Aanleg van de golfbaan is voor natuur alleen maar verbetering" Bloeiende oleander Brug Ginjaar- Maas in Schudde- beurs Dodelijk verkeersongeval Muggenplaag Zoommeer Overdekt zwembad Ginsterveld in gebruik Leerling in Zeeland DEURLOO B.V. Vliegtuigbom in Zoutelande onschadelijk gemaakt i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 mei 1988 Nr. 24330 3 De plannen liggen al vele jaren in de kast, maar worden jaarlijks actu eler. Het gaat om de plannen voor de financiering van de Westerschelde Oever Verbinding (WOV). Er is een aantal mogelijkheden om deze futu ristische verbinding te realiseren. Eén van die mogelijkheden raakt de Schouwen-Duivelaxidse bevolking als geen ander. De Zeelandbrug zou langer tol kunnen heffen om de tun nel of brug in de Westerschelde te realiseren. Schouwen-Duiveland zou in deze opzet ondergeschikt gemaakt worden aan het 'zuiden'. Lang, al veel te lang, moet de eilandelijke be volking diep ui de buidel tasten voor de brug. Dat is zeker niet altijd voor een gezellig winkelmiddagje in Goes. Dat gebeurt ook voor noodge dwongen ziekenhuisbezoek bijvoor beeld. Zo zijn er nog meer dienstver- lenende zaken te noemen, ivaarvoor de Schouwen-Duivelander naar Goes moét. Het is eigenlijk van de gekke, dat een acht miljard gulden kostend project als de kering tolvrij kan zijn en de Zeelandbrug na meer dan twin tig jaar nog steeds niet. Op die ma nier kan het niet missen, dat de ene Zeeu.w ten opzichte van de andere be nadeeld wordt. Een WOV f inancieren met de Zeelandbrug getuigt van koel rekenwerk, maar niet van een beleid dat eerlijk overkomt bij de gebrui kers van de brug. AvdW Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse over golfbaan Grevelingenhout BRUINISSE - ,,Ik denk dat de aanleg van de golfbaan voor de natuur alleen maar een verbetering betekent. En voor wat betreft Bruinisse is de golfbaan een project van het grootste belang dat zeker zijn uitstraling op het dorp zal hebben". Aan het woord is burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse, en als hij het over de golfbaan heeft be doelt hij golfbaan Grevelingenhout. Een tamelijk ambitieus opgezet project. In be paalde opzichten zelfs een uniek project in Nederland. lÉÉfe- "ÜkiÉÉé SCHUDDEBEURS - De staatssecretaris van onder wijs, mevrouw dr N. J. Gin jaar-Maas, onthult vrijdag 3 juni twee bij de entéëe van Hostellerie Schuddebeürs ge plaatste Gastvrijheidsbeel- den. Zij doet dit samen met twee leerlingen van het leer lingstelsel SVH. Het bezoek van de staatsse cretaris komt voort uit de vie ring van het tienjarig bestaan van de Hostellerie. Een en an der gebeurt omstreeks 12.00 uur, waarna er aansluitend een lunch is voor genodigden. Recreatieproject Aquadelta bij Bruinisse. EINDHOVEN - Een verkeersonge val in Eindhoven heeft een 61-jarige man uit die plaats het leven gekost. Het slachtoffer was bezig een kente kenplaat op een aanhanger te schroe ven toen zijn buurvrouw een daar achter staande personenauto startte. Die wagen stond nog in de versnel ling en schokte vooruit. Het slachtof fer viel daardoor in de aanhanger en overleed ter plaatse aan nekletsel. Een woordvoerder van de politie heeft dit dinsdag meegedeeld. Bij de opening van de Driving Ran ge, de oefengolfbaan, stelde burge meester T. C. Hekman dat er nog ho ge golven genomen moesten worden Voordat de toen nog naamloze golf baan in Bruinisse gerealiseerd kon Iworden. Daarmee doelde Hekman niet zozeer op de golfbaan zelf, maar meer op de in het plan geïntegreerde bouw van 200 woningen: Woningen bedoeld voor permanente bewoning. Voorgeschiedenis Als de golfbaan zoals die nu, met alles wat erbij hoort, er komt is dat eigenlijk een indirect gevolg van de economische recessieinhet begin van de tachtiger jaren.