„Op peil houden van woon- en leefklimaat van groot belang" Expositie in Bru's gemeentehuis van schilderijen Cees van Damme Inspanningen Martin Pieterman met verkeersprijs gehonoreerd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dit jaar weer Expo Zierikzee WA> ffih PÊ Bi tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Varreput Moe Toneel Schaken De restauratie van de Zierikzeese Varreput G. J. van de Poll wordt 'verschrikkelijk moe' Josephine van Gasteren speelt vrijdag in de Schaker Martin van Driel stelt internationale neemt steeds duidelijker vormen aan. (Pag. 2). van conflict met waterschap. (Pag. 3). Zierikzeese Concertzaal Mijn zuster en ik. contacten op prijs. (Pag 7). (Pag. 4.) DINSDAG 5 JANUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24263 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een goed woord vindt altijd een goede plaats. Spreekwoord Burgemeester W. den Boer op nieuwjaarsbijeenkomst Middenschouwen: SCHARENDIJKE - Het gemeentebestuur van Midden- schouwen gaat het nieuwe jaar met vertrouwen tege moet. Dat bleek gisteren, maandag, uit de nieuwjaars toespraak van burgemeester W. den Boer. „Nieuwe taken' vragen om een passend antwoord. Ik denk daarbij onder meer aan de huisvesting en opvang van asielzoekers die ingevolge het rijksbeleid nu ook in kleinere gemeenten worden ondergebracht. Den Boer noemde ook het tot stand komen van het Kabbelaarsbankproject Port Zélan- de. „Dat zal zeker zijn uitstraling hebben in de richting van Scharendijke. Het zal van groot belang zijn voor on ze inwoners dat wij als gemeentebestuur zodanige maat regelen kunnen nemen dat het leef- en woonklimaat op peil blijft", aldus Den Boer. „Overzie ik het jaar dat nu achter ons ligt, dan kan ik met u vast stellen dat er veel werk verzet is om de gang van zaken in de gemeente goed te la ten functioneren. Ambtelijk en be stuurlijk is er sprake van een grote inzet", aldus de burgemeester. „Met een betrekkelijk klein bestuurlijk en ambtelijk apparaat zien wij kans om de taken waarvoor wij gesteld zijn naar behoren te vervullen". Automatisering In zijn nieuwjaarstoespraak ging Den Boer ook niet voorbij aan de au tomatisering binnen het gemeente lijk apparaat. „Een operatie in de ko mende tijd zal de nodige aandacht en tijd vergen om nog niet te spreken van de investeringen die daarvoor noodzakelijk zijn. Willen we echter de dienstverlening aan de burger op peil houden, dan zal van de hulpmid delen die ons ten dienste staan om zo efficiënt mogelijk te werken op een verantwoorde wijze gebruik ge maakt dienen te worden", aldus Den Boer. Volgens Den Boer ziet het er niet naar uit dat de werkdruk voor het ZIERIKZEE - Na een korte onder breking wordt dit jaar voor de derde keer de Expo Zierikzee gehouden. In de periode van woensdag 18 tot en met zaterdag 21 mei kunnen consu menten hun hart ophalen aan datge ne wat er in de expohallen op het par keerterrein aan de Scheldestraat in Zierikzee te zien zal zijn. De organi satie van deze derde Expo Zierikzee is in handen van L. Kaashoek en J. van Urk. personeel af zal nemen. „De invoe ring van nieuwe regels op diverse be leidsterreinen maken het noodzake lijk dat introductie en bijscholings bijeenkomsten bezocht worden. Het tijdsbeslag voor deze mijns insziens onmisbare activiteiten is niet gering. Ik noem ze onmisbaar omdat ik van oordeel ben dat bijblijven noodzaak Den Boer benadrukte in zijn nieuwjaarstpespraak tot het gemeen telijk personeel nog eens dat het ge meentebestuur zijns inzifens grote waarde hecht aan de openbaarheid van bestuur. „De commissie alge meen bestuurlijke zaken is in 1986-in- gpsteld met de bedoeling om diverse zaken in het openbaar te bespreken. Met inbegrip van spreekrecht voor het publiek". Den Boer constateerde ook dat zowel commissievergaderin gen als raadsvergaderingen zich over het algemeen kunnen verheugen in een goede publieke belangstelling. Overzicht Den Boer gaf vervolgens een over zicht van de belangrijkste gebeurte nissen in de gemeente Middenschou wen in het jaar 1987. Uiteraard bleef de uitbreiding en aanpassing van het gemeentehuis niet buiten beschou wing. Een zaak waarvoor de raad een krediet van een miljoen gulden be schikbaar stelde. „De fundering van de uitbreiding is inmiddels gereali seerd en als alles volgens plan