Arbeidsbureau en sociale dienst samen op de bres voor langdurig werklozen VTv c Enthousiasme over alternatief plan voor parkeren aan Laone Parkeercapaciteit Bruse centrum blijft gemoederen bezig houden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pt Bi tr Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE SWO Bungalowpark De Stichting Welzijn Ouderen heeft een twee- De bouw van het recreatie-bungalowpark i de welzijnswerker nodig. (Pag 2). Brouwershaven vordert gestaag. (Pag 3). Peuters Voetbal Duits bezoek voor de peuterspeelzaal Kwibus Zeven verenigingen zijn begonnen aan de com- en de Jan Wouter van den Doelschool. petitie van het zomeravondvoetbal. (Pag 10). (Pag. 4). DONDERDAG 21 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24323 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De maker van het werk is heengegaan, doch het werk zelf blijft bestaan. Ovidius Het parkeerterrein aan de Renesser Laone. Mogelijk, dat er niet één struik hoeft te wijken RENESSE - De twaalf bewoners van de Laone te Re- nesse, die bezwaar hebben aangetekend tegen uitbrei ding van de parkeerplaats bij het sportveld, worden waarschijnlijk door de gemeente tegemoet gekomen. Tij dens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning werd door een ieder enthousiast gereageerd op een alternatief plan van WD-lid ir C. W. Veerhoek. Een plan, waarin geen enkele struik behoeft te wijken voor de extra parkeerplaatsen. De gemeente heeft enige tijd gele den ingestemd met uitbreiding van de parkeervoorziening aan de Laone. Gedacht werd aan zestig plaatsen. Maar volgens het plan moesten het nodige groen, dat deels als geluids wal voor de omwonenden dienst doet, wijken. En daar richten de bezwaren zich met name op. De parkeerplaats zou nooit vol zijn, de groenstrook ver vult de functie van een geluidswal, er treedt een verslechtering van het uit zicht voor de omwonenden op en het fraaie karakter van de omgeving zou door de uitbreiding danig aangetast worden. Wat Veerhoek tijdens de roverga- dering opperde was eigenlijk niet meer dan een herindeling van de be staande parkeerplaats, waarbij waarsch jnlijk wel een grasstrook verharf zal moeten worden. Door de parkef .stroken schuin te projecteren kunnfn de struiken blijven waar ze zijn f n veranderd er aan het uitzicht van de Laone-bewoners niets. vertraging ,,en dat wanorde dit jaar gehandhaafd blijft". Meerderheid Het voorstel voor uitbreiding van de parkeerplaats is door een meer derheid van de raad aangenomen, maar met enige tegenzin. Want de PvdA bijvoorbeeld heeft zich fel uit gesproken tegen het uitblijven van een oplossing voor de gevaarlijke uit rit. Ook J. W. Geleijnse (CDA) en J. van den Berge (RU) onderschreven deze stellingname nogeens tijdens de commissievergadering. Van den Ber ge zei zich zelfs niet gerealiseerd te hebben, dat de 'wal' tussen de wonin- Samenwerking begin deze maand officieel vastgelegd ZIERIKZEE - Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Goes, waaronder ook het arbeidsbureau in Zierikzee ressor teert en de Intergemeentelijke Sociale Dienst voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland werken vanaf 6 april nauw samen in het project Heroriënterings- gesprekken, dat onlangs van start is gegaan. Dit project beoogt de kansen op de arbeidsmarkt van langdurig werklozen door een individuele aanpak, een zogenaamd actieplan, te vergroten. Op Schouwen-Duiveland zijn de eerste potentiële deelnemers inmiddels voor een eerste gesprek opgeroepen. gen en de parkeerplaats zou verdwij nen. „Dat mag toch nooit?". Tevredenheid Alom tevredenheid dus over het al ternatief van Veerhoek, al moet een en ander nog wel op de haalbaarheid getoetst worden door de dienst ge meentewerken. Tot dat moment is er dus in feite nog niets zeker over de ontwikkelingen omtrent het parkeer terrein. De liberaal Veerhoek zei goe de hoop te hebben, dat de bezwaar den zich tevreden zouden stellen met zijn plan. „De bezwaren richten zich in feite met name alleen tegen het verdwijnen van het groen. Nu hoeft niet