Eamstie in Rock editie '88 op andere leest geschoeid &OCat5 POSTZEGELRUBRIEK GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. Aandacht voor PTT's esthetische vormgever yF 4 Ontvangst Hatfield fietsers Diefstal aanhangwagen ,V\ Philatelica weer bijeen 4 Hard-rock formatie Roulette, te zien en te horen op Aemstie in Rock. Rockfestival met vijf bands op zaterdag 7 mei in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Liefhebbers van rock roll, rock-a-billy en hard-rock kunnen op zaterdag 7 mei hun hart ophalen tijdens Eamstie in Rock. Met ingang van de editie 1988 is dit jaarlijks terugkerende muziekgebeu- ren, georganiseerd door jeugdsoos Big S, op een totaal andere leest geschoeid. Niet meer een landelijk bekende act en een voorprogramma, maar een rock-festival met vijf bands. „Die topacts zijn gewoon niet te betalen. En deze jongens zijn veel plezieriger om mee te werken", al dus N. J. Schrier van Big S. Schrier is samen met H. Verduyn de programmacommissie van de jeugd soos en samen hebben ze heel wat vrije uren opgeofferd om Eamstie in Rock ook dit jaar weer van de grond te krijgen. „Ach je moet je uren niet gaan rekenen", stelt Verduyn. „We zijn al in januari begonnen met bel len en aanschrijven. En elke week zijn we aan de voorbereidingen toch wel twee a drie avonden kwijt". Bewuste keus Hoewel het hen enorm veel werk heeft opgeleverd heeft men er bij Big S bewust voor gekozen het dit jaar helemaal anders te doen. Schrier: „In principe ben je zo klaar als je een be kende band inhuurt. Dat kost hele maal niet zo gek veel organisatie. Maar bekende acts zijn duur en dat brengt met zich mee dat je als jeugd soos een enorm financiëel risico neemt. En dat is link want je bent per slot van rekening wel met het geld van je leden aan het werk" „Dit wordt echt een low-budget festival. En dat is voor ons ook de uitdaging. Voor zo weinig mogelijk geld een zo leuk mogelijk program ma in elkaar zetten", aldus Verduyn. Schrier: „Ik denk dat we zo'n beetje heel Nederland hebben afgebeld om aan leuke bands te komen. Overal de mo's opgevraagd. Ik geloof dat we wel zo'n 60 demo's beluisterd hebben. En negen van de tien kun je echt zo weggooien. Maar daar moet ik bijzeg gen dat we nogal kritisch te werk zijn gegaan. Want we willen het goedkoop houden, maar wel kwaliteit hebben". Prettiger Nu het overgrote deel van de orga nisatie achter de rug is stellen Schrier en Verduyn dat het aanzien lijk prettiger werken is met minder bekende bands. „Die hebben geen ster-allures. Ze zijn gewoon veel mak kelijker in de omgang en ze hebben nog veel plezier in het spelen van mu ziek". Om het verschil enigszins aan te geven haalt Verduyn het voorbeeld van de Time Bandits aan. „De zanger stond een halve dag z'n haar te kam men en hij wilde persé zes flessen champagne van een bepaald merk op z'n kleedkamer". Schrier: „De band waar we nu het festival mee afsluiten, de OXX-band, komt al van te voren naar Haamste de. Die hebben voor de gelegenheid een zomerhuisje gehuurd". Schrier en Verduyn zeggen met de nieuwe opzet van Eamstie in Rock op zeker te wil len spelen. „En eigenlijk is het finan ciëel gezien nu al een succes", aldus Schrier. Dat is volgens Schrier en Verduyn ook voor een groot deel te danken aan de sponsors. „Het bestuur zag dat idee eerst niet zo zitten, maar we heb ben uiteindelijk toch onze zin gekre gen". En dat heeft de jeugdsoos geen windeieren gelegd. Men wist alles bij elkaar zo'n 60 mensen, voor het over grote deel middenstanders uit de Westhoek, zover te krijgen dat zij een financiële bijdrage aan de rock festival verlenen. Uiteraard krijgen de sponsors wat terug voor hun bereidheid om finan ciële steun te verlenen. „Tussen de verschillende acts door draait een van onze disc-jockey's muziek die zal op gezette tijden ook reclameteksten ten beste geven. Die reclameteksten moeten we trouwens ook zelf nog schrijven". Voor het muziekgebeuren op zater dag 7 mei krijgt men geen subsidie van de gemeente. Verduyn tekent daarbij aan dat men ook geen struc turele gemeentelijke subsidie zou willen. „We draaien nu zonder een cent van de gemeente, en dat willen we graag zo houden". Wel klopte de jeugdsoos aan bij de gemeente voor subsidie voor activiteiten rond het twintigjarig bestaan dat volgend jaar gevierd gaat worden. De oogst: 25 gulden. Programma Inmiddels is het programma voor Eamstie in Rock rond. Alleen een paar details moeten