BROOD UIT HET WATER GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. Rietveld-stoelen brengen veel op Terug naar af Politie-.houdt vijf actievoerende schippers aan Nieuwbouw poliklinische revalidatie- afdeling te Goes Natuur bescherming begint actie behoud Griend Waalsdorper- vlakte maakt op tv plaats voor Nieuwe Kerk en Dam Theatermakers uitgekozen voor Grand Prix'88 LP-recensie J 4 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUFtS - TEL. 01110-16255 AMSTERDAM - Een collectie Riet veld-meubelen heeft bij Sotheby's in Amsterdam veel geld opgebracht. Het meest werd betaald voor de Fau teuil 1919: 132.250 gulden. Deze stoel werd ontworpen en vervaardigd in datzelfde jaar. Een 'roodblauwe' Riet veldstoel werd geveild voor 112.750 gulden. Nog nooit had ik het bordje naast de deur gezien. 'Genootschap van Genieters' stond erop. 'Waarom hoor ik hier niet bij?' vroeg ik mijzelf af en duwde de deur open. Tenslotte ben ik een enorme liefhebber van muziek en ben ik de eerst aangeweze ne om me aan te sluiten bij het Ge nootschap van Genieters. 'Ik treed toe tot het Genootschap' sprak ik luid. De man achter het bureau rea geerde niet. Na een minuut gezwegen te hebben sprak hij 'Meneer, u bent niet om te genieten. U komt niet in aanmerking. Tot ziens'. Woedend gaf ik een klap op zijn bureau. 'Maar ik ben gek op Bach en Beethoven. Gis teren heb ik op de televisie nog een opera van Bizet gezien. Ik eis dat ik word toegelaten!' Weer bleef het stil. We zullen zien, meneer. tJ kunt hier uw naam en adres schrijven. Komt u morgen maar terug'. Toen ik thuis kwam bleek mijn te levisietoestel verdwenen te zijn. Er lag slechts een kaartje. 'Groeten van het Genietersgenootschap' stond er op. Ik was ontzet. Nu zou ik van avond het Barokconcert op Neder land 3 missen. Wat een geniepige genieters. Die avond ben ik maar gaan wan delen. Het ivas al lang geleden dat ik gewandeld heb. Al vroeg stond ik de volgende mor gen op de stoep van het Genootschap. Hoe kan ik ooit van Barok,genieten als jullie mijn toestel kapen!' schreeuwde ik. 'Ach meneer, een for maliteit. Dat gebeurt meer bij nieu we leden. U kunt morgen terugko men. Thuisgekomen ontdekte ik dat nu ook mijn radio weg was. In plaats daarvan alweer dat irriterende kaar tje 'Met Genietersgroeten!' Hoe kun je nu genieten als ze alles weghalen waar maar van te genieten valt. En ik had juist dat pianoconcert van Rachmaninov willen opnemen. 's Avonds maakte ik weer een wan deling. Nu naar de dijk. Voor het eerst zag ik de lammetjes. Maar ze waren al groot. Vastberaden bonsde ik de volgende morgen tegen de deur. Ik moest en zou mijn apparatuur terug hebben. De man gaf echter geen krimp. 'Maar waarom pikken jullie mijn televisie af? huilde ik bijna. De man keek mij aan. 'U kijkt wel veel, maar u ziet niets meer' sprak hij raadselachtig. 'En mijn radio?' 'U hoort wel veel maar u luistert niet meer. Tot mor gen'. De derde thuiskomstwas desa streus. Mijn nieuwe CD-speler was verdwenen, er was alleeen dat kaart je. Geniet maar veel!' stond erop. Ik kon het niet langer uithouden. Ik greep naar de telefoon. De telefoon was afgesloten. Die avond maakte ik in de tuin een praatje met de buurman. Ik had hem in geen maanden gezien. 'Waarom ook mijn CD-speler?' zuchtte ik de volgende dag. 'Meneer, als u alleen naar anderen luistert zingt u zelf niet meer. U denkt van het grote te genieten. Maar alles is vooru gewoon geworden. U bent iets vergeten. Komt u maar mee'. Plotseling stonden we in een enor me hal. Ik kon mijn ogen niet gelo ven. tot aan de nok toe zag ik ge luidsinstallaties, caravans, video-ap- paratuur, auto's, surfplanken en meubels. Er stond, zelfs een compleet huis bij. 