In principe bereidheid voor kabel-tv in Westerschouwen Wellicht nog dit jaar oplossing voor wateroverlast in Westhoek Terugwerkende kracht van voordeeltje nieuwkomers kleine kernen op helling Geen maatregel zonder overleg met de politie LUCHTBEHANDELING DEURLOO B.V. De Speelboom I Binnenkort reconstructie van gedeelte Grevelingendam zandbakken tuinschommels Konsumenten Kontakt: fast food knap ongezond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 april 1988 Nr. 24.127 3 BRUINISSE - Zes weken voor de bouwvakvakantie wordt begonnen met de reconstructie van een gedeel te van de weg over de Grevelingen- dam. Het gedeelte net buiten Brui- nisse dat nu vierstrooks is wordt tweestrooks. Volgens S. Krekelenberg, hoofd verbeteringswerken van Rijkswater staat, is tot deze reconstructie beslo ten om de veiligheid op dat wegge deelte te bevorderen. „Nu wordt er hard gereden en na de reconstructie zal er minder ruimte zijn en zal er minder hard worden gereden". Oversteken Consequentie van de reconstructie is ook dat wie vanaf de parallelweg de N59 op wil rijden geen invoeg- strook meer tot zijn of haar beschik king heeft. Men verwacht daardoor minder ongelukken bij het overste ken. Met de reconstructie is een be drag van 400.000 gulden gemoeid. Dit bedrag komt voor rekening van Rijkswaterstaat. WD-er De Feiter pleit voor enquête onder bevolking en campinghouders BURGH-HAAMSTEDE - De drie grote fracties in de Westerschouwse gemeenteraad lijken in principe ak koord te kunnen gaan met de komst van kabeltelevisie. Maar aan die bereidheid kleven wel de nodige mitsen en maren. Zo is gebleken tijdens de vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Alleen de Reformatorische Unie kantte zich bij monde van J. van den Berge om principiële redenen tegen kabel-tv. De 'dochter' van de NV PZEM - Ze- katel - is met het plan gekomen om kabel-televisie in geheel Zeeland aan te leggen. Berekend is, dat dit per aansluiting maandelijks zo'n 27,50 gulden moet gaan kosten. Maar zowel de gemeenten als Zekatel zelf vinden twintig gulden per deelnemer meer dan genoeg. Uitgaande van die twintig gulden (in Middelburg moet bijna achttien gulden worden betaald - red) moet Ze katel rekenen op een jaarlijks tekort van 3,4 miljoen gulden. Voor de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land komt het tekort neer op 660.000 gulden. Zekatel onderhandelt met de PZEM om dit tekort door de energie maatschappij te laten dekken. Hier door kost het de gemeenten niets. En met name het feit, dat de PZEM een deel van de kabel-tv moet gaan betalen zit de commissie algemene en bestuurlijke zaken in Westerschou wen niet lekker. J. W. Geleijnse (CDA) wees de aanwezigen op het feit, dat Middelburg er met 17,78 gulden beter vanaf lijkt te komen. Ook constateer de hij, dat wie niet meedoet aan de kabel-tv en iedereen is daar vrij in, betaalt wel mee in het tekort van de PZEM. ,,Ik ben bang dat de dochter net zo slecht is als de moeder, die ie der jaar met geraamde tekorten be gint, maar het jaar met winst af sluit", aldus de christen-democraat. J. L. Niemants'verdriet-Leenheer deelde de mening van Geleijnse, dat ,,er geen twee soorten Zeeuwen be staan. Het is onze voorwaarde dat ie dereen evenveel betaalt". Wat de ver liezen betreft, die door de PZEM opgehoest moeten worden, kon de voorzitter niet antwoorden. Uit een toelichting van ambtenaar Veerman bleek, dat Zekatel overigens niet de enige gegadigde is. Er komt een de zer dagen ook een gesprek met Phi lips. Veerman: „Je moet nooit op één paard wedden". Maar Geleijnse stelde nadrukke lijk, dat zijn fractie de ontwikkelin gen niet wil tegen gaan en stemde derhalve ook in principe in met de komst van kabel-tv. Datzelfde geldt voor G. J. W. van der Salm (PvdA). Hij vroeg zich wel hardop af „wat ka bel te maken heeft met gas en elektri citeit. Als je je bij de spoorwegen aansluit, wordt het treinkaartje ook