BROOD UIT HET WATER filmnieuws Nico goes soul in Brogum Rode Kruisschip in Zierikzee KUMAATiNSTALLATIES DEURLOÖ B.V. Heusdens weer naar Mannenkoor Dreischor Dirty Dancing in Zierikzee Boere mê oe Vergadering commissie musea Zierikzee 6 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUOOEBEURS - TEL. 01110.16255 Om op d'n boer vromme te kom men ze ao toch 't land wee in kunnen zaoie. 'Me wat ister op d'n dag van vandaehe weinig aordigheid an. Aje ziet wat de priezen binne in wat ao- lus kost, om 't land in te zaoiên dan ister vee verschil buuten vroehere jaeren. 'k Weet d'r van dat in de jaeren 48 de priezen hoed waere. Toen in die tied was 't loon in de zestig hulden per wèêke in hieng de juun zoo van 't land vöó zeven cent de kilo weg. Noe mee die hrote lonen in onkosten krie je nog amper zeven cent. Mee de aer- pels is dat precies hetzelfde. Wae zit nog pries onder? Overd ister te vee van. Je weet op d'n duur nie mee wat aje zaoiê mot. Bie de maelkboeren precies ut eiste liedje. Noe maghe wilder d'r toch van uuthae aje as boer dae noe 'n êêl jaer an waerkt ddje dan toch de kost kan verdienen. Mê bie vee vaol dat tehen, vooral asje pas begint. Aje clan je centjes van d'n bank ao, mot toch de rente op e brocht aore, in zaelf mó je aok ete. Boeren binne d'r, die kunne we 'n stootje ao. Me ze motte nie bluve stote. want anders krieje toch vee blaewe plekken, in bie a deze stoten krieê nog piene aok, al is dit dan we maerkbaer in de bos- se. 'n Maens wil nie hraeg vromme, in at dat noe mê vöó 'n paer jaer is, dan kan dat nog, mê 't zieter nie nae uut dat 't beter óört. Mê de uuthaeven ööre meer. Van aole kanten trekken ze, mè op d'n duur öörje nikke wê lank. D'n énen roept 't lei an de EG, d'n aoren ei wee wat anders mê je zitter mee, in wan neer kom je d'r van af. Braek laete lae zae ze, Mê dae is 't land nie vöö. Oplossinhen zoeke ze, mè wat êêlt 't uut.In of aje noe deu d'n ond of deu de katte e beten óört bluuf zaelf de. Vroeher aje dan wat jaeren hoed e boerd aode kaoje a vlug nae de Drie- koninhenloan, dat was aok nie no dig, mê noe is ut aok nie hoed. Ze kunne mee hoed fesoen heen knecht mee auwe. Dan möje a hroot weze. M'n kunne 't aomae zie, vroeher hro te kroöên volk op 't land tehenwoor- dig is 't zeldzaem a je 'n maens in 't land ziet. Attet zöö haet as noe ister heen aordigheid mee in je waerk, in dat motter toch weze at hoed is, anders hae aolus tehen stae. In dae is de mensheid nie mee hediend. Mè ja Ne derland is Nederland nie mee. Jij noe mee aore landen aok te maeken in dat was <vroeher anders. In wae am- men teréchte zulle komme, summen of motte wachte. Staerkte in dezen WULLEM ZIERIKZEE - Gezang en muziek. Daarmee werden de ongeveer vijftig bewoners van het verpleeghuis het Zonnehuis uit Beekbergen verrast toen zij met het Rode Kruisschip ms Prins Willem Alexander Zierikzee bezochten. Het schip meerde woensdagavond af aan het Luitje na een tocht vanaf Willemstad. De opvarende vakantiegangers werden verwelkomd door het in Schouwse klederdracht gestoken echtpaar Hage- Speelman. Het kinderkoor de Sjofar uit Zierikzee bracht onder leiding van Ellen vaji den Hoek een aantal liedereii ten gehore en de bewoners van het Zonnehuis kregen ook een compleet concert voorgeschoteld door de muziekvereniging Con Amore uit Noordgouioe onder leiding van dirigent Kees van der Maas. Namens het Rode Kruis Zierikzee kregen de zieken een attentie aangeboden. Vandaag donderdagvertrekt het Rode Kruisschip weer vanuit Zierikzee om zijn tocht voort te zetten richting Schoonhoven. Op vrijdag 3 juni DREISCHOR - Zang van het Heusdens Mannenkoor uit het Brabantse Heus- den. Muziek van de brass band Apollo uit Brouwers haven en zang het Neder lands Hervormde kerk koor Dreischor. Dat zijn de ZIERIKZEE - Op maandag 2 mei vergadert de adviescommissie mu sea in de raadzaal Van het stadhuis in Zierikzee. Op de agenda onder ande re de aankoop van zilveren lepels en maatregelen in verband met de kli maatbeheersing voor de Kostuumka mer. De vergadering begint om 19.00 uur. De twee zilveren lepels die de ge meente Zierikzee te koop heeft aan geboden gekregen dateren uit het be gin van de achttiende eeuw. Het betreft een brij- of soeplepel en een ziekenlepel. Vooral de laatste is vrij uniek- Klimaatbeheersing De