eerst sinds tien jaar sprake geweest van een sterke daling van veelvoorkomende crimi naliteit zoals autokraken, diefstal len en woninginbraken. Het aantal autokraken nam ten opzichte van 1986 met twintig procent af tot 6.800. Het aantal inbraken in woningen daalde èvenals het aantal diefstallen naar schatting met vijf procent. Dat heeft hoofdcommissaris J. Stoutjes- dijk van de Nijmeegse gemeentepoli tie gezegd tijdens een nieuwjaarsre de voor het politiepersoneel. Volgens de korpschef is de daling vooral een gevolg van de extra aan dacht die de politie en de gemeente Nijmegen hebben besteed aan pre ventie. De gemeente ging over tot het instellen van bewaking in parkeerga rages, de verlichting in de stad werd uitgebreid en men deed een beroep op de sociale controle. Daarnaast was in samenwerking met de rijkspolitie Nijmegen een zogenoemd daderteam actief dat in de loop van het afgelo pen jaar 3.000 gevallen van auto- en woninginbraken heeft opgelost. Daarbij werden enkele honderden verdachten aangehouden, van wie een aantal inmiddels is veroordeeld. ZIERIKZEE - De opbrengst van het aardgas in in 1987 sterk verminderd. Bracht het aardgas in 1986 nog 23,5 miljard gulden op, in 1987 bedroeg de opbrengst van de Nederlandse aard gasverkoop 15 miljard gulden. Dat betekent een omzetdaling voor de Gasunie in 1987 van 36 procent. Dat maakte de hoofddirecteur van de Gasunie, drs. A. H. P. Grotens, be kend tijdens een nieuwjaarsbijeen komst in Groningen. Volgens Grotens zat de markt waar in de Gasunie werkt in 1987 niet mee. „Weliswaar waren de gasprijzen over het hele jaar gemeten betrekkelijk stabiel, maar een steeds zwakker wordende dollar en de vele onzeker heden op de internationale energie markten vormden toch de belangrijk ste factoren waardoor onze omzet voor het tweede achtereenvolgende jaar aanzienlijk terugliep", zo stelde hij. De afzet van het aardgas gemeten in kubieke meters aan afnemers in binnen- en buitenland ontwikkelde zich echter boven verwachting. Dat was vooral het gevolg van het koude weer in de eerste maanden van 1987. Daardoor leverde de Gasunie 74 mil jard kubieke meter aardgas in plaats van de voor 1987 verwachte 68 mil jard. Volgens Grotens is er met inbe grip van alle contractuele verplich tingen voldoende aardgas om nog veertig jaar aan de bvinnenlandse vraag te voldoen. ZIERIKZEE - De nieuwe gas vondsten van de NAM werken er aan mee, dat zeer waarschijnlijk een nieuw project voor de offshore indu strie van start gaat, waarin vele mil jarden guldens worden geïnvesteerd. De nieuwe gasvondst werd gedaan in het blok L 3 en reeds voor deze nieuwe vondst wilde de Nederlandse Aaardolie Maatschappij ruim vijftig miljard kubieke meter uit de L en F blokken van het continentaal plat aan land brengen, samen met de Franse oliemaatschappij Petroland en de Nederlandse Staat (DSM). Als de studie daarover die thans gaande is positief uitvalt (en de nieuwe vondsten werken daaraan mee) dan moet dit worden aangevoerd door een nieuw aan te leggen pijpleiding die aanlandt bij Den Helder of in de IJ- mond. De NAM zal bij uitvoering van dat project dan aansluiten op die leiding, met zijn aardgas- en olievondsten uit het F 3 blok, waar men zes miljoen kubieke meter lichte olie en twaalf miljoen kubieke meter olie uit wil halen. Hiervoor was een leiding ge dacht van 250 km. Deze kan vervallen als men op de leiding uit de L- blokken kan aansluiten. Dan vervalt tevens een leiding door de Wadden zee. De uitvoering daarvan is al vele keren door milieu-actiegroepen opge houden. De milieu-actiegroepen na men dan ook de boodschap van de koppeling van de nieuwe leiding met aanlanding in Noord-Holland op als een prima kerstboodschap, maar noordelijk Groningen en met name de Eemshaven is teleurgesteld, dat men daar niet een graantje kan mee pikken van de activiteiten op het con tinentaal plat, c.q. de aanlanding van olie en aardgas. ZIERIKZEE - De restauratie van de Varreput vordert gestaag.We zitten nu in de laatste fase", aldus H. Goe degebure, opzichter restauratiewerken van de gemeente Zierikzee. ,,En zoals het nu loopt zitten we goed op schema. We zijn natuurlijk afhankelijk van het weer, en een