duurder". J. C. de Feiter (VVD) vroeg zich af of er onder de campinggasten wel zoveel animo is voor kabel-tv. Hij pleitte voor een enquête onder zowel de bevolking als de campinghouders. „Zeeuwen zijn nuchter en willen eerst weten wat het kost". Als het aan de commissie ligt wordt niet de gemeente zelf machtigings houder, maar Zekatel. Deze onderne ming moet een machtiging aanvra gen, waarna de gemeente zorgt als tweede een aanvraag in te dienen. Het zijn van machtigingshouder kan teveel financiële consequenties heb ben. Als de PZEM niet akkoord gaat met het dekken van de verliezen zou het op de rug van gemeenten komen, die als machtigingshouder verplicht worden bestaande voorzieningen voort te zetten. Door als tweede or gaan een machtiging aan te vragen is het in eerste instantie aan Zekatel om zich in het avontuur te storten en blijft de gemeente zicht houden op toekomstige ontwikkelingen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ARNHEM - De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) willen definitief een kolencen trale bouwen op een van de locaties die de regering heeft gereserveerd voor kerncentrales. OOSTKAPELLE - De recreatieon dernemers in ons land zullen zich ac tiever moeten opstellen bij nieuwe landinrichtingsprojecten, zoals her verkavelingen. Dat zei mr. L. Meire- sonne, directeur van de Stichting Re creatie in Den Haag, tijdens een symposium in Domburg. ROTTERDAM - De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie J. A. Blaauw is benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De koninklijke onderscheiding werd door burgemeester Peper aan de plaatsvervangend korpschef over handigd tijdens een afscheidsrecep tie in het Rotterdamse stadhuis. Blaauw gaat op 1 mei met pensioen. Directeur gemeentewerken: Garanties zijn niet te geven" BURGH-HAAMSTEDE - Wellicht wordt voor het eind van dit jaar een plan van de gemeente Westerschouwen gerealiseerd om de wateroverlast in bepaalde gedeelten van de Westhoek in de toekomst tot aanvaardbare pro porties terug te brengen. Dat maakte W. van Meerten, di recteur gemeentewerken Westerschouwen, bekend op de informatiebijeenkomst in de Schutse te Burgh-Haamste- de over het grond waterbeleid. Van Meerten tekende daarbij nadrukkelijk aan dat uitvoering van het plan geen garanties geeft dat wateroverlast als gevolg van ex treme weersomstandigheden niet meer zal voorkomen. Eigenlijk was de informatie-avond bèdoeld om de mening van de bevol king te peilen aangaande het voor ontwerp-grondwaterbeleidsplan- en het grondwaterdeelplan Schouwse duinen. In feite kwam men niet ver der dan één aspect van met name het grondwaterdeelplan Schouwse dui nen. De avond werd bezocftt.dg.OiE.ZQ'n 50 bel^pg^tellpn^ei^ fJ;\.ov '-W i-. gedaan. Ik heb de indruk dat het in het grondwaterdeelplan alleen om de natuur gaat. Maar in dat gebied wo nen ook mensen, en die komen er vol gens mij in dat plan niet aan te pas", aldus één van de vragenstellers. Grondwaterpeil De doelstelling van het grondwa terdeelplan Schouwse duinen is om door het toepassen van verschillende maatregelen te proberen de grondwa terstand ten gunste van de natuur te beïnvloeden zonder dat al te veel af breuk wordt gedaan aan de water kwaliteit en de drinkwatervoorzie ning voor recreanten en inwoners. Volgens het grondwaterdeelplan Schouwse duinen moet het naald- houtbos in de boswachterij van Wes terschouwen op korte termijn ge deeltelijk omgezet worden in loofbos. Ook pleit men voor een ver dere detaillering van het peilbeheer in de Schouwse duinen. Het overgrote deel van de bezwaren tegen het grondwaterdeelplan Schouwse duinen richt zich, zo bleek op de informatie-avond, tegen het plan om het grondwaterpeil in de Westhoek met gemiddeld 20 centime ter te verhogen om verdere verdro ging van de vroongronden tegen te gaan. Natte voeten Na een irileiding van ir. F. C. Roose over de grondwaterkwantiteit 'en een