nog geregeld worden. Maar gezien de inzet van Schrier en Verduyn en publiciteits- man Rinie van Diest moet dat geen onoverkomelijke problemen opleve ren. Eamstie in Rock wordt zaterdag middag 7 mei om 15.00 uur geopend door de Crocats. Voor de vaste bezoe kers van Big S oude bekenden. De Crocats waren daar reeds tweemaal te gast. Met groot succes. Na de rock-a-billy van de Crocats is het tijd voor de melodieuze hard rock van Roulette. Een band die is sa mengesteld uit 'oude rotten in het vak' en in verschillende muziekbla den lovende, recencies kreeg. „Het is een beetje de stijl van Bon Jovi", aldus Schrier in een poging de muziek van Roulette nader te om schrijven. Roulette bestaat uit: B. G. Richards (leadzang), Bas Janmaat (toetsen en zang), Jeroen Kleij (gitaar en zang), John Pijlm (bas en zang) en Elias Papadopoulos (drums en zang). De band werd opgericht in 1986 en speelt eigen nummers. Het optreden van Roulette begint om 16.30 uur. Drumpodium Het avondprogramma wordt om 20.00 uur geopend door de hard- rockformatie Sons of Jubal uit Bre da. Ook weer een jonge band. Om hun optreden mogelijk te maken moet men een drumpodium van 2,5 bij 2,5 meter maken. „Dat is echt een enorm drumstel. Eigenlijk hadden we daar ook een foto van moeten heb ben". Sons of Jubal bestaat uit Anton Hendriks (zang), Paolo Campitilli (gitaar), Jos Knijff (gitaar), Jean- Paul Schuurbier (bas) en Gerard de Koning (drums). Om 21.45 is het de beurt aan de Wild Cats. „Hun mu ziek zou je kunnen omschrijven als ruige rock-a-billy", aldus Schrier. Afwisseling „We hebben de sWild Cats tussen Ook op Aemstie in Rock: Sons of Jubal: drumpodium van 2,5 bij 2,5 meter no dig. Z1ER1KZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee vervult zaterdag 16 april de rol van gastheer voor een groep fietsers uit het En gelse Hatfield. Deze groep wordt zaterdag om 11.00 uur in het stadhuis ontvangen. De groep fietsers uit Hatfield is donderdag 14 april op de fiets gestapt voor een „spon sor-fietstocht naar de zuster stad" Zierikzee. Met deze tocht willen de Engelse fietsers geld inzamelen voor de aanschaf van een mini-busje voor geeste lijk gehandicapte kinderen in Hatfield. De organisatie van deze trip is in handen van de Hatfield Round Table. Als af sluiting van hun tocht worden de fietsers zaterdag door bur gemeester Asselbergs op het stadhuis verwelkomd. Leden van de commissie Internatio nale Uitwisselingen zijn hier bij aanwezig. twee hardrockbands gezet voor de af wisseling", aldus Verduyn. De Wild Cats bestaat uit: Kees Jan Dekker (gi taar), Roel Kamstede (bas), Kees Ooms (gitaar) en Peter Donkelaar (drums). Deze band bracht in 1986 een eerst single uit. Eamstie in Rock wordt afgesloten met een optreden van de OXX-band. Een band die zo'n 50 keer als voor programma voor de Achterhoekse formatie Normaal optrad en daadoor landelijke bekendheid verwierf. De uitmonstering van de drie band leden van de OXX-band is bepaald onalledaags. Ze gaan, evenals de Vi kingen, gehuld in berevellen, en bas sist zanger Jan van Os (OXX) draagt een fraaie Vikinghelm. Volgens Schrier en Verkuyl brengt de forma tie een podiumact die er wezen mag. Naast Jan van Os spelen in de OXX- band Rob Holtman (gitaar en zang) en Ivo 'De Verschrikkelijk' Elvers (drums). Eamstie in Rock wordt ge houden in een tent op de Beatrixwei- de in Burgh-Haamstede. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 GENEVE - Na elf onderhandelings rondes gedurende bijna zes jaar heb ben Afghanistanen en Pakistan in Geneve een accoord ondertekend dat onder meer dient te voorzien in de te rugtrekking van de naar westerse schatting 115.000 Sovjetmilitairen uit Afghanistan. De overeenkomst is voor een deel mede ondertekend door de Sovjetunie en de Verenigde Staten, die optreden als „garantie-machten" voor de naleving ervan. SCHIPHOL - Het is niet waar schijnlijk dat de 156 landen die aan gesloten zijn bij de Internationale Or ganisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO), er in zullen slagen regels vast te stellen, waar ieder land zich aan moet houden wanneer zij geconfron teerd worden met een gekaapt vlieg tuig dat gebruik wil maken van hun luchtruimen en vliegvelden. DEVENTER - De Voedingsbond FNV is deze maand in Overijssel en Gelderland gestart met een project om de kwaliteit van het werk en de arbeidsomstandigheden in de vlees verwerkende industrie te verbeteren. Dit zogenoemd vleesproject duurt drie jaar en er worden drie mensen voor ingezet. Twee van hen zijn spe ciaal aangetrokken. The Crocats, goede bekenden in Big S openen Aemstie in Rock. De muziek: Rock-a-billy van het zuiverste water. DEN HAAG - De fractie van D66 in de Tweede Kamer heeft er bij minis ter Deetman (onderwijs) op aange drongen de door hem ingediende har monisatiewet voor het hoger onderwijs in te trekken. ZIERIKZEE - Van het parkeerter rein De Val bij de Zcelandbrug werd donderdag tussen 8.30 en 16.30 uur een aanhangwagen met een waarde van ongeveer 3000 gulden ont vreemd. Het voertuig was eigendom van C. 