Kostuumkamer in het gemeen temuseum is leeggeruimd en het tex tiel daaruit is dit jaar ter conserve ring en restauratie weggeweest naar restauratie-atelier De Tiendschuur in Tilburg. Het college wil nu een aantal maatregelen treffen om te zorgen dat het klimaat ter plaatse verbeterd wordt. De kosten voor deze klimaat beheersing worden geschat op 7.500. Zowel voor het gemeentemuseum als voor het maritiem museum wil het college nieuwe kostuumfiguren huren. Nu worden de kostuums ver toond op etalagepoppen en deze figu ren voldoen volgens het college piet vanwege onder andere een onjuiste maatvoering. De huur van zeven kostuumfiguren komt op 2380,- Op de agenda van de commissiever gadering ook de subsidie-aanvraag voor de opening van de tentoonstel ling Zeeuwse Musea Tentoongesteld. Dit in het kader van Nederland Mu- seumland 1988. De expositie wordt als eerste in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee gehouden. In de kosten van de ze expositie en van de opening heeft de Zeeuwse Museumstichting een subsidie gevraagd van ruim 2400 gul den. muzikale elementen van een concert dat wordt ge houden in de Nederlands Hervormde kerk te Drei schor op vrijdag 3 juni. Het is voor de tweede keer dat het beroemde mannenkoor naar Drei schor komt. Het Heusdens Mannen koor telt ongeveer zeventig leden en zingt in de hoogste afdeling, de supe rieure afdeling. Zij staat onder lei ding van L. Groen die het koor al sinds de oprichting dirigeert. De band van het koor met Schouwen- Duiveland ontstond in 1987 toen zij op uitnodiging van het Nederlands Hervormd Kerkkoor Dreischor in het gelijknamige ringdorp kwam zingen. Op vrijdag 3 juni brengt het Mannen koor een repertoire dat varieert van geestelijke liederen tot licht klas siek. Apollo De Brouwse brassband Apollo staat onder leiding van J. Knuist en speelt tijdens het concert licht- klassieke, licht-populaire en koraal achtige muziek. Knuist is eveneens de dirigent van het kerkkoor waaruit een commissie is gevormd die de or ganisatie van de muzikale avond in handen heeft. Het kerkkoor telt 39 le den is vooral geoefend in geestelijke liederen. Het concert in de Neder lands Hervormde kerk te Dreischor begint om 20.00 uur. DEN HAAG - Patiënten weten schrikbarend weinig af van de kos ten van de gezondheidszorg, vooral omdat de patiënt elk inzicht wordt onthouden over de tarieven. De me dische wereld is niet erg scheutig met dergelijke informatie. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ze week wordt gepubliceerd in de Consumentengids. DEN HAAG - De afgelopen tijd is bij drie merken olijfolie een over schrijding geconstateerd v2hn de toe gestane hoeveelheid kankerverwek kende perchloorethyleen van 1 mg per liter. De betreffende partijen olijfolie zijn uit de handel genomen. Dit stelt staatssecretaris Dees van volksgezondheid in zijn antwoord op schriftelijke Kamervragen Vrijdag 29 april Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Amazone, natuurdocumen- taireserie. Afl. 4. 16.20 uur Han is een naam in Korea. Een Ver van mijn bed show special over Korea. 17.30 uur Journaal 17.46 uur KRO kinderkookkafé, jeugdmagazine gepresenteerd door Petra Schimmel. 18.00 uur Op je ogen, jongerenpro gramma. 18.25 uur Trob, Amerikaanse come dyserie. 19.00 uur Journaal 19.18 uur D'r uit met je geluid, imitatie-quiz gepresenteerd door Ro bert Paul. 20.57 uur Terugkeer naar Brides- head, zes-delige Engelse serie naar het boek Brideshead revisited van Evelyn Waugh. Afl. 2. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Brandpunt weekend-editie 23.30 uur To be or not to be, Ameri kaanse speelfilm van Ernst Lubitsch. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Rosco, kinderserie. 15.50 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 4. Herh. 16.15 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 16.40 uur Mask, tekenfilmserie. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.25 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Kijk TV, populair weten schappelijk magazine. 19.25 uur Familie Oudenrijn. Serie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Koester mijn droom, 4- delige miniserie naar de gelijknami ge roman van Barbara Taylor Brad ford. Deel 4 (slot). 21.30 uur Hart voor een kind, amuse mentsavond t.b.v. Indonesische hart- patientjes. 