inleiding van dr. ir. T. J. Blauw over de grondwaterkwaliteit kreeg het pu bliek gelegenheid vragen te stellen. Meteen al kwam men met klachten over wateroverlast in huizen en stra ten. „Vanaf 1985 heb ik constant wa ter onder de vloer, en ik wil weieens weten of daar nu niet iets aan gedaan kan worden", aldus één van de vra genstellers. Roose reageerde op die vraag met de opmerking dat de wateroverlast waar men nu mee te kampen heeft het gevolg is van een extreem vochti ge winter. „En het klopt dat het voor 1953 nog veel natter was in dat ge deelte van de Westhoek. Maar sinds dien is het grondwaterpeil steeds ge zakt en dat geeft weer aap dat het nu echt om extreme omstandigheden gaat", aldus Roose. Waarop een stroom van kritiek op de toestand in de Westhoek loskwam. „Bij ons voor het huis ligt een sloot, maar daar wordt absoluut niéts aan Advertentie Lindhout v/h Verhage St. Domusstraat 58, Zierikzee Tel. nu. 12337 o Gedifferentieerd Een beschuldiging die dóór Roose ...resoluut» van.de hand.werd. gewezen. „We h'ebben daar wel degelijk reke ning mee gehouden. Wij willen juist een gedifferentieerd beleid. En een onderdeel daarvan is dat we willen voorkomen dat mensen overlast van de grondwaterstand ondervinden", aldus Roose. Hij stelde dat er in het gebied in kwestie maatregelen geno men dienen te worden, maar dat deze in feite los staan van het grondwater deelplan Schouwse duinen. Van Meerten reageerde op de op merkingen uit het publiek met de constatering dat er verschillende be langen in het geding zijn: algemeen belang en particulier belang. „En wij worden als gemeentelijke over heid ook overvallen door deze na tuurlijke extreme omstandigheden". Van Meerten vertelde vervolgens dat door de gemeente hard gewerkt wordt aan maatregelen om water overlast in de toekomst voor de inwo ners van de Schouwse Westhoek zo veel mogelijk te voorkomen. ,En in principe worden die plannen nog dit jaar uitgevoerd", aldus Van Meerten. Drainage Van Meerten stelde dat het er bij de plannen om gaat om 'zeer plaatselijk' de grondwaterstand te verlagen door een versnelde afvoer van het water via drainage. „Een oplossing die vol gens het college mogelijk en zelfs noodzakelijk is". De gemeente zou dan volgens Van Meerten zorgen voor aanleg van drainagepijpen tot in de ..Jitraat..Wie-zijn.J.ei:reiii^opdi^.draipa- ge aan wil laten sluiten krijgt daar alle gelegenheid voor. Van Meerten tekende daarbij aan dat de maatregelen die op particulier terrein getroffen dienen te worden om op die drainage te worden aan gesloten ook voor rekening van die particulier komen. Van Meerten reageerde wat kribbig op de kritiek vanuit het publiek. „Tientallen jaren is' er geen sprake geweest van wateroverlast, en wij kunnen dat als gemeente ook niet voorzien. Wij zijn geen koffiedikkij kers". Van Meerten ontkende verder dat de gemeente via bouwvoorschrif ten zou verhinderen dat een huis zo gebouwd wordt dat de kans op water overlast minimaal is. „Dat is onzin". Details Gespreksleider ir. H. Benschop probeerde met de opmerking dat de bijeenkomst in principe niet bedoeld was voor plaatselijke details algeme ne opmerkingen over het grondwater deelplan boven water te krijgen. Hij slaagde echter niet geheel en al in zijn opzet en de discussie dreigde te ontaarden in gekissebis. Het enige positieve geluid voor wat betreft het grondwaterdeelplan kwam van de kant van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Een woordvoerder van deze vereni ging sprak zijn waardering uit over wat hij noemde een 'poging tot genu anceerd beleid'. „Ik denk dat je ook moet kijken waar je gaat wonen, en de meeste mensen die hier zijn ko men wonen hebben dat voor de na tuur gedaan. Als je teveel ingrijpt in de natuur zal die vroeg of laat terug slaan". LONDEN/ROTTERDAM - De sta king van de Britse zeelieden in Dover is overgeslagen naar andere havens in Groot-Brittannië. In Dover legden