Sfeervolle ingebruikname van Grote Kerk Zierikzee Vervaging zondagsrust kost SGP-aanhanger veel functies Brandweerkorps Middenschouwen winnaar van provinciale wedstrijd c Saman b.v. ZELFBOUW PAKKETTEN C.V. !>v DE ZIERIKZEESCHE COURANT vyM*"- -ÜtL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 APRIL 1988 144ste jaargang Nr. 24321 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Sponsortocht Oranjevereniging Rij-instructeur Voetbal Negen fietsers uit Hatfield maakten een spon- Oranjevereniging Juliana uit Renesse bestaat Deze week in een dag op stap met een inter- De degradatiezorgen voor Mevo zijn nog niet sortocht naar Zierikzee. Zadelpijn, maar ook 50 jaar. Voldoende aanbieding om feest te vie- view met een 22-jarige rij-instructeur uit Brui- van de baan. De ploeg speelde thuis gelijk te- tevredenheid. (Pag 2). ren. {Pag 3). nisse. (Pag. 5). gen Kogelvangers. (Pag 7). De rede bedriegt ons, het geweten nooit. Rousseau OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Par tij (SGP) mag dit jaar dan zeventig worden, echte reden tot feestvreugde is er niet. De partij vindt steeds minder gehoor bij de grote fracties en de leden krijgen door een toenemende vervaging van de zondagsrust steeds minder mogelijkheden zich te ontplooien. Consequenties van de ontkerstende samenleving. SGP-Tweede Kamerlid mr dr J. X. van den Berg sprak erover tijdens een bijeenkomst van de Staatkundig Gerèformeerde Studievereniging Schouwen-Duiveland te Oosterland. en drie zetels is niet veel. Maar ons uitgangspunt is God's Woord en dat is zeer waardevol". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vele genodigden onder wie de Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien en burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs waren aanwezig bij de feestelijke ingebruikname van de Grote Kerk. Multifunctioneel gebruik sluit aan bij rol die kerk in 16e en 17e eeuw vervulde ZIERIKZEE - De Grote Kerk in Zierikzee is een nieuw leven begonnen, namelijk dat van een multifunctioneel gebouw waar zowel bijzondere kerkdiensten als concer ten en andere culturele manifestaties kunnen worden ge houden. Na tien jaar zwoegen en ploeteren, afbreken en opbouwen werd deze gedaantewisseling zaterdag ge vierd met een feestelijke bijeenkomst, waarbij ook de Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien en het col lege van b en w van Zierikzee aanwezig waren. Met deze feestelijke ingebruikna me van dit kerkelijke monument komt een einde aan een ingrijpende en kostbare restauratie (ruim 3,5 mil joen gulden) die ongeveer een jaar of tien heeft geduurd. Een opknapbeurt die niet alleen financieel heel wat zorgen voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken met zich meebracht maar waarbij ook de hulp van vele vrijwilligers onontbeerlijk bleek te zijn. „Restaureren is een geschiede nis van en met velen" kenschetste oud-voorzitter drs H. W. Hietkamp deze gezamenlijke inspanning om dit immense kerkgebouw voor de totale ondergang te behoeden. Ook de voor zitter van de plaatselijke commissie de heer H. M. van der Post, die als eerste het spreekgestoelte beklom wees de genodigden op de vaak be langeloze inzet van velen. Een extra woord van dank richtte Van der Post aan de provincie en de gemeente voor hun steun. Ook de bijdrage die streekarchivaris H. Uil aan het ge heel heeft geleverd door onder andere het geheel belangeloos samenstellen van een boekwerkje over het wel en wee van dit kerkgebouw door de eeu wen heen werd door de voorzitter van het plaatselijke comité onder de aan dacht van de aanwezigen gebracht. De totstandkoming van dit boek is mede dankzij financiële steun van de Slavenkas