'Grootschalige ontwikkeling Jans beter voor middenstand Neeltje in regio' Parkeerproblematiek Westerschouwen nog voor zomer aanpakken Enthousiasme bij Riflex modeshow streeknieuws De Staatsloterij PvdA ziet ontwikkeling speerpunt Brouwersdam momenteel niet zitten Biefstuk en ommelette, maar geen poffertjes Vergadering bestuur van Beatrixschool BEZORG(ST)ER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 april 1988 Nr. 24319 5 PvdA-statenfractieleden in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - ,,De horeca en de detailhandelbedrijven op Schouwen- Duiveland zijn meer gebaat bij een grootschalige ontwikkeling van Neeltje Jans dan lij een beperkte opzet van de recreatieve mogelijkheden op dit voormalige eiland. Vooral wanneer het seizoensverlengende aspect van Neeltje Jans voldoende wordt uit gebuit". Die mening bracht het PvdA-statenlid Jan Mijnsbergen uit Arnemuiden naar toren in Burgh-Haamstede. Mijnsbergen kwam met nog tien (van de in totaal veertien) leden van de PvdA-fractie in het provinciaal bestuur naar De Schutse vanwege een thema-avond die werd georganiseerd door de afdeling Westerschouwen van de PvdA. Men sprak over de gevolgen van de Oosterschelde Stormvloedkering voor ontwikke lingen op Schouwen-Duiveland. De avond werd bezocht door ongeveer twintig belang stellenden. Jan Mijnsbergen sprak over de in vloed die de diverse plannen met ïleeltje Jans kunnen hebben op de re- fio. Het statenlid uitte daarbij duide- ijke voorkeuren. De plannen van het Departement voor Nijverheid en Handel om op het voormalige werk- eiland verblijfsrecreatie en jachtha vens te maken keurde hij pertinent af. ,,Dat is voor ons onbespreekbaar. Dergelijke plannen horen niet thuis in dat gebied. Zij zouden de uit gangspunten van het Beleidsplan Oosterschelde teveel geweld aan doen. De prioriteiten liggen bij het milieu en de visserij". Uitstraling Hoewel Mijnsbergen ook mogelijke negatieve gevolgen als grote ver keersdruk en toenemende criminali teit onderkende, sprak hij zich uit voor de plannen van Louis van Gaste ren en het slufterplan dat in samen werking met natuurbeschermings organisaties is ontwikkeld door Pro vinciale Waterstaat van Zeeland. Maar dan zonder uitgebreide horeca en winkelvoorzieningen op het ei land zelf. „In tegenstelling tot een be perkte recreatie-ontwikkeling zorgt de uitvoering van de plannen van Van Gasteren en de natuurbeschermings organisaties voor een trekker met een enorme uitstraling. Ook naar het buitenland. Een elkweer-voorziening van de bovenste plank". Als voordeel hiervan voorzag Mijnsbergen een for se toename van de verblijfsrecreatie r op Schouwen-Duiveland. Als voorwaarde stelde hij dat er door de horeca en detailhandel alert op de plannen met Neeltje Jans moet worden ingespeeld. „Vooral wat de kwaliteit van de bedrijven betreft. Ook buiten het directe hoogseizoen moeten de voorzieningen aantrekke lijk zijn. Vooral de camping. Deze moeten meer bieden dan een eenvou dig en goedkoop verblijf voor strand- bezoekers. Goede voorzieningen zo dat ook bij regen en minder warm weer het verblijf nog aangenaam kan zijn. Wanneer deze mogelijkheden worden uitgebuit zal er een duidelijk seizoen-verlengend effect kunnen uitgaan van Neeltje Jans". Hij voor zag ook een positief effect voor de Brouwse horeca door het ontwikke len van Port Zélande aan de noordzij de van de Brouwersdam waarmee on langs een start werd gemaakt. PvdA-statenlid Ab Schuiling gaf een overzicht van de veranderingen van het gebruik van de wegverbin dingen door de opening van de weg over de Stormvloedkering en het eco nomisch effect dat de verwachte toe name van het toerisme met zich zal meebrengen. „Schouwen-Duiveland heeft met zijn mooie omgeving sterke troeven in handen. Het is alleen de vraag of het mogelijk is de toerist zo veel keuze te bieden dat hij de meeste tijd op het eiland doorbrengt". Vol gens Schuiling zijn goede adviezen en goed ondernemersschap de voor waarden om dit te bereiken. Hij was van mening dat de verwachte