't H. uit Zierikzee. Het betreft een aluminium aanhangwagen met de op druk Meko bv zeeaaskwekerij. Het voertuig was dubbel afgesloten. Met een staalkabel en de koppeling was op slot. Desondanks bleek het spoor loos verdwenen. ZIERIKZEE - Deze week eens een profiel van een man die in de eerste helft van deze eeuw een zwaar stempel zette op de esthetische vormge ving binnen de PTT, de heer J. F. van Royen, van 1920 tot de oorlogsja ren Secretaris-Generaal der Posterijen. De jurist Van Royen verdedigde vanuit z'n eigen culturele achtergrond de stelling dat een zorgvuldig en goed gevormd uiterlijk van de PTT, van gebouwen en meubilair tot postzegels, van invloed zou zijn op de mentaliteit en kwaliteit van het bedrijf en daarmee „op de betekenis van den dienst voor de samenle ving". J'" v r ,r )t' t' i i' i- f* *4 -■ lr n rf Drukproef de Bazel 1913. Van Royen gaf in 1912 een ver nietigend oordeel op het druk werk van de Staat der Nederlan den: „Een driewerf leelijk, in lettervorm, in zetwerk en in pa pier". In 1904 was de door liefde voor esthetica bevangen en door Goethe bezielde jurist aangesteld als adjunctcommies bij de PTT in Den Haag. In z'n vrije tijd be kwaamde hij zich in de typogra fie. Hoewel hij in 1913 nog geen be leidsfunctie had binnen de PTT was zijn gezag op het terrein van de esthetica al zo groot dat hij werd betrokken bij het ontwerp voor een postzegel die in 1913 de Nederlandse onafhankelijkheid moest gedenken. De uitgesproken mening van Van Royen was, dat De Bazel, een modern werkend architect en am bachtelijk beoefenaar van de toe gepaste kunsten, deze zegel moest ontwerpen. Een gedurfde en histo rische daad van Van Royen die in druiste tegen de gangbare ge woonten, en ook tegen de zin van minister Regout die daarin zelfs steun zocht bij de eerste hoogle raar kunstgeschiedenis in Neder land, prof. Willem Vogelsang. Maar dank zij de overtuigings kracht van de rustige aristocrati sche Van Royen en dank zij de wijsheid van De Bazal om in z'n ontwerp aan de graveur de nodige speelruimte te gunnen voor ver schillende beeltenissen (Regout kon kiezen) werd de zegel van De 'i 'Bazel verwezenlijkt. Het beteken de een doorbraak in de denktrant over postzegels. Van Royen wilde voor de postze gels overeenstemming wat in die dagen de kunstwereld bewoog: ei sen van compositie, van voor dracht, van vereniging van prakti sche voorwaarden met estheti sche, maar ook een vereniging van hoge artistieke standaard met de mogelijkheden van de moderne grafische vakkundigheid der drukkerij. In de jaren die volgden ontwikkelde de hartstocht voor de typografie en de schone boek drukkunst zich bij Van Royen in hoog tempo. Dank zij z'n nieuwe status van Algemeen-Secretaris van de PTT kon Van Royen zijn overtuiging, dat de kunst de mens geestelijke verheffing bezorgt, meer dan ooit in praktijk bren gen. Een indrukwekend legioen vooruitstrevende architecten en beeldend kunstenaars wist hij, ten behoeve van het postbedrijf, aan het werk te zetten. Alleen al voor de postzegels werden De Ba zel, De Klerk, De Roos, Van Konij nenburg, Van Krimpen. Van de Vecht, Lion Cachet, Tborop, Veth, Hofman, Lebeau, Sluyters, Kil- jan, Schuitema en Koch aange trokken. In 1942 werd Van Royen door de Duitsers gearresteerd, verdacht van het opstellen vafi een protestdocument. Hij overleed op 64-jarige leeftijd in het concentra tiekamp Amersfoort. Een pionier van de esthetische vormgeving. In 1945 werd de Dienst voor Estheti sche Vormgeving van de PTT op gericht. ZIERIKZEE - Maandag 18 april komt de afdeling Schouwen-Dui- veland van Philatelica bijeen in het Huis van Nassau te Zierikzee. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een veiling en een dialczing door A. A. Snoodijk over Stem pels te Brussel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 16