OLIESTÖOKINSTALLATJES 'Jullie moeten goed voor de bomen zorgen, dan zorgt gemeente meer komen' Open avond Grote Kerk DEURWMPg Zeeland houdt zeven waterschappen Snelheids controle op N-59 bij Nieuwerkerk Verkeers controle Grevelingendam ZIERIKZEE - In aansluiting op de officiële heringebrvik- name van de Grote Kerk bij de Dikke Toren te Zierikzee wordt 's avonds van 19.00 tot 21.00 een open avond gehouden in het gerestaureerde gebouw. De plaatselijke commissie en eigenaar van de kerk, de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken wil daarmee alle belangstellenden in de gelegenheid stellen het fraai gerestaureerde interieur te bekijken. Basisschoolleerlingen Noordwelle Serooskerke, Zierikzee, Bruinisse, Renesse en Haamstede planten bomen in het kader van Boomfeestdag Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 Vakkundig plantwerk iti Zierikzee, nabij het Kaaskenswater. DEN HAAG - Jachtvliegers bij de Koninklijke Luchtmacht en piloten van de Marineluchtvaartdienst krij gen een lange contractduur, opdat zij minder snel kunnen overstappen naar de beter betalende burgerlucht vaart. ZIERIKZEE - De fusie van de Zeeuwse waterschappen gaat defini tief niet door. Er zullen zeven water schappen blijven, maar de onderlin ge samenwerking op het gebied van het waterkwaliteitsbeheer zal groter worden. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn dit overeengekomen na dat ze de samenwerkingsplannen van de waterschappen zelf hebben bestudeerd. Gedeputeerde staten van Zeeland wilden aanvankelijk het aantal Zeeuwse waterschappen terugbren gen van zeven tot twee. Een voor bo ven en een voor onder de Westerschel- de. Dat leidde tot forse protesten van de zijde van de waterschappen en ook de Zeeuwse staten waren niet geluk kig met het idee. De zeven water schappen zullen nu zelfstandig blij ven. Wel zullen ze voor onderzoek aangewezen blijven op het laboratori um van de Watermaatschappij Zuid- west-Nederland te Tfemeuzen. Daarnaast gaan de drie water schappen in Zeeuws-Vlaanderen sa menwerken op het gebied van het wa terbeheer. Dat doen ook het Water schap Walcheren, Schouwen-Duive- land, Tholen en Sint Philipsland. Het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland denkt volledig zelfstandig te kunnen blijven opereren. De staten van Zeeland zullen in ju ni van dit jaar beslissen of ze ak koord kunnen gaan met de nu geko zen oplossing. NIEUWERKERK - Bijna 220 be keuringen wegens te hard rijden. Dat was de oogst van een verkeerscontro le door de rijkspolitie Schouwen- Duiveland in samenwerking met de verkeersgroep van de rijkspolitie Middelburg. De snelheidscontrole werd woens dag tussen 8.30 en 14.30 uur gehouden op de parallelweg naast de rijksweg N-59 tussen Bruinisse en Nieuwer kerk. Vanwege werkzaamheden aan het wegdek van de N-59 wordt het verkeer gedurende twee weken omge leid over de parallelweg. Vanaf de stoplichten bij Nieuwerkerk tot de Pleisterplaats bij Oosterland. Vol gens de politie wordt daarbij op de parallelweg veel te hard gereden. Dat bleek ook tijdens de controle waarbij men de snelheid van in totaal 1205 voertuigen naging. Precies 219 daar van bleken harder te rijden dan de toegestane 50 kilometer per uur. Vol gens een politiewoordvoerder va- rieërde de snelheid van de bekeurde voertuigen van 64 tot 99 kilometer per uur. BRUINISSE - In samenwerking met de verkeersgroep heeft de Rijks politie Schouwen-Duiveland dins dagmorgen tussen 9.30 en 12.30 uur een verkeerscontrole gehouden op de Grevelingcndam. Daarbij werden veertien automobilisten bekeurd en een auto van de weg af genomen. Bij een willekeurige controle van dertig voertuigen maakte de politie proces-verbaal op vanwege de volgen de onregelmatigheden. Twee auto's hadden gladde banden, twee verkeer de kentekens, twee auto's reden on verzekerd rond. Een auto bleek on voldoende verli'chting te hebben, een vrachtwagen was overbeladen en een had