mogelijk gemaakt. De eer ste exemplaren van deze publicatie werden door de schrijver zelf aan de Commissaris van de Koningin en bur gemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee overhandigd. Ongerief Oud-voorzitter drs H. W. Hietkamp van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken greep in zijn rede terug op de in spanningen van de stichting om het gebouw dat tien jaar terug ten dode opgeschreven leek te zijn voor de toe komst te bewaren. ,,Wat bezielt ons om een bouwval voor een gulden te kopen en je daarvoor in te spannen? Wat bezielt mensen om zich bezig te houden met taai ongerief van reken werk en met tal van verdrietelijkhe den ten gevolge van steeds ingewik kelder procedures uit de regelge ving" kenschetste hij in het kort de restauratieperikelen. Hietkamp dook hierbij ook in het verleden door een vergelijking te trekken tussen de huidige restauratie en de herbouw in 1848. Die overeenkomst betrof met name het streven naar doelmatigheid en eerlijke eenvoud. Hietkamp zocht in zijn verhaal de diepere achtergrond van het restaure ren, dat zijns inziens meer inhoudt dan het opknappen en in stand hou den van het cultureel erfgoed. Het houdt volgens de oud-voorzitter in dat je bezig bent met het herstellen van gedachten en idealen die in steen zijn vervat. Bovendien zorgt het voor een stukje saamhorigheid door het gezamenlijk actie te voeren. „Restau reren is dan ook een geschiedenis van en met velen. En allemaal vrijwilli ger" memoreerde Hietkamp de inzet van velen. Ook het historische belang van het restaureren, zijnde het door trekken van de band van het verleden naar de toekomst werd door hem naar voren gebracht. Door de restauratie van deze kerk en die in Baarland heeft de Stichting Oude Zeeuwse Kerken haar bestaans- vervolg pagina 2 Van den Berg greep het jubileum jaar aan om de beginselen van de SGP in het oprichtingsjaar 1918 te be schrijven. Een periode, waarin vol gens hem de grote stromingen in Ne derland elkaar zochten in compro missen als het invoeren van het alge meen kiesrecht etcetera. Een grote groep mensen kon zich niet langer vinden in één van de bestaande par tijen. Deze politiek-daklozen richtten de SGP op onder aanvoering van ds Kersten. „Een christen mag zich op politiek terrein bewegen, omdat God's licht op alle terreinen moet schijnen". De SGP streeft naar absolute zeg genschap van God's Woord op alle le vensterreinen, het stellen van de overheid onder God's Woord, het rentmeesterschap en de strijd tegen de gewetensdrang. Verplichte vacci natie bijvoorbeeld en het sociaal ze kerheidsstelsel. Er zijn meerdere uit gangspunten, maar bovengenoemden zijn voornaam. Discussies Volgens Van den Berg werden er eertijds nog heftige discussies ge voerd in de Kamer naar aanleiding van vragen vanuit de SGP. „Men was het ook toen al niet vaak met ons eens, maar er werd geluisterd. Je merkt nu dat zelfs het luisteren steeds vaker achterwege gelaten wordt". Dat is voor Van den Berg ove rigens geen reden om de beginselen van de partij aan te passen. Mogelijk dat wel gedacht moet worden aan het uitleggen en ondersteunen van de uit gangspunten, zodat ze begrijpelijker gemaakt worden.' Maar de ontkerstening maakt het een partij als de SGP niet gemakke lijker. Onderzoek heeft uitgewezen, dat in Nederland meer dan 50% van de bevolking onkerkelijk zegt te zijn. Slechts 20% gaat min of meer regel matig naar de kerk. Net na de Twee de Wereldoorlog ging nog 70% naar de kerk. „Dat betekent een toene mende onbekendheid met wat de SGP voorstaat. Het SGP-geluid staat haaks op het moderne levensgevoel. De mens wordt norm in plaats van God's woord. Niets mag vandaag de Advertentie