/f54 C Meerderheid Westersehouwse raad zegt ja tegen komst van golfbaan Verplicht sluitingsuur moet overlast beperken Tweede fase reconstructie Br use centrum onderwerp op hoorzitting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding op noordelijke parallelweg pa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 19 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24322 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Shetlands Expo VVV Bowling De kudde Shetlands bij Slot Haamstede groeit De derde editie van de Zierikzeese Expo staat De VVV in Bruinisse lijkt er een gunstig jaar op Wim Tuk mag zich kampioen noemen van het De last die men goed weet te dragen, wordt licht. gestaag. (Pag 4). wederom voor de deur. (Pag 5). te hebben zitten. (Pag. 7). Renesser bowlingtoernooi. (Pag 9). Ovidius RU en twee leden PvdA-fractie tegen BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de meerderheid van de Westersehouwse gemeenteraad ligt komt er een golfbaan aan de Hogezoom te Burgh-Haamstede. Met dit raadsbesluit is de knoop na de nodige discussie doorge hakt en dienen bezwaarden zich elders te melden met hun grieven. Slechts twee leden van de PvdA en het RU- lid waren tegen de baan in het landschappelijk waarde vol gebied. Wel was een meerderheid van mening, dat de procedure geen schoonheidsprijs verdient. Problemen met de golfbaan hadden de liberalen bij monde van Veerhoek niet. ,,Er moet net als voor bijvoor beeld voetbalverenigingen ook ruim te zijn voor de golfsport. Wel moeten we constateren, dat het hier niet om een open toeristische attractie gaat. Je moet lid zijn om te golfen. Toch we gen de plussen voor de WD zwaarder Dat is gebleken tijdens de raads vergadering in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede Ondanks het 'he- kele' punt van de golfbaan was de be langstelling voor de vergadering minder dan gebruikelijk. Tijdens de vergadering bleek er verdeeldheid binnen de fractie van de PvdA. J. C. Hendrikse zei in tegenstelling tot zijn fractiegenoten niet bang te zijn voor aantasting van het landschappelijke gebied. „Wel stel je jezelf de vraag of de stichting niet beter had kunnen uitwijken naar een gebied met agra rische bestemming. Maar dan hadden de bezwaren net zo heftig en in een gelijk aantal geweest", aldus Hen drikse. Zijn fractiegenoot C. Verton dacht er duidelijk anders over. Problemen met de baan op zich heeft hij niet, maar de locatie zat hem maandag avond duidelijk dwars. Hij dichtte de Hogezoom een ontluisteringsproces toe, waaraan nog steeds geen einde gekomen lijkt te zijn". Verder vroeg hij zich hardop af hoe de plaatselijke bevolking eigenlijk denkt over de baan. ,,Ik heb veel negatieve geluiden gehoord en niet of nauwelijks posi tieve Onze besluiten moeten een maatschappelijk draagvlak hebben en dat is er volgens mij niet". Klakkeloos Verder verzette hij zich tegen het feit, dat het college klakkeloos zou hebben aangenomen ,,wat een vreem de meneer in Den Haag op papier zet". Hiermee doelde hij op het feit, dat de minister heeft ingestemd met het invullen van het beschermd na tuurgebied. Verton en G. J. W. van der Salm (eveneens PvdA) noemden de aantasting van het landschap 'onver teerbaar'. Nadat voorzitter J. L. Niemants- verdriet-Leenheer (die zichzelf meer dere keren voorstander heeft ge toond van de golfbaan - red) Verton had uitgelegd niet alleen te luisteren naar Den Haag, was het de beurt aan de VVD-er ir C. W. Veerhoek om zijn zegje te doen. ,,De gemeente moet de hand in eigen boezem steken en toe geven dat de voorlichting niet opti maal is geweest''. Als het aan Veer hoek