een te lange lading. Een auto bleek geen geldig APK-keuringsbe- wijs te hebben en bij een ontbrak deel III op de voorruit. Een auto had een te hoge lading en een bromfiets vertoonde diverse gebreken. De poli tie nam een personenauto uit het ver keer die in zeer slechte staat verkeer de en niet verzekerd bleek te zijn. Deze 'oogst' was het resultaat van de controle van in totaal dertig voertui gen. NOORDWELLE/SEROOSKERKE/ZIERIKZEE/ BRUINISSE/RENESSE/HAAMSTEDE - Met een rode vilten kaboutermuts op zijn hoofd, een rood tongpuntje uit zijn mond en in zijn handen een schop, waarvan de steel langer was dan hijzelf, schepte een zeer jeugdige inwoner van Serooskerke vol ijver grond bij een jonge elzeboom. Als leerling van basisschool De Schelphoek te Serooskerke be hoorde hij tot de enkele honderden kinderen uit de regio die zich de afgelopen dagen in het kader van Boomfeestdag bezig hielden met het planten van bo men en struiken in hun gemeente. Dat gebeurde in alle gevallen onder toezicht van de buitendienst ge meentewerken van de diverse gemeenten en in het bijzijn van een of meerdere gemeentebestuurders. De Jeugd Natuur- en Vogelwacht zette in het kader van Boomfeestdag natuurwandeltochten uit met vragen over bomen, struiken en dieren dat door de meeste scholen aansluitend op de plantactiviteiten werden gelopen. De Boomfeestdag-activiteiten von den plaats in Serooskerke, Noordwelle, Zierikzee, Bruinisse, Renesse en Burgh-Haamstede. In Noordwelle waren het vier meer en de 7-jarige Leonie van leilindes die door 18 leerlingen Nieuwenhuyzen die de eer te van de openbare basisschool De beurt viel om de eerste leilinde te Stove werden gepland rondom de planten. De overige drie bomen Beatrixboom bij de Ring. ,,Het werden daarna in no time door de wordt hier een uniek hoekje dat andere leerlingen van De Stove in de Ring zeker nog zal verfraaien", de grond gezet. Padmos overhan- vond wethouder A. J. Padmos van digde aan de directeur van de ba- de gemeente Westerschouwen, die sisschool J. A. C. Smallegange het niet alleen een toespraakje hield Boomfeestdagvaantje gemaakt maar ook zelf de spade ter hand door Dick Bruna. Daarna maak- nam. Hij omschreef de verfraaiing ten de leerlingen een dorpswande- van het dorpsgezicht en landschap ling onder leiding van R. de Ligt- door bomen als een belangrijk ele- van der Zee en D. Vermeulen-van ment van de Boomfeestdag. ,,En Harsselaar van de Jeugd Natuur de jeugd wordt zich door het zelf en Vogelwacht. Daarbij kwamen planten van de bomen bewust van de vragen en opdrachten aan de het belang ervan in de natuur". orde die zij in het kader van Padmos sprak de hoop uit dat de Boomfeestdag voor de basisscho- jeugd het niet bij planten alleen len samenstelden, zou houden. „Jullie moeten ook een oogje in het zeil houden. Zodat Ook de 24 leerlingen van de er geen vernielingen worden aan- openbare basisschool De Schelp- gericht en de bomen ongestoord hoek te Serooskerke maakten na kunnen groeien". afloop van hun boomplantwerk- zaamheden een wandeling die was voorbereid door de Jeugd In no time Natuur- en Vogelwacht. De jongste groepen liepen daarbij Het waren de 6-jarige Lars Ver- over de Dorpsweg die was omge- dorpshuis op het grote belang van het milieu. „Alles in de natuur is met elkaar verbonden. Daar moe ten wij begrip en zorg voor heb ben". De burgemeester gaf de jeugd voorbeelden van de wijze waarop zij hun leefomgeving kun nen beschermen. Hij overhandig de een herinneringsvaantje aan de vertegenwoordigers van de scholen. De plantwerkzaamheden werden ook bijgewoond door wet houder M. J. van de Velde en men sen van de buitendienst gemeen tewerken. In Renesse werden leerlingen van basisschool 't Staepel'of inge zet bij de aanplant van de groen voorziening van de Oranjehof. Een nieuwbouwwijkje met woon erf waarvan de aanleg van straten pas is afgerond. In het bijzijn van wethouder Padmos plantten 22 leerlingen van