*Hekman: ,,Toen het recreatieproject Aquadelta hier in 1976 van start ging was het eigen lijk de bedoeling om dat project in drie fases te realiseren, maar uitein delijk is men nooit verder gekomen dan de eerste fase". In die eerste fase van récreatiepro- ject Aquadelta ging het om 800 wo ningen en een camping met 300 plaat sen. In de tweede en derde fase waren 885 zomerhuisjes gepland en een kampeerterrein met nog eens 425 plaatsen. Achteraf bezien vindt Hekman het niet zo spijtig dat die tweede en derde BURGH-HAAMSTEDE - .Altijd groene sierheester" staat in het woorden boek achter het woord oleander. Maar dat is bepaald niet van toepassing op de oleander in de woonkamer van de 78-jarige H. B. Verton uit Haamstede. De plant van de bejaarde tuinbouwleraar staat dit jaar zeer uitbundig te bloeien. ,,Het is nog nooit gebeurd dat er zo verschrikkelijk veel bloemen aanzitten. Hij heeft dit jaar elf takken met bloemknoppen e i sommige tak ken hebben zeventien knoppen. Er is er zelfs een bij met twintia knoppen", vertelde Verton enthousiast. Tien jaar geleden bracht hij de plant als een stekje van tien centimeter mee van een vakantie in Tenerxfe. Nu is de olean der 1,30 meter hooa. De plantenliefhebber heeft een waarschijnlijke verkla ring voor de roze bloemenpracht in zijn kamer. ,.Ik heb hem van de winter nu eens niet in de kamer gezet maar in mijn kastje buiten waar het natuurlijk veel kouder is. Hij kon daar blijven staan omdat het bijna niet heeft gevroren en nu bloeit hij zo geweldig". De totale bloeitijd van de oleander duurt naar verwachting ongeveer vijf weken zodat Verton (en zijn kennissen, familie en vrienden) nog een poosje kunnen genieten, fase nooit van de grond gekomen is. Volgens hem is de gemeente Bruinis se beter af met de aanleg van de 18- holes golfbaan en de bouw van 200 huizen voor permanente bewoning. ,,Het is veel minder grootschalig en ik denk dat dat gunstig is voor een kleine gemeente als Bruinisse". Bouwrijp Gevolg van het niet tot ontwikke ling komen van fase twee en drie van recreatieplan Aquadelta is wel dat op het resterende gebied reeds de be stemming recreatie rust. Hekman: ,,In principe is het terrein bouwrijp en zijn alle planologische procedures afgewerkt. Als het alleen om een golfbaan had gegaan had die er al kunnen liggen". Sinds bekend werd dat er een ter rein van 74 hectare op het Aquadelta- gebied braak kwam te liggen hebben zich al legio projectontwikkelaars bij de gemeente Bruinisse gemeld. „Tweeëneenhalf jaar geleden zijn wij aLbenaderd met plannen voor een golfbaan", aldus Hekman. Er werd onder andere onderhan deld met een grote verzekeringsmaat schappij. „Maar die had alleen be langstelling voor de grond als geldbelegging", aldus Hekman. Uit eindelijk verscheen BV Rekreatie- projekt Bruinisse ten tonele. „Maat schappelijke tendensen (vergrijzing, individualisering, meer vrije tijd) wijzen in de richting van een blijven de toenemende .belangstelling voor de golfsport", aldus het ontwerp- bestemmingsplan Grevelingenhout. Andersoortig Met die gegevens in het achterhoofd werd besloten de oorspronkelijke hoofddoelstelling, het ontwikkelen van verblijfsrecreatie in een hoge concentratie, te verlaten. „Maar daar komt een andersoortige recreatieve invulling voor terug, namelijk een nieuw complex waarin recreatie en wonen wordt samengebracht in een omgeving met een parkachtige aan leg", aldus het ontwerp-bestem- mingsplan. Op papier zag het er allemaal mooi uit, maar er kleefde één maar aan. Permanente bewoning strookt niet met de bestemming recreatie. Hek man: „Het is in strijd met alle princi pes en het heeft ook heel wat overleg gekost om daar een mouw aan te pas sen". Ook binnen de gemeenteraad dien de de materie besproken te worden en de combinatie van recreatie en per manente bewoning maakte de tongen los. Uiteindelijk verklaarde echter alleen de SGP/RPF-fractie zich tegen dq plannen. „Raad, wees op uw hoe de, want dit is de eerste stap", aldus SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houte kamer. „Eerst was het sleutelwoord sociale recreatie, maar als nu die golf baan er komt wordt het in mijn ogen exclusief en elitair". Alleen De SGP/RPF staat echter alleen in haar kritiek op de plannen. De ande re fracties stemden zowel in hun alge mene beschouwingen als op de januari-raadsvergadering in met de plannen. De raad stemde tijdens die vergadering in met de vaststelling van een voorbereidingsbesluit ten be hoeve van het betreffende bestem mingsplan. Wat overblijft is het vaststellen van een herzien bestemmingsplan wat wel permanente bewoning in het recreatiegebied toestaat. En ook dat zal weer door de raad besproken die nen te worden. Aan dat voorstel tot vaststellling gaan de nodige procedures vooraf en Hekman mikt erop om in augustus dit jaar tot vaststelling van het nieu we bestemmingsplan te kunnen ko