Eenfflede nacMrast isdebasis vooreneige overdag Bibliotheekdag trekt triest aantal bezoekers naar de bieb Problemen voor mosselsector door huurverhoging percelen Saman b.v. GASKACHELS/ OPEN HAARDEN y DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEURLOO de Bitr Diefstal van auto Zierikzee Mishandeling drie personen in Zierikzee Aanhouding in verband met inbraken Mercedes in Zierikzee gestolen <rsrtf C c-t; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Computers Muziek Op stap met Promotie AJs de gemeenteraad akkoord gaat stelt de ge- Brouwershaven beleefde een muzikaal week- Hij kon goed leren maar gaf er toch de voor- Na een verblijf van een jaar in de derde klas meente Duiveland 40.000 gulden beschikbaar end doordat men in één keer 40 Duitse muzi- keur aan om bakker te worden. In een dag op promoveerde de voetbalvereniging Ouderkerk om de computer-apparatuur van de basisscho- kanten op bezoek kreeg. Een verslag. (Pag 4). stap met vertelt Hans Kik uit Brouwershaven weer naar de tweede klas. Een verslag van de len verder uit te breiden. (Pag 3). over zijn beroep. (Pag. 5). wedstrijd tegen Dreischor. (Pag 6). MAANDAG 25 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24325 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie de geest van een volk wil leren kennen bestude- re de leesbibliotheken. Wilhelm Hauff Met name in Bruinisse en Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE/BRUINIS SE/ZIERIKZEE - De drie bibliotheken op Schouwen-Duiveland, die mee deden aan de landelijke actie Bibliotheekdag, werden geconfronteerd met een triest aantal bezoekers op die dag. Een enkeling wipte even naar binnen, maar daar mee was het danook gezegd. „Bij ons is het moeilijk te peilen hoeveel mensen er meer zijn geweest, omdat wij normaal op zaterdagmorgen ook open zijn", vertelt hoofd-bibliothecaresse, C. Loth-Verwer van de biblio theek de Stolpe in Zierikzee. Het was dan ook met name in de Zaete te Bruinisse en in de Schutse te Burgh- Haamstede te merken dat de animo maar op een laag pit je stond. Deze landelijke bibliotheekdag wordt al voor het vierde jaar gevierd. Het was wel de eerste keer, dat het in het voorjaar werd gehouden en daar waren alle drie de woordvoersters wel over te spreken. Dit jaar werd ge kozen voor het thema Met een boek de zomer in. „Het voorjaar is een veel betere tijd en ook niet verkeerd rich ting de toeristen, want die komen in de zomer ook regelmatig een boek ha len", vertelt hoofd-bibliothecaresse Liesbeth Ossewaarde in Burgh- Haamstede. goed. In ieder geval gaat ze proberen om dat voor de zomer te realiseren. In Zierikzee hadden de leden een voor deeltje wat betreft de hoeveelheid te lenen boeken. Drie romans „In het verleden mocht men maar twee romans op een pasje lenen. Nu mogen ze er drie meenemen en dat is blijvend voor zowel de jeugd als de volwassenen lezers", aldus het hoofd Loth in Zierikzee Dit was voor de bi- bliotheedag nog wat beperkter in verband met de administratieve ver werking. „De boekenvoorraad is nu aangepast en we hebben een compu ter, dus gaat die verwerking allemaal wat sneller". Bij alle drie de bibliotheken is maar een geperkt aantal nieuwe le den gekorrten. Ergens hadden alle drie de bibliotheken het wel ver wacht, dat de belangstelling niet groot zou worden. In Bruinisse zijn heel de week al mensen naar binnen gelopen om lid te worden en kon ie dereen de tentoonstelling al bekij ken. „Maar de dag op zich heeft wei nig zoden aan de dijk gezet", vertelt bibliothecaresse L. Verbart uit Brui- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Motto De bibliotheken haddén allerlei' ïn: formatie over landen en dergelijke in een zogenaamde tentoonstelling, die was aangepast aan het motto Met een boek de zomer in - kom naar de bi bliotheek. Deze tentoonstelling heeft niet de nodige aandacht van het pu bliek gekregen. „Het ligt waarschijn lijk ook aan het weer en veel mensen hebben op zaterdag al wat anders te doen en je brengt deze dag tenslotte niet voor de leden, maar om de niet- leden te interesseren voor de biblio theek", aldus Liesbeth Ossewaarde. Toch