22.45 uur Jongbloed Joosten, live- programma met hoogtepunten uit het nieuws. 23.15 uur Piano Party, concert in het Concertgebouw door Louis van Dijk, Tony Eijk, Pim Jacobs, Laurens van Rooyen, Pieter van Vollenhoven en Daniel Wayenberg. 00.05 uur Journaal Nederland 3 09.00,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Nieuws uit de natuur (22) 11.00 uur Schooltv-Weekjournaal 17.20 uur Programma-OYerzicht 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort voor lurken 18.30 uur Steden en hun verleden, les 4. 19.00 uur Jeugdjournaal 19.10 uur Het klokhuis, jsugdpro gramma. 19.25 uur TV-3, informatierubriek. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Beatrix, Koningin. Portre van H.M. de Koningin ter geiegen heid van de viering van haar 50e ver jaardag. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Interview met de minister president 22.50 uur Nieuws voor doven ei slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 139. Herh. 18.05 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiogast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters en een gastpresenta- tor. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Extra-time. 20.50 uur Wereldoorlog II. De tijd der «vergelding, 8-delige reeks over de aanslagen en represaille-acties tij dens WO II. 22.35 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen. 22.50 uur Leuven musiceert, tweede deel van een programma waarin een muzikaal portret wordt geschetst van de stad Leuven. 00.00 uur Coda: Mocht mijn stem ster ven aan land van Rafaël Alberti in vertaling van Barber van de Pol en Maarten Steenmeller. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie, afl. 533. 19.25 uur Oshin, Japanse serie, afl. 251. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur Huisbezoeken, Amerikaan se speelfilm uit 1978. 22.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - Een liefde tussen een 17-jarig- meisje uit de betere kringen en een dansleraar vormt het centrale thema in de film Dirty Dancing die in het weekeinde van 30 april en 1 mei in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Dirty Dancing vertelt het verhaal van de 17-jarige Baby (Jennifer Grey), de dochter van een voor aanstaand arts. Deze Baby wordt tij dens een vakantie met haar ouders, zuster en oma in een familiehotel op slag verliefd op de dansleraar John nie Castle (Patrick Swayze) die's zo mers in het familiehotel Catshill werkt. Een liefde die voor Baby niet alleen het begin naar volwassenheid inluidt maar ook de nodige proble men met zich meebrengt. Nadat Baby aan de weet is geko men dat de jonge werknemers van het hotel elke nacht partijtjes houden in een afgelegen gebouwtje komt zij in aanraking met een compleet ander leefmilieu, waarin dirty dancing, een ongeremde manier van dansen op sexy muziek een belangrijke rol speelt. In deze wat geladen sfeer maakt Baby kennis met Johnnie de dansleraar, een knappe 21-jarige ar beidersjongen. Wanneer blijkt dat Penny (Cynthia Rhodes), de professionele danspart ner van Johnnie zwanger is raakt het tot dusverre kalme leventje van bak vis Baby danig verstoord. Om een abortus financieel mogelijk te maken voor Penny leent Baby geld bij haar vader. Bovendien begint ze te trainen om als sexy danspartner van Johnnie in te kunnen vallen. Wanneer haar vader erachter komt waarvoor zijn dochter het geld heeft geleend en ook op de hoogte wordt gesteld van de verhouding van Baby met Johnnie breken er moeilijke tij den aan in de vader-dochter verhouw ding. Baby wil deze breuk herstellen maar realiseert zich dat dat een moei lijke zaak is omdat ze niet langer va ders kleine meisje is. Als de zomerva kantie ten einde is hebben Johnnie en Baby inmiddels naam gemaakt met hun spectaculaire dansnummer. Ge leidelijk aan accepteert Baby's vader de gewijzigde situatie. Dankzij John nie heeft Baby geleerd wat liefde is en hoe ze zich door middel van het dansen lichamelijk kan uiten. Baby op haar beurt heeft de horizon van Johnnie op een andere manier ver ruimd, zodat beiden door hun ver houding het een en ander hebben op gestoken. Tijdens deze ontwikkelin gen rond dit liefdespaar Baby en Johnnie wordt gedanst op muziek uit de vroege jaren '60 en op speciaal voor deze film geschreven nummers. ZIERIKZEE - ..Glimmende kostuums, een spetterende blazerssectie, zweet en passie". Zo luidt de aankondiging van de formatie Nico goes soul die zaterdag 30 april, op Koninginnedag optreedt in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. De muziek die wordt gespeeld is zoals de soul van de zestiger jaren. Nico goes soul is een tienmansformatie waarbij de oprichter van de band. Nico van Bockel als zanger optreedt. Aanvang van het concert 22,30 uur. 19 Tferwijl ze zo aan het praten waren, ging Arend-Michiel de trap op naar boven. Hij had het tijdens het klaar maken ook al een keer meegemaakt en zou het nog wel meer beleven. Piet van der Zwan en Janus de Willigen hadden de wacht. De bries was nog niet minder geworden. Met volle doe ken stevenden ze noord-in. De Zorg en Vlijt was een oud schip, maar het steigerde, dartel als een jong dier, tegen de waterbergch op. Arend-Michiel stond bij de prikke- bak (bak waarin de prikken, het aas, levend werd gehouden; de prik of ne genoog, het aas van de beugers, heeft de vorm van een kleine paling) op de plecht. Zij zat vol aas. De planken za ten erin. 't Was slecht weer voor de prikkers. Och, vader had het hem zo vaak gezegd: bij de beug kun je als schipper slapeloze nachten van de prikken hebben. Stil weer verdragen ze slecht, stormweer evenmin, alleen een slap kouwetje lusten ze. De prik ken moeten zich éven aan de wanden hechten. Tb vast betekende hun dood, te los evenzo. Hij keek in de bak, een klein zeetje op de grote zee. Enkele waren losgeslagen, hij dreef ze mot een stokje naar de kant. Dat ging niet goed. Hij was nu ouwenjongen en mocht best een woordje meespreken. Trouwens: beter oen woordje te veel gezegd dan van de dooie prikken ge komen Die ouwe had er zeker geen erg in gehad. Door FENAND VAN DEN OEVER Achterin zat Wijnand Hoogendijk. Hij voer meestal zonder kaarten en zonder lood. Maar op deze eerste reis wilde hij de proef op de som nemen. Nu de beug zo slecht ging, zou hij niets onbeproefd laten. Hij wist: een goeie beuger is een goede stroomberekenaar. Die kient haarfijn de schelvis- en kabeljauw- gronden uit. En als d'n heer zou vragen: Wijnand, heb je gelood? zou hij zeggen: ja! Heb je de stroom geme ten?: ja! Schoot je de zon?: ja! ik heb alles gedaan om op een lekker visse- rijtje te komen. Je brak als ouwe over duizend dingen het hoofd; over de breedte, het want, je levende aas. Nu stond hij gebogen over de kaart. De passer lag in zijn ene hand. In de andere had hij een volgeschonken vingerhoedje jenever. Hij nipte er niet aan. Hij mat: Waterweg, Bree veertien, T?rsehellingerbank, het Modderkanaal, noorden ten westen: Doggersbank. Nu zaten ze boven de Amelanderplaat en hij herinnerde zich sterk, op deze gronden eens ver bazend lekkere gul gevangen te heb ben; mooie volle jonge kabeljauw, geen sloeries, met een lever zo mals, dat d'n heer, een kieskauwen voor wie hij een extra beetje meenam, had gezegd: Wijnand, daar moet een ster vende overeind komen Ja, ze voe ren goed. Dat was zeker. Als het nu maar met de lijnen in orde kwam en het aas. Hij had niet eens gehoord, zo druk was-ie altijd met z'n eigen bezig, dat er één de trap afkwam. „Ouwe". Hij keek op. Zijn blik verried zijn goede stemming: ,,Zo, jij hier, Arend- Michiel. Wat is t?" „Ouwe, zou dat wel goed gaan met de prikken?" Ze zagen elkaar recht in de ogen. Er was afstand, natuurlijk, een ontzag lijk eind ook; tussen een ouwejongen en Wijnand Hoogendijk. Maar die af stand werd even een beetje kleiner. Wijnand liet niet merken, dat hij zelf ook telkens eraan dacht hoe het met de prikken ging, nu erzo'n vuile bries woei, maar hij vond het heerlijk, zo ineens, die jongen aan boord te heb ben genomen. Een stuurmansmaat diende naar de prikken te kijken, zo dachten de matrozen erover en 't kon hun weinig schelen of ze van de dooie rommel naar huis moesten. Arend- Michiel dacht er niet zo over. hij kwam naar aem toe. Wijnana zei al leen: ,,'k Kan tien, dat je een zeun van Willem bent en door een schipper ge teeld Dalijk kom ik eens kijken". Hij boog zich weer over de kaart en Arend-Michiel ton gaan Tben hij bover de kap kwam. mop perde Dirk de Niet, de stuurman: ..Vort, geen vrondelvolk achterin (lo gies voor schipper en stuurman)". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6