ligt komen gemeente en be zwaarden nogeens bijeen om eikaars standpunten te verduidelijken. dan de minnen en stemmen wij in met de bestemmingsplanwijziging", aldus Veerhoek. Veerhoek ging in op enkele techni sche aspecten, zoals het vaker bespro ken grondwaterpeil. Maar op grond van rapporten baseerde hij zijn ge rustheid, mits de gemeente goede controle uitvoert. Nadrukkelijk stel de Veerhoek verder, dat de oefenbaan moet verdwijnen zo snel de golfbaan zelf is aangelegd. Dat was ook de me ning van Van der Salm, die na enig aandringen van de voorzitter de ga rantie kreeg, dat de oefenbaan inder daad niet langer dan de wettelijk be paalde termijn van vijf jaar blijft. Het college kan vijf keer één jaar toe stemming geven voor de golfbaan. Instemmen CDA-er J. W. Geleijnse ging niet in op de diverse aspecten van de golf baan en beperkte zich tot het instem men met de bestemmingsplanwijzi ging. J. van den Berge van de Refor matorische Unie (RU) dacht er geheel anders over. „Begrijpt U goed, onze fractie is niet tegen de golfbaan, maar wel tegen de locatie. Hiermee is het algemeen belang niet gediend. Het gaat hier om één van de laatste ongerepte gebieden en hopelijk is de hoorzitting niet voorniets geweest". Analyses De discussie omtrent de golfbaan was zakelijk zonder diepgaande ana lyses over de voors entegens. Iets wat al tijdens eerdere vergaderingen is gebeurd overigens.' Doordat slechts drie personen zich tegen de benodig de bestemmingsplanwijziging kant ten, was er geen hoofdelijke stem ming nodig. DEN HAAG - De voornemens van minister Brinkman (welzijn) voor op vang van zwerfjongeren zijn te vaag en schieten tekort. Die kritiek werd uitgeoefend door CDA en PvdA tij dens een uitgebreide commissiever gadering (UCV) over de jeugdhulp verlening. OOSTERLAND - Op de noordelij ke parallelweg van de Rijksweg N-59 .vond maandag ter hoogte van Oos- terland een aanrijding plaats waar bij de bromfiets en kleding van me juffrouw P. V. uit Bruinisse werden beschadigd. J. B. uit Oosterland reed met een bestelauto over de parallelweg in de richting Zierikzee en wilde rechtsaf slaan. Hij zou daarbij mejuffrouw P. V., die met haar bromfiets eveneens in de richting Zierikzee achter hem reed, niet hebben opgemerkt. Hij gaf de bromfietster niet de vrije door gang voor hij afsloeg. De bestelauto liep bij de aanrijding geen schade op. De bromfiets en de kleding van P. V. werden licht beschadigd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina' Zierikzeese CDA vindt vier uur te laat ZIERIKZEE - Nadat de afgelopen jaren de discussie over het opnieuw invoeren van een verplicht sluitings uur regelmatig binnen de Zierikzeese raadsgelederen oplaaide is sinds gisteren, maandag, de kogel door de kerk. De gemeenteraad ging tijdens zijn maandelijkse vergadering in het stadhuis unaniem akkoord met het opnieuw invoeren van een sluitingstijd voor de horeca. Wat de mogelijkheid betreft om via een vergunning de horeca-eigenaar de gelegenheid te geven om zijn zaak tot vier uur open te houden was alleen de CDA-fractie apert tegen. Nadat een ruime meerderheid bin nen de gemeenteraad van Zierikzee (alleen het RU-raadslid W. F. Spren- gelmeyer was indertijd tegen) in 1977 korte metten maakte met het ver plichte sluitingsuur, is dit punt na dien regelmatig aan de orde geweest tijdens raads- en commissievergade ringen. Aanleiding voor deze steeds opnieuw oplaaiende discussie vorm den de klachten van omwonenden van horecagelegenheden over kabaal, vandalisme en baldadigheid dat ko mende en gaande gasten in de late uurtjes veroorzaakte. Met name in de jaren '79-80, '84-85 en 