één struik te wijken". Betrokken Afgesproken is verder, dat de bewo ners van de Laone betrokken zullen worden bij verdere planvorming. Dit met het uiteindelijke doel nog deze zomer meer parkeerplaatsen te creë ren, want daaraan lijkt de gemeente niet te kunnen ontkomen. Alle leden waren het er over eens, dat contro leurs en een wegsleepregeling alleen dan zin hebben, als de automobi listen een alternatief geboden wordt. Die nauwre contacten tussen ar beidsbureau en sociale dienst zijn op Schouwen-Duiveland overigens niet geheel nieuw. Nog voordat er van rijkswege sprake was van een officië le samenwerkingsovereenkomst on derhielden het arbeidsbureau in Zie rikzee en de Intergemeentelijke Sociale Dienst contacten met elkaar via het IGG-project dat vorig jaar werd Opgezet om werklozen die zeven tot dertig maanden als werkzoekende te boek staan een steuntje in de rug te geven. Bovendien ontmoetten beide instanties elkaar twee jaar geleden al bij het van de grond krijgen van de Primair Beroepsgerichte Volwasse neneducatie, het PBVE. Wat die sa menwerking betreft lijkt Schouwen- Duiveland dan ook een voortrekkers rol te hebben vervuld. Overeenkomst Nadat de Stichting van de Arbeid en de Tweede Kamer de regering om extra aandacht voor langdurig werk lozen had gevraagd is het idee van sa menwerking tussen arbeidsbureau en sociale dienst, die op dit punt een ge zamenlijke verantwoordelijkheid hebben, ontstaan. Een idee dat overi gens ook in het WIGG-rapport naar voren komt. Die samenwerking zou niet via losse afspraken, maar in een officiële overeenkomst moeten wor den vastgelegd, waarbij heroriënte- ringsgesprekken het leidende princi pe zijn. De Intergemeentelijke Sociale Dienst, waarin alle Schouwen-Duive- landse gemeenten plus Sint Philips land vertegenwoordigd zijn en het Gewestelijk Arbeidsbureau in Goes hebben krap een week na het van start gaan van het project Heroriënte- ringsgesprekken een dergelijke sa menwerkingsovereenkomst gesloten. Deze samenwerking die nu formeel is vastgelegd moet tot uitdrukking ko men in het project Heroriënterings- gesprekken, dat zich richt op werklo zen die drie jaar of langer aan de bak proberen te komen. Afgaande op de landelijke cijfers is dat een niet te verwaarlozen groep. Ook werkzoe kenden (bij voorbeeld herintredende vrouwen) die kunnen aantonen gedu rende die termijn naar werk te heb ben gezocht kunnen van de mogelijk heden die dit project biedt gebruik maken. Fases Voor dit landelijke project dat tot 1 januari loopt trekt de regering 26, 5 miljoen uit, naast de vijftien miljoen die op tafel moet komen om extra personeel aan te kunnen trekken. In concreto betekent dat een bedrag van 450,- per werkloze die in de termen valt voor dit nieuwe en gemeenschap pelijke project dat uit een aantal „etappes" bestaat en waarvoor in de persoon van Gerard van der Wal een projectleider is aangetrokken. Het arbeidsbureau en de sociale dienst vervullen daarbij een eigen taak, maar wel binnen deze samenwer kingsovereenkomst. Opzet Om na te kunnen gaan wie in aan merking komt voor deelname aan dit project hebben medewerkers van de Intergemeentelijke Sociale Dienst en het Gewestelijk Arbeidsbureau de bakken doorgespit om te zien wie er voor deelname aan dit nieuwe project in aanmerking kwamen. Op grond van deze gegevens heeft de nieuwe projectleider Van der Wal samen met een bijstandsmaatschappelijk wer ker een eerste keuze gemaakt uit het aanbod van de langdurig werklozen. „Die eerste keuze was nodig om er gens een begin te maken" motiveert Van der Wal, die per week een dag op Schouwen-Duiveland verblijft, deze keuze. Op grond van motivatie en aanwezige kansen op de arbeids markt zijn in eerste instantie vijftig van de honderdtien langdurig werk lozen uitgekozen. Deze worden voor een zogenaamd oriënteringsgesprek uitgenodigd. Op grond van dat ge sprek (in sommige gevallen kunnen meer gesprekken gewenst zijn) moet de projectleider vast kunnen stellen waarom de betrokkene ondanks zijn inspanningen niet aan de bak kan ko men. Dat kan een