'Wat is dit?' vroeg ik zacht. 'Er zijn meer mensen die lid van het Genootschap willen worden. Maar hoe meer mooie dingen je hebt des te meer moet je terug naar af. Al die mensen zijn net als u niet te geniete. Kom, we gaan verder. Opeens liepen we in de Poststraat. 'Wat ziet u?' zei de man. 'Wat een drukte!" De man zei niets. 'Wat valt u op aan dit huis?' 'Het mag weieens geverfd worden'. We liepen langs een school. 'Hoort u die kinderen?' Ik luisterde even naar het lied. 'Er zit een brommer bij' bromde ik. We gin gen linksaf richting het bejaarden centrum. Het koor was aan het oefe nen. 'Wat hoort u?' vroeg de man. 'Er zingt er een vals'. We liepen zwijgend door. 'Wat hoort u nog meer? 'Auto's' sprak ik. 'Meer niet?' vroeg de man? 'Meneer, ivie bent u eigenlijk Heeft u geen ogen waarmee u naar de mensen kijkt? Heeft u op straat niet dat kind gezien, hoe de vlechten op en neer dansten? Zag u niet die prachtige rimpels van die oude man die op het bankje zat uit te rusten. Hoorde u niet hoe de kinderen in de klas vol overgave een liedje voor moederdag zongen? Zag u niet dat zonlicht spelen op de gevel van dat huis? Genoot u niet toen u hoorde dat oudere mensen toch samen blijven zingen? Heeft u echt die merel niet gehoord? Kunt u wel luisteren en kij ken? Toen deed ik mijn ogen open. Het zonlicht scheen al in de slaapkamer. Buiten zong een merel. Ik luisterde en genoot van de muziek. Ik ivas terug bij af MARZAS ROERMOND - Het onderzoek naar de moordaanslagen op de Britse mili tairen in Roermond en Bergen ver loopt zeer moeizaam. Er zijn diverse getuigen gehoord en tientallen tips nagetrokken maar die hebben weinig of niets opgeleverd. Een vrouw uit Roermond meent kort na de beschie ting van de auto van de drie Britse militairen nabij het cultureel cen trum ,,De Oranjerie" een persoon te hebben zien vluchten in een auto. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft vijf schippers aange houden die in de nacht van maandag op dinsdag betrokken waren bij po gingen een transport van Granaria te verhinderen. Het vijftal werd aange houden toen het binnenschip TYa- want, waarop de actievoerende schippers met het Granaria-tran- sport waren meegevaren, dinsdag morgen afmeerde bij de Leuvenha ven in Rotterdam. Dat heeft een woordvoerder van de politie meege deeld. De Trawant is door de politie ver sleept naar de post van de rivierpoli tie bij de Parkhaven. Mogelijk wordt het schip in beslag genomen. De vijf schippers worden verdacht van open lijke geweldpleging. In de nachtelij ke uren is vanaf de binnenvaartsche pen die het vervoer van Granaria trachtten te verhinderen voortdurend met voorwerpen (moeren, bouten, stukken ijzer, verf) naar het konvooi gegooid. Daardoor sneuvelde onder andere een flink aantal ruiten van de duwboot die de bakken van Granaria voortbewoog. In de sluizen bij Hagestein aan de Lek is aan het eind van de nacht de Rotterdamse politiemacht op en rond het konvooi afgelost door de rijkspo litie te water. Daar besloten de actie voerende schippers het voor gezien te houden en keerden de boten waarop ze waren meegevaren terug naar Rot terdam. Een tweede transport van Granaria dat maandagavond leek te gaan va ren, is uiteindelijk niet doorgegaan. Omdat de politie geen escorte kon verschaffen leek het de duwbootka pitein uiteindelijk veiliger'om maar een plaatsje aan de wal op te zoeken. GOES - De eerste spade voor de nieuwbouw naast het Oosterschelde- ziekenhuis is enige tijd geleden in de grond gestoken. De afdeling zal vol gend jaar door het revalidatie-dags- behandelingsteam en door de cardio- revalidatie van volwassenen in ge bruik