stakende leden van de zeeliedenbond NUS 'vrijwel alle vëèrdiensten stil. Tegelijkertijd bëgoh het personeel van veerboten.in de havens. Folk- stone, Hull en Felixtowe met acties uit solidariteit met de stakende werknemers van de rederij P en O. WIESBADEN - De justitie in de Bondsrepubliek Duitsland heeft de internationale drugshandel een slag toegebracht. In Herzogenaurach in Beieren werd beslaggelegd op 17 kilo heroïne met geschatte straatwaarde van meer dan 2 miljoen Mark. Dit deelde het Bundeskriminalamt in Wiesbaden mee. Twee Turken van 26 en 36 jaar zijn aangehouden en tegen een 23-jarige Westduitser is een aan houdingsbevel uitgevaardigd. Westerschouwse commissie financiën verdeeld over terugwerkende kracht NOORDWELLE/SEROOSKERKE - Het met terug werkende kracht tot 1 januari 1987 uitkeren van een vestigingsbijdrage aan nieuwkomers in Noordwelle en Serooskerke is op losse schroeven komen te staan. De vertegenwoordigers van het CDA en de VVD in de Wes terschouwse commissie hebben zich uitgesproken tegen de terugwerkende kracht. En daarmee is het de vraag weik voorstel uiteindelijk aan de raad wordt gedaan en hpe dit bestuurlijke orgaan hierover beslist. Het uiterste voor zowel de VVD als het CDA is 1 januari 1988. De PvdA heeft nog geen uitspraak gedaan en de Reformato rische Unie is, zoals eerder, voorstander van 1 januari 198(6)7. De cohimissie algemene eii ue- stuurlijke zaken was positiever over de. terugwerkende kracht, dat als voorstel van de RU-vertegenwoordi- ger J. van den Berge op tafel werd ge legd. Als Westerschouwen alle nieuw komers van 1985 en 1986 de premie in het vooruitzicht zou stellen, dan kost de gemeente dat zo'n 57.000 gulden. Jaarlijks moet gerekend worden op 28.000 tot 30.000 gulden. Maar het ging ir C. W. Veerhoek (VVD) en W. D. Scheele (CDA) niet zo zeer om het geld, alswel het principe. Scheele zéi het voorstel van Van den Berge wol te begrijpen, maar de ge- mèente zou op de verkeerde weg zijn beland als raadsbesluiten in dergelij ke gevallen met terugwerkende kracht geldigheid zouden krijgen. Van den Berge had het voorgesteld, omdat er bij de nieuwkomers in de twee kleine kernen mogelijk ver wachtingen zijn gewekt door de dis cussie binnen de gemeente. Ruggespraak Maar volgens Scheele en Veerhoek (overigens houden zij ook nog rug gespraak met hun fractie - red) zijn eventuele verwachtingen pas gewekt na de commissie algemene en be stuurlijke zaken van maart dit jaar. Vandaar het voorstel om uiterlijk te rug te gaan tot 1 januari 1988. Veer hoek: „Er is geen sprake van gewekte verwachtingen. Als mensen rechten ontlenen aan voorbereidende verga deringen, dan kun je nooit meer in het openbaar vergaderen. Volgens de liberaal heeft de gemeente - gelukkig - gekozen voor openbaarheid en moet BURGH-HAAMSTEDE - Omdat het aanbrengen van verlichting na bij de Scharendijkseweg en de Korte Moermondsweg te Renesse niet op de prioriteitenlijst criminaliteitsbestrijding voorkomt, moet de ge meente Westerschouwen voor uitvoering eerst-nogeens overleg voeren met de politie. Die boodschap heeft de meerderheid van de Wester schouwse commissie financiën aan het college meegegeven. De commissie werd gevraagd een oordeel te vellen over de ver lichting nabij voornoemde locatie. Maar ir C. W. Veerhoek (VVD) merkte op, dat de locatie niet op de prioriteitenlijst van de politie voorkomt. Hij sprak de vrees uit, dat andere zaken door het voorstel op de langere baan zouden worden geschoven. Ook W. D. Scheele toonde zich enigszins verbaasd. „We hebben de politie toegezegd haar bij het overleg te betrekken. Dtaar moe ten we ons dan aanhouden". Veer hoek wees op dringender zaken als een verbetering van de situatie rondom de kerk te Renesse, waar eerder problemen zijn geweest met verdovende middelen. Ook noemde hij verlichting voor het parkeerterrein achter de Emma- weg. C. Verton (PvdA) zag de nood zaak van overleg voor de Scharen