Zierikzee constructeurs/installateurs Tel. 01110-12647 Julianastraat 40, 4301 NC DEN HAAG - Tijdens een in Den Haag gehouden jongerendag van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) heeft SGP-fractievoorzitter Van der Vlies een lans gebroken voor herinvoering in ons land van de dood straf. Over gehele linie goede prestaties DREISCHOR - Het tweede brandweerkorps van Mid denschouwen is tijdens provinciale wedstrijden in de eerste klasse lage druk als winnaar uit de bus gekomen. De ploeg scoorde in Brouwershaven 1054 punten voor het blussen van een in scene gezette brand en het redden van een slachtoffer. Een tweede plaats was weggelegd voor het korps uit Duiveland dat 1042 punten behaalde. Beide korpsen hebben zich hiermee geplaatst voor de geweste lijke wedstrijden. langrijkste onderdeel vormde hierbij het redden van een (fictieve) werkne mer die zich volgens de eigenaar nog in het pand bevond. Behalve het in veiligheid brengen van dit slachtof fer moesten de brandweerlieden bin nen die gestelde tijdslimiet ook na gaan waar de brandhaard lag om uit breiding van de brand te voorkomen. Het laatste maar zeker niet het minst belangrijke onderdeel van de op dracht vormde het blussen van de brand. Die 25 minuten bleken voor het me rendeel der ploegen net haalbaar te zijn, alleen het korps Bruinisse en dat van de Koninklijke Zeelandia kwamen een paar minuutjes te kort. De verrichtingen van de manschap pen werden overigens niet alleen op tijd maar ook op de wijze van uitvoe ring beoordeeld. Op maar liefst 132 punten (waaronder kleding en pers luchtbediening) werden de prestaties van de manschappen geanalyseerd. Elf brandweerkorpsen uit de regio waren in de vroege morgen „uitge rukt" naar Brouwershaven waar dit jaar de provinciale wedstrijden in de eerste klasse lage druk werden ge houden. Een klasse waarbij, zo bleek na afloop bij de prijsuitreiking in het dorpshuis van Dreischor, hoge eisen worden gesteld aan de brandweer mannen. Juryvoorzitter D. de Kok sprak dan ook van een buitengewoon pittige wedstrijd, hetgeen ook door wedstrijdleider C. Schout werd on derschreven. Slachtoffer Rond de klok van half negen wer den de Brouwenaren „opgeschrikt" door een (in scene gezette) brand in de vroegere garnalenpellerij van F. Jan sen aan de Poortdijkstraat en een le ger brandweerlieden in vol ornaat. Deze kregen van de wedstrijdleiding precies vijfentwintig minuten de tijd om deze vuurzee te b-jlwingen. Be- Die prestaties van de deelnemers werden na afloop tijdens een gezellig onderonsje in het dorpshuis van Drei schor nog eens doorgelicht door de voorzitter van de jury, D. de Kok. De ze sprak mede namens de andere ju ryleden zijn tevredenheid uit over de inzet en het niveau van de deelne mende ploegen. Die mening deelde ook burgemeester C. Slabhekoorn van Brouwershaven, die de prijsuit reiking voor zijn rekening nam en wedstrijdleider C. Schout. Deze laat ste beoordeelde de geleverde presta ties als ruim voldoende en sprak bo vendien de hoop uit dat de Schouwen- Duivelandse brandweerlieden op de zelfde weg voort zullen gaan. Ondanks die volle tevredenheid over de kwaliteit van de elf teams wa ren er volgens De Kok hier en daar nog wat zaken die voor verbetering vatbaar zijn. Met name aan het persluchtwerk kan door een betere ademhaling nog het een en ander worden bijgeschaafd. De jury had bij een aantal deelnemers geconstateerd dat deze door een te oppervlakkige ademhaling sneller dan nodig ver moeid raakten. Ook het verkennen van de brandhaard verliep volgens De Kok en de zijnen niet bij elk team even gladjes. Extraatjes Gezien het twintigjarig bestaan van de Kringvereniging van Brand weer