vorstperiode zou vertraging veroorzaken", al dus Goedegebure. Het water is inmiddels weer teruggekeerd in de Varreput en men is bezig met de afwer king. Goedegebure: ,,De muurafdekking moet weer aangebracht worden en er moet gevoegd worden. Maar de bestrating moet ook weer in orde gebracht worden, want die is voor een deel opengebroken geweest". Al les bij elkaar vergt het karwei een investering van rondde vier ton. Ongeveer 70 procent van dat bedrag komt voor rekening van Monumentenzorg. Naar verwachting is een en ander afgerond in maart dit jaar. De Varreput of Volwelle werd in de Middeleeuwen, de bloeitijd van Zierikzee, gebruikt voor het spoelen van het laken. De lakense stoffen werden dan vervolgens op houten ramen gedroogd. Vandaar ook de naam Raamstraat. De Varreput werd ook wel gebruikt als drenkplaats voor de paarden van de graaf die toenter tijd 's Gravenhof bewoonde, 's Gravenhof bestaat niet meer. De Varreput is over een tijdje weer in haar oude glorie te zien. SCHARENDIJKE - Doordat oplet tende getuigen het kenteken van het voeijuig noteerden is de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland er in samen werking met de technische recherche in geslaagd om de verdachten aan te houden die in de nacht van 16 op 17 december in Scharendijke voor dui zenden gulden schade aanrichtten bij inbraken. Het betreft de 24-jarige A. M. d. B. uit Middelburg en de 21-jarige M. H. d. G. uit Middelburg. Beiden geen on bekenden van de politie. Uit het on derzoek bleek dat beide Middelbur gers ook in januari 1986 inbraken pleegden in dezelfde kledingzaak en horecabedrijf te Scharendijke waar nu voor respectievelijk ruim 7000,- en bijna 1000,- schade werd aange richt. Ook in Heinkenszand en Ove- zande maakte een van de Middelbur gers zich schuldig aan inbraken. Een van de verdachten heeft de inbraken bekend. A. M. d. B. zit sinds 18 de cember vast op het Zierikzeese poli tiebureau en M. H. d. G. sinds 28 de cember. Op last van de rechter-com- missaris zijn beide verdachten in ver zekerde bewaring gesteld. Vervolg van pagina 1 raakte, toen pas werd ik met mijn neus op allerlei verkeerskwesties ge drukt" omschrijft Pieterman zijn be trokkenheid bij het veiliger maken van het verkeer. Wie denkt dat het op een fietsje zwabberende kleutertje, het groepje scholieren dat kakelend en kwette rend en met een veelvoud aan hals brekende toeren naar school toe pe- daleert de enige brokkenmakers en ongelukspiloten zijn, heeft het niet helemaal bij het rechte eind. Wie de tabellen van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit 1984 erop naslaat ziet dat het niet in de catego rieën nul tot en met vier jaar en vijf tot en met veertien jaar is, dat de klappen vallen maar in de leeftijds groep. vijftien tot en met vierentwin tig jaar. Tot verrassing van velen wel licht ook vallen heel wat ouderen jaarlijks ten prooi aan het voortra zende verkeer. Pieterman „Bij de groep vijftien- tot en met vierentwin tigjarigen werden in 1984 458 dodelij ke ongevallen geregistreerd. De cate gorie 65-plussers kwam met 373 verkeersdoden op de tweede plaats". Bij de jongeren in de leeftijd tussen de vijftien en vierentwintig jaar blij ken vooral de auto en de bromfiets de grootste boosdoeners te zijn. Bij de ouderen daarentegen blijken de meeste dodelijke ongevallen zich on der de fietsers voor te doen, terwijl ook onder de wat oudere voetgangers doden vielen. Kortom de veronder stelling dat alleen de jongere die pas een bromfiets heeft of nog niet zo lang een rijbewijs op zak tot de zoge naamde risicogroep behoort is dus niet juist. Ook de oudere wordt door de ROVZ in haar nieuwe folder tot de risicogroep gerekend. Met ,,De 65- plussers vormen twaalf procent van de totale bevolking. Het aantal onge lukken met dodelijke afloop vormde in deze categorie echter 22% van het totale aantal verkeersdoden in '84" il lustreert Pieterman de ernst van de zaak. Deze nog prille regionale instantie voor de verkeersveiligheid is overi gens niet de enige die de gevaren van het huidige verkeer voor de oudere weggebruiker 'erkent. Ook VVN ziet die gevaren blijkens het voorlich tingsproject voor ouderen dat drie jaar geleden van