Kritiek van ondernemers op herinrichtingsplan binnenstad van Zierikzee Flinke schade bij inbraak in auto's Provincie ziet langer tolheffen op Zeelandbrug nog steeds als mogelijkheid financiering WOV TV-opnamen op basisschool Brouwershaven if re, C DE ZIERIKZEESCHE COURANT C^Iv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZZ7 Golfbaan Autonieuws Scaldina Deze week is de ZZ7 in de vaart genomen. Een De golfbaan staat ter discussie in Bruinisse. Deze week gok weer de rubriek Autonieuws De Scaldina-spelers zijn aangetreden in het Burgemeester Hekman vindt hef een aanvul- van Rein Leppink. (Pag. 5). Zilveren Bat toernooi. (Pag 7). ling. (Pag 3). vissersboot met kwaliteiten. (Pag 2). DINSDAG 3 MEI 1988 144ste jaargang Nr. 24330 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Weet gij het geld te gebruiken, zo is het uw knecht; anders is het uw meester. Horatius Zierikzeese burgemeester: 'Absurd om een relatie te leggen tussen de Zeelandbrug en de WOV ZIERIKZEE - Het idee dat langer handhaven van de tol op de Zeelandbrug een van de mogelijkheden kan zijn om de Zeeuwse financiële bijdrage aan de WOV (Wester- schelde Oever Verbinding) bijeen te brengen, leeft nog steeds bij het provinciaal bestuur. „Het is een van de ze ven mogelijkheden die enkele jaren geleden werden be sproken. En sindsdien liggen die ideeën er nog steeds", aldus gedeputeerde statenlid voor de VVD J. D. de Voogd. Volgens het pla te komen die n voor de herinrichting van de binnenstad moet er langs de Oude Haven ren 75 meter lange uuindelron- ansluit op het wandelpad aan de noordzijde van het Havenpark. Tijdens hoorzitting in Vierschaar ZIERIKZEE - Hoe moet dat nu met laden en lossen als er voor de ingang van de win kel een vier meter brede voetgangerszone komt? We vrezen dat die niet gemarkeerde paaltjes straks benenbrekertjes zullen worden. Kan de voetgangerszone niet pas bij het Mosselstraatje beginnen? Het plan voor de herinrichting van het centrum van Zie rikzee, dat door ir V. R. A. van Hezik in opdracht van de gemeente Zierikzee is opge steld werd weliswaar in grote lijnen goedgekeurd, maar leverde met name van onder nemerszijde nogal wat kritiek op tijdens een vrij matig bezochte hoorzitting in de Vierschaar van het stadhuis. Het plan dat door stedebouwkun- dige Van Hezik in nauw overleg met de dienst gemeentewerken is opgezet gaat uit van de gedachte dat zowel Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Oude Haven voor de voetganger niet alleen aantrekkelijker maar vooral ook veiliger kan worden ge maakt zonder dat hierbij sprake zou zijn Van een autovrije binnenstad. Dit plan borduurt in grote lijnen voort op het plan van Kort en Verton dat twee jaar geleden in opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Centra le is opgesteld. Bij het maken van een schets voor de herinrichting en reconstructie van dit stadscentrum heeft de ontwerper van dit plan zijn blikken op het verle den gericht. In de Middeleeuwen was het gebied Havenplein/Havenpark/ Kraanplein en Oude Haven ruimte lijk gezien een geheel waarbij het wa ter in feite de bindende schakel was. Wie nu door het centrum luiert be merkt weinig meer van die eenheid. Het Havenplein dat voor uiteenlo pende doeleinden kan worden ge bruikt, in het bijzonder het parkeren, het Havenpark met zijn groene mid dengedeelte, het Kraanplein dat hoofdzakelijk een verkeersfunctie heeft en de Oude Haven, waar nog iets van die historische eenheid be waard is gebleven. Versterken Tbn einde deze ruimtelijke eenheid van dit gebied zeker in oost-west rich ting wat meer te accentueren en te vens de veiligheid voor de wandelaar in het centrum te vergroten is in het plan van Van Hezik het meest wezen lijke element een van de rijbaan afge scheiden voetgangerszone. Deze zou pal naast de stoepen worden aange bracht. Om te voorkomen dat de wan delaar tijdens zijn ommetje gehin