Verbetering van kruispunten bij Blauwe Keet uitgesteld Afhandeling bekeuring aan Duitsers wordt eenvoudiger Feest vanwege 40 jaar Welfare-werk Diefstal uit woning en auto's toeristen VERWIJS Oranje soezen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Financiële meevaller Wester schouwen Bltr Koninginnedag: Inbraak caravan Diefstal kinderkopjes <cst C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24327 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wegsleepregefing Kabel Interview Voetbal Een selectieve toepassing van de wegsleepte- In Westerschouwen staat een politieke meer- De Duivelandse burgemeester Bergshoeft is Ook nu weer een verslag van het zomeravond- geling werkt zeer zeker preventief. (Pag 2). derheid positief tegenover de komst van kabel- een jaar aan het werk. Hoe bèvalt het hem? voetbal, waaraan de nodige voetballers spor- televisie. (Pag 3). (Pag. 4). tief plezier beleven. (Pag 11). Het boetekleed ontsiert de man niet. Dr A. Kuyper -S- J W. Geleijnse (CDA). BURGH-H AAMSTEDE Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschou wen komen binnen afzienbare tijd naar de raad met een voor stel om de financiële meevaller van ongeveer een half miljoen gulden te verdelen. Mogelijk dat het geld (deels) voor fonds vorming gebruikt gaat wor den. Dat is gebleken tijdens de vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke za ken, waarin de CDA-er J. W. Geleijnse naar de bestemming van het geld vroeg. Het voor deel krijgt de gemeente van het rijk uitgekeerd, nadat aan de hand van cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is gebleken, dat de gemeente in de achterliggende periode meer woningen telde, dan door het rijk berekend. Geleijnse had eerder al tij dens de raadsvergadering inge schat, dat het om een voordeel van 500.000 gulden zou gaan, hetgeen door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer werd bevestigd. Geleijnse vraag over de verdeling van de gelden richtte zich op de in breng van de raadsleden. Het is - zo blijkt - aan zowel het col lege als de raad om voorstellen hieromtrent te doen. Tot nu bouwvakvakantie 1989 OOSTERLAND - De verbetering van de kruispunten bij de Blauwe Keet in Oosterland is uitgesteld tot na de bouwvakvakantie in 1989. Eerder was de planning om deze verbeteringen nog in het najaar van 1988 te realise ren. Met de voor de verbeteringen noodzakelijke gron daankoop blijkt echter meer tijd gemoeid dan aanvanke lijk was ingeschat. Het is de bedoeling dat er voorsorteervakken richting Oosterland en richting Sir- jansland komen. De verkeerssituatie op de N59 ter hoogte van de Blauwe Keet is een kwestie die al jaren speelt binnen de gemeente Duiveland. In de aanbie dingsbrief waarin het college van b en w van Duiveland haar plannen voor 1988 bekend maakte werd ge sproken over reconstructie van de ge noemde punten. Een en ander wilde het college nog voor het eind van 1988 haar beslag laten krijgen. Rijkswa terstaat is eigenaar van de weg en zorgt ook voor de uitvoering van de werkzaamheden. Voorsorteervakken Wie over de N59 rijdt in de richting van Bruinisse ziet zich bij de afslag naar links, richting Sirjansland, ge confronteerd met het ontbreken van voorsorteervakken. Een gevaarlijke situatie die al meermalen tot onge lukken heeft geleid. Hetzelfde geldt voor diegene die vanuit de tegenover gestelde richting nadert en linksaf wil slaan naar Oosterland. Ook hier ontbreken voorsorteervakken. Verder is het de bedoeling dat de uitrijstroken voor, vanuit Zierikzee, de afslag rechts richting Oosterland en, vanuit Bruinisse, rechts richting Sirjansland aan de hedendaagse ei sen worden aangepast. Ze worden langer en breder. De invoegstroken daarentegen ko men te vervallen. Men krijgt dus van uit de zijwegen geen kans meer om snelheid te