Goud voor CFO-jubilarissen Schouwen-Duivelandse CFO-ers uiten zorgen werkgelegenheid Werkloosheid in de regio Zierikzee stijgt verder 'Ik houd van een positief uitgangspunt. Je moet kijken hoe iets kan en niet hoe iets niet kan' I 4 Motie naar onder andere het kabinet en provinciale staten en gemeenten ZIERIKZEE - „Wij vragen dringend het vertrek van overheidsdiensten uit de regio Schouwen-Duiveland nu te beëindigen en maatregelen te treffen die niet alleen de werkgelegenheid hier stabiliseren maar die eveneens een bijdrage leveren aan het bestrijden van de werkloos heid". Dit klemmende verzoek vormt de kern van een motie die de leden van de afdeling Schouwen Oost van de Christelijke Federatie voor Overheidspersoneel tijdens een ledenvergadering in De Driehoek, waarbij de werk gelegenheid op Schouwen-Duiveland aan de orde kwam, aannamen. dankzij een aantal maatregelen van gemeentezijde drastisch teruggelo pen is. Met het vertrek van een aantal op Schouwen-Duiveland gevestigde overheidsdiensten is de discussie over de werkgelegenheid volgens voorzitter H. van Essen nu ook van belang voor ambtenaren, zeker nu uit de onlangs verschenen vierde nota ruimtelijke ordening blijkt dat de rijksoverheid een verkeerd beeld van de werkgelegenheid in deze regio heeft. Zo stelt het rijk dat de werk loosheid in de regio tot de laagste in Nederland behoort. Een constatering die later door panellid H. Pastoor (di recteur van het Arbeidsbureau in Zeeland) met een aantal cijfers ont kracht zou worden. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal, raadslid voor het CDA in Zie- rikzee ging in haar inleiding in op datgene wat de gemeente kan doen waar het het bevorderen van de be drijvigheid betreft. Als beginnend raadslid had zij over de arbeidssitua tie in het Schouwse eens van gedach ten gewisseld met het CDA-kamerlid H. Eversdijk. Uit dat gesprek werd duidelijk dat Schouwen-Duiveland weinig te verwachten heeft van ,,de heren" in Den Haag. Dit gezien het relatief geringe inwonertal en werk loosheidspercentage dat gunstig af steekt tegen het landelijke cijfer. Bij de Vaate-Rozendaal wilde deze problematiek evenwel toch positief benaderen. Dit door als gemeente bij voorbeeld gunstige voorwaarden voor het aantrekken van nieuwe be drijven te scheppen. De gemeente moet daarbij volgens het raadslid wel de nek uit durven steken, want alle gemeenten in den lande kampen met een tekort aan nieuwe bedrijfs vestigingen. Het aanwezig zijn van een bedrijfsverzamelgebouw voor be ginnende bedrijfjes, het aanstellen van één ambtenaar die de contacten tussen gemeentelijke instanties en het bedrijfsleven onderhoudt en de mogelijkheid voor beginnende on dernemers om gebruik te maken van een achtergestelde lening werden door het CDA-raadslid aangevoerd als instrumenten van de gemeente om de werkgelegenheid te beïnvloeden. Dat die mogelijkheden wel degelijk resultaat kunnen hebben illustreerde zij door te wijzen op de ontwikkelin gen op Tholen, waar.de werkloosheid Eenzijdig' Directeur H. Pastoor van het Ar beidsbureau in Zierikzee die even eens in het forum zitting nam, stelde de eenzijdige werkgelegenheid in de regio aan de kaak. Die werkgelegen heid valt of staat in feite met de re creatie, cq. de horeca. Pastoor had slechts enkele cijfers nodig om de op vatting van de rijksoverheid dat het op Schouwen-Duiveland met de werkgelegenheid wel goed zit te ont krachten. Volgens de directeur van het arbeidsbureau steekt het percen tage werklozen in de regio (momen teel 12,9%) weliswaar gunstig af te gen het landelijke percentage van 14%, het is daarentegen wel het hoog ste in heel Zeeland. Het aantal vaca tures dat bij de vestiging in Zierikzee binnenkomt (deze maand zijn 102 va catures gemeld) is in vergelijking met vorig jaar met meer dan honderd pro cent verdubbeld. Waarbij zij opmerk te dat het merendeel van déze vacatu res gericht is op de horeca. Pastoor