is er volgens haar niet te wei nig aandacht geschonken aan de aan kondiging van deze landelijke dag. „Er hebben hier op het dorp overal affiches gehangen en zowel de lande lijke als de regionale kranten hebben er toch wel de nodige aandacht aan geschonken". De toerist heeft vol gens het hoofd aardig wat interesse in de bibliotheek van Burgh-Haam stede. „In de zomer komen er aardig Advertentie wat vakantiegangers naar binnen lo pen. Zelfs Duitsers. Daarom zijn we ook van plan om een speciale hoek in te richten waar een collectie boeken over Zeeland in ligt, want dat is wat door de toerist over het algemeen ge lezen wordt". Toeristen kunnen tegen afgifte van een geldige lezerskaart gratis boeken lenen. Zij krijgen in ruil een pasje van de bewuste leen-bibliotheek, dat bij de laatst keer boeken inleveren weer ingewisseld wordt voor de eigen lezerskaart. Toeristen zonder een gel dige lezerskaart betalen een borg som, waarvoor zij een pasje van de bi bliotheek krijgen. In de speciaal ingerichte hoek ko men óok boeken van Zeeuwse au teurs te liggen. De oudere mensen vragen daar nogaleens naar. In Zie rikzee is zo'n hoek ingericht en dat loopt volgens Liesbeth Ossewaarde Het was triest gesteld met de opkomst tijdens de bibliotheekdag. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Zierikzee constructeurs/installateurs Tel. 01110-12647 Julianastraat 40, 4301 NC ZIERIKZEE - Er dreigen grote problemen te ontstaan voor de Zeeuwse mosselvissers nu het ministerie van landbouw en visserij zonder overleg met het bedrijfsle ven heeft besloten de huur van mosselpercelen met ruim 300 procent te verhogen. Dat bleek in Goes tijdens de jaarvergadering van Zevibel, de Zeeuwese Vereniging voor Visserijbelangen. Volgens waarnemend voorzitter B. Schot van Zevibel, zal deze verhoging tot gevolg heb ben dat een aantal Zeeuwse mosselvissers ernstig in de financiële problemen raakt en activiteiten zal moeten beëindigen. voorts vraagt de commissie zich af of de komende jaren opnieuw een ver hoging van de huurprijs van mossel percelen valt te verwachten. De mosselsector heeft al een kort geding aangespannen tegen de staat over deze drastische huurverhoging. Ook de vaste Tweede Kamercommis sie voor de visserij maakt zich zorgen over deze kwestie. Voorzitter H. Eversdijk van deze commissie zei tij dens de vergadering dat de commis sie dit weekeinde vragen zal stellen over deze zaak aan de minister. Zo wil de commissie weten welke crite ria de minister heeft gehanteerd en Te kort gedaan De mosselvissers voelen zich ern stig tekort gedaan door deze maatre gel van de minister. Omdat er tegen over deze drastische verhoging De mosselvissers komen in een benarde situatie te zitten nu de huur van de mosselpercelen met 300wordt verhoogd. namelijk geen rechten staan. Men wil dat nu ook schriftelijk wordt vastge legd dat verlenging van de huurperio- de van mosselpercelen door de huidi ge huurder wordt gegarandeerd. Eversdijk zei dit een redelijke eis te vinden. Hij zei in dit verband echter op persoonlijke titel te spreken. De vaste Tweede Kamercommissie zal rond 4 mei na de uitspraak van de rechter in het kort geding zich met deze huurverhoging bezighouden. Het ministerie heeft het mosselbe drijfsleven inmiddels na de ontstane commotie uitgenodigd voor een ge sprek. Dat zal de komende of de vol gende week moeten plaatsvinden, zo bleek tijdens de vergadering van Ze vibel in Goes. Waarnemend voorzitter B. Schot van Zevibel heeft tijdens de jaarver gadering van deze visserijorganisatie gepleit voor beperking van de vistijd en het vaststellen van reële toegesta ne vangsthoeveelheden. Deze zouden hoger moeten zijn dan de huidige toe gestane hoeveelheden. Omdat uit de praktijk is gebleken dat de vis bestanden daardoor niet aangetast worden. Tijd Volgens Schot zou eenzelfde vistijd voor alle vissers binnen de EG moe ten gelden. In die tijd moet dan geen beperking gelden voor de bij vangsten, zodat deze in het vervolg niet meer zinloos dood overboord hoeven te worden gezet, maar gewoon aan wal kunnen worden gebracht. Dit zou de werksituatie aanzienlijk verbeteren