BRUINISSE - Deze week vliegen er langs de randen van het Zoommeer „wolken van muggen". Deze niet-stekende muggen zijn weinig schadelijk en worden niet bestreden. De soort waar het om gaat is een vedermug. Vedermuggen ko men veel voor langs de zoete Nederlandse wateren. Een ve dermug leeft slechts enkele da gen. In die tijd plant ze zich voort; ze voedt zich dan echter niet. Deze levenscyclus herhaalt zich enige keren per jaar. Voor ze als mug verschijnt, leeft de vedermug geruime tijd als muggelarve en als pop in de bo dem van ondiep water. Hier voedt ze zich met planten resten. Op haar beurt vormt ze weer belangrijk voedsel voor vissen, vooral paling en brasem. Eind vorig jaar werden in de bodem van het Zoommeer al honderden muggelarven per m2 geteld. Het aantal vissen is echter, in het pas verzoete Zoommeer, nog beperkt. Hier door kunnen de muggelarven zich nog vrij ongestoord ont wikkelen. Een vergelijkbare situatie heeft zich rond het IJs- selmecr voorgedaan. De mug genplagen die daar nog steeds van tijd tot tijd dc kop opste ken geven aan dat ook in de toekomst rond het Zoommeer rekening moet worden gehou den met enkele dagen per jaar „vedermugwolkcn". ren met het woningbouwprogramma van Riekusweel. Hekman onderschrijft verder de stelling in het ontwerp-bestem- mingsplan dat de toename met 200 woningen voor de gemeente Bruinis se economisch gezien versterkend zal werken voor de plaatselijke voorzie ningen. Bru is er klaar voor volgens Hek man. Hij stelt dat Bruinisse een ge ducht partijtje meeblaast in het re creatieve gebeuren en benadrukt dat volgens hem in Bruinisse meer slecht-weer voorzieningen zijn dan in andere gemeenten op Schouwen- Duiveland. Daarbij de voorzieningen in het centrumgedeelte van Aquadel ta naar voren halend. De veron derstelling dat het grote winkelaan bod op datzelfde Aquadelta tot gevolg zal hebben dat de recreant niet de moeite zal nemen Bruinisse zelf te verkennen wijst hij resoluut van de hand. Meer voorzieningen Met de aanleg van de 18-holes golf baan, volgens Hekman ook geschikt voor internationale wedstrijden, en de bouw van 200 woningen zijn we er nog niet. Er is in het ontwerp-bestem- mingsplan rekening gehouden met meer voorzieningen. In de eerste plaats stelt men dat aanleg van een men. Maandag 9 mei wordt er in de raadzaal van het gemeentehuis in Bruinisse een inspraakbijeenkomst gehouden over de plannen. Deze be gint om 20.00 uur. Nieuw In het ontwerp-bestemmingsplan wordt gesteld dat het situeren van woningen langs de rand van sport complexen veelvuldig voorkomt. „Van een ruimtelijke en /of functione le relatie tussen wonen en het sport terrein is echter geen sprake. De com binatie golfsport met wonen is tot op heden in Nederland nog niet toege past. „Wat dat betreft krijgt Bruinis se als alle plannen doorgaan een voorbeeldfunctie", aldus Hekman. Hekman noemt als voordeel van de plannen voor bouw van 200 wonin gen voor permanente bewoning on der andere ook de gevolgen voor de gemeentekas. „Want het inwonertal van Bruinisse neemt dan natuurlijk ook toe". Hekman stelt dat, zonder de visse rij af te willen vallen, recreatiepro ject Aquadelta nu al een belangrijke economische pijler voor Bruinisse is. „En ik denk dat je het werkgelegen heidsaspect ook niet moet vergeten". In de nota bewoningspatroon krijgt Bruinisse weinig ruimte om te bou wen voor de eigen bevolking. Volgens Hekman moeten de 200 woningen bij de golfbaan daar min of meer los van gezien worden. Specifieke doelgroep In het ontwerp-bestemmingsplan staat het als volgt omschreven: „De woningen in het beoogde woon- en golfproject richten zich op een speci fieke doelgroep en zijn qua type niet direct geschikt om te voorzien in dc aan de kern verbonden woningbe hoefte, zodat geconstateerd kan wor den dat deze woningen niet concurre- BURGH-HAAMSTEDE - De gasten van kampeercentrum Ginsterveld b.v. te Haamstede kunnen sinds kort dagelijks zwemmen in een overdekt ver warmd zwembad. Er is een groot bad met wildwaterbaan en jet-stream en een peuter- bad, daarbij ook zonneban ken, kleedruimtes en zitjes. Bij mooi weer schuift de voor- en zijgevel open en is ook een buitenbad voor kleuters in ge bruik. Een zonneweide met speeltoestellen maakt het ge heel compleet. In 1986 werd met het advies bureau RBOI te Middelburg een