niet voltooide of verouderde opleiding zijn, een be roep waarvoor nauwelijks nog vraag Oorsprong Het parkeerterrein aan de Renesser Laone is van oorsprong bedoeld voor de evenementen op het sportterrein. Gaandeweg heeft het terrein volgens S. Meerhof (algemene zaken) een an der - aanvullend - gebruik gekregen. Het winkelend publiek werd met toe stemming van de gemeente naar de Laone gedirigeerd. Conform het be staande bestemmingsplan, omdat de tweede functie van het terrein onder geschikt was en is aan de eerste; het opvangen van sporters. Maar met de uitbreiding van de parkeerplaats lijkt aan de onderge schikte rol van het opvangen van winkelend publiek een einde te ko men. En daarvoor is volgens de letter van de wet een bestemmingsplanwij ziging nodig. Dat was voor J. C. Hen- drike (PvdA) reden om te betogen, dat dit wijzigen alleen dan voorko men kan worden, als de bezwaarden tevreden gesteld worden en hun be zwaar intrekken. Voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, als burgemeester verant woordelijk voorde openbare orde, is er alles aan gelegen om een oplossing te vinden voor de parkeerproblemen in de badplaats. Met een artikel 19- procedure voorziet zij een ernstige Nog geen definitieve plannen omtrent muziektent BRUINISSE - „Iedereen wil zijn auto het liefst tot aan de toonbank rijden. Maar de mensen zullen er aan moe ten wennen dat ze in Bruinisse ook wel een stukje moe ten lopen". Dat was de reactie van burgemeester T. C. Hekman op vragen van D. Spelt uit Bruinisse tijdens de hoorzitting over de tweede fase van de herinrichting van het Bruse centrum. Hekman: „Tijdens de pieken is het verkeer gewoon niet op te vangen. Er is simpelweg geen ruimte voor". hebben de winkeliers te weinig moge lijkheden om hun waren uit te stallen en wordt er in de huidige situatie te weinig rekening gehouden met de voetganger". Op de hoorzitting in Bruinisse kwam duidelijk naar voren dat bewo ners en omwonenden van de Lange Ring in Bruinisse nog steeds moeite hebben met het plan om daar 24 nieu we parkeerplaatsen te realiseren. Met name het feit dat dat ten koste gaat van het groen stuit op weerstan den. Knelpunten Hoofd technische dienst P. van Be- veren schetste voor de aanwezigen in het kort nog even de opzet van het plan en benadrukte dat het draait om het oplossen van knelpunten. „Het centrum van Bruinisse vertoont nu weinig samenhang en vooral ook de parkeersituatie is rommelig. Verder Van Beveren stelde verder dat uit- gangspunt van het plan is om een be tere relatie tussen gebouwen en bestrating te realiseren. Verfraaiing dus zowel in het horizontale als in het verticale vlak. In de nieuwe opzet verdwijnen stoepen en trottoirs. De rijstrook wordt waar nodig begrensd door mid del van paaltjes. „Al is dat in dit ge deelte niet zo nodig", aldus Van Beve ren. „De Nieuwstraat is een en al paal en daar zullen we hier veel selec tiever in zijn". Van Beveren stelde verder dat het parkeerplein zoals men zich dat voorstelt met groen be grensd zal worden. Als alles doorgaat is het overigens ook de bedoeling dat er op de hoek Korte Ring/Kerkplein een boom komt te staan. Muziektent Definitieve plannen voor wat be treft de muziektent zijn er op dit mo ment nog niet, zo bleek uit de toelich ting van Van Beveren. Wel zijn er suggesties gedaan om in het geval van sloop van de oude muziektent op die plaats een fonteintje te realise ren. Hoewel de muziektent officieel niet binnen de tweede fase van de re constructie valt kwamen er vanuit het publiek toch nogal wat vragen over. R. S. Louw stelde dat men, nu er nog geen zekerheid is over wat er met de muziektent te gebeuren staat, in feite met een niet afgerond plan komt. „En dus loop je de kans dat straks die tweede fase weer veran derd moet worden", aldus Louw. S. A. Jumelet Azn drong ook aan op duidelijkheid omtrent het al dan niet voortbestaan van de muziektent en is, sollicitatievrees. Kortom een scala aan mogelijkheden die een baan in de weg kunnen staan. Actieplan Wanneer eenmaal is vastgesteld wat er precies aan