omzet daling voor de middenstand waar over in het rapport van het RBOI (dat de effecten dan de weg over de Storm vloedkering onderzocht) sprake is, mede afhangt van de wijze waarop men al dan niet voldoende assorti ment kan bieden. Niet optimistisch Statenlid Nico Filius hield een uit eenzetting over de wijze waarop de wegen op Schouwen-Duiveland kun nen worden aangepast aan de ver wachte grotere toeristenstroom. Hij was daar niet optimistisch over. „Een knelpunt is de weg tussen Zierikzee en Haamstede waarvan het beheer overgaat van het provinciaal bestuur naar het rijk. Het rijk heeft het plan om pas in 1997 te gaan bekijken of er eventueel een autoweg van gemaakt moet worden. Het voor die tijd aan leggen van een parallelweg voor het landbouwverkeer zou al een oplos sing zijn. Maar daar wil men pas aan denken als het verkeer twee jaar lang ,44.000 of meer voertuigen per det- maal bedraagt". Momenteel is dat 9.000 per etmaal en in het zomersei zoen 15.000 per etmaal. Tijdens de discussie over dit onder werp wees PvdA-raadslid van Wester schouwen J. Hendrikse erop dat de drukte op de weg nu al voor grote problemen zorgt voor de bevolking. „De weg is maar zes meter breed, ter wijl het voorschrift zeven meter is. En al het landbouwverkeer komt er rechtstreeks op uit". Filius was al even pessimistisch over het realiseren van een rondweg om Renesse en het poldertracé dat rechtstreeks moet aansluiten op de weg over de kering en zo de Kraye- steinweg zal ontlasten. „De rondweg bij Renesse komt pas in 1994 aan de orde en ik zie niet gebeuren dat het poldertracé binnen tien jaar wordt verbeterd". PvdA-statenlid Jan Mijnsbergen denkt dat een grootschalige ontwikkeling van Neeltje Jans een gunstige invloed kan hebben op de horeca en detailhandel op Schouwen-Duiveland. RENESSE - Dat in de pof fertjeskraam aan de Renesser Hogezoom van alles verkocht wordt behalve poffertjes en pannekoeken heeft het Westér- schouwse commissielid mid den- en kleinbedrijf, A. M. Ver seput, verbaasd. „Je kunt er alles krijgen van biefstukfriet tot een ommelette, maar pof fertjes dat gaat niet. Mag dat eigenlijk wel?". Daarop was tijdens de verga dering geen pasklaar antwoord te geven. De drank- en horeca- wet bepaalt, dat bijvoorbeeld in de poffertjeskraam wel twee warme componenten tegelij kertijd mogen worden geser veerd. Friet en biefstuk oké, maar erwtjes erbij levert pro blemen op. Dat er geen poffer tjes verkocht zouden worden, verbaasde voorzitter A. J. Pad mos, die toezegde een en ander na te willen gaan. Op de opmerking van Verse- put, dat de kraam de nodige ex tra vierkante meters in ge bruik heeft (in strijd met de afgegeven vergunning) werd een bevredigend antwoord ge geven. De eigenaar is hiervan op de hoogte gesteld en heeft toegezegd de benodigde vier kante meters in te leveren. RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen moet nog voor de komende zomermaan den noodmaatregelen treffen om te voorkomen, dat er een parkeerchaos ontstaat in Renesse en Burgh-Haam stede. Het aantal voertuigen neemt met 50% toe ten op zichte van vorig jaar, toen de problemen al niet van de lucht waren. Dat is de unanieme stellingname van de Westerschouwse commissie midden- en kleinbedrijf. Op de agenda van deze onlangs ge herstructureerde commissie stond de notitie betaald parkeren. Hierover is al eerder in diverse commissies ge sproken. Maar de commissie midden- en kleinbedrijf had niet zozeer be hoefte aan een discussie over het lan ge termijnbeleid, alswel het vinden van een snelle oplossing voor de ko mende zomermaanden. Dat het aantal voertuigen de ko mende zomer met zo'n 50% gaat toe nemen werd gesteld door commissie lid J. W. de Jonge (namens de beide VVV's). De commissie volgde zijn pleidooi voor een snelle oplossing, waarna voorzitter A. J. Padmos de le den toezegde dit mee terug te nemen naar het college. Idee Tbch werd ook gesproken over het RENESSE - Ongeveer 150 belangstellenden waren aanwezig bij de modeshow van Riflex Mode in Renesse. Zeven