de hoogste groepen acht fruitbomen en een kastanje. In Burgh-Haamstede werd de Boomfeestdag een dag later dan de officiële datum, 13 april, ge vierd. Daar kwamen vanmiddag (donderdag) ongeveer honderd leerlingen van de basisscholen Kirreweie en Onder de Wieken in actie om heesters te planten. On der het toeziend oog van wethou der dr H. J. van Zuylen en mensen van de buitendienst gemeentewer ken zetten zij struikjes in de bloembakken die bij het Sluispad zijn geplaatst nadat deze oude buurt werd omgevormd tot woon erf. De kinderen plantten ook en kele bomen langs het Sluispad. Ook in Burgh-Haamstede maak ten de kinderen na hun plant werkzaamheden vanaf de plantlo- catie een natuurwandeltocht die was voorbereid door de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. In Noordwelle ondersteuning van het hoofd plantsoenendienst en de wethouder. soen de grond ingingen. Dat ge beurde door in totaal 160 kinderen van de hoogste groepen van de scholen 't Kofschip, Binnen de Veste, de Sint Willibrordusschool, de Theo Thijssenschool, de J. W. van den Doelschool, de L. J. de Jongeschool en de Beatrixschool. „Het is in ons aller belang om vandaag niet alleen aan het plan ten van bomen te denken maar aan het hele milieu", aldus burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs die daarbij herinnerde aan het thema van de Boomfeestdag 1988: een wereld vol met bomen. „We hebben nu een wereld vol met mensen. Met teveel mensen, voor al in de Derde Wereld". Hij ging in op milieuproblemen en was van mening dat het goed is de jeugd hier tijdig mee te confronteren zo dat ze op hun eigen wijze een steentje kunnen bijdragen. De scholen deden dat gelijk al door het aanbieden van enkele nestkastjes om in de bomen te hangen. Nadat Asselbergs, onder het toeziend oog van wethouder P. de Rijke, gemeentesecretaris A. G. ïzeboud, hoofd dienst gemeente werken D. D. J van der Ftiel, hoofd plantsoenendienst J. J. Doeswijk en de basisschoolleerlingen, de eerste wilg had geplant gingen de kinderen zelf aan de slag. Aanslui tend op hun werkzaamheden met de spade maakten zij onder lei ding van de Jeugd Natuur- en Vo gelwacht een wandeling aan de hand van een vragenblad. Hierbij werd onder andere getoond hoe van wilgenhout klompen en man den worden gemaakt. In Bruinisse werd de Boom feestdag op de valreep georgani seerd. De leerlingen van de oudste doopt tot 'kabouterpad' en de oudere leerlingen liepen door de andere straten van het dorp. De jeugd van Serooskerke plantte in totaal negen elzebomen langs de Oude Zandweg. En voor ze daar mee vol enthousiasme van start gingen werden ze toegesproken door wethouder dr H. J. van Zuy len van de gemeente Westerschou wen. Hij drukte hen op het hart goed voor de bomen te zorgen. „Dan zal de gemeente voor nog meer bomen zorgen. Want het is elk jaar boomplantdag". Volgens schooldirecteur H. Schreurs is de Boomfeestdag een jaarlijks hoog tepunt in het schoolgebeuren. „Omdat we zo'n kleine school hebben doen de leerlingen al mee vanaf ze in groep een zitten. Dat is goed te merken. Ze weten nog van jaren terug precies welke boom ze hebben geplant". In Zierikzee waren gemeentebe stuurders en basisschoolkinderen al om 8.30 uur aanwezig bij het voetpad naast het Kaaskenswater waar in de loop van de ochtend 30 knotwilgen en 750 stuks bosplant- groepen van de basisscholen de Meerpaal, Op Dreef en de Domi nee Pieter van Dijkeschool droe gen hun steentje bij aan de aan plant van 4800 struiken langs het Aquadeltastrandje die daar mo menteel wordt uitgevoerd door de RIJP (Rijksdienst voor IJssel- meer Polders). De kinderen plant ten ongeveer 500 struiken en bo- riien, waaronder eikenstruiken, \yilgen, vlier en liguster. Voorafgaand aan de fietstocht naar de plantlocatie wees burge meester T. C. Hekman hen in het In Bruinisse was de animo voor een versnapering tussendoor uiteraard groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4