schort moet Van der Wal samen met de werkzoekende tot een actieplan zien te komen. Dit actieplan bestaat uit een aantal stap pen die tot doel hebben de werkzoe kende aan een baan te helpen. Dat kan bijvoorbeeld een stukje scholing (her- of bijscholing) zijn, het gebruik maken van een van de vele regelingen die de laatste jaren in het leven zijn geroepen om de'positie van de werk zoekende op de arbeidsmarkt te ver beteren of een sollicitatietraining. Ook het opdoen van werkervaring via een speciaal project kan deel uit maken van zo'n actieplan, al naar ge lang de mogelijkheden die sociale dienst en arbeidsbureau hiervoor hebben. Uitvoer Wanneer dat „öp maat gesneden plan" eenmaal op papier staat is de taak van de projectleider ten einde en draagt hij de zaak over aan het ar beidsbureau of zo mogelijk ook de so ciale dienst, die belast zijn met de uitvoer van de gewenste activiteiten. Juist het feit dat bij voorbeeld het ar beidsbureau contact legt met een werkgever om in het kader van een speciale regeling een werkzoekende in dienst te nemen kan weieens van doorslaggevende aard zijn. Dit nieuwe project past qua werk wijze wel in het verlengde van de taak die het arbeidsbureau met na me in vroegere jaren vervulde en vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Deltagebied tot vrij- vroeg ook wat er precies gaat gebeu ren met het plateau voor de kerk: „Gaat dat nu weg of wat...?". Van Be veren antwoordde daarop dat wel een gedeelte van het plateau zal verdwij nen, maar dat het overgrote deel ge handhaafd zal blijven. De gemeente is nog in onderhandeling met het kerkbestuur over hoe een en ander er precies uit gaat zien. Meer of minder Vooral bij de kerk gaat ook het no dige groen verdwijnen en daar is men niet onverdeeld enthousiast over. Uit een eerdere hoorzitting, over het tota le reconstructieplan, bleek dat een aantal bewoners liever wat minder parkeergelegenheid en wat meer groen wil. Die mening weerklonk ook op de hoorzitting over de tweede fase van de reconstructie. Uitzonde ring daarop bleek D. Spelt. Spelt liet een heel ander geluid ho ren. Volgens hem vraagt men met dit plan om parkeerproblemen. Hij zou het liefst nog meer parkeerplaatsen gerealiseerd zien. Burgemeester Hekman liet in een eerste reactie blijken daar niet zo veel voor te voe len. Op de hoorzitting werd ook duide lijk dat het de bedoeling is dat de Bruse weekmarkt in de toekomst op het nieuw te creëren plein zal worden gehouden. Daarmee krijgt men meer ruimte tot zijn beschikking. Het is verder de bedoeling dat het door gaand verkeer zoveel mogelijk uit de Lange Ring geweerd gaat worden. „We moeten het zodanig inrichten dat men daar geen trek in heeft", aldus Van Beveren. WAÏ Verwachting dagavond: Koud en guur Morgen is het koud en guur. Het is echter wel droog. De wind wordt noordoost en is eerst zwak maar neemt in de loop van de dag toe tot matig. De temperatuur zal niet hoger komen dan 11 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 april: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: oost 5 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: oost 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 12 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 april Zon op 06.28, onder 20.50 Maan op 09.57, onder 03.18 Eerste Kwartier: 23 april (00.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uitloper van een ho- gedrukgebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen ligt het komende etmaal boven ons land. Van nacht zijn er opklaringen. In het bin nenland kan het kwik plaatselijk tot 3 graden dalen. Omdat de lucht nog vrij vochtig is en er vannacht weinig wind is kun nen er weer mistbanken ontstaan. Morgenochtend drijven van het noor den uit ook wolkenvelden het land binnen. Het blijft echter droog. De middagtemperatuur is ongeveer 15 graden. De wind is oostelijk en neemt toe tot matig, kracht 3 4. Daarbij wordt geleidelijk drogere lucht aangevoerd, zodat het weer een wat schraal karakter krijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1