start ging. In die drie jaar heeft Pieterman die hiervoor een speciale training kreeg, zo'n honderd keer zijn verhaal af gestoken voor groepen van twintig tot dertig ouderen in geheel Zeeland. Ook op Schouwen-Duiveland heeft hij de leden van de bejaardensosen in Oosterland, Nieuwerkerk en Scha rendijke aan de hand van dia's wat tips aan de hand gedaan. Dat kunnen tips zijn om goed over te steken en om zonder brokken af te slaan, maar ook adviezen hoe ouderenorganisaties bij wegbeheerders (gemeente, provincia le- of rijkswaterstaat) aan de bel kun nen trekken wanneer er in hun ogen sprake is van een onveilige verkeers situatie. Afstappen Zo af en toe blijkt dat het advies van Pieterman bij de oudere die niet twijfelt aan zijn krasheid weieens een vraagteken oproept. Voor een aantal stoere heren op leeftijd blij ken de gemakken die een damesfiets bij het op- of afstappen biedt niet op te wegen tegen het verlies van aan zien. Het principe dat een beetje man niet op een damesfiets rijdt blijkt on danks het klimmen der jaren onuit roeibaar te zijn. De gevaren voor ouderen om aan het verkeer deel te nemen hangen ui teraard niet enkel en alleen af van het gebruik van een geschikte fiets. Ook het afslaan blijkt voor heel wat oude ren problemen op te leveren. „Denk maar eens even na wat je allemaal moet doen om linksaf te slaan" be gint Pieterman zijn verhaal „Dat is achterom kijken, hand uitsteken, kij ken of er verkeer uit tegengestelde richting komt. Kortom een hele reeks van activiteiten, die menige oudere angst inboezemen. Als ik die angst bespeur dan raad ik aan dat ze ge woon even afstappen én met de fiets aan de hand oversteken". De ver keersveiligheid "kan soms met heel simpele oplossingen worden ver hoogd. Of de ouderen de tips die tijdens de voorlichtingsbijeenkomst die gemid deld tweemaal drie kwartier duurt ook allemaal opvolgen kan de WN- man uit Haamstede niet met zeker heid aangeven. „Die drie jaar dat het project nu loopt zijn in feite nog te kort om iets over de effectiviteit er van te kunnen vaststellen. Afgaande op mijn ervaringen denk ik dat de ou deren er toch wel iets van oppikken. Kijk ze zeggen je niet ronduit „Zo ga ik het doen", maar wel krijg ik regel matig te horen van „Dat wisten we niet, we hebben ervan geleerd". Uit spraken die Pieterman als „schou derklopjes" ervaart voor zijn inspan-, ningen om de angst en twijfels bij de oudere weggebruiker wat weg te ne men. Want dat het voortjakkerende verkeer, de soms slechte mentaliteit van de automobilist en het achteruit gaande gehoor en gezichtsvermogen van de oudere, deze onzeker en angstig maken en daardoor ook zo kwetsbaar, dat staat volgens Pieter man als een paal boven water. ZIERIKZEE - De produktie en afzet van de Nederlandse kaassector is nog nooit zo hoog geweest als in het afgelopen jaar. Dat heeft de Vereniging Nederlandse Zuivelbeurs be kendgemaakt. Per hoofd van de bevolking werd 13,8 kilo kaas gegeten. E^e produktie van fabrieks- kaas in Nederland nam het af gelopen jaar toe met 3,5 pro cent en kwam daarmee op een niveau van 544.000 ton. De tota le kaasexport uit Nederland is het afgelopen jaar gestegen met 5.000 ton tot een niveau yan 385.000 ton met een waarde van 2,7 miljard gulden. Dat is een waardestijging van 6 pro cent. De consumptie van kaas in Nederland is het afgelopen jaar met ruim 3 procent geste gen en daarmee uitgekomen op 13,8 kilo per hoofd van de be volking (1986: 13,3). In totaal werd meer dan 200.000 ton kaas in Nederland afgezet. Het ziet er naar uit dat in 1988 een nieu we mijlpaal in de Nederlandse kaashistorie zal worden be reikt, met een gemiddelde con sumptie per hoofd van 14 kilo. OLDENZAAL - Het bakkersbe drijf Smithuis in Oldenzaal wordt verdacht van belastingfraude. De fis cus is op z'n minst voor 150.000 gul den benadeeld en het is niet uitgeslo ten dat het uiteindelijk om ettelijke tonnen blijkt te gaan. Dit heeft mr. F. de Groot, officier van justitie in het arrondissement Almelo meegedeeld. De directeur van het bedrijf en een medewerker hebben enkele dagen vastgezeten in verband met het on derzoek naar de fraude. Tegen hen is inmiddels proces-verbaal opge maakt. Zij maakten