wees de aanwezigen verder op het werkgelegenheidsonderzoek dat het Gewestelijk Arbeidsbureau in Goes gaat instellen. ,,Op grond van de uitkomsten van dit onderzoek kan wellicht een actieplan voor het ver sterken van de werkgelegenheids- structuur worden opgesteld" aldus Pastoor, die ook wel oren had naar het van de grond krijgen van een be- drij fs verzamelgebouw. Districtsbestuurder van het CNV in Zeeland, L. Q. Phernambucq conclu deerde dat waar het landelijk werk loosheidspercentage daalt, dit op Schouwen-Duiveland in de lift zit. Phernambucq richtte zijn verhaal verder op de rapporten die de afgelo pen drie maanden van de persen zijn. gerold. Het onderzoek van Plant Lo cation International naar.de vesti gingsmogelijkheden in Zeeland voor stuwende bedrijven, het RBOI-rap- port naar de effecten van het gereed komen van de weg over de Storm vloedkering en de Philipsdam, de vierde nota ruimtelijke ordening en het onderzoek dat de provincie sa men met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten heeft uitgevoerd naar het verlies aan werkgelegenheid door het vertrek van de rijksdiensten uit de provincie liet de districtsbestuurder de revu passeren. Op grond van deze rapporten con stateerde de districtsbestuurder dat er een aantal negatieve ontwikkelin gen aan de gang is, dan wel op stapel staat. Het geleidelijk aan verdwijnen van de rijksdiensten, de uitstoot uit het middelbaar onderwijs en het ge vaar dat ambtenaren in de toekomt wellicht hun neus stoten aan de pri vatisering werden door Phernam bucq als kwalijk bestempeld. Ook de onlangs uitgebrachte nota ruimtelij ke ordening werd door hem van een kritische noot voorzien omdat dit be leidsstuk voor de komende jaren uit gaat van verkeerde cijfers, waar het de werkloosheid op Schouwen-Dui veland betreft. Verder wees de CNV- voorman erop dat het nu tijd wordt om voor Neeltje Jans eens met een concreet plan voor de dag te komen. Het aantal bezoekers dat zich week in week uit meldt moet ook in de toe komst worden veiliggesteld. Na deze wat sombere geluiden plaatste Phernambucq ook een aan tal positieve ontwikkelingen in het voetlicht. Zo komt er op initiatief van het CNV een onderzoek naar de erva ringen van langdurig werklozen, die volgens de CNVer juist wat extra aan dacht verdienen. In dit verband wees hij ook op de goede resultaten die via de Wet Vermeend/Moor voor deze ca tegorie zijn behaald. Eveneens toe te juichen is het initiatief van het Ge westelijk Arbeidsbureau om nog dit jaar met een sollicitantenbank te be ginnen, waarbij werkzoekenden op basis van vrijwilligheid hun gege vens in een kaartenbak neerleggen. Werkgevers kunnen hier tussen de kaarten kijken of de man of vrouw die zij zoeken daar tussen zit. De bezorgdheid over de ontwikke ling van de werkgelegenheid in de re gio, die ook uit de vragen van de aan wezige CFO-ers bleek was voor afdelingsvoorzitter Van Essen aan leiding om deze verontrusting ken baar te maken aan onder andere de regering, provinciale staten, het hoofdbestuur van deze CNV-bond en de gemeenten middels een motie. De ze motie komt er in het kort op neer dat de CFO-ledenvergadering pleit voor meer aandacht voor Schouwen- Duiveland, dat er in de vierde nota ruimtelijke ordening én de Zeeuwse nota over de werkgelegenheid maar bekaaxd vanaf komt. De CFO-ers verzoeken de regering middels dit schrijven dan ook om een punt te zetten achter het verdwijnen van de rijksdiensten van Schouwen- Duiveland en pleiten tevens voor maatregelen voor het handhaven van de bestaande werkgelegenheid en het bestrijden van de werkloosheid. ZIERIKZEE - Ofschoon er landelijk gezien sprake is van een lichte daling van het aantal leden, blijkt de afdeling Schouwen Oost van de CFO een gunstige uitzondering te zijn. Niet alleen kent deze CFO-afdeling een geringe leden winst maar ook heeft deze een aantal ,,ouwe getrouwen" binnen de eigen gelederen. Voor hun