Bevelvoerders op Schouwen- Duiveland was er aan de yijsuitrei- dag de uitleving van de mens in de weg staan". Van den Berg noemde het veront rustend, dat deze visie door de meer derheid in de Tweede Kamer wordt gehuldigd. Dat heeft consequenties voor allen, die bijvoorbeeld de SGP (of andere klein-rechtse partijen) aanhangen. De zondagsrust wordt steeds vaker aangetast. Van den Berg sprak over de persconferentie met be trekking tot G. J. Heijn, de ontrui ming van een Rotterdamse wijk in verband met een bom; op zondag om het bedrijfsleven niet te benadelen. „Het CDA zet nu het hek open voor zondagswerk en mede daardoor wor den veel functies voor mensen uit on ze kring niet meer bereikbaar". Het is volgens Van den Berg de taak van de SGP om te werken tegen de verdere ontkerstening. Moedeloos heid mag geen reactie zijn op de ont kerstening. Dat de partij slechts drie zetels heeft in de Kamer, zegt volgens Van den Berg zeker niet alles. „Na tuurlijk, we zijn een politieke partij mr PÊ Bii-r Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Wolkenvelden Boven Frankrijk ontwikkelt zich een actieve storing die langzaam naar het noorden trekt. Wolkenvelden en vooral later op de dag een toenemen de buienkans. De wind is matig uit zuidelijke richtingen. Minimumtem peratuur komende nacht 10 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 april: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min/temp': 10 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 april Zon op 06.34, onder 20.45 Maan op 07.24, onder 00.05 Eerste Kwartier: 23 april (00.32) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ons land ligt het komen de etmaal nog in een zuidelijke stro ming. Hiermee wordt in eerste in stantie nog warme lucht vanuit Frankrijk naar onze omgeving ge voerd. In de komende nacht is de wind zwak. Tijdens opklaringen kun nen zich dan weer mistbanken vor men. Dinsdag begint de dag na het op trekken van deze mist met enkele zonnige perioden. In de loop van de dag nadert ons vanuit het zuiden een storing. De kans op buien, mogelijk met onweer, neemt in de loop van de middag toe. king in het dorpshuis van Dreischor een extra tintje gegeven. Voor ieder korps en elk jurylid was er deze keer een vaantje en een plaquette, terwijl voor deze gelegenheid ook de oude traditie van de bevelvoerdersprijs weer van stal was gehaald en er even eens een prijs beschikbaar was voor de beste pompbediende. De eerstge noemde onderscheiding ging naar de uiteindelijke winnaar, het tweede team van Middenschouwen, terwijl de Duivelandse ploeg, die met 1042 punten uiteindelijk op de tweede plaats zou eindigen de prijs voor de beste pompbediende in de wacht wist te slepen. Beide ploegen hebben zich door deze prestatie gekwalificeerd voor de gewestelijke wedstrijden. Minder fortuinlijk liep het af voor het eerste korps van Middenschou wen. Deze ploeg scoorde weliswaar een gelijk aantal punten als Duive land (1042) ma ar kwam op grond van de technische beoordeling uiteinde lijk als derde uit de bus. Uitslagen De volledige uitslag ziet er als volgt uit: 1. Middenschouwen 2: 1054 pun ten. 2. Duiveland: 1042 pnt. 3. Mid denschouwen 1: 1042 pnt. 4. Brou wershaven: 1036 pnt. 5. Zierikzee 1: 1016 pnt. 6. Westerschouwen 2: 1015 pnt 7. Westerschouwen 1: 1011 pnt. 8. Zierikzee 2: 991 pnt. 9. Dreischor: 908 pnt. 10. Bruinisse: 902 pnt. 11. Ko ninklijke Zeelandia: 827 pnt. De verrichtingen van de brandweermannen tijdens de provinciale wedstrij den in de eerste klasse lagedruk brachten aardig wat nieuwsgierige Brouwe naren op de been. v 1 A Tweede Kamerlid bekritiseert ontkerstening

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1