1986 werd dit punt regelmatig aangesneden. Ook vorig jaar werd dit hete hang ijzer aan de orde gesteld. Op grond van het overleg met de rijkspolitie concludeerde een aantal fractievoor zitters dat een verplicht sluitingsuur een bijdrage zou kunnen leveren aan het voorkomen van kleine criminali teit en vernielzuchtige neigingen. Te gelijkertijd trok een aantal omwo nenden van een bar-discotheek bij de gemeente aan de bel, omdat hun nachtrust regelmatig door vrolijke en minder vrolijke feestvierders en stappers werd gestoord en wel in die mate dat de grenzen van het geduld van deze groep bereikt leken te zijn. Het opnieuw invoeren van een slui tingsuur bleek niet langer te voorko men te zijn. Na overleg met de rijks politie en de plaatselijke horeca werd gekozen voor het principe van een sluitingsuur met een ontheffingsmo gelijkheid. Over het tijdstip waarop de uitbaters hun gasten de deur zou den moeten wijzen alsmede de nade re invulling van het vergunningen- en ontheffingenstelsel liepen de menin gen van de fractievoorzitters aanvan kelijk uiteen. Uiteindelijk ging het merendeel akkoord met het voorstel om het sluitingsuur op 02.00 uur te stellen met daarnaast de mogelijk heid voor vergunninghouders om hun etablissement tot 04.00 uur open te houden. Dit omdat de politie dan ver wacht een beter toezicht uit te kun nen oefenen. Een uur Ofschoon alle fracties, zij het dat de RU dit slechts met een principiële kanttekening deed, akkoord gingen met het tijdstip van 02.00 uur en zich ook konden vinden in de mogelijk heid om via vergunningen de zaak langer open te houden, leverde dat laatste bij de CDA-fractie problemen op. Het CDA had liever gezien dat vergunninghouders hun zaak niet tot 04.00 maar tot 03.00 uur open mogen houden. Ook wethouder P. de Rijke WA> lS6f Biar Wethouder P. de Rijke: „Met de mo- gelijkheid om tot 04.00 uur open te zijn maken we ons er met een Jantje van Leiden vanaf jegens de burge rij (CDA) huldigt die mening, omdat zo zei hij tijdens een kort maar krachtig betoog er voor de burgerij van Zierik zee anders nauwelijks iets ten goede keert. Dat de voorgestelde regeling de gemeente een handvat biedt om de zaak in de hand te houden werd door hem betwijfeld. „Ik heb nu 37 keer dit idee van, een handvat over tafel horen rollen, nu, ik denk dat dat handvat met zware spijkers erin moet worden geslagen. Door die mogelijk heid om met een vergunning tot 04.00 uur geopend te zijn denk ik dat dat handvat slechts met punaises wordt vastgemaakt" constateerde de CDA- wethouder. vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Achter de wegtrekkende buienzone klaart het op en wordt met westelijke wind drogere maar koudere lucht aangevoerd, waarin het kwik niet verder dan 16 graden komt. De vrij krachtige westelijke wind neemt la ter af tot matig. Minimumtempera tuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 april: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 april Zon op 06.32, onder 20.47 Maan op 08.01, onder 01.25 21 april Zon op 06.30, onder 20.48 Maan op 08.53, onder 02.30 Eerste Kwartier: 23 april (00.