worden genomen. Het ontwerp voorziet in een centrale binnen tuin/hal met daar omheen de behandel- en werkruimten, zoals ruimten voor fysio, ergo- en logope die, technische adaptieruimten. Er komen een kleine sportoefenzaal en een therapeutisch zwembad (6-12 me ter) en een binnen/buiten-oefengang voor loopoefeningen en rolstoelge- bruik. Het is de bedoeling dat ook een dependance van het audiologisch centrum voor Zeeland in de afdeling wordt gevestigd. In 1987 nam de provincie hierover een principe-besluit. Omstreeks sep tember valt er, op basis van een be leidsnota Revalidatie Zeeland een de finitief besluit. Na te gaan is of aan de gestelde voorwaarden is te vol doen en/of de rijksoverheid voldoen de financiële garanties biedt. Aller eerst verschijnen binnenkort drie ontwerp-deelnota's voor inspraak. De klinische en poliklinische voorzie ningen, RAVOZ. Het mytyl/tyltyl- onderwijs voor lich. gehandicapte kinderen, Prov. Onderwijs Raad. De gezinsvervangend tehuis-functie voor jeugdigen, Z. Stichting v. Revalida tie. LEEUWARDEN - Met de overhan diging van het eerste exemplaar van het boek Griend - vogeleiland in de Waddenzee aan H. Wiegel, Commis saris van de Koningin in Friesland, is de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland dins dag officieel een actie begonnen voor behoud van dit eiland. Om dit voor vogels belangrijke eiland tegen af kalving te beschermen moet aan de noordzijde een zandwal worden aan gelegd. De kosten'daarvan bedragen 2,5 miljoen gulden. Via subsidies van on der andere de ministeries van land bouw en visserij en verkeer en water staat en de Europese Gemeenschap is al twee miljoen gulden beschikbaar. Griend ligt midden in de Wadden zee, halverwege Harlingen op het Friese vasteland en het eiland Ter schelling. In vroeger eeuwen was het eiland bewoond. Sinds het begin van deze eeuw is het beschermd natuur gebied. In de broedtijd liggen er op het eiland ongeveer 20.000 nesten, volgens Jan Veen, auteur van het boek. Belangrijkste broedvogels zijn de grote stern, noordse stern en visdief. Buiten het broedseizoen is Griend een belangrijk tussenstation voor trekvogels, onder meer op weg van het hoge noorden naar Afrika. Griend is door een combinatie van factoren uniek in de Waddenzee, al dus Veen. Het is een rustig, veilig (geen natuurlijke vijanden zoals de vos of de wezel) en er is volop voedsel in de omgeving en het eiland is juist hoog genoeg bij hoog water. Juist de laatste factor wordt nu bedreigd en daardoor alle andere DEN IIAAG/HILVERSUM - De NOS zendt woensdagavond 4 mei rechtstreeks de Nationale Dodenher denking uit die in de Nieuwe Kerk en op de Dam in Amsterdam in het bij zijn van koningin Beatrix en prins Claus wordt gehouden. De dodenherdenking op de Waals- dorpervlakte bij Den Haag, die éven eens een nationaal karakter draagt, komt alleen in het journaal aan de or de, aldus een woordvoerster van de NOS. Jarenlang is deze dodenherden king rechtstreeks op tv geweest, maar juist daarom is de NOS daar nu eens van afgestapt. Het programma vanuit Amsterdam wordt onderbroken met een korte do cumentaire, die Onbekend Monu ment heet. Dat onbekende monument staat in de bossen bij Vledder in Drenthe. Het werd opgericht ter na gedachtenis aan zeven Nederlandse jongens van zeventien en achttien jaar, die in 1944 door de Duitsers wer den mishandeld en geëxecuteerd na dat ze uit een werkkamp waren ont vlucht. AMSTERDAM - De Stichting Grand Prix du Theatre heeft voor dit jaar zeven theatermakers uitgekozen om deel te nemen aan het theater festival Grand Prix'88 dat van woensdag 11 mei tot en met zondag 15 mei in Amsterdam wordt gehouden. Op de