derd wordt door een geparkeerde auto zou die loopstrook door het plaatsen van paaltjes duidelijk ge scheiden moeten worden van de rij baan die in het plan versmald wordt tot een breedte van vier meter, waar door parkeren op het rijgedeelte kan worden voorkomen. Behalve de loop- strook langs de huizen aan het Ha venplein, Havenpark en Kraanplein voorziet het plan ook in een wandel zone (met een breedte van ongeveer twee meter) aan de noordzijde van het Havenpark. waardoor de vijver en de muziektent door deze strook met elkaar worden verbonden. Het plan voorziet verder in een 75 meter lang wandelpad langs de wa terkant van de Oude Haven. Dit pad, dat aan moet sluiten op het wandel pad aan de noordzijde van het Haven- park is mogelijk wanneer auto's dich ter bij de rijbaan worden geparkeerd. Niet alleen de oost-west verbinding zal worden versmald, ook de drie noord-zuid verbindingen moeten vol gens het plan minder breed worden, ten gunste van het voetgangersterri torium voor Concordia,het plein voor de muziektent en de ruimte die op het Kraanplein voor de voetgan ger wordt gereserveerd. Het verbreden van de voqtgapgers- vervolg pagina 2 De beslissing over de aanleg van de WOV en de financiële bijdrage die Zeeland daaraan zou moeten leveren wordt binnenkort verwacht. Het is logisch dat het provinciaal bestuur dan weer de zeven mogelijkheden uit de bureaula haalt. Om te kijken wel ke ervan gebruikt gaan worden om de financiële bijdrage van Zeeland aan de Westerschelde Oever Verbin ding bijeen te krijgen. Zwaard Gedeputeerde De Voogd geeft rond uit toe dat het stoppen van de tolhef fing op de Zeelandbrug (op dit mo ment gepland in het begin van de negentiger jaren) gevaar kan lopen. ,,Ja, dat zwaard van Damocles hangt er voor Schouwen-Duiveland". De burgemeester van Zierikzee mi>> J. J. P. M. Asselbergs wijst deze denkwijze van het provinciaal be stuur expliciet van de hand. ,,Het standpunt van gs is ons bekend. En wij accepteren het uiteraard niet. Het provinciaal bestuur kan wel van alles bedenken. Het is een absurde gang van zaken om een relatie te leg gen tussen de aanleg van de WOV en de Zeelandbrug. Wij protesteren krachtig tegen iedere suggestie op dat gebied. Het is een schande dat ze er alleen al aan denken. Wij vinden de aanleg van een WOV een groot goed voor Zeeland maar niet als dat mede inoet worden betaald uit een verlenging van de tol". De burgemeester ziet in de gs- plannen een discriminatie voor de mensen op Schouwen-Duiveland die voor het woon /'werkverkeer gebruik maken van-de Zeelandbrug. Volgens mij hebben die mensen er juist recht op dat de tolheffing eerder stopt dan in 1992. Het blijkt immers dat de te ruggang van het verkeer over de Zee landbrug door het openen van de Stormvloedkering veel minder is dan men had gepland. Men'blijkt tot nu toe 33 procent minder verlies te heb ben dan was voorzien". Volgens gedeputeerde De Voogd spelen allerlei aspecten mee bij het bepalen van het tijdstip waarop de Zeelandbrug tolvrij zal zijn. ,,De da ling van de tolopbrengst is inderdaad minder dan we hadden verwacht na de opening van de Stormvloedkering. Vanaf één januari tot nu toe gemid deld bijna 20 procent terwijl we 50 procent hadden verwacht. Maar we denken dat het verstandig is om eerst de zomer af te wachten met de in vloed van de toeristen voor we defini tief besluiten deze prognose bij te stellen". Behalve de hoeveelheid voertuigen die per jaar over de brug gaat is vol gens De Voogd ook het onderhouds fonds van de Zeelandbrug van belang bij het bepalen van het tijdstip van tolvrij maken. „We streven er naar om op het moment dat de tolheffing stopt een onderlioudsfonds van 10 miljoen te hebben. Plus nog een ex tra pot van enkele miljoenen voor eventuele bijzondere uitgaven. Dat vervolg pagina 2 In Bruinisse en Renesse BRUINISSE/RENESSE - Het die vengilde is weer actief geweest