respectievelijk, 25- en veertigjarig lidmaatschap werden P Berrevoets en L. Izeboud tijdens een ledenvergadering in De Driehoek in Zierik zee in het zonnetje gezet. Voor de jubilaris met de relatief kortste staat van dienst, P. Berrevoets werd er als blijk van waardering een gouden insigne op de borst gespeld. L. Izeboud wiens lidmaatschap even oud is als het bestaan van deze CNV-bond voor overheidspersoneel, werknemers in de gezondheidszorg, welzijnssector en de sociale werk voorziening zelf, was er een gouden speld met lauwertak. Een bloemetje en een oorkonde onderstreepten de erkente lijkheid voor zoveel jaren trouwe dienst. Ondanks toename aantal vacatures ZIERIKZEE - Het totale aantal bij het arbeidsbureau ingeschreven werkloze mannen en vrouwen op Schou wen-Duiveland bedroeg eind maart 1075. Hoewel dat er ongeveer honderd minder zijn dan eind februari geeft een vergelijking met de cijfers van vorig jaar aan dat de werkloosheid in de regio toeneemt. In maart 1987 bedroeg het totale aantal werkloze mannen en vrouwen nog 958. Ruim 115 minder dus dan nu. Het stemmingsbericht va,n het. Ge westelijk Arbeidsbureau te Goes, waarin deze cijfers zijn opgètekend laat wel zien dat de vraag naar ar beidskrachten is gestegen. In maart 1987 waren er 37 vacatures in de regio Zierikzee en in maart van dit jaar 110. Het is niet zo dat aan deze vraag altijd kan worden voldaan via het in dienst nemen van de ingeschreven werklozen. Vaak sluit hun opleiding en belangstelling niet aan op de vaca tures. Gemiddelde cijfers Uit de lijsten met percentages van het arbeidsbureau blijkt dat de werk loosheid in het rayon Zierikzee meer steeg dan gemiddeld in Zeeland. En zeker in vergelijking met de landelij ke cijfers die een lichte daling van de werkloosheid aangeven. In maart 1987 was in het rayon Zierikzee 11,5 procent van de beroepsbevolking werkloos en een jaar later, eind maart 1988, blijkt dit cijfer te zijn gestegen tot 12,9 procent. Een hoge uitkomst vergeleken met het gemid delde werkloosheidspercentage over de hele provincie dat 10,3 procent be draagt. De handel, de horeca en de repara tiebedrijven blijken het meeste be hoefte aan personeel te hebben. Maar hier is ook het moeilijkste aan te ko- De toename van de werkloosheid op Schouwen-Duiveland in het afge lopen jaar is in de diverse gemeenten als volgt verdeeld. In Brouwershaven een toename met 13 werkzoekenden. Men heeft nu totaal 136 werklozen. In Bruinisse kwamen er 15 mensen bij waarmee men op 112 werklozen kwam. In Duiveland nam het totale aantal werkloze mensen af met 9 en kwam daarmee op 112. In Midden- schouwen kwamen er niet minder dan 31 werkzoekenden bij waarmee men op een totaal van 102 uitkomt. In de gemeente Westerschouwen groeide het aantal werkzoekenden met 12 en kwam daarmee op 166. In Zierikzee daalde het aantal werkzoe kenden met 8. Het totaalcijfer be droeg daar eind maart 394. A. Bergshoeff een jaar burgemeester van Duiveland NIEUWERKERK - Hij houdt ervan om bij redelijk weer op de fiets vanuit zijn woon plaats Nieuwerkerk door de polder naar de diverse kernen in zijn gemeente te rijden voor het bijwonen van vergaderingen of hoorzittingen. „Dan geniet ik van het buiten zijn. Ik zit al zo vaak binnen". A. Bergshoeff, 49 jaar oud en op één mei aanstaande precies een jaar burgemeester van de gemeente Duiveland. Hij maakte de overstap van CDA-wethouder van Middelburg naar burgemeester van de plattelandsgemeente Dui veland met zijn bijna 5.500 inwoners. Bergshoeff blijkt er geen al te grote problemen mee gehad te hebben. ,,In het begin heb ik wel moeten wennen hoor. Het gaat hier allemaal wat langzamer, wat rustiger. Er zijn minder grote problemen en die vra gen een heel andere werkwijze. Ik heb wel eens gezegd, hier in Duive land heerst veel minder spanning. Het is veel gemoedelijker. Dat heeft best zijn charmes hoor. Ik heb het hier prima naar mijn zin". Doorsneden