laatste dag vindt in de Balie in Amsterdam - mede-organisator van het festival - de prijsuitreiking plaats. In totaal hadden zich ruim zestig groepen met allerlei „bestaande, be werkte, zelfgemaakte, experimente le, absurdistische, realistische, Ne derlandstalige, Engelstalige en taalloze produkties" aangemeld voor dit derde festival. De uiteindelijk ge selecteerde groepen zijn Paralyse d'Amour, Jet van der Meij en Illyrie uit Amsterdam, Gruppo Trutto Dra- matico uit Leiden, Theater Spelonk uit Maastricht, Wiersma en Verhees uit Tilburg en Theater bedrijf oost uit Nijmegen. Zij zijn volgens de organisatie uit genodigd „vanwege hun eigenzinnige voorstellingen, hun voornemen en verlangen om interessant theater te maken en hun pogingen om de plat getreden paden te verlaten". Doel van de Gi*and Prix is jonge theatermakers in contact te brengen met het grotere publiek, de media, programmeurs en theateragenten. DEN HAAG - De problemen die voor bejaarden rijzen als zij een voor lopige aanslag inkomstenbelasting in de bus krijgen, zullen niet meer voorkomen. De computerprogram ma's worden zo aangepast dat hen geen voorlopige 'automatische' aan slagen worden opgelegd als zij 65 of 66 jaar worden in het belastingjaar waarover de aanslag geldt. Zo wordt voorkomen dat automatisch wordt aangeslagen op basis van een jaar waar nog geen rekening is gehouden met de onlangs ingevoerde 'grijze ta bel'. FREEK DE JONGE - Het lijkt een beetje cliché te wor den. Zeker als er voor een rode draad wordt gekozen, die al lang is gepubliceerd. Het is Freek de Jonge die op zijn nieuwe elpee de Pretentie met die click's komt en als rode draad kiest voor een Lijsten maker. De tekst is al eerder uitgebracht in het boekje Het Damestasje. Eén van zijn vori ge shows. Het cliché is eigen lijk, dat hij op zijn eigen sub tiele manier blijft schoppen tegen het maatschappelijke gebeuren. Vaak met 'Freek de. Jonge-jargon' wordt een stuk tekst aangekleed, zoals ge spierde arbeiderstaal. In zijn teksten lijkt het altijd net of hij het zelf meemaakt.. Duide lijk wordt dat nooit. Op de Pretentie komt hij wel met een gebeurtenis waar hij zelf bij aanwezig was. Hij vertelt over het reisjemet de Ajax- aanhang naar PSV in Eindho ven. „Wc reden met een amital volle bussen langs de wegen. Mensen stonden daar langs te zwaaien alsof we net van het front terugkwamen, maar daar moesten we juist naar toe". Iedereen kan wel raden hoe De Jonge dat brengt. Met een beetje overdrevenheid ver telt hij zijn verhaal. Dat lijkt toch een cliché, wat is daar nu telkens weer zo leuk aan? Het zijn de nieuwe maatschappe lijke ontwikkelingen die het doen. Wel altijd op dezelfde manier doet hij zijn presenta tie. Het ging die tijd slecht met Ajax. Daar weet De Jonge op zijn manier op te reageren. Zo ook op de affaire Harry van de Berg. ,,Ik dronk altijd Grolsch, maar ik ben weer overgestapt op bier", dat is de speech van De Jonge over de reclameteksten van tegen woordig. Samanvattend komt het er bij hem op neer. dat de nieuwe ontwikkelingeti in de maatschappij zorgen voor een nieuwe show van Freek de Jonge. Hoe goed hij dan ook kan zijn. De maatschappij heeft hij nodig voor zijn confe rences. R.V. Woensdag 4 mei Nederland 1 10.15 uur Vrouw zijn, magazine voor de huisvrouw vanuit de Veenderhoe- ve bij Veenendaal. 10.55 uur Televisie fruitmand, mu ziekprogramma met geestelijke lie deren op verzoek. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Anders is ook gewoon: Bui tenlanders in de binnenlanden. Een Amerikaanse geleerde bestudeert de taal en gewoonten van een stam in Nepal. 15.25 uur Ronduit muziek. 