mainequins en twee dressmen presenteerden enkele tientallen modellen van de kleding die deze zomer het mode beeld kan pa an bepalen. De show werd voor de vierde maal gehouden en deze keer had de eigenaresse van Riflex Mo de ie ijssalon La Campagne uitgezocht als decor om het zomerassortiment van haar zaak te presenteren. Omdat daar meer sfeer en ruimte is". Door de enthousiaste reacties van het publiek werd die sfeer nog verhoogd. Eigenaresse An nie Lemsom trad zelf op als ladyspeaker. Zij gaf toelichting bij een zeer breed assortiment dat zowel vrije tijdskle ding tienermode als mode voor de iets oudere klanten omvat. De kleuren voor deze zomer omvatten vier verschillen de croepen. De harde, ofwel Olympic kleuren, de marine-look waarbij de nadruk op donkerblauw in combinatie met witligt. De kakie-kleuren en de pastelkleuren. Wijde rokken deze zomer maar ook een aantal strakke rokken met loof split. ,,Weer meer dan vorig jaar". De roklengte varieert van ruim boven de knie bij jonge meisjes tot onder de knit bij de iets oudere vrouw. Ondanks deze ruime keuze in roklengtes is duidelijk dat de rokken tn het algemeen wat korter worden. Riflex Mode toonde voor de heren sportieve kostuums met wijde blazers en veel vrije- tijdtkleding waarbij jeans een grote rol speelt. De kapsels van de mannequins werden verzorgd door Wout Lokker coiffure uit Noordwelle en de make-up door drogisterij Bella Donna uit Renesse. Beide bedrijven verzorgden ook een demonstratie. AMSTERDAM - Het openbaar mi nisterie in Amsterdam is bezig met een onderzoek naar een koffiefraude waarbij mogelijk ook Nederlanders betrokken zijn. Officier van justitie mr. L. de Wit in de hoofdstad heeft dit desgevraagd meegedeeld. In ieder ge val een, maar vermoedelijk meer Ne derlanders worden volgens De Wit er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het vervalsen van cog nossementen (eigendomsbewijzen van scheepsladingen) voor partijen koffiebonen. parkeerprobleem in zijn algemeen heid en het idee om betaald parkeren in te voeren. J. W. Geleijnse (midden stand Burgh-Haamstede) en A. M. Verseput (middenstand Renesse) ga ven beiden te kennen weinig te voe len voor betaald parkeren als zoda nig. Geleijnse zei dat de middenstan ders wel wilden praten over een even tuele betaald parkeren-regeling, waarbij bewaking van de voertuigen gegarandeerd zou worden. Verseput sprak zich uit voor een blauwe zone. De commissie behoefde niet tot een standpuntbepaling te komen en dat gebeurde dus ook niet. Dat het invoe ren van het betaald parkeren in zijn volledigheid nog geruime tijd op zich zal laten wachten, wordt steeds dui delijker. Ook het probleem, dat par- keermeters wellicht een verschui ving van de problemen naar de woon kernen zal geven, wordt door de com missie niet onderschat. ZIERIKZEE Hit 'm or lose De Zierikzeese popgroep Under Li cense is een van de negen groepen uit Zeeland die zijn doorgedrongen tot de voorrondes van het Hit 'm or lose popfestival. Dat houdt in dat de groep op zaterdag 16 april mag optre den in de Piek te Vlissingen. Een van de drie plaatsen in Zeeland waar de voorrondes worden gehouden. Ook in Brogum te Zierikzee wordt een voor ronde gehouden waarbij drie groepen zich presenteren in de hoop door te dringen tot de finale van het festival. De voorronde in Brogum is op zater dag 14 mei en begint om 20.30 uur. NCVB De afdeling Zierikzee van de Ne derlandse Christenvrouwen Bond houdt woensdag 20 april haar leden vergadering in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Vanaf 20.00 uur spreekt da. J. van Zoelen uit Dreischor, die als geeste lijk verzorgster werkzaam is in de Corneliastichting te Zierikzee. Forum werkgelegenheid De afdeling Schouwen Oost van de Christelijke Federatie Overheidsper soneel (CFO) en de CNV-afdelingen op Schouwen-Duiveland houden op dinsdag 26 april een ledenvergade ring waarbij een forumdiscussie over de werkgelegenheid op Schouwen- Duiveland is. In het forum zitten het Zierikzeese raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, de directeur van het arbeidsbureau H. H. Pastoor en de districtsbestuurder van het CNV Zeeland L. Q. Phernambucq. Tijdens de ledenvergadering worden verder de heren P. Berrevoets, J. Fiere en L. Izebout gehuldigd vanwege hun jubi leum bij de CFO. De ledenvergade ring wordt gehouden in het CJV- gebouw De Driehoek te Zierikzee en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE/BRUINISSE BURGH-HAAMSTEDE Bibliotheekdag Zaterdag 23 april wordt in biblio theek De Stolpe te Zierikzee én in de beide filialen van de bibliotheek te Bruinisse en Burgh-Haamstede aan dacht besteed aan de landelijke bi bliotheekdag. Die wordt dit jaar voor het eerst in het voorjaar gehouden. De bibliotheken vestigen er de aan dacht op dat zij ook alle toeristische informatie in huis hebben. Camping en hotelgidsen, taalgidsen, reisgid sen en boeken om mee te nemen op vakantie. De filialen in Bruinisse en Burgh-Haamstede zijn ter gelegen heid van de bibliotheekdag speciaal op die zaterdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur. ZIERIKZEE - De 780e Staatsloterij, le trekking 13 april 1988, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 prijzen van 25.000, 20 prijzen 200 prijzen 2.000 prijzen 2.000 prijzen 2.000 prijzen 20.000 prijzen 20.000 prijzen 200.000 prijzen 200.000 prijzen van van van van van van van van van 5.000, 1.000, 250, 100, 100, 50, 50, 15, 10, op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle lotnummers 019963 lotnummers 002125 eindcijfers 2183 eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers 048 099 178 27 67 5 0 'Gs willen ontwikkeling wel om rijksgelden binnen te halen BURGH-HAAMSTEDE - „Wij willen met de ontwik keling van het speerpunt Brouwersdam wachten tot is gebleken hoe Port Zélande op de Kabbelaarsbank draait. Maar gs wil het gebied wel al op korte termijn ontwikkelen". PvdA-statenlid H. Venekamp uitte tij dens een thema-avond over de invloed van de Ooster- scheldekering op de ontwikkelingen op Schouwen- Duiveland kritiek op het provinciaal bestuur. De bijeen komst werd georganiseerd door de PvdA-afdeling Wes terschouwen. „Gs hanteren een slecht uitgangs punt voor de ontwikkeling van het speerpunt Brouwersdam. Zij zijn er in de eerste plaats op uit om via het speerpunt geld van de rijksoverheid binnen te krijgen". Uit de woorden van Venekamp bleek dat de PvdA- fractie in het provinciaal bestuur een heel ander grondbeginsel hanteert. „Wij vinden dat de natuur vanaf de Brouwersdam langs de Rampweg moet blijven zoals het nu is. En dat in het gebied niet meer toeristen moe ten worden aangetrokken. Het is be ter eerst eens even af te wachten w<jt het effect is van het grootschalige re- creatieproject op de Kabbelaars bank". De PvdA vreest dat het hele gebied langs de Rampweg wordt 'dichtgeslibd' met campings als het speerpunt wordt ontwikkeld. „Gs wil het gebied gebruiken om de West hoek te ontlasten. Als een compensa tie. Daar zijn we op zich niet op tegen. Maar er komt wel degelijk een uit breiding van de recreatie bij en dat zien we niet zitten". G. J. W. van der Salm, het PvdA- raadslid in de raad van Westerschou wen, wees er tijdens de discussie op dat de meerderheid van de raad van Westerschouwen er niet over peinst om het gebied tot ontwikkeling te brengen. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Beatrixschool te Zierikzee komt vrijdag 15 april, morgen dus, bijeen in het schoolgebouw aan de Gracht- weg. De vergadering begint om 15.00 uur. Op de agenda staan ondermeer de voorbereidingen voor de begroting 1988, de doorbetaling van de rijksuit kering voor culturele vorming aan de gemeente Zierikzee, vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke rege ling en enkele mutaties in het leer krachtenbestand. Wij vragen per 2 mei a.s. voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in NOORDWELLE. Aanmelden ..Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee. lel. 01110-16551.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5