dijkseweg niet in. „Als er sprake is van bestrijding van de crimina liteit moet je overleg voeren. Maar er worden in deze gemeente zoveel lantaarnpalen geplaatst, die daar niets mee te maken hebben. Dat is ook hierbij het geval. We weten dat de prioriteiten van de politie anders liggen dan de onze. De me ning van de raad verdient mijns inziens de voorrang. Overigens hoef je het ene niet te laten voor het andere". Maar Scheele en Veerhoek ble ven van mening, dat de gemeente niet op de stoel van de politie moet gaan zitten en kregen van voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer de toezegging, dat er nog contact met de politie gezocht zal worden. Geen discussie werd er gevoerd over het verbeteren van het parkeerterrein Laone/ Ramp- weg. De Bewaerschole in Burgh- Haamstede mag in de toekomst best nog wat hogere loonkosten hebben. Dat stelde de commissie naar aanleiding van de afrekening met de Bewaerschole. De loonkos ten worden nu al met 3000 gulden verhoogd tot 11.000 gulden. Met name Verton onderschreef het be lang van de expositieruimte en zei met verhoging van de loonkosten geen enkele moeite te hebben. bijval voor zijn plan om per gezinslid bijvoorbeeld 750 gulden uit te keren (met het plafond van 3000 gulden). C. Verton schaarde zich achter het standpunt van Veerhoek. Ook met de redactionele kant van het voorstel was Verton tevreden. „Maar met de regeling vul je opengevallen plaat sen op, waardoor je er per saldo niets mee opschiet. Dee leefbaarheid is wat dat aangaat meer gediend met het creëren van nieuwbouw", aldus de socialist, die wel blij zei te zijn met het feit, dat er nu na lange dis cussie een voorstel op tafel ligt, waarmee zijn fractieook kan instem men. Verton: „Het mag slechts een van de regelingen zijn. Het kan overigens best zo zijn, dat we later willen weten hoe we van de regeling kunnen afko men". Maar voorzitter J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer zegde Verton een evaluatie op termijn toe. Ook maakte ze hem attent op andere plan nen, die in de maak zijn. Hierbij lijkt het accent te liggen op de vestiging van kleine bedrijfjes. CADZAND - De 23-jarige W. H. Kwok uit het Belgische Knokke is om het leven gekomen door een verkeers ongeval in Cadzand. Het ongeval ge beurde volgens de politie toen Kwok de macht over het stuur van zijn auto verloor, over een sloot heen schoot en in een weiland terecht kwam. De oor zaak van het ongeval was te hoge snelheid, aldus de politie. De CDA-er W. D. Scheele voelt met zijn VVD-collega in de commissie niets vooreen terugwerkende kracht tot vorig jaar. ze de consequenties hiervan accepte ren. Veerhoek zei ook een andere vesti gingspremie te willen. Maximaal 3000 gulden per huishouden is wat hem betreft oké; maar de opbouw moet anders zijn. Het college was voornemens 1500 gulden aan de hoofdbewoner te geven en 500 gulden per extra gezinslid. Een en ander is een poging om meer kinderen naar de dorpen te krijgen. Veerhoek kreeg ZIERIKZEE - Fast food, zoals ham burgers en patat, bevat vaak veel te veel vet, calorieën en zout. Vitamine C zit er meestal niet in. Het meeste fast food is dan ook, als men het va ker eet, knap ongezond. En dat is ge heel in tegenstelling tot wat McDo nald's in reclameboodschappen sug gereert. Dit schrijft de consumentenorgani satie Konsumenten Kontakt (KK). De hamburgers van McDonald's bestaan voor slechts eenderde uit vlees. De rest is brood, aldus KK. KK heeft veertien restaurants be zocht waarbij „hamburgerrestau rants als McDonald's. Italiaanse en Chinese fast foodverkopers, traditio nele snackbars, Noordzee restaurant (vis-fast food) en de stationsrestaura tie in Utrecht. Er zit behoorlijk veel zout in een snelle hap. Vet ook. Uitgever: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie; D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-14417. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3