en veel extra controle overbodig maken. De uitzichtloze si tuatie waarin de Nederlandse kotter sector momenteel verkeert zou daar mee sterk verbeterd kunnen worden, aldus Schot. De Zeeuwse visserij-gedeputeerde J. de Voogd zei tijdens de jaarverga dering van Zevibel in Goes ook niet gelukkig te zijn met de afbraak van de Nederlandse kottervloot door de druk van de andere lidstaten. Deze landen willen en hun quota vermeer deren en hun vloot verder opbouwen ten koste van de Nederlandse vloot. De Voogd wees in dit verband op de uitbreiding van de Engelse kotter vloot met meest in Nederland ge bouwde kotters. De Voogd vroeg zich af of in de onlang getroffen EG- structuurmaatregelen ten aanzien van de zeevisserij niet te veel het ac cent is gelegd op verruiming in plaats van capaciteitsbeheersing. Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basisvoor komfort en gezondheid. De Bedderie specialist geeft u graag persoonlijk advies. DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. HARINGVLIETPLEIN 4 ZIERIKZEE Tel. 01110-12946 WA> UQh Verwachting tot dinsdagavond: Meer bewolking Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur ongeveer 2 graden, mid- dagtemperatuur rond 10 graden. Ma tige noordoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 29 april: Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20 Mjn.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noordoost 4 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 april Zon op 06.20, onder 20.55 Maan op 14.51, onder 04.44 Volle Maan: 2 mei (01.41) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er komt meer bewolking maar het blijft droog. Langzaam dringt bewolking van de Noordzee naar het zuiden op. Dinsdag zijn er wolkenvelden waardoor de tempera tuur in de nacht minder laag wordt dan de voorgaande nachten. Overdag komt er nog niet veel ver andering in de temperatuur. Dit weer wordt bepaald door een hogedrukge- bied waarvan het centrum boven het noorden van de Noordzee ligt. Aan de zuidflank hiervan dringt iets vochti ger lucht ons land binnen, waardoor de bewolking ontstaat. Op iets langere termijn vormt zich in de bovenlucht een kleine storing die op het eind van de week het weer bij ons beheerst. ZIERIKZEE - In Poortambacht in Zierikzee werden vrijdag 22 april omstreeks 16.15 uur drie personen zonder enige aanleiding mishandeld door E. R. A. K. uit Nijmegen. De jongeman mishandelde twee vrou wen van 58 en 33 jaar en een jongen van 11 jaar. Alle drie de personen ko men uit Zierikzee. Een politieman in burger zag de mishandeling gebeuren en hield de jongeman met de assistentie van twee burgers aan. Tégen de jongen is proces-verbaal opgemaakt en hij werd later door zijn vader uit Nijme gen opgehaald. ZIERIKZEE - B. P. B. uit Ouwer- kerk deed bij de rijkspolitie in Zie rikzee aangifte van zijn gestolen per sonenauto, een blauwe Opel Record. Deze werd meegenomen tussen 20.45 en 23.45 uur bij Sporthal Onder dak aan het Groeneweegje in Zierik zee. De auto heeft een waarde van 17.500,-. BURGH-HAAMSTEDE - In ver band met een reeks inbraken in Burgh-Haamstede is de 31-jarige H. M. C. uit Rotterdam aangehouden. Hij zou ingebroken hebben in een ca ravan, een woning en in een groen- tenwinkel. De jongeman had de cara van van V. uit Gilze-Rijen, die op camping Duinoord aan Zee in Westenschouwen staat, opengebro ken en verbleef daar enige tijd. Vanuit de caravan zou hij in de wo ning van de familie K. zijn gegaan. Deze familie was op vakantie. Uit die woning aan de Zandweg heeft hij geld en geluidsapparatuur ont vreemd. Naderhand heeft hij bij groentenhandelaar M. uit Burgh- Haamstede twee kistjes fruit ont vreemd. De verdachte zit in voorlopi ge hechtenis en de goederen zijn door de politie in beslag genomen. H. M. C. was geen onbekende bij de politie. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag tussen 01.00 en 03.00 uur werd de per sonenauto van J. W. M. uit Zie rikzee gestolen. De auto stond aan de Schouwenbank in Zie rikzee. Het betreft een Merce des 190 E ter waarde van 40.000,-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1