Een van de meest opvallende din gen aan zijn gemeente vindt Bergs hoeff dat het gebied wordt doorsne den door de Rijksweg N-59. Aan de ene kant liggen Oosterland en Ouwerkerk en aan de andere kant Nieuwerkerk en Sirjansland. ,,Die weg speelt bij veel inwoners een grote rol. Vooral omdat ze het gevaarlijk vinden". Mede daardoor behoorden onderhandelingen met de eigenaar van de weg, Rijkswaterstaat, tot de initiatieven die hij in zijn eerste jaar als burgemeester ondernam. En niet zonder succes. Rijkswaterstaat gaat ter hoogte van de Vissersweg bij Ouwerkerk twee bushaltes plaatsen op punten die meer veiligheid waar borgen voor de passagiers. Het kruis punt bij de Blauwe Keet wordt (in 1989) voorzien van voorsorteer- en uitrijstroken en de wateroverlast (bij regenachtig weer) bij het met stop lichten beveiligde kruispunt bij Nieuwerkerk werd pasgeleden aan gepakt toen het wegdek van een nieu we laag werd voorzien. ,,Nu maar ho pen dat het ook afdoende blijkt te zijn". Bergshoeff houdt er als burge meester geen spreekuur op na om de bevolking te woord te staan. ,,Daar houd ik niet van omdat het naar mijn idee drempelvcrhogcnd werkt. Ik vind dat de mensen die me iets wil len vragen altijd moeten kunnen bin nenlopen". Hij heeft het afgelopen jaar ondervonden dat ze dat ook doen. ,,Ja, het valt wel mee, het is vrij gemakkelijk om contact met de inwoners te krijgen. Ze lopen wel binnen als ze iets willen weten of zeggen. Al zullen er natuurlijk ook altijd mensen blijven die ervoor schuwen om contact op te nemen". Tben Bergshoeff burgemeester werd in Duiveland had hij al een gro te bestuurlijke ervaring opgedaan in Middelburg. Hij liet bij zijn installa tie weten alleen op het gebied van de landbouw nog geen uitgebreide ken nis te hebben. ,,Ik wist er natuurlijk wel wat van af. Maar dat is inmiddels wel toegenomen ja. Er zitten natuur lijk twee agrariërs als wethouder in het college van b en w. En dan hoor je nog wel eens wat". Bergshoeff is van mening dat gezien de moeilijke posi tie in de landbouw, mogelijke alter natieve nevenactiviteiten van de boe ren door het gemeentebestuur posi tief moeten worden benaderd. Hij denkt daarbij aan kampeeractivitei- ten op de boerderijen en mesterijen en fokkerijen. „Natuurlijk is niet al tijd alles mogelijk. Maar ik houd van een positief uitgangspunt. Ik vind dat je moet kijken hoe iets kan en niet hoe iets niet kan". Kritiek Met de onderlinge kritiek die tij dens commissie- en raadsvergaderin gen nogal eens de kop opsteekt tus sen de PvdA-fractie en de SGP/RPF- fractie blijkt de kersverse burge meester weinig moeite te hebben. „Het zijn naar mijn gevoel alleen za kelijke verschillen van mening. Ze kunnen elkaar wel eens interumpe- ren en geërgerd reageren maar na af loop van de vergadering gaan ze weer gewoon vriendelijk met elkaar om hoor. En ik denk dat het alleen maar goed is dat dat zo gebeurt. Als de schermutselingen hinderlijk zouden worden zou ik wel ingrijpen. Maar dat is niet nodig. Ik was in Middel burg wel wat anders gewend hoor. Daar ging het er heel wat harder aan toe". Bergshoeff is van mening dat er in de Duivelandse gemeenteraad een coöperatieve, positieve instelling heerst. Als de zaken die in het eerste jaar als burgemeester vooral zijn aan dacht opeisten noemt hij het afron den van de procedure om het bestem mingsplan Oosterland vast te stellen en de onderhandelingen met de Christelijke Woningbouwvereniging over dc bouw van huizen in de voor malige smidse te Sirjansland. „Men was al over die zaak aan het praten toen ik hier kwam. Ik denk dat we nu een goede oplossing hebben gevon den". Die oplossing bestaat er onder andere uit dat de woningbouwver eniging vier in plaats van drie wo ningen achter de authentieke gevel van de smidse gaat bouwen. Eu dat de gemeente Duiveland in tegenstel ling tot wat eerder de bedoeling was een financiële bijdrage levert om de huur wat lager