15.45 uur Bevrijding? Nou en..., leer lingen op zoek naar de betekenis van bevrijding. Herh. 16.30 uur Lassie, Amerikaanse serie. 16.55 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.20 uur Pablo. Vandaag: De faam van de Notre Dame. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenmagazine. 18.30 uur Ronduit radar: In Haarlem staat een huis, verzetsstrijders ver tellen het verhaal van 'de kast' en de 'famailie Ten Boom van Barteljoris- straat 19. 19.00 uur Journaal 19.10 uur Ronduit radar: 'n Mo(nu)- ment te veel? Twee Nederlandse jon geren proberen achter het prijskaart je van vrede en vrijheid te komen. 19.45 uur Nationale herdenking. 20.25 uur Dc schuilplaats, Ameri kaanse speelfilm uit 1975. 22.35 uur Journaal 22.45 uur Wat heet geluk show, talk show. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Superted, tekenfilmserie. 15.50 uur Dennis de bengel, serie. 15,55 uur De Grote Meneer Kaktus show met o.m. Peter Jan Rens. 16.20 uur Jetsons, serie. 16.40 uur Square pegs, serie. 17.05 uur G.I. Joe. Afl.: Het gevecht. 17.30 uur MacGyver, serie. 18.15 uur Heilige koe. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Only one earth, documen taire over milieu en samenleving. Herh. 19.52 uur Het "Noorwegen van Peer Quint, muziek van Grieg. 1.9.50 uur Nationale herdenking. 20.25 uur Journaal 20.45 uur RUR, praatprogramma van Jan Lenferink. 21.30 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.15 uur Paravisie, manifestatie over paranormale verschijnselen in Den Haag. 22.40 uur Het bittere kruid, speel film van Kees van Oostrum naar dc roman van Margo Minco. 00.10 uur Journaal Nederland 3 08.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Maar niet heus (2) 10.00 uur Lief en leed (7): Two of us (1). 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.40 uur Sesamstraat 17.55 uur Medelanders, Nederlan ders. 18.25 uur Cursus Sociale Zekerheid, les 7. 18.55 uur Nationale herdenking in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus vanuit de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 19.30 uur Onbekend monument. Overlevenden van een executie op 8 september 1944 in de bossen bij het Drenthse Vledder. vertellen over do gebeurtenissen van toon. 19.45 uur Vervolg Nationale herden king. 20.25 uur Journaal. 20.45 uur Avondvoorstelling: Ghetto, toneelstuk van Joshua Sobol. 22.50 uur Journaal 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Er was eens het leven, 26-delige Franse tekenfilmserie. Afl. 17. 15.25 uur De Freggels, 24-delige pop- penreeks. Afl. 11. 15.50 uur Een schat in niemandsland, 6-delige Duitse serie. Afl. 3. 16.40 uur Speel op sport, reeks jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 144. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de meikever. Herh. 18.10 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. Afl. 11. 18.35 uur Kilimanjaro, gevarieerd jongerenmagazine. Presentatie: Ma- riet Vandebos. 19.00 uur Uitzending door derden: programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Vlaanderen erger je niet, spel- en showprogramma gepresen teerd door Jos Ghijsen. 21.10 uur Norma Hendy in concert, showprogramma m.m.v. The Dick Barry Showband en The Diamond Dancers. 21.55 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. Aansl. Nationale loterij. 22.55 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersén.. Coda: De laatste dingen die ik wil bewaren..., van Anton va2i Wilderode. BRT 2 18.45 uur Bijleren, een nieuwe kans, afl. 9. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald en Tom Richards. Afl. 536. 19.25 uur Oshin. Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 254. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Flesh, Amerikaanse speel film uit 1932 van John Ford. Donderdag 5 mei Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. Afl. 5. 16.20 uur Onze levende planeet, Brit se documentaireserie. Deel 5, herh. 17.15 uur Barney Beer, Amerikaanse tekenfilm. 17.30 uur Journaal VARA^s Kindermenu: 17.46 uur Het dorpje in de wolken, poppenserie. 17.59 uur Jem. 18.47 uur Kwik en Flupke. 18.28 uur Lucky Luke. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Howard's way. Engelse se rie. Deel 5. 20.11 uur Nederland verkeert, pro gramma over verkeersveiligheid. 20.35 uur Nieuwe buren, serie, afl. 13. 21.00 uur 't Bloed van anderen, zesde lige Canadese serie naar het gelijkna mige boek van Simone de Beau voir. Deel 1. 22.00 uur Ravotta bizarra, humoristi sche sketches met bizarre gevolgen. 22.30 uur Journaal 22.41 uur Het sluitend bewijs, serie gedramatiseerde documentaires over het werk van de gerechtelijke labora toria in Engeland bij het oplossen van misdaden. Deel 3. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tussen kunst en kitsch, programma waarin experts objecten beoordelen. 16.15 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.30 uur AVRO's Service Salon 18.00 uur Wordt vervolgd, program ma over tekenfilms en strips. 18.30 uur The real ghostbusters, serie gebaseerd op de speelfilm Ghost busters. Afl. 5. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Return of the pink panther, Engelse speelfilm uit 1975. 22.25 uur Ik had een gouden toe komst achter mij... Gesprek met Erik Hazelhoff Roelfzema „Soldaat van Oranje". 23.25 uur Bevrijdingsconcert. 00.15 uur Ontdek je plekje, toeristi sche reeks. Vandaag: Utrecht. Herh. 00.30 uur Journaal 00.35 uur Wilhelmus. Nederland 3 09.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.55 uur Nationale viering Bevrij dingsdag. 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.20 uur Programma-overzicht 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort voor Joegoslaven 18.15 uur De Turkse pianiste Gülsin Onay speelt de sonatine upus 15 van Adnan Saygun. 18.30 uur Gute Reise, cursus Duits voor beginners. Les 17. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, jeugdpro gramma met sketches, liedjes en re portages. 19.25 uur TV-3, informatierubriek. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Arena, discussieprogram ma. 21.15 uur Papyrus, 3-delige serie over vragen die Nederlandse boeken oproepen. Deel 3. 21.40 uur Uit de kunst, kunstrubriek. 22.06 uur Kwartslag. Vandaag: Bal lingen in vrijheid. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 145. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 43 18.55 uur Langs de Vlaamse wegen, Zoo en toch weer anders, zoogeschie denis in haar architectuur. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroepverenigingen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger-lager. Twee kandida- tenduo's bekampen elkaar met speel kaarten en enquêtevragen. Pr'esenta- tie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal ea. Afl. 243. 22.45 uur Nieuws. Aansl. Coda: Toc cata. van August de Boeck, uitge voerd door Philibert Mees, piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald. Tom Richards. Afl. 537. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Modern Extra: Kanker. 21.45 uur Meesters van de Westerse fi losofie, reeks over belangrijke figu ren uit de Westerse filosofie, afl 5. 