verbeteringsplan voor de camping opgesteld volgens de actuele richtlijnen van de Kam- peerraad betreffende inrich ting en beheer. De bouw van een zwembad was daarin niet voorzien. In het voorjaar 1987 werd be sloten het plan te herzien en een overdekt zwembad te bou wen. De belangrijkste redenen tot dit besluit: In 1986 werd op Ginsterveld en op 15 andere campings (be horend tot de samenwerk ings- groep Zeeland Campings een gastenonderzoek gehouden door het adviesbureau Mar kant te Poortugaal. Hieruit bleek ondermeer dat kampeer ders op Ginsterveld sterker dan op andere bedrijven een zwembad misten. (Omdat: de afstand camping-strand groot is; de belangrijkste doelgroep gezinnen met jongere kinderen is; vanwege de bedrijfsgrootte wordt een zwembad verwacht.) Ginsterveld heeft een hoog voorzieningenniveau; relatief grote plaatsen met veel priva cy; uitstekend sanitair; een goede prijs-/kwaliteitsver- houding. Dit geldt voor meerdere cam pings in de Westhoek. Wil men zich positief onderscheiden, dan is een 'unique selling point' vereist. Tot heden waren dit alleen de sanitaircabines: eigen toilet en wastafel per staanplaats, nu ook het voor al le gasten toegankelijke over dekte bad wat van 1 april tot 1 oktober elke dag open is. Burgemeester T. C. Hekman: .Golf baan niet alleen van belang voor Bruinisse, maar voor heel Zeeland". parkeerterrein met 120 tot 150 plaat sen noodzakelijk is en blijkt uit het ontwerp-bestemmingsplan dat er ook een club- of dienstengebouw komt. Verder wordt in het ontwerp-be stemmingsplan ook gewag gemaakt van 'aanvullende voorzieningen'. Daaronder zou dan ook een horeca- voorziening kunnen vallen. Voor be zoekers die niet aan het golfen deel nemen wordt ook gedacht aan de ten nisbaan, jeu-de-boules-baan en een kinderspeelterrein. Hekman stelt, ook met de komende openstelling van de weg over de Phi- lips'dam in het achterhoofd, dat er ook meer voorzieningen in Bruinisse zelf zullen moeten komen. „Dat zal moeten groeien, maar ik ben ervan overtuigd dat het golf-woonproject een grote uitstraling op Bruinisse zal hebben". TERNEUZEN - De provincie Zee land mag niet verstoken blijven van middelen om het succesvol regionaal voorwaardenscheppend beleid voort te zetten. Het besluit om in het kader van de herijking van het regionaal sociaal-economisch beleid dit instru ment stop te zetten is onvoldoende doordacht. Het voorwaardenschep pend beleid kent een hoog multi plier-effect, zodat met relatief gerin ge bedragen veel kan worden bereikt. Zeeland mag niet vervallen tot een tweederangs regio, aldus Leerling, voorzitter van de RPF- fractie in de Tweede Kamer op een spreekbeurt in Terneuzen ter afslui ting van een werkbezoek aan Zee land. Leerling zei te beseffen dat Zeeland zeker niet tot de zwakkere gebieden in Nederland moet worden gerekend. .Het. schrappen van effectieve in dustriepolitieke instrumenten in een tijd dat belangrijke sectoren als de akkerbouw een zeer moeilijke perio de tegemoet gaat, lijkt hem evenwel buitengewoon onverstandig, vooral ook omdat de basis van de in'dustrie in Zeeland betrekkelijk smal is. Leerling zei voorts enige zorg te hebben over het feit, dat Zeeland in de toekomst verder buiten de boot zou kunnen vallen, gezien de geringe en eenzijdige aandacht die de vierde nota ruimtelijke ordening aan Zee land schenkt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZOUTELANDE - De duik- en de- montcerplocg van de Koninklijke Marine uit Vlissingen heeft in Zoute lande een honderd pond zware Ame rikaanse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. Dc bom was zondagavond door een wandelaar op het strand van Zoute lande aangetroffen. Omdat de bom niet ter plaatse ge demonteerd kon worden gezien de slechte staat van het ontstekingsme chanisme is hij op een speciale auto afgevoerd naar de haven van Vlissin gen. De bom is daarna op zee tot ont ploffing gebracht. Tijdens het onderzoek en het weg halen door de duik- en demonteer- ploeg moesten zeventig woningen en een hotel in Zoutelande ontruimd worden. De bewoners daarvan wer den gedurende die tijd opgevangen in een hotel elders in de gemeente Zou telande. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de Iopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief- 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3