maken, maar dient te wachten tot men zonder gevaar direct op de weg kan komen. De kosten van deze reconstructie bedragen alles bij elkaar 700.000 gulden welk bedrag geheel voor rekening komt van weg eigenaar Rijkswaterstaat. Bushaltes Op korte termijn gaat er ook een en ander veranderen langs de N59. Bin nen een maand zal de huidige bushal te aan de Vissersweg bij Ouwerkerk verdwijnen en plaats maken voor een nieuwe bushalte aan de oostkant van de Vissersweg. Het is de bedoeling dat aan beide zijden van de N59 een bushalte wo2-dt gerealiseerd. Voor het pinksterweekend is het ook de bedoeling dat er een filedetec tiesysteem geïnstalleerd wordt. Via de zogenaamde lussen in de weg wordt informatie verzameld over het verkeersaanbod. Eventuele files kunnen dan snel gesignaleerd wor den en eventueel kunnen er maatre gelen getroffen worden. Op dit moment wordt er gewerkt aan de reconstructie van het gedeelte van de N59 bij de verkeerslichten bij de kruising De Tol. Het verkeer van uit Bruinisse richting Zierikzee wordt omgeleid over de noordelijke parallelweg terwijl het verkeer uit de tegenovergestelde richting gebruik .kan maken van de linker weghelft. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> pa WASHINGTON - De groei in de we reldbevolking is groter dan verwacht. Al over tien jaar zal de aarde zes mil jard bewoners hebben. Begin dit jaar woonden er 5,1 miljard mensen op de aarde. Tot deze conclusies komt een Amerikaanse particuliere organisa tie van demografen in een gepubli ceerd rapport. Bij vroegere voorspel lingen was men er van uitgegaan dat de landen in de Derde Wereld, naar mate zij zich industrialiseerden, in sneller tempo dan nu het geval lijkt zouden uitkomen op twee kinderen per gezin. Duitse toelichting bij proces-verbaal ZIERIKZEE - De afhandeling van bekeuringen aan Duitsers wordt binnenkort een stuk eenvoudi ger. Al enkele jaren stuit de afhandeling van deze bekeuringen op praktische, maar eenvoudig oplos bare problemen. „In de praktijk komt het erop neer dat maar 20 procent van de Duitsers die in Neder land een boete krijgen die ook daadwerkelijk beta len", aldus plaatsvervangend groepscommandant H. J. Theunissen van de rijkspolitie in Zierikzee. bij het proces-verbaal een in de Duitse taal gestelde toelichting gevoegd worden. Daarin wordt de Duitse overtreder uitgelegd hoe verder te handelen en staat ook vermeld hoe de bekeuring door de Nederlandse justitie verder wordt afgehandeld. Middels een aantal maatregelen wil men dat percentage weer flink opkrikken. Theunissen:. Vroeger betaalde 80 procent van de Duit sers netjes hun boete, en naar die situatie wil men weer terug". Al enkele jaren stuit de afhandeling van bekeuringen op Duits kente ken op praktische problemen. Het enorme aantal rechtshulpverzoe ken van Nederland aan Duitsland, alleen al in de deelstaat Nord-, rhein-Westfalen zo'n 35.000 per' jaar, betekent een te grote werk last voor zowel de Duitse als de Nederlandse justitie. Duitse toelichting De nieuwe maatregelen, die per 1 mei van kracht worden zijn erop gericht het aantal rechtshulpver zoeken terug te dringen. Zo moet Duitse geverbaliseerden kun nen een bekeuring voortaan ook contant betalen op het politiebu reau. Als wisselkoers voor Duitse Marken wordt daarbij één Mark gelijk gesteld aan één gulden. De bekeuring kan ook per giro of bank betaald worden. De be keurde heeft dan zes weken de tijd om te betalen. Als er binnen die tijd niet betaald wordt biedt het openbaar ministerie een transac tie aan. De administratieve ver werking door de politie van de ontvangen transactiegelden wordt eenvoudiger en doelmatiger. Bo vendien kan de Nederlandse poli tie voortaan rechtstreeks in Duits land de tenaamstelling van het kenteken opvragen. Sluitstuk Volgens een persbericht van het