volgens mr. De Groot de afgelopen jaren gebruik van valse facturen om de betaling van in komstenbelasting te ontduiken. De Fiscale Opsporings- en Inlichtingen dienst (FIOD) heeft het onderzoek in deze zaak nog niet afgerond. Bij het bakkersbedrijf werken 100 mensen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 6 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 januari 04.55 146 11.05 -148 17.20 158 23.05 -114 7 januari 05.25 147 11.40 -153 17.55 156 23.35 -114 6 januari 03.30 142 09.45 141 15.50 159 21.55 -105 7 januari 04.00 144 10.25 -144 16.25 158 22.35 -104 6 januari 05.00 154 11.05 -159 17.25 167 23.15 -124 7 januari 05.30 156 11.40 -164 18.00 167 23.50 -123 6 januari 05.05 165 11.05 -162 17.30 179 23.10 -129 7 januari 05.35 166 11.45 -166 18.00 177 23.45 -128 BRUINISSE - Naar schatting 150 belangstellenden, voornamelijk jongeren, gisteravond, maandag bij de traditionele kerstboomverbranding in Bruinisse. Ruim 400 kerstbomen ginaen in vlammen op onder het toe ziend oog van het Bruse jeugdbrandweercorps. ,,Er stond veel wind, maar net was wel een gunstige wind", aldus jeugdbrandwecrleider C. C. Hartoog uit Bruinisse. ..En het vuur wordt pas aangestoken als er druk op alle slangen staat". De bomen werden ingezameld door de jeugd van Bruinisse. Voor elke boom betaalde de gemeente een kwartje. Januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Dinsdag 5 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. 10.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Ver eniging Oudleerlingen tuinbouwwin- tercursussen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Nieuwjaarsreceptie Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. 14.00 uur. Oosterland Gemeenteterrein aan Wilgenweg. Kerstboomverbranding. 19.30 uur. Woensdag 6 januari Zierikzee Clubhuis De Lichtboei. Mini play- backshow voor kinderen tot 12 jaar. 14.00 uur. Kerkcentrum Nederlands Hervorm de kerk (ingang naast Albert Heijn). NCVB ouderenmiddag. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Start computercursus. 13.30 uur. Donderdag 7 januari Zierikzee In onderkomen Paternosterstraat. Thema-middag ANBO-Zierikzee. 14.00 uur. ZDAGS, Manhuisstraat 2. Start cur sus maatschappijleer. 18.45 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 8 januari Zierikzee Op veldje tussen Boerenweg en ten nisbanen. Lampionoptocht en kerst boomverbranding. 19.30 uur. Muziekschool. Start cursus lichte mu ziek, improvisatie en jazz. 20.00 uur. Concertzaal. Mijn zuster en ik. 20.00 uur. Veld nabij Haringvlietstraat. Kerst boomverbranding. 19.30 uur. Maandag 11 januari Zierikzee Huis van Nassau. Rayonvergadering Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Vlissingen Hotel Britannia. Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel. 17.00-19.00 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zondag 31 januari Zierikzee 'Leger des Heils. Bijbelzondag. 10.00 Woensdag 24 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Willibrorduskerk. Ars Musicacon cert. 20.30 uur. Woensdag 2 maart Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. PITTSBURGH - De watervoorzie ning van Pittsburgh in Pennsylvania en omstreken wordt door vervuiling bedreigd door het uitstromen van bijna 8 miljoen liter dieselolie uit een gebarsten tank. De olie liep voor het grootste deel in de rivier de Mo- nongahela, waaruit tal van gemeen ten hun drinkwater halen. Het olie- tapijt had een lengte van een kleine 60 kilometer bereikt. De autoriteiten riepen de burgerij op water te sparen en zij kondigden rantsoenering aan. De gouverneur van Pennsylvania. Robert P. Casey, mobiliseerde de nationale garde om toezicht te houden op de watervoor ziening. Hoe het ongeluk plaatshad is nog niet bekend. De overheid neemt aan dat de bodem van de dieselolietank het tijdens het vullen begeven heeft. Brokstukken van de barstende tank sloegen ook gaten in een aangrenzen de tank, waaruit ongeveer 75.000 liter stroomden. Zaterdag waren ruim dui zend mepsen geëvacueerd omdat er ontploffingsgevaar bestond. Het zal volgens de autoriteiten weken duren voor de kleverige oliemassa zal zijn opgeruimd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2