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Oceaanlucht waarin flin ke opklaringen voorkomen, stroomt het komende etmaal via Zuid- Engeland naar ons land. In de ko mende nacht bevindt het oosten van ons land zich nog in vochtige, uit zui delijke breedten afkomstige lucht. Hierin kunnen zich mistbanken vor men. Mogelijk valt in de oostelijke provincies nog een bui. Overdag blijft het hoofdzakelijk droog. Vooral in de middag zal de zon zich laten zien. De langdurigste opklaringen worden in de kustprovincies ver wacht. De temperatuur wordt in de nacht niet lager dan een graad of 8. Op woensdagmiddag lopen de tem peraturen uiteen van 12 graden bij zee tot 16 graden meer landinwaarts. De wind is zuidwest, gedurende de nacht nog zwak. overdag overwegend matig. Mogelijk is de wind overdag in het westen van het land af en toe vrij krachtig. WASHINGTON - Amerikaanse en Iraanse strijdkrachten zijn op ver scheidene plaatsen in de Perzische Golf met elkaar in aanvaring geko men. De Amerikaanse marine be schoot twee Iraanse fregatten en bracht een ander Iraans oorlogsschip tot zinken. Op deze plaats zouden 19 parkeerplaatsen gerealiseerd moeten worden. Het overgrote aeei van ae oomen blijft staan, maar gras en struikgewas moeten verdwijnen. Minder parkeerplaatsen en meer groen BRUINISSE - In mei moet de gemeenteraad van Brui nisse een beslissing nemen over de tweede fase van de herinrichtingsplannen van het Bruse centrum. Van avond, dinsdag, staan de plannen ter discussie op een hoorzitting in het Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw aan de Deestraat in Bruinisse. In vergelijking met de plannen zoals die vorig jaar april werden gepresen teerd is de opzet van de tweede fase licht gewijzigd. Men he.eft een aantal parkeerplaatsen laten vallen ten gunste van wat meer groen in het centrum. van veel groen. In dé huidige situatie is het zo dat aan de Lange Ring, onge veer ter hoogte van Lange Ring 10, vijf parkeerplaatsen zijn. Verder zijn er nog negen parkeerplaatsen op de hoek Deestraat-Lange Ring. De geplande parkeergelegenheid langs de Lange Ring tegenover de kerk bleek op de hoorzitting vorig jaar mei een aantal mensen een doorn in het oog. In de gewijzigde plannen staan er op die plaats in plaats van 24 parkeerplaatsen 19 ge projecteerd. Dat neemt niet weg dat aanleg van die parkeerplaatsen toch ten koste zal gaan van het nodige groen. Het bestaande groen pal langs de Lange Ring blijft bestaan. Het grasveld en De tweede fase van de reconstructie omvat een gebied dat begrensd wordt door Korte Ring, Lange Ring en Kerkplein. Eén van de meest ingrij pende onderdelen van de reconstruc tie van dit stukje centrum is het uit breiden van de parkeergelegenheid. In de plannen zoals die oorspronke lijk gepresenteerd werden werd uit gegaan van het creëren van 24 nieuwe parkeerplaatsen. Tijdens een hoorzit ting vorig jaar mei kwam van de kant van de omwonenden nogal wat com mentaar om deze plannen. Groen Men maakte met name bezwaar te gen het feit dat aanleg van die 24 par keerplaatsen het einde zou betekenen de struiken dichter naar de kerk toe zullen evenwel moeten verdwijnen. Wel wil men, wellicht ter compensa tie, een aantal bomen planten bij de kerk. Bestrating Voor het overige draait het re constructieplan voor dit gedeelte van het Bruse centrum om verandering van het karakter van verschillende straten door aanpassing van de bestrating. Op het Kerkplein en in de Lange Ring stelt men een soort win- kelerf voor: een rijloper met aan weerszijden een molgoot. In de Korte Ring zou een molgoot moeten komen en wel in het midden van de straat. Deze straat zou loop straat moeten worden. Hetzelfde geldt voor de Ds. Waardenburg straat. Uit de plantekeningen blijkt ver der dat men het plan voor het creëren van een muziekplateau tegen de kerk heeft laten varen. Indien tot sloop van de oude muziektent zou worden besloten denkt men aan de bouw van een nieuwe muziektent op de hoek Lange Ring-Deestraat. Om dat te kunnen realiseren zouden er van de huidige negen parkeerplaatsen op die hoek vier moeten verdwijnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1