ministerie van justitie moet het verbaliseringsbeleid fungeren als een sluitstuk op door het locaal bestuur te treffen structurele par keervoorzieningen. ,,De parkeer- voorschriften moeten geloofwaar dig zijn voor het publiek en de naleving daarvan moet zoveel mo gelijk ondersteund worden door een actief wegsleepbeleid", aldus het ministerie. Volgens Theunissen is ongeveer de helft van het aantal bekeurin gen, vaak in verband met ver keerd parkeren of snelheidsover tredingen, op Schouwen-Duive- land voor Duitse verkeersdeelne mers. Overigens bestaan de hierboven vermeldde problemen niet ten aanzien van andere buitenlandse kentekenhouders. In het kader van wederzijdse rechtshulp be staan met landen als België en Frankrijk geen problemen op dit gebied. In Dorpshuis Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Het was feest in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Vanwege veertig jaar Welfare in Ne derland. Hoewel de vijf Welfare-afdelingen op Schouwen-Duiveland zelf deze leeftijd nog niet heb ben bereikt was er alle re den om stil te staan bij het vrijwilligerswerk van deze afdeling van het Rode Kruis dat in die veertig jaar door heel Nederland een begrip is geworden. Dat werd onder andere gedaan door de Bruse burgemeester T. C. Hekman als lid van het kringbestuur Zeeland. Tijdens dc opening van de feestmiddag sprak hij over het werk en de doelstelling van het Rode Kruis en de Welfare-afdelingen. ..Het Wel- farewerk geschiedt in het algemeen in de anonimiteit, in stilte achter de schermen. Maar voor ongeveer 38.000 mensen in ons land wordt dc hulp van ongeveer 12.000 Welfare-vrijwilligers ervaren als een ondersteuning. Als een mogelijkheid om de nog aanwezi ge mogelijkheden uit te breiden en te activeren". ENSCHEDE - In het natuurreser vaat Aamsveen bij Enschede is onge veer 50 hectare buntgras, struiken en andere lage begroeiing in vlammen opgegaan. Ook werden tal van vogel nesten vernield. De brandweer van Enschede was zes uur lang in touw om te voorkomen dat een nog groter deel van het natuurgebied zou wor den aangetast. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer van Enschede heeft dit meegedeeld. Advertentie Reklame: Vers Bakkerij 't Hoekje Mol 1 Haringvlietplein 6 Verwachting tot vrijdagavond: Mogelijk een bui Af en toe zon en voornamelijk in de middag of avond mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur om streeks 14 graden. Eerst weinig wind. Overdag zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 mei: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidoost 5 Maandag:' Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 april Zon op 06.14, onder 21.01 Maan op 18.23, onder 05.12 Volle Maan: 2 mei (01.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een oud storingsgebied met bewolking en wat regen beweegt zich het komende etmaal van Duits land naar Denemarken. Een ander slechtweergebied trekt de komende 24 uur via Ierland in onze richting. Beide systemen laten ons weer op vrijdag nog grotendeels ongemoeid. Op vrijdagmiddag of avond kan zich op de nadering van de Ierse storing mogelijk een enkele bui gaan vor men. Afgezien van deze buien wordt tij dens het komende etmaal hoofdzake lijk een droog weertype verwacht niet af en toe zon. In de komende nacht daalt de temperatuur bij wei nig wind tot een graad of 6. Vrijdag middag worden temperatuurwaar den tussen de 12 graden bij zee en 15 graden landinwaarts verwacht bij een zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Men was er reeds in geslaagd het rechterportier open te laten springen maar nam de benen toen bleek dat men niet met de auto kon wegrijden vanwege de stuurstangbeveiliging. /ri her uorpshuis te Nieuwerkerk wera een feestmiddag genouden ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van