het afgelopen weekend. Op parkeerter reinen in Renesse en Bruinisse werd in totaal zeven auto's ingebroken. De totale schade is aanzienlijk. In de nacht van zondag op maandag was een parkeerterrein aan de Hage- weg bij Bruinisse het werkterrein van autokrakers. Vooral Duitse auto's moesten het ontgelden. M. S. uit Eschweiler deed aangifte van diefstal van zijn radio-cassettespeler en claimt een schadebedrag van 1000 D-Mark. Ook uit de auto van P. W. uit Essen verdween de radio-cassettespe ler. Een schadebedrag wordt niet ge noemd. M. P. uit Regenburg is ook het slachtoffer geworden van het dieven gilde. Ook bij hem werd de radio- cassettespeler ontvreemd. Een scha de van 750 D-Mark wordt gemeld door S. L. uit Düsseldorf. Ook uit zijn auto werd de radio-cassettespe ler ontvreemd. Uit de auto van J. van der V. uit Zoetermeer tenslotte werd, eveneens in de nacht van zondag op maandag op het parkeerterrein aan de Hageweg de radio-cassettespeler gestolen. Een schadepost van 350 gul den. In alle gevallen verschaften de krakers zich toegang tot de auto door het inslaan van een portierruit." Op het parkeerterrein aan de Laone in Renesse werd in de nacht van zon dag op maandag ingebroken in de auto van K. V. uit Keulen. Ook hier werd het portierraam ingeslagen en de radio-cassettespeler gestolen. Vol gens V. een schade van 1000 D-Mark. Zondagavond omstreeks 20.30 uur werd op hetzelfde parkeerterrein in gebroken in de auto van J. K. uit Elle- meet. Ontvreemd werd de radio-cas settespeler. K. claimt een schadebe drag van 500 gulden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - Zoals eerder al uitvoerig aangekondigd is de Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) op de openbare ba sisschool de Schoener te Brouwershaven begonnen met het maken van filmop namen. De resultaten van de opnamen worden op de Zwitserse televisie ge toond aan scholieren, die op hun beurt ook een film afleveren. De NOT was op zoek naar een Zeeuwse school, die middels een schoolproject de consequenties van een waterrijke omgeving kunnen aangeven. Dat de Schoener uitverko ren is, heeft alles te maken met con tacten. De leerlingen van de groepen zes tot en met acht hebben geruime tijd gewerkt aan het maken van een maquette, die bestaat uit ongeveer veertig puzzelstukken. De opnames duren tot morgen, woensdag. Voor de Schoener blijft het vooralsnog een verrassing wat de school in Zwitserland maakt en an dersom. Want ook in het Zwitserse Salvan is het een raadsel. Als de film klaar is. gaat het met de begeleiden de maquette naar Zwitserland. De NOT meldt, dat het een uitstekende manier is om leerlingen spelender wijs in aanraking te brengen met de talen. Opnamen in de Schoener. Verwachting tot woensdagavond: Van tijd tot tijd buien Perioden met zon en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden, middagtemperatuur rond 16 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 mei: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: oost 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%- Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei Zon op 06.03. onder 21.09 Maan op onder 06.38 5 mei Zon op 06.01, onder 21.11 Maan op 01.04, onder 07.25 Laatste Kwarier: 9 mei (03.23) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een lagedrukgebied waarvan het centrum ten zuiden van Ierland ligt, verandert ook morgen nog niet van plaats. Wel neemt de ac tiviteit af. Om deze depressie heen wordt lucht aangevoerd waarin zich buien ontwikkelen. In de zuidweste lijke stroming wordt de middagtem peratuur niet veel hoger dan 16 gra den. Na woensdag neemt de buiïgheid af. Er komt meer zon en de middag- temperatuur wordt langzaam wat ho ger. Tbgen het weekeinde echter kunnen vanuit Frankrijk nieuwe storingen naar het noorden trekken en het weer bij ons nadelig beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1