22 Daarna was Arend-Michiel een tijd je alleen. Hij keek naar de lucht soms, waarin een hompje maan hing, dat van tijd tot tijd mild door de wol kenflarden gluurde. Ernevens pinkel de een menigte van sterren. En bene den hem stroomde het water, die onmetelijke plas van de grote vissers- bank. Het sprong tegen de boeg, vloeide gracieus uit langs de flanken, stortte zich over alles heen en stroom de. uitgevochten, door de spuigaten. Hij was geschoeid, zwaar ook. Olie- jas aan, zuidwester op. met laarzen tot aan de buik toe. Hij moest zich soms vasthouden en dronk, tegen wil en dank, telkens teugjes zout water. Datzelfde beet hem in de ogen. Het was een wild en ruw bestaan. Oók een fijn bestaan en als hij Wil Struis tot vrouw krijgt en een eigen schip, verlangt hij niets meer. Aan de wal was het rustiger. Ze werkten er zoveel uur vast met een schop in de grond en streken 's avonds achter de kachel neer en 's zaterdags een vast trakte ment op. Zij, de visserslui, hadden niets zeker, geen bed, geen uren, geen loon. En toch. laat ze maar pochen op dat herenleven, hij zou niet anders willen dan varen. Dries Storm en Giel van Deventer hadden natuurlijk getweeën de wacht. Al die tijd hadden ze samen staan te kibbelen. Alles in gemoede. Kwaad werden ze nooit op elkaar. Om beurten kwamen ze ook eens bij hem. Eerst Dries. Arend-Michiel draaide een piraatje omdat Dries' Door FENAND VAN DEN OEVER handen zo nat en koud waren. Dries sprak hem over de bond. 't Werd tijd, dat hij zich in liet schrijven. Met ge loof had dat niks uitstaande, je kon best lid zijn en naar de kerk gaan. Hij voelde toch ook wel, dat er verbete ring moest komen. Daar stond hij nu al een paar uur voor het kapitaal bij die rotprikken. „Och", zei Arend-Michiel, „ik zal er eens over nadenken, maar als d'n heer niet verdient, kunnen wij toch niet verdienen?" Daarom ging Dries, die naar het roer liep. schateren. Hij zei niets, maar dat hatelijk lachen kon hij niet verdragen. Hij had liever gehoord dat hij gek was of zo. En even later kwam Giel van De venter. Och, één flinke vent kon het nu best af te roer. „We kennen mekaar nog niet zo best", zei Giel. Nee, dat was zo. „Natuurlijk, we wetpn wel van me kaars Van. Maar Arend-Michiel wilde liever niet verder luisteren. Hij hield de snot lamp boven de bak om te zien of de prikken nog goed zaten, maar Giel liet niet los. ,,'t Is toch wat", ging hij verder, „om met zulk rotweer hier te staan, ter wijl de mens in het paradijs had kun nen wezen. Wat heit die zondeval ons toch angedaan „Alle twee te roer", brulde een stem, die raasde als de wind. Het was Wijnand Hoogendijk. die weer aan dek kwam. Hij had dat geloop, van z'n kooi uit, wel gehoord. Normaal zou hij er niet om gegeven hebben. Maar nu - na al die rakkertjes en de vrees voor de prikken - kon hij niets hebben. Hij banjerde over dek. Eerst naar het achterschip. Hij gaf ze, met slissende tong, een uitbrander. Dat gedonder moest uit zijn. Hij duldc dat niet langer. Als hij geen schipper meer aan boord was, gooiden zenem maar over de reling. Maar daar was hij zelf bij en laat ze maar opkomen. Of dachten ze soms: Wijnand komt op jaren Zo stond hij een tijdlang in het wil de weg te ketteren. En toen naar Arend-Michiel. Hij trilde nog na bij dc prikkenbak, maar zijn blinde drift was weg. Als een blad aan een boom veranderde hij. Schuchter stel de hij de vraag: „Hoe is het?" „Best ouwe". „Je moest maar naar de kooi gaan. 't Is mij daar te warm. Je hebt je best gedaan". Hij keek en was tevreden; levend aas in de bakken. Wijnand ging zacht, ingehouden, bewust om de anderen niets te doen horen, spreken. Hij sliste. „Ik ben zo voor prikken. Dat was zeker de tiende maal op deze dag al Och, een mens mag geen geloof in een dier hebben, maar prik ken En hij vertelde, stil, zacht, om lucht te geven aan zijn volgepropt gemoed. (wordt vervolgd) 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4