te kunnen houden. De burgemeester is ook positief over een andere langgekoesterde wens voor de kern Sirjansland; opna me van het dorp in de route van het rijdende postkantoor. „Ik heb erover gepraat met dc directeur van het postkantoor Zierikzee, A. J. M. Ver braak. Ik ben er optimistisch over. Ik denk dat Sirjansland wel is in te pas sen in het schema. Maar ik weet het natuurlijk nog niet zeker. In mei gaan we weer verder praten naar aanlei ding van de schriftelijke enquête die is gehouden onder de bewoners". Nieuwbouw Bergshoeff is van mening dat nieuwbouw een belangrijke moge lijkheid is om vergrijzing in zijn ge meente tegen te gaan. Die vergrijzing vindt naar zijn idee vooral plaats in Ouwerkerk en Sirjansland. Zolang er geen leegstand is van woningen en er mensen worden ingeschreven die er blijk van geven wel in die kernen te willen wonen vind ik dat we moe ten doen wat mogelijk is om nieuw bouw te stimuleren. We zijn daarbij wat de sociale woningbouw betreft natuurlijk gebonden aan het contin gent dat ons wordt toegewezen en de plannen van de woningbouwvereni ging. Maar we kunnen het zoveel mo gelijk stimuleren". Tot de punten waarvoor Bergs hoeff in de komende jaren graag een oplossing zou vinden behoort het braakliggende terrein in Nieuwer kerk vlak bij de met stoplichten be veiligde kruising. „Die grond is in dertijd verkocht aan een ondernemer die er een motel op wilde bouwen. De fundamenten liggen er nog. Maar de man ging failliet en nu is er nog steeds geen nieuwe koper gevonden voor de grond". Bergshoeff zou blij zijn als een andere ondernemer op die plaats alsnog een bedrijf met horeca-bestemming zou willen reali seren. „Horeca is de bestemming voor die grond. En we hebben in de hele gemeente geen enkel hotel. Ter wijl daar toch regelmatig naar ge vraagd schijnt te worden door bezoe kers. Maar de grond kan via een bestemmingsplanwijziging ook ge schikt worden gemaakt voor andere doeleinden. Al kun je er natuurlijk niet alles neerzetten". Een andere wens van de burge meester betreft het krekengebied bij Ouwerkerk dat eigendom is van Staatsbosbeheer. „We zijn erover aan het praten om dat wat beter toegan kelijk te maken voor voetgangers en fietsers. Maar daar zitten natuurlijk heel wat haken en ogen aan. Het geld en de aankoop van stukjes landbouw grond". Bergshoeff staat ook positief tegenover de plannen van twee parti culieren om binnen in de caissons een tentoonstelling in te richten over al les wat in de Oosterschelde leeft. Voor het bereiken van doelstellin gen die de hele regio aangaan zoals het aantrekken van meer bedrijven, meer politie-toezicht en het aanpas sen van het wegennet op Schouwen- Duiveland geeft hij de voorkeur aan een gezamenlijke aanpak van de zes gemeenten. „Die onderlinge samen werking loopt hier goed", zegt hij na een jaar ervaring. „Er is vaak overleg en men stelt elkaar op de hoogte van de problemen via de vergaderingen van b w en s (burgemeesters, wethou ders en secretarissen). Die hadden we op Walcheren niet. Door dat overleg hier is ook een gezamenlijke aanpak mogelijk". Als voorbeeld noemt hij de water stand waarbij Rijkswaterstaat de schuiven van dc Stormvloedkering dichtdoet. „Daar was eerst 2,75 me ter. Nu is het drie meter en men wil het op 3,25 meter brengen. Dat zijn wij het als gemeenten niet mee eens. Vanwege de wateroverlast die het geeft voor Brusc bedrijven die bui tendijks staan. En omdat het een schijnveiligheid geeft. Dc mensen die de ramp hebben meegemaakt zijn nog steeds ongerust als het stormt. Ik vind het belangrijk om daaraan tegemoet te komen. Dan moeten die planten en vogels in de Oosterschel de maar even op de tweede plaats ko men. Tenslotte komt het niet zo vaak voor dat het stormt". Burgerneester A. Bergshoeff: ..In het begin heb ik wel moeten wennen. Het gaat hier allemaal wat langzamer, wat rustiger".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4