het Welfarewerk van het Rode Kruis in Nederland. Hij dankte de Welfare-vrijwilligers op Schouwen-Duiveland voor hun in zet, trouw en zorg voor de deelnemers aan het Welfarewerk in de regio. Ve len van hen konden dc woorden van Hekman persoonlijk horen omdat zij in het Dorpshuis aanwezig waren voor de feestmiddag waarmee het landelijke jubileum werd gevierd. De vrijwilligers van dc Welfare-af deling Schouwen Westhoek hadden ter gelegenheid van het feest een lied gemaakt dat zij op het toneel van het Dorpshuis ten gehore brachten. Dc middag werd verder ingevuld door een optreden van het Seniorenorkest en dc volksdansgroep onder leiding van Joke Oelc. Het programma wera aangekon digd on aan elkaar gepraat door de coördinator van do Welfare-afdeling Schouwen-Duiveland E. L. van den Houten-van 't Hoff. Zij vertelde dat dc Welfare-afdelingen in de regio ook zijn aangesloten bij de Stichting Vrij willigers Overleg Zorgsector. En dat dc Welfare-afdelingen niet alleen mensen begeleiden die samen willen handwerken maar ook inspelen op de behoefte van ouderen. ,,Wij bezoeken ouderen in bejaardencentra en thuis die behoefte hebben aan een praatje. En organiseren activiteiten in bejaar dencentra als daar behoefte aan blijkt te zijn". BRUINISSE/RENESSE/SCHARENDIJKE - Met de toename van het aantal vakantiegangers op Schouwen- Duiveland blijkt ook weer de stroom delicten door in braken in recreatiewoningen en personenauto's te groei en. Woensdag werd in Bruinisse voor ongeveer tweeduizend gulden aan cheques weggenomen bij een inbraak in een recreatiewoning aan de Hage- weg. De benadeelde was J. M. uit Am sterdam. Tussen 8.00 en 12.00 uur 's morgens slaagden onbekenden erin dc woningen binnen te dringen zon der daarbij sporen van braak achter te laten Meegenomen werd een hand tas met daarin persoonlijke papieren en cheques met een totale waarde van ongeveer 2000 gulden. Eveneens aan de Hageweg, maar dan in de nacht van dinsdag op woensdag, werden twee auto's open gebroken. Bij de personenauto van F. W. S. uit Hagen (Duitsland) gebeurde dat door het slot van het rechterpor tier te forceren en bij de personenau to van S. uit Keulen door het rechter- achtcrraam in te slaan. In beide gevallen werden de Duitsers voor on geveer duizend gulden benadeeld doordat de dieven de geluidsappara tuur meenamen en door de schade vön de braak. In dezelfde nacht, van dinsdag op woensdag, werd ook het slot vernield van de personenauto van W. D. uit Zcewolde. Het voertuig stond gepar keerd op een parkeerplaats aan de Rampweg bij Renesse. De dieven na men een koffer mee met daarin diver se autopapieren en cheques plus de cassetterecorder. De totale schade voor W. D. zal volgens dc politie zeker boven de duizend gulden uitkomen. Het dievengilde was actief in de nacht van dinsdag op woensdag. In Scharcndijkc werd getracht de Mer cedes 190 diesel personenauto van A. A. F. uit Hermei te stelen. Het voer tuig stond geparkeerd aan het Baken. NIEUW-HAAMSTEDE - Een open gebroken caravan waarvan het gehe le interieur was doorzocht en door el kaar gegooid. Dat trof mevrouw H. M. uit Rotterdam aan toen zij aan kwam in het natuurgebied 't Oud Vuur in Nieuw-Haamstcde waar zij haar caravan heeft staan. Tijdens haar afwezigheid in de loop van vorige week werd de deur van de caravan opengebroken. De dieven na men een aantal waardevolle spullen mee waaronder een televisietoestel, huishoudelijke artikelen en dekens. ZIERIKZEE - Namens de gemeente Zierikzee deed C. S. uit Harmclcn bij de politie aangifte van diefstal van ongeveer twintig kinderkopjes van de Steenbank te Zierikzee. De straatstenen werden uit de sier bestrating langs de Steenbank gegra ven. Dc waarde ervan bedraagt onge veer honderd gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1