ver loopt hopen we deze uitbreiding deze zomer in gebruik te nemen, waarna de aanpassing van het bestaande ge bouw volgt". Naast hoogtepunten als voor noemd plan kende de gemeente Mid denschouwen in 1987 ook teleurstel lingen. Den Boer bracht de proble men wat betreft het leerlingenaantal voor de openbare basisschool Prin ses Irene in Kerkwerve onder de aan dacht. Ook Middenschouwen heeft zich gemeld voor de regeling tijdelijke voorziening gemeentelijke werkgele- genheidsinitiatieven voor jongeren, de voorloper van het Jeugd Werk Ga rantieplan. In het kader van deze re geling werden bij de gemeente Mid denschouwen twee jongeren te werk gesteld. Digna Mielard bij de afde ling financiën en Ronald Malipaard bij gemeentewerken. Bevolking Tenslotte gaf Den Boer een over zicht van het bevolkingsverloop. Al les bij elkaar is het inwonertal van de gemeente Middenschouwen met 24 personen gedaald naar 2458. Hon derdtachtig mensen vertrokken uit de gemeente terwijl 142 mensen zich in Middenschouwen vestigden. Er werden 27 kinderen geboren. Dertien inwoners overleden. Ook Westerschouwen heeft de nieuwjaarsbijeenkomst gehouden, waarvoor grote belangstelling be stond. De burgemeester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, houdt haar rede echter zoals gebrui kelijk voorafgaand aan de raadsver gadering op 18 januari. Kunstenaar C. van Damme uit Yerseke. Opening met een feestelijk tintje BRUINISSE - „De visserij verdient veel meer aan dacht. En dan met name de oude visserij", aldus wethou der C. J. van Liere in zijn toespraak gisteren, maandag, bij de opening van de expositie van werken van C. van Damme uit Yerseke. Een opening waar een feestelijk tintje aan was gegeven. Omdat de expositie van Van Damme de veertigste is in de hal van het Bruse gemeen tehuis werd de opening bijgewoond door de vier ere burgers van Bruinisse, variërend in leeftijd van 66 tot 92 jaar. „Uiteindelijk heeft iedere vissers gemeente in Zeeland zijn eigen ver haal", aldus Van Liere. „Het was een keihard bestaan, vechtend tegen weer en wind en vaak ten onrechte omge ven met een waas van romantiek. De visserij is een bloeiende bedrijfstak een heeft door de eeuwen heen mee geholpen aan de bloei der natie. Voor al voor de industriële revolutie, toen de visserij nog met houten scheepjes en op de zeilen geschiedde, waren de gevaren groot en bleef menig visser schip op zee, een hele vissersplaats in rouw dompelend". Van Liere steldé vervolgens dat schilder Van Damme met zijn kunst werken een bijdrage heeft geleverd Inwoner Haamstede geeft al drie jaar lang voorlichting aan ouderen ZIERIKZEE - „Je zou het wellicht niet zo één twee drie denken maar onder ouderen vallen relatief gezien veel ongevallen met een dodelijke afloop. Met dat gegeveii in het achterhoofd is Veilig Verkeer Nederland (VVN) in 1984 begonnen met het geven van voorlichting aan oude ren" vertelt Martin Pieterman uit Haamstede, die samen met Han van Popering regelmatig te gast is bij ouderen om samen met hen het verkeer en alles wat daarbij komt kijken onder de loep te nemen. Als blijk van waardering voor dit vrijwilligerswerk heeft het pas opgerichte Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland het VVN- bestuurslid uit Haamstede een aanmoedigingsprijs van vijfhonderd gulden toegekend. Martin Pieterman toont de cheque die hij van het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid Zeeland kreeg voor zijn inzet bij het geven van voorlich ting aan ouderen in het verkeer. Die prijs kwam voor Pieterman als een pure verrassing uit de lucht val len. „Ik heb mijzelf niet opgegeven hoor, dat heeft Frans Bal uit Kortge- ne gedaan. Die heeft me voorgedra gen" voegt Pieterman er haastig aan toe om de indruk te vermijden dat hij dat allemaal zelf geregeld zou heb ben. Een ter zake deskundige jury, bestaande uit de heren J. D. de Voogd, gedeputeerde en voorzitter van het nog jonge Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). ing. A. C. Lodderen ing. H. F. Rhebergen, respectievelijk secretaris en adjunct secretaris van dit orgaan bleek die in zet die Pieterman aan de dag legt bij het geven van voorlichting over het functioneren van ouderen in het ver keer wel te kunnen waarderen. Tij dens de installatie van dit Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland in de Statenzaal in Middelburg medio december werd Pieterman en nog twee voorlichters dan ook door Dc Voogd in het zonnetje gezet voor de honderd voorlichtingsbijeenkomsten over het verkeer, die zij gemiddeld per jaar her en der in de provincie voor ouderen geven en wel geheel be langeloos. want Pieterman en zijn collega ontvangen slechts een reis kostenvergoeding voor hun werk zaamheden. Voor Pieterman, de enige Schou- wen-Duivelandse inzender op een to- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's aan de promotie van Zeeland mari tiem. „Een aantal momentopnamen van' schepen, werktuigen en mensen op en rond het water. Hopelijk zullen onze inwoners, de mensen uit de regio en de recreanten deze tentoonstelling bezoeken", aldus Van Liere Van Liere zei een groeiende belang stelling voor het maritieme verleden te bespeuren. „Opgravingen op het wrak van de VOC-vaarder Vliegend Hert en VOC-vondsten elders hebben veelbelovende plannen in gang ge zet", aldus Van Liere. Van Damme exposeerde al eerder in de hal van het Bruse gemeente huis. Van Liere: „Het is niet toevallig, dat Van Damme voor de tweede keer is uitgenodigd", aldus Van Liere. Hij vergeleek een en ander met de film wereld en stelde dat de expositie van het werk van Van Damme wegens succes geprolongeerd is. vervolg pagina 3 taal van 91 inzenders, vormt die aan moedigingsprijs een bekroning op de vele uurtjes die hij als vrijwilliger in het voorlichtingswerk, zowel op scho len als voor ouderen steekt. Werk dat hij, zo valt uit zijn woorden op te ma ken, niet graag zou willen missen, want verkeer dat is iets dat hem ge zien de vele aspecteif die eraan zitten mateloos boeit. Al tien jaar lang, want zo lang is Pieterman al betrok ken bij het reilen en zeilen van VVN in Zeeland. Zowel in het afdelings bestuur van Schouwen-Duiveland dat na het uiteenvallen in '80/*81 be halve Pieterman officieel nog één be stuurslid telt als in het districts- bestuur verdiept de eigenaar van een frietwagen zich in de verkeerssitua tie in het Zeeuwse. Leert hij kleutert jes spelenderwijs de eerste beginse len van het verkeer en is hij op verschillende scholen in het Zeeuwse een graag geziene gast. Hapert Dat hier en daar nog wel wat ha pert aan de verkeersveiligheid is een gegeven waarmee Pieterman bij zijn vrijwilligerswerk voor VVN in de re gio regelmatig wordt geconfronteerd. „Kijk, je kunt niet zeggen dat ik door een persoonlijke ervaring, een onge val of zoiets, betrokken ben geraakt bij het verkeer. Verkeer heeft me so wieso altijd geboeid. Tben ik via een buurman bij WN hier betrokken vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met regen Eerst perioden met regen. Van nacht en morgen overdag half tot zwaarbewolkt en enkele buien. Kans op onweer. Een zuidenwind 6 tot 7 Beaufort, langs de kust toenemend 7 tot 8, in de ochtend draaiend zuid west. Minimumtemperatuur komen de nacht 9 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 9 jan.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 08.47. onder 16.44 Maan op 19.05, onder 10.33 7 jan. Zon op 08.47, onder 16.45 Maan op 20.18, onder 10.48 Laatste Kwartier: 12 jan. (08.04) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het depressiegeweld is nog niet voorbij. Bij de Golf van Bis- caje kwam vandaag een nieuwe de pressie tot leven die de komende nacht het zuidelijk deel van de Noordzee opzoekt en daar stormach tige winden zal veroorzaken. Is deze depressie gepasseerd dan draait de wind bij ons naar het noordwesten en komt tijdelijk de aanvoer op gang van iets koudere lucht. In de nacht van donderdag op vrijdag zou dat kunnen resulteren in een enkele graad vorst. Zoals het er nu naar uit ziet is dat de koudste nacht van deze week. Een depressie die vanmorgen bij New Foundland aan een Atlantische oversteek is begonnen kan aan het einde van de week de wind in het Noordzeegebied weer naar de zuid westhoek brengen. Een koudeperio- de op korte termijn lijkt dus erg on waarschijnlijk. SCHOONEBEEK - Een deel van de Drentse gemeente Schoonebeek is ge troffen door een windhoos. Volgens de rijkspolitie trok de windhoos over de Europaweg, waar zeker vijftien huizen werden beschadigd. Veel dak pannen woeien weg en op diverse plaatsen ontstonden gaten in de da ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1